Venray II vastgesteld Subsidie Synthese Cemeente Archeologische vondsten uit uw -achtertuin Subsidieverstrekking tegen het licht Nog steeds inzage ontwerp-Ontwikkelingsperspectief Weinig animo voor welstand-chat Evenementen Ventvergunningen Kledinginzameling l/en ray Verdedigt locatie circuit Venray economisch sterk Venray in cijfers Bevolkingsontwikkeling Migratiesaldo Verhuizingen binnen de gemeente 1 Onder andere in de keuze van de ■gemeente om in het bestemmings- planhet circuit De Peel op de hui- |lge locatie op te nemen kan de ad- met|iescommissie zich niet vinden. En ievindt dat een aantal agrarische «veis te groot is. Het college van en W is het op een aantal onder- len niet eens met het advies van e commissie. In een brief draagt ze )ve[ liervoor argumenten aan en vraagt de Provincie om akkoord te gaan. Argumenten Het college is van mening dat met lame de maatschappelijke belangen die gemoeid zijn met de instandhou ding van het circuit De Peel belang- ijker zijn dan de formele, exacte jvet [Sff! landhaving van de Ecologische jdes Hoofdstructuur op de huidige loca- infö tie. Ter compensatie wil het college ie verloren natuurwaarden elders Ijijlcompenseren. Daarnaast geeft het ring college aan het niet eens te zijn met de opmerking dat 45 kavels te groot worden geacht omdat deze maat- Voering wel passend is binnen de ontwikkelingsplannen van de agra- eaU! n'sche ondernemers. Het advies- sen or9aan heeft over de overige 650 tavels geen opmerkingen gemaakt. en met 14 december kunt in het informatiecentrum van f j het gemeentehuis in Venray hv oen tentoonstelling van arche ologische vondsten in Limburg bekijken. De voorzitter van Synthese Ben van de Essen en wethouder Mathieu Emonts Limburg is de rijkste archeologische 'rovincie van Nederland; een pro- 'incie vol archeologische superla- teven. Venray deelt in die rijkdom. ivl)1"" Wet name in de afgelopen vijftien aar zijn we door vondsten veel over Jfei oudste verleden van Venray aan 'eweet gekomen. Bij opgravingen Vol 'bet Hoogriebroek kwamen de res- :els« anten van een Romeins landhuis aan !eiïl Afcht, in Brukske een Romeins 'Ple chn!1 met 17-delig vaatwerk en in it lenJ het Antoniusveld het graf van een voorname dame uit de Merovingi- sche tijd met een zeldzaam mooie gouden schijffibula. Bijzonder zijn ook de vele vondsten in Merselo, uit een periode van duizenden jaren voor Christus tot de vroege Middel eeuwen. Vlak bij huis Limburgers mogen trots zijn op een lange en rijke geschiedenis, maar archeologie is meer dan schatten en superlatieven. Vlak bij uw huis vindt u ook overblijfselen van de geschiedenis. Elke vondst vertelt iets over het verleden. Een oude gulden, een verroeste schaar of misschien een verloren gouden ring uit de eigen tuin brengt het recente verleden terug. Er zijn ook vondsten die verder teruggaan in de tijd: een scherf van een middeleeuwse pot, een stuk verroest ijzer dat een mid deleeuwse gesp blijkt te zijn, een fragment van een Romeins beeld of misschien wel een vuurstenen vuistbijl. Allemaal zaken die u rond uw huis kunt vinden, langs de kant van de weg of op een akker. Soms is die vondst zelfs aanleiding voor een echte opgraving. Expositie De tentoonstelling laat een aan tal van de mooiste archeologische vondsten uit Limburg zien. Ook een aantal voorwerpen uit Venray. Verder is er een aparte presentatie van de Archeologische Werkgroep Venray die zich al jarenlang met veel succes bezighoudt met opgravingen in de gemeente Venray. De gemeente wil de gemeentelijke subsidieverstrekking verbeteren en heeft daartoe een plan van aanpak opgesteld: Subsidie de baas. In het plan zijn maatregelen voorgesteld voor noodzakelijke ver beteringen op korte termijn, zoals het vaststellen van subsidiepla fonds. Voor de lange termijn start de gemeente met het ontwikkelen van een visie op subsidie en het opnieuw vaststellen van de kaders. Met de raad wordt gediscussieerd over wat we met subsidie willen bereiken. Hierbij sluit de discussie aan op de doelen uit de strategi sche visie Venray, dorp en stad. Eerst worden de kaders vastgesteld, daarna wordt de uitvoering aangepast. Uit landelijke onderzoeken blijkt dat het verbeteren van de kwaliteit van de subsidieverstrekking geen eenvoudige opgave is. Het is een complex proces dat zeker twee jaar in beslag gaat nemen. De gemeente investeert met de verbeteringsvoorstellen in haar diensten. Cursussen en trainingen voor medewerkers zijn inmiddels al gestart. Subsidie de baas Het plan van aanpak is een vertaling van de conclusies en aanbevelingen van het in september verschenen onderzoeksrapport van de Rekenkamer commissie, De subsidie de baas. De algemene conclusie van dit onderzoek is dat de kwaliteit van subsidieverstrekking in de gemeente Venray onvoldoen de is. De huidige opzet van het subsidieproces biedt onvoldoende garantie om effectief, rechtmatig en doelmatig subsidies te verstrekken. Het bedrag aan gemeentelijke subsidies ligt jaarlijks tussen zes en acht miljoen euro. •V? Venray, focus op mensen V kw. 2° kw. 3" kw. totaal Arcen en Velden -8 0 3 -5 Bergen 4 0 3 7 Gennep 2 2 0 4 Horst aan de Maas -13 2 13 2 Meerlo - Wanssum 1 12 -7 6 Sevenum -1 --1 -7 -9 Venlo -8 -3 -4 -15 overig Limburg 35 27 2 64 overig Nederland -49 19 -84 -114 buitenland 5 -11 -21 -27 Totaal -32 47 -102 -87 1'kw. stand begin geboorteoverschot migratiesaldo saldo toe-afname stand eind: geboorte sterfte vestiging vertrek MAAS Donderdag 24 november 2005 - Pagina 21 Het Ontwikkelingsperspectief is een meer concrete uitwerking van de strate gische visie 'Venray, dorp en stad'. Het ontwerp bestaat uit een aantal doelen voor de toekomst van Venray. Die zijn per gebied ook in beeld gebracht. Zo kan iedereen direct zien wat voor effect de keuzes die we nu maken hebben. Hoe onze dorpen, wijken en het buitengebied er concreet uit gaan zien. Het gaat om uw toekomstige leefomgeving! Dus geef uw mening! Openingstijden Publieksdiensten Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, dinsdag t/m vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag t/m donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. gezinnen (hoofden) gezinsleden alleenstaanden Via internet kunt u het jaarboek 'Venray in cijfers 2005' raadplegen of downloaden. Hierin staan de meest relevante cijfers van de gemeente Venray, inclusief de bevolkingsopbouw per 1 januari 2005. Zie www.venray.nl\wonen&leven\feiten&djfers\. Heeft u het ontwerp-Ontwikkelingsperspectief al bekeken? Wilt u op het ontwerp reageren? Dat kan nog tot en met dinsdag 13 december. Dan loopt de officiële inspraaktermijn af. Moet Venray een regionale centrumgemeente worden? Kiezen we voor Oostrum als belangrijkste subcentrum van Venray? Moeten we dorpen clusteren om er voorzieningen te houden? In het ont- werp-Ontwikkelingsperspectief zijn onder meer deze keuzes voor de toe komst in beeld gebracht. Wat vindt u hiervan? Wethouder Hans Teunissen zou op maandag 16 november gedu rende één uur in een chatsessie met betrokkenen van gedachten wisselen over het welstands- beleid van de gemeente Venray. Dit in het kader van de evaluatie van het huidige welstandsbeleid. Er was echter zo weinig animo dat de chat na een ruim half uur werd gesloten. Sinds 17 mei heeft de gemeente een vernieuwde, interactieve website. Met deze site wil zij op een interac tieve manier burgers en bedrijven betrekken bij haar beleid. Een van de middelen die hierbij worden ingezet is een tweemaandelijkse chatsessie met een bestuurder. De laatste chatsessie tussen wethouder Emonts en een aantal basisschool leerlingen uit Venray was een groot succes. Dat komt mede doordat deze doelgroep meer bekend is met modernere vormen van communica tie. Of het lage animo van de laatste chatsessie alleen hiermee te maken heeft, moet nog bekeken worden. Aan onderstaande evenementen/ activiteiten is of wordt vergunning verleend. Op www.venray.nl vindt u een compleet overzicht van alle activiteiten die een open karakter hebben en/of vergunningsplichtig zijn. november 25 - Kenteken graveren en ruiten repareren, sporthal De Wetteling 27 - Koopzondag centrum 27 - Intocht Sinterklaas in Castenray 28 - Kennismakingsavond de Gouden Leeuw, de Witte Hoeve, aanvang 19.00 uur december 1 - Extra koopavond 10 - Dag van de vrijwilliger, foyer Schouwburg en Schouwburgplein 18 - Koopzondag centrum 22 - Extra koopavond 17 t/m 29 - Levende kerststal. Venray 10 t/m 17 december - Handbal vereniging Manual 29 en 30 november - Stichting Humana, huis-aan-huis kleding inzameling Gemeentearchief en Alarm informatiecentrum Centraal alarmnummer 112 Maandag van 12.00 tot 20.00 uur, Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 dinsdag t/m donderdag van Hulpaanvraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 9-00 tot 13,00 uur. Week 47 3" kw. Gemeentehuis Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mail gemeente@venray.nl www.venray.nl De Provinciale commissie ge meentelijke plannen (PCGP), het adviesorgaan van Gedeputeerde Staten (GS) van Limburg, heeft jich op 2 november over het bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Venray ge bogen. Op 6 december nemen !S hierover een beslissing. De adviescommissie kan zich in grote lijnen vinden in de keuzes die Venray heeft gemaakt in het plan. Maar op een aantal onder delen is ze het niet met Venray eens. Venray heeft zich het afgelopen jaar geschaard bij de beste 20 gemeenten als het gaat om het economisch functioneren. Een uitgebreid onderzoek van het weekblad Elsevier, waarin de prestaties van alle Nederlandse gemeen ten tegen het licht zijn gehouden, plaatst Venray op nummer 17. Vergele ken met vier jaar geleden is dit een uitzonderlijk hoge klassering; in 2000 was de gemeente nog op plaats 92 te vinden. Volgens Wethouder Lei Heidens dankt Venray de goede klassering mede aan de consequente aandacht van gemeente en ondernemers voor de economi sche ontwikkeling van de gemeente. "Uiteraard profiteren wij ook van onze prima ligging aan de A73 en de nabijheid van Duitsland als belangrijkste handelspartner van Nederland. Je ziet bijvoorbeeld dat ook Venlo hoog op de ranglijst staat. Wat wij de laatste jaren, vind ik, goed gedaan hebben, is het optimaal benutten van deze voordelen. Met 'we' bedoel ik overigens niet alleen de gemeente maar nadrukkelijk ook het bedrijfsleven waar de economische groei in de vorm van werkgelegenheid en toegevoegde waarde uiteindelijk toch vandaan moet komen. De rol van de gemeente is meer fa- ciliterend; wij moeten de voorwaarden scheppen die de groei van bedrijven in Venray mogelijk maakt. Wat mij betreft ligt er voor ons en onze partners nu de mooie uitdaging om deze goede economische positie ook de komende jaren vast te houden." Het CBS heeft het bevolkingsaantal voor Venray per 1 januari 2005 defini tief vastgesteld op 39.114 inwoners. De mutaties in het eerste en tweede kwartaal zijn bijgewerkt. Het verschil met de vorige kwartaalstand zit voor namelijk in 'vestiging' en 'vertrek'. Het vertrek in het derde kwartaal wordt beïnvloed door de 18- en 19-jarigen, met name studenten, die uit huis gaan wonen. Het inwonersaantal daalt naar 39.101 inwoners per 1 oktober 2005. De kwartaalcijfers zijn altijd voorlopige aantallen. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft besloten bijna 1,2 miljoen uit te trekken voor de uitvoering van welzijnsacti- viteiten door Synthese in 2006. Synthese kan hierdoor komend jaar weer een groot aantal diensten op maatschappelijk en sociaal cultureel terrein voor Venrayse burgers uitvoeren. Dit besluit vormt het sluitstuk van een serie gesprekken tussen de gemeente en Synthese om te komen tot het gewenste dienstenpakket dat door Synthese wordt uitgevoerd. De activiteiten van Synthese zijn vooral gericht op: - het bieden van adequate hulp - voorkomen dat mensen tussen wal en schip belanden door het geven van informatie en advies - stimuleren van mensen tot deel nemen aan de samenleving - voorkomen dat mensen in een isolement belanden - het ondersteunen van activiteiten ter verbetering van het leefklimaat in dorpen en wijken. De activiteiten komen voort uit het beleid dat eerder door de gemeente werd vastgesteld in onder andere de Perspectiefnota, Strategische visie en Ontwikkelingsperspectief. Vanaf juli 2006 wordt de Wet maatschap pelijke ondersteuning (gefaseerd) ingevoerd. De gemeente kan dan nog beter de diverse vormen van hulp en ondersteuning op elkaar en op de vraag van de inwoners afstemmen. !l

Peel en Maas | 2005 | | pagina 21