Opknapbeurt N554 bijna ten einde Paaltjes op Leeuwerik oeten weg' Sroote Molenbeek meandert weer Meerlo-Wanssum 'Actievere dorpsraad in Meerlo' Dorpsraad was ooit springlevend (D ■eis, L Peel en Maas in Meerlo-Wanssum 'Snel bouw op Pilmus' valuatiebijeenkomst werkzaamheden medio oktober Eenrichtingsverkeer wekt ergernis op [he paaltjes op de Leeuwerik p veel inwoners van Meerlo p doorn in het oog. Dat pek donderdagavond tijdens jt werkbezoek van het colle- B en W aan het dorp. p paaltjes, die de Leeuwerik pa de zijde van zalencomplex Brugeind afsluiten, moeten snel mogelijk verdwijnen, pden Jan van Lipzig en jpns Koch. I Zij vinden het niet eerlijk dat I Leeuwerik na de uitbreiding p sporthal 't Brugeind op ver- pk van de bewoners de straat |r(j afgesloten als ontsluitings- fg. De bewoners vreesden voor pkeersoverlast en kregen de lÜtiek zover dat er paaltjes wer- F geplaatst. Een fout besluit, ps Van Lipzig en Koch. "De Idere wegen naar de Hoofd- N toe moeten daardoor al het Jfkeer verwerken. Het zou eerlij- I"7 zijn als de paaltjes op de Leeu- ik worden weggehaald", zo poogde Jan van Lipzig, die het college van B en W onlangs in een brief op de hoogte stelde van de in zijn ogen oneerlijke situatie in Meerlo. Gelijke monniken, gelijke kappen: de overlast van het auto- en vrachtverkeer moet eerlijker verdeeld worden over alle straten, zo luidt zijn betoog in grote lij nen. Een betoog dat donderdag avond tot luid applaus leidde. Want veel meer inwoners van Meerlo blijken zich te ergeren aan de eenrichtingssituatie op de Leeuwerik. Sinds de paaltjes er staan, is het verkeer in de omlig gende straten fors toegenomen, kregen wethouders Holl (GP'94), Derikx (CDA)en Beterams (PK Meerlo-Wanssum) donderdag avond te horen. "Waarom rijdt het verkeer wel via Den Bogerd naar de Hoofdstraat en niet via de Leeuwerik?", vroeg Van Lipzig zich af. "Deze verkeersmaatregel is niet aan de mensen uit te leg gen." Verder blijken sommige auto mobilisten de paaltjes te omzeilen door over het grasveld de Leeu werik op of af te rijden. Wethouder Derikx (CDA) hoor de de woorden van de dorpelin gen donderdagavond aan en con cludeerde dat een meerderheid van de mensen in de zaal de mening was toegedaan dat de paaltjes wegmoeten. "We zullen de paaltjes in de politiek ter dis cussie stellen. Maar er zijn onge twijfeld ook mensen die een ande re mening over de paaltjes hebben, alleen zijn die vanavond niet hier." EL EL EN MAAS Ik roep u op om alle klachten te melden. Dan kan de provincie ervoor zorgen dat alle mankemen ten opgelost worden. Via de dorpsblaadjes zullen we de inwo ners op de hoogte brengen van de datum en het tijdstip van de bij eenkomst." De opknapbeurt van de N554 heeft geleid tot een ware klachten regen van met name inwoners uit Tienray en Meerlo. Ook tijdens het werkbezoek werd er veel veel vuldig geklaagd over verkeerd geplaatste paaltjes, losliggende putdeksels en mankementen aan trottoirs. Wethouder Derikx waste zijn handen in onschuld door te zeggen dat de provincie verant woordelijk is, als eigenaar van de weg en opdrachtgever voor de opknapbeurt. Uet waterscnap reei en Easvallei is met man en 0Cht bezig om de Groote plenbeek en de Boddebroek Meerlo-Wanssum terug te -engen in de oorspronkelijke aat. De beek is opgenomen een provinciaal plan en jeft nu een zogeheten 'speci fic ecologische functie' kregen. Dit houdt in dat de ,ek geschikter gemaakt prdt voor planten, dieren, ssen, macrofauna en andere iterorganismen. Afgelopen eek is de Grote Molenbeek in [buurtschap Brugeind ten iiden van Meerlo gemean- rd. De benedenloop van de Bodde- oek ligt in nieuwe natuurgebie- n, en hier ligt dus een goede ^gelijkheid om ook deze beek ologisch in te richten. Met de inrichting worden een aantal elpunten weggewerkt. Zo wor- neen aantal visbarrières wegge- ald, zodat vissen en andere waterorganismen vanuit de Maas de Groote Molenbeek kunnen optrekken. Bijzonder is dat het waterschap voor het eerst de taluds verstevigt op Oudhollandse manier, namelijk met wiepen (wilgenhout) achter palen. Hier mee wordt het talud voorzien van Een beeld van de kronkelige Groote Molenbeek bij Meerlo. een goede verankering op de bodem van de beek. Hierboven worden graszoden aangebracht die uitschuring van het talud moe ten voorkomen. Tevens wordt het talud plaatselijk aangeplant met gele lis. Deze plant zal ervoor zor gen dat de taluds ook in de verde re toekomst worden vastgehou den, door het uitgebreide wortelstelsel dat deze plant vormt. De gele lis geeft de beek ook een vriendelijker aanzicht. Net als trouwens de verdere spon tane ontwikkeling van andere water- en oeverplanten, zo ver wacht het waterschap Peel en Maasvallei. In het stroomgebied van de Groote Molenbeek (zo'n 18.000 hectare) is door de jaren heen veel veranderd. Deze beek, die ontspringt in Grashoek en in Wanssum weer in de Maas uit mondt, is vroeger rechtgetrok ken. De lengte van de beek is ongeveer 35 kilometer. Water schap Peel en Maasvallei heeft ervoor gezorgd dat tegenwoordig de beek weer zoals vroeger door het landschap slingert. Water wordt langer vastgehouden en er is meer dynamiek in de beek. opknapbeurt van de de doorgaande weg tus- Horst en Wanssum, wordt 24 oktober afge- Wel worden na deze op enkele plaatsen nog Iwerkzaamheden uitge vaar deze werkzaam- vinden zonder wegaf- plaats", vertelde jèthouder J. Derikx (CDA) pnderdagavond tijdens het Srkbezoek aan Meerlo. Kn verband met de werkzaam- fden aan de weg wordt van 17 itober tot en met 24 oktober de lóosterstraat tussen de Bemadet- [laan en het klooster in Tienray gesloten, met uitzondering van B weekend van 22 en 23 okto- Maandag 24 oktober wordt het gedeelte tussen supermarkt Jan Linders (de parkeerplaats blijft wel bereikbaar) en de komrem- mer bij het klooster in Tienray tus sen 07.00 en circa 16.00 uur afge sloten vanwege het aanbrengen van de asfaltdeklaag en de rode fietssuggestiestroken op de rij baan. Het verkeer tussen Tienray en Meerlo zal tijdens de werkzaamhe den van 17 oktober tot en met 21 oktober in beide richtingen wor den omgeleid via de Swolgense- weg en Mgr. Jenneskensstraat. Het verkeer tussen Tienray en Horst zal tijdens de afsluiting van maan dag 24 oktober tussen 07.00 en circa 16.00 uur in beide richtin gen worden omgeleid via 'Aard- beienland', Heesweg en Veestraat. De gemeente Meerlo-Wanssum belegt medio oktober waarschijn lijk in 't Brugeind in Meerlo een vergadering waarin de opknap beurt van de N554 wordt geëvalu eerd. "We willen weten hoe de reconstructie gelopen is en hoe de inwoners van de dorpen het hele traject hebben ervaren", vertelde wethouder Derikx (CDA) donder dagavond tijdens het werkbezoek aan Meerlo. Ook de dorpsraden en het gehandicaptenplatform wor den voor de evaluatiebijeenkomst uitgenodigd. De bedoeling is dat de aanwezigen tijdens die bijeen komst hun zegje kunnen doen en eventueel kunnen aangeven wat er in hun ogen nog moet verande ren en/of verbeteren aan de weg. "De vergadering zal voor de ople vering van de weg plaatsvinden. Donderdag 6 oktober 2005 - Pagina 15 y,v De drie wethouders van de gemeente Meerlo-Wanssum hebben de dorpsraad van Meerlo gevraagd om haar slui merend bestaan om te zetten in een actiever leven. De gemeente wil graag een actie ve dorpsraad als sparringpart ner om projecten te bespre ken en om een breed draagvlak voor plannen te realiseren. Martin Janssen, secretaris van de dorpsraad, is best bereid om meer tijd en energie in de raad te steken. Hij vraagt zich wel af of er vol doende draagvlak is voor een actieve dorpsraad in Meerlo. Het heractiveren van de dorps raad stond op het verlanglijstje van de drie wethouders die verle den week een werkbezoek brach ten aan Meerlo. In de matig bezochte bijeenkomst in het Bru geind kaartten ze hun wens aan. Martin Janssen hoorde het met plezier aan.Tegelijkertijd heeft hij er een hard hoofd in of die wens wel realiseerbaar is. "Ik juich een actieve dorpsraad in Meerlo toe, maar dan moet er wel draagvlak zijn. Wij gaan er niet voor onszelf zitten." Volgens Janssen zal de dorpsraad moeten worden uitge breid om een actiever beleid te kunnen voeren. "Betrokkenheid is wel een vereiste. Als niemand zich wil inzetten, houdt het ver haal snel op." Martin Janssen begrijpt dat de gemeente graag een actievere dorpsraad wil. "De gemeente wil een aanspreekpunt en sparring partner hebben. De dorpsraad als stem van Meerlo. Bijvoorbeeld om te peilen hoe Meerlo denkt over het dorpsontwikkelingssplan. Dat wordt binnenkort actueel. Maar om die stem te kunnen zijn, moe ten we sterk verankerd zijn in de gemeenschap. En dat is nu zeker niet het geval. De dorpsraad gaat binnenkort met wethouder Bete rams in gesprek over de wens van de gemeente. De gemeente heeft aangegeven ons met raad en daad te willen bijstaan. Ook Synthese zou ons kunnen begeleiden bij het heropstarten van de dorps raad. Ik vind dat we eerst een goed plan van aanpak moeten opstellen en vervolgens in kaart moeten brengen hoe groot de behoefte van de Meerlonaren aan een sterke en actieve dorpsraad is. Alles zal afhangen van die behoefte." Burgemeester en wethou ders van Meerlo-Wanssum willen dat de slapende dorps raad van Meerlo ontwaakt en weer actief wordt. De komen de tijd wordt daaraan de nodi ge aandacht geschonken. Wie in oude Peel en Maasedities bladert of krantenknipsels uit vervlogen tijden bekijkt, ziet in een oogopslag dat de dorpsraad van Meerlo ooit springlevend is geweest. In de jaren zeventig begon het met het comité van Samenwer king, waarin alle voorzitters van Meerlose verenigingen zitting hadden, en in 1975 werden voor de eerste keer dorpsraadsverkie zingen gehouden. Dat de dorps raad leefde blijkt het uit het feit dat bijvoorbeeld in 1986 zestig procent van de inwoners een stem uitbracht op een van de twaalf kandidaten. Vooral in de beginjaren was het voor de dorpsraad vechten tegen de bier kaaien als het ging om invloed uit te oefenen op het gemeentelijk beleid. De toenmalig burgemees ter René Dittrich stond op het standpunt dat de gemeenteraad het hoogste orgaan is en dat de dorpsraden niets te betekenen hadden als het gaat om gemeente politiek. De raad kreeg dan ook, wat de gemeente toen betrof, geen poot om op te staan. Zo ver zette de dorpsraad van Meerlo zich destijds tegen de plek van het gemeentehuis in Meerlo. Vol gens de dorpsraad zou de hoofd ingang van het gemeentehuis moeten uitkomen op het dorps plein waardoor een zogenoemd 'Frans plein' ontstaat. De burge meester en de architecten von den dat maar niets. Het resultaat is dat er nu voor het gemeente huis een plein is wat nauwelijks een functie heeft en dat het ronde dorpsplein te klein is voor activiteiten, redeneerde de dorps raad destijds. DORPSPROMOTIE De dorpsraad deed destijds ook veel aan dorpspromotie. Een van de overblijfselen uit die tijd zijn Nieuwsblad Peel en Maas is een goed gelezen abonnemen tenblad voor de gemeente Venray en omgeving met rond de 13.000 abonnees. In de wekelijkse krant wordt het nieuws uit de regio Venray en Meerlo-Wanssum belicht. Gemeenteraadsvergaderingen, commissievergaderingen, nieuwtjes, interviews en ach tergrondverhalen passeren wekelijks de revue. Daarnaast heeft Peel en Maas een aantal pagina's gereserveerd voor sport-, kerk- en verenigings- nieuws uit de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum. Aankondi gingen van activiteiten, agenda's van clubs en de laatste nieuwtjes van bijna alle verenigingen (muziek, sport, carnaval, cultuur, etc) krijgen op de pagina's van de krant een mooi plekje. Door het sterk groeiende aantal abonnees van Peel en Maas in de gemeente Meerlo-Wanssum heeft de redac tie haar werkterrein sinds een jaar uitgebreid. Ook aan nieuws uit de gemeente Meerlo-Wanssum wordt sinds enige tijd meer aan dacht besteed. Wekelijks wordt in de krant plaats gereserveerd voor achter grondverhalen, interviews en andere nieuwtjes uit de zes dor pen die samen één gemeente vor men: Blitterswijck, Swolgen, Tien ray, Meerlo, Wanssum en Geijsteren. Verder wordt ook voor 'verenigingsnieuws' uit de gemeente Meerlo-Wanssum meer plaats ingeruimd. Dat betekent dat ook bijdragen van verenigin gen, bedrijven, partijen, werk groepen, scholen of instellingen een plek kunnen krijgen in Peel en Maas. Aanleveren sport- en vereni gingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Wellicht stuurde u in het verleden uw berichten alleen naar het plaatselijke dorpsblad of naar andere week- en/of dagbla den, uw berichten (het liefst per e-mail in Wordbestand), ook bij Peel en Maas van harte welkom. Sport- en verenigingsnieuws aan leveren voor dinsdagmorgen 10.00 uur. Ook voor leuke tips (achtergrondverhalen, jubilea, bij zondere activiteiten, etc.) houdt de redactie zich aanbevolen. Peel en Maas Grotestraat 68, 5801 BH Venray Tel: 0478-582727 Fax: 0478-510916 E-mail: redactie@vandenmunck- hof.nl de welkomstborden aan de ingang van het dorp met daarop de slogan: 'In Meerlo is Meer loos'. Toen vijfentwintig jaar gele den de Hoofdstraat na een grondi ge renovatie weer werd opgele verd, organiseerde de dorpsraad een groot dorpsfeest op straat: 'Meerlo, open voor u'. De dorpsraad adviseerde gevraagd en ongevraagd de gemeente, kwam in actie als Meerlose verenigingen en inwo ners successen behaalden en nam initiatieven die de leefbaarheid bevorderden als anderen dat nalieten. Meerlo kreeg zelfs een keer de titel 'Kern waar Pit in zit' van de Nederlandse Heidemij, dankzij de realisering van het speelterrein. Dat terrein werd in juni 1991 geopend door de Ach- terhoekse band Normaal. Samen met de soos heeft de dorpsraad ook vele jaren het traditionele Sint-Maartensvuur ontstoken aan de vooravond van 10 november, de feestdag van Sint- Maarten. Rond de eeuwwisseling werd de interesse vanuit de burgerij voor de dorpsraad minder en besloten de overgebleven bestuursleden om de activiteiten op een laag pitje te zetten. Als het echter aan het college van burgemeester en wethouders ligt, wordt het vuur tje van de Meerlose dorpsraad binnenkort weer aangewakkerd. Verkeersremmers op Dorpbroekstraat Op de Dorpbroekstraat in Meerlo komen drie verkeers remmers te liggen die de vei ligheid op de weg moeten ver groten. Met deze maatregel komt de gemeente Meerlo- Wanssum deels tegemoet aan de wens van de bewoners van de Dorpbroekstraat, die al jaren klagen over de vele hardrijders op de weg. Hun verzoek om van de weg een eenrichtingsweg te maken, wordt echter niet ingewilligd. Alleen tijdens de werkzaamhe den aan de weg wordt - in ver band met de veiligheid van het werkend personeel - tijdelijk eenrichtingsverkeer ingesteld. Aannemer Janssen de Jong uit Horst begint op 7 november met het asfalteren van de weg en het opknappen van het trottoir langs de weg. Na de winter worden op de weg rode fietssuggestiestroken aangelegd. Vorige week zijn de nutsbedrijven begonnen met het vervangen van de waterleiding en de gasleiding. Deze werkzaamhe den duren circa zes weken, vertel de wethouder Derikx (CDA) don derdagavond tijdens het werkbezoek van het college van B en W aan Meerlo. Bonnenregen tijdens reconstructie De politie heeft tijdens de reconstructie van de N554, de doorgaande weg tussen Horst en Wanssum, tussen de vier- en vijf honderd bekeuringen uitgeschre ven. "Vooral in Tienray zijn veel mensen bekeurd voor het rijden door roodlicht", vertelde gebieds- mentor Hans Nillesen donderdag avond tijdens het werkbezoek van het college aan Meerlo. Ook op de Hoofdstraat in Meer lo is veelvuldig gecontroleerd, ver telde de agent. "Maar waarom lezen we daarover dan niks in de krant?", zo vroeg Frans Koch zich af. De Meerlonaar vroeg Nillesen waarom er vanaf mei tijdens de werkzaamheden niet gecontro leerd was op de weg. "Want er werd door ontzettend veel auto mobilisten veel harder gereden dan 30 kilometer per uur. Ik heb de politie nooit bij mij voor de deur gezien om op snelheid te controleren." Nillessen antwoordde dat de politie 'niet alleen bij u voor de deur controleert' maar de aan dacht moet verdelen over meerde re locaties en taakvelden. "Maar er is wel degelijk gecontroleerd en bekeurd. En waarom een bericht niet in de krant verschijnt? Tja, de communicatie van de politie zit in Venlo. Daar worden de berichten geselecteerd en gemaakt. Daar kan ik verder ook niks aan doen." Wethouder Derikx (CDA) verwacht dat eind dit jaar nog de verloting van de vijftig kavels in het bouwplan Pil mus in Meerlo kan plaatsvin den. Aannemer Janssen de Jong gaat de woningen in het gebied bouwen, zo vertelde hij donderdagavond tijdens het werkbezoek aan het dorp. Binnenkort zal de gemeente een avond organiseren om belangstellenden verder te informeren over de plannen. "Ik heb goede hoop dat we op de Pilmus snel aan het bou wen zijn", aldus Derikx. Na voltooiing van de woon wijk Pilmus in 2007 wordt eerst Burgveld III als toekomstige loca tie voor woningbouw in het dorp Meerlo ontwikkeld. Burgveld III is de laatste fase van de nieuw bouwwijk tussen de Cocq van Haeftenstraat en de Stendert. In het gebied kunnen nog achttien vrijstaande en/of halfvrijstaande woningen worden gebouwd. De grond is in eigendom van de gemeente. Een deel van de opbrengst van Burgveld III wordt gebruikt om de varkenshouderij aan de Dorpbroekstraat 39 te ver plaatsen, het Derikx de aanwezi gen donderdagavond weten. Door de eigen stankcirkel kan het bedrijf niet meer uitbreiden. Daarnaast belemmert het bedrijf de woningbouw in de omgeving. De komende jaren kan de gemeente overigens nog terecht in de woonwijk Pilmus, waar tus sen 2003 en 2008 61 woningen verrijzen. Elf woningen zijn al gebouwd. De overige vijftig komen op de hoek Pilmus-Burg- veldweg. Het gaat om 23 starters- woningen en 25 vrijesectorwo- ningen. Samenwerking Thuiszorgwinkel en Mari De Groene Kruis Thuiszorgwin kel is een bijzondere samenwer king aangegaan met Mari vrijetijds centrum uit Wanssum. Door deze samenwerking introduceert Groe ne Kruis Thuiszorgwinkel exclusief voor Noord-Limburg de InfraSmart Cabine, een infrarood sauna die, op zeer eenvoudige wijze, thuis kan worden geplaatst. De sauna's worden gemaakt in een fabriek in China van de Wanssumse onderne mer Mark Pijpers. Mari uit Wanssum heeft deze sauna's zelf, in samenwerking met deskundigen op dit gebied in China ontwikkeld, uitgetest en ver beterd. Dit heeft geleid tot de beste sauna op dit gebied. Niet alleen in Nederland, maar in heel Europa wordt de sauna steeds populairder. Een jaarabonnement kost u slechts Naam: Adres: Postcode - 95' Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jp van mijn bank- of girorekening af te halen. b r handtekening: A. y AAAJ Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15