RICHAfcTkAPPERS leen lege zaterdag, maar ineren in gezellig eetcafé 125) Koester uw monument Volop activiteiten in Het Aardbeienland Ilse Wicherts in Nashville veelbesproken i A K1111 Gratis foto: mini-portret Uw haar wordt geknipt en gekleurd en vervolgens wordt er van u gratis een mini-portret gemaakt bij Foto Hoedemaekers in Venray. BAKEL Van de Poelstraat 3a 5761 BW 8akel T 0492 343298 WANSSUM Geijsterseweg 1a 5861 BK Wanssum T 0478 531383 Honderdzesentwintigste jaargang - week 41 - donderdag 13 oktober 2005 Mensen met een licht verstandelijke beperking eten in 't Onderonsje L EN MAAS w- I Iedere v e veertien dagen wordt :t Dag Activiteiten Centrum J)AC) aan de dr. Poelsstraat in airay ingericht als eetcafé en uaiven een vijftiental man- n en vrouwen met een licht retandelijke beperking aan r een gezamenlijk diner en n gezellige middag. 't Onderonsje, de naam van het tcafé, wil een ontmoetingsplek ijn en een leuke activiteit voor zaterdag. De belangstelling oor het initiatief van MEE is root, tot de laatste plaats aan de is is bezet. Het is alleen de vraag toe lang er voldoende vrijwilli- ers zijn om te koken en om 't Inderonsje mogelijk te maken. In 'enlo wordt een vergelijkbaar ini- atief op de woensdagavond bhouden. MEE is een organisatie die zich richt op mensen met een beper king. MEE informeert, adviseert en wijst de weg. De naam MEE staat voor de positie die de organi satie kiest, naast de cliënt. Ook mensen met een beper king willen graag hun tijd nuttig doorbrengen. Op het gebied van werken en dagbesteding is tegen woordig veel mogelijk. De laatste jaren worden er steeds meer pro jecten opgezet om mensen met een beperking aan een betaalde baan te helpen. Met meer of min der ondersteuning van bijvoor beeld een jobcoach. Ook de wet geving is er meer en meer op gericht om de arbeidsintegratie te bevorderen. Ook mensen met een beper king willen in hun vrije tijd ande re mensen ontmoeten. Het eet café is één van de mogelijkheden. In Venray werd het initiatief ruim twaalf jaar geleden gelanceerd. Na een aantal omzwervingen is het eetcafé nu gevestigd in het DAC aan dr. Poelsstraat in Venray. Iedere twee weken gaat het om 16.00 uur open, wordt de maaltijd om 17.00 uur geserveerd en kun nen de bezoekers tot 19 00 uur terecht om (gezond) te eten en sociale contacten te onderhou den. SOCIAAL ISOLEMENT Het eetcafé is bestemd voor mannen en vrouwen met een licht verstandelijke beperking die zelfstandig of begeleid wonen. Het is de bedoeling dat de men sen met een licht verstandelijke beperking onder elkaar zijn en zelf contacten leggen en onder houden. De enigen die in 't Onderonsje wel mogen aanschui ven, zijn de vrijwilligers die koken voor de bezoekers, vult Ingrid v.d. Sigtenhorst van MEE aan. Met vijf tien gasten aan tafel is het maxi male aantal bereikt. "Er is een periode geweest dat er elf, twaalf bezoekers waren, maar nu zit het weer vol. Dat geeft aan dat er behoefte aan het sociale contact is. En het is belangrijk dat ze gezond eten, want dat schiet er bij deze doelgroep nog wel eens bij in." Het eetcafé speelt ook op feestdagen zoals Sinterklaas en Kerstmis in. Een aantal van de bezoekers komt al vanaf het eerste uur bij 't Onderonsje, ruim twaalf jaar inmiddels. Of ze ook de komende jaren in het eetcafé terecht kun nen, is voor een belangrijk deel afhankelijk van de beschikbaar heid van vrijwilligers. "Het eetcafé leunt op de inzet van vrijwilligers. Zij koken voor de gasten, zij praten mee en zor gen voor een stuk sfeer. Dat is heel dankbaar werk. Gelukkig blij ven de meeste vrijwilligers ook heel lang, maar ik merk dat het steeds moeilijker wordt om vrij willigers te vinden en te behou den voor activiteiten in het week einde. In het eetcafé gaat het om tweewekeüjks een zaterdagmid dag en één keer in de zes, zeven weken een vergadering. Ik hoop dat er ook in de toekomst vrijwilli gers blijven en bijkomen die een bijdrage willen leveren aan de vrijerij dsinvulling van mensen met een beperking. Deze week: het Odahuis aan de Merseloseweg in Venray van de zusters Ursulinen van de Romeinse Unie. In 1950 hebben de Zusters Ursulinen van de Romeinse Unie de opdracht gege ven een herstellingsoord/sanatori um te bouwen voor de zieke zus ters Ursulinen. Hier werden de zusters verzorgd en konden her stellen van operaties en langduri ge ziektes. Dit Odahuis zoals het oorspronkelijk heet is jarenlang een herstellingsoord/sanatorium geweest en was later een huis voor een kleine communitiet van de zusters Ursulinen, apart van de zusters Ursulinen van Jerusalem. Er zijn meerdere ordes Ursulinen en de meeste zijn lid van de Romeinse Unie- bestuurd vanuit Rome, wel met een provinciaal. Nu er steeds minder zusters zijn is dit huis nu het Provincialaat van dezusters Ursulinen van de Romeinse Unie. Boven de voor deur is een reliëf ingemetseld van de H. Oda, vandaar ook de naam Het Odahuis. Het Odahuis bij het Odapark, de H. Odakapel en vele andere monumenten gewijd aan de H. Oda. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een (digi tale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secre tariaat,van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. Email venraymo- numentaal@hccnet.nl Peel en Maas geeft tien vrijkaarten weg Venrayse ontvangt Amerikaanse prijs voor haar onderzoek Met open mond en grote >gen stapte Ilse Wicherts de ïerste dagen door het uitge- trekte congrescentrum in [ashville. Zelfs voor merikaanse begrippen is dit complex groot en decadent, en lat wil wat zeggen. Samen met maar liefst 4500 andere con- resgangers bezocht de 'enrayse eind september een nternationale bijeenkomst 'oor onderzoekers. Wicherts (25) ontving op het ongres in Nashville een Amerikaanse aanmoedigingsprijs oor jonge onderzoekers. De prijs leeg ze voor haar onderzoek naar Ie relatie tussen mobiliteit en vita- line D bij senioren. De resultaten an het onderzoek presenteerde e tijdens het congres. Tot haar verrassing maakte haar presentatie eel reacties los. Reacties die voor- •I kritisch getint waren. Want met war conclusies ging ze dwars in jÊgen de commerciële en politië le belangen van de farmaceuti- 'e industrie in de Verenigde 'ten. En dat werd niet door 'ereen geapprecieerd. 'Absurd'. Ilse Wicherts schater- [cht als ze het congres in wshville moet beschrijven. Absurd door de omvang van het congrescentrum, absurd door de M pacties die mijn onderzoek smaakte." Om met het eerste te beginnen: 'e omvang van het congrescen- fum, "Onvoorstelbaar groot. Ik ■"vam binnen en het eerste dat ik ao was een rondvaartboot. Midden in het centrum. Stel je dat eens voor. Het congrescomplex van Nashville is zelfs voor Amerikaanse begrippen groot, het is één van de grootste ter wereld. En chique was het ook, overal pluche, een tropische tuin, ga zo maar door. Heel indrukwekkend. En dat voor mijn eerste internatio nale congres." En dan de reacties op haar onderzoek. Kritisch, fel en scherp. En dat zag Wicherts niet aanko men. "Normaal gesproken krijg je na een presentatie vanuit de zaal een aantal neutrale vragen van algemene aard, bijvoorbeeld over de toepasbaarheid van de resulta ten. Maar bij mij werd er meteen met scherp geschoten. De eerste de beste vragensteller stelde dat ik mijn onderzoek moest overdoen, omdat hij de resultaten niet geloofde. Ook de volgende reac ties waren kritisch en fel. Ik was met stomheid geslagen, dat had ik niet verwacht. Ik kreeg echt het gevoel dat ik werd afgemaakt, al begreep ik later van andere con gresgangers dat zij dat zo niet had den ervaren." KANTTEKENINGEN Aan het eind van het congres begreep Wicherts waarom er zoveel kritische kanttekeningen bij haar onderzoeksresultaten wer den geplaatst. "Het heeft allemaal met politiek en commercie te maken. Laat het me heel eenvou dig uitleggen: in mijn onderzoek blijkt dat er vanaf een bepaalde waarde vitamine D geen verande ringen meer plaatsvinden op het gebied van mobiliteit. Die waarde is 50 nmol/liter. Als er naar vitamine D en PTH - een hormoon - wordt gekeken, zijn er geen veranderingen waar neembaar bij waarden tussen de 75 en 100 nmol/liter. In de Verenigde Staten gebruikt men dit dus als referentiewaarden. De far maceutische industrie stimuleert dat uiteraard: hoe meer pillen er worden geslikt, des te beter. Maar als je dus naar mobiliteit kijkt, hoeven de waarden niet zo hoog te zijn. En ja, dan komen er krach ten los die politiek-commercieel getint zijn. Daar had ik niet op gerekend." Wicherts onderstreepte met haar onderzoek dat er een relatie bestaat tussen spierkracht en vita mine D bij senioren, maar ook tus sen vitamine D en mobiliteit, dit is een combinatie van spierkracht, balans en coördinatie. PROMOTIETILVfECT Ilse Wicherts maakt dit jaar in vliegende vaart naam als onder zoekster. Na haar opleiding Gezondheidswetenschappen aan de Universiteit in Maastricht, met als specialisatie arbeid en gezond heid, leek een baan bij bijvoor beeld een Arbodienst of een reïn- tegratiebedrijf het logische vervolg in haar carrière. Maar de Venrayse, die tussendoor een jaar in Finland woonde en studeerde aan een sportfaciliteit, reageerde op een vacature voor onderzoeker bij de Vrije Universiteit (VU) en het VU medisch centrum (VUmc). Dat ze in Nashville spreektijd kreeg, was goed voor haar naams bekendheid, zo heeft ze gemerkt. "Het is wel even wennen om je eigen naam overal op grote scher men te zien en te ervaren dat er tijdens workshops gebruik wordt gemaakt van jouw eigen informa tie. Maar dat is ook heel erg leuk, dat geef ik eerlijk toe. Ik heb in Nashville nieuwe contacten opge daan, veel mensen leren kennen en mijn netwerk flink uitgebreid. En je weet nooit waar dat in de toekomst goed voor zal zijn." Ze werd aangenomen en ging op 15 januari dit jaar aan de slag. "Ik doorloop bij het VUmc een pro motietraject van vier jaar. Ik doe onderzoek naar vitamine D gebrek bij niet-Westerse allochtonen. Tegelijkertijd doe ik ook een aan tal kleine deelonderzoeken, zoals een onderzoek naar de relatie tus sen spierkracht en vitamine D bij senioren. Die studie, The Longitudinal Aging Study Amsterdam (LASA), loopt al twaaif jaar en ik heb de gegevens uit de database gebruikt, waarin de infor matie van 3800 mensen is ver werkt. Op basis van deze deelstu die en de uitkomsten heb ik de Amerikaanse aanmoedigingsprijs ontvangen." Aan de aanmoedigingsprijs is een geldbedrag van 1000 dollar verbonden: 500 dollar voor haar zelf, en 500 dollar moet ze investe ren. Na het congres schrijft Ilse Wicherts een artikel over haar onderzoek, dat ze eind december wil aanbieden aan een internatio naal medisch tijdschrift. Het Aardbeienland is in de herfstvakantie bij uitstek de plaats om kinderen een onver getelijke dag te laten beleven. Niet alleen in de zomer is het eigenhandig aardbeienpluk- ken de absolute koploper van alle attracties in Het Aardbeienland, maar nu ook in de herfstvakantie. Ieder kind van 4 tot en met 12 jaar mag gratis een bakje boorde vol plukken en mee naar huis nemen. Ook organiseert Het Aardbeienland tijdens de herfstva kanties extra activiteiten. Op het programma staan spelletjes als aardbeienhappen, aardbeiendans, schminken, een aardbeienkos tuum maken, kortom een heel scenario aan doe activiteiten voor een geslaagd dagje. Daarnaast ont dekken de kinderen onder leiding van de aardbeienkweker en via een puzzeltocht alles over de pop ulaire aardbeien. Tevens verlaat niemand van de kinderen de poorten van Het Aardbeienland zonder een mooie aardbeienplant. Niet alleen tijdens de herfstva kantie is veel te beleven in Het Aardbeienland. Op de zondagen 16, 23'en 30 oktober zijn er tal van activiteiten. Het plukken is van 18 tot 30 oktober tussen 14.00 en 15.00 uur. Geen zorgen over het weer, bijna alle activitei ten vinden binnen plaats. Ook is het mogelijk om in het park of in de aardbeienkas in stijl te picknic ken met aardbeien (zelf meege brachte broodjes zijn geen pro bleem). Het Aardbeienland, Kreuzelweg 3, 5961 NM Horst tel 077- 3970216 www.aardbeienland.nl. GRATIS NAAR AARDBEIENLAND In samenwerking met Het Aardbeienland geeft nieuwsblad Peel en Maas tien vrijkaartjes weg. Wil je in aanmerking komen voor een gratis kaartje stuur dan voor dinsdag 18 oktober een berichtje met naam- en adresgegevens aan Peel en Maas, Postbus 1, 5800 AA Venray of mail: redactie@vandenr munckhof.nl Let op: één vrijkaart- je per persoon, per adres. Winnaars krijgen automatisch bericht.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17