unstencentrum dreigt met luiting beeldende kunst ien, horen, beleven... n lid worden! Venray groenste stad? Nieuwe politieke partij Ruimer minimabeleid Goede zorg? Geen probleem! Julicher Meijer ZORG GROEP Woensdag 12 oktober wordt in Kasteel de Berckt in Baarlo de uit slag bekendgemaakt van de natio nale groencompetitie Entente Florale. Deze competitie wordt nu voor het zevende achtereenvol gende jaar gehouden. De winnaars doen mee aan de internationale Entente Florale, waaraan elf lan den meedoen. Tien dorpen en ste den hebben hun visie en beleid ten aanzien van het groen in hun gemeente en de uitwerking daar van in de praktijk voorgelegd aan het oordeel van een deskundige jury- De prijzen worden uitgereikt door de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit dr C.P. Veerman. Het thema van deze dag is Groen en Gezondheid. Erica Terpstra, voorzitter van NOCNSF en Guido van Woerkom, hoofddi recteur van de ANWB belichten in hun inleidingen onder meer het grote belang van actieve recreatie in een groene omgeving dicht bij huis. In de categorie steden, plaat sen met meer dan 15.000 inwo ners, gingen Amstelveen, Dordrecht, 's-Gravezande, Nuenen, Venray, Winterswijk en Zwolle de onderlinge competitie aan. In de categorie kleine steden en dorpen zijn dit Beesd (Gemeente Geldermalsen), Eersel en Wijhe (Gemeente Olst-Wijhe). Het groen in het verstedelijkte gebied komt steeds sterker in de belangstelling. Tal van weten schappelijke publicaties onder strepen het belang van het groen in de directe woonomgeving voor welzijn en welbevinden van de mens. De laatste decennia staat echter zowel de hoeveelheid als de kwaliteit van het groen sterk onder druk. De bezuinigingen op gemeentelijk niveau hebben het groen tot veelal sluitpost gedegra deerd. Gezaghebbende adviesor ganen als de Gezondheidsraad en de Raad voor het Landelijk Gebied hebben inmiddels ook aan de bel getrokken. Hoeveel belang de inwoners zelf aan de aanwezig heid van kwaliteitsgroen hechten wordt nog eens duidelijk uit het VROM-onderzoek van 2005. De stichting Entente Florale Nederland stelt zich tot doel om met de nationale groencompetitie voor steden en dorpen het grote belang van kwaliteitsgroen onder de aandacht te brengen van over heden, bedrijfsleven en burgers. Inbraak De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een 30-jarige man uit Venray gearresteerd op verdenking van inbraak. Bij de politie kwam een melding binnen dat er werd ingebroken in een winkelpand aan de Schoolstraat. Onderweg kreeg de politie door dat de verdacht zich ophield in De Omloop. Daar trof de politie de verdachte aan en heeft hem daar op aangehouden. Op de plaats waar de man werd aangetroffen, trof de politie eveneens een drie tal zakken aan met daarin kleding. De 30-jarige Venraynaar is overge bracht naar het bureau. De politie heeft de zaak in onderzoek. Relatiegeschenken www.steja.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wülemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail; advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray Groene Kruis is een begrip in Noord-Limburg. Al generaties lang komen onze medewerkers bij de mensen thuis voor huishoudelijke hulp, verzorging en verpleging. Groene Kruis Zorg aan Huis behoort tot de vijf beste zorgdiensten van Nederland. Zo bleek onlangs uit een landelijk onderzoek onder 55.000 thuiszorgklanten Dus als u zorg nodig heeft, vertel dan uw arts dat u het Groene Kruis wilt. Professionele wijkzorg is nu eenmaal ons vak! Donderdag 6 oktober 2005 - Pagina 3 Vervolg VP Voorzitter welstand stopt Nico Nelissen, de voorzitter van de commissie Welstand, Monumenten en Architectuur (WMA), legt zijn functie neer. De Maastrichtenaar is drie jaar voor zitter geweest. Zijn termijn liep af op 1 september 2005 en kan met drie jaar verlengd worden. Maar Nelissen heeft besloten af te zien van een herbenoeming. Ook de termijn van de leden Otto van Dijck en Bert Lerou is verstreken. Het college wil bei den weer voor drie jaar herbenoe men. Daarover vinden binnenkort gesprekken plaats waarbij de nieuwe voorzitter en de evaluatie van de welstandsnota een belang rijke rol spelen. Het college van B en W ver wacht op 1 december weer een volledige commissie WMA, die uit vijf personen bestaat, te hebben. Gemeente gaat paal en perk stellen aan reclame De gemeente Venray gaat regels opstellen waaraan reclame bij winkels of bedrij ven moet voldoen. Vooral in het winkelcentrum wemelt het van de reclame-uitingen waarmee de gemeente en de commissie welstand niet altijd even gelukkig zijn. Aanvragen voor (gevel)reclame worden getoetst door de commis sie Welstand, Monumenten en Architectuur (WMA). Omdat een reclamebeleid ontbreekt, neemt de behandeling van de plannen veel tijd in beslag en leidt het vaak tot veel discussies. De gemeente vindt dat de ontwerpers onvol doende oog hebben voor de invloed van reclame op de omge ving. Ook blijkt dat vaak zonder vergunning illegale reclame-uitin gen worden geplaatst. Hiertegen is tot nu toe nauwelijks opgetre den. Om de ruimtelijke kwaliteit beter te waarborgen is het wense lijk een nota reclamebeleid op te stellen. Ook moet er meer draag vlak komen bij de ondernemers in het centrum. Het college ver wacht de nota voor 1 juli 2006 aan de gemeenteraad te kunnen aanbieden. De lokale partij heeft voorbeel den genoeg. "Zoals het St. Annaterrein met een bebouwing die een prachtige variëteit aan Nederlandse architectuur laat zien en waarmee Venray landelijke bekendheid geniet. Het dreigt ten prooi té vallen aan een troostelo ze projectontwikkelaarscultuur. De oudste woonhuizen aan de Hoenderstraat, die de potentie hebben om samen met de omge ving van het Freulekeshuus de kern van een historisch kwartier te vormen, gaan zonder enige bemoeienis van de gemeente roemloos ten onder. En dat terwijl Venray al zo weinig historische bebouwing heeft. Een ander punt van grote zorg is het oude raad huis. Een van de meest markante gebouwen op een van de mooiste plekjes staat gewoonweg te ver loederen. Het is volslagen ondui delijk wat hier moet of staat te gebeuren. Dit is een gebouw dat bij uitstek ten dienste dient te staan van de Venrayse bevolking." InVENtief meent dat een sterk regionaal centrum als Venray niet zonder een naar behoren functio nerend ziekenhuis kan. De nu met opheffing bedreigde ziekenhuis- post hoort daar zeker bij. Verder baart de. economische ontwikke: ling de partij grote zorgen. "De industriële basis van Venray bestaat steeds sterker uit logistie ke activiteiten. In enorme loodsen die het groene landschapsbeeld in sterke mate ontsieren. Dit lijkt prima, maar deze branche is uiter mate gevoelig voor schommelin gen in de wereldconjunctuur. Als er een verschuiving van de logis tieke stromen komt, dan is er grote kans op massale werkloos heid in Venray. In plaats van in te zetten op diversiteit heeft de gemeente de ontwikkeling van haar industrieterreinen gegund aan een projectontwikkelaar die nagenoeg uitsluitend gaat voor deze grote logistieke loodsen. Deze exclusiviteit mondde onlangs uit in de trieste BMW- affaire. Het politieke antwoord van de raad hierop is geheimhou- ding." De kersverse partij heeft een bijzonder oog voor de kerkdor pen. De dorpen worden gezien als een belangrijke drager van de regionale identiteit en kwaliteit van de gemeente Venray. "De kerkdorpen zijn door de inzet en initiatieven van hun bevolking vitaal en leefbaar. Mensen die hier op bezoek komen vinden vooral de dorpen en hun omgeving mooi." Ook het functioneren van de gemeentelijke organisatie blijft, volgens Kienhuis en zijn mede standers, voor veel mensen een voortdurende bron van zorg en irritatie. "Ondanks de reorganisa tie die onlangs heeft plaatsgevon den, bereiken ons nog steeds veel klachten over het functioneren van het ambtelijk apparaat en de betrouwbaarheid van het gemeen telijk beleid. Heel raar is het dat in Venray de wethouders geen spreekuur hebben. De kloof tus sen burgers en bestuurders lijkt groter dan ooit." InVENtief doet een oproep aan betrokken burgers om mee te doen en te reageren via e-mail: info-inventief@wanadoo.nl. Harddrugs De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 19-jarige inwoner van Venlo aangehouden op verdenking van het overtreden van de Opiumwet. Een politie patrouille werd rond 00.10 uur bij discotheek De Steeg in Leunen aangesproken door de beveiliging nadat er bij fouillering van een man een pakketje met poeder was aangetroffen. De man werd samen met het pakketje overge dragen aan de politie, waarna hij werd aangehouden. Het bleek te gaan om een kleine hoeveelheid harddrugs. Hij werd overgebracht naar het politiebureau waar tevens een kleine hoeveelheid weed werd aangetroffen bij de man. De drugs zijn in beslag geno men en tegen de 19-jarige is pro ces-verbaal opgemaakt. EN MAAS ndien gemeente bezuiniging 100.000 euro doorzet Kunstencentrum Jerusalem eigt uit elkaar te vallen, idien de bezuiniging van 3.000 euro wordt doorge- dan zal dit het einde van 'afdeling beeldende kunst tekenen. Er heerst grote ivrede bij bestuur en direc- over de houding van de meente Venray. Bestuurs- lorzitter Joep Hahn schreef weken geleden een randbrief in de hoop nu wel :n reactie los te krijgen. pe consequentie van de bezui- iging is dat de beeldende kunst 'dit cursusjaar gesloten moet >rden. Er heerst grote onzeker- id bij cursisten en personeel, irige week woensdag bracht de jnmissie Maatschappelijke :nsten een bezoek aan het kun- •ncentrum. De politici reageer- n verbijsterd op de uitleg die daar van voorzitter Hahn en ecteur Ko van der Velpen te ren kregen. •Vorige maand uitte Tom van n Hoek (Lokaal Aktief) al zijn irgen in de commissievergade- jig over de financiële proble- en, waardoor de cursisten met jge contributies dreigen te wor- !n opgezadeld. Wethouder Emonts (PvdA) reageerde dat het allemaal niet zo erg was. Hij ver klaarde met het kunstencentrum in gesprek te zijn over de finan ciën, de subsidie en de toekomst. Volgens Emonts neemt het aantal muziekleerlingen af en heeft het geldgebrek vooral de maken met allerlei 'mooie plannen' die de stichting voor de toekomst heeft. Zoals samenwerking met andere culturele organisaties. "Want daar hangt nu eenmaal een prijskaartje aan", aldus Emonts, die verzeker de dat er geen acute nood is. Tevens ziet de wethouder geen aanleiding de bezuiniging van een ton terug te draaien. "Die korting van 100.000 euro blijft overeind." BEZUINIGING De bezuiniging werd twee jaar geleden aangekondigd voor het inmiddels failliete SKVNL uit Venlo. Het betreft de activiteiten dans en beeldende kunst. Na het faillissement is de Venrayse tak van SKVNL, die al in het gebouw aan de Heuvelstraat gehuisvest was, voortgezet onder de vleu gels van de muziekschool. Directeur Ko van der Velpen wijst erop dat de gemeente er sterk op heeft aangedrongen dat de voormalige muziekschool met SKVNL zou samensmelten tot één kunstencentrum. "We hebben toen het voorbehoud gemaakt dat die geplande bezuiniging géén gevolgen voor ons mocht heb ben", aldus Van der Velpen. "In het begin was er nauwelijks zicht op de financiële situatie van het SKVNL. Dat had voor ons ook niet de hoogste prioriteit. Want het cursusjaar stond voor de deur en de continuïteit van de lessen was het belangrijkste. Er is kei hard aan gewerkt om de integra tie re realiseren. Dat was een hele klus waarbij steeds het belang van de cursisten op de eerste plaats stond." OPMAKEN BALANS Nadat er meer financiële gege vens beschikbaar waren, maakte het kunstencentrum afgelopen voorjaar direct de balans op en stelde de gemeente op 9 maart op de hoogte. De conclusie was dat met de huidige subsidie er grote tekorten dreigen. Indien de bezuiniging van 100.000 euro op dans en beeldende kunst met ingang van 2007 wordt doorge zet, dan dreigt de integratie te mislukken. In april ontving de gemeente tevens het nieuwe ondernemingsplan. "Naast al onze brieven kregen we ook daar geen enkele reactie op", zegt een teleurgestelde Van der Velpen. "We hebben toen maar zelf het inititatief genomen en in juni vond een gesprek plaats met Emonts en zijn ambtenaren. Maar daar is helemaal niets uitgeko men. We stonden na het gesprek met lege handen. Sindsdien heb ben we niets meer vernomen. We zijn het zat en daarom heeft het bestuur twee weken terug die brief gestuurd. We hebben het vervelende gevoel dat de gemeente alles op zijn beloop laat." De directeur geeft aan dat ondanks het faillissement van SKVNL en alle perikelen de samenvoeging van muziek, dans en beeldende kunst een groot succes is geworden en dit dreigt nu in gevaar te komen. Afgelopen cursusjaar telde het kunstencen trum 2.200 leerlingen en dit aan tal is nu al opgelopen tot bijna 2.400. Doordat de huur van het gebouw en de salariskosten van het personeel jaarlijks sterker stij gen dan de gemeentelijke subsi die, moeten de tarieven al telkens flink verhoogd worden. "De bezuiniging van 100.000 euro kan daar absoluut niet meer bij. Dit zou een verhoging van 75 pro cent betekenen." Van der Velpen heeft veel plan nen voor de toekomst op het gebied van onderwijs en samen werking met andere culturele instellingen (bibliotheek, schouwburg, Odapark, Freulekeshuus en bioscoop) in Venray. Hij ziet grote kansen voor de kunsteducatie nu de integratie zo succesvol blijkt. "Op veel fron ten zijn we heel actief en met veel plezier bezig om het kun stencentrum tot een succes te maken. Dit gaat verloren als de bezuiniging doorgaat. Het sluiten van de afdeling beeldende kunst betekent dat een groot gedeelte van het gebouw komt leeg te staan. Al het moois wat op dit moment ontstaat wordt zo door de gemeente tenietgedaan." Leonie Cals (WD) mérkte in de commissievergadering op dat de bezuiniging destijds betrekking had op het SKVNL en niét op de muziekschool. "Er is nu met het kunstencentrum toch een heel andere situatie ontstaan", meende Cals. Maar volgens Emonts maakt dit geen verschil. "Want de bezui niging is gekoppeld aan het pro duct en niet aan de producent." uterpe houdt kinderconcert in de schouwburg Klantenservice 077-320 95 95 Meer info? Kijk op www.zgnl.nl In de nieuwe nota minimabeleid 'Mee(r) doen met minder' verruimt de gemeente de mogelijkheid om deel te nemen aan allerlei regelingen. Zo wordt de abonnementenregeling voor bijvoorbeeld een lidmaat schapvan een vereniging of een abonnement op een tijdschrift of krant voortaan toegankelijk voor mensen met een inkomen tot maximaal 115% boven de bijstandsnorm. De vergoeding blijft 95 euro per jaar. Het college doet het voorstel een nieuwe regeling in het leven te roe pen voor zelfstandig wonende ouderen, chronisch zieken en gehandi capten, Ze kunnen een beroep op een bijdrage van 150 euro per jaar per huishouden. De gemeente wil juist voor deze groep iets extra's doen omdat zij de bezuinigingen en de stijgende gas- en elektriciteits prijzen het meeste voelen. De al bestaande regelingen en voorzieningen blijven intact. Zoals de schuldhulpverlening, de maaltijdvoorziening voor ouderen en de kwijtschelding van gemeentelijke belastingen. De gemeente wil met het nieuwe beleid bereiken dat de minima volwaar dig mee kunnen doen in de Venrayse samenleving. Het ruimere vangnet moet sociale uitsluiting voorkomen van mensen met een inkomen op of rond het sociaal minimum. uit onze interne opleiding door naar het groot orkest." Met het kinderconcert wil Euterpe kinderen enthousiasme ren voor de harmonie en voor de opleiding. "Kinderen kunnen het concert zelf beleven en zo enthousiast worden, dat ze vragen of ze lid mogen worden van de harmonie. Dat is de beste motiva tie die er is." ARRANGEREN Het kinderconcert richt zich op de kinderen in de leeftijd van 5 tot 9 jaar. "Het repertoire is daar op afgestemd. Bovendien loopt die leeftijd ook in de pas met de gemiddelde instapleeftijd voor de harmonie: 7 of 8 jaar is ideaal om te beginnen met het leren lezen van noten en spelenderwijs muziek maken. Op die leeftijd leren kinderen heel snel. En als het goed gaat, kunnen ze binnen enkele jaren meespelen in de jeugdharmonie en vervolgens, meestal na een jaar of acht, door stromen naar het groot orkest." Aan het kinderconcert nemen een veertigtal leerlingen van vijf basisscholen deel. Een aantal van hen zingt, een aantal danst en een aantal beeldt een toneelstuk uit dat door een verteller wordt voor gedragen. Afgelopen week oefen den de kinderen uit het basison derwijs voor de eerste keer met het groot orkest en het jeugdor kest. "Met het zelf schrijven van stukken en arrangeren zijn we in de loop van dit jaar begonnen. Ik ben aangenaam verrast door de samenwerking, met name tussen het groot orkest en het jeugdor kest. De jeugdige muzikanten vin den het geweldig om met het groot orkest te spelen." Het groot orkest van de Koninklijke Harmonie Euterpe zal samen met het jeugdorkest en kinderen van basisschool Coninxhof het sprookje 'de rat tenvanger van Hameien' vertol ken. Er worden liedjes van Annie M.G. Schmidt gezongen door Fred Jansen en diverse kinderen van basisschool de Keg, de Landweert, St. Oda en de Toverball zullen dansen op muziek van K3. Daarnaast zal een aantal kinderen van basisschool St. Oda nog een kinderen voor kinderen medley zingen. Het con cert wordt gepresenteerd door Marielle Pouwels. "Iedereen die komt luisteren naar het kinderconcert, mag uit volle borst meezingen met alle bekende liedjes, vertelt Elleke Raedts, die als fagottist zelf optreedt tijdens het concert. Kaarten voor het kinderconcert kosten 1.50 euro en zijn verkrijg baar - tijdens de openingstijden - bij de bibliotheek van Venray, de Sprank, de schouwburg en bakke rij van Gassel in Ysselsteyn. Het concert op zondag 9 oktober begint om 15.30 uur en zal onge veer een uur duren. I De Koninklijke Harmonie Éuterpe houdt op zondag 9 ktober in de schouwburg een inderconcert. De harmonie jrekt daarin samen op met vijf asisscholen uit Venray. De Istelling van het concert is ïweeërlei. Euterpe wil onder- repen dat de muziekvereni- een fris, dynamisch ezelschap is. En het concert |s ook een uitgelezen moment m kinderen kennis te laten laken met de harmonie, pen, horen, beleven en...lid lorden. De harmonie heeft nog bij veel jensen een saai imago als het •gedutte gezelschap dat een aan- il keren per jaar over straat ouwt en muziek maakt. De ach- Ul faalde beeldvorming is er nog itale lüid'weet fagottist Elleke Raedts, ,ani Cretans van Euterpe. Hoe iris '"dei's is de werkelijkheid. ,(I JKoninklijke Harmonie Euterpe is dynamische en frisse vereni- tog die heel divers met muziek 'ezig is. We organiseren proms- nieuwjaarsconcerten, onze jeugdharmonie treedt op, en er zijn tal van bandjes met de harmo nie verbonden. Alles behalve suf fig en oubollig. En toch-heeft niet iedereen dat schérp op het net vlies staan. Met een kinderconcert hopen we die beeldvorming posi tief te beïnvloedenr" Van het kinderconcert moet ook een wervende werking uit gaan voor Koninklijke Harmonie Euterpe, hoopt Elleke Raedts. "We hebben altijd de wens om meer jeugdleden aan ons te binden. Omdat het gemiddeld acht jaar duurt voordat je zover bent dat je het niveau hebt voor het groot orkest, moeten we voortdurend bij jeugd werven om ook in de toekomst onze harmonie op peil te houden. Temeer omdat natuur lijk niet iedereen de acht jaar vol houdt of vanzelfsprekend door stroomt naar het groot orkest. Er zijn genoeg jongeren die gaan stu deren, Venray verlaten en zo ver loren gaan voor de harmonie. Of ze gaap een andere hobby beoefe nen met dezelfde trainingsavond als de harmonie. In de praktijk stroomt één op de drie leerlingen

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3