;loopt dreigt voor pizzeria Iwolgen door ontbreken lonumentenbeleid Invloed van burgers op agenda raad Forse daling lokale lasten Tienerdisco van start in 't Brugeind Basisscholen goed beveiligd Goederenveiling in Blitterswijck €18, Service rubriek BELENMAAS Donderdag 27 oktober 2005 - Pagina 11 inde aan driehonderd jaar horecafunctie? Het centrum van Swolgen is klein maar fijn. De oorspron kelijk dertiende-eeuwse Earochiekerk, de pastorie, de apelanie en het pand waarin pizzeria La Rondine gevestigd is, vormen de historische kern van het dorp. Dit fraaie i ensemble dreigt echter ruw verstoord te worden. Voor de jpizzeria ligt namelijk sloop in het verschiet. Het beeldbepa lende pand zou plaats moeten i maken voor tien appartemen ten. Omdat ze geen monumen tenlijst heeft, kan de gemeente Meerlo-Wanssum de sloop waarschijnlijk niet voorko men. Met de afbraak zou een einde komen aan de horeca functie die het pand bijna drie eeuwen heeft gehad. Plaatse- ijk geschiedvorser Harry leurskens ziet dit alles met ede ogen aan. Dertig jaar geleden al verdiepte Hany Beurskens zich in de histo rie van de voormalige boerderij egenover de kerk, die ook wel lekendstaat onder de naam De Luchtepaol. Hij dook in de archie ven en slaagde erin de bewonings- jeschiedenis van het pand nage noeg compleet te reconstrueren. Zo ontdekte hij dat de oudste ver melding dateert uit 1623- Op dat noment was Wincken Kosters de tewoner. Vanaf omstreeks 1700 tot 1833 hebben verschillende generaties van de familie Hebben het pand bewoond. Van deze familie is bekend dat ze meer dan tweehonderd jaar (van 1669 tot 1886) het kostersambt in Swolgen heeft waargenomen. Het staat vast dat er al in 1713 bier in dit pand werd vertapt. Jan Hebben werd in een belastingregister uit 1726 aangemerkt als jeneversto ker en -tapper. Ook de drie vol gende generaties van de familie Hebben waren herbergiers. Daar naast hielden ze zich onder meer bezig met de verkoop van kruide niers- en vleeswaren, de handel in stoffen, het bakken en verkopen van brood en vooral met de land bouw. Uit de naspeuringen van Harry Beurskens bleek verder dat de bierbrouwerij en de jeneverstoke rij in elk geval tot 1800 intact zijn gebleven. Het pand was in die tijd het grootste van Swolgen. In 1833 vestigde de uit Meerlo afkomstige Gerardus Aerts zich in het pand. Dit had ook toen de functie van herberg. Na het overlijden van Gerardus Aerts in 1845 nam zijn zoon Henricus de herberg en de boerderij over. Hij werd op zijn beurt opgevolgd door zijn vrijge zelle zoon August. Na diens over lijden hield zijn zuster Antoinetta, die gehuwd was met Albertus Geurts, de herberg en de boerde rij aan. Het echtpaar H. van Rijs- wick-Weijs, dat vervolgens een aantal jaren pachter was, hield de herberg in bedrijf. Johanna Geurts, dochter van Albertus Geurts en Antoinetta Aerts huwde in 1916 met Willem Beurskens. Daarna werden de deuren van de herberg gesloten. Jeu Beurskens nam in 1958 het landbouwbedrijf van zijn vader Willem over. In 1975 verkocht hij de boerderij aan bouwbedrijf M. Peeters, die het pand in 1977 restaureerde. Vervolgens kreeg het weer de horecafunctie die het tot op de dag van vandaag heeft gehouden. OUDSTE GEBOUWEN De historie van het pand gaat dan wel terug naar de zeventien de eeuw, zijn huidige verschij ningsvorm heeft het waarschijn lijk in het laatste kwart van de negentiende eeuw gekregen. Daarmee behoort het tot de oud ste gebouwen in Swolgen. In een onderzoek uit 1991 werd het aan gemerkt als een belangrijk voor beeld van de eind negentiende- eeuwse bouwtraditie. Kortom, je zou zeggen dat er aanleiding voldoende is om het pand te behouden. Toch wordt het nu met sloop bedreigd. De huidige eigenaar, bouwbedrijf Fleuren uit Venray, zou plannen hebben om de pizzeria met de grond gelijk te maken en er tien appartementen op te bouwen. De gemeente Meerlo-Wanssum kan hier weinig aan veranderen omdat er geen plaatselijke monumenten- Het beeldbepalende pand in hartje Swolgen zou plaats moe ten maken voor tien apparte menten. lijst is. Die zit er weliswaar aan te komen, maar komt voor de pizze ria vermoedelijk te laat. Harry Beurskens zou de sloop ten zeer ste betreuren: "De pizzeria heeft grote betekenis voor het verleden van Swolgen. Als voormalige boerderij annex herberg is ze een essentieel onderdeel van de histo rische dorpskern. Ze vormt bij voorbeeld qua bestrating en ver lichting een eenheid met het plein rond de monumentale kerk. De oude gebouwen in ons dorp bepalen voor een groot deel het dorpseigene, waar we toch een beetje trots op zijn." Harry Beurskens heeft de hoop nog niet helemaal opgegeven: "De aannemer wil ook nog dertien woningen bouwen op het vroege re tennisveld dat achter de pizze ria ligt. Dan zouden er in Swolgen in totaal 23 woningen bijkomen. Heeft de gemeenschap daar wel behoefte aan? Misschien moeten de woningen op het voormalige tennisveld er eerst komen. Als dan blijkt dat er behoefte aan nog meer woningen bestaat, moeten we maar eens verder kijken. Het moet bijvoorbeeld toch mogelijk zijn het pand van de pizzeria te behouden en er een aantal woon eenheden van te maken?" Communicatiecampagne burgerinitiatief start begin 2006 Burgers van Meerlo-Wans sum kunnen voortaan zelf onderwerpen aandragen voor de agenda van de gemeente raad. Voorwaarde is wel dat de Initiatiefnemers minimaal twintig handtekeningen opha len. Begin 2006 start de gemeente een voorlichtings campagne om burgers kennis te laten maken met het burge rinitiatief. "Doel van dit burge rinitiatief is de afstand tussen de raadsleden en burgers te verkleinen", legt burgemees ter Hahn uit. Omdat er geen vaste richtlijnen zi)n mag elke gemeente zelf de drempels en voorwaarden bepa len Aanleiding voor de invoering ran het burgerinitiatief, die op 26 september door de Meerlo-Wans- sumse raad is vastgesteld, is het feit dat raadsleden uit de gemeen te Meerlo-Wanssum merken dat er een almaar groeiende behoefte bij ™rgers en organisaties in Meerlo- Wanssum is om onderwerpen onder de aandacht van de politiek te brengen. Op deze manier wil de gemeente aan die vraag tege- moet komen. "Met het burgerini tiatief verplicht de burger de gemeenteraad om het onderwerp op de agenda te plaatsen. Ook brijgen de burgers de mogelijk heid om hun idee mondeling toe 'e lichten tijdens de raadsvergade- legt burgemeester Hahn, die niet verwacht dat de gemeen te wordt overstelpt met burgerini tiatieven, uit. I Een burgerinitiatief mag niet gaan over eèn onderwerp waar over de raad in de twee vooraf gaande jaren een besluit heeft genomen. Burgers kunnen met een burgerinitiatief ook geen privé-aangelegenheden aankaar ten. "Tenslotte is het niet bedoeld om vragen te stellen of om klach ten en bezwaren in te dienen. Daar zijn andere kanalen voor", zegt Hahn. "Het voorstel kan gaan over woningbouw, over een ver keersplan maar bijvoorbeeld ook over de aanleg van een speeltuin. Het voorstel moet in ieder geval betrekking hebben op een onder werp waarover de raad mag beslissen." JONGEREN Opvallend aan het Meerlo- Wanssumse plan is dat niet alleen kiesgerechtigden (inwoners die aqhttien jaar of ouder zijn) vanaf nu een voorstel voor de gemeen teraad kunnen indienen. Ook jon geren vanaf veertien jaar mogen dat. Volgens de burgemeester krij gen ze zo de kans om specifieke jeugdvraagstukken aan de orde te stellen en wordt er tevens gewerkt aan het verkleinen van de afstand tussen jongeren en politiek. Meerlo-Wanssum is niet de enige gemeente in Noord-Lim burg die het burgerinitiatief gebruikt. Ook in Venlo en Seven- um zijn de gemeenten druk bezig met het burgerinitiatief. Er is ech ter wel een verschil in het aantal handtekeningen dat er in de gemeenten nodig is om een onderwerp op de raadsagenda te krijgen. Sevenum bijvoorbeeld wil net als de gemeente Meerlo- Wanssum de drempel laag hou den en heeft daarom het aantal steunbetuigingen voor een bur- geronderwerp op 21 gezet. Dit betekent feitelijk dat de initiatief nemer zijn eigen handtekening plus die van twintig medege- meenteburgers nodig heeft. In de praktijk zullen burgerini tiatieven snel behandeld worden, zo verwacht Hahn. "Zo wil de gemeente laten blijken dat de plannen van burgers serieus geno men worden. Het burgerinitiatief is een heel direct middel voor bur gers die iets willen bereiken. Maar het blijft natuurlijk aan de raad om het voorstel goed of af te keu ren." Meer informatie over het burge rinitiatief is terug te vinden op www.meerlo-wanssum.nl. Hebt u vragen over het burgerinitiatief of hebt u hulp nodig bij het opstel len van een voorstel? Neem dan contact op met de raadsgriffier, Richard van der Weegen, tele foon: 047&699222. Op maandag 31 oktober is de definitieve oplevering van de beveiliging- en brandinstallaties in de basisscholen in de gemeente Meerlo-Wanssum. Public Safety van Essent Domestiq Services overhandigt om 15.00 uur in het Meerlose gemeentehuis de certifi caten aan burgemeester Hahn. In de afgelopen maanden zijn in de zes basisscholen in de gemeen te nieuwe beveiliging- en brand- meldinstallaties aangebracht. Het is belangrijk dat schoolgebouwen goed worden beveiligd, om inbraak te voorkomen en schade bij brand zoveel mogelijk te beper ken. Een juist samenhangend geheel van maatregelen vormt de Gemeente Meerlo-Wanssum is financieel gezond basis voor schadebeperking. De basisscholen zijn vanaf nu allemaal in het bezit van een beveiliging en brandmeldinstallaties die vol doen aan de eisen. De certificaten die dit bevestigen worden maan dag 31 oktober aan burgemeester Hahn overhandigd. De gemeente is volgens de wet verantwoorde lijk voor de bekostiging van scha de. Als de daders bekend zijn, kan de gemeente de kosten op hen verhalen. Maar in de meeste geval len zijn de daders niet bekend. Ondanks de aanleg van de installa ties vraagt de gemeente de inwo ners om alert te blijven en eventu ele signalen te melden bij de politie of de brandweer. De lokale lasten dalen vol gend jaar fors in de gemeente Meerlo-Wanssum. De lasten verlichting voor de burgers is vooral te danken aan het afschaffen van het gebruikers deel van de onroerendezaak- belasting (ozb), die een gemid deld gezin dit jaar nog 191 euro kost. Dat blijkt uit de conceptbegroting voor 2006, die in de raadsvergadering van maandag 7 november door de gemeenteraad wordt behandeld. Burgemeester Hahn is tevreden over de koers die de gemeente Meerlo-Wanssum momenteel vaart. "We zijn een kleine gemeente en willen dat ook graag blijven. We kennen en houden rekening met de voor- en nadelen van het zijn van een kleine gemeente, want je blijft natuurlijk kwetsbaar. Meerlo-Wanssum is echter financieel gezond en de belastingdruk is de op twee na laagste in Noord-Limburg. Daar mogen we best trots op zijn. Het is niet voor niks dat de provincie de gemeente prijst voor haar gedegen financieel beleid." Hahn verwijst naar het onder zoek van de provincie, waarin de woonlastendruk in de gemeente Meerlo-Wanssum voor een eige naar van een woning van 195.000 euro is berekend op 721 euro. "Van de 47 Limburgse gemeenten zijn er dit jaar slechts twaalf goed koper. Zo slecht doen we het op financieel gebied dus niet. Inte gendeel." NIEUW BELEID Voor nieuw beleid heeft de gemeente Meerlo-Wanssum voor de komende jaren een bedrag van ruim drie miljoen euro beschik baar. Dit geld is vooral gereser veerd voor langdurige megapro jecten, zoals de realisatie van de brede scholen in alle dorpen (1,6 miljoen euro) en het oplossen van de problematiek rond de sportac commodaties (330.000 euro). Ook is er door de gemeente een meerjarenplan opgesteld voor het verbeteren van het rioolstelsel, het plegen van groenonderhoud en de vervanging van de openba re verlichting Hiervoor is in tota liteit 1 miljoen euro gereserveerd. Om de begroting sluitend te maken stelt het college de raad voor om de tarieven van het eige narendeel van de onroerende- zaakbelasting (ozb) niet met 1,5 procent maar met 2 procent te verhogen, wat tot een meerop brengst leidt van vijfduizend euro. Verder stijgt het rioolrecht met 3 procent naar 187,87 euro, de toe ristenbelasting met 3 cent naar 81 cent per overnachting en het legestarief met 2 procent. Daaren tegen daalt de afvalstoffenheffing: van 206,51 euro in 2005 naar 197,68 euro in 2006 en blijft het havengeld ongewijzigd. WEGENONDERHOUD De provincie mag de gemeente Meerlo-Wanssum dan prijzen om haar financieel beleid, ze waar schuwt de gemeente ook om niet te veel te bezuinigen op het onderhoud van de wegen. In totaal wordt er door Meerlo-Wans sum in 2006 namelijk voor een bedrag van 65.000 euro bezuinigd op de openbare ruimte. Net zoals in 2005 worden de straten bij voorbeeld minder geveegd (acht keer per jaar) en vindt er minder onkruidbestrijding plaats. Het grootste deel van de bezuiniging van 65.000 euro heeft echter betrekking op het wegenonder- houd. Burgemeester Hahn maakt zich hierover echter niet al te druk. "Wij gaan voor een ruime voldoende en zullen het onder houd zeker niet verwaarlozen. Daarmee zouden we onszelf alleen maar in de vingers snijden." Om de begroting sluitend te maken wordt ruim 105.000 euro uit de reserves gebruikt. Op die manier hoeft de gemeente niet te bezuinigen op uitgaven. Voor onvoorziene uitgaven is een bedrag van 50.000 euro gereser veerd. In de raadsvergadering van maandag 7 november wordt de conceptbegroting behandeld. Deze openbare vergadering vindt plaats in het gemeentehuis en begint om 19.00 uur. In december 2005 Tieners in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar kun nen vanaf december om de twee weken op zaterdagavond terecht in zalencomplex 't Brugeind in Meerlo. Twan Kleeven wil vlak voor de feest dagen beginnen met een disco voor alle tieners uit de regio. "Van 19-00 tot 21.30 uur gaan we een alcoholvrije disco op touw zetten voor de jongste jeugd, van 22.00 uur tot 01.30 uur voor de wat oudere jeugd", vertelt Twan Kleeven van 't Brugeind. "We denken dat er behoefte is aan een tienerdis co in de gemeente Meerlo- Wanssum, maar hopen ook jeugd uit de omringende gemeenten naar Meerlo te lok ken." In het nieuwe uitgaanscentrum Zenith in Venray, dat naar ver wachting eind dit jaar zijn deuren opent, mogen jongeren onder de achttien jaar niet naar binnen. Twan Kleeven hoopt de jeugd die niet in de Venrayse megadisco- theek welkom is met de organisa tie van de tienerdisco's in 't Bru geind een goed alternatief voor een gezellig avondje stappen met leeftijdsgenoten te kunnen bie den. "We liepen al langer met het idee rond om een tienerdisco op touw te zetten, maar hebben besloten ons plan nu sneller tot uitvoering te brengen. De bedoe ling is dit jaar nog, voor de feest dagen, de eerste tienerdisco in 't Brugeind op touw te zetten." Hoe een en ander organisato risch precies gaat verlopen, is nu nog niet bekend. Wel is zeker dat de jeugd in twee verschillende leeftijdsgroepen in de grote zaal kan genieten van een disco- en lichtshow en dat de discoavonden gehouden gaan worden op de eer ste en derde zaterdag van de maand. "Om de veertien dagen", weet Kleeven. "De bedoeling is dat ze een structureel karakter krijgen." De entree voor de alco holvrije discoavond van 19-00 tot 20.30 uur bedraagt 1 euro, na 22.00 uur kunnen de jongeren voor 2 euro naar binnen. In Peel en Maas leest u binnen kort meer over de tienerdisco in 't Brugeind. In het gemeenschapshuis in Blitterswijck vindt zaterdag avond 29 oktober voor de tweede keer de door het St. Antonius-Abt Gilde georgani seerde goederen- en diensten veiling plaats. In totaal wor den tijdens de veiling ten minste 180 kavels van goede ren en diensten door drie ervaren veilingmeesters geveild. Door bedrijven en particulieren uit Blitterswijck en omstreken is een grote hoeveelheid aantrekke lijke goederen en diensten spon taan aangeboden. Huishoudelijke artikelen, klusartikelen, APK-keu- ringen, rozen en tuinplanten: ze komen allemaal onder de hamer. Ook door de gildeleden zelf zijn goederen en vooral diensten bij eengebracht. Denk bijvoorbeeld aan het verrichten van schilder werk, het maken van bestratin gen, installatie- en onderhouds werkzaamheden, het verzorgen van een ontbijt en natuurlijk enke le uiterst hilarische diensten. Een overzicht van de te veilen goede ren en diensten is opgenomen in een registerboekje dat vooraf gaand aan de veiling wordt ver spreid en op de veilingavond aan alle aanwezigen ter beschikking wordt gesteld. De opbrengst van de veiling is geheel bestemd voor de aankoop van nieuwe kos tuumonderdelen voor het St. Antonius-Abt Gilde, zoals hoeden, veren e.d. De veiling begint om 19.30 uur en de entree is gratis. Mensen die de goederen van tevo ren willen zien, kunnen op de vei lingavond zelf vanaf 18.30 uur in het gemeenschapshuis een kijkje nemen. Dialezing Piet en Jeanny Custers verzor gen op vrijdag 28 oktober een dia lezing over hun voettocht naar Santiago de Compostela. De Swol- gense echtelieden vertellen de aanwezigen tijdens de bijeen komst over de onverwachte en bijzondere ontmoetingen die ze hadden tijdens hun lange voet tocht naar het populaire Spaanse pelgrimsoord. Mooie natuurbeel den, fraaie en bijzondere kerken, goed en slecht begaanbare paden: ze passeren de revue tijdens de lezing die om 19-30 uur begint in het Pastoërsweike in Swolgen. De entree is gratis. Een jaarabonnement kost u slechts 95 Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Naam: Adres: Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld van mijn bank- of girorekening af te halen. o handtekening: V Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kimt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don- Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. JoostenJ.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kunt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, pre- ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra- tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpimt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins- dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 09-00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale. Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestand: tijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11