Multifunctioneel centrum lichtkasteel of realiteit? ichtprocessie om kracht n rust te vragen n Vliegbasis De Peel wordt welstandsvrij c IJ& Welstand: klantvriendelijker en sneller Arbeidsproject in Venray van start w Ai 1 www.steja.nl Laat u inspireren... van der putt Advocaten Adviseurs voor RUIMTELIJKE ORDENING en MILIEURECHT Pag, a EN MAAS Donderdag 6 oktober 2005 - Pagina 5 renigingen willen weten waar ze instappen lie eerste reacties op de nst van een multifunctio- centrum op sportpark De ën waren enthousiast, d mei opperde de gemeen- iet plan om tal van vereni gen en instellingen onder irengen in een gloednieuw rt- en cultuurcentrum aan [uidsingel. Een paar maan- later heerst er nog veel uidelijkheid. Wat is de leersvorm? Hoe hoog rdt de huur? Hoe gaat het der met de kantine? emaal vragen die leven bij toekomstige gebruikers, ar waarop nog geen zinnig woord gegeven kan wor- Poensdagavond waren er 35 ngstellenden naar het :entehuis gekomen om bijge- te worden. Want de 'dead- nadert. Uiterlijk half decem- ól de gemeente weten wie er niet op de trein springt, daarna valt ook de beslis- of het ambitieuze project gaat of wordt afgeblazen. iouder Emonts (PvdA) ver fde dat niemand 'het mes op jtcel' wordt gezet. "We gaan tansrijk maar risicovol traject dat risico gaan we samen aan. De vrijblijvendheid gaat weg. We gaan harde en stevige afspra ken maken." In de komende twee weken hebben alle betrokken verenigin gen, stichtingen en instellingen een gesprek in het gemeentehuis. De beoogde gebruikers komen uit sport, cultuur, evenementen, jon geren en onderwijs. Iedereen moet twee dagen voor het gesprek een eisenpakket indie nen. Werkgroepleider Germy Thielen legde uit dat alle individu ele wensen een plek krijgen in één totaalpakket. Het gaat vooral om de aard en omvang van de activiteiten, de benodigde ruimte en specifieke voorzieningen. In november volgt een tweede gespreksronde waarin de knel punten centraal staan. Wethouder Emonts deed een beroep op alle deelnemers. Want de meest uiteenlopende activitei ten van sport tot muziek en onder wijs moeten een plek krijgen in één gebouwencomplex van 20.000 vierkante meter. Het multi functioneel centrum haakt met een nieuwe sporthal aan bij de bestaande hal De Wetteling. Het lint aan gebouwen loopt larigs de Zuidsingel door tot aan de Leunseweg. SV Venray levert hier voor twee voetbalvelden in en heeft in ruil twee kunstgrasvelden bedongen. Deze kunstgrasvelden vervangen elders op het sportpark bestaande grasvelden. Omdat vel den van kunstgras veel intensiever te gebruiken zijn, kan het gemis van de terreinen aan de Zuidsingel gemakkelijk worden opgevangen. Emonts vroeg om creatieve oplossingen. "Het is nodig dat u verder kijkt dan uw eigen vereni ging of instelling. Dat u durft kan sen aan te gaan. Alhoewel ik weet dat dit niet voor iedereen even makkelijk is." ANTWOORD SCHULDIG Projectleider Ernst-Jan Meerbeek moest op allerlei prakti sche vragen het antwoord schul dig blijven. De verenigingen zitten in dubio. Want het is een onzeker avontuur. Ze moeten over ruim twee maanden de knoop doorhak ken, terwijl ze absoluut niet weten wat de eindbestemming wordt. Veel verenigingen zitten om allerlei redenen in de knel met hun huisvesting. De scouting en muziekkorps St. Petrus Banden moeten wijken voor de uitbrei ding van basisschool De Hommel. Omroep Venray en de Zangers van St. Frans raken hun onderko men kwijt omdat de voormalige Dr. Poelsschool wordt afgebro ken. Taekwondoclub Tong II en de judovereniging zitten in tijdelij ke ruimtes. Er is dringend behoef te aan een derde sporthal en een nieuw jongerencentrum, terwijl het Raayland College wil uitbrei den. Daarnaast hebben de politie en Wonen Venray belangstelling voor kantoorruimte in het nieuwe centrum. Emonts sprak van een uniek project tot in de Verre omtrek. "Het is ook een heel omvangrijk traject waarin we zorvuldig en stap voor stap te werk gaan." De wethouder uitte ook zijn twijfels of het multifunctioneel centrum wel haalbaar is voor de schaal van Venray. "Het is een spannend spel of het mogelijk is. En of het slaagt, dat hangt vooral van jullie af', wreef Emonts de toehoorders onder de neus. In de voorbije maanden is de wenselijkheid gebleken. Ook staat vast dat sportpark De Wieën als enige locatie in beeld is. Een kern team onderzoekt nu de haalbaar heid. Daar komt veel bij kijken. Zoals de stedenbouwkundige opzet, de verkeersafwikkeling en het parkeren. Maar ook de geluidshinder van de Zuidsingel, een mogelijke bodemverontreini ging en er moet rekening worden gehouden met de nabijgelegen St. Petrusmolen. Rob Gorree van SV Venray vond dat over dit soort zaken eerst dui delijkheid moest komen voordat vervolgstappen worden gezet. Bart van Dijk, manager Projecten, legde uit dat de gemeente nu bewust voor een andere aanpak kiest. "Een paar jaar geleden zou den we eerst achter gesloten deu ren aan kant en klare plannen werken en er dan pas mee naar buiten treden. Nu werken we niet meer vanuit een ivoren toren. We willen vanaf het begin iedereen erbij betrekken om zo draagvlak te creëren." De meeste vragen ging over de financiën. De verenigingen willen duidelijkheid. "Moeten we straks veel meer huur betalen", luidde de vraag. "Dat weten we nu nog niet", reageerde Meerbeek. "Maar het kan niet zo zijn dat u straks twee of drie keer zoveel moet betalen." De clubs zitten met het dilemma dat ze iets moeten toe zeggen waarmee ze later op de koffie kunnen komen. Meerbeek: "We staan nog helemaal aan het begin. Ook over de exploitatie vorm valt nog niets te zeggen. Maar we kunnen u niet vragen iets te verplichten over zaken die nog niet duidelijk zijn." oet trekt van Petrus' Bandenkerk naar de kleine Lourdesgrot M A r het tweede jaar op rij Nt in Venray een heuse jhtprocessie gehouden. De pcessie begint zaterdag 15 iober om 19.15 uur met een Is in de Petrus' Bandenkerk, jarna rond 20.00 uur bij de teang van de kerk de schut- ij als bescherming de weg terlijk en figuurlijk vrij zal a voor de lichtprocessie, •lgers de deken, misdie- tts en andere kerkbezoe- met in hun hand een s en al lopend de gebeden eggend. Deze lichtgevende t zal zich een weg banen r de kleine Lourdesgrot Me Sint Josephstraat, waar IWanken van Marialiederen [horen zullen zijn. 'e Lourdesgrot werd vijf jaar -den bij toeval op de Sint :phstraat in een onopvallend pje achter het struikgewas lekt, Deken Smeets (foto its) vertelt er met enthousias- over. "Op de plek waar nu iorenwoningen staan, is in hoek waar alleen struikgewas "'""i was deze ontdekking Vroeger heeft op die plek klooster gestaan. De heer rs en mevrouw Van 'elsom hebben er voor 'rgd dat de kleine grot weer designproducten een inspiratiebron voor vele men sen kon worden. Steeds meer mensen ontdekken in toenemen de mate dit stille hoekje en ont steken er een kaars voor anderen en voor henzelf. Hopelijk vinden velen er weer nieuwe kracht." De maand jnei is de Mariamaand en dat is voor veel parochies aanleiding om een gebedsprocessie in te kleuren. In Venray fungeert de Lourdesgrot als gebedsplek. Sinds de grot is gerestaureerd, wordt er elke vrij dagavond in mei de rozenkrans gebeden. De Mariaverering vindt plaats op vele plekken in de wereld, en bedevaartsoorden zoals Lourdes tellen dan duizen den pelgrims. "In Venray hebben we het niet over duizenden men sen, maar ik ben nog steeds ver baasd over de aantallen. De men sen raken op de dag van vandaag nog steeds geïnspireerd en vin den kracht uit het samenzijn." ROZENKRANSMAAND Dit jaar zal wederom in oktober als rozenkransmaand een licht processie worden gehouden van de grote kerk naar de kléine Lourdes grot. "De schutterij is nog steeds zeer betrokken bij de kerk en beschermt onze proces sie. De weg vrijbanen en de vol gers beschermen, dat is haar taak. Eenieder die in de processie de schutterij, deken en misdienaars wil volgen, kan achter in de kerk een kaars aansteken en al bid dend zich voegen in de stoet. Het is een paar honderd meter lopen naar de grot. De lichtgevende stoet zal zich al biddend en zin gend voortbewegen. Het zijn de bekende gebeden en liederen die ingezet zullen worden, zodat een kerkboekje niet nodig is. Het koor loopt ook mee en zorgt ervoor dat de liederen op een goede toonhoogte worden inge zet. Iedereen is welkom, met zijn eigen intenties, zorgen en ver driet om kracht te vragen op deze avond." Kracht vragen vele mensen in het bedevaartsoord Lourdes. Daar komen 's avonds duizenden men sen samen voor een lichtproces sie, die al biddend en zingend door de donkere uren gaat. "Vorig jaar vonden mensen de lichtprocessie in Venray zeer Vliegbasis De Peel in Vredepeel krijgt een primeur. Het militaire terrein van de Groep Geleide Wapens wordt door de gemeente als wel standsvrij gebied aangewezen. Het is de eerste keer dat Venray van deze mogelijkheid gebruik maakt. Er staat nogal wat te gebeuren op de vliegba sis, maar alle bouwvergunnin gen zullen voortaan zonder tussenkomst van welstand worden verleend. De voornaamste reden is dat de gebouwen op het terrein uit het zicht liggen en niet grenzen aan de openbare ruimte. Daarnaast heeft het ministerie van Defensie een eigen bouw- en architecten bureau en is voor De Peel het beeldkwaliteitsplan 'Paarse Heide' opgesteld. De gemeente gaat er in de eva luatie van het welstandsbeleid van uit dat daarmee 'een bepaalde basiskwaliteit in de architectuur gewaarborgd is'. Veel andere gemeenten hebben eveneens hun militaire terreinen als welstandsvrij gebied aange merkt. Het is al vaker geopperd het gehele buitengebied vrij van welstandseisen te maken. Maar daar kiest het college niet voor. Omdat het een karakteristiek gebied is dat gekoesterd en behouden moet blijven. In de her ziening van het bestemmingsplan buitengebied komt meer aan dacht voor kwaliteitsnormen bij i •wneVeis Eindstraat 12, tel. 581553 Een jaar na de intrede van de welstandsnota wil het colle ge al een groot aantal wijzigin gen doorvoeren. Kortere pro- decures en meer klantvriendelijkheid staan daarbij centraal. De gemeente gaat bouwers van serres, dak- kappelen, carports, garages en schuttingen tegemoet komen door standaardtekeningen te verstrekken. Ze zijn ontwor pen door een architect en kunnen in het gemeentehuis worden afgehaald. De aanvra ger is daardoor verzekerd van het feit dat de vergunning snel en zonder problemen wordt verleend. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) lichtte vrijdagmiddag het veranderde welstandsbeleid toe. "We willen hiermee in 2006 als proef starten. Het voordeel is dat de mensen niet meer zelf hoeven gaan tekenen. Voor de meest voorkomende bouwwerken komen kant en klare tekeningen in diverse modellen. We komen hiermee de mensen tegemoet. Ze zijn ervan verzekerd dat hun plan aan de basiskwaliteit voldoet." In eerste instantie richt de gemeente zich op woningen in grote wijken als Brukske, Landweert en Veltum waar veel seriematige bouw is. Ook wil de gemeente dat de lichtere bouwplannen, die via de sneltoetscriteria kunnen worden afgedaan, voortaan binnen acht weken zijn afgehandeld. De wet telijke termijn hiervoor is twaalf weken. NIEUWE WERKWIJZE De welstandscommissie WMA krijgt in de nieuwe werkwijze vanaf 1 januari 2006 niet meer de kleine bouwplannen voorgescho teld. Deze worden voortaan getoetst door de secretaris van de commissie en Bert Lerou, het plaatselijke WMA-lid. Het voor deel is dat de commissie, die iede re drie weken op woensdag bij eenkomt, meer tijd krijgt voor de grotere en complexere bouwplan nen. Ook zullen voortaan alle vijf commissieleden tegelijk aanwezig zijn. Tot nu toe gebeurde dit op toerbeurt waardoor er 'hiaten' in de kennis ontstonden. "De grote bouwplannen krijgen nu meer de aandacht die ze verdienen. De commissie heeft ook meer tijd om te overleggen met architecten en projectontwikkelaars. De com missieleden zitten nu nog te veel in een keurslijf. Met de nieuwe werkwijze zal ieders expertise beter tot zijn recht komen", denkt Teunissen. Dat het college nogal wat wijzi gingen wil doorvoeren in het wel standsbeleid, betekent volgens de wethouder niet dat er onvrede is over de huidige gang van zaken. In 2004 werden 363 bouwplan nen beoordeeld door de commis sie WMA. Zeventig procent werd na de eerste behandeling direct goedgekeurd en 17 procent kreeg na een tweede consultatie groen licht. "Dus 87 procent ging in één of twee erdoor. Dat is helemaal niet zo slecht", aldus Teunissen. Het college vindt dat het kleine aantal negatieve verhalen - zoals de dak- affaire van het gemeentehuis - relatief veel aandacht en reacties krijgen. Dit staat niet in verhou ding tot de grote hoeveelheid bouwplannen die probleemloos het welstandsproces doorlopen. Opvallend is dat slechts een kwart van de bouwplannen is ont worpen door een architect. In 75 procent van de gevallen ging het om eigen tekeningen of werden ze gemaakt door een bouwkundig tekenaar. Teunissen constateert dat veel aanvragers de commissie als architect gebruiken. De welstandsnota - die pas een jaar oud is- blijkt nogal wat ondui delijkheden en onvolkomenhe den te bevatten. "De nota is toen onder tijdsdruk tot stand geko men. Door vage of onduidelijke omschrijvingen, ontstaan er vaak discussies. Het moet op veel pun ten concreter." Teunissen noemt als voorbeeld termen als 'natuur lijk materiaal' of 'passend bij het dorpse karakter'. "Wij gaan de nota helemaal screnen op dit soort onduidelijkheden, zodat er geen twistpunten meer kunnen zijn." De communicatie rondom wel stand kan wel een impuls gebrui ken. De gemeente wil hiervoor haar website beter benutten. Zodat aanvragers al van tevoren kunnen zien aan welke criteria en eisen moet worden voldaan. De openbare vergaderingen van de commissie WMA worden nauwe lijks bezocht. Wel is in 2004 bij zo'n honderd plannen de opdrachtgever en/of de architect aanwezig geweest voor een toe lichting. De huidige vergaderloca tie in de kelder van het gemeente huis is slecht toegankelijk en vormt een belemmering voor de openbaarheid. Vandaar dat de commissie vanaf 2006 in een betere ruimte, in de nabijheid van de hoofdingang, gaat vergaderen, zodat geïnteresseerden ook de kans krijgen om 'zomaar' even binnen te lopen. Bijna de helft (44 procent) van de aanvragen betreft kleine bouw werken zoals dakkapellen, serres, tuinkamers, tuinhuisjes, schuttin gen en garages. Deze bouwplan nen worden in de loop van 2006 helemaal welstandsvrij. Voorwaarde is wel dat de bouw sels niet grenzen aan de openbare ruimte. Vooral achter de woning en uit het zicht van de straat wordt voortaan veel meer moge lijk. Burgers ervaren de bestaande werkwijze nog als betuttelend en lastig. Door de aanvragers veel meer vrijheid en verantwoorde lijkheid te geven, hoopt de gemeente veel onbegrip en erger nis over 'welstand' uit te bannen. "Waarom zouden we moeilijk doen als het effect op de openba re ruimte toch nihü is?", vraagt Teunissen zich af. "Alles wat je niet ziet vanaf de straatkant wordt welstandvrij. Want iedereen moet zelf weten of hij een witte, groe ne of blauwe serre wil." Vrij van welstand betekent overigens niet dat er geen bouwvergunning meer hoeft worden aangevraagd. Alle wijzigingen hoeven de bur gers niets extra's te kosten. Het ophalen van pasklare bouwteke ningen in het gemeentehuis wordt verwerkt in het legestarief dat kostendekkend is. "Het overgrote deel van de bur gers gaat erop vooruit. Wellicht dat de bouwleges zelfs omlaag kunnen. We bieden iedereen maximale ruimte zonder aan kwa liteit in te boeten." inspirerend. Een aantal gelovigen dat ook in Lourdes is geweest, vond het gevoel van kracht en rust terug in Venray. De 250 kaar sen en kaarsenhouders die vorig jaar besteld waren, zijn allemaal gebruikt, daardoor weten we het aantal bezoekers. Het weer heeft toen ook meegewerkt, hopelijk zorgt God zaterdag 15 oktober opnieuw voor goed weer." vormgeving en architectuur. Waarbij ook een rol is weggelegd voor de welstandscommissie. Wel streeft de gemeente ernaar in het buitengebied de welstandseisen wat ruimer te formuleren. In Venray startte op 1 sep tember een samenwerkings project waarbij individu, arbeid en toekomst vanuit verschillende invalshoeken centraal staan. Het project is het best te omschrijven als een WAT-relatie met 3 partners. WAT staat daarbij voor Working Apart Together. De partners zijn onderdelen van Arkant, GGZ-Groep Noord- en Middden-Limburg en het Raayland College. De officiële opening vindt plaats op donder dag 6 oktober (vandaag). Dan wordt ook de naam van het samenwerkingsproject bekend gemaakt. De Arkant-partner is de afde ling Test Training van Arkant, het reïntegratiebedrijf van de NLW Groep. Hier worden arbeidsmogelijkheden onder zocht van mensen met een beper king. De GGZ-partner bestaat uit het Dagactiviteitencentrum (DAC) en de afdeling Arbeidsrehabilitatie. Hier wordt aan cliënten met psychiatrische en psychische beperkingen een zinvolle daginvulling geboden of vindt begeleiding naar passend werk plaats. De Raaylandpartner is het Venrays Arbeidspraktikum (VAP), onderdeel van het prak tijkonderwijs van het Raayland College. Hier volgen leerlingen uit het 3e en 4e leerjaar praktijk onderwijs. Het samengaan van de drie partners behelst vooralsnog voor namelijk gezamenlijke huisves ting op het terrein van de NLW Groep aan de Smakterweg in Venray. Iedere partner heeft hier eigen werkruimtes, eigen midde len en eigen begeleiders. Het behoud van ieders eigen identi teit is binnen het samenwerkings project dan ook een duidelijk gegeven. De WAT-relatie is enerzijds gegroeid vanuit bestaande con tacten rond kennisuitwisseling en collegiale ondersteuning. Anderzijds is voor samengaan gekozen om praktische redenen, met name op het gebied van huis vesting. De bedoeling is dat feitelijke samenwerking groeit vanuit regelmatig begeleidersoverleg, waarbij men gebruik maakt van eikaars specifieke kennis en mogelijkheden. Verwacht wordt dat het profijt dat de partners van elkaar hebben vooral bestaat uit het optimaliseren van individueel maatwerk voor leerlingen c.q. cliënten. mr. drs. P. van Hoef mr. M. Gerrits mw mr. C. Verrijdt Van der Putt Advocaten Sectie ondernemingsrecht, tel. 0478-556677 Patersstraat 15-17 Venray www.putt.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5