lominatie voor Odapark in Marijn Poels Dit was mijn leukste baan" Bouwstop in beekdal leidt tot bezwaren Bezwaren tegen bouwplan afgewezen Concept Ontwikkelings perspectief ter inzage Opening De Hoefslag bts totaalbouw 5L EN MAAS A ANieVeis nburg Cultuurprijs 2005 larijft Poels uit Swolgen is van de genomineerden de Limburgse irprijs 2005, een aan- _gingsprijs voor turgse kunst- en cultuur- ienaars. De prijs is een lulans voor het culturele om actief met cultuur jg te zijn. Er zijn genomi- •rden in drie categorieën: [tuur voor en door igeren, Jonge Makers en ,urg Literatuurprijs, idien is er nog een extra de Jongerenpublieks- js 2005- 'oels is een van de kansheb- de categorie Jonge jets. Hij is bezig met het van een film waarin The je of Camelot centraal staat. Odapark is ook genomineerd, de categorie Cultuur door en ir jongeren, voor zijn LAT inifestatie. De prijzen worden uitgereikt zondag 11 december tijdens w iéérste provinciale jongerencul- urdag in de stadsschouwburg in Tard-Geleen. De Limburg tuurprijs wordt tweejaarlijks uitgereikt. Het Limburgse cul tuurveld is uitgedaagd met projec ten te komen die invulling geven aan een van de vier categorieën. De beste, meest belovende of talentvolle uiting komt in aanmer king voor de Limburg Cultuurprijs. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 5.000 euro en een kunstwerk. Per categorie is er een vakjury die de uiteindelijke winnaar aanwijst. marijn poels Het jongerencentrum Merlin Meerlo is vernoemd naar de tove naar Merlijn. Dat inspireerde Marijn Poels, oud-medewerker van Peel en Maas, om het myste rie rond tovenaar Merlijn en Koning Arthur te ontrafelen en daarvan een unieke speelfilm te maken: The Lost History of a Myth. Een film gemaakt door ama teurs, gespeeld door amateurs en betaald door de makers zelf. Marijn Poels is de bedenker en spil. van dit project dat hij samen maakt met zijn vrienden Frank van Zwamen, Jos de Hoog, Maarten Peelen en Daniel Grob. De jury is van mening dat Marijn Poels (31 jaar) een gedreven jonge amateur-cineast is die kwali teit en artisticiteit hoog in het vaandel heeft staan. Hij bewijst met deze film dat amateurs in de regio Noord-Limburg in staat zijn een historische filmproductie te realiseren die voldoet aan de pro fessionele eisen van deze tijd. Marijn Poels heeft een groot aantal jongeren en volwassenen bereid gevonden om een actieve rol te vervullen in de productie (voor en achter de schermen). Hiermee wordt de actieve cul tuurparticipatie van film- en toneelamateurs bevordert. Naar mening van de jury geeft dit pro ject blijkt van een grote mate van cultureel ondernemerschap door dat hij deze film vrijwel volledig zonder middelen van derden weet te financieren. Ook lukt het hem telkens weer publiciteit te genere ren (dagbladen, weekbladen en regionale tv). De jury heeft Marijn Poels (en vrienden) genomineerd vanwege de wijze waarop zij een histori sche filmproductie vrijwel volle dig uit eigen middelen realiseren met een groot aantal jongeren uit de regio en provincie. De actieve inzet van jongeren en volwasse nen zowel voor als achter de schermen zorgt voor zeer breed publieksbereik. odapark Het Odapark Venray wil de dis cussie over hedendaagse beelden de kunst en de betekenis ervan in de samenleving zo breed mogelijk voeren. Daarom erkent het Odapark ook het belang om deze beeldende kunst onder de aan dacht van jongeren te brengen. Tijdens de kunstmanifestatie LAT - Living Apart Together is het Odapark gestart met een educa tief programma. Het programma bestaat uit lesbrieven en een kijk wijzer voor basis- en voortgezet onderwijs. Verder is de mobiele tentoonstelling LAT LAB door de regio getrokken en zijn vijf grote scholengemeenschappen in de regio bezocht. De jury is zeer te spreken over de wijze waarop het Odapark tij dens de LAT-manifestatie de edu catie heeft ingericht. Niet alleen heeft het Odapark zich gericht op een cultuureducatie tijdens bezoek van de tentoonstellingen in het Odapark, maar hebben zij de hedendaagse beeldende kunst naar de regio gebracht. Belangrijk om op te merken is dat niet alleen de jongeren rechtstreeks zijn aan gesproken door het bezoek aan scholengemeenschappen, maar ook het brede publiek door met de mobiele tentoonstelling festivi teiten in de hele regio te bezoe ken. De jury merkt verder op dat niet alleen de jongeren een belangrijke doelgroep van het Odapark vormen. De curatoren van het Odapark hebben negen jonge, ambitieuze kunstenaars geselecteerd, die qua thematiek aansluiten bij de tentoonstellin gen van LAT. Jonge kunstenaars krijgen hiermee de kans zich in een landelijk gebied te presente ren. Bijzonder aan dit project is dat jongeren in een landelijke omge ving (Noord-Limburg) in contact worden gebracht met hedendaag se beeldende kunst van jonge kunstenaars en de brede maat schappelijke discussie die rond om de LAT-manifestatie speelde. Directiewisseling bij het Raayland College 'andaag is het voor Gerard Ewijk de laatste werkdag het Raayland College. Bijna it jaar heeft Van Ewijk de ling gehad over deze tl. "Eigenlijk heb ik de ling gehad over drie scho- n, want na de fusie en de ,-ialisatie van de unilocatie ebben we duidelijk voor drie lW delingen gekozen", vertelt t scheidend directeur. Van wordt opgevolgd door i de Veen, met wie hij al jaren al samen het beleid Me school bepaalde. 'Het feit dat Loek benoemd is algemeen directeur is voor mij n teken dat we het de afgelo- n jaren goed gedaan hebben", ■volgt Van Ewijk. "Samen heb- n we leiding aan de school gl geven, ieder met zijn eigen c' b maar altijd in goede samen- "hng. Alles werd met elkaar communiceerd, zodat we altijd elkaar wisten wie waar mee zigwas." l'an Ewijk kwam in februari 98 op het Raayland terecht, als volger van Jan Hurenkamp. "De '°°1 had toen net de fusie ach- rug en zat volop in het pro- f|((Pvan de unilocatie. De diverse lelingen waren over vier loca- om over het aantal Loek de Veen (1.) gaat de algemene leiding overnemen van Gerard van Ewijk. Wie de taken van De Veen zal overnemen, is nog niet bekend. Iks verspreid, i Nzalen nog r 'en nog maar te zwijgen." 'oordat Van Ewijk naar Venray ■meistraat 12. tel. 581553 kwam was hij adviseur binnen het onderwijs, gespecialiseerd op het inrichten van schoolgebouwen en fusies van scholen. "Die kennis kon ik in Venray in de praktijk toepassen. Ik durf dan ook gerust te zeggen dat dit verreweg mijn leukste baan was." Ook de organisatie van de school veranderde. Het Raayland College werd onderverdeeld in drie groepen die als aparte secto ren functioneren. "Zo zijn alle klassen van groep l en 2 verenigd in gebouw C, de bovenbouw van het VMBO in gebouw B en de hogere klassen v3fn de HAVO en het VWO in gebouw A, met daar bij de praktijklokalen van het VMBO. Elke sector heeft een eigen directeur. Hierdoor hebben we bijvoorbeeld kunnen bezuini gen op de centrale directie en hebben we onder andere een eigen personeelsfunctionaris aan kunnen stellen." Van Ewijk geeft aan dat zijn periode op het Raayland College een dynamische periode is geweest. "Niet alleen door de fusie en de komst van de uniloca tie, maar ook door alle wijzigin gen in het onderwijs. Je krijgt wel iswaar van bovenaf een aantal zaken opgelegd, maar er zijn ook tal van taken die je zelf kunt invul len. Zo zijn we vorig jaar gestart met de taaiprojecten voor leerlin gen met een taalachterstand. En dit schooljaar zijn we begonnen met het Leerplein binnen het basisberoepsgerichte leerweg. Daarin krijgen leerlingen tegelijk les van meerdere leraren van ver schillende vakken, zodat ze zich tijdens die lessen meer en gerich ter kunnen concentreren op vak ken waar ze het wat moeilijker mee hebben." Terugkijkend is Gerard van Ewijk tevreden over de school zoals hij die nu overdraagt aan Loek de Veen. "Er staat een orga nisatie van 280 medewerkers die 2550 leerlingen begeleiden in een mooi en goed geoutilleerd gebouw. Daar ben ik best wel trots op. Natuurlijk zijn er ook wel problemen, maar ik denk dat we daar goed mee omgaan." Ook met de maatschappelijke proble men valt het volgens Van Ewijk wel mee op het Raayland College. 'Venray is een kleine stad en kent niet de problemen die men in grote steden kent. Neem bijvoor beeld de uitval van leerlingen, die zonder papieren de school verla ten. Dat is nog geen procent. Dat is onder meer te danken aan het goede absentiebeleid dat wij voe ren. Wanneer een leerling onge oorloofd afwezig is, wordt direct actie ondernomen." Loek de Veen komt dus in een gespreid bedje terecht? "Nee, voor mij is het toch een nieuwe uitdaging. In het verleden heb ik de leiding gehad over de LTS met zo'n 280 leerlingen. Nu krijg ik de eindverantwoording over een veel grotere organisatie. Dat ligt een stuk anders. Bovendien blijft het onderwijs in beweging en krij gen we bijvoorbeeld in de onder bouw te maken met een verleng de basisschool en een verbeterde voorbereiding op de beroepsop leiding op het VMBO. Ook op HAVO en VWO veranderen zaken zoals het deltaplan techniek. Als schoolleiding moet je adequaat op die ontwikkelingen inspelen en blijven inspelen." Ook de huisvesting blijft aan dacht vragen. "Momenteel komen wij 1500 m2 aan onderwijsruimte tekort. De noodlokalen aan de overzijde mogen geen structureel karakter krijgen." De Veen hoopt dan ook op de komst van het mul tifunctioneel centrum dat de gemeente aan de Zuidsingel wil realiseren. In zijn ogen een ideale uitbreiding voor zijn school. "Wij kunnen die gebouwen dan over dag gebruiken, net zoals veel organisaties nu onze school in de avonduren gebruiken", aldus De Veen. Het terrein van het politie bureau is daarmee voor de nieu we directeur niet meer in beeld. Verder vindt Loek de Veen de rijksbijdrage die de school via de gemeente krijgen voor de huisves ting te laag. "Dat bedrag is sinds 1997 alleen geïndexeerd geweest, terwijl tal van kosten zoals verze keringen veel sterker gestegen zijn. Ook daar ligt nog een uitda ging." Hoogste punt In september is, na enkele jaren van voorbereidingen, de bouw van Hospice Zenit in Venray gestart. Afgelopen vrijdag ging de vlag in top, omdat het hoogste punt van de bouw was bereikt. De bouw van het centrum voor palliatieve terminale zorg aan de Hoenderstraat in Venray verloopt voorspoedig, zo laat de stichting weten. Het bestuur verwacht dat het hospice in maart 2006 zijn deuren kan openen. Vanaf dan zijn zes bewonerskamers beschik baar voor mensen uit de regio Venray, Meerlo-Wanssum, Horst aan de Maas en Sevenum, die de laatste weken van hun leven niet meer thuis kunnen of willen ver blijven. Passi Flora HOVENIERS TUINONTWERP, TUINAANLEG, TUINONDERHOUD Ook uw tuin heeft extra aandacht nodig in het najaar! Bel voor een najaarsbeurt! En vraag naar de mogelijkheden. GERT JAN REIJNDERS 06-20 43 99 57 www.passiflorahoveniers.nl De bezwaren tegen het bouwplan van H. Camps aan de Mgr. Hanssenstraat in Oostrum zijn door de commis sie bezwaarschriften van de gemeente Venray afgewezen. Twee omwonenden tekenden bezwaar aan tegen het bouwplan van Camps, die volgens eigen zeggen 'op de allerlaatste en mooiste locatie in het centrum van Oostrum' op eigen grond een woning wilde oprichten. Hij kreeg voor de bouw van een woning tussen de huizen aan de Mgr. Hanssenstraat 51 en 55 het groene licht van de gemeente Venray, maar twee buren van Camps kwamen tegen de verleen de bouwvergunning in het geweer. Buurman Raedts vindt dat de woning veel te dicht bij zijn woning komt te liggen en dat de gemeente op het vlak van ruimtelijke ordening, volkshuis vesting en welstand nogal wat fouten heeft gemaakt. Agrariër H. Verheijen, de tweede bezwaarma ker, vreest dat hij zijn varkensbe drijf in de toekomst niet verder kan uitbreiden als de woning er komt. De commissie bezwaarschriften oordeelt nu echter dat er niks mis is met de bouwvergunning en dat de bouw van de woning kan door gaan. De commissie is van mening dat er sprake is van een goede ste denbouwkundige inpassing, 'waarbij de belangen van Raedts niet onevenredig worden geschaad'. Ook is het plan niet in strijd met de stankregelgeving, zoals Verheijen beweert, aldus de commissie bezwaarschriften. "Na vijf jaar van dure procedures is er nu eindelijk gerechtigheid. Er blijkt helemaal niks mis te zijn met de verleende bouwvergun ning", vertelt Camps. "Maar ik ga niet bouwen op de grond. Mijn vrouw is ernstig ziek en ik heb de grond met bouwplan inmiddels verkocht aan een ander." Relatiegeschenken www.steja.nl Bijeenkomst InVENtief Begin oktober heeft een politie ke groepering zich gepresenteerd onder de naam InVENtief. Aanleiding voor deze nieuwe opzet is de ontevredenheid over het huidige gemeentelijke beleid, het functioneren van de gemeen telijke organisatie en de wijze waarop de politieke activiteiten uitgevoerd worden. InVENtief is van mening dat de belangen van de inwoners van Venray en de kerkdorpen op een betere manier moeten worden behartigd. De reacties na de publicatie begin oktober in de Peel en Maas waren positief en bemoedigend. De ont wikkeling van het conceptpartij programma is in volle gang. InVENtief wil iedere geïnteres seerde inwoner van de gemeente Venray de gelegenheid bieden ideeën naar voren te brengen en te discussiëren over mogelijke aanpassingen van het partijpro gramma tijdens een informatie avond op woensdag 9 november vanaf 20.00 uur in restaurant Buitenlust in Venray. Nationale vogelshow Vrijdag 28, zaterdag 29 en zon dag 30 oktober houdt Volière Vereniging De Vogelvriend in Venray een grote nationale vogel show. Ruim 60 inzenders showen hier een diversiteit aan vogels. Te zien zijn onder andere kleur- en postuurkanaries, grasparkieten en andere kromsnavels uit verschil lende werelddelen, tropische vogels uit zowel Australië als Afrika. Uiteraard ook een groot assortiment Europese vogels met hun bastaarden. Alles bij elkaar een kleurenpallet zonder weerga, De informatiestand op deze show zal u meer informatie bieden over de vogelliefhebberij en het kwe ken van vogels in het algemeen. Deze show met zijn rijke schake ring aan kleuren, soorten, en for maten aan vogels, is een uitste kende gelegenheid om met onze hobby kennis te maken. Deze vogelshow wordt gehouden in zaal Back in Time Mgr.Hanssenstraat 29 in Oostrum. De openingstijden zijn vrijdag 28 oktober van 20.00 tot 22.00 uur, zaterdag 29 oktober van 13.00 tot 22.00 uur en zondag 30 oktober van 10.00 tot 16.00 uur. Een drietal inwoners van Leunen popelt om een woning te bouwen aan de Molenhofweg. De provincie houdt echter de boot af, omdat het om een beschermd beek dal zou gaan. Al bijna tien jaar wachten de bouwlustige Leunenaren op het groene licht. In eerste instantie liet de gemeente doorschemeren geen bezwaar te hebben tegen woningbouw, maar de provincie Limburg stak daar op grond van het streekplan een stokje voor. Het gaat immers om een beschermd beekdal, waar niet gebouwd mag worden. In het onlangs vastgestelde bestem mingsplan kerkdorp Leunen is voor nieuwbouwwoningen aan de Molenhofweg dan ook geen plaats. Volgens M. Strijbosch, woord voerder en raadsman van het drie tal afgelopen vrijdag tijdens een zitting van de Raad van State in Den Haag, is de provinciale harde lijn niet alleen in strijd met de beginselen van behoorlijk bestuur, maar ook 'absoluut absurd'. Aan diezelfde Molenhofweg zijn immers kort tevoren twee nieuwe woningen neergezet, met goed keuring van de provincie. Ook het streven om het beekdal ongerept te laten, 'getuigt van weinig reali teitszin'. Aan de ene kant van de oever zou een bouwstop gelden, terwijl aan de overzijde een com plete woonwijk is verrezen. Het drietal ging daarom in beroep bij de Raad van State, waar hun bezwaren vrijdagmiddag wer den behandeld. Tijdens de zitting lieten de bezwaarmakers echter verstek gaan, evenals de provin cie. De woordvoerder van de gemeente Venray had zodoende het rijk alleen. Deze wond er geen doekjes omdat het veto van de provincie het voornaamste obsta kel vormt. Zolang de provincie het streekplan niet wil herzien - en die kans lijkt vooralsnog nihil -, kan er niet worden gebouwd aan de Molenhofweg. Staatsraad Kosto liet doorsche meren, de argumentatie van de provincie nogal zwak te vinden: "De verwijzing naar de achterlig gende 'planfilosofie' lijkt eerder een dooddoener dan een serieuze belangenafweging." "Waarom kan er precies daar niet gebouwd wor den?", vulde zijn collega Hennekens aan: "Want er staan toch al woningen in het beekdal?" Op deze vragen moest de gemeen te het antwoord schuldig blijven, en de provincie zelf schitterde door afwezigheid. De Raad bepaalt over enkele maanden of het bestemmingsplan al dan niet bijgesteld moet worden. Het concept van het Ontwikkelingsperspectief ligt vanaf woensdag 2 november zes weken officieel ter inzage. Iedereen krijgt dus ruimschoots de gelegenheid zijn mening te geven. Het Ontwikkelingsperspectief is een nadere uitwerking van de strategi sche visie Venray 2015. Het opstellen ervan heeft de gemeen te zoveel mogelijk samen met haar partners gedaan. Tijdens ver- diepingsgesprekken, een Lagerhuisdebat en eerdere inspraakrondes konden burgers, vertegenwoordigers van organisa ties en andere belangstellenden meepraten of hun mening geven. Het concept Ontwikkelings perspectief bestaat uit een aantal doelen voor de toekomst voor Venray. Die zijn ook in beeld gebracht. Wethouder Mathieu Emonts: "Daar hebben we ook heel bewust voor gekozen. Iedereen kan nu gewoon zien wat we de komende jaren met Venray van plan zijn. Wat voor effect de keuzes die we nu maken hebben. Hoe onze dorpen, wijken en het buitengebied er concreet uit gaan zien. We willen dat mensen begrijpen waar het omgaat. Het gaat tenslotte om hun leefomge ving. Daarom vinden we het ook heel belangrijk om samen die keu zes te maken. Ik raad dan ook iedereen aan het concept te komen bekijken. Vind je dat er iets echt anders moet? Maak dat dan kenbaar." Het concept ligt vanaf woens dag 2 november zes weken offi cieel ter inzage. Belangstellenden kunnen het concept doornemen in de publieksbalie van het gemeentehuis, de openbare bibli otheek en het staat ook op www.toekomst.venray.nl. Het is een formele procedure. Daarom kunt u tijdens deze periode uw mening alleen schriftelijk geven. Stuur uw mening of opmerking tijdig naar Gemeente Venray, Postbus 500, 5800 AM Venray. Kijk voor meer informatie op de site van het Ontwikkelings perspectief: www.toekomst.venray.nl In Veulen wordt op vrijdag 28 oktober vanaf 19 00 uur het nieu we verenigingsgebouw De Hoefslag geopend door wethou der Emonts samen met voorzitter Smets. Na jaren van voorbereiding kreeg het Venrayse kerkdorpje Veulen medio vorig jaar groen licht voor een nieuw verenigings gebouw. Na 23 jaar was het oude gebouw aan vervanging toe. Onder leiding van Veulenaar Bert Smets werden besprekingen aan gegaan met de gemeente Venray. Uiteindelijk resulteerde dit in een voor het dorp positief resultaat, mede door het verwerven van Europese subsidies en acties in het Veulen zelf. Een voorwaarde voor het realiseren van een nieuw verenigingsgebouw in een klein dorp als Veulen is zelfwerkzaam heid. Nagenoeg elke Veulenaar heeft letterlijk zijn steentje bijge dragen aan de nieuwe Hoefslag. Het nieuwe gebouw biedt onder dak aan het Veulense verenigings leven. Gebruik van het gebouw maken ondermeer de Dorpsraad, KBO, de Joekskapel, Vrouwen Samen Sterk, de Jeugdclub, de Aerobic club, de Koersbal- vereniging en de Peuterspeelzaal. Vanaf 1 november is het Veulen weer onder één dak. Het ope ningsprogramma ziet er als volgt uit: op vrijdag 28 oktober vindt om 19.00 uur de officiële opening plaats door wethouder Emonts van de gemeente Venray. Hij doet dit samen met Bert Smets, muzi kaal omlijst door joekskapel Luuster Efltes en harmonie St. Catharina. Aansluitend is er een receptie. Na de mis van 19.30 uur op zaterdag 29 oktober volgt de inzegening van De Hoefslag door pastoor Müller. Daarna is er een feestavond voor de vrijwilligers. Op zondag 30 oktober wordt er een open dag gehouden. Voor kinderen zijn er dan diverse activi teiten.. De open dag duurt van 14.00 tot ongeveer 18.00 uur. Voor de woonkamer, de keuken, de badkamer of het toilet? In onze tegelshowroom vindt u alle gerenommeerde merken. Ook natuursteen. De vakkundige tegelzetters van ons bouwbedrijf kunnen uw tegels leggen of zetten. Alles in één handl bouw tegels sanitaiT Kloosterstraat 18 5844 AN Stevensbeek 161(0485)381742 www.btstotaalbouw nl Donderdag 27 oktober 2005 - Pagina 7

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7