Oehoe, Paradoxen van een regenboogjager Klatergold en Een Rits te Ver Kunst Cultuu Expositie Anne Haeyen 35 Jaar Jera'70 Doe mee met het Literair Café c 25 jaar CDA I oc 25 jaar CDA PEEL EN MAAS Donderdag 27 oktober 2005 - Pa( Debuut van storyteller Henk van Os uit Holthees De wereld als theater, de opvattingen die de mens daar over heeft en de rol die hij zichzelf toekent zijn een aan tal van de thema's die Henk van Os uit Holthees bespreek baar maakt in zijn recentelijk verschenen boek Oehoe, para doxen van een regenboogja ger. In maar liefst zevenentwintig opmerkelijke verhalen reikt de debuterende auteur uit Holthees zijn ideeën aan over een scala aan onderwerpen. De meeste verha len zijn separaat leesbaar, maar vormen een geheel doordat ze gebonden zijn aan een mens die denkt zichzelf en de wereld te begrijpen en daaraan een ver wachtingspatroon ontleent. Deze hoofdpersoon is echter nog in staat zich te verwonderen over wat hij al doende waarneemt. Dat leidt tot gegronde twijfel over zijn inzichten die toch de basis vor men voor zijn functioneren bin nen gezin, bedrijf en samenleving. Het vergt heel wat hoofdbrekens en gesprekken met zijn alter ego en andere karakters om tot de conclusie te komen dat zijn intuï tie hem niet bedriegt en dat hij daar meer op moet vertrouwen. De man slaagt er in om wat hij aanvoelt uit te drukken in een paar krachtige modellen van de werkelijkheid. Aansluitend bij de natuur die de regels en de limie ten bepaalt voor het zijn en veran deren van alle dingen, blijken deze modellen universeel toepas- baar. De simpele modellen helpen hem om zijn eigen leven en zijn omgeving vorm te geven. Daar naast blijken zij ook het gereed schap om hierover met anderen van gedachten te wisselen. Het curieuze van Oehoe is dat het boek zelf illustreert wat er in wordt uitgewerkt: Ons beeld van de wereld is subjectief. Maar dat mentale plaatje beschouwen wij wel als de werkelijkheid. Door allerlei vormen van communicatie wordt dat beeld beïnvloed en daarmee ook het handelen van het individu. In die zin schept communicatie werkelijkheid. Zo kan ook een boek bijdragen aan verandering. En dat behoort zeker tot de motieven die Henk van Os tot het schrijven ervan hebben aangezet. De thema's liggen opgesloten in de geromantiseerde verhalen die de belevenissen en de belevings wereld van de hoofdpersoon beschrijven. Door deze vorm en de vele tweegesprekken dringt het boek echter geen mening aan de lezer op. Het reikt slechts over wegingen aan die tot nadenken stemmen over onderwerpen die vaak actueel, maar meestal van alle tijden zijn. Voorbij vooroorde len en aannamen inspireert het boek tot het vormen van een inte grale visie op hoe de mens zich verhoudt tot zichzelf en zijn omgeving. Die visie is vervolgens weer de basis voor een dialoog over de dingen die ons allen aan gaan, zo hoopt de schrijver. Niet omdat we daarna allemaal dezelf de visie zouden hebben, maar omdat die visies compatible wor den en de wijze waarop ze tot Wat met plezier is gemaakt kan met plezier worden gepre senteerd. Henk van Os (rechts) tijdens de uitreiking van het eer ste exemplaar aan Theo Hoen algemeen directeur van Stork Food Systems uit Boxmeer. stand zijn gekomen een basis vormt om elkaar beter te begrij pen. Oehoe (Gopher ISBN 90 5179 25 22) is te koop in de betere boekwinkels in Boxmeer en Ven ray of direct te bestellen bij de uit gever via www.Gopher.nl Meer informatie, achtergrondverhalen en het weblog van Henk van Os vindt u op www.qomic.com Programma Schouwburg Venray Schouwburg Venray presen teert komende week twee voorstellingen: de regionale productie Klatergold (zie ook het achtergrondverhaal op de tweede cultuurpagina) met vooral artiesten van Limburgse bodem en de doldwaze pro ductie Een Rits te Ver vol humor met Albert Verlinde en Roel Vente In Schouwburg Venray wordt in het weekeinde van 28 en 29 okto ber vanaf 20.00 uur voor de vierde keer de theatervoorstelling Kla tergold gepresenteerd. Klatergold is de succesvolle tweejaarlijkse theaterproductie voor ambitieuze en professionele artiesten uit de regio, georganiseerd door een groepje enthousiaste vrijwilligers met een theaterhart. Dit jaar is de titel van de theatervoorstelling Contrast; een verwijzing naar de uiteenlopende theaterkunsten die tijdens de voorstelling te zien zijn. EEN RITS TE VER Op woensdag 2 november vanaf 20.00 uur kan men naar Een Rits te Ver. Albert Verlinde en Roel Vente hebben met V&V Entertain ment dubbel en dwars bewezen een goed productiebedrijf te zijn. In de zes jaar dat ze nu bestaan hebben ze schitterende produc ties neergezet. Te denken valt aan uiteenlopende voorstelling als Kunt u mij de weg naar Hameien vertellen, meneer?, Hello Dolly, De tante van Charlie, Dichterbij Liesbeth en Annie. Ditmaal pre senteren ze in Schouwburg Ven ray Een Rits te Ver met in de hoof drol Jon van Eerd. Van Eerd begint een steeds grotere achterban te verzamelen. Dat blijkt ook in Ven ray. Zijn naam hoeft maar bij een productie te staan en mensen schijnen te weten dat het een dol komisch stuk is. De kaarten vlo gen als zoete broodjes de deur uit in de voorverkoop. Dit stuk garan deert een leuke avond vol humor. Draaikolken van problemen, mis verstanden en verzinsels leiden tot een hilarisch geheel. Jon van Eerd speelt in Een Rits te Ver een cam pingeigenaar die zich staande pro beert te houden in een wereld vol ritsen, trekhaken en haringen. Alsof veeleisende gasten en een bekakte buurvrouw niet erg genoeg zijn wordt de camping ook nog eens met sluiting bedreigd. In een poging de tent overeind te houden zakt onze hoofdpersoon steeds verder weg in de problemen. Hoe gaat hij zich hier uit redden? Kom maar kijken in de schouwburg. Ook in deze nieuwste klucht wordt Jon van Eerd weer ondersteund door een groot aantal bekende persoonlijk heden als Pamela Teves, bekend als Bettina Wertheimer van Onder weg naar Morgen. Ook Lucie de Lange, bekend van Joe de musical, wilde graag meedoen aan deze productie. Ze vond deze klucht de beste reden om weer terug te keren naar de Nederlandse theaters. Daarnaast speelt ook Sebastiaan Labrie een rol in het stuk. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten verkrijgbaar. Karin Bruers brengt donderdag 3 november vanaf 20.00 uur in Schouwburg Venray haar voorstel ling Karin Bruers III. Dat Bruers een veelzijdige comédienne is, blijkt wel uit haar levensloop. Na haar studie personeelsmanage ment, wat ze volgens eigen zeg gen gekozen heeft omdat ze toch wat moest studeren, startte Karin haar carrière in het buitenland. Tien jaar zwierf ze de wereld rond en deed veel ervaring op voor publiek van verschillende pluima ge, Terug in Nederland startte ze haar eigen creatieve bureau dat zich vooral bezighoudt met beleidsondersteunend entertain ment voor bedrijven. Ze begon als presentatrice/actrice bij twee suc cesvolle humoristische series en een goed bekeken praatprogram mavoor de regionale Brabantse omroep. Twee achtereenvolgende jaren speelde ze oo De Parade en sinds 1999 is zij werkzaam als Mas ter of Ceremonies in stand-up comedy- en cabaretprogramma's. Bruers heeft een groot politiek en maatschappelijk engagement. Haar werk is nimmer strijdig met haar denkbeelden. Weldoordachte standpunten steekt ze niet onder stoelen of banken. Haar uitingen zijn scherp en eenduidig. Met een goed analytisch vermogen weet ze telkens het juiste evenwicht te vinden tussen ernst en humor. Ze is zowel voor als achter de scher men actief. Naast de werkzaamhe den voor haar entertainmentbu- reau en haar verschillende optredens schrijft en regisseert ze een humoristisch sketchprogram- ma voor de KRO. Om een indruk te krijgen van wat Karin Bruers precies brengt, is onze directeur gaan kijken naar een voorstelling van haar. Vol lof over haar presen tatie-technieken en de manier waarop ze haar grappen brengt kwam ze terug en heeft haar direct voor dit seizoen geboekt. Bruers III is het eerste solopro gramma van Karin Bruers. De titel verwijst naar de drie generaties Bruers-vrouwen die zich prima weten te redden zonder man. Karin zet de rolpatronen dan ook graag op scherp. Ze weet grote vragen met Brabantse humor en nuchterheid te benaderen en weet altijd buitengewoon verrassende antwoorden of oplossingen aan te dragen. Ook de vorm is wat anders dan gebruikelijk. Haar 'solo' is met een vriendin: Anya. Waar bij Bruers in de sologedeel ten haar stand-up ervaring duide lijk herkenbaar is, vormen de scè nes met Anya een prachtige afwis seling. Samen verstaan zij de kunst van het uitvergroten. Een keur aan vrouwen trekt voorbij - van naïef tot krachtig, absurd en toch zeer herkenbaar, waardoor hilarische situaties ontstaan. Bruers neemt een bijzondere plek in tussen haar grotendeels jonge, mannelijke col lega's. Ze is een krachtige vrouw die veel van de wereld heeft gezien en haar omgeving vanuit verschillende, en vaak verrassende invalshoeken benadert. Bruers past de vrouwelijke underdog positie (gelukkig) niet. Voor deze voorstelling zijn nog kaarten ver krijgbaar. Wie geïnteresseerd is in één van de bovenstaande voorstellingen, of wil kijken wat Schouwburg Venray nog meer te bieden heeft dit seizoen, kan kijken op www.schouwburgvenray.nl of telefonisch contact opnemen. De kassa is geopend op werkdagen tussen 10.00 en 15.00 uur en één uur voor aanvang van een voor stelling. Kaarten zijn ook per e- mail te reserveren op kassa@schouwburgvenray.nl Jeugdjoekskapel Joekskapel Noeët ZAT is een muziekgezelschap dat zijn sporen in Venray heeft verdiend met optredens in de carnavalstijd. De leeftijd van de muzikanten ligt tus sen de 15 en de 25 jaar. Vanwege studieverplichtingen zijn er een aantal plaatsen vrijgekomen. Omdat de kapel jong en kwalita tief goed wil blijven is ze op zoek naar mensen die het leuk lijkt om mee te spelen. Tijdens een repeti tieavond is iedereen welkom. Vooral koperblazers en slagwer kers zijn een welkome aanvulling. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Rik via tel 06-13686324 of met Evelien via tel. 06-51335125 of mail naar eve- Eendewijs@hotmail.com. Kunstwerkplaats In de Mariakapel in Holthees is onlangs een expositie geopend van een tiental kunstenaars, ver bonden aan de Kunstwerkplaats Venray. De opening werd verricht door Pascalle Mansvelders, kunst historica uit Venlo, die ook al enige jaren actief is in het bestuur van de kunstwerkplaats. Mansvel ders hield een inspirerend verhaal over de betekenis van kunst, zowel voor de kijker naar kunst als voor de kunstenaar. De ope ning werd daarmee een boeiend gebeuren, waaraan de tahijke aan wezigen zelf ook inspiratie kon den ontlenen. De expositie is voor het laatst te zien op zaterdag 29 en zondag 30 oktober, beide dagen van 11.00 tot 17.00 uur. Expositie Maria Megens In het Koningskerkje in Vier- lingsbeek is nog tot en met 6 november het werk van Maria Megens te zien. In haar schilderij en zijn figuren te herkennen zoals huisjes. Deze huisjes vormen de aanleiding tot een lezing over hui zen en beeldende kunst. Spreker is Nic. Tummers, ondermeer bekend als architectuurcriticus, beeldend kunstenaar en docent. De lezing Huizen in verbeelding en afbeelding, wordt gehouden op donderdag 3 november vanaf 19 30 uur in het Koningkerkje. In de beeldende kunst vormen hui zen een regelmatig terugkerend thema. Huizen in hun oervorm zijn een symbool voor wonen en maken deel uit van het leven. Tummers vertelt zijn verhaal aan de hand van het werk van ver schillende kunstenaars waaronder Marc Chagall en Gerrit Rietveld. De spreker ziet dit als een bene fietlezing voor het Koningskerkje en stelt het op prijs als men als waardering voor zijn verhaal een bijdrage schenkt aan het Konings kerkje. Reserveren is mogefijk via tel. (0478)631401. Herfstconcert MMSK St. Petrus Banden geeft op zondag 6 november van 10.30 tot 13.30 uur een herfst concert onder leiding van Antoi- ne van Rooij, met als centraal thema, de jeugd. Zowel muziek voor de jongste als de oudere jeugd is tijdens dit concert te beluisteren. Zo is er een medley van K3 en Robbie WiUiams-med- ley. Ook kinderliedjes uit de oude tijd als, Dikkertje Dap en In Holland Staat Een Huis passeren de revue. Tijdens een van de muziekstukken, met als soloar tiest Joop Derks, wordt een klei ne circusact opgevoerd door twee jeugdige Venraynaren, MMSK St. Petrus Banden treedt niet alleen op. Zanger Martien Jeuken brengt enkele Venrayse nummers ten gehore, met MMSK als begeleiding. Joop Derks brengt samen met twee acro- baatjes een showtje op de plan ken en Myrna van den Bosch voert met een oudere en jongere dansgroep twee mooie dansen uit. Tijdens het optreden van de slagwerkgroep, onder leiding van Henk Martens, geven ook Marcel Siebers en Lars Beuving acte de presence geven. Beiden zijn bekend binnen de Neder landse drumwereld. Het geheel wordt gepresenteerd door Paul Rutten. Handwerk De dames van de Handwerk en Hobby Club houden op zaterdag 12 november van 10.00 tot 17.00 uur hun jaarlijkse handwerk- en hobbytentoonstelling. Deze wordt gehouden in 't zaaltje van café D'n Terp, tegenover de kerk in Oirlo. Tijdens de tentoonstel ling wordt er een demonstratie machinebreien gegeven. Ook is er een grabbelton. Na afloop van de tentoonstelling is de trekking van de loterij. Zes kunstenaars presente ren tot en met zondag 20 november hun werk in de kloosterkamers van Gallery Kunstwerk in Panningen Een van hen is de Venrayse kun stenares Anne Haeyen. De mens in zijn vertederende persoonlijkheid is het thema in haar kunst en zij kan dit in enkele Ejnen treffend neerzetten. In com binatie met kleurgebruik maakt dit haar werk tegefijk krachtig en kwetsbaar. Haar ontroerende en kleurrijke werk is te zien in de 'aardekamers' van dit voormalige nonnenklooster. De gallery is gehuisvest op de eerste verdie ping, boven grand-café Gallery. De negen kloosterkamers hebben de sfeer van de elementen aarde, vuur, water en metaal. Sinds kort is de galerie opnieuw ingericht op een wijze, waarbij kunst en woonobjecten een unieke combi natie vormen. In de waterkamers exposeren de uit Weert afkomsti ge kunstenaressen Liliane en Ilse Konings. Liliane met krachtige, abstracte kleurrijke schilderijen en Ilse met vrolijke fun-art. In de metaalkamer tonen de kunstena ressen van het Roggelse Invention hun Art di Zakko. En in de vuurka- mers toont de Afrikaanse kunste naar Yosief Habties Indrias zijn werk. Deze uit Eritrea gevluchte architect, volgde zijn kunstoplei ding in Oeganda aan het, mede door de Nederlandse antropologe Ellen Lammers opgerichte kun- stenctrum Yolé Africa. Kamelen, die hem hielpen te vluchten, en de muurschilderingen uit Eritrea, spelen een grote rol in zijn kleuri ge werk. Ook in de vuurkamers, toont Chris van Aar, zijn met geduld en precisie tot stand geko men werk. Kommen en schalen van inlandse houtsoorten, waarbij de boom zelf de uiteindelijke vorm bepaalde. Men ziet nog de sporen van bewoners en toch is zijn werk verfijnd. Op de tweede etage verzorgd de Stichting Bevor- ding Kuituur steeds wisselende exposities. En is er ruimte voor de 'stock' met een grote collectie schilderijen, zeefdrukken, repro ducties etc. De openingstijden zijn op donderdag van 13.00 tot 18.00 uur, op vrijdag van 13-00 tot 21.00 uur, op zaterdag van 13-00 tot 17.00 uur en de eerste zondag van de maand en koop zondagen van 13-00 tot 17.00 uur. Op 5 november is het 35 jaar geleden dat in Ysselsteyn jonge rencentrum Jera'70 zijn deuren opende in gebouw De Koel aan de Peter Janssenweg. Ook in de jaren '60 had men in Ysselsteyn al last van zogenaamde keten. Veel kippenhokken en schuurtjes werden omgebouwd tot knusse hokjes, maar omdat dit toch niet echt een gewenste situ atie was, besloot men in 1969 Stichting Jeugdcentrum Yssel steyn op te richten. Rond diezelf de tijd (1970) ontstond de parochiële jeugdraad, wat later werd afgekort tot Jera'70. Activi teiten van deze verenigingen wer den georganiseerd in een voorma lige tuinbouwloods aan de Peter Janssenweg. Deze loods werd met wat financiële bijdrages flink opgeknapt. En in 1973 was de ver bouwing helemaal klaar. Een van de eerste activiteiten was de opvang van kleine kinderen in een crèche, wat later werd overgeno men door peuterspeelzaal De CaE- mero's. Tot de zomer van 2004 hebben de peuters gebruikt- gemaakt van het gebouw. In de loop der jaren organiseerde de Jera vele roemruchte activiteiten zoals: het Jera-Kamp, Top 100 Allertijden, en Beach-Party's. Begin jaren '90 werd het start schot gegeven voor de meest suc cesvolle Jera-activiteit: Jera Open Air. Dit openluchtfestival bleef jarenlang gestaag groeien. In 2001 verhuisde het festival naar Hemelvaartsdag en werd het niet meer in de openlucht gehouden, maar in een grote festivaltent. Op dit moment trekt het festival tus sen de 1000 en 1500 bezoekers. In 2003 werd via een grote fondsenwerving genoeg geld bin nengehaald om een hoog nodige opknapbeurt van het gebouw te reaEseren. Het gebouw werd flink geïsoleerd en er kwam een nieu we Echt- en geluidsinstaEatie. Om bij dit alles even stil te blijven staan organiseert de Jera'70 een feestweek van 29 oktober tot en met 6 november. De week wordt geopend op zaterdag 29 oktober met een reü nie, waar veel oud-dj's nog een keer laten zien hoe het vroeger was. De deuren gaan deze avond open om 20.00 uur en sluiten om 02.30 uur. Op woensdag 2 novem ber is de jeugd aan de beurt. De lagere schooljeugd kan vanaf 13-30 uur terecht in de Jera voor activiteiten als schatgraven, optre dens, schminken, een ballonwed strijd en bij goed weer een spring kussen. Vrijdag 4 november betreden de punkrockers van Janez Detd. het podium. Het uit België afkomstige Janez Detd. bestaat inmiddels alweer tien jaar en heeft in de loop der jaren al menig hoogtepunt meegemaakt. Zo hebben ze o.a. opgetreden op het Rock Werchter Festival en gin gen ze er op de TMF-Awards van door met 3 hoofdprijzen (beste Belgische band, beste roek-album, beste single). Mede door deze suc cessen ging het balletje aan het rollen en was men ineens opwar mer voor The Offspring en Limp Bizkit. Ook is het geen onbekende van de Jera en hebben in het verle den al tweemaal op Jera On Air gestaan. Sinds kort hebben de heren weer een album met nieuw materiaal uit wat uiteraard ook in de Jera te horen zal zijn. De zaal gaat open om 20.00 uur. Afsluiter van de feestweek is de receptie open dag op zondag 6 november. Tijdens deze dag is iedereen in de gelegenheid om nader kennis te maken met de Jera, haar mede werkers en de activiteiten. Zo is er een expositieruimte waar veel foto's en videofragmenten uit de historie te zien zullen zijn. De receptie duurt van 14.00 tot 16.30 uur. Daarna zorgen oud-dj's voor de muzikale omlijsting en wordt er in Jerastijl gefeest. Kijk voor meer informatie op www.jera70,n Lezing over bier De Geschied- en Oudheidkundi ge Kring Venray e.o. houdt in samenwerking met de sectie Genealogie van het LGOG op maandag 7 november een lezing in zaal Het Trefpunt in verpleeg huis Beukenrode. De lezing wordt verzorgd door Bert van Laer en heeft als onderwerp brouwen van bier; huisvEjt, ambacht, industrie. Uit archeologische vondsten bEjkt dat het brouwen van bier al dui zenden jaren voor de jaartelling bestaan moet hebben. In zijn meest eenvoudige vorm is bier een alcoholhoudende drank- gemaakt van graanzetmeel. Er zijn aanwijzingen dat bier in deze stre ken vooral bekend werd door de kruisvaarders, die dit vanuit het Midden-Oosten meebrachten. De lezing begint om 19.30 uur. Vorstenraodsbal Traditioneel wordt het carna valsseizoen ingeluid op elf november met daarna het Vor stenraodsbal op zaterdag 12 november. Dit feest wordt bezocht door alle elf verenigin gen die aangesloten zijn bij de Vorstenraod, De elf vorsten mogen in zeven minuten vertel len wat ze van het een en ander vinden. Aansluitend wordt het verbroederingsbal gehouden. Een en ander wordt gehouden in Schouwburg Venray. De Piëlhaas zorgt dit jaar voor de organisatie en de presentatie is in handen van Vorst Fun. Voor informatie kan men con tact opnemen met Herman Zegers via tel. (0478)5464109 of e-mail famzegers@home.nl. Literair Café in Venray brengt voor de maand oktober als opg,- strofe uit een eigentijds gedicht. Vol sombere doemgedachten geraakte ik in een straat waar meisjes aan 't spelen waren en we kwamen aan de praat. "Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedit ze afkomstig?" Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar het seen van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Vent vrijdag 18 november. Elke laatste donderdag van de maand verse) een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand) gemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juist van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht lederen oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immens) voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens eenc keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijst De stand; Mevr. L. Colsen 60 punten gaat aan de leiding, gevolgd dooris van Daal met 40 punten. De heren A. KroftA. Leijssen en J. Cragfe ben ieder 30 punten. De dames Tr, Cuijpers en L. Geurts en dei Bekenes en P. Weerts staan op een totaal van 20 punten, Tien scoorden tot op heden mevr. M. Kateman-van Opbergen, mevr. A,i zen en de heren J. Cruysberg, R. Quast en A. Verhaegen. Speciaal vermeld, maar ook met 10 punten wordt de heer J.Ji Roermond, die als enige de oplossing vond van de augustusopga uizending werd door problemen met de website de vorige ma gehonoreerd. Bij deze alsnog de hulde. Hendrik Marsman was de dichter van het gedicht dat door vele ielhebbers herkend werd. De grijsaard en de jongeEng stamt uit zij de periode; zijn levensdrift, zijn vitaEsme wordt bedreigd doord voor de dood. De aanhef wordt vaak geciteerd als voorbeeld vani lisme. De jongeling wil intens leven. De grijsaard noemt de bedn in de tweede strofe en geeft raad: ga niet ver weg, weer vrouwem oorlog. In strofe drie adviseert hij naar het eigen hart te luisteren, de grijsaard in strofe vier aangeeft hoe slecht het hem vergaan leven. Hij schaamt zich en voelt de wonden die geslagen zijn. In d strofe wordt de jongeEng opgevoerd: Ondanks aUes gaat hij zond het leven tegemoet. Hij wil groots en meeslepend leven! De grijsaard en de jongeEng Groots en meeslepend wil ik leven! hoort ge dat, vader, moeder, wereld, knekelhuis! "ga dan niet ver van huis, en weer vooral ook het gespuis van vrouwen buiten uw hart, weer het al uit uw kamer; laat alles wat tot u komt onder grote en oorlogszuchtige namen buiten uw raam in de regen staan: het is slecht te vertrouwen en niets gedaan. alleen het geruis van uw bloed en van uw hart het gehamer vervulle uw lichaam, verstaat ge, uw leven, uw kluis. zwicht nooit voor Eppen: samenzijn is een leugen en aüe kussen verraad; aHeen een hart dat tegen eigen ribben slaat is een zuiver hart op een zuivere maat. zie naar mijzeR'. Ei heb in mijn jeugd mijn leven verslingerd aan duizend dingen van feUe en vurige namen, oproeren. Eefdes en wat is het aEes tezamen nu nog geweest? over hoeveel zal ik mij niet bEjven schamen en hoeveel is er dat misschien nooit geneest?" de jongen kijkt door de geopende ramen waarlangs de wereld slaat; zonder zich te beraden stapt hij de deur uit, helder en zonder vrees. H. Marsman Na de innemende aanwezigheid van Mensje van Keulen, de maand in het Eterair café Venray, is het op 20 november Ellc auteur van het in 1998 verschenen Het huis van de zeven zusters haar werk gaaf vertellen in het Theehuis van het Odapark. Mallep op zondag 18 december het jaar het literaire jaar af met een kerstop ZjCh b en het nieuwe jaar 2006 begint met de uitreiking van de Raadseligt voor proza en poëzie op 22 januari. Wie ook donateur wil worden' Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretarial (tler)«i mee steunt men de activiteiten van het Venrayse Literair Café a bij hel men bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten matie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair verkrijgbaar bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR in Venn bestl (0478)582948 maar ook op www.literair-cafe-venray.nl. zeker lingen Boekrecensie in Peel en Maas Venri van d prij" bestu Nede dejui heid i verm hetO finan groet iUit he waarii Is ven en Na en int de ge lange ;den c tering de fini de wa. in nat verbin Aanbi In het waard betreh ruimte in het behee bijvoo passei alle w, ireel uit OVi en int TUSSEN MACHTEN INHOUD 11 oktober 1980 was een legendarische dag. Na meer dan dertien jaar overleg, onderhandelingen en gesteg gel was de fusie van Katholie ke Volkspartij (KVP), Anti- Revolutionaire Partij (ARP) en Christelijk-Historische Unie (CHU) een feit. Piet Steenkamp, de man die er aUes aan heeft gedaan het CDA tot stand te laten komen, bleef tot het laatst onzeker over het succes, Aan de vooravond waarop het Christen Democratisch Appèl zich zou presenteren, vroeg hij aan iedereen. "Het zal toch wel goed komen - denk je ook niet?" Nu, 25 jaar later blikt een aantal voormannen van het CDAS Van Agt: "De oorsprong stammen zijn versmolten deze versmelting is een ontstaan van roestvrij en on! baar staal." Een groter ment is nauwelijks denkbaf jaar CDA, Piet Steenkanip, van Agt, Ruud Lubbers Peter Balkenende spreket hartig over verleden, Ik' toekomst. De interview gelardeerd met een histi overzicht van de gebeurt^ en verhalen van hen die W maal meemaakten. Kortofl waardig jubileumdocumen^ Het boek 25 jaar CDA is« in boekhandel Van den Mn Prijs: 17,95 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 18