De rijkste kerk van Nederland SINT PETRUS'BANDEN KERKVENRAY caNon piTT EN MAAS Donderdag 27 oktober 2005 - Pagina 15 KATHEDRAAL VAN PEEL DE olgende week vrijdag, 4 november, krijgt Mgr. Wiertz van Roermond het eerste exemplaar overhandigd van het boek "KATHEDRAALVAN DE PEEL". De unieke collectie Middeleeuwse beelden in de Sint Petrus' Banden kerk van Venray is de aanleiding geweest voor de uitgave van dit boek. Uniek omdat geen ande- ■e kerk in Nederland een dergelijke collectie bezit. Zelfs binnen Europa is deze ver ameling uitzonderhjk te noemen. Het merendeel van de maar liefst vijftig lewaard gebleven beelden stamt uit de vijftiende en zestiende eeuw en is van in loge kwaliteit. Natuurlijk komen in dit boek niet alleen de beelden aan bod. Ook de andere schatten van de kerk zijn uitgebreid in woord, en voor al in beeld vastgelegd. De schitterende preekstoel, nauwelijks beschadigd evoorschijn gekomen uit de ruïne na de oorlog, de eikenhouten biecht- toelen, het kostbare gouden en zilveren vaatwerk, zwaar geborduurde :azuifels. Het prachtige Marianum in het centrum van de kerk. Maar ook de :Ooiste locaties in het monumentale, op een na hoogste kerkinterieur van ederland, zijn in het bcht van de erlangs strijkende zon sfeervol gefoto ;rafeerd. Bouwkundige details als maaswerken en kraagstenen zijn gedetailleerd opgenomen. De döor de Venrayse kunstenaar Petran 'ermeulen geschilderde kruiswegstaties zijn op groot formaat afge beld. De doopkapel is in volle glorie gefotografeerd. Evenals de ders verworven altaren die sfeervol in het kaarshcht staan. Maar »k het Mariaretabel, dat zich thans in Tongeren bevindt en het etrusretabel, opgesteld in het Suermondt-Ludwig-Museum in Aken, beiden oorspronkelijk afkomstig uitVenray, zijn in dit prachtboek opgenomen. Kosten noch moeite zijn gespaard om dit zo unieke monument van de Peel met al haar kunstschatten mooi tot haar recht te laten komen. Ook wordt de geschiedenis van de kerk beschreven en in beeld gebracht met veel historische foto's. U heeft met dit boek een volledig en spectaculair document over het mooiste Venrayse monument in uw bezit. Iedereen is bij de presentatie van het boek op 4 november welkom. Om 16.00 uur is er een bijeenkomst in de Grote Kerk. Nadat het koor een aantal Latijnse vespers heeft gezongen, zal Jan Poels, voorzitter van de Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat Sint Petrus' Banden KerkVenray, iedereen welkom heten. Vervolgens zal Dr. H. Tummers, kunsthistoricus verbonden aan de Radboud Universiteit Nijmegen een inleiding houden. Vervolgens zal het eerste exemplaar van het boek worden overhandigd aan Mgr. Wiertz. Afsluitend zal de samensteller, vormgever en uitgever, oud-Venraynaar Frans Jansen van Pictures Publishers het woord voeren. Na afloop van de bijeenkomst, rond 17.15 uur, kunnen de bestelde boeken worden afgehaald in de kerk. Vanaf dat tijd stip is het boek in de vrije verkoop bij o.a. boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68 Venray. Het boek kost tot 1 januari 24,95 euro, daarna 39,95 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15