loos voldoet aan verwachtingen pknapbeurt afé de Zwart in litterswijck Meerlo-Wanssum Pater Thiesen schreef unieke familiekroniek De bijzondere stage van Puk Poe Is (17) Subsidie voor hospice üeduld wordt beloond in Blitterswijck 'Minder passagiers op veer' Het voet- en fïetsveer tussen Blitterswijck en Wellerlooi heeft dit jaar minder passa giers overgezet. In 2004 maakten liefst 42.000 passa giers gebruik van het veer, dit jaar 39-000. "Vooral in de maanden april en mei was het weer natuurlijk erg slecht. En dat merk je meteen aan het aantal voetgangers en fietsers dat gebruikmaakt van het veer", weet Jan Bartels, een van de initiatiefnemers. Dat het pontje in een behoefte voorziet, is inmiddels wel duide lijk, vindt Jan Bartels, uitbater van restaurant Veerhuys Tante Jet en camping 't Veerhuys in Blitters wijck en tevens voorzitter van de stichting die de pont exploiteert. Op basis van cijfers van andere Limburgse fiets- en voetveren hoopte men bij de start in 2002 op vijftienduizend passagiers per jaar. Die inschatting bleek echter veel te laag: vorig jaar werd al de honderdduizendste passagier begroet. Het totale aantal mensen dat werd overgezet bedroeg in 2004 maar liefst 42 duizend, bijna driemaal zoveel als geraamd. Het veer voer dit jaar dagelijks van 16 april tot en met 2 oktober. In april, mei, juni en september van 10.00 tot 20.00 uur en in juli en augustus van 10.00 tot 21.00 uur. Bloemen voor mantelzorger Bent u iemand die om welke reden dan ook zorg nodig heeft en ontvangt? Is er iemand in de naas te omgeving die met enige regel maat klaar staat? Bedoeld worden partners, vader, moeder, zoon, dochter of goede bekenden. Men sen die vanuit een persoonlijke relatie zorg verlenen. Wilt u deze persoon eens eenkeer verrassen met een bos bloemen? Er zijn een beperkt aantal gratis bloemen te verdelen. Men kan tot 31 oktober reageren! Bel voor een aanmel dingsformulier naar stichting Wel kom, unit Venray (0478)517317). ►/kg S N /i k ►/kg ni i/k, Geduld. Dat was het kembe- rip bij de totstandkoming ran een jongerencentrum in Uitterswijck. Meer dan vijf moesten de plaatselijke ongeren wachten op een :igen honk. Maar sinds maart ►eschikt Blitterswijck dan ein- lelijk over een soos. Het voor- nalige onderkomen van de kinderopvang aan de Maasweg s omgetoverd in een riant lijf voor de Blitterswijckse eugd dat aan alle eisen van leze tijd voldoet. En zeker zo lelangrijk: de jongeren lijken Ie loop naar de soos inmid- lels gevonden te hebben. Van le door de buurt zo gevreesde ►verlast is al helemaal geen prake. Kortom: alle geduld is liteindelijk rijkelijk beloond. )at maakt een gesprek met de lommissieleden Joost Bos, uzanne Brugman, Dennis anders en Sander Slot wel «idelijk. DIM, zo heet het Blitterswijckse jngerencentrum officieel. Achter lie drie letters gaat een Latijnse Porting schuil: Domus Iuvenicis losae ("huis voor de jeugd aan de s"). De Stichting DIM werd op 11 juni 2001 opgericht om de rnw van het jeugdhonk te bege ren. Dat de uiteindelijke reali- itie nog jaren op zich zou laten ichten, kon op dat moment nie- land bevroeden, aldus Dennis iders (24). Hij heeft namens de rngeren zitting in het bestuur in Stichting DIM. "Er is inder daad heel wat tijd overheen gegaan. Gedoe met vergunnin gen, veiligheidseisen, buurtbewo ners die protesteerden, financiële problemen, noem maar op. Maar toen de bouwvergunning er een maal was, ging het ook allemaal snel. Binnen drie maanden is alles tot stand gekomen. Mede dankzij heel veel vrijwilligerswerk. Maar ook door de ondersteuning van Synthese, de gemeente en het Parochiehuis van wie we deze ruimte huren." Een half jaar beschikt DIM nu over een eigen home. Hoe zijn de eerste ervaringen? Suzanne Brug man (19), lid van de bar- en activi teitencommissie: "Eigenlijk alleen maar positief. Het gebouw is per fect en je merkt dat er steeds meer mensen komen. We voor zien blijkbaar in een behoefte Met name de zaterdagavond loopt heel goed. Je ziet steeds weer nieuwe gezichten. In het begin was het natuurlijk even wennen. Het is nu pas voor het eerst dat er in Blitterswijck iets is voor jonge ren. Dus het moet ook allemaal een beetje groeien." De soos is bedoeld voor jonge ren tussen de twaalf en begin twintig. Een vrij brede doelgroep. Toch levert dat geen problemen op bij de programmering, aldus bar- en activiteitencommissielid Sander Slot (26): "Bij activiteiten proberen we het steeds zo te organiseren dat het voor elke leef tijdsgroep aantrekkelijk is. Daar om zitten er in de activiteitencom missie zowel jongere als oudere jongeren. De activiteiten zijn als het ware een vorm van reclame maken. Het is ook essentieel dat we vooral de jongeren weten vast te houden. Zij moeten uiteindelijk straks het stokje van ons overne men." ACTIVITEITEN Naast de vaste avonden (woens dag, vrijdag, zaterdag en zondag) waarop DIM geopend is, nemen de activiteiten een belangrijke plaats in. Zo is er op 11 november een cabaretavond met een optre den van cabaretier Martijn Boele. Morgen, 14 oktober, staat een popquiz op het programma. Joost Bos (20) is mede-organisator en quizmaster: "Ook hiermee willen we jongeren van alle leeftijden bereiken. Bij de opzet van de avond hebben we daar rekening mee proberen te houden. Een vraag over K3 behoort dus tot de mogelijkheden We vertonen trouwens ook clips, er zijn num mers die de deelnemers zelf af moeten zingen, we hebben bewerkte foto's en heel misschien weten we nog iemand te strikken voor een optreden. Er hebben zich al behoorlijk wat deelnemers ingeschreven, maar er zijn nog voldoende plaatsen vrij. Aanmel ding vooraf is niet nodig." Deelna me aan de quiz, die om 19-30 uur begint, is gratis. Buurtbewoners hadden aanvan kelijk nogal wat bedenkingen tegen de komst van het jongeren centrum. Hoe zijn hun reacties na het eerste half jaar? Dennis San- i Heropening op zaterdag 22 oktober De officiële heropening van café de Zwart in Blitterswijck vindt plaats op zaterdag 22 7 oktober. Roy Gooren, die samen met zijn moeder Thea Oooren-Kleeven het café runt sinds april van dit jaar, heeft iet café een grote facelift gegeven. Niet alleen het terras kreeg een opknapbeurt, ook de voor malige bakkerswinkel werd flink 0nder handen genomen. In de opgeknapte ruimte die bij het café is gekomen, zijn onder meer een biljart en een toilet voor min- dervalide mensen geplaatst. Eind augustus begon de grote renova tie van het café en de nieuwe toi letgroep. Tevens werd het raam werk voorzien van thermopane en ten slotte kreeg het café een nieuwe bar en nieuw meubilair. Het café, waarin tal van vereni gingen onderdak vinden, is een grote aanwinst voor Blitters wijck. De feestelijke heropening van het café wordt verricht door bur gemeester Joep Hahn, met steun van het St. Antonius Abt Gilde. Na de officiële handelingen van de burgemeester, stapt pastoor Hans te Boekhorst als eerste over de drempel van het pand om het café in te zegenen. Fanfare en drumband Moed en IJver brengt daarna een muzikale hulde. PEEL EN MAAS een abonnement waard ders: "Uitermate positief. Geluids overlast is sowieso onmogelijk, daarvoor is het gebouw te goed geïsoleerd. Maar ook verder heb ben we nog geen klacht gehoord. Twee bewoners zitten in de bege leidingscommissie. Die vergader de eerst een keer per maand. Nu komen ze nog maar een keer per drie maanden bij elkaar. Dat geeft al aan dat het goed loopt. Ik denk dat de meeste mensen een ver keerd beeld hadden van wat hun te wachten stond." Alles verloopt dan wel naar wens, toekomstwensen blijven er altijd. Sander Slot: "Met name de inrichting moet nog verder vol maakt worden. We zouden bij voorbeeld heel graag een beamer aanschaffen. Dan wordt het ook mogelijk af en toe eens een film te draaien. Daarmee kun je bezoe kers nog meer aan je binden. Door het organiseren van activi teiten proberen we het geld voor de beamer bij elkaar te krijgen." Zo zie je maar wat er met vol harding te bereiken valt. Wel heeft de strijd zo lang geduurd dat de vier commissieleden zelf inmiddels (bijna) te oud zijn voor DIM. Zelf zien ze dat niet echt als een probleem. Suzanne Brugman: "Van de ene kant is het natuurlijk wel jammer. Maar het geeft ook voldoening dat de soos er nu toch is. Dat komt uiteindelijk iedereen ten goede." V.l.n.r. Joost Bos, Sander Slot, Dennis Sanders en Suzanne Brugman in de soos. Donderdag 13 oktober 2005 - Pagina 13 Missionaris pater Gerard Thiesen (1908-1969) uit Meerlo heeft 35 jaar in Brazilië gewerkt. Hij had daar een drukke baan als overste van de paters van de congregatie van de Heilige Harten. Hij vertrok in 1934 voor de eerste keer naar dit Latijns-Amerikaanse land en kwam pas dertien jaar later, na de Tweede Wereldoor log, voor de eerste keer op vakantie in zijn geboorteplaats Meerlo. Ondanks de lange periode van afwezigheid wist pater Thiesen vrij precies wat er in Meerlo en bij zijn familie allemaal gaande was. Want broer Piet en de zussen Nella en Milia en hun partners schreven hun broer, pater Thie sen, maandelijks en hielden hem op de hoogte van het wel en wee in de familie en het dorp. Wat aan vankelijk niemand wist was dat pater Thiesen de Meerlose brieven overschreef en daaraan zijn eigen visie toevoegde en er zijn eigen verhaal van maakte. In 1961 kwam pater Thiesen weer op vakantie in Meerlo en had hij een grote enveloppe bij zich die hij zijn broer Piet (van de kruideniers winkel Avanti) gaf. Er zaten vele vellen briefpapier in die aan beide zijden waren beschreven, een ver halenbundel genaamd Gods Orkest. "Gods Orkest is een bun deling van een groot aantal korte verhalen (in totaal 855 getypte bladzijden, red.), die allemaal gaan over de familie Fritsen Bart (de schuilnaam van zijn vader Thiesen Mei) en over het leven in Meerlo, vooral in de jaren 20 en 30. Daar is veel bij van wat hij uit eigen bele ving en informatie heeft. Soms gebruikt hij wat informatie uit de brieven die hij daarover kreeg. Hierbij is nooit sprake van het breed gebruiken van teksten uit brieven. Gods Orkest is dus een verhalenbundel. Alle figuren in het boek hebben een schuilnaam", vertelt neef Reinier Thiesen uit Meerlo. "Gods Orkest is een verha lenbundel, vaak de werkelijke situ atie beschrijvend, soms wat gero mantiseerd." De in Broekhuizenvorst woon achtige nicht van pater Thiesen, Koos Hermans-Mooren, weet zich te herinneren dat hun ouders veel schreven met hun heeroom. "Voor een priester was veel respect. Zijn eigen ouders en onze ouders spra ken heeroom in het begin aan met U. Dat was toen gewoon", zegt ze. Ook weet ze nog dat hun heer oom een kerstspel schreef waarin zij in de jaren 1958-1960 mee heeft gespeeld als lid van de Jonge Boerinnen Bond van Meerlo. ERFENIS Nadat heeroom Thiesen in 1969 plotseling overleed in Rio de Janei ro, kwamen collega's van Thiesen de persoonlijke spullen -de erfe nis- naar de familie in Meerlo bren gen. Het was niet veel, zo herin nert Reinier zich, maar wat opviel waren enkele dikke enveloppen met honderden vellen papier die aan weerszijden met de pen waren beschreven door hun heer oom. "Het bleek te gaan om een soort dagboek, Familie-Kroniek genaamd, met als basis de vele brieven die hij van zijn familie uit Meerlo en Afferden had ontvan gen. Familie-Kroniek is het vastleg gen van vooral de familiegeschie denis (met daar aan vast de geschiedenis van Meerlo) aan de hand van alle brieven die hij van de familie ontving. Daarbij is elke brief de basis voor het ingaan op aspecten in de brief, soms met een flink citaat, soms met een uit weiding "naar aanleiding van"." Familie-Kroniek is daadwerke lijk een kroniek, gebaseerd op de werkelijkheid van de brieven. Van de allereerste brief van vader Mei en moeder Koba tot en met de laatste brief van neef Bart Mooren in maart 1969. Toen broer Piet Thiesen met pensioen ging startte hij met zijn familie een eigen fami lieblad, Avanti, vernoemd naar hun kruidenierszaak. In dit familie blad werden de eerste delen gepu bliceerd van Gods Orkest. In 1988 overlijdt Piet en neemt zoon Reinier het redacteurschap van het familieblad over. Hij zet het typewerk van vader Piet voort. Vier jaar geleden klaarde Reinier het karwei: hij tikte samen met zijn vader vijfhonderd geschreven vellen papier uit. Pater Gerard Wiesen met zijn ouders en broer en zussen op de dag van zijn priesterwijding op 30juli 1933. Omdat Reinier het doodzonde vindt dat hij alleen over de tekst beschikt, besluit hij samen met zijn neef Bart Comelissen uit Ble- rick en nicht Koos Hermans-Moor en uit Broekhuizenvorst om de kroniek te bundelen en uit te geven voor de neven en nichten. Zaterdagmiddag was het dan zover. Tijdens de neven- en nich tendag in café Aid Meerlo kregen alle familieleden het honderden pagina's tellende boekwerk aange boden. Volgens Reinier Thiesen geeft de familiekroniek een prach tig inzicht in het reilen en zeilen van de familie. Daarnaast zijn er ook allerlei belangrijke ontwikke lingen beschreven uit het dorp Meerlo en Afferden, waar de zus van pater Thiesen woonde. Ook geeft pater Thiesen in zijn kroniek beschrijvingen over zijn eigen situatie en de ontwikkelingen van de kerk en het geloof. Het familie boek is niet te koop. Als baby opgevangen in het kinderhuis waar ze nu stage loopt "Het gaat in Chili erg super". Enthousiast reageert vanuit het Chileense kindertehuis Hogar Esperanza (huis van Hoop) in het stadje Chilian de zeventienjarige (in november wordt ze achttien) Oostrumse studente Puk Poels. Sinds enkele weken loopt zij stage in dit kindertehuis, dat de afgelo pen drie jaren onder andere door de Stichting Ontwikke lingssamenwerking Meerlo- Wanssum is ondersteund. Puk Poels is een bijzondere stagiai re omdat ze stage loopt in het kindertehuis waar ze ooit zelf als baby is opgevangen. Zij werd zeventien jaar geleden geboren in Chili en kwam in het kindertehuis van zuster Lucienne Hardy terecht. Het huis waarin ze nu zelf stage loopt. Via zuster Lucienne werd de kleine meid ter adoptie aangeboden. De Belgi sche zuster Lucienne Hardy beschermde zich over de baby Puk en regelde onder andere de adoptie met de familie van Toet en Annemie Poels uit Oostrum. Puk was acht maanden toen ze in het Venrayse kerkdorp Oostrum arriveerde. Puk volgde de basisschool in Oostrum ging naar het Raayland College in Venray en zit nu alweer in het tweede jaar van de Gilde Opleiding afdeling sociaal-pedago gisch werk. Drie jaar geleden bezocht ze samen met haar adop tiefouders uit Oostrum en haar eveneens Chileense 'broer' Pim (18) haar vaderland Chili op zoek naar hun biologische ouders. Die hebben ze gevonden mede dank zij de inspanningen van zuster Lucienne Hardy. Bovendien is de familie Poels toen ook te gast geweest in het kindertehuis Hogar Esperanza van zuster Lucienne. Vanaf dat moment stond het voor Puk Poels vast dat ze nog eens terug wil om in het kindertehuis te gaan werken of stage te lopen. Haar ouders von den het goed en vanaf dat moment heeft ze alles in het werk gesteld om toestemming te krij gen van school en alle paparassen rond te krijgen. Meer dan drie maanden duurde het voordat alles in de maand mei in orde kwam. "Zuster Lucienne vond het ook een goed plan", laat Puk weten. Omdat zuster Hardy afgelopen zomer in België en Nederland was De gemeente Meerlo-Wanssum stelt voor de jaren 2005 en 2006 een waarderingssubsidie beschik baar van 4000 euro per jaar voor de stichting Hospice Zenit. De stichting - een particulier initia tief- richt zich op het verlenen van palliatieve terminale zorg aan bewoners die in de laatste fase van hun leven zijn en bij wie medisch gezien geen genezing meer mogelijk is. De stichting bouwt in Venray aan een hospice waarin mensen uit de regio Ven ray en Meerlo-Wanssum de laatste weken of maanden van hun leven kunnen verblijven. Een hospice voor palliatieve terminale zorg probeert voor zover mogelijk de thuissituatie te benaderen en heeft alle voorzie ningen die voor een naar omstan digheden normaal leven noodza- De Chileense Puk Poels uit Oostrum bij de kinderen in Hogar Esperanza in Chilian. vanwege onder andere het Wereldfestival Meerlo-Wanssum werden er snel plannen gesmeed om samen naar Chili te reizen. kelijk zijn. Familie en vrienden zijn er, net als thuis, voor gezel schap, hulp en zorg en verder zijn in het gebouw altijd speciaal opgeleide vrijwilligers en een ver pleegkundige aanwezig. De eigen huisarts zorgt voor de medische begeleiding. De medewerkers van de thuiszorg doen in het hospice het werk dat ze thuis ook al voor de patiënt deden. Het hospice wordt gerealiseerd op het terrein van medisch centrum VieCuri in Venray, aan de achterzijde van het ziekenhuis. Met de subsidieverle ning wil de gemeente Meerlo- Wanssum de realisatie van een hospice in de gemeente Venray ondersteunen omdat het een wel kome aanvulling vormt op het zorgaanbod in de regio. De subsi die wordt betaald uit het alge meen werkfonds. Bovendien ging Puk thuis Spaans studeren. Drie weken geleden vertrok de zuster vanaf vliegveld Brussel en reisde Puk Poels mee naar haar geboorteland. "Het bevalt mij in Chilian uitstekend", laat de studente uit Oostrum van uit Chili weten. "Ik loop stage bij de kinderen van 0 tot en met 5 jaar en het is erg leuk. In het begin was het best moeilijk omdat ik de taal nog niet goed kende. Maar ik moet zeggen dat het steeds beter gaat. Ik was wel blij dat ik drie jaar geleden ook al hier ben geweest met mijn ouders zodat ik nu weet waar ik terecht ben gekomen." Op het einde van zijn stagetijd in Chili gaat Puk voor de tweede keer een bezoek brengen aan haar biologische ouders in dit Latijns Amerikaanse land. Ze verwacht dan dat ze de Spaanse taal redelijk onder de knie heeft zodat ze met haar biologische ouders kan com municeren. Beweeg Bewust voor senioren Het sportstimuleringsproject Beweeg Bewust zoekt mensen uit de Sport-3-gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo- Wanssum die samen willen spor ten. Er is een groep van dertien personen gestart op maandagmid dag in sporthal De Stapakker, maar er is nog plek voor meer 55- plussers die (weer) willen gaan sporten. Beweeg Bewust is één van de breedtesportprojecten van Sport-3 die worden uitge voerd door de GGD Noord- en Midden-Limburg én Stichting Syn these. Dit project biedt 55- t/m 65-jarigen de mogelijkheid spor tief actiever te worden in de gemeenten Horst aan de Maas, Sevenum en Meerlo-Wanssum. Mensen die willen deelnemen aan de beweeglessen kunnen op maandagmiddag tussen 15.30 tot 16.30 in sporthal De Stapakker in Sevenum komen kijken of meer informatie opvragen bij Senioren Sport Synthese, tel: 0478 517317.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13