orlogsgedeporteerden te gast in Castenray Duidelijk stankbeleid maakt meer mogelijk Lotgenotencontactdag Bijeenkomst bestuurskracht Huid verjonging zonder injecteren "LI PETTTSOLEIL' TAXATIES www.steja.nl - Pai HEL EN MAAS Donderdag 6 oktober 2005 - Pagina 7 3 sla# /verki c;tu uwjaa OOfa lp zaterdag 8 oktober is de :hting Heemkundig .iootschap Castenray van ng; loo tot 17.00 uur in gemeen- iapshuis De Wis gastheer de nog in leven zijnde ove'lÊW Duitsland gedeporteerde iord- en Midden-Limburgse s en mannen. lie werden in de nadagen van jTweede Wereldoorlog in okto- [r en november 1944 tijdens raz- ?s opgepakt en gedwongen te In werken in de Duitse oorlogs- (ustrie en op boerenhoeves. Ze ;sten, vaak onder de meest erabele omstandigheden, de idsplaatsen van de Duitse jielijke bevolking innemen, lat Hitier vrijwel alle nog izins weerbare mannen naar [frontlinie had gestuurd. Na de log werden de gedeporteerden volledig vergeten groep oor- slachtoffers. Pas in 1994, bij vijftigjarige herdenking van de lra«' en portaties, trok een ■o/t leine groep mensen zich hun lot rj* n en richtten de stichting n wï :Portatie oktober 1944 Noord- - Midden-Limburg op. Deze [ting gaf aan de historicus dr. ed Cammaert de opdracht om geschiedenis van de razzia's en iportaties vast te leggen. Dit •sulteerde in het boek 'Sporen bleven', waarvan het eerste implaar in 1996 door gouver- ur Van Voorst tot Voorst werd ngeboden aan Sjaan Willemssen 91 Castenray, de op dat moment idste nog in leven zijnde gede- ^^irteerde.In het boek, dat behal- i uitgebreide historische achter- 1 iden, een reeks verhalen van :porteerden bevat, is niet alles -„getekend wat het vermelden I fj bard was. Daarom zijn vorig jaar, "«gelegenheid van de zestigjarige leaking, door kinderen van de sisscholen tal van gedeporteer- en hun directe familieleden iterviewd en zijn ook hun erva- jen op schrift gesteld. In de leente Venray ging het daarbij mensen uit zes door razzia's deportaties getroffen dorpen, lehjk Castenray, Heide, Oirlo, Oostrum en ilen. Later bleek dat ook ande- |in Venray woonachtige, maar in iet boek onvermelde slachtoffers ?n de razzia's nog een ooggetui- toifS ^verbaal hadden. Hun verhaal, opgetekend door 'm Eibers, willen we u zeker or2|tf onthouden. wa( Evacuatie 27 september 1944 ~n tuiRazzte 17 november 1944 Toen de oorlogsgevaren ten ide liepen - de geallieerden aren al doorgedrongen tot in het bied rond Grave en de iypolder - kwam in de Oost- ibantse dorpen het bevel van de litse bezetting om huis en haard verlaten en zuidwaarts te trek- n om, aldus de Duitsers, niet in intlinie terecht te komen. a~~De familie Eibers uit peningen trok naar Maashees [kreeg daar gastvrij onderdak bij familie Piet Botden, wonende been boerderij vlak aan de Maas. jc weduwe Botden woonde daar iet de nog thuiswonende kinde in; drie dochters en een zoon. ovendien woonde daar Harry loemen, een nog zeer jeugdige Migeman, als hulp op de boerde- Omdat het de bedoeling is dat et in dit verhaal specifiek gaat ver datgene wat er in die periode ebeurde ten aanzien van de raz- ia 's, zullen we ons hier vooral ezig houden met datgene, wat de olgende twee personen hebben eleefd. Het gaat hier om Harry loemen, geboren 26 januari 1929 i Overloon en om Wim Eibers, eboren 15 december 1924 in brtum-Mullem, gemeente ierlingsbeek. Nadat bij de familie Botden in laashees de stroom evacués ndertussen was aangegroeid tot [él 25 personen, moesten alle ken ;amei net lii OOI bewoners van Maashees en oms treken op 2 oktober verder zuid waarts trekken. Zo kwam de kara vaan terecht bij de familie Poels op de 'Gun' in Swolgen. De familie Poels nam eenieder liefdevol op; er werden noodslaapplaatsen gemaakt op de stallen. Ondertussen groeide de stroom bij de familie Poels nog aan, omdat de familie Hesen uit Oirlo, onder zeer droeve omstandigheden, het aantal evacués nog meer deed toe nemen. De oudste zoon van de familie Hesen was op 19 oktober door een granaat getroffen en voordat de familie kon evacueren, moest zij zelf hun getroffen zoon Harry begraven. Het leven van alle dag zette zich voort en men maakte van de benarde omstandigheden maar wat er van te maken viel. Belangrijk was tot dan toe dat eenieder zeer gelukkig was met het liefdevolle onderdak. Totdathet 17 november 1944 werd; een razzia, die alle mannen die nog werk konden ver zetten, met honderden bij elkaar dreef. MANTEL ANZIEHEN Wim Eibers was met Toon Poels, de oudste van de familie op de Gun, in de boomgaard bezig, toen Toon riep; "Wim, daar komen ze." Ik zie nog dat Toons klompen door de lucht vlogen en weg was hij, het struikgewas in. Wim Eibers had te laat in de gaten dat de "Grünen" zo dichtbij waren, en op het moment dat hij zich aan het lopen zette, vlogen er een paar kogels vlak langs hem heen. Op zo'n moment heb je geen keus meer. "Wie alt?" "Zestien en een half", loog Wim. "Also, Mantel anziehen, Essen für zwei Tage mit- nehmen und auch eine Decke, und schnell!". Op de binnenplaats van huize Poels hadden zich inmiddels al een viertal mensen verzameld om aan een droeve aftocht te begin nen: Ger Poels, Lei Poels, een ondergedoken jood uit de Randstad, Siem geheten en de pas vijftien jaar oude Harry Bloemen. Hem hadden ze van de hooizolder gehaald, ontdekt met behulp van een zaklantaarn. Dat hij pas 15 jaar was, maakte op die Germanen geen enkele indruk. Waarschijnlijk was zijn nogal rijzi ge gestalte al voldoende om te ver onderstellen, dat ook Harry in staat was om werk te verzetten als hij eenmaal over de grens was. Moeder Botden, zich zwaar ver antwoordelijk voelend voor de jonge Harry, verzocffi met klem aan Wim Eibers: ~"Wil je toch goed op Harry passen, de jongen is nog nooit ergens geweest." Dat werd met klem beloofd. De dramatische stoet zette zich in beweging rich ting Swolgen. Ger, de tweede zoon van de fkmilie Poels, werd Harry Bloemen en Wim Eibers zijn zaterdag van de partij in gemeenschapshuis de Wis in Castenray. het allemaal te machtig en hij viel bijna in zwijm, ofwel het was echt ofwel hij speelde perfect theater. De begeleidende Duitsers legden hem op een kruiwagen en een voor een 'mochten' wij de 'zie lige' Ger voort kruien. Toen Ger in de gaten kreeg dat hij hoe dan ook mee moest, koos hij, in Swolgen aangekomen, eieren voor z'n geld, en stapte van de kruiwagen af. Van diverse zijden kwamen de Grünen aan met steeds meer man nen. Jonge mannen, maar ook al grijzende huisvaders. In Broekhuizen ging er een hon derdtal op de veerpont richting Arcen. De verzamelplaats was een opslagplaats voor kolen e.d. bij een familie Knijpers, tegenover het 'Maashotel'. SPERRZEIT Nadat de Grünen met genoegen hadden vastgesteld dat het aantal mannen dat ze die dag bij elkaar gedreven hadden, was meegeval len, werden we naar een oude tractor geleid, waaraan enige open wagons waren gekoppeld. Intussen was het behoorlijk gaan regenen en men probeerde zich tegen de regen te beschermen met een meegenomen deken of iets dergelijks. Het vervoermiddel was van zodanige kwaliteit, dat het uren duurde alvorens de trieste tocht door Velden reed. De burgers van die plaats kwamen naar buiten met brood, worst en ja, met van alles: voorwaar een geestelijke aanmoediging, die tot gevolg had dat er zelfs vaderlandslievende lie deren uit onze kelen kwamen Maar toch.... het NS-station Venlo was de eindbestemming van de tram, waar we, met enigen minder, aankwamen. Een enkeling had het aangedurfd om van de tram te springen en hoopte met de moed der wanhoop te ontsnap pen; helaas heeft niet iedereen dit er levend afgebracht. Voor Harry Bloemen en Wim Eibers (moeder Botden had iets gevraagd) was nu het moment aangebroken om goed uit te kij ken. Dit echter viel niet mee; het was aardedonker, men kon geen hand voor ogen zien. De Duitsers flitsten af en toe met schijnwer pers en hadden ook nog een paar herdershonden bij zich. Harry en Wim hadden al talmend de staart van de colonne bereikt en nog net voordat we de poort van het sta tionscomplex op moesten, sloe gen we rechtsaf en zodoende waren we aan het zicht van de groene begeleiders onttrokken. Dat was al goed gelukt, maar waren we al vrij? Het geluk was niet met ons. Het eerste stuk was een weg met bomen richting de Nu bij schoonheidssalon Le Petit Soleil Voor veel mensen een bekend probleem. De huid wordt ouder, taaier en er komen meer rimpels. Waar men ziet op tegen de pijn lijke injecties die met huid verjonging gepaard gaan. Dan heeft schoon-heidssalon Le Petit Soleil aan de Overbrouck 12 in Well nu dé oplossing: de Mikolaser! 'Ik krijg in mijn salon inderdaad veel mensen die graag een huid- veijongingskuur willen ondergaan", tegt Ria Theunissen. "De gebrui- kelijke manier was tot dusver het toedienen van injecties maar veel Mensen zagen daar toch tegenop. Dan is de Mikolaser hét ideale dternatief." De behandelingen van ie Mikolaser zijn namelijk geheel Pijnloos en voelen aan als een wel dadige cosmetische behandeling. Het geheim zit hem in het gebruik van een speciaal hyaluronzuurgel in combinatie met de unieke techniek. Hoe gaat dit in zijn werk? Ria: Om te beginnen wordt de natuur lijke hypo-allergene gel in de huid gemasseerd. Daarop volgt een ontspannende behandeling met de infrarood koud lasertechniek van de Mikolaser. Al na één behandeling is het resultaat zichtbaar. Het volume van de huid neemt door de combi natie van gel en infrarood plaatse lijk toe met liefst 115 procent. En na een kuur blijft het resultaat vier tot-zes weken actief!" Inmiddels is de Mikolaser ruimschoots beproefd en enthousiast ontvangen door veel schoonheidsspecialisten. Ook dermatologen en wetenschappers zijn erg te spreken over werking en resultaat. Medisch specialisten gebruiken de Mikolaser zelfs bij de behandeling van huidziekten, zoals acné, en littekens. Perfectionist In 1985 startte Ria met een zonne bankstudio, even later gevolgd door een schoonheidssalon. "Ik ben van nature een perfectionist en wil het beste voor mijn klanten. Geen op- pervlakkige behandelingen, maar juist doordringen diep in de huid. Dat is écht een verschil." Met dit nieuwe koud laserapparaat, de Mi kolaser, is zij erg blij. "Op de eerste plaats gaan we hier rimpels mee bestrijden, maar er kan zoveel meer mee. Misschien is het apparaat wel geschikt voor de behandeling van kalknagels. Als dit werkt zal ik hier zeker meer van laten weten!" En wat de toekomst betreft: "Mijn dochter Cindy zal mij in de toe komst gaan opvolgen. Ik hoop dat zij dit vak net zo graag zal uitoe fenen als ik jaren gedaan heb. Met onze ervaring en haar opleidingen moet dat lukken!" Voor meer informatie: Ria Theunissen van Le Petit Soleil, Overbrouck 12 in Well, tel. 0478- 502625. Parade; er lagen stukken van omgevallen bomen en resten draad van het elektriciteitsnet. Daags tevoren was Venlo nog weer eens gebombardeerd en we vielen o.a. op de Parade af en toe in een bomkrater. Harry heeft Wim er een keer uit moeten trek ken: hij zat tot aan de knieën in de modder. "Harry", zei Wim, "hier in de stad heb ik een tante wonen, tante Han, een zus van mijn grootvader, ze verblijft in een oude mannen- en vrouwentehuis tegenover de Martinuskerk." Struikelend en val lend, af en toe bijna in de modder kruipend vanwege bewegende gedaanten. Dat konden alleen maar Duitsers zijn, het was immers 'Sperrzeit'. Bij het tehuis van tante Han aangekomen, zagen we nog licht branden. DRIJFNAT We belden aan en op het moment dat we het geluid van laarzen hoorden aan de andere kant van de voordeur, zetten we het op een lopen. Tante was er dus niet. Op het Nolensplein aan gekomen, zagen we aan de andere kant van het plein schaars licht branden, naast een kerkje, Wé renden er heen, het huis was ver bonden met het kerkje. We bel den en meteen hoorden we een stem: "Wie is daar?" "Goed volk", zeiden we. "Ja, ja, dat kan ieder een wel zeggen." "We zijn aan een razzia ontsnapt." De deur vloog open en wij waren binnen. In het huis van een dominee waren we terechtgekomen; de dominee was wegens zijn anti-Duitse gevoelens gevlucht en de koster met zijn vrouw pasten op het huis. En vanaf dat ogenblik pasten ze op Harry en op Wim. We waren drijfnat en koud tot op het bot. De kachel brandde behaaglijk, het werd bijna gezel lig. We kregen te eten. Onze red ders hebben ons naar een warm bed gebracht en vanwege comple te vermoeidheid hebben Harry en Wim een goede nacht gehad. De volgende morgen stond er voor ons een heerlijk ontbijt klaar en het geweldige echtpaar had zich een groot gedeelte van de nacht bezig gehouden met het drogen van onze kleding. Maar wat nu Het was 18 november gewor den en onze redders gaven ons de raad om aan de oostkant van de Maas via Genooi in noordelijke richting te gaan; immers wij wil den zo gauw mogelijk weer bij onze families terechtkomen. Hier en daar zagen we nog een gedeel te van een tankgracht, opgewor pen ter verdediging van de stad Venlo. In snelle pas gingen we richting Arcen. Even na Lomm kwam ons een fietser tegemoet; hij hield ons staande en zei: "Jullie zijn zeker ontsnapt? Ik zie het, jul lie hebben te veel haast, en dat valt op. Ga naar de Maasstraat in Arcen." Op het aangegeven adres woonde de familie Cup. Daar trof fen we Lei Poeh en de joodse onderduiker. Hoe waren die daar terechtgekomen? In de loods bij de familie Kuijpers stond een dorsmachine, daar bovenin was Lei gekropen en onder de machine had zich Siem, de joodse onderduiker, genesteld. Toen de razziakaravaan vertrok ken was, hadden zij, zonder iets van elkaar te weten, geprobeerd zich aanvankelijk muisstil te hou den. Als Siem zich zuchtend ver roerde, dacht Lei dat de Duitsers hem bijna te pakken hadden en omgekeerd. Harry en Wim waren in goed gezelschap terechtgekomen. Een ondergrondse verzetsgroep ried hen aan om de volgende dag rich ting Wellerlooi te gaan; daar had den ze een geweldige relatie: Een Duitse officier zou hen daar de Maas overroeien en dan was het naar de Gun nog maar een peulen schilletje. Weer een overnachting, weer was het geluk aan onze zijde, dankzij voortreffelijk werk van echte vaderlanders. Het werd 19 november. Tegen de avond verlieten we, nu met zijn vieren, Arcen en stapten enigszins verspreid richting Wellerlooi. In de avond arriveerden we bij de familie Thijssen wonende aan de Rijksweg. Weer een zeer gastvrij onthaal; over een Duitse officier werd geen gewag gemaakt. We zouden er voor zorgen de volgen de dag, nog voordat het licht werd, gereed te staan voor de overtocht. Door de spanning kwam er van een behoorlijke nachtrust niets terecht. Een groot gedeelte van de nacht werd overi gens doorgebracht met 'zwikken', een nogal grof kaartspel, waarbij op het eind van de kaartnacht Siem, de jood, het financiële slachtoffer was geworden. De nacht is verder slapeloos verlo pen. Eindelijk was het 20 november; weer een ontbijt en aan de achter deur stond een heuse Duitse sol daat. Over een bospad bracht hij ons naar de oever van de Maas. Onderweg werd nauwelijks gesproken, hooguit wat gefluis terd. Zonder dat er aanwijzingen wer den gegeven, stapten we in de klaarliggende boot. De Duitser roeide bijna geluidloos naar de overkant; de spanning steeg meer en meer. Zou het avontuur luk ken?. Op de plek, waar je vandaag de dag aanlegt om bij Tante Jet een consumptie te gaan kopen, zette de officier ons aan wal. We trokken onze beurzen om onze grote hulp te belonen. Hij accepteerde echter niets. Hij zei nog: "Ga maar snel naar jullie konin gin Wilhelmina." Een dankbare hand was het enige wat we aan hem kwijt konden en de roeispa nen doorkliefden weer zachtjes het Maaswater: 'Unser Freund' ging weer terug naar Wellerlooi. Lei Poels kende van hieruit de weggetjes binnendoor en in min der dan drie kwartier waren we met z'n vieren weer terug op de Gun in Swolgen; de blijdschap vanwege de snelle thuiskomst werd natuurlijk getemperd door het feit dat de andere zoon van de familie Poels, Ger, er niet bij was. (Gelukkig is hij maanden later gezond en wel weer met zijn fami lie verenigd.) Op 23 november 1944 werd Swolgen bevrijd, maar het was toch pas in het begin van december dat de geëvacueerden het veilig genoeg vonden, om terug te keren naar huis en haard. Toch betekende deze terug tocht voor velen dat ze op zoek moesten naar een nieuw evacu atieadres. Voor de Noord-Brabanders bete kende dit, dat het nog maanden zou duren alvorens het in het Land van Cuijk veilig genoeg was om echt thuis te komen. Men kwam er toen pas achter dat hun huis, indien het er nog was, leeg geroofd was en meestal ernstig beschadigd. Waarschijnlijk hebben de mees te geëvacueerden de dan volgen de jaren zo veel zorgen gehad in verband met de wederopbouw, dat er heel veel jaren voorbij zijn gegaan, zonder dat men zich bezig hield met het gebeurde rondom de razzia 's. In 2001 kwam Harry Bloemen in gesprek met een Venraynaar, Sjeng Janssen, afkomstig uit Holthees. Deze vertelde dat hij in 1944 eveneens via een razzia opgepakt was. Omdat de trein waarmee hij vanuit Venlo naar Duitsland vervoerd werd door een geallieerde beschieting tot stil stand was gebracht, had hij kans gezien om te ontvluchten. Het wonder wilde dat deze Janssen met nog drie anderen door dezelf de officier over de Maas was gezet vanuit Wellerlooi. Deze Janssen is in maart 1945 naar de familie Thijssen geweest. De Wellerlooise Thijssen vertelde toen dat de officier in de tuin van de familie Thijssen geëxecuteerd was wegens hulp aan ontsnapte gevangenen. Harry Bloemen is mét genoemde Janssen in 2001 naar Wellerlooi getogen om nade re informatie te vergaren. Uiteraard was de betreffende heer Thijssen al lang overleden. Diens zoon, destijds 9 jaar oud, wist van de Duitser alleen dat hij Fritz zou geheten hebben. Meerdere onderzoekingen heb ben er helaas niet toe geleid dat er meer bekend is geworden, omtrent de identiteit van onze heldhaftige Duitser. Waarom dit verhaal van twee Brabantse 'jongens'? Wel, omdat het in de loop der jaren twee Limburgse jongens zijn geworden. Harry Bloemen, sinds 2 februari 1952 woonachtig in Venray, was 37 jaar lang als verpleger verbon den aan. Huize St. Servatius en Wim Eibers sinds I november 1956 woonachtig in Venray en werkzaam geweest als leraar aan de Mulo (de latere Mavoschool). De gemeente Venray heeft deze week ingestemd met het ontwerp Stankbeleid. Jan Driessen, wethouder Milieu: "Met de nieuwe stankbeoor deling maken we meer moge lijk voor bouwmogelijkheden en bedrijfsontwikkelingen." Driessen licht toe dat met het nieuwe stankbeleid de stank cirkels rond de kerkdorpen kleiner worden en de moge lijkheden voor de ontwikke lingen van veehouderijen worden verruimd. "Op basis van de Stankwetgeving heb ben we alle mogelijke ruimte opgezocht." Het nieuwe beleid is samen met andere gemeenten in de regio Noord en Midden-Limburg voorbe reid. In een agrarische gemeente als Venray is het volgens de gemeen te essentieel om een duidelijk toetsingskader voor de beoorde ling van stank van veehouderijen te hebben. Driessen: "Zo kunnen we functies als wonen en wer ken in het buitengebied goed op elkaar afstemmen." De gemeente Venray schetst in het ontwerp Stankbeleid veehouderij hoe zij hieraan invulling geeft op basis van de landelijke wetgeving. De burgers worden uitgenodigd hun mening te geven over het ont werp Stankbeleid veehouderij. Om de reconstructieplannen te kunnen verwezenlijken is de Stankwetgeving versoepeld. Op 1 juni 2004 werden de Wet stan kemissie veehouderijen in land- bouwontwikkelings- en verwe- vingsgebieden en de Regeling stankemissie veehouderijen in landbouwontwikkelings- en ver- wevingsgebieden in Venray effectief. Dit hing samen met de bekendmaking van het recon structieplan. Daarmee verviel de stankbeoordeling op basis van de richtlijn 'veehouderij en stank- hinder 1996' en de cumulatie. In heel Venray geldt nu de nieuwe wetgeving. Deze wet bevat een verruiming voor de ontwikkeling van veehouderijen. De wet is onder meer van toepassing bij milieuvergunningprocedures van agrarische bedrijven en woning bouwplannen De stankemissie wordt bere kend op basis van het aantal die ren en het huisvestingssysteem. Aan de hand daarvan wordt de minimale afstand bepaald ter voorkoming van stankhinder. Daarmee kan worden beoordeeld of de emissie op de betreffende locatie acceptabel is en of een milieuvergunning kan worden toegekend. De wet legt geen maatregelen of voorzieningen op aan een veehouderij om stank- hinder te beperken. Het gemeentelijke stankbeleid veehouderij zorgt voor een nade re invulling van de wetgeving en afstemming met lokale plannen en ontwikkelingen. Zo zijn de omgevingscategorieën van de kern Venray en de kerkdorpen bepaald op categorie 1 respectie velijk 2. Daarmee worden de stankcirkels rond de kerkdorpen kleiner en dit biedt perspectie ven voor woningbouw. Voor de categorie-indeling van de ver schillende recreatieve objecten is een regeling in het stankbeleid opgenomen. Hoe lang dit huidige stankbe leid kan worden toegepast in Venray en de regio is afhankelijk van aangekondigde nieuw te ont wikkelen landelijke stankwetge ving, waar nog geen enkele tijds pad aan gekoppeld is. Het ontwerp Stankbeleid vee houderij ligt van 13 oktober tot en met 24 november 2005 ter inzage in het gemeentehuis. Gedurende deze 6 weken kun nen schriftelijk en mondeling zienswijzen worden ingediend. Op basis van de zienswijzen kan de inhoud van de beleidsregel worden bijgesteld. Op woensdag 5 oktober houdt de provincie Limburg in het gemeentehuis van de gemeente Venray de startbij eenkomst voor de vervolgmo- nitor bestuurskracht Noord- Limburgse gemeenten. Net als bij de eerste visitatieronde in 2000-2003 zal de bestuurs kracht worden beoordeeld door een onafhankelijke visi tatiecommissie onder voorzit terschap van dhr. mr. C. Rutten, voormalig burgemees ter van de gemeente Breda. Deze vervolgmonitor is voor zowel de provincie Limburg als de deelnemende gemeenten inte ressant omdat de vergelijking met de eerste bestuurskrachtmonitor inzicht in de ontwikkeling van de bestuurkracht van de gemeenten verschaft. Venray heeft met het organisatieontwikkelingstraject, de strategische visie, het ontwik kelingsperspectief en gebiedsge richt werken belangrijke stappen gezet in de verbetering van de bestuurskracht. De vervolgmonitor is opge deeld in twee fasen. Op 5 oktober start de eerste fase: de opgavenbe- paling. In deze fase worden de opgaven vastgesteld waar iedere gemeente zich voor gesteld ziet. Ook wordt gekeken naar regiona le opgaven. In de tweede fase volgt de wer kelijke bestuurskrachtmeting. Vanwege de gemeenteraadsver kiezingen in maart 2006 en de daaropvolgende coalitie- en colle gevorming zal deze fase starten in het najaar van 2006. De definitie ve eindrapportage wordt voor zien in juli 2007. - SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE! TARIEVEN Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Kerstpakketten Op zaterdag 8 oktober vindt in het gemeenschapshuis De Wis in Castenray de jaarlijkse Lotgenotencontactdag plaats. Deze dag is speciaal bestemd voor oorlogsgedeporteerden en hun familie, maar ook andere geïnteresseerden zijn van harte welkom. Om 14.00 uur wordt iedereen ontvangen met koffie of thee en een stuk Limburgse vlaai, waarna Jan Strijbos, voorzitter van de stichting Heemkundig Genoot schap Castenray, de middag zal openen met een kort welkomst woord. Namens de stichting Deportatie oktober 1944 Noord en Midden-Limburg worden de aanwezigen toegesproken door Gerard Sonnemans en vervolgens is het de beurt aan gastspreker Jaap de Levie uit de Verenigde Staten. Tussen de toespraken zul len het Castenrayse Dameskoor en de heren van het Kerkelijk Zangkoor in een gezamenlijk optreden enkele onderduikerslie deren ten gehore brengen. Aan het einde van het officiële gedeelte zal de herdruk van het boek 'Sporen die bleven' gepre senteerd worden. In dit boek belicht de historicus dr. Fred Cammaert de achtergronden van de razzia's en deportaties in okto ber en november 1944. Tot ongeveer 17.00 uur volgt dan een ongedwongen samenzijn, waarbij tevens een expositie bezichtigd kan worden. Öm 17.00 uur wordt de Lotgenotencontact- dag afgesloten met een korte bij eenkomst bij het monument voor de gedeporteerden op het Castenrayse dorpsplein. Na een korte toespraak worden bloemen gelegd bij het monument en ver volgens sluit Caro Versteegen op trompet met een muzikaal eerbe toon deze Lotgenotencontactdag 2005 officieel af. Gastspreker Jaap de Levie, oor spronkelijk afkomstig uit Amsterdam, werd in mei 1943 door zijn vader naar Noord- Limburg gebracht, waar hij moest onderduiken. Zijn vader, een jood se psychoanalyticus, kon hem niet langer meer beschermen tegen een oproep zich te melden bij de Joodse Raad. Jaap de Levie kwam als onderduiker in America terecht en in oktober 1944 moest hij samen met vele anderen eva cueren naar Sevenum. Op zondag 8 oktober 1944 ging hij daar 's morgens nietsvermoedend naar de kerk. Duitse SS-soldaten omsingelden de kerk en bij deze kerkrazzia werd hij net als de andere grotere jongens en man nen opgepakt en naar Duitsland afgevoerd, om te worden tewerk gesteld. Over zijn belevenissen zal hij tij dens de Lotgenotencontactdag in Castenray uitgebreid vertellen. Tijdens de oorlog verloor Jaap de Levie al zijn ooms, tantes, neven en nichten, maar zijn ouders, broers en zussen overleef den. Jaap ging in Amsterdam geneeskunde studeren en na deze studie emigreerde hij naar de Verenigde Staten, waar hij zich specialiseerde in de neurologie, neurochirurgie en oogheelkunde. Tot eind 1996 had hij in de Verenigde Staten een eigen prak tijk en inmiddels geniet hij van zijn welverdiend pensioen. De razzia en deportatieperiode zijn hem als de dag van gisteren bijgebleven en ongetwijfeld zullen zijn belevenissen grote indruk maken op zijn toehoorders. De stichting Deportatie oktober 1944 Noord- en Midden-Limburg heeft voor de Lotgenotencontact dag dit jaar voor Castenray geko zen, vanwege de goede herinne ringen die ze heeft aan de 60-jarige herdenking van de raz zia's en deportaties in oktober en november 2004. De gemeentelijke werkgroep, die onder auspiciën van het Lokaal Historisch Platform in de gemeente Venray de herden king organiseerde, kreeg van de stichting alle lof toegezwaaid voor de manier, waarop aan de herden king in zes door de razzia's getrof fen Venrayse kerkdorpen vorm werd gegeven. Ook nu hoopt de stichting op zaterdag 8 oktober om 14.00 uur in het Castenrayse gemeenschaps huis op veel belangstelling te mogen rekenen. Iedereen vanaf 16 jaar is welkom. Rijbewijzen ingevorderd De politie heeft vrijdag bij snel heidscontroles op de Middenpeelweg en de Puttenweg drie rijbewijzen ingevorderd. Op de Middenpeelweg in Evertsoord werd een 48-jarige automobilist uit Venray gesignaleerd met een snelheid van 153 km per uur, op dezelfde weg in America signal eerde de politie een 48-jarige automobilist uit Veulen met een snelheid van 135 km per uur en op de Puttenweg in Ysselsteyn werd tenslotte een 59-jarige bestuurder uit die plaats geklokt met een snelheid van 160 km per uur. Op deze wegen geldt een snelheidslimiet van 80 km per uur. Vanwege de excessieve snel heidsovertredingen werd van alle drie de bestuurders het rijbewijs ingevorderd. Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel: 0478-516293 - info@flyers.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7