College met nieuw elan loed voor Venray" Drugs op Servaashof leefregels flats Veltum Thijssen uit VVD BOSS ^!0%w5Jl%. Brand doodt 7000 kippen in Oirlo Inbraak in woning bad erie G Sau nap arii Julicher Meijer 1 www.steja.nl MAN WOMAN Heel en maas Donderdag 27 oktober 2005 - Pagina 3 amenwerking heeft het gehad met wethouders Emonts en Heidens eVh Samenwerking Venray Tjiidt dat het college is uitgere- reo4eerd. Vooral de wethouders 3wei monts (PvdA) en Heidens ^CDA) hebben het helemaal erbruid bij de oppositiepar- j. Fractieleider Ike Busser jdt dat beide portefeuille- mders 'de grenzen van het ivaardbare' hebben over- den. Samenwerking leent dat Venray gebaat is iet een ander college met ieuw elan en motivatie. Begin november houdt de gemeenteraad de laatste begro- tten van deze raadspe- |iode. De verkiezingen van 7 Taart 2006 werpen hun schaduw loruit. Samenwerking haalt in lijn beschouwingen weer eens Ouderwets uit naar het college Ld CDA, PvdA en Lokaal Aktief. |e kritiek is niet mals en jinenwerking wil blijkbaar de iedachte logenstraffen dat er in Jenray geen echte oppositie Leer gevoerd wordt, j Op 1 dinsdag 1 november spre ken de partijen hun laatste Tschouwingen uit. Een week Iter volgt het raadsdebat over de Tfegroting 2006. Afgesproken was dat alle partij en hun teksten uiterlijk woens dagochtend (gisteren) zouden inleveren. Zodat ambtenaren en college voldoende tijd kregen hun antwoorden voor te bereiden. Het CDA vroeg twee dagen uitstel omdat de partij, mede vanwege de herfstvakantie, in tijdnood kwam. Maar dat was onaccepta bel voor het college. Uiteindelijk is de deadline vastgesteld op don derdagochtend (vandaag) om 9.00 uur. Dan moet de griffie in het bezit zijn van de politieke beschouwingen van de zes frac ties. Samenwerking was ook dit keer als eerste klaar. Maandag kreeg de redactie al de teksten - weliswaar onder embargo - toegestuurd. De lokale partij had verwacht dat na de behandeling van de voorjaarsnota de begroting weinig ophef zou veroorzaken. Maar toch werd Samenwerking 'met gefronste wenkbrauwen' verrast door het college dat zich niet aan alle afspraken hield. Zo was het amendement van de WD, dat met een ruime meerderheid is aange nomen, overduidelijk. De vervan ging van de telefooncentrale - kos ten 515.000 euro - moest uit de begroting geschrapt worden. Maar toch staat ie er gewoon in. Samenwerking wil eerst meer dui delijkheid over de kosten voordat gemeenschapsgeld over de balk gegooid wordt. Busser is ook ontevreden over de behandeling van de begroting in de commissies. "De wethou ders slaagden er soms in meer vra gen op te roepen dan te beant woorden." Samenwerking verwijt het college opnieuw dat veel zaken niet zijn uitgevoerd. En pro jecten die wel gerealiseerd wer den, gingen vaak gepaard met gigantische budgetoverschrijdin gen. De meerjarenbegroting toont ook weinig ambitie, vindt de oppositiepartij. Het college heeft zich niet aan zijn belofte gehouden het ozb- tarief alléén te verhogen met het inflatiepercentage. Samenwerking vindt dat de gemeente, als betrouwbare overheid, dit niet kan maken en eist dat de jaarlijkse verhoging met twee procent weer wordt teruggdraaid. GEBREK AAN REGIE Het zit de lokale fractie dwars dat het overleg over de kostenaf- wikkeling van het St. Annaterrein met het VvGI is mislukt. Wethouder Heidens krijgt van Samenwerking het verwijt een ernstige beoordelingsfout te heb ben gemaakt. Oh hij heeft de raad bewust op het verkeerde been gezet. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) wordt een gebrek aan regie en kordate actie verweten bij de woning bouw in Ysselsteyn waar 23 woningen geschrapt moesten worden. Samenwerking maakt zich sowieso ernstig zorgen over de slagvaardigheid van het colle ge. In geen enkele raadsperiode is er zo weinig nieuwbouw gereali seerd als nu. Teunissen krijgt er ook van langs bij de impasse rond circuit De Peel. Een compleet gebrek aan regie en coördinatie, luidt de klacht. Het college informeert de raad niet of veel te laat bij overschrij dingen. De Engelse tuin en de publiekshal zijn daar sprekende voorbeelden van. Busser gaat ver in zijn kritiek op Heidens. Hij vindt dat de wethouder de raad schoffeert door in de commissie te beweren dat de budgetover schrijding van 30 procent bij de publiekshal een zaak van het col lege is. Het zou de raad niet aan gaan. "Een schertsvertoning. De maat is vol. De wethouder heeft de grens van het aanvaardbare ver overschreden." De gebrekkige communicatie vanuit het college heeft in deze periode geleid tot achterdocht in plaats van vertrou wen, zo ervaart Samenwerking. Ook wethouder Emonts krijgt er stevig van langs. Samenwerking spreekt van een reeks incidenten.; Vanuit het maat schappelijk veld en instellingen (kunstencentrum en schouw burg) krijgt de partij veel kritiek te horen over het gebrekkige overleg en eenrichtingsverkeer vanuit de gemeente. Ook Emonts heeft de grens van het toelaatbare overschreden en Samenwerking vindt het hoog tijd worden dat hij aan de instellingen beterschap belooft. Vier jaar geleden riep Samenwerking dat het anders moest. 'Het moet anders' is nu opnieuw het motto van de oppo sitiepartij. Samenwerking wil dat de gemeentelijke organisatie beter in de hand gehouden wor den, zodat de kosten omlaag kun nen en de resulaten en klantvrien delijkheid verbeteren. Vervolg VP Vonen Venray pakt huurders die regels overtreden aan Voordat hij de Venrayse afde ling oprichtte was Thijssen al lan delijk lid van de WD. Na bijna veertig jaar worden nu de banden met 'zijn' partij doorgesneden. "Ach ja, dit zijn de consequenties. Maar mijn liberale inborst zal altijd blijven. Dat verandert hier door niet. En het voordeel is dat ik nu geen contributie meer hoef te betalen..." NIET BLIJ WD-voorzitter John Niessen is er uiteraard niet blij mee dat een prominent lid overstapt naar een nieuwe partij. "Wij als bestuur zul len daarom aan de ledenvergade ring voorstellen het lidmaatschap van Thijssen te beëindigen. Want ■\x te Wonen Venray hoopt de ioverlast in en rond de flats in Veltum terug te dringen. De "itbewoners aan de iakerstraat en Veltumse Kleffen krijgen binnenkort rsoonlijk bezoek van de ningstichting. Alle huur- rs hebben een overeen komst met 'leefregels' ontvan gen. Niet alle huurders zijn blij met de nieuw regels en een tiental weigert de overeen komst te ondertekenen. De regels dienen als aanvulling op het huurcontract. Met de hand tekening heeft de woningstichting een middel in handen om daad werkelijk op te treden tegen huur ders die de regels overtreden. De twee 'sloopflats' zijn vrijge steld van de nieuwe regels. Zij maken straks plaats voor duurdere jrondgebonden woningen en appartementen. Van de vier geren deerde flats, in totaal 192 huis houdens, is Wonen Venray inmid dels bij driekwart aan de deur jeweest. Frans Aussems, sociaal beheerder van de woningstich ting, zegt dat tot nu toe zo'n tien bewoners weigeren de overeen komst te tekenen. Daarnaast had een aantaT zijn bedenkingen. "Deze mensen vinden dat ze zich als een goede huurder gedragen. En ze vragen zich daarom af waar om ze deze leefregels nog moeten ondertekenen", vertelt Aussems. Toch Wil de woningstichting van alle bewoners de handteke ning zien te krijgen. "Maar bewo ners die weigeren kunnen we niet dwingen. Ze zijn niet verplicht om te tekenen." Een aantal bewoners weigert hardnekkig. Ze vinden dat de regels alle mensen over één kam scheren. Terwijl de flats juist een smeltkroes zijn van uiteenlopende pluimage; Een bezwaarmaker, die anoniem wil blijven, wijst erop dat nogal wat bewoners een psy chiatrische achtergrond hebben. "Het is onredelijk om botweg van alle huurders te eisen dat ze zich in alles aanpassen aan het leefpa troon van mensen die werken van negen tot vijf. De regels zijn ook volstrekt overbodig. Want sociale controle is ruimschoots aanwezig 1/ERBOUWIIMGSOPRUIMIIMG UUR I Al I Pr» START VRIJDAG 10.00 UI Venray, Bleek 82 ani I mannenmode, jeans and casual wear for men Tel. (0478) 512 306 ZONDAG OPEN VAN 12.00 TOT 17.00 UUR binnen de flats." De bewoner vermoedt zelfs dat de regels zijn opgesteld om de flats 'in een keurige volksbuurt' te veranderen. "Waarin ongewenste elementen als allochtonen en ex- psychiatrische patiënten blij moe ten zijn dat ze adem mogen halen." De weigeraars hebben het vermoeden dat veel mensen zul len tekenen uit angst om op een zwarte lijst te belanden. Schotelantennes op het balkon of in de galerij zijn niet meer toege staan. Bij de vier gerenoveerde flats zijn inmiddels vrijwel alle schotels verdwenen. Wonen Venray plaatste op het dak een centraal schotelsysteem. "Iedereen met een schotel heeft een gratis abonnement gekregen. Waarbij de bewoners precies dezelfde zenders kunnen blijven ontvangen. Met als voorwaarde dat de eigen schotel verwijderd werd", zegt Aussems. De regeling geldt niet voor de sloopflats waar de antennes nog welig tieren. De overeenkomst telt 24 leefre gels. Het begint met algemene regels ('praat na 22.00 uur wat zachter op balkon en galerij') om meer rekening te houden met de buren. Dan volgen er regels over het schoonhouden van de woning en de omgeving. Zoals: 'Er mag geen frituurvet in de afvoer gego ten worden', 'Gooi van de flats niets naar beneden', 'Het balkon is geen opslagplaats', 'Laat geen hon den uit op de galerij', 'Barbecuen in de flat is verboden' en 'Laat geen huisvuil, winkelwagentjes of andere spullen slingeren'. Ook is het voortaan verboden om brom mers, scooters en fietsen in de lift mee te nemen en ze op de galerij te stallen. Urineren, spugen, roken in de lift of graffiti aanbrengen wordt niet getolereerd. De schoonmaakkosten worden ver haald op de dader en bij overtre ding moet direct een boete van 25 euro betaald worden. Maar Wonen Venray kan dit bedrag alléén verhalen op huurders die getekend hebben. Vandaar dat de woningstichting iedereen per soonlijk opzoekt. Tegen huurders die weigeren kan Wonen Venray niets beginnen. Frans Aussems erkent dat dit een probleem is. "Het doel is de flats met elkaar leefbaar te hou den. We hebben niets anders gedaan dan de normale omgangs vormen, zoals het opruimen van rommel en het voorkomen van geluidsoverlast, op papier te zet ten. Het overgrote deel houdt zich al keurig aan de regels. Een correc te huurder heeft er geen proble- Sauna cn Beautycentrum JL Loram - M.nuduincn Sauna Beautyarrangementen Parktuin Zonneweide Russisch Saunadorp Brasserie "De Dijk" Kapelstraat 1, 5943 AE Lomra N271, tussen Arcen Velden Tel.: 077-473 12 98 www.saunaparlt.nl Wonen Venray wil de overlast in en rond de flats in Veltum terugdringen. men mee. Maar we willen juist sancties kunnen uitdelen aan men sen die de regels aan htm laars lap pen." Aussems wijst erop dat bij de flat in Brukske een fikse brand ont stond toen een bewoner een bankstel buiten de deur zette. "Iemand stak er een lucifer in. Gelukkig liep het goed af, want alleen het gebouw liep brandscha de op. Maar we willen voorkomen dat er persoonlijke ongelukken gebeuren." Tevens hoopt Wonen Venray een aantal veel voorkomende klachten uit te bannen. "Zoals de fietsen op de galerijen. Die horen daar niet thuis De bewoners vin den dit niet prettig. Ze zijn voor iedereen een obstakel. We willen dat de flats goed toegankelijk blij ven en de fietsen horen in de ber ging", zegt Aussems. Wonen Venray gaat bij een overtreding de fietsen, scooters of brommers ver wijderen. Tegen betaling van 25 euro kunnen de huurders hun eigendom terugkrijgen. Mogelijke schade wordt niet vergoed. 'We doen ons best uw eigendommen niet te beschadigen, maar kunnen dit helaas niet altijd voorkomen', staat in de overeenkomst. Indien de woonregels vaak wor den overtreden, dan kan de woningstichting het huurcontract ontbinden. Aussems: "Dit is een uiterst middel dat via de kanton rechter moet lopen. Dan moet de huurder echt stelselmatig in over treding zijn." Gebruik en handel van hard- en softdrugs hebben ook zijn weer slag op patiënten die niet ver slaafd zijn. Afpersing, mishande ling en bedreiging zijn schering en inslag. Patiënt Maurice vertelt dat medebewoners hem regelma tig om geld vragen. "Maar ik zeg altijd dat ik geen geld heb. Maar er zijn ook patiënten die geen 'nee' durven te zeggen. Die zijn door hun ziekte te gevoelig." Ralph: "Als ze je kunnen misbrui ken dan doen ze het." Theo is een oudere bewoner die al 28 jaar op Servaashof ver blijft. Hem wordt geld afhandig gemaakt. "Ja, dat komt regelmatig voor. Ik zie het maar door de vin gers. Iedereen kan wel eens geld nodig hebben. Het gaat dan om 10 of 20 euro." Ties Kleeven is hoofd van een gesloten afdeling. "Mensen kun nen hier op het terrein gemakke lijk aan drugs komen. Er is één centrale plaats die algemeen bekend is en waar wordt gehan deld," Kleeven erkent dat patiën ten die niet gebruiken onder druk worden gezet. Zij moeten drugs meenemen voor de bewoners van de gesloten afdelingen die niet naar buiten kunnen. Alhoewel het verboden is weet Kleeven dat er op zijn afdeling gebruikt en gedeald wordt. "Via het slaapka merraam komen de drugs binnen. We proberen afspraken met de bewoners te maken. En we spre ken ze er ook op aan. Want we willen niet dat er op de afdeling gebruikt en gehandeld wordt. Maar helaas komt het voor. Daar ontkomen we niet aan." Volgens het afdelingshoofd is door de alsmaar toenemende drugsproblematiek de sfeer ver slechterd. Ook op zijn afdeling worden bewoners onder druk gezet om geld af te geven. "Dit geeft een negatieve sfeer op de afdeling. Want de gebruikers overheersen en dit heeft een negatieve invloed op de cliënten die niet gebruiken. Dit is verwer pelijk maar het is helaas de reali teit." D. Linszen is hoogleraar psy chiatrie in Amsterdam. Hij spreekt van 'afschuwelijke toestanden'. De drugswereld blijkt de psychia trische instellingen in een stevige greep te hebben. "Het is dweilen met de kraan open", verzucht Linszen. "Er is ook een groot medisch bezwaar. Want de ziekte verergerd alsmaar, terwijl je men sen juist beter wilt maken." GGZ-directeur De Beer is onder de indruk van het verhaal van patiënt Theo. "Dit is schrijnend. Dat een oudere patiënt die zelf niet gebruikt zo onder dit pro bleem lijdt. Een psychiatrische patiënt zoekt vooral veiligheid. En dat wordt hem niet geboden. Dit is een ernstig probleem." De Beer pleit voor een stevige landelijke aanpak. "Ernstig en schokkend", zo reageert hij op de beelden van Servaashof. "Het is de hoogste tijd dat we dit met politie en justitie stevig gaan aan pakken. De instellingen zijn er om mensen te genezen en niet om ze nog zieker te maken." Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Vervlolg VP hij gaat met een directe concur rent in zee. Hij heeft uiteraard het recht zijn eigen route te kiezen. Hij is blijkbaar ontevreden over hoe het in Venray gaat. Maar dan zal hij ook de consequenties van zijn keuze moeten accepteren. Wij volgen de standaardprocedu re die hiervoor binnen de WD geldt", verklaart Niessen. Op maandag 7 november stel len de leden van de WD de kandi datenlijst en het verkiezingspro gramma vast voor de raadsverkiezingen van 7 maart 2006. Tevens wordt dan de nieu we lijsttrekker gekozen. De nieuwe partij InVENtief is zo ver nog niet. Op woensdag 9 november presenteert de lokale Een uitslaande brand heeft dinsdagmiddag een kippenstal aan de Hoogriebroekseweg in Oirlo totaal verwoest. De 7.000 scharrelkippen die in de stal zaten overleefden de brand niet. Kippenboer J. Loonen ontdekte de brand rond 12.45 uur 's middags. Om 13-30 uur was de brandweer het vuur meester. De brandweer zette ongeveer 25 mensen van de korpsen van Venray en Meerlo-Wanssum en twee tankautospuiten in om het vuur te bestrijden. Door de inzet van de brand weer konden de twee naastgele gen stallen gespaard worden. De brandweer vreest echter dat ook daar kippen zijn omgekomen door de rook of van de schrik. Uit het dak van de stal is asbest vrijge komen. Die is terechtgekomen in de buurt van de stallen en wordt opgeruimd door een gespeciali seerd bedrijf. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak van de brand. Hoe groot de schade is, is nu nog niet bekend. Ook wethou der Teunissen en burgemeester Waals kwamen zich dinsdagmid dag persoonlijk op de hoogte stel len van de situatie. De politie onderzoekt een inbraak in een woning aan de Fagotstraat, waarbij onder andere geld, schoenen, en dvd-recorders zijn gestolen. De waarde van de buit is (nog) niet bekend. Zaterdag op klaarlichte dag heb ben inbrekers kans gezien bin nen te komen in een woning aan de Fagotstraat. De inbraak vond plaats tussen 07.30 en 20.30 uur. Nadat ze via de schutting op de rolluikenkap waren geklommen, wisten de onbekende daders het openstaande slaapkamerraam binnen te klimmen. De bewoner die handelaar is, was tussen genoemde tijdstippen voor zijn werk van huis en de inbrekers namen alle tijd om de goederen mee te nemen. Onder andere werden een geldbedrag, 50 paar schoenen, een hoeveelheid par fum en 50 complete dvd-recor ders meegenomen. De politie heeft de aangifte van de eigenaar opgenomen en sporenonderzoek aan de woning gedaan. Ook werd een buurtonderzoek uitge voerd. bijzondere mensen, bijzondere badkamers Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Uneto-Vni o Steenstraat 6, Boxmeer Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels Grote collectie accessoires BIJZONDER VOORDEEL BADKAMERS Basic Line -37SCT 2999,- Quadro Line^249r 7399,- tel. 0485-576131 partij zich in restaurant Buitenlust. "We hebben het pro gramma bijna in concept gereed", zegt Thijssen die druk doende is de partij gestalte te geven. "Dat willen we op 9 november presen teren. Daarnaast hopen we op die avond ook mensen te treffen die met ons mee willen doen. Want we kunnen nog wel wat verster king gebruiken voor onze lijst." In tegenstelling tot 2002 is Gerard Thijssen nu niet meer beschikbaar als wethouder, voor het geval InVENtief in het college mocht komen. "Nee, dat wethou derschap is nu over. Maar ik wil wel raadslid worden. Ik heb wel zin om nog eens mee te spelen in de debatten. Maar of ik op een verkiesbare plaats kom te staan, is niet aan mij. Daar beslissen de leden over." De WD kwam in 1974 voor het eerst in de gemeenteraad. De pio niers waren Hans Oudenhoven en lijsttrekker Gerard Thijssen die vijf jaar later samen opstapten. Het tweetal werd opgevolgd door Jan Houba en Leo Janssen. Kerstpakketten HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl www.baderieboxmeer.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA. Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3