ck-off kindermusical Te Gek 125) Koester uw monument Lieke Aerts wint vredesposterwedstrijd fenrayse Jeannette :et uniek wijkproject Honderdzesentwintigste jaargang - week 44 - donderdag 3 november 2005 musical over psychiatrie eind april 2006 L EN MAAS en Antal Czinder (Venray), hun opwachting maken. Het CAB heeft voor de kinder musical gekozen om het onder werp psychiatrie verder uit de taboesfeer te halen. Hofmans: "Als iemand een arm heeft gebroken en naar het ziekenhuis moet, dan praten we daar openlijk en zonder gene over. Maar als iemand een psychische ziekte heeft en naar de Riagg wordt doorverwezen, dan wordt het opeens minder gemak kelijk bespreekbaar. Terwijl 1 op de 25 Nederlanders in zijn leven te maken krijgt met psychiatrische problemen. Dus zo opmerkelijk of bijzonder is het niet. Maar onze samenleving gaat daar nog altijd heel krampachtig en onwennig mee om. Met de musical willen we het thema 'anders zijn' gemak kelijker bespreekbaar maken en laten zien dat een gezin met een vader die psychiatrisch wordt behandeld ook een 'normaal' gezin kan zijn. Die boodschap wil len we graag uitrollen in het basis onderwijs. Want de kinderen van nu zijn de samenleving van mor gen." LESPAKKET Deze week een rijksmonument, een monument van devotie, ons religieus erfgoed geloven in monu menten. De St. Annakapel aan de Servatiusweg in Venray is een van de best onderhouden veldkapellen van de gemeente Venray. Het staat op het erf van de fam. Claessens, lang geleden stond het aan een landweg. Het kapelletje is waar schijnlijk in de 17e eeuw gesticht, de reden is onbekend. Het is een zogenaamde Anna-ten- Drieènkapel. Zij is toegewijd aan St Anna, Maria en het kind Jezus Ze zijn verenigd in èèn beeld, een Annatrits. Het beeld heeft een hoogte van 60 cm en is oorspron kelijk veel ouder dan de kapel. Tussen 1500 en 1525 heeft de beeldhouwer K. van Ringenberg uit Kalkar het beeld gemaakt. Deze kunstenaar deed tevens veel voor de Grote Kerk, hij maakte onder andere het Marianum. Een zwaar roosterwerk sluit de muumis in de kapel af. Achter deze muurnis staat nu een kopie van Annatrits, gemaakt door P. Clephas. Het ori gineel is veilig opgeborgen. In het halletje van de kapel staat een eikenhouten knielbank en een tekstbord tegen de topgevel. In vroeger tijden trok men in proces sie naar Kevelaer vanuit Helmond. Bij deze kapel hielden de bede vaartgangers dan een rustpauze. De kapel is in de oorlogsjaren vrij wel onbeschadigd gebleven. Het enige dat ontbrak was een smeed ijzeren kruis dat men later weer heeft vervangen. Tijdens deze werkzaamheden heeft men nog resten gevonden van twee eerdere kruisen die op de kapel hadden gestaan, In 1986 is de kapel door de werkgroep kruisen en kapellen voorzien van een nieuw dak, een hekwerk en glas voor het nu open staande traliewerk. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Center Pares Het Meerdal Horst vond dinsdagavond van de kindermusi- Gek plaats, een initiatief het Cliëntenadviesbureau en Midden-Limburg Ruim dertig kinderen het Venrayse basisonder zijn na een uitgebreide geselecteerd voor de De meisjes- wordt gespeeld door 11 -j arige M ichelle tomelissen uit Venray. Wie de "bij de jongens krijgt, nog niet bekend. De casting- Mnmissie beslist daar op arte termijn over. Eén jongen loet nog auditie doen voor de jfdrol. Projectleidster Emie ifmans van het CAB verklap- in Hét Meerdal dat de kin- ïusical deel gaat uitmaken i een lespakket óver 'anders |n'. De première van de kin- ausical staat gepland voor ad april 2006. In totaal deden ruim tachtig kin- ren auditie voor een rol in de Bdermusical Te Gek. In Het Meerdal werd dinsdagavond bekendgemaakt wie welke rol krijgt. Vijf kinderen formeren een band die voor een aantal muzikale intermezzo's zal zorgen: Noud Bouwmans (Venray), Christine Janssen (Venray), Lisanne Nabben (Oirlo), Sharon Stevens (Leunen) en Iris Stevens (Leunen). Samen met de Stichting Muziekwerkplaats zullen zij gaan repeteren. De coördinatie van het muzikale deel ligt in handen van Mylène Berghs, die zelf een rol heeft en op de piano zal spelen tij dens de musical. De hoofdrol bij de meisjes wordt gespeeld door Michelle Cornelissen, de hoofdrol bij de jongens moet nog worden vastge steld. De overige kinderen forme ren een schoolklas. Het is één van de drie settings waar het verhaal zich afspeelt. De andere twee decors zijn het gezin van het meis je, en het gezin van de jongen. KINDERGEHEIM Waar gaat de musical over? Een jongen en meisje worden verliefd op elkaar. Het meisje vertelt haar De acteurs in de kindermusical, in alfabetische volgorde: Roos van Bergen, Thomas Bertens, Maik Bonants, Noud Bouwmans, Eline Claesens, Michelle Cornelissen, Michelle Hendriks, Romy Hendriks, Wouter Houwen, Christine Janssen, Femke Janssen, Ilona Janssen, Veerle Koopal, Jordi Lammers, Rindert Lammers, Babette Mulder, Thomas Mulder, Lisanne Nabben, Richelle van Oppijnen, Suzan Peters, Daniël Ramirez, Julia Schaeffers, Martine Schaeffers, Sharon Stevens, Iris Stevens, Esther Verhaegh, Philip Voom, Malou Vriens, Judith Weusten en Jelte Zeekaf. 'kindergeheim' thuis aan haar ouders, een carrièrestel. Haar yup pie ouders vinden het leuk voor dochterlief, totdat ze horen dat de vader van de jongen is opgeno men in een psychiatrische instel ling. Vanaf dat moment willen ze niet meer dat hun dochter met de jongen omgaat. Want mogelijk is ook de jongen 'een beetje gek'. En wie weet hoe ze thuis in dat gezin leven? Misschien is de psychiatri sche stoornis zelfs besmettelijk. De vader van de jongen wordt in het verhaal ontslagen uit de instel ling en daarom wordt er bij hem thuis een feest voorbereid. Het meisjes wordt uitgenodigd voor dat feest. En vervolgens komen er allerlei verwikkelingen, die leiden tot een verrassende ontknoping. Swingende muziek, zang, dans en humor zullen voor de nodige kwinkslagen zorgen. De rollen van de vader en moe der van het meisje worden gespeeld door Loek Muijsenberg (Helmond) en Fleur Janssen (Eindhoven), die beiden beroeps halve werkzaam zijn in het theater. De rol van moeder van de jongen is voor Nicole Franken (Overloon), die ook de dansscè nes coördineert. Wie de vader van de jongen speelt, is nog niet bekend. Josje Oudenhoven (Venray) en Wim Peijnenborgh (Posterholt) spelen de rol van docent in de musical. Verder zal een aantal familieleden en vrien den van de vader van de jongen, onder wie Helen Greijn (Tegelen) De kindermusical zal onderdeel zijn van een lespakket over 'anders zijn'. Het CAB wil het les pakket begin 2006 ontwikkelen. Tot het lespakket hoort onder meer een bezoek van ervarings deskundigen aan basisscholen die komen vertellen hoe het is om 'anders te zijn' en om bijvoorbeeld stemmen in je hoofd te horen. Daarnaast kunnen leerlingen het museum van de GGZ-groep bezoe ken, de film over honderd jaar psychiatrie - die 26 november in première gaat - bekijken, en ter afsluiting de musical Te Gek bij wonen. De première van de kin dermusical is eind april. Er staat ook een voorstelling gepland tij dens "Euro-Psy in Venray, in juni volgend jaar. In de musical spelen ook (ex-)cliënten mee. De kindermusical wordt gere gisseerd door Jan Peeters. Gabi Stoffels is aangetrokken voor de grime, Elly Rommen tekent voor de algemene coördinatie. De tekst wordt geschreven door Josje Oudenhoven, Ernie Hofmans en Maurice Ambaum. De kindermusical is te volgen via de website www.europsyven- ray.nl In sloppenwijken van Rio de Janeiro Boumans (40) jaren in de marke- waarin ze onder delegeren en coördine- leerde. Ze reisde regelma- door Europa en China en Spaans in Spanje. Ze om haar beschermde TOLf—F "P te geven en reisde 'aar Brazilië om in Rio de aneiro een project op te zet voor straatkinderen en uit de krottenwijken. is nu even in Venray op bij haar ouders en vertrekt "'gende week weer naar haar project dat vanuit Nederland wordt ondersteund door de Stichting Een Wereld Idee (EWI). Deze landelijke stichting is recent opgericht door Robbert Hagcns en Jan-Douwe Kroeske, met als doel om via tv-programma's en een actieve website mensen te sti muleren om hun passie te volgen door zelf actief deel te nemen aan een positievere wereld. Jeannette Boumans is de eerste vrijwilligster die voor EWI een project heeft opgezet. Jeannette vertelt: "Ik ben naar Rio afgereisd en heb daar enkele organisaties bezocht, zoals de in deze regio bekende hulpor ganisatie Sao Martinho die zich inzet voor straatkinderen. Op zekere dag kwam ik in de krotten wijk Maré, een van de vele favela's in Rio de Janeiro. In deze wijk wonen veel jongeren in armoede: zonder toekomst en zonder eigen waarde. Het gevaar om hierdoor in het criminele circuit terecht te komen is enorm groot. Je kunt je dat niet voorstellen als je het zelf niet hebt gezien." In de wijk Maré ligt een park waarin allerlei basisvoorzieningen aanwezig zijn zoals paden, een amfitheater, een voetbalveld en twee speeltuintjes. Omdat het park verwaarloosd en verlaten is, maakt niemand gebruik van het park. Op deze plek startte Jeannette Boumans enkele maan den geleden' op eigen houtje een project. "Ik maakte een project met als doel om in het park een centrale plaats te creëren voor muziek, dans, theater, exposities en dergelijke. Het park moet dé ontmoetingsplaats worden voor de hele samenleving van de wijk Maré." Met de Stichting EWI en met de mensen in de wijk Maré werkt Jeannette samen om een aantal zaken te realiseren. Ze gaat jonge ren trainen, die straks het project zelf in goede banen moeten gaan leiden en op termijn kunnen als managers gaan fungeren. Er wor den groepen gevormd van schil ders, houtsnijders en andere hand vaardigheden om de kunst te bevorderen. Bovendien wordt er een kas gebouwd voor het kwe ken van organische groenten. Net buiten het park gaat Jeannette een trainingscentrum inrichten om jongeren tot gids voor het bevor deren van ecotoerisme op te lei den. En bij dit alles probeert de Venrayse om zoveel mogelijk groepen binnen de wijk (onderne mers, ouderen, kindercrèches, families e.d.) te betrekken, zodat het project ook werkelijk gedra gen wordt door de hele wijk. KERSTKAARTEN Via onder andere donaties van uit de Stichting Een Wereld Idee wordt het project mogelijk gere aliseerd, maar de organisatie wil dat de mensen uit de wijk ook een bijdrage leveren. Daarom is onder leiding van Jeannette een groep wijkbewoners gestart met het maken van unieke handgeschilder de kerstkaarten. Met de opbrengst van deze kaarten kan EWI in 2006 aan het werk om honderden kin deren een reële kans te geven op een betere toekomst. Lezers van Peel en Maas kunnen het project steunen door deze kerstkaarten te bestellen. Op de website www.eenwe- reldidee.nl kunnen pakjes van tien van deze handgeschilderde kaar ten worden besteld voor slechts 12.50 euro. Twee setjes van deze prachtige kaarten kosten 22.50 euro. Het bijzondere van dit pro ject is verder dat Jeannette Boumans de donateurs en andere sympathisanten elke twee weken via de website informeert over de stand van zaken en de ontwikke lingen in de wijk. Onlangs heeft de voorzitter van de jury, burgemeester Jos Waals, de winnaar bekendge maakt van de vredesposter wedstrijd, waaraan dit jaar een groot aantal kinderen van vijf tien basisscholen uit Venray en omstreken hebben meege daan. Vanaf 1987 organiseert de inter nationale organisatie van Lions Clubs jaarlijks een tekenwedstrijd voor 11- tot 13-jarige kinderen, groep 7 en 8 van de basisscholen in ons land, over een jaarlijks wis selend thema over vrede. Dit jaar is als onderwerp van deze 'Peace Poster Contest' gekozen voor 'Geef vrede een kans'. De idee achter deze wedstrijd is om kinde ren uit de hele wereld - dit jaar doen ruim 400.000 kinderen mee - mee te laten denken over vrede en hun gedachten hierover weer te geven in een tekening. Ook dit jaar heeft de Lions Club Venray dit idee aan de basisscholen uit Venray en naaste omgeving voor gelegd, en opnieuw waren veel docenten bereid de kinderen te stimuleren om met deze wedstrijd mee te doen. Elke school heeft volgens afspraak de drie beste tekeningen gekozen en deze zijn gezamenlijk in de Venrayse biblio theek tentoongesteld. Unaniem heeft de jury de eerste prijs van 50 toegekend aan Lieke Aerts van basisschool St. Josef in Overloon. De tweede prijs van 30 ging naar Nicoline Opbroek van basis school de Meulebeek in Oostrum. De derde prijs van 20 was voor Mandy Verlinden van basisschool Maria in Oirlo. Kelly Baarslag van basisschool Coninxhof in Venray mocht de publieksprijs van 100 in ontvangst nemen. De winnen de tekening van Lieke Aerts dingt mee met de beste tekeningen uit andere steden en dorpen uit ons land. Hieruit wordt ten slotte de winnende tekening van Nederland gekozen. Deze teke ning zal in Amerika samen met de beste tekeningen uit de andere deelnemende landen worden bekeken door een deskundige jury. Aan de uiteindelijke mondiale winnaar wordt in het voorjaar 2005 een reis naar New York aan geboden, waar hij of zij in het gebouw van de Verenigde Naties een fraaie geldprijs in ontvangst mag nemen. Home-Start Home-Start is op zoek naar vrijwilligers die een ochtend of middag in de week tijd hebben voor een gezin met jonge kinderen? Het gaat om het bieden van een luisterend oor, begrip, vriendschap, ondersteu ning en gezelligheid. Opvoeden gaat niet altijd vanzelf. Soms zijn er perioden dat het even niet wil lukken, bijvoorbeeld door verhuizing, echtscheiding of ziekte van een kind. Deze situaties kunnen spannin gen in een gezin geven waardoor opvoeden extra moeilijk wordt. Wie een dagdeel per week tijd heeft om vrijwilliger van Home-Start te zijn, wordt een voorbereidende cursus en interessant vrijwilligerswerk dat veel voldoening geeft geboden. De coördinator geeft ondersteuning en begeleiding. Natuurlijk heeft Home-Start ook een onkostenvergoe ding. Van de vrijwilliger wordt aandacht en tijd, een positieve levens houding en de bereidheid om ervaringen te delen gevraagd. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Synthese via tel. (0478)517317, vraag naar Jeannette Janssen, coördinator Home-Start.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17