Weinig verrassingen op PvdA-lijst VVD komt met verrassende namen 'Er wordt gelachen, lehuild en gepraat' jA SP mikt op twee zetels Medaille voor militairen anpassing PV Gunhoekm Zt-wZ WONEN OP MAAT Ia TjV'De Hoveniers J Najaar! SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL N T E R I E U R Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 Hoogveld www.wielhermkes.nl Wapens Bij een politiecontrole op de provinciale weg in het Brabantse Reek is donderdag in de auto van een 20-jarige man uit Venray een stalen pijp aangetroffen, dat als wapen kon dienen. Een 19-jarige man uit Venray werd aangehou den omdat hij een balletjespistool bij zich had. Beide wapens zijn in beslag genomen. De mannen kre gen een proces-verbaal. Controles In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week in totaal 14.183 automobilisten gecontro leerd op hun snelheid. Hiervan kregen 1.042 weggebruikers een proces-verbaal. De controles von den o.a. plaats in Venray, Wans- sum en Ysselsteyn. De hoogste snelheid die met de radarauto werd gemeten was 110 km/u waar 50 km/u de limiet is. de SCHATTEN van de Grote Kerk Verkrijgbaar voor €1750 bij: van den Grotestraat 68 Venray 0478-582727 Donderdag 10 november 2005 - Pagina 7 Bert Linskens voert partij aan De verkiezingslijst van de PvdA kent weinig verrassin gen. Volgens verwachting zal fractieleider Bert Linskens de partij aanvoeren bij de raads verkiezingen van 7 maart 2006. De raadsleden Henk Bisschops en Elly van Dijck bezetten de plaatsen twee en drie. Ahmet Kocyigit, het vierde PvdA-raadslid, moet genoegen nemen met een zesde plaats. Hij heeft in de afgelopen periode ook weinig van zich laten horen. Kocyigit moet nieuwkomer Hassan Najja, met stip binnen op plek vier, en Marius Emons voor laten gaan. Wethouder Mathieu Emonts, de vorige keer nog nummer twee achter Linskens, bezet de twintig ste en laatste plaats. De lijstcom- missie onder leiding van ex-raads lid Twan Jansen, nu afdelingshoofd bij de gemeente, heeft Emonts gebombardeerd tot lijstduwer omdat de huidige PvdA-wethouder geen zetel in de gemeenteraad ambieert. Mathieu Emonts is wel weer beschikbaar voor het wethouderschap indien de PvdA opnieuw in het college komt. De Partij van de Arbeid hield vorige donderdag de algemene ledenvergadering waarop de lijst werd vastgesteld. In vergelijking met vier jaar geleden zijn uit de top - behalve Mathieu Emonts - ook Roland Zwiebel en Henk van Egmond weggevallen. Ze stonden in 2002 nog op de plaatsen vijf en zes. Beiden begonnen deze periode ook als commissielid. Henk van Egmond stapte al snel uit de partij uit onvrede over de sociale koers. Roland Zwiebel, die in twee com missies zit, heeft zich de laatste twee jaar nauwelijks nog laten zien. Hassan Najja is woordvoerder van de Marokkaanse gemeen schap in Venray. Hij is sinds kort bij de PvdA betrokken nadat een flirt met Lokaal Aktief op niets uit liep. De partij heeft hoge ver wachtingen van Najja. Hij wordt omschreven als een 'gedreven debater' die zich snel heeft inge werkt bij de PvdA. Henk Bisschops klimt van de vierde naar de tweede plek. Vier jaar geleden viel hij aanvankelijk buiten de boot. Maar nadat Mathieu Emonts tot het college toetrad, kon Bisschops de vierde PvdA-stoel in de raad alsnog in bezit nemen. Elly van Dijck blijft op de derde plaats staan. Volgens de kiescom missie is het verschil tussen bei den gering. Bisschops krijgt zijn hogere positie omdat hij zich beter als PvdA'er kan profileren en standpunten kan presenteren. Elly van Dijck wordt een 'uitste kend netwerker' genoemd die betrokken is en niet alleen voor de belangen van de vrouwen opkomt. Bert Linskens wordt door de commissie bijna de hemel inge- prezen. "Onbetwist onze eerste man. Hij kan als fractieleider goed de principes van de PvdA ver woorden". Linskens wordt geroemd om zijn deskundigheid op een breed terrein en hij kan in de raad ook de strijd aangaan als het nodig is. Linskens (44) is voor de tweede keer lijsttrekker en het wordt al zijn zesde deelname aan de verkiezingen. ZES ZETELS Na het grote succes in 1986, toen de PvdA vijf zetels opeiste, behaalden de sociaaldemocraten vier verkiezingen op rij constant vier zetels. In het persbericht rept Lasergun Bij een snelheidscontrole met behulp van de lasergun werd op de Henri Dunantstraat een 19-jari- ge automobilist bekeurd nadat hij 59 km/u te hard reed op een weg waar 50 kilometer per uur de limiet is. De Venraynaar komt, gezien zijn leeftijd, in aanmerking voor het project 'Golfslag'. Zijn rij bewijs is ingevorderd. het partijbestuur zelfs van zes zetels. De partij wil daarom dat de eerste negen plaatsen bezet wor den door potentiële raadsleden, zodat mogelijke tussentijdse opvolging direct opgevangen kan worden. Marius Emons, commis sielid van Maatschappelijke Diensten, stond aanvankelijk lager op de lijst. De partij heeft hem naar voren geschoven omdat hij 'zich sterk aan het ontwikkelen is'. Bovendien is Emons als trouw bezoeker van de raadsvergaderin gen goed van alles op de hoogte. Ahmet Kocyigit is in vergelijking met de vorige keer één plaatsje opschoven. In 2002 kwam hij met voorkeurstemmen in de raad. Als zevende stevende hij toen Bisschops voorbij die daardoor in de wachtkamer moest plaatsne men. Op plaats zeven staat Tarcicia Yoigt uit Ysselsteyn. Ze heeft ook zitting in de dorpsraad. Nick van Sinderen, lid van de commissie Middelen, is op de achtste plaats eveneens een nieuwkomer. Op stek negen staat met Cor Bijl een oude bekende, alhoewel hij nog nooit eerder aan de verkiezingen deelnam. Hij is commissielid en actief binnen het wijkplatform Brukske. Op tien en elf staan de commissieleden Carla Meijer en Eddy Partridge. De volledige PvdA-lijst: 1. Bert Linskens 2. Henk Bisschops 3. Elly van Dijck 4. Hassan Najja 5. Marius Emons 6. Ahmet Kocyigit 7. Tarcicia Voigt 8. Nick van Sinderen 9. Cor Bijl 10. Carla Meijer 11. Eddy Partidge 12. Aartje Woltjer 13 Ali Bagci 14. Jan Dinjens 15. Mieke Laemers 16. Henk Willems 17. Bert Janssen 18. Huseyin Inci 19. Piet Kroft 20. Mathieu Emonts Frans van der Kruijf lijsttrekker; Erik Peters wethouderskandidaat 'agiefX EN MAAS eumavereniging Venray start met nieuwe gespreksgroepen voor patiënten De WD komt met een aantal verrassende namen voor de raadsverkiezingen van 7 maart 2006. Maandag op de algemene ledenvergadering werd Frans van der Kruijf tot lijsttrekker gekozen. Van der Kruijf is politiek nog een onbeschreven blad en was ook niet eerder actief binnen de WD. Hij is pas sinds kort lid geworden. Erik Peters wordt vooruitgeschoven als wethouderskandidaat. Peters staat als lijstduwer op de twin tigste en laatste plaats. Frans van der Kruijf is van beroep communicatiemanager bij Flextronics. Hij volgt John Oosterbeek op als eerste man van de liberalen. Oosterbeek verliet medio dit jaar de gemeenteraad vanwege zijn vertrek naar Portugal. Van der Kruijf is nooit eerder actief geweest binnen de Venrayse politiek. De huidige raadsleden René Francken en Leonie Cals staan, net zoals vier jaar geleden, op de plaatsen twee en drie. Fran Janssen is momen teel het derde WD-raadslid. Hij kwam onlangs voor John Oosterbeek in de raad. In de wan delgangen werd Janssen al genoemd als lijsttrekker. Maar hij bevindt zich pas op de achtste plaats, vier treedjes lager dan bij de vorige verkiezingen. Waardoor hij wellicht niet zal terugkeren in de raad. Janssen zegt een raadsze- tel ook niet meer te ambiëren. Op de vierde plaats staat met Ingeborg de Barbanson eveneens een nieuwkomer. De Barbanson was al eerder politiek actief bij de LPF. Begin 2003 was zij bezig om in Venray een afdeling van de Lijst Pim Fortuyn op de richten. Maar dit initiatief kwam nooit van de grond. Ingeborg de Barbanson was ook bestuurslid en voorzitter van de provinciale LPF. Jeu de Wit staat op plek vijf. De Ysselsteynse ondernemer heeft zitting in de commissie Middelen. Voorzitter John Niessen, tevens commissielid van Stedelijk Beheer, is zesde op de lijst. Niessen toont zich tevreden. Hij spreekt van een 'uitgebalan ceerde lijst', waarin zowel de dor pen als Venray goed vertegen woordigd zijn. "WD'ers zijn vaak druk bezette personen. We heb ben veel mensen met kwaliteit en ambities in de partij. Maar ze moe ten ook tijd vrij kunnen maken om zich in te zetten voor het raadswerk, Beschikbaarheid is Jolanda Dijkema gekozen tot lijsttrekker Voor het eerst in de historie doet de SP in Venray mee aan de gemeenteraadsverkiezin gen. Vorige week tijdens een ledenvergadering werd Jolanda Dijkema gekozen tot lijsttrekker. De eerste zes namen van de SP- lijst zijn nu bekend. Elianne Sweelsen staat op de tweede plaats gevolgd door Ronald van Hal (derde), Bert Vermeulen (vier de), Marlies Vermeulen (vijfde) en voorzitter Huub Rademacher staat op de zesde plek. Rademacher wil de komende tijd de lijst nog verder uitbreiden tot zo'n vijftien kandidaten. "Er zijn nog enkele actieve leden waarmee we nog moeten praten." De SP-voorzitter hoopt op 7 maart 2006 twee zetels in de wacht te slepen. "Dat zou voor ons als debutant al heel mooi zijn. Het liefst willen we natuurlijk meer mensen in de raad zien te krijgen. Maar we willen nu ook niet te hoog grijpen. We moeten het ook waar kunnen maken." Op luchtmachtbasis De Peel in Vredepeel vindt op donder dag 10 november (vandaag) een medailleparade plaats. In aanwezigheid van de top van de Nederlandse krijgsmacht en diverse hoogwaardigheids bekleders uit de regio zal aan militairen die deelnamen aan de vredesmissie in Afghanistan de Nederlandse herinneringsmedaille worden uitgereikt. De missie, waaraan onder lei ding van de Koninklijke Luchtmacht personeel van alle krijgsmachtonderdelen deelnam, werd in augustus 2004 opgezet in Pol-e Khomri, een plaats in de pro vincie Baghlan in het noorden van Afghanistan. Het eerste jaar stond deze missie onder leiding van de Groep Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht. In de periode augustus 2004 tot en met september 2005 droegen ruim 450 militairen van de luchtmacht, landmacht, marine en marechaus see bij aan de veiligheid en stabili teit in Baghlan. Het doel van de missie is het bereiken van een sta biele Afghaanse samenleving in deze regio. Ook op humanitair gebied werd veel werk verzet: een weeshuis werd geadopteerd en de infrastructuur in het gebied verbe terd. Inmiddels is het commando over de missie overgedragen aan de Koninklijke Marine. Om de militairen te bedanken voor hun inzet tijdens de missie worden zij donderdag gedecoreerd met twee herinneringsmedailles. Aantal bijstandsgerechtigden daalt Het college van burgemeester en wethouders van Venray heeft inge stemd met de Rapportage Wet werk en bijstand (WWB) over hel eer ste halfjaar 2005. Deze rapportage gaat in op de financiële stand van zaken van de WWB, rapporteert over de belangrijkste kengetallen en gaat in op actuele landelijke en lokale ontwikkelingen. Positief is dat het aantal bijstandsgerechtigden, na een lichte stijging aan het begin van 2005, behoorlijk is gaan dalen. Deze daling doet zich'vooral voor bij de jongeren van 18-21 jaar en bij de groep 21- tot 65-jarigen. Nieuwe instrumenten als de Venrayse Work First-aanpak 'Werkende Weg' en hoogwaardige handhaving (het voorkomen en bestrijden van fraude) werpen daarbij al hun vruchten af. Met name de resultaten van de evaluatie van de eerste drie maanden Werkende Weg laten volgens de gemeente zien dat de gekozen aanpak werkt. Door het Rijk is het beschikbare budget, waaruit de gemeente Venray de uitkeringen moet betalen, met .11%, bijna 900.000 euro, verlaagd. De ingeslagen weg en de daaruit voortvloeiende daling van het aantal bijstandsgerechtigden zorgen er editer toch voor dat de gemeente Venray met de beschikba re middelen uitkomt. Het college van B en W stelt de gemeenteraad een wijzi ging voor in de Algemene Plaatselijke Verordening ,(APV). Doel van deze wijziging is een actuele, zoveel mogelijk igedereguleerde, APV. In de APV (die zoveel mogelijk geba- J seerd is op het VNG-model) j zijn enkele wijzigingen opge- I nomen die daadwerkelijk I effect hebben voor de burger. 1 Verder zijn een aantal artike len geschrapt waarvan het lerwerp afdoende geregeld Is in andere wet- en regelge- De inwoners merken volgens s gemeente het effect van een aantal wijzigingen. Zo vervalt de vergunningplicht voor optochten, waardoor optochten waarvoor geen verkeersmaatregelen nodig zijn vergunningvrij worden. Dit zijn de Sint-Maartens-, carnavals- Sint-Nicolaasoptochten voor zover hiervoor geen straten hoe ven worden afgesloten met ver keersmaatregelen en er geen 'enactiviteiten bij georgani- worden. Daarnaast vervalt de de vergun- igplicht voor feesten voor •ver deze niet voor publiek toe- gelijk zijn, zoals buurtfeestjes. Is voor een buurtfeestje een ;egafsluiting nodig is, blijft er 'el een vergunningplicht. Ten lotte merkt de burger het verval- ■n van de inrichtingseisen voor exploitatievergunning van een horecabedrijf. Hierdoor gelden voor een cafetaria -waarin geen alcohol verkocht wordt - minder strenge eisen ten aanzien van de inrichting dan voor een cafetaria waarin wel alcohol verkocht wordt. Het college van B en W heeft de APV volledig doorgelicht en bekeken waar deregulering op dit moment mogelijk is. De con clusie van deze doorlichting is dat deregulering maar beperkt moge lijk en wenselijk is. De voorgestel de wijzingen betreffen vooral periodieke aanpassingen die het gevolg zijn van hogere wetgeving of jurisprudentie. Daarnaast is bekeken waar de praktische toe pasbaarheid van bepalingen ver beterd kan worden._De gemeen te- raad had éérder dit jaar een motie aangenomen, waarin het college opgedragen werd de APV te actualiseren en met een voor stel tot wijziging van de APV te komen. Daarnaast zijn er ontwik kelingen die~aanpassing van de APV op onderdelen noodzakelijk maakte. De gemeenteraad behan delt het voorstel in december. Diefstal desktops De politie onderzoekt een dief stal van bijna vijftig desktops. De diefstal vond donderdag tussen twee uur 's nachts en half tien 's ochtends plaats uit een oplegger aan de Ambachtstraat. De opleg ger is vermoedelijk opengebro ken. De totale waarde van de buit is nog onbekend. vaak een probleem. Want als je het doet, dan moet je het ook goed doen." Volgens Niessen heeft de leden vergadering maandagavond het voorstel van de kandidatencom- missie in grote lijnen overgeno men. "We hebben uiteraard wel stevige discussies gevoerd, maar in de top van de lijst hebben zich geen wijzigingen voorgedaan." De WD haalde bij de laatste twee verkiezingen telkens drie zetels. In de periode 1998-2002 maakten de liberalen met wethou der Jan Houba deel uit van het college. Ruim drie jaar geleden keerde de WD terug in de oppo sitie omdat in plaats van de libera len Lokaal Aktief samen met CDA en PvdA een coalitie ging vormen. PETERS WETHOUDER Mocht de WD in 2006 opnieuw in het college belanden dan zal Erik Peters wethouder worden. Peters was in het begin van deze periode even commissie lid bij Maatschappelijke Diensten. Voorzitter John Niessen zegt dat de WD zich niet blind staart op een plek in het college. "Maar we sluiten deelname aan het college niet uit. Dit zal uiteraard afhangen van de verkiezingsuitslag en met welke partijen we in zee kunnen gaan'. Wij als WD vinden dat veel zaken veel beter kunnen gaan in Venray. En daar willen we ons graag voor inzetten. Dat kan het beste door bestuurlijke invloed uit te oefenen", zegt Niessen, die vol lof is over Erik Peters. "Hij is een uitstekende kandidaat. Erik kent Venray als geen ander eri is enorm maatschappelijk betrok ken. Zo'n goede wethouder heeft Venray al vele jaren niet meer gehad." Niessen rekent op een goede uitslag voor zijn partij. Waarbij hij telt op vier of vijf zetels. De WD- voorzitter is niet bang dat nogal wat potentiële kiezers zullen overstappen naar de nieuwe partij inVENtief, waarin enkele WD'ers onderdak hebben gevonden. 'Wij voeren een duidelijke liberale koers. Onze ideeën stijgen alleen maar in waarde. Want ze worden steeds vaker door andere partijen overgenomen. Daarom rekenen we juist op zetelgroei." De volledige lijst 1Frans van der Kruijf 2. René Francken 3. Leonie Cals 4. Ingeborg de Barbanson 5. Jeu de Wit 6. John Niessen 7. Coen Pel 8. Fran Janssen 9- Ron van den Heuvel 10. Ramon Poels 11. Ad Steverink 12. Wim Buys 13. Roger Wijnands 14. Frans van Hooft 15. Leo Verhaegh 16. Leo Janssen 17. Ingrid Loozen 18. Dominique Melskens 19. Pierre Nijsen 20. Erik Peters de schatten van de Grote Kerk Venrayse Reumavere- j houdt al tien jaar ipreksgroepen voor reuma- itiënten. Deze groepen blij- elk jaar weer een groot icces. In januari begint een leuwe gespreksgroep die wekelijks met verschillende 'thema's gaat werken om erva ringen en ideeën uit te wisse- i/L len. iMarij Heidens (49) is lid van de Reumavereniging en tevens bege leider van de gespreksgroep. Ze is ervaringsdeskundige, en heeft enkele cursussen gevolgd. "Het feit dat alle drie de begeleiders yan de gespreksgroepen zélf ook euma hebben, geeft de deelne- ners meer vertrouwen om daar over te praten. Ze ervaren dat als rertrouwd': de begeleiders kun nen zich volledig verplaatsen in de situatie van de groepsleden. Dat heeft een belangrijke meer waarde. In vergelijking met bij voorbeeld een Riagg of andere instanties, spreken wij toch meer vanuit onze eigen ervaring, en herkennen veel dingen die ter sprake komen." "De groepen zijn bedoeld voor zowel mannen als vrouwen met alle soorten reuma-aandoeningen. We beginnen de eerste dinsdag van januari, en gaan dan acht tot tien weken door, met uitzonde ring van de carnavalsweek. Meestal bestaat de groep uit zo'n tien tot twaalf deelnemers, met twee of drie begeleiders. De groep wordt opgesplitst, zodat iedereen meer aandacht krijgt. We proberen ook een zo positief mogelijke draai aan de avonden te geven. We gaan niet praten over wat we niet meer kunnen, maar juist over wat wél nog kan. De gespreksgroepen zijn bedoeld om de zelfredzaamheid te bevorderen aan de hand van thema's die de leden zélf aandragen. Voorbeelden van veel gekozen thema's zijn bijvoorbeeld accepta tie, omgaan met de artsen, begrip binnen de thuissituatie en de part neravond." PARTNERAVOND Volgens Marij Heidens worden vooral de partneravonden als erg belangrijk ervaren. "Op zo'n avond komt de partner, of zoon/dochter of vriend/vriendin met de deelnemer mee. De avond is volledig gericht op de partner, en de vragen en problemen die hij of zij tegenkomt in de relatie met de patiënt. We proberen de vra gen en problemen zo goed moge lijk uit te leggen en op te lossen, zodat ook zij zich meer begrepen gaan voelen. Het probleem waar In januari wordt gestart met een nieuwe groep. "Tot nu toe zijn er vier aanmeldingen, maar we verwachten wel weer een volle groep te krijgen. We hebben al tien jaar op een rij zeer succes volle ervaringen met de groepen. We hopen dat ook mensen die niet-lid zijn van de Reumapatiëntenvereniging zich - tegen èen vergoeding van 7,50 - aanmelden. Verder merken we jaar ria jaar dat mannen vaak schromen om lid te worden, maar de groep is écht niet alleen bedoeld voor vrouwen. Het is ook geen afstandelijke groep, maar erg gezellig. Er wordt gelachen, gehuild en gepraat." Via Lenie Stiphout (r) of Marij Heidens kunnen belangstellen den zich aanmelden voor de gespreksgroep. Marij Heidens vindt het erg belangrijk dat jongere mensen er niet van uitgaan dat de groep vooral voor ouderen is bedoeld. "Dat is beslist niet het geval. De groepen zijn bedoeld voor alle leeftijden." Wat opvalt, is dat jaar na jaar de groepen besluiten om zélf door te gaan na de acht tot tien gesprekken die gepland ston den. "Vaak organiseren ze zelf nog gesprekken, of geWóon gezellige uitjes. Daaruit blijkt dat mensen de bijeenkomsten toch wel erg op prijs stellen." Als mensen zich willen aanmel den, dan kan dat via Lenie Stiphout (0478-580125) of Marij Heidens (0478-589100). tijd voor een complete najaarsbeurt van uw tuin levering van alle tuinplanten we het vaakst tegenaan lopen, is dat het voor de partner vaak moeilijk te begrijpen is dat iets soms wel en soms niet mogelijk is als je reuma hebt." I

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7