SS) Meerlo-Wanssum Wilma bezorgt Marco en Marieke benauwde uren Zoektocht naar materiaal Midsummerpop en Genesis Wie voor een ontwikkelings land opkomt, moet zich zelf jok fatsoenlijk gedragen" ",X'S Iniam """I sr 1 ssrs srJft* 1 «I uinten s de naam! agii [EL EN MAAS Donderdag 27 oktober 2005 - Pagina 13 Tienrays paar weer veilig thuis na'vakantie' in Mexico urgemeester Hahn over millenniumdoelstellingen Eerste optreden topband Genesis vond plaats in Meerio Marco Keursten (28) uit Tienray en zijn vriendin Marieke Koppes (23) zijn dins dagavond, na een weekje ork aan Wilma te hebben beleefd in Mexico, vermoeid maar vei lig in Tienray gearriveerd. Dinsdagavond landde op Schiphol een van de drie extra vliegtuigen die de gestrande Nederlandse toeristen vanuit Mexico naar Nederland brach ten. Omdat het vliegveld van Cancun nog steeds operatio neel is, werden Marco en Marieke met de andere toeris ten in busjes naar het drie honderd kilometer verderop gelegen vliegveld bij het stadje Merida gebracht. En de pech bleef hen achtervolgen, want onderweg begaf een van de wielen van het busje het. Op het vliegveld van Merida was het een grote chaos omdat de duizenden toeristen allemaal zo snel mogelijk naar huis wil den. Na enkele vermoeide dagen en een moeizame rit naar het vliegveld, kon het duo uiteindelijk toch in het vliegtuig stappen op weg naar huis. De orkaan Wilma trok het afge lopen weekend over het Mexi caanse schiereiland Yucatan en de harde wind en de overvloedige regenval zorgden voor veel scha de. Onder de vele gasten van Hol land International, Arke en KRAS Stervakanties bevonden zich dus ook Marco Keursten uit Tienray en zijn vriendin Marieke Koppes uit Meerio, die woensdag (giste ren) haar 23ste verjaardag vierde Voor het merendeel waren de toe risten in de badplaatsen Cancun en Playa del Carmen onderge bracht op plaatsen die door de Mexicaanse autoriteiten als veilig worden beschouwd. Soms was dat in de hotels zelf, zoals bij Marieke en Marco, in de meeste gevallen konden ze echter terecht in gemeenschappelijke onderko mens zoals sporthallen, congres centra en kerken. Vorige week dinsdag vertrok ken Marco en Marieke voor een welverdiende zonvakantie naar de badplaats Playa del Carmen, vlak onder Cancun. Ze hadden de afge lopen maanden hard gewerkt aan hun huis in Tienray en woonden sinds drie weken samen. Even tijd om een week uit te blazen in Mexico, dacht het jonge paartje In plaats van duiken en zwemmen tussen de dolfijnen moesten ze zich echter verstoppen en schui len voor de verwoestende orkaan. Door de orkaan zijn de tele foon- en internetverbindingen met het gebied grotendeels uitge vallen of overbelast, zodat het contact moeizaam verliep. Geluk kig had Marco een goede mobiele telefoon bij zich en kon hij af en toe naar zijn ouders Hay en Nel Keursten-Kersten in Tienray bel len om de stand van zaken door te geven. Marco liet afgelopen week end vanuit het met planken en houten balken dichtgespijkerde hotel Real Playa Carmen weten dat ze zeer spannende tijden ach ter de rug hebben. "Het was soms onheilspellend", vertelde hij het thuisfront. De orkaan is verwoes tend te werk gegaan. In de verre omtrek van het hotel is alles omgeblazen of weggewaaid. Het ging er soms erg heftig aan toe. Het Tienrayse duo zat met veer tien andere landgenoten op een kamer in het dichtgespijkerde hotel op de derde verdieping. Twee dagen en nachten zaten ze daar, min of meer opgesloten, te Het eerste optreden van de legendarisch Britse rockband Genesis in Nederland vond op zaterdag 9 juli 1972 plaats tij dens het Midsummer-pop-fes- tival in Meerio. Dat heeft Mar tin Duimel van de Stichting The Musical Box deze week te horen gekregen van de vroe gere organisatie van dit legendarische festival in Meerio. Duimel houdt zich bezig met onder andere de geschiedenis van Genesis en dacht tot voor kort dat deze popgroep van Phil Collins haar eerste optreden een maand later had, op 7 augus tus 1972, in Paradiso Amster dam. Midsummerpop is dus wel het eerste optreden in Nederland van Genesis geweest, maar niet het eerste optreden op het Europese vasteland. Dat was al op 7 maart 1971 in het Belgische Woluwe St. Lambert, een plaatsje in de buurt van Brussel. België is sowieso het eerste land waar Genesis succes had, zelfs nog voordat de bandle den in eigen land succesvol waren. Genesis stond dus op 9 juli in Meerio op het podium met Steve Hackett, Michael Rutherford, Tony Banks, Peter Gabriel en Phil Collins. Muziekkrant OOR schreef in nr. 14 op 19 juli 1972 onder meer in een verslag van het Midsummer-pop-festival Daarvoor had men twee dagen kunnen genieten van voor treffelijke Nederlandse pop en zeer vakkundig show- en muziek werk van de te weinig in de pic ture staande Britse underground- formatie (ze bestaan nog!) Marco en Marieke zijn veilig thuis. wachten totdat de orkaan zijn ver woestend werk had gedaan. "Het was onheilsspellend. De muren van ons hotel trilden", aldus de Tienraye toerist. Van de bovenste verdieping werd een muur weg geblazen en op sommige momen ten dreef er ook water over de vloer van de derde verdieping waar de toeristen verbleven. Het hotel ligt zo'n vijfhonderd meter van het strand. Dankzij het feit dat het hotel voldoende eten in voor raad had, konden de twee eten in hun tijdelijke schuilplaats. Ondertussen zaten in Tienray en Meerio de ouders van Marco en Marieke bij de televisie om via CNN op de hoogte te blijven van de ontwikkelingen. "Het zijn erg spannende dagen geweest. Je bent machteloos en je weet niet wat er allemaal gaat gebeuren", vertelt vader Jan Koppes in Meer io. Hij en zijn vrouw Tiny waren dolblij en opgelucht met de berichten uit Mexico dat het goed ging met hun dochter en haar vriend. En natuurlijk zijn ze blij dat het stel nu weer veilig thuis is. Burgemeester Joep Hahn vindt dat kinderen centraal moeten staan. Tijdens het Wereldfestival Meerlo-Wanssum bootste hij samen met kinderen in een tipi indianenrituelen na. schap aan de regeringsleiders. "Allereerst, zet kinderen centraal! Ten tweede, kom beloftes en toe zeggingen na en leg daar verant woording over af, liefst met poli tieke consequenties." Boetes Maasproject Tijdens de laatste controle in het kader van het Maasproject heeft de politie afgelopen week end dertien bekeuringen uitge schreven. Veertig recreanten wer den gecontroleerd. Twaalf personen kregen een bekeuring in het kader van de Visserijwet en één persoon werd beboet voor het zich niet kunnen identifice ren. In totaal is er vanaf 25 maart 2005 achttien keer gecontroleerd in het kader van dit project. In totaal werden 897 personen gecontroleerd en werden er 330 verbalen uitgereikt voor diverse overtredingen. De boetes variëren van 50 tot 260 euro per overtre ding en kunnen per persoon snel oplopen. Met het Maasproject wil de politie de overlast aanpakken die recreanten op en rond Maas ver oorzaken door bijvoorbeeld ille gaal te kamperen, illegaal te vis sen, geluidsoverlast te veroorzaken en afval achter te laten. Om de problematiek zo breed mogelijk aan te kunnen pakken, is er een project opge start waarbij samen wordt gewerkt met andere disciplines. Namens de politie participeren medewerkers van de basiseenhe den Horst, Venray, Gennep en Venlo-Oost, Arcen en Velden. De controles vinden vooral plaats op en rond de Maas en daarmee in verbinding staande meren en havens, waarbij een gebied wordt beslagen vanaf de jachthaven Ble- rick tot en met de noordelijke gemeentegrens Mook en Midde laar (splitsing Maas-Waalkanaal). Hierbij wordt zowel op het land als op het water gecontroleerd. Wilma verstoort huwelijksreis Meerlo's paar De orkaan Wilma, die de afge lopen week op het Mexicaanse schiereiland Yucatan zo verwoes tend zijn werk heeft gedaan, heeft ook veel dromen in duigen laten vallen. Zo stapten twee weken geleden Roel Cox en Gerry Frans- sen in Meerio in het huwelijks bootje. Het werd een prachtig feest met alles d'r op en d'r aan. De huwelijksreis wilde het jonge paartje doorbrengen in het door gaans zonovergoten Cancun op het eiland Yucatan. Vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag ging het echtpaar gepakt en gezakt op weg naar Schiphol. Net voorbij Eindhoven ging de mobiele telefoon echter af. Het reisbureau liet weten dat alle vluchten naar het zonparadijs Cancun warén geannuleerd van wege de onberekenbare orkaan Wilma. Gerry en Roel konden huiswaarts keren. Om de pijn te verzachten boekte het paartje snel een vakantie naar de Canari- sche Eilanden. landers maar een Belgische zus ter, hoe meer lokale mensen zij daar op hun beurt in kunnen schakelen. Als de stichting na drie jaar overstapt op het volgende project, betekent dit niet het einde van het vorige project. Kin deren die door 'ons' kindertehuis een beter leven tegemoet gingen, helpen later weer mee in datzelf de opvanghuis om andere kinde ren van de straat te houden." FATSOENLIJK GEDRAGEN "Onze regering doet het fout", vindt Hahn "Geld geven via offi ciële kanalen is vragen om corrup tie en problemen. Het is al zo vaak bewezen dat het op die manier in de verkeerde handen terechtkomt. Het beste is om zelf mensen naar een ontwikkelings land te sturen of het geld in ieder geval te laten lopen via mensen die je kent. Mensen geven niet zomaar geld aan een organisatie, want ze zien en horen steeds vaker dat het geld niet op de juis te plek terechtkomt. En wat de regering betreft, als je voor een ontwikkelingsland opkomt, moet je je fatsoenlijk gedragen. Niet met ene hand geven om het met de andere terug te pakken. Het blijft dweilen met de kraan open als je wel voedsel stuurt of een ziekenhuis bouwt, maar niet ver der nadenkt en bijvoorbeeld de handelsvoorwaarden voor ont wikkelingslanden verbetert. Dat is hypocriet en egoïstisch. De poli tiek zou meer gedreven moeten zijn en de omstandigheden moe ten ook meewerken. Wat we beloven aan die arme landen, kun nen we ook doen." Volgens Hahn zijn kinderen de maatstaf voor alle millennium doeleinden. "Kinderen in nood treffen mij. Zij moeten centraal staan in het ontwikkelingsbeleid. Een land dat goed voor zijn kinde ren zorgt, is een beschaving. Kin deren zijn weerloos en afhanke lijk. Als ik beelden zie van kinderen die hoger lijden, kinde ren die geboren zijn met aids of van kindsoldaten, dan draait mijn maag zich om. Kinderen zijn de verantwoordelijkheid van volwas senen. Als je niet voor je kinderen kunt zorgen, moet je ze niet op de wereld zetten. Dat is meteen een aanklacht tegen de paus. Voort planting overlaten aan God? Ammehoela!" Hahn heeft een duidelijke bood- Snelheidscontroles In het politiedistrict Venray zijn in de afgelopen week in totaal 7.145 automobilisten gecontro leerd op hun snelheid. Hiervan hebben 441 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De con troles vonden plaats in Gennep, Horst, Lottum, Venray en Wans- sum. De hoogste snelheid die met de radarauto werd gemeten, was in Venray op de Noordsingel: 96 km/u waar 50 km/u de limiet is. 109 bestuurders zijn bij een staande controle geverbaliseerd voor verschillende overtredingen. 77 Inzittenden van auto's kregen een boete van 45 voor het niet dragen van de verplichte autogor del, vier bestuurders werden beboet voor het rijden zonder rij bewijs en acht voor het handheld bellen tijdens het rijden. 10 weg gebruikers werden om diverse overtredingen beboet en 10 auto mobilisten werden staande gehouden en geverbaliseerd omdat zij met de lasergun werden betrapt op te snel rijden. Genesis'. De auteur van dat arti kel was Joeps van Hees. De jour nalist Van Hees, hij zat toen ook in de organisatie van het festival, maakte ook foto's van de band. Vijf jaar na het optreden van Genesis, de band werd toen steeds bekender, publiceerde Joeps van Hees bij een verhaal in OOR ook een foto. Dat deze foto gemaakt is in Meerio blijkt uit de constructie van het podium. Martin Duimel is op zoek naar meer fotomateriaal en eventueel filmmateriaal. Hij is van de stich ting The Musical Box en zo heet ook de band die tot doel heeft om de klassieke shows van Genesis (Selling England By The Pound, Foxtrot en The Lamb Lies Down On Broadway) zo natuurgetrouw weer te geven. In de achtmillimeterfilm van het festival -die binnenkort weer door LI- televisie wordt herhaald- zijn geen opnames te vinden van Genesis. Wie heeft er nog materi aal en herinneringen van/aan Genesis in relatie tot het Meerlo- se festival? Laat het even weten via de mail: rag.poels@home.nl Wie interesse heeft in het werk van Martin Duimel kijkt op de volgende websites: www.dutch- genesisconvention.nlwww.the- musicalbox.nl en www.thema- chinelive.nl Op woensdag 23 november 2005 wordt deel 1 uitgezonden van de oude Midsummer-pop- film vanaf 18.00 uur en daags daarna zit de film in de zogeheten carrousel. Een week later op woensdag 30 november wordt deel 2 van de Midsummer-pop- film uitgezonden met daags daar na weer herhalingen. denk dat maar weinig mensen die doelstellingen kennen." Toch vindt Hahn niet dat er meer rucht baarheid aan de MD's hoeft te worden gegeven. "Eigenlijk weet iedereen wel wat er moet gebeu ren, daar hoeven we die acht paragrafen niet voor te lezen." De gemeente Meerlo-Wanssum steunt twee initiatieven op het gebied van ontwikkelingssamen werking: Stichting Vriendenkring Meerlo-Wanssum-Wasosz, een vriendschapsband met een Poolse gemeente, en de stichting ontwik kelingssamenwerking Meerlo- Wanssum, kortweg SOS. Volgens Halm is deze laatste hét voorbeeld van hoe ook op nationaal en inter nationaal niveau aan het halen van de MD's gewerkt zou moeten worden. De stichting is opgericht met steun van de gemeente en ontvangt jaarlijks subsidie. Hahn is zelf lid en op officiële momen ten is hij altijd van de partij "SOS zoekt ergens in de wereld een geschikt project, waar dan drie jaar lang de aandacht aan wordt besteed. Die projecten sluiten altijd goed aan bij de millennium doelstellingen, al bestonden die nog niet toen de stichting werd opgericht." Het project dat op dit moment gesteund wordt door SOS, is een kindertehuis in Chili. De contac ten van de stichting met de pro jecten in de ontwikkelingslanden lopen altijd via bekenden ter plaatse. Dat is waar het volgens Hahn om draait in ontwikkelings samenwerking. "Het is belangrijk om te zoeken naar mensen die je kent, die je vertrouwt. Voor een Nederlander is het gemakkelijker op en neer reizen vanuit een ont wikkelingsland. Er is geen taal- of cultuurbarrière tussen de donor en de ontvanger. Geen cent gaat verloren. Je ziet waar het naartoe gaat. De gemeente draagt bij aan bewustwording en aan de kosten, maar de mensen daar dragen het. Hoe meer steun er naar die beken den gaat, in het geval van het kin dertehuis trouwens geen Neder- In 2000 formuleerden 189 egeringsleiders met elkaar cht doelen over het terug ringen van armoede en hon- cr in de wereld, doelen die in 015 gehaald moeten zijn. In at jaar moeten alle kinderen in de wereld naar school kun nen, malaria en aids zijn kruggedrongen, het aantal mensen dat in extreme armoe- Jt leeft moet tenminste tot de kelft zijn teruggebracht, de kelft minder mensen hoeft ran één dollar per dag te leven ;n meer mensen moeten ichoon drinkwater hebben. )eze doelen noemen de rege- ingsleiders met een moeilijk egrip: millenniumdoelein- Op de VN-top, die plaatsvond n 14 tot en met 16 september New York, kwamen diezelfde ^eringsleiders opnieuw bij taar om de stand van zaken lorte nemen. Minister-president llkenende sprak er duidelijke li "We vliegen naar de maan en ars om te kijken of daar leven is, rwijl in Afrika mensen leven die nkomen van de honger Maar de millenniumdoelstelhn- tn zijn niet alleen een intematio- ile kwestie, juist op lokaal reau steken mensen veelvuldig un koppen bij elkaar om de 'ereld een beetje beter te maken, >als het Mondiaal Platform in :nray en de Stichting Ontwikke- ienwerking Meerlo-Wans- Het COS Limburg, centrum t internationale samenwer- ig, nam het initiatief voor een jzonder gesprek met burge- eester mr. Joep Hahn van Meer- •Wanssum en zijn visie op de illenniumdoelstellingen. (door Lieke Rijkx) DOELSTELLINGEN weet waar ze over gaan en sta er zeker achter, maar ik kan niet zo opnoemen", lacht Hahn s hij gevraagd wordt naar de mil- nniumdoelstellingen (MD's). "Ik foto Joeps van Heet i week meldden wij in en Maas de bijzondere oorteaankondiging van Hilfred Boukje Olde Daalhuis. Ze had- in de tuin van hun woning de Meerlose Hoofdstraat een nest met een groot ei met daarop de tekst: Vorige week maandag eitje. Om klokslag 5.20 werd in het ziekenhuis hun zoon Quinten geboren Een jonge tje van 3230 gram. Moeder en zoon maken het prima. En toen ze thuis waren, kende de trotse vader Hilfred zijn rol. Hij snelde naar het eitje, maakte er een barst in en plaatsje een poppetje. Natuurlijk ontbreekt de naam niet. Quinten. De kersverse moe der en vader poseren met Quin ten voor het gebarsten ei.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13