Plan congrescentrum in missieklooster Tienray Meerlose abri ademt Braziliaanse sfeer RvS behandelt kwestie-Wiedemeijer 'Nieuw bouwplan Beemdweg-Postbaan' 'Iedere vereniging één afgevaardigde in de dorpsraad' Service rubriek ma peel en maas Donderdag 13 oktober 2005 - Pagina 11 Grap groeit uit tot serieus reddingsplan Ze konden hun ogen niet geloven toen er een artikel in Je krant stond waarin werd gemeld dat het oude missie- kloosters St. Joseph van de Zusters van het Kostbaar Bloed in Tienray mogelijk ges loopt zou worden. Albert ten Kate (42), Hans Vestjens (44) en Gerard Voesten (47) uit de Meerlose vogelbuurt kennen elkaar van volleybalvereni ging Set Up, wonen in dezelfde wijk en hebben in het verle den al geregeld wat samen lij wijze van grap riepen wij I toen: 'Wij gaan het klooster red den'. Dit culturele erfgoed mag niet worden gesloopt", vertelt Gerard Voesten, die in het dage lijkse leven hoofd manager P&O is van Dynamiek Scholengroep. Maar des te meer de drie vrienden spraken over het klooster en de mogelijke plannen, des te serieu- j zer werden hun gesprekken. Albert ten Kate, hij is manager i binnen de chemisch industrie, I werkte een plan uit om van het klooster een congrescentrum te maken met 35 hotelkamers. "We mikken op een wat exclusiever centrum dat speciaal bedoeld is voor het hogere kader", meldt Hans Vestjens, in het dagelijks leven manager Dienst Producten I bij de Zorggroep Noord-Limburg. UITSTEKEND Via hun netwerken denken de drie dat ze voor de opstartfase van het congrescentrum voldoende I klanten kunnen binnenhalen. Daarna zal het congrescentrum zo'n goede naam hebben, zo den ken de initiatiefnemers, dat managers uit het hele land en het Duitse Rührgebied naar Tienray komen voor congressen of specia le trainingen. Volgens de initiatief nemers ligt Tienray uitstekend: vlak bij de A73, niet ver van het vliegveld Weeze en vlak bij de toekomstige Floriade. Door de week wordt het klooster, in de visie van de Meerlonaren, gebruikt als congres- en trainings centrum, in de weekenden kun nen in het gebouw bijvoorbeeld exclusieve evenementen worden gehouden. Hoe serieus is het plan? "Heel serieus", zeggen de drie Meerlona ren in koor. Ze weten ook dat momenteel een aannemer een optie heeft op het gebouw om er mogelijke wooneenheden te reali seren of wellicht het klooster te slopen en woningen op de lege plek te bouwen. "Maar het is nog lang niet zeker dat dat door kan gaan", aldus Ten Kate. Als de aan nemer zich over een of twee maanden terugtrekt, dan staan de drie Meerlonaren op de stoep bij het moederhuis van de Zusters van het Kostbaar Bloed in Aarle Rixtel. Overigens hebben de man nen al contact gehad met de zus ters. Om straks meteen aan de slag te kunnen gaan met hun 'missie', hebben de drie inmiddels een stappenplan en een businessplan opgesteld. En mocht de aannemer het De drie initiatiefnemers: v.l.n.r. Hans Vestjens, Gerard Voesten en Albert ten Kate. klooster toch kopen en hun red dingsplan niet door kunnen gaan, dan hebben de drie mannen een enorme ervaring opgedaan. Maar ze gaan voor het succes, zo laten de initiatiefnemers weten. "We vinden het in elk geval een enorme uitdaging om onze schouders onder dit plan te zetten", aldus de drie. Als het alle maal doorgaat willen de plannen makers ook de inwoners van Tien ray betrekken bij de verdere ontwikkeling. Kunstproject SOS Meerlo-Wanssum afgerond Kunstenares Karlijn Sur minski uit Blitterswijck heeft zaterdag samen met vier mei den de laatste hand gelegd aan het bijzondere SOS- kunstpro ject in de gemeente Meerlo- Wanssum. Nadat eerder al de betonnen abri's in Blitters wijck en Wanssum werden opgefleurd met respectievelijk Afrikaanse en Aziatische tafe relen, was afgelopen weekend de derde abri aan de beurt: de bushalte in de buurtschap Bru- geind aan de Hoofdstraat in Meerlo. Karlijn koos voor de Braziliaan se sfeer vanwege het feit dat SOS Meerlo-Wansum in dat land een speciaal huis heeft gebouwd voor zwangere straatmeisjes. Boven dien stond maanden geleden nog een grote groene haag achter de abri (deze haag is verwijderd) en dat inspireerde haar om op de abri wat Amazonetaferelen aan te bren gen. Zaterdagavond was de klus geklaard. De vieze betonnen abri heeft een ware metamorfose ondergaan. Aan een zijkant zijn het beroemde Christusbeeld van Rio de Janeiro en enkele waterval len afgebeeld, en aan de zuidzijde een kleurrijke totempaal met daar aan het bordje Meerlo. Aan de voorkant heeft de kun stenares tegen de achtergrond van het Amazone-oerwoud de SOS- tour personenbus geschilderd met daarin Brazilianen zoals een danse res, een folkloristische geklede vrouw en Tarzan. Op de bus rust een luipaard. De SOS-bus heeft bij zondere gaten waardoor kinderen hun hoofd kunnen steken. Op die manier vormen de kinderen de man of vrouw die aan de voorzijde is geschilderd. Achter op de abri staat een levensgrote spuwende lama en een roze flamingo. Tegen een achtergrond van een mysteri euze Maya-tempel. Tijdens de schilderwerkzaamhe den kregen Marit Brugman, Anne ke Sluijters, Nienke Ewalts, Linda Cox en Karlijn Surminski veel complimenten van voorbijgan gers. "Dit is echt héél mooi", rie pen talloze voorbijgangers. Burge meester Joep Hahn kwam persoonlijk poolshoogte nemen en complimenteerde de jonge kunstenaressen met hun werk. Automobilisten stopten en de vele Pieterpatters bleven even kijken naar de .Meerlo-Wanssumse kun stenaressen. En ook dé bejaarde oud-buurvrouw van het bushuisje, Til Gooren, kwam even kijken. "Vierendertig jaar heb ik de stoep rondom deze abri schoongeveegd en al die tijd tegen dat vieze beton tongekeken. Het is nu echt fris geschilderd en ik vind het erg ■nooi", aldus mevrouw Gooren. Volgens Karlijn Surminski is de bus van de SQS^tour op de abri geschilderd om de reizigers de gelegenheid te geven zich op een speelse manier te vereenzelvigen met de mensen in ontwikkelings landen. Karlijn Surminski: "We zet ten samen met SOS de mensen op een vroTijke manier aan het den ken over die gebieden die zo ver van je bed zijn." Het project van de drie abri's is uitgevoerd dankzij de financiële medewerking van de gemeente Meerlo-Wanssum, de provincie Limburg en busonderneming Her mes. De onderkomen betonnen bushaltes zijn in een keer opge fleurd en tegelijk wordt de kijker geconfronteerd met een vrolijk en kleurrijk tafereel uit de Derde Wereld. "Dat roept positieve reac ties op. En zo ontstaat er discussie over het werk van SOS Meerlo- Wanssum en de projecten waar- De Meerlose abri wordt van een fris en vrolijk kleurtje voor zien door Karlijn, Nienke, Marit, Anneke en Linda. voor wij in actie komen. De betrokkenheid van de mensen, en vooral ook jongeren, voor ons werk wordt er alleen maar groter door", laat voorzitter René Poels van SOS Meerlo-Wanssum weten. Meer info: www.sos-meerlowans- sum.nl Op vrijdag 28 oktober De Raad van State in Den Haag buigt zich op vrijdag 28 oktober over de 'kwestie-Wiedemeijer'. Het hoogste rechtsorgaan van ons land behandelt tijdens de zitting de bezwaarschriften van Wiedemeijer en de gemeente Meerlo-Wanssum tegen het besluit van de provincie om geen woningbouw naast het huis van Wiedemeijer aan de Mgr. Jenneskensstraat in Meerlo toe te staan. De kwestie mag inmiddels bekend zijn. Al sinds eind jaren negentig is Meerlonaar A. Wiede meijer is in de weer met zijn plan om naast zijn huis aan de Mgr. Jen neskensstraat een woning voor zijn zieke vader te bouwen. Maar I omdat het pand volgens de provin cie in het buitengebied komt te lig gen, geeft ze daar geen toestem ming voor. De provincie is niet van plan om een zogenoemde 'verkla ring van geen bezwaar' af te geven. De gemeente vocht dit besluit van de gemeente aan. Meerlo-Wanssum is van mening dat het tweede huis voor de verzorging van Wiedeme ijer wel gebouwd mag worden omdat het perceel van de Meerlo naar is gelegen in het bestem mingsplan 'Kern Meerlo' en ook past binnen de bebouwde kom zoals die beschreven staat in de Wegenverkeerswetgeving. Met de bouw van de woning wordt vol gens de gemeente vooruitgelopen op een toekomstige invulling (met woningbouw) van dit gebied. Maar de provincie heeft een andere mening en werd in het gelijk gesteld door de bestuursrechter. Het college van B en W legde zich bij deze uitspraak neer, de politiek echter niet. De fracties sommeer den burgemeester en wethouders tegen de uitspraak in beroep te gaan bij de Raad van State in Dén Haag. Het bouwplan leidde enkele jaren geleden tot felle discussies in de politiek. Het college verzette zich er lange tijd tegen, maar uit eindelijk kregen burgemeester en wethouders de opdracht van de raad om de weg vrij te maken voor de tweede woning. Politiek steunt bewoners Minder huizen, lagere hui zen, een betere verdeling van de parkeerplaatsen, meer groen en ruimte voor speel plekken voor de jeugd: het college van B en W dient van de commissie Ruimte het omstreden bouwplan aan de Beemdweg-Postbaan in Wans sum aan te passen. De geplaagde wethouder Derikx (CDA) werd maandagavond door de fracties terugge stuurd naar zijn ambtenaren en de projectontwikkelaar om een aangepast plan te maken, dat waarschijnlijk duurder wordt als er minder woningen komen. Er was maandagavond geen vrije stoel meer te vinden in de raadzaal. Tientallen bewoners van de Beemdweg en Postbaan togen even voor achten naar het gemeentehuis om hun drie woordvoerders te steunen. Want als één ding duidelijk is, dan is het dat de omwonenden boos zijn op de gemeente Meerlo- Wanssum. En dat het vertrouwen in het college van B en W een aardige deuk heeft opgelopen. Waar ze vooral veel moeite mee hebben, is dat de gemeente de bewoners slecht en vooral te laat heeft geïnformeerd over het woningbouwplan in hun achter tuin. Volgens de omwonenden hebben zij nog steeds geen bevredigend antwoord gekregen. "Wij voelen ons als meedenken de burgers dan ook in de steek gelaten", vertelde Jan van der Heijden namens de bewoners van de twee straten. NIET BLIJ Wat is er aan de hand? Project ontwikkelaar Th. Vissers uit Wanssum wil op het stuk grond tussen de Beemdweg en de Post baan zeventien woningen bou wen. Het is de bedoeling de wijk te ontsluiten met een doodlopen de weg vanaf de Beemdweg. De meeste omwonenden zijn echter allerminst blij met het plan. Som migen hebben grote moeite met de toename van het verkeer, of de afname van het groen en de privacy, anderen verliezen een groot deel van de achtertuin die ze in bruikleen van de gemeente hebben. Burgemeester en wethouders willen echter graag meewerken aan het plan. De gemeente Meer lo-Wanssum is bereid bijna vijf duizend vierkante meter grond te verkopen aan Vissers. Toen woningbouw rondom de jachtha ven niet haalbaar bleek, na het in de ijskast zetten van het ambiti euze haven- en woningbouwpro ject Het Nieuwe Wanssum, kwam het gebied tussen de Beemdweg en de Postbaan in beeld. In Wanssum is behoefte aan tachtig woningen. "Andere geschikte locaties voor de bouw van woningen op korte termijn zijn niet voorhanden", vertelde wethouder Derikx maandag; avond. De wethouder en burge meester Hahn erkenden dat de communicatie met de bewoners beter had gemoeten. "Dat had veel onvrede kunnen voorko men. De gang van zaken verdient niet de schoonheidsprijs. Maar we blijven erbij dat het een goed plan is", stelde burgemeester Hahn. Volgens hem zijn niet alle omwonenden tegen het woning bouwplan. Maar de overgrote meerderheid wel, zo bleek maan dagavond. De bewoners van de twee stra ten zijn niet tegen het bouwen op de open plek tussen de twee straten, maar hebben wel bezwa ren tegen het aantal woningen, de hoogte ervan en de plaats waar ze gebouwd worden. De woningen staan veel te dicht bij elkaar en zo'n plan past niet in de omgeving en niet in een dorp als Wanssum. "Wij willen geen ver stedelijking in een specifieke dorpswijk", aldus Jan der Heijden. Samen met Jan Lensen en Geert Luijendijk voerde hij overleg met de gemeente, stelde hij alternatieve plannen op en informeerde hij de politiek. De fracties kwamen zelfs poolshoog te nemen bij de omwonenden om hun kant van het verhaal te horen. POLITIEK En niet voor niks, want de omwonenden kregen maandag avond steun van de politiek. De commissie Ruimte, die mede op verzoek van wethouder Derikx een extra vergadering had belegd over de kwestie, oordeelde dat het college van B en W zijn huis werk opnieuw moet doen en met een (gedeeltelijk) nieuw plan moet komen. Een bouwplan dat wel op draagvlak onder de bewoners kan rekenen en dat wel past in de omgeving. De frac ties zijn wel voor woningbouw op het stuk grond omdat het een prima stek is voor woningbouw, maar de nog te bouwen huizen moeten wel in het gebied en in de Woonvisie van de gemeente passen. De woningen moeten volgens het unanieme oordeel van de partijen betaalbaar zijn en inwoners van Wanssum moeten als eerste een woning kunnen kiezen. Aan wethouder Derikx, die ook rekening moet houden met een schadeclaim van de pro jectontwikkelaar, zijn ambtena ren en de projectontwikkelaar de taak om aan al deze wensen te voldoen en een aangepast en toch betaalbaar plan te maken. Een actievere dorpsraad in Meerlo. Die wens spraken de wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum recentelijk uit tijdens een werkbezoek aan Meerlo. Wat vinden de inwoners van die wens? Is er wel behoefte aan een actieve re dorpsraad? Of is een dorps raad een inmiddels achter haald fenomeen? Peel en Maas maakte een rondje door Meer lo en peilde de meningen. De conclusie: Meerlonaren jui chen een actievere dorpsraad toe. Maar wie gaat de kar trek ken? De suggestie: iedere ver eniging één afgevaardigde in de dorpsraad. De dorpsraad heeft in het verle den vaker een actieve rol gespeeld binnen de Meerlose samenleving. Zo organiseerde de dorpsraad verschillende feesten. Vroeger was er ieder jaar bijvoor beeld een Oranjefeest, dat door het Oranjecomité werd georgani seerd. Maar toen het Oranjeco mité ermee stopte, was er geen Oranjefeest meer. De dorpsraad heeft vervolgens de handen ineengeslagen en ervoor gezorgd dat de jaarlijks terugkerende tra ditie bleef bestaan. Later heeft fanfare Eendracht dit overgeno men. Naast dit voorbeeld heeft de dorpsraad voor nog veel meer zaken en ontwikkelingen in het dorp gezorgd. René Poels, oud-voorzitter van de dorpsraad, vindt het een goed idee om de raad actiever te maken. "Het zal een positieve impuls geven aan het dorp. De dorpsraad kan veel dingen aan zwengelen en komt op voor het algemeen belang van het dorp. Een dorpsraad mis je niet direct als die er niet is, het is juist dat de dorpsraad opvalt wanneer hij er wél is. Je leest er bijvoorbeeld over in het dorpsblad. Iemand die zitting heeft in de dorpsraad moet echt hart hebben voor het dorp, een geweldige drive hebben voor de inwoners van het dorp en tegen tegenslagen kunnen." GEEN KLAAGBANK Wat vinden de Meerlonaren van een actievere dorpsraad? En bovenal: hoe raakt een dorpsraad bestuurlijk verankerd in de gemeenschap? Een suggestie is dat alle verenigingen één afge vaardigde in de dorpsraad heb ben. Want: als er van alle vereni gingen één afgevaardigde in de dorpsraad zit, dan is meteen een groot gedeelte van de Meerlose bevolking vertegenwoordigd in de raad. Als er ideeën zijn voor de dorpsraad, dan kunnen mensen op een makkelijke manier de raadsleden bereiken. Een dorpsraad mag niet het karakter krijgen van een klaag- bank. "De raad moet visie hebben en moet lobbyen om de leefbaar heid van het dorp te verbeteren. Dit kan alleen bereikt worden door een goed beeld te hebben van wat de mensen in het dorp wallen." DRAAGVLAK Ook Reinier Thiesen, oud bestuurder van de dorpsraad, stelt zich achter een actieve raad in Meerlo. "Je hoort en ziet er de laatste jaren weinig van, helaas. Het is niet dat een dorp zonder dorpsraad kan, want anders bestond Meerlo nu niet meer", vertelt Thiesen ironisch. "Als je Meerlo nu een cijfer moet geven, dan geef je bijvoorbeeld een zeven. Als er wel een dorpsraad is, wordt dit een acht of mis schien zelfs wel een negen. De dorpsraad is een plaatselijke aan gelegenheid waar mensen uit het dorp vragen kunnen neerleggen. Ook kan een dorpsraad zelf initia tief nemen door aan de gemeente vragen te stellen over onderwer pen die leven in het dorp. De dorpsraad moet pro-actief zijn, kansen aangrijpen, dingen organi seren en niet verslonzen." Thiesen denkt dat alleen draag vlak vanuit de Meerlose bevol king niet voldoende is. "De bevlo genheid van de mensen in de dorpsraad is nog veel belangrij ker. Draagvlak is iets anders dan actief zijn." OPSTAP Meerlonaren zien de voordelen van een actievere dorpsraad in en steunen het plan. Maar wie gaat de kar trekken? Meerlo zal op zoek moeten naar mensen die samen met het huidige bestuur een actieve bijdrage willen leve ren aan de dorpsraad. Het idee om iedere vereniging één afge vaardigde in het bestuur van de dorpsraad plaats te laten nemen, zou een goede eerste opstap kun nen zijn. Versnipperen tuinafval Op zaterdag 8, 15 en 22 okto ber kunnen inwoners van de gemeente Meerlo-Wanssum hun tuinafval weer gratis laten versnip peren op de parkeerplaats van het voormalig overslagstation aan de Kulertsweg 4 in Wanssum. Ze kunnen het snoeihout op de bovengenoemde data aanbieden vanaf 09.00 uur tot 11.30 uur dus niet van 08.30 uur tot 12.00 uur). De gemeente Meerlo-Wans sum verzoekt de inwoners vrien delijk om het tuinafval niet (daags) van tevoren al op de par keerplaats te leggen, omdat dit uitnodigt tot het dumpen van ander afval. Tentoonstelling De sociale activiteitenafdeling van het Nederlandse Rode Kruis afdeling Meerlo-Wanssum en Broekhuizen houdt op zondag 16 oktober van 11.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse tentoonstelling in het Dienstencentrum in Tienray. Tevens vindt in het gebouw de verkoop plaats van diverse artike len die gemaakt zijn door gehandi capten, mindervaliden, langdurig zieken en eenzame mensen. Ook worden tijdens de expositie wafels verkocht en is er een lote rij. Man gewond De politie heeft dinsdagoch tend rond 08.30 uur assistentie verleend bij een ongeval op een bouwterrein aan de Beetezijweg in Blitterswijck. Een 67-jarige man uit Grubbenvorst was bij werk zaamheden van een ladder onge veer drie meter naar beneden gevallen. Hij is met onbekend let sel overgebracht naar het zieken huis in Nijmegen. De arbeidsin spectie is in kennis gesteld en kwam ter plaatse. Verloskundigenpraktijk Horst en 1 Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen en Marjon Truijen. U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 b.g.g. 0478-522222. Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dinsdag, woensdagmorgen of don derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H. van Arensbergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17-30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten deze openingstijden kimt u uitsluitend voor spoedrecepten terecht bij Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meerlo- Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@hetnet.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smoren- burg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worl- donline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kinder- en jeugdzorg, volwassenenzorg, ouderenzorg, pre ventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limburg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klan tenservice: bereikbaar tijdens kan tooruren (inclusief ledenadministra tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: vol gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dage lijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077- 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermishan deling, Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829- CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Nationale Vereniging De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerlo-Tien- ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A. Arts, Generaal Dempsystraat 21, 5866 BM Swolgen, Tel. 0478-692028. Voor bezoekwerk: tel. 0478-692364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Horst, tel. 077-3978500, fax 077-3978505, email: unithorst@synthese.nl. www.synthese.nl Ouderenadviseur voor informatie, advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-3978500. Steunpunt voor Mantelzorgers. Inloopbijeenkomst elke derde dins dag van de maand van 10.00 - 12.00 uur. Algemeen Maatschappelijk Werk. Voor tel. afspraak 077-3978500. Spreekuur op maandag t/m vrijdag van 09.00-10.00 uur. Vrijwilligerscentrale, Bemiddeling of persoonljike informatie advies. Tel. afspraak 077-3978500. Inzage vrijwilligersvacaturebestandtijdens kantooruren. Vacatureklapper en via synthese.vrijwilligersgids.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 11