Kunst Cultui Beminde Klassiekers en Ernst van der Pasch Jubilarissen Euterpe gehuldigd Op bescheiden vo< Jubilarissen Zij Actief Ysselste De doods hoofdvlinder llltl fflli&JL Ereteken Lei van Dijck PEEL EN MAASDonderdag 1 december 2005 - Pc ^LEl Zij Actief Ysselsteyn heeft vori ge week een tweetal jubilarissen gehuldigd die vijftig jaar lid zijn van de vereniging. Het gaat om de dames Rops-Janssen en Van Lip- zig-Michels. Op de foto v.l.n.r. Ria Vooricamp (ZijActief Noord), jubilaris Rops-J jubilaris Van Lipzig-Ü Henny Verheijen (ZijActit5docul Noord) en voorzitter Tojenstel van Zij-Actief Ysselsteyn. Concert Sub Sint-Nicolaastentoonstelling in 't Freulekeshuus (5) Programma Schouwburg Venray Genieten van beminde klas siekers en Ernst van der Pasch in zijn voorstelling Scherp Blijven! Scherp Blijven! Schouwburg Venray heeft komende week slechts twee voorstellingen op het pro gramma staan die (nog) niet zijn uitverkocht. De voorstelling Beminde Klas siekers van violiste Katarzyba Duda kan men op zondag 4 december vanaf 14.30 uur in de schouwburg bewonderen. Bemin de Klassiekers is een reeks van drie voorstellingen waarin tijdens dit eerste concert bekende wer ken uit de Romantiek gespeeld worden. De viool staat in het mid delpunt. De virtuoze violiste Katarzyna Duda voert de Carmen- fantasie van Pablo de Sarasate (met thema's uit Carmen van Georges Bizet) en de Romance voor viool en orkest nr. 2 in F, opus 50 van Ludwig van Beetho ven uit. Violiste Duda studeerde bij Tibor Varga aan de Ecole Supé rieure de Musique in Sion, Zwit serland, en bij Jan Stanienda aan het conservatorium van Wars chau. Zij won vele prijzen in Polen en daarbuiten, waaronder prijzen op het Tibor Varga Con cours in Zwitserland en het Tadeusz Wronski Concours in Warschau. Katarzyna Duda bespeelt een Italiaanse viool uit de 19e eeuw. Het Staats Symfonie Orkest Capella Sint-Petersburg, dat onder leiding staat van Alexan der Chemushenko, is één van de meest prestigieuze muziekgezel schappen van Sint-Petersburg. Naast de al genoemde werken met Katarzyna Duda speelt het orkest onder andere de Hongaar se dans nr. 5 in fis (oorspronkelijk voor piano 4-handig) van Johan nes Brahms en De Tovenaarsleer ling CL' apprenti sorcier) van Paul Dukas. Spectaculair is de afslui ting door het orkest met de Ouverture 1812 van Pjotr Iljitsj Tsjaikovski. Deze voorstelling wordt gepresenteerd door Hans van den Boom. Van den Boom presenteerde jarenlang de fameu ze concerten vanuit het Kurhaus in Scheveningen en de concerten van het Koninklijk Concertge bouworkest; daarnaast was hij presentator van 'n Uurtje Opera en het Avondconcert. Van den Boom presenteert op zijn beken de, onnavolgbare wijze de serie Beminde Klassiekers. Zondag 4 december kan elke liefhebber genieten van deze voorstelling. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. Op woensdag 7 december vanaf 20.00 uur speelt Ernst van der Pasch zijn voorstelling Scherp Blijven!. Scherp Blijven! Is zijn vierde avondvullende program ma. Het gaat voornamelijk over relaties en vriendschappen die daaronder te lijden hebben. Over een vriend die dus opeens alles van Sex and the City weet, en een vriendin die Friends kijken ver plicht heeft gesteld. Van der Pasch heeft daar een knap gecom poneerd verhaal over met grap pen die steeds uit onverwachte hoeken komen en een paar geesti ge running gags. Tijdens de show brengt hij genoeg stof tot naden ken voor een avond in de kroeg, genoeg liedjes om met kippenvel bij weg te zwijmelen en grappen De virtuoze violiste Katarzyna Duda. die je later nog kunt navertellen. De voorstelling gaat over Het Leven. En over het gegarandeerd een paar keer fout gaat. Heel her kenbaar dus. Scherp Blijven gaat over üefde en vriendschap, over verbazing en dreigend cynisme. Scherp Blijven is poëtisch en gril lig. Parachutes die niet opengaan. Gemiste strafschoppen in laatste minuten. Grote filosofische vraag stukken en valkuilen van het geluk, over Het Leven, en over hoe je dat zou moeten leven. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten verkrijgbaar. Wie wil weten wat Schouw burg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kijken op www.schouwburgvenray.nl of telefonisch contact opnemen. De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voor stelling. Kaarten zijn per e-mail te reserveren op kassa@schouw- burgvenray.nl. Kerstconcerten Het grote succes van hun eer dere gezamenlijke optredens heeft de Schola Cantorum van het Ward-Instituut en het Dietsch Vocaal Ensemble doen besluiten een kerstconcert met gregori aanse en meerstemmige gezan gen te geven op zaterdag 10 december om 20.00 uur in de St. Lambertuskerk in Helmond en op zondag 11 december om 15.30 uur in de Minderbroeders- kerk in Roermond. De Schola bestaat uit dertig zangers uit geheel Limburg, die zich onder leiding van Louis Krekelberg heb ben bekwaamd in het zingen van gregoriaanse gezangen. De Scho la heeft een homogene koor klank en brengt in haar gezangen de neumen, muzikale tekens boven vroeg middeleeuwse tek sten, genuanceerd tot leven. Haar aandeel in het kerstconcert is gevarieerd. Zo worden naast bekende gezangen uit haar ker- strepertoire, ook gezangen ten gehore gebracht die afkomstig zijn uit een Frans handschrift uit Rouen, zoals het responsorium Verbum Caro, de genealogie van Christus, het Officium Pastorum uit het herdersspel, het Gloria XV, aangevuld met nieuwe tek sten en melodieën en de in de middeleeuwen populaire sequen- tia Laetabundus. Kerst-inn De Stichting Lovinckplein houdt op zondag 11 december in gemeenschapshuis de Smelehof in Ysselsteyn een kleine Kerst- inn. Er zijn zes standjes met geva rieerde kerstartikelen, waaronder een stand van Hobbyclub Yssel steyn. Verder is er vanaf 12.00 uur een optreden door zanggroep Enjoy Together, vanaf 13-00 uur zingt kinderkoor Eigenwijsjes en vanaf 14.30 uur is het de beurt aan een klein blaasensemble. Voor de kinderen is er een aparte kinderhoek. De kerst-inn duurt van 11.00 uur tot 17.00 uur. Op zaterdag 10 december wordt de jaarlijkse kerstbomenverkoop op het Lovinckplein gehouden. Matris Tutela Harmonie Sub Matris Tutela geeft op zondag 11 december een concert in de kerk van Oostrum. Om 9-30 uur wordt eerst de Cae- ciliaviering gehouden, opgeluis terd door een klarinetensemble van de harmonie. Om 11.30 uur start het concert in de kerk, welke voor deze dag omgetoverd is tot concertzaal. Het orkest onder leiding van Betty Battels en het tamboerkorps onder leiding van Piet Poels gaan hun kunsten ten gehore brengen. Het concert krijgt een extra dimensie door het optreden van het klarinetkwartet van de Koninklijke Luchtmachtka- pel. Dit kwartet is in 1998 opge richt ter gelegenheid van een orkestreis naar het Zwitserse Saas- Fee en bestaat uit Richard Broe ken, Remco van Viersen, Wim Romeijn en Peter Beerkens. Na een succesvol optreden in Zwit serland was de toon letterlijk en figuurlijk gezet. Vele optredens volgden, variërend van concerten voor de volledige defensietop en optredens tijdens buitenlandse tournee's van het orkest. Het kwartet heeft zich ontwikkeld tot een allround ensemble dat haar publiek perfect weet te bedienen. Zij zien elk optreden als een uitda ging. Het concert is voor iedereen vrij toegankelijk en de deuren gaan om 11.20 uur open. Kerstmarkt In verpleeghuis Beukenrode in Venray wordt op woensdag 14 december van 15.00 tot 20.00 uur een kerstmarkt gehouden. Er zijn deze dag tal van kraampjes met allerlei leuke snuisterijen zoals kerstkaarten en andere kerstca deautjes te koop. Deze zijn deels gemaakt zijn door de bewoners. Verder is er een loterij waarbij men prijzen kan winnen. Het geheel wordt muzikaal omlijst door ondermeer een optreden van koor Palet. Pulsief In Muziekcafé Cambrinus in Horst kan men op zondag 4 december een optreden bezoe ken van de band Pulsief. De uit de regio Venray-Venlo afkomstige formatie Pulsief zingt folk in het Limburgs dialect. De band is opgericht in 1995 en aanvankelijk was het repertoire van Pulsief hoofdzakelijk Engelstalig. Na wis selingen in de bezetting kwam eind 2001 de nadruk steeds meer te liggen op het zingen in het Lim burgs. Er werden eigen nummers geschreven en in juli 2002 ging Pulsief de studio in om de demo- cd Ruumte op te nemen. Met het titelnummer scoort Pulsief vervol gens een bescheiden hit. Ruumte komt in november 2002 op de eerste plaats van de Limbo Top Tien en blijft tot februari dit jaar in de hoogste regionen staan. Het repertoire van Pulsief beslaat veel al luistersongs, afgewisseld met up-tempo nummers. De liedjes snijden maatschappelijke thema's aan zonder belerend te zijn, resul terend in pakkende en ontroeren de muziek, dan weer vrolijk, maar altijd boeiend en voortreffelijk vertolkt. Het concert in Cambri nus begint om 16.00 uur. Sfeermarkt In Zorgcentrum Het Schutters veld in Venray wordt op donder dag 8 december een sfeermarkt gehouden. Men kan op deze markt terecht voor ondermeer sfeerartikelen, kerstkaarten, kerst groepen, houtsnijwerk, Wereld winkelartikelen, Intratuin en fruit en streekprodükten. De sfeer markt duurt van 15.00 tot 20.00 uur. Lezing in bibliotheek In Bibliotheek Venray wordt op maandag 12 december een lezing met de titel Ontwaken van het bewustzijn, door balans tussen de beide hersenhelften, gehouden. De lezing wordt verzorgd door Anna-Maria van Gemert. Als een prachtige bloem, als een gesloten lotus, als een kosmisch ei ligt een groot gedeelte van de hersenen in een diepe slaap. In zijn oereigen tempo opent de lotusbloem zich, blad voor blad, tot de drie binnen ste blaadjes, symbool voor onze drie-eenheid; lichaam, ziel en geest. Door de twee hersenhelf ten te balanceren, de rationele en de intuïtieve zijde, wat door ins tromen van licht wordt geacti veerd, ontstaat evenwicht en de diepslaap-hersenen beginnen op een verlichte manier te denken. Tijdens deze bijeenkomst brengt Anna-Maria van Gemert helder heid over het rationele en intuïtie ve denken. De lezing wordt gehouden in de activiteitenruimte van de bibliotheek. Aanvang 19.30 uur. Aanmelden liefst voor af aan de balie van de bibliotheek of tel. via (0478)581970 of via e- mail obvenray@obvenray.nl. Afgelopen zaterdag vierde de Koninklijke Harmonie Euterpe uit Venray haar jaarlijkse Cecilia- avond. Tijdens dit feest werden drie jubilarissen gehuldigd. Sef Raedts kreeg een gouden onder scheiding van de Limburgse Bond van Muziekgezelschappen omdat hij 40 jaar lid is van Euterpe. Joep Vossen kreeg een zilveren onder scheiding vanwege zijn 25-jarig lidmaatschap. Beide heren hebben zich gedurende hun lidmaatschap altijd zeer actief ingezet in diverse bestuursfuncties. Samen zijn zij de grondlegger van onder andere het Joekskapellefestival. Tevens werd Jo van Kessel in het zonnetje gezet omdat hij al 25 jaar beheerder is van het verenigingsgebouw de Perdstal aan de Kempweg in Ven ray. Ook Jo van Kessel is zeer nauw betrokken geweest bij de organisatie van het Joekskapelle festival. Naast de huldiging van de drie jubilarissen werd er ook stilge staan bij het afscheid van drie andere personen. Euterpe heeft afscheid genomen van Peter Bon- gaerts, dirigent van Euterpe. Met Peter Bongaerts heeft Euter pe zich weten te promoveren van de ereafdeling naar de afdeling superieur. Daarnaast is onder lei ding van Peter Bongaerts een zeer succesvol Proms-concert georgani seerd in 2003. Marden Sijbers en Alex v.d. Waeter hebben hun lid maatschap na een periode van respectievelijk 49 en 51 jaar beëin digd. Gezien deze zeer lange tijd dat zij zich voor Euterpe hebben ingezet is het zeer op zijn plaats dat ook zij voor hun inzet voor de vereniging werden bedankt, De avond begon echter met een diploma-uitreiking. Vier alt-sax leerlingen van de interne oplei ding hebben examen gedaan. Iris Janssen, Marion Swinkels en Elise Janssen gingen op voor het A-exa- men en Willem Creemers voor het A en B tegelijkertijd. Na een inter ne receptie tijdens het Cecilia- feest werd de avond voortgezet in Afrikaanse stijl. De Locht Elk half jaar is er een nieuwe wisselexpositie in Streekmuseum De Locht in Melderslo. Tot april 2006 heeft deze betrekking op eetcultuur in de 20e eeuw en draagt de titel Schuuf maar an. Bezoekers worden stapsgewijs door de 20e eeuw gevoerd en kunnen zien hoe de eetcultuur en de bijbehorende woninginrich ting tussen 1900 en 2000 is veran derd. De expositie is met veel zorg ingericht. Het museum is op dinsdag, donderdag en zondag geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Fanfare Vriendenkring Op het KNF-concours in Val- kenswaard heeft Fanfare Vrienden kring Overloon onder leiding van Phil van Landeghem een grandioos succes behaald. De jury, bestaande uit Pierre Kuijpers, Ger Buitenhuis en de Belg Jean Segers kende de fanfare, uitkomende in de eerste divisie, 87.67 van de 100 te beha len punten toe. Dit was het hoog ste aantal punten van alle 22 deel nemers. Fanfare Vriendenkring ontving uit handen van de burge meester de beker die beschikbaar was gesteld door de gemeente Val- kenswaard. Er waren lovende woorden over de uitgevoerde wer ken met als opening Liberty Fanfa re van John Williams. Vervolgens het verplichte werk The Sky is the limit van Maurice Hamers en daar na het keuzeprogramma Pequena Czarda van Pedro Iturralde (arr. Lieuwe de Jong) met Rob van Rei- jmersdal als solist op altsaxofoon. Met een grandioze techniek en muzikaliteit vertolkte hij deze lichtvoetige csardas. Tot slot werd het werk Tales from the Fens van Leon Vliex gespeeld. Fanfare Vriendenkring kan terugzien op een geslaagde vierjaarlijkse con coursgang. Nu gaat ze zich inten sief voorbereiden om het kerstcon cert op zondag 18 december net zo succesvol te laten verlopen. Jaarlijks wordt dit concert door ongeveer 800 toehoorders bezocht. Meer informatie staat op www. fanfarevriendenkringnl Jongerenbus Wie tussen de twaalf en eenen twintig jaar oud is kan de jonge renbus van Synthese bezoeken! In deze bus is van alles te doen: tafel voetbal, computers met spellen, tijdschriften lezen, lekker kletsen, TV kijken, muziek luisteren, spel letjes spelen of gewoon een beetje rondhangen. Ook is er allerlei informatie te vinden over diverse onderwerpen. De bus is telkens van 19.30 tot 21.30 uur te vinden op de volgende plaatsen: Donder dag 1 december Brukske. Dinsdag 6 december Oostrum. Donderdag 8 december Oirlo. Dinsdag 13 december Brukske. Donderdag 15 december Land weert (plusmarkt). Dinsdag 20 december Leunen. Donderdag 22 december Brukske. Voor informatie kan men contact opnemen met Synthese Venray via tel. (0478)517317. In een serie van negen arti kelen schenkt Peel en Maas aandacht aan de Sint-Nicolaas tentoonstelling die op dit moment in museum 't Freulek eshuus in Venray te zien is. Dit gebeurt aan de hand van ansichtkaarten die in het museum te bezichtigen zijn. In deel 5: Op bescheiden voet Eind van de jaren '40 veer- scheen bij de drukkerij Emna een kleine serie Sinterklaaskaarten, genummerd van 210-213 Uit de leuke illustratie valt duidelijk op te maken, dat Sint 's nachts zijn ronde doet. De meeste kinderen hadden hem daarvoor hoogstens één keer op school gezien. De spanning op 5 december was bijna ondraaglijk. Kort voor het slapen gaan werden er nog enkele Sinterklaasliedjes gezongen en dan maar in bed liggen luisteren, of de 'paardenvoetjes' in aantocht waren. Horen kon je ze nooit, want de Klaas Vaak kreeg onher roepelijk de overhand. Des te gro ter was de verrassing als 's och tends heel vroeg rond de zwak smeulende huiskamerkachel cadeautjes in en naast de schoe nen lagen uitgestald. Het kleine meisje heeft zelfs nog aan hooi voor het paard gedacht. En wat is het cadeautje bescheiden dat Piet uit de zak heeft gepakt. Menige kleuter zou nu stampvoetend van verontwaar diging z'n ouders uit bed brullen over een Sint die zo karig is. Bovendien is snoepgoed de gewoonste zaak van de wereld. Daar komt een mens echt niet lan ger zijn bed voor uit. Deze kaart uit de colle i Peter van Trigt en velt 101 ansichtkaarten kunt u bel: de tentoonstelling Sint-] in die tot en met 8 januan Museum 't Freulekeshuu is. Verder zijn mooie, -iiÊvr te zien van de intocht i Nicolaas in Venray. Vet trouwens de eerste gem nten Nederland waar een ardei gehouden werd, en wel it de 1888. Ook van het Sintrïi ujjij gilde, dat al jaren de inn Sinterklaas in Venray org nttev zijn bijzondere bruiklenei 14 en Voor de kinderen is er et f wek mer voor speelgoed ingi zij mogen na afloop een :oe ploma en een zakje peg in mee naar huis nemen. H tevre um is geopend op werhe1 zaterdag en zondag van 2 L telling! gen it geme In het kader van de jaarlijkse Caecilia-avond van Kerkkoor 1 1200( Lei van Dijck gehuldigd met het Ereteken voor Bijzondere Verd van de Nederlandse Gregoriusvereniging. Van Dijck is al zestig van het koor in Heide. Het kerkbestuur is dankbaar voor zijn i! ntact bijdrage aan de lokale kerkgemeenschap- In een korte toespraa inten gewezen op zijn overige activiteiten. Zo is Van Dijck ondero geweest van de Dorpsraad, bestuurslid bij Harmonie st. Catharii nen-Veulen-Heide, en daarnaast is hij ook bestuurslid geweea 1 de 9 LLTB en Rabobank Venray. Verder heeft hij destijds het nodige itact s voor de jeugdcarnaval in Heide, 104 ajs Jan Wolkers (1925) brak in de jaren zestig krachtig door met romans en verhalen over zijn gereformeerde jeugd en taboe doorbrekende thema's in onver bloemde taal. Opgeleid als beeld houwer debuteerde hij in 1961 met de bundel 'Serpentina's petti coat'. Hij ontwikkelde zich tot een gedreven en beeldend vertel ler. @all-mag-inspr:Zijn boeken 'Turks Fruit', 'Brandende Liefde' en 'Terug naar Oegstgeest' wer den met succes verfilmd. Het overlijden van zijn vader inspi reerde Wolkers tot 'De doods hoofdvlinder', dat verscheen in 1979 en waarin de sfeer wordt getekend door dichte mist, ont binding en dood. Jan Wolkers woont sinds 1980 op Texel en daar situeerde hij 'Zomerhitte', het Boekenweekgeschenk van 2005 en zijn eerste roman na twintig jaar, 'De doodshoofdvlin der' is een van bekende maar ook onterecht al bijna vergeten mees terwerken uit de naoorlogse lite- Boekrecensie in Peel en Maas raire geschiedenis. Dit bofl koop in boekhandel Munckhof. Prijs: 7,50 eui

Peel en Maas | 2005 | | pagina 16