jongerenwerkers: extra aandacht foor drie jeugdgroepen 5.000 euro voor ïtichting Octopus Van meeste jeugdgroepen weinig overlast Huldiging zangers parochiekoor Ingezonden December bij Intratuin WONEN OP MAAT Chris Studio Photo and Art geopend schatten Grote Kerk SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Vanaf heden is aan de Schoolstraat 24 Chris Studio Photo and Art geopend. Daarmee krijgt de oude zaak, Chris 1 uurs foto een nieuwe naam en een volledige face-lift en een nieuw adres Chris gaat zich naast fotografië ook meer toeleggen op inlijstwerk en posters. Volgende week komen we hier uitgebreid op terug. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Lugubere vondst Reeds enige tijd bespeurde men in het gemeentehuis een door dringende lijklucht. De nog kers verse wethouder Hans Th. ging op onderzoek uit. En, jawel hoor! Reeds bij de eerste de beste kast die hij opentrok was het raak. "Daar trof ik het bekende lijk aan", zo liet de bewindsman aan de pers weten. De lugubere vondst had hem danig doen schrikken, bekende hij. Maar burgemeester Jos W. en diens rechterhand Jan D. ontkenden aanvankelijk dat het om een lijk zou gaan. "Het betreft hier een stoffelijk overschot", aldus de burgervader. "Wij trach ten immer om onze projecten met een positief saldo af te sluiten. Het overschot stoppen we dan in de kast". De raadsleden haalden opgelucht adem bij het aanhoren van deze verklaring. Zo echter niet oppositieleider Ike B. Diens sporenonderzoek leidde naar de Engelse Tuin. Wat is daar gebeurd? We zullen het, denk ik, nooit te weten komen en het lijk zal de geschiedenis in gaan als 'het geheim van de Engelse Tuin'. Maar er is gelukkig ook nog ander nieuws te melden. Venrayse amb tenaren hebben de vijf eeuwen oude naam De Blakt definitief her doopt in Smakterheide 3. Dat heeft men gedaan, zo verklaarde een van deze nijvere lieden, "om ongewenste projectontwikkelaars op een dwaalspoor te brengen". Daarmee hebben we ook de oplossing in handen voor het racecircuit in de Peel. Dat gebied heet vanaf nu "Sinnestraat" en alles is opgelost. Staan ze in Maastricht lekker op het verkeer de been. En de Engelse Tuin noemen we voortaan 'de Tuin der Listen'. Twan van Els, Venray Digitale fotoservice Sinds deze zomer heeft Plus G van Dijck in Venray een service j toegevoegd aan de supermarkt. Voortaan kan men digitale foto's bij Plus in perfecte kwaliteit' afdrukken via de fotokiosk Fotomatic. Met de Fotomatic I drukt men snel, simpel en perfect al zijn digitale foto's zelf af. En men hoeft er niet eens lang op te wachten, maar neemt ze direct mee. Via een gebruiksvriendelijk stap-voor-stap menu kan men van alle digitale geheugendragers dier- bare herinneringen op kwaliteits-f papier vastleggen. De digitale fotokiosk accepteert onder ande re de Compact Flash Card, de XD picture Card, de SD Card en natuurlijk JPEG of BMP bestanden op Compact Discs. Nieuw is ver-' der dat de Fotomatic is uitgerust met Bluetooth en Infrarood om; direct foto's van uw GSM af te drukken. "We merkten in onze; winkel dat er steeds meer klanten kwamen vragen of men ook zelf digitale foto's kon afdrukken. Met de komst van de digitale camera worden er erg veel foto's gemaakt en opgeslagen op PC of CD. Wat als daar nu iets mee gebeurt? Het r is goed om van uw mooiste en dierbaarste momenten ook een echt blijvende foto te hebben. Daarom hebben we gekozen voor een gebruiksvriendelijke oplos sing: een digitale fotoautomaat waarmee de klant zelf zijn foto's afdrukt", vertelt de heer Van Dijck enthousiast. Om de klant beter bekend te maken met de Fotomatic wordt er op vrijdag 25 J november een demonstratie gege- - ven tussen 10.00 en 17.00 uur. Men kan foto's onder begeleiding van een medewerker afdrukken en men krijgt dan ook nog eens vier afdrukken gratis. Op deze manier kan men overtuigd raken van de kwaliteit van de Fotomatic en straks bij Plus G. terecht met de prachtige plaatjes die men- geschoten heeft tijdens de vele feestelijke momenten in decern-, ber. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Dierenartsenpraktijk Praktijk Ysselsteyn Ringweg 25 5813 BP Ysselsteyn Tel. 0478-544100 Fax 0478-544101 Onze goed uitgeruste praktijk staat klaar voor al uw huisdieren voor o.a.: Vaccinaties Operaties Röntgenfoto's, officiële HD ED foto's Eigen laboratorium Advies wormen, teken en vlooien Voedingsadvies Goede prijs-kwaliteit verhouding Ruime parkeergelegenheid Omdat we de juiste tijd en aandacht aan uw huisdier willen geven, werken we uitsluitend op afspraak Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 e£ Hoogveld www.wielhermkes.nl len maas i 1 juni zijn de jonge- Iwerkers Aissa Meziani en fli van der Plas in Venray lef. Met een nipte politieke Tfderheid werden ze - na |erse incidenten tussen ochtone en allochtone jon- voor één jaar inge- 1 van welzijnsinstelling [|,kom uk Venlo. De neenteraad trok hier I euro voor uit. Drie Ugroepen krijgen de Jiiiende tijd extra aandacht, igroep die rondhangt bij de Jute Kerk, bij de ontmoe- gsplek in Landweert en Jokkanen die onderdak fcben in het eigen ontmoe- scentrum. K"e twee straathoekwerkers [bben een tussenbalans opge- akt die op 1 december behan- kj wordt in de commissie ïtschappelijke Diensten. Hun ik bestaat uit straathoekwerk, Toering van activiteiten, infor- lieverzameling en samenwer- met andere partners Eyland College, politie, Igdzorg, Synthese, GGZ). Na oriënterende beginfase heb- I ze contact gelegd met zestien Schillende (straat)groepen rbij ongeveer 225 jongeren fokken zijn. Deze groepen zijn allemaal in It gebracht zodat een redelijk beeld is ontstaan van de Venrayse situatie. Op basis van ervaringen en gesprekken zijn er drie groe pen uitgelicht die een intensieve re begeleiding krijgen. KERKPAD Op de eerste plaats is het de groep jongeren die rondhangt op en rond het Kerkpad en het gras veld bij de Grote Kerk. Volgens de jongerenwerkers gaat het om zo'n tien autochtone jongeren van zestien en zeventien jaar. Ze komen uit Venray en Oirlo en zit ten op het VMBO. Ze doen zich voor als een rechts-extremistische groep met als uiterlijke kenmer ken: Londsdale-kleding, bomber- jacks, NL-vlaggetjes, whitepower- tekens en kort geschoren haar. De politie typeert ze als 'overlastge vend'. Ze zijn anti-buitenlander en uiten dit niet alleen in grapjes maar ook in serieuze taal. De groep is niet meer welkom bij jon gerencentrum Dingus en ze isole ren zich sterk. Wel hebben ze ver moedelijk contacten met gelijkgestemde groepen uit ande^ re dorpen in de regio. Meziani en Van der Plas zoeken ze twee per week op en proberen ze bij activiteiten te betrekken. Maar dit lukt niet erg want de jon geren reageren afwijzend. De wel zijnsinstelling wil daarom een gezamenlijke aanpak met politie, GGZ, Synthese, bureau Jeugdzorg en de gemeente om zo effectiever te kunnen optreden. MAROKKANEN De groep jv&n zo'n twintig Marokkaanse jongeren is geen straatgroep. Want ze hebben onderdak bij de stichting Marokkaans Activiteiten Centrum (SMAC) aan de Beukenlaan. Het zijn jongens van uiteenlopende leeftijden. Naast Marokkanen zijn er ook enkele Somaliërs en jonge ren uit de Balkan bij. Ze komen naar het SMAC om elkaar te ont moeten en te internetten. De jon geren gedragen zich over het alge meen rustig en zijn betrokken bij Venray. Ze zijn sterk gekant tegen de rechts-extremistische jonge rengroepen. In samenwerking met het SMAC-bestuur is een wekelijks inloop gestart. Het doel is een groot aantal allochtone jongeren uit het centrum en Brukske aan te trekken. Het is vooral laagdrem pelig en er worden culturele, edu catieve en vormende activiteiten georganiseerd. Er zijn huisregels waarin het verbod op alcohol en drugs centraal staat. Wel.kom zorgt nu nog voor de ondersteu ning en begeleiding. Op den duur kan het stichtingsbestuur deze activiteit zelfstandig uitvoeren. LANDWEERT De derde groep houdt zich op bij de jeugdontmoetingsplek (JOP) in Landweert. Het zijn tien tot vijftien autochtone jongens, variërend van l6 tot 22 jaar, die uit de wijk afkomstig zijn. Ze pro fileren zich vooral als gabbers. De meesten zijn vrijwilliger of bezoe ker van Dingus, Ze laten zich negatief uit over allochtone jonge ren maar ze gedragen zich over het algemeen rustig. De jongerenwerkers zoeken ze twee per week op. Samen met een preventiemedewerker van de GGZ om het overmatig drugsge bruik bij deze groep te verminde ren. De jongeren reageren hier positief op. Als eerste activiteit is in de herfstvakantie een multicul tureel voetbaltoernooi georgani seerd. Wel.kom is zeer te spreken over medewerking van het Marokkaans en Turks activiteiten centrum en jongerencentrum Dingus. Dingus reageerde aanvan kelijk nogal afwijzend vooral door de slechte ervaringen in het verle den met welzijnsinstelling Synthese. Inmiddels lijkt het ijs gebroken en is er een goede samenwerking met de Venlose welzijnsinstelling. De jongerenwerkers komen regel matig bij Dingus om contact te leggen met de bezoekers. Op het Raayland College is met de onderbouw gediscussieerd over de ervaringen in Venray. Dit is positief verlopen en het krijgt wellicht een vervolg voor de bovenbouw. In januari wordt samen met de school het Multi- cultifestival Venray georgani seerd. Met Synthese zijn werkafspra ken gemaakt en er is overlegd welke rol beide instellingen spe len in het jeugd- en jongerenbe leid. In het komende half jaar gaan Meziani en Van der Plas vooral activiteiten organiseren waarbij verschillende jongerengroepen elkaar ontmoeten en samenwer ken. Ook wordt samen met de gemeente en met andere partners een netwerk opgezet om het jeugdbeleid verder gestalte te geven. Er is in oktober een enquete gehouden waaraan tach tig jongeren hebben deelgeno men. Het doel was erachter te komen welke activiteiten ont plooid kunnen worden. Zaalvoetbal staat op nummer één in de toptien. Gevolgd door com putergames en inloop, DJ-mixcur- sus, internetcafé, graffitiworks hop, breakdance, training in vechtsporten, rapmeeting, buiten- voetbalternooi en samen koken en eten. - WW December staat voor feest en gezelligheid. Kleurrijke en sfeer volle planten helpen daar gewel dig bij. Zowel binnen als buiten. Het is zelfs een trend geworden dat buitenplanten een steeds gro tere rol in de kerstsfeer spelen. Tuinconiferen stralen met hon derden lichtjes versierd in het donker, steeds vaker worden de plantenbakken niet meer leeg gelaten, maar gevuld met aantrek kelijke plantencombinaties. Ook op kleur, zoals ook binnen voor een speciale feesttint is gekozen. Binnen wordt ook steeds meer buitengroen gebruikt. Tuinen bieden tal van mogelijkheden om gezellige kerst stukjes en andere versieringen te maken. Verzamel twijgen en bes sen (hulst), wintergroen blad, dennenappels, mooi gevormde takken (kronkelhazelaar), mos kleurrijke schors (de rode en witte kornoelje, bekenbast) en wat maar meer opvalt. Als het al gevroren heeft kunnen takken van sering, prunus of andere vroe ge bloeiers in huis worden 'voor getrokken'. Kerstrozen worden bloeiend in pot aangeboden, uit gebloeide graspluimen gedroogd materiaal zijn uiterst decoratief. Gewapend met snoei- schaar en wat bloemschikfantasie is er bijna geen eind aan alles wat mooi en bruikbaar is. Controleer of boombanden niet te los zitten of knellen. Snoei eventueel tij dens vorstvrije perioden (nazo mer- en herfstbloeiers). Door de kale takken is de structuur goed te zien. Haal van sterk langs elkaar schurende takken in heesters of bomen er één weg. Wild uitgroei ende klimplanten nu niet snoeien. Loop zo min mogelijk op het gras, maar misschien men nog een keer maaien. Tijdens vorstvrij weer kan men volop planten en ver planten. Zet een ijsvrijhouder in de vijver. Donderdag 24 november 2005 - Pagina 15 Ride for the Roses Zeventien medewerkers van Xerox Venray en Xerox Breukelen hebben deelgenomen, aan de Ride for the Roses in' Austin Texas. Samen met hun; Amerikaanse collega's en 6.500 andere fietsers probeerden ze zo. aandacht te richten op de kanker bestrijding. Ze reden in totaal 160' kilometer. Onder de deelnemers f waren diverse mensen die de strijd tegen kanker persoonlijk., overwonnen hadden en dat maak te diepe indruk. Daarnaast werd er een hechte band geschapen tussen de Xerox fietsers en hun Amerikaanse collega's. Tijdens de voorbereiding zetten zij zich ook in voor het goede doel: ze zijn zo: enthousiast bezig geweest dat ze ruim 8.000 voor het KWF en ruim 2.000 voor de Lance Armstrong Foundation opgehaald hebben. De straathoek-jongerenwer kers van welzijnsinstelling WeLkom hebben in de afgelo pen maanden zestien jonge rengroepen in Venray in beeld gebracht. Drie groepen (Kerkpad, JOP Landweert en Marokkanen) krijgen de komende tijd extra aandacht. De jongerenwerkers hebben ook een korte beschrijving gemaakt van de andere jeugdgroe pen. Rond het gemeentehuis hangt een tiental autochtone jongens en meisjes rond. Ze zijn tussen zes tien en twintig jaar en komen uit Venray en Oostrum. De groep profileert zich als gabbers en som migen bezoeken regelmatig Dingus. Ze zijn anti-Londsale en anti-racistisch. Ze gaan respectvol met elkaar om, maar ze laten wel regelmatig troep achter voor het gemeentehuis. Bij Dingus verzamelt zich tij dens de wekelijkse koopavond op vrijdag een groep jongeren voor de deur van het centrum. Het gaat om zo'n twintig jongens die ouder zijn dan zestien. Het zijn gabbers (metal en hardcore) en ze bezoe ken het jongerencentrum. De skatebaan nabij sporthal De Wetteling is bij de politie bekend vanwege overlast en drugshandel. Jongeren zouden er niet veel meer komen. Het is vooral een ontmoetingsplek voor scholieren en jongeren die gesport hebben. In de Plataanstraat verblijft een jongerengroep die in beeld is bij de politie en Synthese, Bij de ska tebaan in Landweert komt een wisselende groep jongens en meisjes. Het zijn vooral gothic-lief- hebbers van zestien tot twintig jaar. Rond het bankje aan de Zuidsingel verzamelen zich vooral Turkse en Marokkaanse jongeren in de leeftijd van 16 tot 23 jaar. Ze wonen in Venray en gaan naar school of ze werken. Volgens de jongerenwerkers gedragen ze zich over het algemeen vriende lijk naar voorbijgangers en andere buitenstaanders. Wel zouden ze zich soms wat geheimzinnig gedragen wat bedreigend kan overkomen. Het sportveld aan de Hoeden makerstraat in Veltum is een regelmatige ontmoetingsplek van een gemengde groep allochtone en autochtone jongeren uit de wijk. Er is wel eens sprake van vandalisme. Deze groepen komen ook op hangplekken bij de flats aan de Veltumse Kleffen. De jon geren zeggen dat ze graag iets te doen hebben in hun wijk. Het lief ste binnen. Er zijn enkele ouders die zich hiervoor actief willen inzetten. In het Turks Activiteitencen trum komt een groep van zo'n twintig jongens variërend van 12 tot 23 jaar. Net als bij de jongeren die in het Marokkaans centrum komen, gaat het hier niet om een straatgroep. De Turkse jongeren willen vooral elkaar ontmoeten. Ze verdrijven de tijd met het op tv* bekijken van voetbalwedstrijden en spelletjes doen zoals tafelten nis. In Brukske zijn drie groepen actief. Op het grasveld komen s zo'n twaalf schoolgaande allocht one en autochtone jongeren. Ze komen er vooral om te voetballen en ze gedragen zich over het alge meen netjes. Een vergelijkbare groep, eveneens in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, ontmoet, elkaar op het 'kooiveldje'. Ook; hier gaat het voornamelijk om een;, potje voetbal. Bij de ingangen van de flats houden zich regelmatig school gaande jongens, van twaalf tot zestien jaar, op. Het zijn er een! stuk of tien. Ze vertonen een ver-, veeld gedrag en ze zijn weieens r balorig. Buiten Venray zijn zes keten in l Ysselsteyn in beeld. Het zijnï schuurtjes waar zo'n zes tot tien jongens en meisjes verblijven. Zei; staan onder toezicht van ouders. Behalve al deze groepen bezochten de jongerenwerkers.' Meziani en Van der Plas ook de 1 'verschillende groepjes jongens en meisjes aan. Uit contacten blijkt i dat de meesten zich ergeren aan rechts-extremistische jongeren. In - het kader van het straathoekwerk zullen de jongerenwerkers vrij-* dagavond regelmatig in het win- keicentrum terugkeren. koorzanger actief zijn geweest. Het 40-jarig jubileum werd gevierd door Jan v.d. Mortel (1.) en het 25-jarig door Lei Heidens (r.) Het parochiekoor zingt voor vele Venraynaren elke week opnieuw een Gregoriaanse hoogmis. Nostalgie komt naar boven en de waarde ring is navenant. Hoewel kerkbezoek vermindert, zit er sinds enkele jaren groei in het narochiekoor. Ie ouders van een kleinschali- woonvorm voor kinderen met l beperking hebben hun pro- t in Sevenum officieel geo- id. Het project geboren uit een lerinitiatief, verenigd in de :hting Octopus, biedt woon- mte aan acht meervoudig landicapten kinderen en jong wassenen, waarvan er twee uit iray komen. Alle bewoners zijn lankelijk van 24-uurs zorg en ;eleiding door beroepskrach- i. Om de financiering van dit Iject te realiseren werd een idsenwerving gestart. Naast e andere fondsen werd ook b aanvraag ingediend bij de bobank Foundation. Wil enen is accountmanager bij )obank Venray Meerlo- nssum en persoonlijk bevriend tde ouders van Niels Vink uit öray, een van de bewoners van topus. Loenen verzorgde ïen met de initiatiefneemsters, Ima Vink en Ria Nijssen, de waag voor een bijdrage en tht onlangs namens de lobank Foundation een cheque waarde van 15.000,- over igen. De Rabobank Undation is een stichting van Rabobanken in Nederland. Zij in een deel van hun nettowinst Verkrijgbaar voor €1750 bij: Initiatiefneemsters Wilma Vink en Ria Nijssen ontvangen, onder toeziend oog van Niels Vink, de cheque van de Rabobank Foundation uit han den van Wil Loenen af en Rabobank Nederland ver dubbelt deze bijdrage. Met dit geld ondersteunt de bank gemid deld 150 projecten per jaar, waar van 50 projecten in Nederland en 100 in het buitenland. Doel van de Foundation is bij te dragen aan een menselijke samenleving. De activiteiten in Nederland zijn erop gericht kansarme groepen te ondersteunen in hun streven naar een zelfstandige plaats in de samenleving. Afgelopen zondag hield het Parochiekoor St. Petrus'Banden een feestbrunch in Dansschool Janssen ter gelegenheid van de feestdag van de H. Cecilia. Tijdens het gezellige en ongedwongen treffen reikte deken Smeets aan twee jubilarissen een onderscheiding uit van de St. Gregoriusvereniging - die het zingen van Gregoriaans in Nederland bevordert - omdat deze twee heren resoectieveliik 40 iaar en 25 iaar als

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15