We zijn nog steeds Ie beste maatjes" O ara Koester uw monument Blinde Geert Willemse stemt al twintig jaar piano's wm aw*» Flanderijn en Geboers gerechtsdeurwaarders zoekt incassomedewerkers. Flanderijn en Geboers Honderdzesentwintigste jaargang - week 45 - donderdag 10 november 2005 L EN MAAS bruidspaar Frans en Rees van Opbergen «van Opbergen s Peters (78) uitVehrs I gouden huwelijksfeest in Interen. Samen met 130 idigden, vooral familie, Ji het een schitterend feest [r het paar dat al meer dan j jaar lief en leed met ir deelt. Rees ontmoetten ar voor het eerst op een fuif. geboortige Venraynaar, meteen helemaal weg van de iter van meester Peters uit o. Na twee jaar besloten bei- dan ook in het huwelijks- tje te stappen, op 9 novem- 1955. Het kersverse echtpaar ok een bovenwoning aan de ïseweg om twee jaar later te uizen naar de Kolkweg. Toen :r Pierre van Opbergen stierf, luisden Frans en Rees uitein- k naar de Grotestraat waar de kei in textiel en koloniale en aan de Grotestraat al mnialang een begrip was. is werkte toen al in de zaak, vrouw Rees was directrice een school in Gennep. Maar in die tijd gebruikelijk was, !g Rees meteen ontslag toen rouwde. Ook Rees ging wer- in de textielzaak in het hartje ..TïfentaUeri jaren hef gézicht van de modezaak in Venray-centrum. "Rees is altijd een voortreffelijke zakenvrouw geweest. Organiseren zat haar in het bloed", geeft Frans van Opbergen zijn vrouw een dikke pluim. Rees lijdt aan de dementieziekte MD en verblijft in verpleeghuis Beukenrode. Haar man Frans, die nog in de Passage in Venray woont, bezoekt haar trouw iede re dag, jaar in, jaar uit. "Rees is altijd mijn maatje geweest", zegt Frans terwijl hij zijn vrouw liefde vol over de armen streelt. "Het gaat nu redelijk met haar. Soms krijgt ze nog wel iets mee. Als ik over het feest van afgelopen zaterdag praat, glimlacht ze. Dan is er een stukje herkenning." In de zestiger jaren werd het bedrijf Van Opbergen omgeturnd tot een damesmodezaak die bekendheid zou gaan genieten in de hele regio. Frans en Rees werkten in al die jaren keihard. In 1987 besloten ze een stapje terug te doen en de zaak over te dragen aan de huidige eigenaar Geert Geven. "Die vroeg toen meteen of hij de naam Van Opbergen mocht handhaven. Dat vonden we geen probleem. Uiteindelijk heeft hem dat geen windeieren gelegd." De damesmodezaak slokte in al die jaren veel energie op. Toch vond Frans van Opbergen ook nog de tijd om de winkeliers in het centrum dichter bij elkaar te brengen. Derig jaar lang trok hij de kar om de ondernemers in har tje Venray op een lijn te krijgen. "Eind 1975 is me dat uiteindelijk gelukt en werd de vereniging Het Winkelcentrum Venray (de voor loper van het huidige Venray Centraal, red.) opgericht. Met enkele idealisten kregen we het klaar dat ondernemers, die elkaar zelfs een niet-betalende klant niet gunden, verenigd werden in de vereniging. Ons streven was om de mensen naar winkelend Venray te krijgen. Daar hebben we in al die jaren een steentje aan bijgdragen." Naast hard werken vergaten Frans en Rees ook niet om te genieten van het leven. Uit hun huwelijk kwamen vier kinderen voort: dochter Maja en de zonen Govert, Roel en Peter. Nu zijn ze ook ontzettend trots op de zeven kleinkinderen. Samen volgden ze een opleiding kunstgeschiedenis. Tijdens hun vele reizen over de hele wereld genoten ze van de kunst en cultuur die de landen die ze bezochten rijk waren. Ze namen veelal deel aan georgani seerde reizen die onder leiding stonden van hun leraar kunstge schiedenis, Ger Verhoeven uit Vierlingsbeek. "Tijdens die reizen hebben we samen ontzettend genoten. Van de natuur in Kenia, de geschiedenis van de kruisvaar ders in Syrië, maar we hebben ook de ellende in India meege maakt waar de armoede onvoor stelbaar is. Mensen die vuilniszak ken plunderen op zoek naar eten. Dan besef je meteen dat we het hier ontzettend goed hebben." Alles deden ze samen. Op vakantie gaan, skiën en water skiën, fietsen en zwemmen. "Heerlijk was dat, samen langlau fen in het Sauerland. Tussen de dennen, de frisse lucht met volle teugen opsnuiven. Alleen hockey en heb ik jarenlang met veel ple zier alleen gedaan." Al die reizen werden door Rees op de gevoelige plaat vastgelegd. Frans: "Ze is een perfecte fotogra fe. Ze had altijd een bijzonder oog voor de juiste compositie, de belichting en een heel vaste hand. We hebben boeken vol met de prachtigste fotoreportages. Ook voor het optekenen van din gen heeft ze enorm veel talent. Ze heeft een prachtig dagboek bijgehouden van de oorlogswin ter in 1944." Een ander donker jaar in de geschiedenis van Nederland, de watersnood in 1953, heeft voor Frans van Opbergen nog altijd een bijzon dere betekenis. "Ik was dat jaar uitgeroepen tot prins carnaval van Venray. Alle activiteiten tij dens de carnavalsdagen zijn toen in het hele land afgeblazen. Ik heb dus weinig kunnen genieten van het prins zijn. We hadden toen het voornemen om naar de Rosenmontag in Keulen te gaan. Maar omdat we geen visum kre gen, dat was in die tijd voor Duitsland nog verplicht, ging ook dat feest niet door." DJ? ïstoBSDQ «WJ Aanleg zwembaden Onderhoud zwembaden Infraroodsauna's ii Traditionele sauna's 1 aboul- pools leisure whirlpools spa's 'anssum, Venrayseweg 4,0478-532747 Flanderijn gerechtsdeurwaarders, met vestigingen in Venray, Rotterdam, Gouda, Dordrecht, Doorn, Appingedam en Apeldoorn zoekt incassomede werkers voor de vestiging te Venray, die binnen een team zelfstandig belast zullen zijn met het incasseren van geldvorderingen. Op ons kantoor ben je werkzaam in een dynamische werkomgeving. Je behandelt voornamelijk geautomatiseerde dossiers en je hebt telefonisch contact met opdrachtgevers, debiteuren en bemiddelende instanties. Je behandelt in overleg met de klant het gehele dossier, vanaf de eerste sommatie tot, zo nodig, beslaglegging. Je kunt resultaatgericht, zorgvuldig en onder druk werken. Je wilt kwaliteit leveren, samenwerken en je kunt je mondeling en schriftelijk goed uitdruk ken. Je vindt het belangrijk om in een professionele organisatie te werken waar je de kans krijgt om te groeien op het gebied van de zakelijke juridi sche dienstverlening. Als dit profiel je aanspreekt kun je incassomedewer ker worden bij Flanderijn en Geboers gerechtsdeurwaarders. Wij vragen een opleiding op minimaal HEAO/HBO-niveau. Ervaring is niet vereist. Meer informatie over het kantoor vind je op onze website www.flanderijn.nl. Interesse? Schrijf een brief en stuur die met c.v. t.a.v. A.J.T. Geboers, Postbus 250, 5800 AG Venray of stuur een e-mail met c.v. naar venray@flanderijn.nl. gerechtsdeurwaarders Venray Deze week een wegkruis aan de Stationsweg in Venray, een gemeentelijk monument. Het gaat om een wegkruis aan de Stationsweg/hoek Bongerdstraat. In een zeer zorgvuldig onderhou den plantsoentje staat een kruis sinds 1870 als bezweringskruis. De stichter zou na een goed bij enjaar, hij was bijenhouder, het kruis geplant hebben om de spo kerij op de wegsplitsing te bezweren. Hij woonde op de leste plats en daarom ook de leste Martinus. De paarden met kar konden voorheen met moeite deze plek voorbij komen. Een oud corpus uit Kevelaer sierde tot 1944 dit kruis, dat vroeger een halteplaats was voor bede vaartgangers naar Maria in Oostrum. Na de evacuatie was het corpus vernield en de buurt zorgde toen voor een nieuw cor pus gebakken in Beesel. In 1972 werd het door storm weer ver nield maar buurt en de gemeente zorgden voor herstel. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digita le) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secre tariaat van Stichting Venray- Monumentaal p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Door een noodlottig ongeluk verloor Geert Willemse zo'n 25 jaar geleden zijn zicht. Dit ver plichte hem öm van beroeps keuze te veranderen en hij belandde opnieuw in de schoolbanken. Muziek werd zijn hobby en dat leidde hem, ondanks zijn blindheid, naar piano stemmen en repareren. Inmiddels runt de Venraynaar al twintig jaar zijn eigen piano- en vleugelhandel, en heeft hij al vele verschillende piano's gestemd en gerepareerd. Tijdens zijn revalidatie kreeg Geert Willemse (44 jaar) de kans om van zijn hobby muziek zijn beroep te maken. Hij kwam in aanraking met het stemmen en repareren van piano's. "Tijdens de revalidatie heb ik zelf mijn moge lijkheden voor werk onderzocht. Ik kwam toen uit bij piano's. Ik speelde zelf piano en ben dat toen ook weer gaan doen, ondanks mijn visuele beperking." In 1982 schreef hij zich in Amsterdam in voor de driejarige opleiding pianotechniek aan de oude streekschool. "Vanaf het begin vond ik het erg leuk om te doen. Zo zie je maar weer wat het leven je kan brengen." "Bij het stemmen van een piano gaat het er om dat je de tonen afstemt om een harmonisch geheel te krijgen. Dat vergt een goed gehoor, maar ook toonge- hoor. Dat kun je leren, maar het moet ook wel een beetje in je zit ten. Je moet enig toongehoor heb ben. En gelukkig had ik dat. Ik heb dat gehoor verder ontwikkeld tij dens de opleiding en gedurende de eerste werkjaren." Na de opleiding werkte Willemse eerst anderhalf jaar in een pianofabriek Rippen en ver volgens nog een tijdje als leerling bij een pianorestorateur bij een bedrijf, waarna hij in november 1985 zijn eigen bedrijf begon: Piano en Vleugelhandel G. Willemse. Willemse stemt en repa reert piano's in Limburg, Brabant en zelfs over de grens. "In de 20 jaar dat ik zelfstandig piano's stem en repareer, ben ik legio unieke en oude piano's tegengekomen. Ik heb zelf veel belangstelling voor oude piano's. De pianola is toch wel mijn favoriet. Dat is een oude, automatische spelende piano uit de jaren dertig die op muziekrol len werkt. De pianola leest als het ware de muziekrollen met noten, waardoor er verschillende melo dieën ten gehore worden gebracht. Je kunt dit een beetje zien als de voorloper van de gram mofoonplaat. Een bijzonder exem plaar." "De meeste piano's zijn gelijk waardig van bouw, zodat ik in principe iedere piano kan stem men en repareren. Dit neemt niet Geert Willemse staat in kleine kring stil bij zijn 20 jarig jubi leum. weg dat dit veel kennis en studie vraagt om de bouw onder de knie te krijgen." INTERESSANT MAKEN Willemse is erg positief als de toekomst van zijn professie ter sprake- komt. "Ik verwacht dat ik nog vele jaren kan werken als stemmer en reparateur van piano's. De toestroom van jeugdi ge vakbeoefenaars neemt welis waar af, maar samen met andere beroepsbeoefenaars en leerkrach ten van de vakopleidingen zijn er plannen de krachten te bundelen om de piano en het beroep van pianist weer interessant te maken onder de jeugd. Ik heb daar een goed gevoel over, dat gaat ons luk ken." "Wat ik jammer vind, is dat men sen over het algemeen steeds min der muziek maken. Daar staat tegenover dat ze wel vaker terug vallen op oude instrumenten in plaats van moderne elektronica. Dat is natuurlijk goed voor mijn vak." Géért Willemse staat in kleine kring stil bij zijn 20-jarig jubileum. "Er zijn plannen om het volgend jaar een concert te organiseren met instrumenten uit de zestiende tot en met de twintigste eeuw."

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17