genieten leven lang 125 werken )ntdek de genezende kracht van beeldende kunst Koester uw monument r tv ton Sis ll' ÜS s 3 o 8 1 lig m ig Hp A sisi 5 os s 3 Honderdzesentwintigste jaargang - week 47 - donderdag 24 november 2005 Vijftig jaar zijn Sjaak van cmpen en Koos Derks nu iet elkaar getrouwd. Maar ze eDflen elkaar al veel langer. politionele acties in éderlands-Indië vormden belemmering voor een èrdere echtverbintenis. Als lenstplichtig soldaat moest jaak namelijk drie jaar naar »t latere Indonesië. Koos 1st echter geduld te oefenen op 26 november 1955 tra- n ze uiteindelijk in het owelijk. Vijftig jaar later vie- ize dat heuglijk feit zonder te veel poespas met een eekend in Heijderbos met vijf kinderen en negen leinkinderen. Sjaak van Kempen en Koos erks (beiden 79) leerden elkaar ort na de Tweede Wereldoorlog tnnen. De Blitterswijcker en de 'ellerlooise voelden wel wat r elkaar, maar de verwikkelin- in Indië stonden hun liefdes- :luk aanvankelijk in de weg. aak: "Ik moest in 1947 in dienst, oals zoveel anderen werd ik naar idië gestuurd. Tegen mijn zin, iaar daar had natuurlijk niemand :n boodschap aan. Drie jaar ben er moeten blijven. Gelukkig eb ik alles goed doorstaan." Na terugkomst waren Sjaak en s elkaar wat uit het oog verlo- :n. Koos: "Op Lottumse kermis lakte het weer aan. In 1955 zijn e in Wellerlooi getrouwd. Op 6 november voor de kerk, twee eken eerder voor de wet. De ruiloft was in mijn ouderlijk uis. Wat ik me vooral nog van de ouwdag weet te herinneren, is it het verschrikkelijk slecht eer was." let echtpaar woonde de eerste ren in Wellerlooi. Daar werden ?er ran de vijf kinderen (drie lisjes en twee jongens) gebo- i, Sjaak werkte in die tijd bij de 1 leratie in Melderslo: "Heerlijk Opnemen van de bood- jppen, bij de mensen thuis irgep en een week later het beuren. Koos zorgde thuis jr.de kinderen." Sjaak volgde :n. allerlei middenstandscur- n. Toen hij alle benodigde EN-MAAS >/n diploma's verzameld had, besloot hij in Vredepeel een eigen winkel te beginnen. Koos: "We zijn toen ook naar Vredepeel verhuisd. Ik stond altijd in de winkel en Sjaak deed de verkoop vanuit de wagen. Vredepeel was natuurlijk maar een heel klein dorp. Toen we er kwamen, stond er nog niet veel meer dan een kerk. Later kwamen er wat boerderijen bij, maar het bleef een kleine gemeen schap. Toch hebben we jarenlang heel goed gedraaid, een heel mooie tijd gehad ook. In het begin was negentig procent van het dorp klant bij ons. We kregen het pas moeilijker toen steeds meer inwoners een auto kregen. De concurrentie van de super markten in Venray werd geleide lijk steeds groter." Sjaak vult aan: "Ik weet nog dat ik voor een kilo suiker een inkoopprijs van 1,03 gulden betaalde, terwijl de super markten diezelfde kilo suiker voor 99 cent verkochten. Daar viel op een gegeven moment niet meer tegenop te concurreren. Ook werd de klandizie van de legerba sis steeds minder." Met pijn in het hart besloten Sjaak en Koos hun winkel in Vredepeel van de hand te doen. Sjaak bleef daarna tot aan zijn pen sioen werken bij Rank Xerox in Venray. Vooral met het oog op de opgroeiende kinderen verhuisde het gezin van het toch wat geïso leerd liggende Vredepeel naar Blitterswijck. Na de pensionering van Sjaak kreeg het leven van het echtpaar een heel ander aanzien. Stonden eerst werken en de opvoeding van de kinderen centraal, nu kre gen ze eindelijk meer tijd voor zichzelf. Fietsen werd hun grote hobby. Koos: "Toen we nog werk ten, was er nauwelijks tijd voor vakanties. Een keer per jaar een weekje weg, maar dat was het dan ook. Dat hebben we na de pensionering van Sjaak ingehaald. Met z'n beiden hebben we jaren lang op de fiets het hele land doorkruist. Elf van de twaalf pro vincies hebben we gehad. We maakten soms wel tochten van twee weken." Aan het fietsen kwam een einde toen Koos vijf jaar geleden een heupoperatie diende te onder gaan. Sindsdien is ze wat moeilijk ter been en zit fietsen er niet meer in. Maar denk niet dat Sjaak en Koos bij de pakken gingen neerzitten. Ze zochten en vonden nieuwe hobby's. Sjaak: "Met hulp van de kinderen en kleinkinderen hebben we ons het werken aan de computer eigen gemaakt. Daar beleven we allebei heel veel ple zier aan. Verder kaarten we heel veel. Elke morgen zitten we wel even te duizenden. En met negen kleinkinderen valt er uiteraard ook heel wat te babysitten." Het echtpaar woont nog zelfstandig en trekt er regelmatig met de auto Sjaak van Kempen en Koos Derks uit Blitterswijck zijn vijf tig jaar met elkaar getrouwd. op uit. Voor een bezoekje aan hun kinderen hoeven ze niet ver te gaan: vier wonen er in Blitterswijck en de vijfde in Broekhuizenvorst. Bij hun 25-jarig huwelijk maak ten Sjaak en Koos een reis van een maand naar Indonesië. Het veertigjarig huwelijk werd gevierd met een grote bruiloft waarbij de hele buurt was uitge nodigd. Ditmaal wordt er wat minder groots uitgepakt. Sjaak: "We houden het vrij bescheiden. We gaan met kinderen, kleinkin deren en aanhang een lang week end naar Heijderbos, in totaal 22 man. Het gezelschap is dan mis schien wel niet zo heel groot, de feestvreugde zal er zeker niet min der om zijn." In de bibliotheek van enray hield Marion Geyer i4) onlangs een expositie. De ünstenares etaleerde waar ze afgelopen drie jaar mee Ig is geweest: enkele tien- illen schilderijen, met als ïondslag 'mythologie en irookjes'. De wieg van Marion Geyer ond in Duitsland, als peuter tonigreerde ze naar Canada. Ze •lgde in Canada haar opleiding als grafisch vormgeefster en illu stratrice, en verhuisde daarna naar Nederland. De Canadees- Venrayse ziet zichzelf als een wereldburger, en de indrukken uit de verschillende landen waar zij opgroeide zijn dan ook te her kennen in haar kunst. Naast haar eigen werk als kunstenares, geeft zij Kunstzinnige Therapie. Geyer verzorgt ook cursussen, waarbij zij de deelnemers hun eigen weg en zichzelf leren kennen via teke- Aanleg zwembaden Onderhoud zwembaden Infraroodsauna's - Traditionele sauna's I about pools leisure whirlpools spa's Wanssum, Venrayseweg 4, 0478-532747 ncn, schilderen en boetseren. De expositie in de bibliotheek was bedoeld voor zowel volwas senen als jeugd. "Ik merk zelfs dat voornamelijk de jeugd zich aange sproken voelt, door sfeerweerga- ve van ondermeer natuur, mytho logie en sprookjes. Ik ervaar dat ouderen vaak op zoek zijn naar een 'mooi plaatje', een beetje huis, tuin en keukenschilderijen. Dat kan ook met een foto tegen woordig. Mijn schilderijen zijn niet realis tisch, maar wel sfeervol. Men kan er zijn eigen beleving in herken nen. Wat ik erg belangrijk vind, is dat kunst voor iedereen bedoeld is, niet alleen voor de elite, of galerijbezoekers. De schilderijen zijn daarom ook betaalbaar. Met tijd en geduld kan ik iedereen leren zijn eigen zielenbeleving uit te drukken. Geyer werkt met een techniek waardoor dingen in beweging blijven. "Terwijl ik bezig ben, ontstaan er beelden. Ik heb van tevoren niets bedacht of verwacht, maar ik voel wat er moet gebeuren onder het schilde ren. Sfeer en stemmingen bij het Marion Geyer gelooft dat kunst een genezende werking kan hebben. onderwerp ontstaan door met kleuren te spelen, zo kunnen vor men ontstaan. Ik beleef de kleu ren als een strijd tussen licht en duister, waardoor ik naar harmo nie en evenwicht zoek. Vanuit de kleur kan er dan een motief ont staan. Dat is soms een mythe of een droom, óf vanuit de elemen ten, natuurweergaven." Geyer ondervond zelf de heilza me kracht van kunst, en wilde zich hier nóg meer in verdiepen. Ze ontwikkelde zich verder op dit gebied, toen ze in Zeist bij Academie De Wervel een studie van vier jaar volgde. In 2003 stu deerde ze er af als 'kunstzinnige therapeut (beeldend)'. Geyer gelooft dat kunst een genezende werking kan hebben, en hoopt dit te illustreren met haar exposities. Haar doel is om met de expositie mensen aan te moedigen zich zélf ook op een kunstzinnige manier te uiten. "Mensen kunnen veel meer dan ze denken." Zo heb ik eens mijn etalage ingericht met werk van cursisten. Enkelen van hen hadden CVA's, zeg maar verlammingen, en zaten bijvoorbeeld in een rolstoel. Ik heb met hen ontzettend leuk gewerkt. Het was voor de deelne mers een manier om te ontdek ken dat ze veel meer kunnen dan ze zelf voor mogelijk hielden. Sinds kort heeft Marion Geyer een eigen plek waar zij de ruimte en de rust heeft om te schilderen en te boetseren. Deze praktijk, atelier het Kooisebos in een klein bos in Wanssum, dient als thera pieruimte en zij geeft er works hops tekenen, schilderen en boet seren, met als doel meer mensen bekend te maken met de heilzame kracht van kunst. "In januari exposeer ik bij Synthese in Venray. Synthese staat voor zorg en welzijn, en ik hoop dat ik met mijn schilderijen ook een positieve bijdrage kan heb ben aan het welzijn van mensen." Meer informatie: mariongey- er@hetnet.nl, 0478-532371/ 0618534927 Deze week de kapel van H.H. Anna, Maria-Antonius Abtkapel, een rijksmonument aan de Scheiweg 13 in Leunen. Het kapel letje is waarschijnlijk gebouwd tus sen 1875 en 1900. Onbekend is wie de stichter van deze bijzonde re kapel is. Een zeer klassiek model wegkapel met het pannendak tus sen de twee topgevels en het kruis in de top. Het vermoeden is dat dit een zeer oude kapel is, de witte tandversiering komt in de gemeen te nergens anders voor. Ook deze kapel is lager komen te liggen en wel onder andere door de ruilver- kaveling.Het kapelletje is omgeven door vier zeer oude bomen.Het heeft er lange tijd verwaarloosd gestaan, totdat in 1980 de werk groep Kruisen en Kapellen samen met leerlingen van de Lagere Technische School zijn begonnen met de volledige restauratie. Oorspronkelijk stonden er drie gipsen beeldjes in de kapel. St Anna, de H. Maagd Maria en het kindje Jezus, en een van Antonius Abt. Op het gevelbord staat 'Bid hier ter ere van de H.H. Anna, Maria en Antonius, opdat alle kin deren het doopsel mogen ontvan gen'. De oude beelden zijn vervan gen door leerlingen van de Vrije Academie die door extra lessen de vervaardiging op zich hebben genomen, te weten P.Theuws, J. de Wit en M. Dircks. Ze zijn van rode klei en werden in passende kleuren gepolychromeerd. Er werd een nieuw hekwerk voor de beel den gemonteerd van plexiglas en ook werd een nieuw kandelaar geplaatst.De herinzegening vond plaats in juni 1982 door pastoor Haenen en dit werd op muzikale wijze begeleid door de fanfare van Leunen Veulen en Heide. Een mooi monumentje uit het christelijk ver leden, op een zeer authentiek, her kenbaar stukje Venray, vanwaar een mooi zicht op de torens van Veulen en Venray. Dit is voorlopig de laatste van de serie religieus erf goed het thema van dit jaar in de monumentenwereld Kent u ook zo'n beeldbepalende, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymo- numentaal@hccnet.nl Onderzoek politie De komende drie weken kunnen bezoekers van de website van de politie, www.politie.nl, meedoen aan een online enquête. De uitkom sten van dit onderzoek wil de politie gebruiken om de site te verbete ren. Naast vragen over de verwachtingen bij de website van de politic wordt tevens de mening van de bezoeker gepeild over de inhoud en kwaliteit van de geboden informatie. Het invullen van de digitale enquête neemt ongeveer tien minuten in beslag. Bij het verlaten van de website verschijnt de enquête automatisch, ook is het mogelijk om via een link op de voorpagina in de vragenlijst terecht te komen. De website van de politie, die maandelijks ongeveer een half miljoen bezoekers trekt, bestaat in de huidige vorm ruim twee jaar. Naast nieuws uit de verschillende politiekorpsen kan de bezoeker er terecht voor bijvoorbeeld contactgegevens van het meest nabijgele gen politiebureau, achtergrondinformatie over het politiewerk, het online invullen van een aangifte etc. ll F m 2 g 5 K fiS K O Ssn* N o «a S UI O O. 0 O O ns- QS 1 O JJJ ©O O O. lil "N o -3 s ui in in

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19