Cathelijne, Lotte en Marjolein in finale auwtrappen met de iwanis Rooyse Ladies 125' Koester uw monument fleer dan middeleeuws schrift >YSTEM:CARE In het Oerwoud Deze week de St.Annakapel, een rijksmonument hoek Hoofdstraat-Hogeweg in Oirlo. In 1788 gesticht door de eerwaarde heer pastoor Weyers. H.Weyers uit Kevelaer werd op 16 maart priester gewijd en was pastoor in Oirlo, toen hij deze kapel sticht te. Hij diende de parochie van 1777 tot 1803- Het bakstenen monumentje werd in het begin van deze eeuw met cement bepleisterd en wit gekalkt. Het had toen ook een leien dak zoals nu en twee ronde zijvenstertjes. Het beeld van St. Anna werd vei lig gesteld en in 1962 vervangen door een beeld van terracotta. Op het feest van St. Marcus op 25 april trok de processie naar de kapel, en dat gebeurde ook op de eerste van de drie kruisdagen. Deze dagen vallen altijd direct vóór Hemelvaartsdag. Uit alle katholieke kerken trok men in alle vroegte naar de akkers, elke dag een ander gebied. Gedurende deze tochten werd er gebeden voor een voorspoedige groei van de veldgewassen. Van oorsprong wilde het volksgeloof, dat Christus deze boodschap wilde meenemen naar zijn vader met Hemelvaart. St. Anna, de moeder van Maria en de grootmoeder van Jezus, haar naamdag is op 26 juli. Op deze dag zijn haar relieken in 710 in Constantinopel aangekomen in de Aya Sophia. In de middeleeu wen werd verering voor Anna zeer algemeen. Zij is patrones van moeders en aanstaande moeders, maar ook van het huwelijk. In de kunst wordt Anna meestal voor gesteld als als eenheid met Maria en haar kleinzoon Jezus. In de gemeente Venray staan vijf kapel len met een beeld van haar. Ze was een boerenheilige die werd aangeroepen voor het zegenen van het koren de aardappelen en de bieten. Rond 26 juli wordt de rogge geoogst, een hoogst belangrijke gebeurtenis in die tijd bij de boeren. St. Anna kreeg dan gul hun dank. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretari aat van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl DAMES HEREN KAPSALON Binnenkort openen wij onze schoonheidssalon Care4Beauty Kindersongfestival [aria Vennekens werkt in het Isonderwijs en daar is haar pas- roor kalligrafie mede ontstaan, heb jarenlang lesgegeven aan 'P eP 3, waar de beginselen van schrijven aan bod komen. Die tis voor de ontwikkeling van handschrift van groot belang. )3 lderen hebben daarin soms ra begeleiding nodig, In 1985 klik mij gaan verdiepen in kalli- I Re en later ook in de ontwikke- van het schrijven voor het «schoolkind. Kalligrafie ofte- het schoonschrift is een Itvorm. Dit schoonschrijven je leren. Je begint met het jëren van middeleeuwse schriften. De eerste vaardig- jn die cursisten leren, zijn ze op een goede manier de [moeten vasthouden, de dikte [de streken in de letter en de ien van de letters binnen een laid lettertype. Het schrijven [t langzaam en zeer rustig "in, waardoor het zeer ont spannend werkt. Iedereen kan het leren, zelfs al heb je een slecht handschrift of ben je links handig. Na de eerste beginselen kunnen de vaardigheden van het schrijven worden uitgebreid en kan er meer vrijheid komen." VIRUS "Voor mij is kalligrafie een pas sie, een virus dat in me zit. Die betrokkenheid mis ik tegenwoor dig bij veel mensen. Ze shoppen van hobby naar hobby en gaan weer verder. Wie langer met kalli- *§7-r-—al 16 jaar een vertrouwd adres. I Computers, Mediacenters, Printers, l| Beeldschermen, Multimedia, Netwerken, Televisie. LfI Reparatie vari alle merken computers en TV apparatuur. .L^ëgzoek ons op de Oude Oostrumseweq 12a. Venray Tel 0478 569 666 www. system ca re.n I Menno Bentveld, onder andere bekend als presenta tor van de VARA-programma's Herexamen, Nieuwslicht en Jules Unlimited, presenteert zondag 6 november in Roermond de veertiende edi tie van de Limburgse finale van het Kinderen voor Kinderen Songfestival. Tot de finalisten behoren Cathelijne Mooren uit Swolgen, Lotte Weerts uit Venray en Marjolein Mooren uit Meerlo. Twaalf kinderen in de leeftijd van acht tot dertien jaar proberen in theaterhotel De Oranjerie, een plaats in de landelijke finale te bemachtigen. De finale wordt afgewisseld met de Kinderen voor Kinderen Meezingshow. De twaalf beste deelnemers uit Limburg, die na voorrondes zijn gekozen, zingen elk een liedje uit het Kinderen voor Kinderen- repertoire. De provinciale finalis ten zijn geselecteerd uit ruim 1800 deelnemers die allemaal tij dens maar liefst 79 voorrondes htm zangkunsten hebben mogen tonen. Zij worden beoordeeld door een deskundige jury, waar onder ook Nadine Gijzen, winna res van de Limburgse finale in 2004. Zij zullen de deelnemers niet alleen beoordelen op hun zangkwaliteiten, maar ook op hun presentatie. De optredens van de twaalf kandidaten worden afgewisseld met de Meezingshow. Hierin mag ieder een op het podium komen en uit volle borst meezingen met hits uit 25 jaar Kinderen voor Kinderen onder leiding van Babette Labeij. Zij is sinds febru ari dit jaar de vaste dirigent van Kinderen voor Kinderen en zorgt samen met de Kinderen voor Kinderen-band voor een voorstel ling. Dan breekt het spannendste deel van de dag aan: de bekend making van de winnaar van deze finale! De winnaars van de pro vinciale finales mogen meedoen aan de landelijke eindfinale op 11 december 2005, waarvan de VARA op 17 december een televi sieregistratie zal uitzenden. De Kinderen voor Kinderen Meezingshow begint om 15.00 uur in Theaterhotel De Oranjerie in Roermond. Voor informatie over de kaartverkoop kan men contact opnemen met het theater via tel. (0475)391491 of via www.tho-valk.nl. Meer informa tie is ook te vinden op kvksong- festival.vara.nl. De deelnemers en hun liedjes aan de finale van de provincie Limburg zijn: Milan van Waardenburg uit Heerlen 'Mama is morgen van mij', Jessica Kulka uit Maasbracht 'Smoorverliefd', Evy van de Loo uit Horst 'Eén been op de stoep', Selke de Valk uit Mook 'Wij zijn vriendinnen', Cathelijne Mooren uit Swolgen 'Faalangst', Sanne Rietjens uit Baexem 'Podiumbeest', Lloyd Russel uit Landgraaf 'Stoer of stom', Anne Heijkers uit Weert 'Laat maar waaien', Lotte Weerts uit Venray 'Spinnenkop', Chloë Mertowidjojo uit Weert 'Kletsmajoor', Marjolein Mooren uit Meerlo 'Frederieke' en Kimberly Peters uit Herkenbosch 'Ochtendhumeur'. Rijbewijs ingenomen Een 21-jarige automobilist uit Venray is door de agenten staan de gehouden nadat hij op de Lorbaan in Veulen, waar een maximumsnelheid van 60 km/u geldt, 129 km/u reed. Dit bete kent een overschrijding van meer dan 50 km/u en dus is het rijbe wijs van de man ingevorderd. Een automobilist werd maandag avond omstreeks 22.30 uur staan de gehouden op de Peelweg in Vredepeel. De 52-jarige inwoner van Overloon reed met een snel heid van 135 km/u over de weg, waar 80 km/u is toegestaan. De man werd staande gehouden en moest zijn rijbewijs bij de agen ten inleveren. Venrayse inwoners met een verstandelijke of lichamelijke beperking kunnen binnenkort deelnemen aan het belevingstheater In het Oerwoud van het Vincentiushuis. Hier bestaat nu alweer negen jaar een theatergroep van twaalf bewoners. Het zijn voornamelijk oudere bewoners van verschillende niveaus. In het belevingstheater wordt een bijzondere voorstelling gegeven, waarin niet, zoals bij het grote toneel, de geestelijke elementen (verstand, rede, logica) de boventoon voeren. In het belevingstheater worden voornamelijk de zintuigen geprikkeld; het zien, horen, ruiken, voelen en proeven. Door deze ervaringen en bepaalde muziek ontstaan emotionele reacties, die ze vrijelijk kunnen uiten. De theaterspelers beleven veel plezier aan der gelijke optredens en zijn er ook trots op dit te kunnen laten zien aan het publiek. Het publiek wordt direct bij de voorstelling betrokken. De mensen zitten als het ware midden in het decor tussen de theater spelers in. Belangstellenden kunnen komen kijken naar de voorstelling In het Oerwoud op donderdag 10 november van 19.00 tot 20.00 uur in het Vincentiushuis. Reserveren kan via tel. 06-l43286l6.Wie aan de vol gende productie mee wil doen kan zich aanmelden bij het Theater- Actief-Centrum Vincentiushuis aan de Heuvelstraat 7, 5801 CS in Venray. Honderdzesentwintigste jaargang - week 43 - donderdag 27 oktober 2005 zamelt geld in voor Kindervakantiewerk L EN-MAAS leidinggevende functie en/of vrouwen met een flink netwerk. aria Vennekens houdt cursussen kalligrafie in Venray Dit is namelijk nodig voor de exploitatie van de club. Ons slo gan is 'je kunt samen eten en drinken, samen praten en lachen, samen intens van het leven genie ten, maar echte vrienden word je pas als je samen iets bereikt'. Het is een hechte, enthousiaste en gezellige club met vrouwen met de meest uiteenlopende beroe pen, zoals huisarts, personal coach, schoonheidsspecialist en gemeenteraadslid. Zeer divers, met verschillende competenties en netwerken, zodat we onze activiteiten goed kunnen organi seren en promoten. En het lid maatschap ga je aan voor onbe paalde tijd, dus de vrouwen die lid worden moeten er echt voor gaan." De Kiwanis Rooyse Ladies houdt zondag 30 oktober voor de tweede keer de Wandeling voor het Goede Doel. Evenals verleden jaar wordt de opbrengst geschon ken aan Kindervakantiewerk Venray. "Kindervakantiewerk Venray draait goed door de vele vrijwilligers die zich belangeloos inzetten om de kinderen in Venray elk jaar een superleuke, actieve en gezellige zomervakan tie te bezorgen." De wandeling zal door enkele vrijwillige gidsen worden bege leid. Het dauwtrappen door het Venrayse groen begint om 8.00 uur. Vertrekpunt: café 't Trefpunt in het centrum van Geijsteren, bij de kerk. De gidsen zullen alle mooie dingen van de natuur laten zien en uitleggen aan de deelne mers. Tijdens deze wandeling in het bos zal ook de inwendige mens worden versterkt. De opbrengsyvöi;dt. geschonken aan De kosten bedragen 12.50 euro per persoon (kinderen tot 12 jaar gratis). Inschrijven kan tot 21 oktober via e-mail aan b.e.verhoe- ven@home.nl of telefonisch bij Miep Cuppen (0478-587773), Det Verhoeven (0478-510619) of Sjan Muyres (0478-588483). Kaartjes moeten contant worden afgere kend. dat de afmeldingen vanuit Nederland komen en nieuwe aan meldingen vanuit België. Daar is geen duidelijke verklaring voor. Wel is in België, rondom Brugge, een groep fanatieke kalligrafen een cursus in lesgeven van kalli grafie begonnen. De opgeleiden kunnen de cursus dan op hun beurt zelf geven. De modules zijn identiek. We merken dat mensen bij verschillende opleiders les nemen, maar voortborduren op dezelfde basisgedachte. Scriptores organiseert het gehele jaar verschillende werkdagen, weekenden en een zomerstage van een week, meestal in augus tus. Verder geeft de vereniging een tijdschrift uit. De informatie daarin beslaat het brede gebied dat valt onder de noemer kalligra fie." "Het kopiëren van het middel eeuwse handschrift is slechts een basis. Tegenwoordig is de kunst vorm meer autonoom. Kalligrafen zoeken op grond van die basis een eigen uitdrukkingsvorm voor gedichten en teksten. Leesbaarheid wordt dan onderge schikt. Het beeld dat een werk stuk oplevert, is belangrijk. Een veelvoud van onderwerpen en thema's en net zoveel uitdruk kingsvormen behoren dan ook tot de mogelijkheden." In de Grote Kerk in Breda zal vanaf 7 januari tot 29 januari werk van Scriptoresleden worden geëx poseerd. Openingstijden: maan dag t/m zaterdag 10 uur - 17.00 uur, zondag 13 00 uur -17.00 uur, behoudens evenementen in de kerk. "Er zal een dwarsdoorsnede van de hedendaagse kalligrafie te zien zijn. Kalligrafie, een grafische kunstvorm toegepast in vele diversiteiten, van traditioneel tot vrije grafiek. De expositie laat zien hoe breed kalligrafie is en dat deze kunstvorm toegankelijk is voor iedereen." Voor meer informatie over cur sussen en/of Scriptores: Maria Vennekens, 0478-550133. [wee Amerikanen krijgen i vorige eeuw het idee a mensen met uiteenlopen- leroepen samen te bren- in een vriendenkring, de bedoeling elkaar lerzijds te steunen en te :n. Dit heeft geleid tot de [richting van de eerste ranis club in Detroit, in de nse staat Michigan I 21 januari 1915. Bijna Jen dg jaar later waait het Jachtegoed over.jj bj e Venrayse vrom gewandeld voor het Venrayse Kindervakantiewerk. 2003 beginnen vier vrou- onder wie Miëp Cuppen, Ie Kiwanis Rooyse Ladies, jaar later telt het gezel- jp dertien leden, wordt er :urd naar nog minimaal vrouwen erbij en wordt iviteiten geld ingezameld goede doelen. Zondag 30 )ber wordt er in alle vroegte "Nog zeven dames vinden en dan wordt 2006 hopelijk 'ons' jaar", lacht Miep Cuppen. "We zijn namelijk een club in oprich ting. Met het zevental erbij heb ben we twintig leden en dan mogen we formeel toetreden tot de Kiwanis. Pas dan is de inschrij ving Officieel." Dé bedrijfsleidster van een damesmodezaak schetst de korte 7 maar dynamische geschiedenis van de Kiwanis Rooyse Ladies. "De herenclub 'Schieëpersland' is al vanaf 1990 actief als Kiwanisclub in Venray. In 2003 werd het tijd voor ook een Ladies club in het Venrayse. De besturen van de twee clubs zorgen voor ondersteuning en werken waar mogelijk samen." Waar komt de naam Kiwanis vandaan? Vast staat dat de woor den 'NunKee-wan-is' de basis vor men van de naam Kiwanis. Deze woorden vormden een uitdruk king in de taal van de Ochipew Indianen, die leefden in de omge ving van Detroit. Voor deze uit drukking zijn diverse keren ver schillende vertalingen gevonden. De eerste was 'wij drijven han del', daarna kwamen 'wij maken plezier' en 'wij maken lawaai'. Die vertalingen moeten op een of andere manier in het begin van de twintigste eeuw uiting zijn geweest van iets gemeenschappe lijks. De eerste Kiwanians ver maakten zich goed met elkaar, lie ten van zich horen, maar dreven niet echt handel. In plaats daar van begonnen zij aan dienstverle ning zonder oogmerk van per soonlijk belang, aan anderen die het minder hadden. In Nederland wordt de naam Kiwanis tegen woordig graag uitgelegd als 'laat zien wie en wat je bent' en De Kiwanis Rooyse Ladies houdt zondag 30 oktober voor de tweede keer de Wandeling voor het Goede Doel. 'behandel een ander zoals je zelf behandeld wilt worden'. "De alge mene doelstelling van de Kiwanis clubs is; 'serving the children of the world.'" NETWERKEN De Rooyse Ladies hebben daar- Samen denken, samen werken, samen doen en dit met het doel iets te betekenen voor de samen leving om ons heen.' Twee keer per maand komen de leden samen, één keer voor een verga dering en één keer voor een informeel etentje. "Elkaar leren kennen is belangrijk voor de club. Nieuwe leden worden dan ook gevraagd. Dit zijn vrouwen uit alle beroepslagen, dan wel in choonschrijven. Of beter regd: kalligrafie. Houdt •■'no 2005 zich daar nog l^and mee bezig? Jazeker, .giria Vennekens geeft er zelfs "rsussen in. De Venrayse K^dt beginnerscursussen als voldoende animo is, en :kt momenteel met een ep gevorderden, andelijks komt dit gezel- iap bijeen. Het eindproduct een eigen verjaardagska der zijn. Maria Vennekens ■"ook actief voor Scriptores, Nederlands-Vlaamse ringing voor Kalligrafen, «van zij voorzitter is. grafie bezig blijft, ontgroeit het pure bezig zijn, hoewel dat ple zier natuurlijk steeds aanwezig blijft. Na verloop van tijd ben je zover dat je met je werk naar bui ten kunt treden. Een kerstkaart is dan het eerste waaraan gedacht wordt. Maar het invullen van trouwboekjes, mooi vormgege ven gedichten voor bijvoorbeeld moederdag of een andere feeste lijke gelegenheid, oorkondes of boekenleggers zijn slechts enkele van de mogelijkheden waarvoor mensen bij me terecht kunnen." Het kalenderproject is een kalli grafiecursus voor gevorderden. De zelf ontworpen kalenderbla den worden gevuld met kalligrafi sche illustraties. Elke bijeenkomst wordt er een onderwerp behan deld. "Je kunt dan denken aan gebruik van verschillende mate rialen, verschillende achtergron den of nieuwe lettertypes. Geweldig om mensen bezig te De Venrayse houdt begin nerscursussen als er voldoende animo is, en werkt momenteel met een groep gevorderden. zien met zoveel aandacht en inventiviteit, jammer genoeg zijn er nog te weinig aanmeldingen om een beginnerscursus op te starten. Ik hoop dat de animo groeit, want kalligrafie is een geweldige hobby. Het vraagt veel van je, maar geeft je ook veel terug. Zeker als je in een groep ook de resultaten en werkstukken van anderen ziet. Ik geloof dan ook niet zo in schriftelijke cursus sen op dit gebied." SCRIPTORES De Nederlands-Vlaamse Vereniging voor Kalligrafen Scriptores telt 450 leden, waarvan het overgrote deel Nederlands is. "Op dit moment merken we wel

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17