OPRUIMING 'Er moet een ommekeer komen' BOSS !orgen om kerk Maashees Je moet nooit lang voorzitter blijven' VERBOUWIIMGS PROFITEER jyu TOT /Q Te Koop: Ambachtkwartier Leenders stapt over Mexx MAN WOMAN Makelaars Donderdag 17 november 2005 - Pagina 3 Vervolg VP Het telefoontje van Gerrit Verkoeijen bracht uitkomst. "Als Samenwerking geen contact had gezocht dan had ik het zelf gedaan. Zij zijn tenminste duide lijk en spelen open kaart. Want het moet echt anders", aldus Leenders die drie dagen bedenk tijd nam. Zaterdag hakte hij de knoop door. De ex-CDA'er is opgelucht dat hij nu de stap gezet heeft. Ike Busser is uiteraard in zijn nopjes met de nieuwe aanwinst. "Hij is maatschappelijk zeer betrokken en heeft het hart op de goede plek. In de commissie zaten we al vaker op één lijn. In de programma's van Maatschappelijke Diensten zit ook weinig verschil tussen CDA en Samenwerking. Het gaat vooral om de benadering en de wijze waarop. Ik hoop dat Martin het bij ons snel naar zijn zin krijgt. Wij zullen hem in ieder geval wel de ruimte bieden." PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur 25QO STUKS NU TOT 50% KORTING Wij gaan in januari verbouwen in Venray én Boxmeer. Om hiervoor ruimte te krijgen houden wij een verbouwingsopruiming in VENRAY. BSPRTT Matinique I K0RTIIUG COTTONFIELD II CUMN mannenmode, jeans and casual wear for men Bleek 82 Ifenray Tel. 0478 - S12 308 inVENtief waakt voor verloedering Venrays erfgoed Op een herfstachtige woens dagavond presenteert inVENtief zich voor het eerst aan de buitenwacht. Het zaaltje in restaurant Buitenlust puilt bijna uit. Zo'n 45 geïnteresseer de Venraynaren willen wel eens weten was de kersverse partij in petto heeft. Het over grote deel zijn mannen op leef tijd. De vrouwen zijn op één hand te tellen. Een maand of drie geleden wordt inVENtief geboren. In de kroeg aan de vaste stamtafel waar wekelijks het wel en wee in het Venrayse besproken wordt. Karei Beerkens geeft de eerste aanzet. Inmiddels telt de initiatiefgroep tien personen. Ze zijn vooral begaan met 'hun' Venray. Ze wil len niet alleen maar blijven 'kna- oien', Nee, ze richten een politieke partij op om daadwerkelijk iets te kunnen veranderen. Vier van de tien partijleden zit ten woensdag achter de tafel. Ben Roelofs leidt als voorzitter de avond met naast hem Cees de Vocht, Gerard Thijssen en Wil Mutsaers. De andere zes zitten ver spreid in het zaaltje. Als snel wordt de rolverdeling duidelijk. "Wie is hier eigenlijk de partijleider"? wil Twan van Els weten. "Dat is nog niemand", krijgt hij als antwoord. Maar woensdagavond trekken dui delijk twee mannen aan de touw tjes. Advocaat Gerard Thijssen is hét boegbeeld met zijn scherpe tong en droge humor. De andere is Cees de Vocht. Hij is minder uitge sproken dan Thijssen maar hij is wel de strateeg van de partij. De socioloog, werkzaam bij een adviesbureau voor ruimtelijke ordening en milieu, is de man met de visie en de ideeën. De Vocht is een geboren Venraynaar. Twintig jaar woonde hij in Nijmegen. Twee jaar geleden keerde hij terug op het oude nest. Het doet hem 'heel veel pijn' wat er van Venray geworden is. Hij oriënteert zich in de lokale politiek. "Maar ik zou echt niet weten waar ik op moet stemmen. Daarom ben ik dolbij dat ik de mensen van inVENtief tegenkwam. Ze willen een andere koers varen." De Vocht trekt voor al ten strijde tegen de foeilelijke architectuur. Daar horen ook de vele loodsen op de bedrijventerrei nen bij. Wat er nog aan cultuurhis torische waarde over is, dat moet gekoesterd worden. "Het is heel jammer hoe we ermee omgaan. Historische gebouwen bepalen juist de indentiteit. Venray is geen doorsnee-gemeente. Venray moet herkenbaar blijven." Het St.Annaterrein is een stokpaardje van de partij. De Vocht pleit voor een historisch kwartier in het cen trum. Het gebied tussen de oudste huizen aan de Hoenderstraat en het Freulekeshuus. "Hier zou iets heel moois van te maken zijn. Dit is een zeer interessant gebied. Maar er gebeurt helemaal niets. In menig andere plaats zouden de oudste huizen prachtig pronken op de voorzijde van de VW-folder. En wij laten ze verloederen..." Thijssen verwoordt het heersen de ongenoegen. "Wie zijn neus buiten de deur steekt en zich in de gemeenschap begeeft, merkt dat het ongenoegen zich opstapelt. Vooral over het gemeentelijk beleid en het optreden van de bestuurders in het bijzonder." Thijssen doelt vooral op burge meester Waals, die hij absoluut niet zit zitten. Later op de avond raken de gemoederen verhit als Waals ter sprake komt. Thijssen trekt fel van leer. "Die man had nooit herbenoemd mogen wor den. Het mag Venray best geld kos ten als Waals morgen nog vertrekt. Dat is ons heel veel waard. Dat er een burgervader komt die wel oprechte belangstelling voor de mensen toont..." Piet Kienhuis ont popt zich nu als 'waakhond' en kapt zijn partijgenoot af. "Nee, we gaan niet zo over personen pra ten." De zaal bemoeit zich ermee en iedereen heeft er wel een mening over. "Het is een stier in de porceleinkast. Waals is een aange stelde dictator", roept iemand. De avond komt aanvankelijk wat traag op gang. Thijssen en De Vocht lichten ombeurten onderde len uit het partijprogramma toe. Ze hebben een aandachtig gehoor. Het wordt pas echt interessant als het publiek gaat meepraten. Ook de aanwezigen nemen geen blad voor de mond. "Dit spreekt me niet aan. Jullie moet je veel meer onderscheiden. Anders wordt het weer zo'n partij waarvan er dertien in een dozijn gaan. Het moet met wat meer flair. Anders lukt het niet de bevolking te bereiken", zegt een kritische toehoorder. Volgens Theo Michiels is het voor inVENtief niet zo moeilijk zich te onderscheiden. "Want wat er nu zit, stelt helemaal niets voor." Thijssen reageert dat inVENtief zal spreken waar andere partijen zwij gen. "Er moet een ommekeer komen. Met een andere aanpak met respect voor burgers. We wil len de mensen netjes behandelen en saamhorigheid stimuleren. We hopen ook andere partijen mee te krijgen. De gemeenteraad moet weer de dienst uit maken. Nu hup pelt de raad constant achter de fei ten aan en komt pas met kritiek als het al te laat is." Martin Kuijpers wil weten wat de slogan of het motto van de par tij is. "Als nieuwkomer moet de partij de aandacht trekken tussen alle bestaande partijen die al jaren lang een bepaald beeld oproepen", meent Kuijpers. Thijssen geeft een voorzet. "Rechtvaardig, humaan en transparant. Kunt u daar iets mee?" De affaire rond de afgeketste komst van BMW komt ter sprake. Thijssen hekelt de zwijgende Venrayse politiek. "Het is te gek voor woorden wat hier gebeurt. Wie gelooft het dat BMW dertien kilometer over de grens in Venray een productiebedrijf gaat begin nen? Niemand toch. De gemeente verliest zijn greep. En Maessen weet zo handig goedkoop grond te verwerven. Dit kost de gemeen schap veel geld. Het is de hoogste tijd dat de politiek eens diep door dringt in de relatie tussen de gemeente en Maessen. Hier moet openheid over komen." Racecircuit De Peel is een ander actueel onderwerp dat ter sprake komt. Ook hier krijgt de politiek ervan langs. "Is zo'n racecircuit wel nodig en is het nog wel veran- woord"? vraagt oud-Oirlonaar Nabben zich af. "Het zijn de ergste milieuvervuilers. En slechts een heel klein deel van de crossers komt uit Venray." De Vocht vindt dat de gemeenteraad op het ver keerde paard wedt. "Venray zit in grote problemen. Iets wat al dertig jaar, tegen alle landelijke regels in, illegaal is kun je niet zomaar legali seren." Veel aanwezigen vinden dat het circuit maar moet verdwij nen. Een verhuizing naar Oirlo ziet niemand zitten. "Er is maar één inventieve oplossing", denkt Hugo Stappers. "Het vliegveld moet er een kilometer bij krijgen en dan is het circuit veiliggesteld." Een avond eerder overleefden de wethouders Emonts en Heidens een motie van wantrouwen van oppositiepartij Samenwerking. "Eindelijk komt er leven in de brouwerij. Dit is oppositie in opti ma forma", constateert Thijssen met genoegen. "Maar dit had allang eerder gebeurd moeten zijn. Bestuurders worden ten onrechte gespaard door de zittende partij en." Tino Zandbergen wil weten wat er gebeurt als inVENtief vier of vijf zetels haalt en in aanmerking komt voor het college. "Laten jullie het dan, net als Samenwerking vier jaar geleden, ook afweten?" Thijssen reageert dat inVENtief alle kansen zal grijpen. "Dus gaan we ook een wethouder leveren. Dat wordt iemand met kwaliteit. En als zo iemand in Venray niet voorhan den is, dan halen we hem van bui ten." Een toehoorder merkt op dat inVENtief wel een verjongingskuur kan gebruiken. De meeste partijle den zijn inmiddels met de vut of gepensioneerd. Roelofs en Thijssen zeggen dat ze met jongere kandidaten in de slag zijn. Van de tien initiatiefnemers zijn er vijf beschikbaar voor de gemeente raad. De partij in oprichting gunt zich nog de tijd tot 9 december. Dan moet de lijst compleet zijn. "Over een maand moeten we vol doende bevlogen mensen met kwaliteit hebben. Zo niet, dan gaat het feest niet door", zegt Roelofs, HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl Venray en 5801 BH Venray i, mmm; AA Venray 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof :HenkWillemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tkrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582827 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nahezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) wonen Limburg HliMSH MAAS stoor Teunissen stopt ees Oostveen neemt na elf jaar afscheid van de Wereldwinkel Venray ffat 35 jaar geleden als een Ktrzichtige samenwerking jgon, wordt per 1 januari 2 omgezet in een definitie pastorale Eenheid iflingsbeek-Maashees. De iken in beide dorpen blij- n behouden, maar er zal een nieuwe pastoor wcht moeten worden. ■L. langrijke zaken voor het rp Maashees, en toch trok voorlichtingsavond van kerkbestuur nog geen der- igstellenden. kerkbesturen van Jrlingsbeek en Maashees, een ftegenwoordiger van het bis- pastoor Teunissen, ze veAren er allemaal vorige week bij vóa voorlichtingsavond over de ekomst van de parochie ielil lashees. Teruglopend kerkbe- iek, de wens van het bisdom u de parochies te herindelen, rgrijzing van de werkgroepen stijgende lasten waren de directe aanleiding om de oude contacten weer op te pakken. Een gemeenschap zonder parochie is natuurlijk ondenkbaar en daarom werd er aan vergaande samenwerking gedacht zonder fusie. EIGEN KERK De zorg van de inwoners van Maashees was en is natuurlijk dat de kerk gaat verdwijnen. Het kerkbestuur benadrukte dat elk dorp zijn eigen kerk behoudt, het eigen kerkhof, de eigen werk groepen en de eigen acties. Er komt een 'uniebestuur' met een pastorale leiding, waarbij beide dorpen hun eigen beheercommis sie houden en hun eigen werk groepen. "Het is een gestructu reerde samenwerking van meerdere parochies met behoud van ieders eigenheid", lichtte Anjo Welles van het Maashese kerkbestuur toe. Na de inleidingen en koffiepau ze konden vanuit de zaal vragen gesteld worden. Eerst echter nam pastoor Teunissen het woord: "Er is een verband tussen het aantre den van het nieuwe parochiebe stuur en de nieuwe samenwer king en mijn emeritaat. Ik zal dat uitleggen. Ik ben bijna 66 en wórd lichamelijk en psychisch wat kwetsbaarder. Het is dan mooi om een kwart eeuw af te sluiten en ik wil zelf ook wel eens Kerstmis vieren. Want na drie keer een viering voorgaan, lig je zelf 's avonds voor pampus." Pastoor Teunissen gaf in zijn verhaal duidelijk aan dat de nieu we structuur behoorlijke gevol gen heeft voor een pastorale wer ker, en dat dat voor hem wat moeilijk zou zijn om zich daaraan aan te passen. Hij ontkende met klem de geruchten dat er een kerk dicht zou gaan: "Beslist niet, dat wil ik graag benadrukken. Het is belangrijk dat mensen regelma tig kunnen samenkomen en ik wil de parochianen ook oproe pen naar de diensten en vierin gen te komen, zodat de besturen niet alsnog over een paar jaar gedwongen worden iets af te schaffen dat niemand wil." De vragen uit de zaal maakten duidelijk dat de parochianen zich toch wel over een paar zaken zor gen maken. Op de vraag of er een kans is dat er geen nieuwe pas toor komt, moest de vertegen woordiger van het bisdom beves tigend antwoorden: "Die kans is er altijd omdat de bisschop te weinig priesters tot zijn beschik king heeft." Hij gaf aan dat leken wel bepaalde taken kunnen over nemen, zoals het voorgaan in de gebedsdienst, maar niet zaken zoals het sacramenten toedienen of de communie verzorgen. De vraag uit de zaal of het niet tijd werd voor gehuwde priesters, kreeg als antwoord dat het bis dom wel voor is, maar omdat 'Rome' tegen is het bisdom dus ook tegen is. Enkele aanwezigen wilden toch weten wat er met de kerk in Maashees gaat gebeuren als het kerkbezoek nog verder terug loopt. Piet van Dijk van het kerk bestuur Maashees antwoordde dat alles in het werk gesteld moet worden om dat niet te laten gebeuren: "Ik kan me niet voor stellen dat de kerk in Maashees dichtgaat." Verdijk, van het nieu we kerkbestuur: "Verdwijnen en slopen is geen onderwerp van bespreking geweest en we gaan er niet van uit. Alleen als het kerkbezoek nog verder terug loopt, is het eventueel aan de orde." Verdijk besloot de avond met een dankwoord aan pastoor Teunissen, die op de dag van deze voorlichtingsbijeenkomst exact 25 jaar in de parochies werkzaam was. Dat was meneer pastoor zelf ontschoten, maar na het welgemeende 'Lang zal hij leven' was hij zeer geroerd: "Een mooie afsluiting van 25 jaar, dit raakt mij NRAY, ST. JOZCFWEG Kees Oostveen zwaait af als voorzitter van de Wereldwinkel. de Gezinszorg, nu Thuiszorg. In 1992, vlak voordat Oostveen met de VUT ging, besloot hij als vrij williger te gaan werken bij de Wereldwinkel. Zijn vrouw was hier al eerder voor benaderd, en het leek Oostveen een goede manier om zijn vrije tijd te beste den. De winkel, die op dat moment pas twee jaar bestond; was nog erg klein en draaide ook nog een bescheiden omzet. Samen met de andere medewer kers stippelde Oostveen een ambitieuze koers uit, om de Wereldwinkel beter te laten draaien. Zo richtten ze een bestand van grootverbruikers (zoals Max Havelaar koffie) op, kwamen ze met een idee om kerstpakketten aan te bieden, en werd er veel aandacht besteed aan de public relations van de winkel. "Ik heb veel 'spreekbeur ten' gehouden op scholen in Venray, en er zijn tal van informa tieavonden georganiseerd. Op die manier zijn we begonnen een vast klantenbestand op te rich ten." Na twee jaar werd Oostveen gevraagd om als voorzitter het voortouw te nemen, een functie hij tot voor kort vervulde. "Ik heb enorm veel tijd in deze winkel gestoken, en ook meer werk ver richt dan je verwacht van een voorzitter. Daar kijk ik met ple zier en trots op terug. Toch denk ik dat je nooit té lang voorzitter moet blijven. Mensen zeggen mij nu dat ik nog wel een aantal jaar mag blijven, en dat is voor mij precies het goede moment om te stoppen. Mijn opvolger heeft waarschijnlijk ook nieuwe ideeën en een andere stijl, en dat is alleen maar goed voor de Wereldwinkel." Oostveen zwaait af als voorzit ter, en zal ook niet langer vaste medewerker zijn. "Ik wil de nieu we voorzitter niet voor de voeten lopen, maar als ik gevraagd zou worden om nog eens op een school te gaan praten, zal ik dat zeker doen. Het team weet dat ze altijd een beroep op mij kan doen." ZELFBEHOUD Vrijwilligerswerk en Kees Oostveen zijn al jaren een twee eenheid. Een advertentie waarin vrijwilligers werden gevraagd om Nederlandse les te geven aan asielzoekers in een centrum in Maashees, zette hem op het spoor van dit werk. "Ik heb me daar meteen voor opgegeven. Na een tijdje verdween dit centrum, en ben ik dus gestopt. Toch heb ik altijd contact gehouden met een aantal van mijn 'leerlingen', en soms komen zij nog langs met vragen." Oostveen is ook al tien jaar vrij williger voor de Terminale zorg, waar ruim dertig vrijwilligers samen tijd in steken. "Het gaat dan voornamelijk om het zoge noemde waken bij de patiënt. Vaak is of wil de partner eventjes weg. Al is het maar een aantal uurtjes wandelen, of ergens kof fie gaan drinken. Wij zorgen er dan voor dat de patiënt niet alleen hoeft te zijn. Wij doen ook nachtwake." Eén van de meest opvallende werkzaamheden van Oostveen is het in huis nemen van veertien pleegkinderen. "Het gaat dan om Venrayse kinderen die thuis of op school tegen problemen aan lopen. Tot die problemen zijn opgelost, blijven ze dan bij ons. Soms is dat maar een week, een andere keer meer dan een jaar." Oostveen is ook nog voorzitter van de cliëntenraad van Synthese. "Met al die activiteiten kan ik mensen helpen. Ik heb er lol in, en ik zie het ook als zelfbe houd. Als je 60 bent als je ophoudt met werken en je bent nog vitaal, dan vind ik het belang rijk dat je niet achter de gerani ums gaat zitten." htt Ambachtkwartter h een uitstekende combinatie eon Mm groen gecombineerd met stadse levendigheid. 10 foor meerInformatie af een uitgebreide verkoopbrochure u contact opnemen met InterMakeiaan Het leven van Kees Dostveen (72) stond en staat 5 foor een belangrijk deel in at bet teken van vrijwilUgers- n fferk, waaronder het voorzit- trschap van de Wereldwinkel. Na elf jaar vindt hij echter dat de winkel aan iets nieuws en iemand nieuw toe is. De preses heeft de scepter inmiddels overge dragen aan Jan Poels, die als nieuwe voorzitter nieuwe ideeën mag lanceren. Kees Oostveen is sinds 1977 werkzaam geweest als staffunc tionaris en later als directeur van

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3