supermarkten in begroting snel gedicht [huiszorg Noord-Limburg: irofessioneel en betrokken Strijd over plek laten Start acquisitie gemeentegids Laat u inspireren... door onze keukens en badkamers van der putt m Advocaten BEDRIJFSONGEVAL? EN MAAS Indien de supermarkten uit het winkelcentrum verdwij nen, dan moeten ze een nieu we plek krijgen in de directe omgeving op loopafstand. Wethouder Heidens (CDA) vindt de buitensingels een goede optie. Daar zijn de grote supermarkten in de wijkcen tra het niet mee eens. Ze vre zen concurrentie als Edah of Albert Heijn te dicht in de buurt van de wijken Brukske, Veltum of Landweert komt. Sraar van Dijck van Plusmarkt in Landweert sprak dinsdag in bij de raadsvergadering. Hij maakte deel uit van de klankbordgroep die meepraatte over het nieuwe detailhandelsbeleid. Supermarkten in het centrum krij gen het steeds lastiger, vooral van wege de bereikbaarheid en par- keerproblematiek. De gemeente wil meewerken aan verplaatsing, maar zal hiervoor niet het initia tief nemen. De meerderheid van de raad vindt dat de supermarkten binnen loopafstand van het cen trum moeten blijven, bijvoor beeld rond de binnensingels. Ondernemer Van Dijck steunt die gedachte, zoals eerder een woord voerder van Schuitema (Cl000) de supermarkten zo dicht moge lijk bij het kernwinkelgebied wil houden. Van Dijck noemde de Julianasingel, Langeweg of Merseloseweg als geschikte loca ties. "Dit zijn allemaal straten die richting het centrum gaan. Door de loop van de supermarkt naar het winkelcentrum worden deze wegen ook aantrekkelijker voor winkels die zich geen Al-locatie kunnen veroorloven." Wethouder Heidens erkende de problematiek van de supermark ten in het centrum. "De groei stag neert. Ze kunnen niet uitbreiden en het parkeren wordt steeds moeilijker. In de wijken zijn wel parkeervoorzieningen en daar zijn de supermarkten dan ook uitgegroeid tot bovenwijkse voorzieningen." Heidens vreest met het vertrek van Albert Heijn of Edah ('er zijn signalen') voor leegstand in het kern winkelgebied. "En dat moe ten we niet hebben. Dit zou funest zijn voor de uitstraling van het centrum." Volgens de wethouder is er in de directe nabijheid van het cen trum geen geschikte locatie te vinden. "Dit kan alleen aan de sin gels. Want je moet ook rekening houden met de verkeersafwikke ling en het parkeren. Dichterbij dan de singels ligt niet voor de hand. Dat wordt heel lastig. En het begrip loopafstand is toch relatief," aldus Heidens die wees op de parkeerplekken bij Jerusalem aan de Raadhuisstraat. "Van daaruit maakt het qua afstand niets uit of je naar het winkelcentrum of naar de Noordsingel loopt." Heidens doel de wellicht op de vrijkomede locatie van garagebedrijf Van Haren op de hoek Raadhuisstraat- Noordsingel die al langer wordt genoemd als mogelijke plek voor een supermarkt. Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) pleitte voor het behoud van de supers in het centrum. Hij wees op nieuwbouwlocaties als De Gouden Leeuw en het KTS-ter- rein. "Het aantal bewoners in het centrum neemt alleen maar toe. En zij willen hun eerste levensbe hoeften zo dicht mogelijk bij huis aankopen." Theo Mulders (Samenwerking) was het niet met de zienswijze van Heidens eens. "De singels lig gen te ver weg. Het busstation aan de Julianasingel zou wel een goede locatie zijn." Mulders vind dat er minimaal één supermarkt behouden moet blijven voor het centrum. "Want dit vergroot de aantrekkingskracht." Ook René Francken (WD) wees op het belang van de super als publieks trekker. Henk Bisschops (PvdA) vond evenals Samenwerking en WD dat de gemeente niet actief moet meewerken aan verplaatsing. "Want invulling van de vrijkomen de plekken wordt een groot pro bleem", vermoedt de PvdA'er. Toon Loonen (CDA) merkt dat de discussies rond de supermark ten flink oplaaien. "Maar de gemeente kan hierin geen echte rol spelen. Het is de markt die het bepaalt. Als de supermarkten stag neren in hun ontwikkeling dan zal de onderneming vanzelf kiezen voor verplaasting. Daar heeft de gemeente geen invloed op. Een nieuw probleem is de herinvul ling van de lege plekken. Want dit is heel belangrijk." In het detailhandelsbeleid wordt een prominente plek toe gekend aan Blekersveld. Het gebied rond Edah moet naast de Grotestraat een tweede grote trekker worden. Zodat er voor het winkelend publiek een looproute komt. PvdA'er Bisschops ziet evenwel weinig heil in Blekersveld. "Ik zie daar niet zoveel mogelijkheden." Heidens reageerde dat de uitbreiding van het winkelcentrum daar zal plaats vinden. "Nieuwe ontwikkelingen zullen in die hoek gebeuren. Alhoewel er voor de herinrichting nog geen concrete plannen zijn." De wethouder was positief gestemd over de toekomst van grootschalige detailhandel (doe- het-zelf, woning- en keukenza ken) in De Brier. 3W Vastgoed is begonnen met de bouw van vier winkels van samen 13-000 m2 verkoopoppervlak. Op termijn moet De Brier uitgroeien naar 30.000 m2. "De eerste stap is gezet. De ondernemers zijn hoop vol. Er komt beweging in. Ik denk dat we in vrij snel tempo het gehele terrein kunnen ontwikke len. De Brier heeft veel potentie. Het is wel belangrijk dat het gebied aantrekkelijk wordt door zijn kwaliteit en uitstraling. Bedrijven moeten er graag naar toe willen. Want waar het voer ligt daar komen de kippen naar toe." Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) is veel minder optimistisch. "De gemeente gaat uit van een te ambitieuze koopbehoefte. Maar de realiteit is dat de koopkracht laag is. Er worden veel minder inkopen gedaan bij tuin- en woningzaken. Ik wil niet doem denken maar pleit voor voorzich tigheid. We willen geen kapitaals vernietiging op De Brier." René Francken (WD) vindt dat de gemeente actief moet gaan werven. Hij noemde als voor beeld de tapijt- en woningzaken aan de Julianasingel. Die zouden prima passen op De Brier. Francken was blij dat de zittende ondernemers nu ook een vrijstel ling hebben gekregen voor detail handel. Dit was jarenlang een twistpunt. De WD'er heeft verno men dat het autobedrijf zou wil len verplaatsen. "Dat zou een goede zaak zijn want zo ontstaat er nog meer ruimte voor groot- schalige detailhandel." Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com De letselschade-advocaat helpt u vaak kosteloos om uw schade te verhalen! Wist u dat een letselschade-advocaat u meestal kosteloos kan bijstaan?! De afdeling aansprakelijkheid en letselschade van Van der Putt advocaten bestaat uit drie gespecialiseerde advocaten, die allen lid zijn van de Vereniging van Letselschade-Advocaten LSA: mr. P.C.M. ten Brummelhuis mr. A.J.F. van Dok mr. W.H.M.J. Pelckmans Wanneer u meer informatie wilt over uw rechten, neemt u dan vrijblijvend telefonisch contact op met Henri Pelckmans of Arthur van Dok. Wij kunnen u in een gratis intakegesprek vertellen wat de mogelijkheden zijn. Van der Putt Advocaten Patersstraat 15-17 5801 ATVenray Tel: 0478-556677 Fax: 0478-556678 E-mail: info@putt.nl Internet: www.putt.nl Donderdag 29 september 2005 - Pagina 5 Chipactie dieren De stichting Nederlandse Databank Gezelschapsdieren (NDG) heeft oktober uitgeroe pen tot de maand van het chippen. Jaarlijks worden in Nederland zo'n 30.000 huis dieren opgegeven als vermist. Katten raken acht keer zo vaak vermist als honden. Naar schatting is slechts vijf procent van de katten in Nederland gechipt. Dieren die gechipt zijn, worden geregis treerd bij de NDG. Met een chip is een huisdier altijd herkenbaar, want iedere chip bevat een eigen unieke code. Een chip is een buis je van bioglas, ongeveer ter groot te van een rijstekorrel. Het inbrengen van de chip is vrijwel pijnloos voor het dier. De dieren arts brengt de chip in met een injectienaald. Hiervoor is geen narcose nodig. Eenmaal inge bracht zal uw huisdier niet mer ken dat hij/zij een chip draagt. De code van een chip kan met een afleesapparaat (reader) worden afgelezen door de dierenarts/assistent, maar ook door het personeel van de dieren ambulance en het asiel. Pas op het moment dat er een afleesapparaat bij de chip wordt gehouden, geeft het apparaat een signaal af, waardoor de chip actief wordt en met de unieke identificatiecode van het betreffende dier antwoordt. Hierdoor zijn dieren die gevon den worden makkelijk te identifi ceren en kunnen eigenaren mak kelijk opgespoord worden. Sinds juli 2004 dienen honden, katten en fretten die meegaan op vakan tie binnen Europa, naast de hondsdolheidenting ook geïdenti ficeerd te worden. Dierenkliniek Venray werkt mee aan deze actie van de NDG en biedt in de week van 2 tot en met 9 oktober het chippen aan voor maar 5,- in plaats van de normale €24,-. Bel voor een afspraak. De kliniek is geopend van 08.00 tot 19.00 uur, telefoon 0478-581336. De gemeente Venray is gestart met de voorbereidin gen voor de nieuwe gemeente- gids, editie 2006-2007. Voor deze gids werkt de gemeente samen met uitgeverij City Tourist Promotions uit Kaatsheuvel. Deze organisatie is gestart met de werving van advertenties. De nieuwe gids wordt in de zomer van 2006 gratis huis aan huis verspreid. De twee acquisiteurs van de uit geverij die advertenties werven voor de nieuwe Venrayse gemeentegids kunnen een brief van de gemeente voorleggen. In die brief bevestigt de gemeente dat zij hun activiteiten uitvoeren in opdracht van de gemeente Venray. Naast het werven van advertenties, benadert de uitge verij organisaties en verenigingen die met een gratis vermelding zijn opgenomen in de gemeentegids per brief om de juistheid van de gegevens te controleren. Er zijn andere firma's actief die in eigen beheer een vergelijkbare gids uit brengen en bedrijven en instellin gen benaderen voor het plaatsen van advertenties in deze uitgave. De gemeente Venray distantieert zich van deze initiatieven en ver leent er ook geen medewerking aan. Het gaat in deze gevallen niet om de officiële gemeentegids van Venray. De gemeentegids omvat een actueel overzicht van instel lingen, organisaties, verenigingen, clubs en belangengroeperingen die in Venray actief zijn. Daarnaast zijn ook gegevens van regionale en landelijke instanties zoals patiëntenbelangenverenigin gen opgenomen. Deze adressen (inclusief plattegrond) staan u ook in de digitale versie van. de gids op de homepage van de web site van de gemeente Venray, www.venray.nl. Nieuw is dat bedrijven die in de gids adverte ren een gratis vermelding krijgen in deze digitale gemeentegids: 'Zoek bedrijf in Venray'. Uiteraard ontbreken ook informatie over rampenbestrijding en een zender- kaart voor radio en TV kanalen niet. Achterin de gids bevinden zich de (jaarlijks geactualiseerde) plattegronden. Dorpsradenoverleg De Stichting Dorpsradenover leg Venray houdt op maandag 3 oktober vanaf 20.00 uur een ver gadering in gemeenschapshuis Gelderkoel aan de Heidseweg in Heide. Op de agenda onder meer de openbare verlichting en het groenstructuurplan. Inbraken De politie onderzoekt vijftien inbraakpogingen in de wijk 't Brukske gepleegd, in de nacht van dinsdag op woensdag. In verschil lende woningen aan de Serenadestraat, Wagnerstraat, Vivaldistraat, Beethovenstraat, Aubadestraat en Ravelstraat werd gepoogd in te breken. Alleen in een woning aan de Ravelstraat kwamen de inbrekers ook daad werkelijk binnen. De bewoner werd echter wakker. De daders hebben dit vermoedelijk gehoord en vertrokken zonder iets mee te nemen. Bij de andere woningen bleef de schade beperkt tot braak- schade aan de buitenzijde van de woning. Door goed hang- en sluit werk werd voorkomen dat de daders in de woning konden komen. De politie onderzoekt de inbraken, door middel van tech nisch onderzoek en een buurton derzoek. Gezien de op elkaar lij kende werkwijzes bij deze inbraakpogingen sluit de politie niet uit dat het om dezelfde dader(s) gaat. stand en onderwijs dichten tekort van ruim 1 miljoen Wethouder Heidens optimistisch over ontwikkeling De Brier euro. Maar ook hiervoor was snel een oplossing gevonden. Het dalende aantal bijstandsge rechtigden levert komend jaar een voordeel op van 500.000 euro. De nieuwe aanpak 'work first' werpt zijn vruchten af. Nieuwe bijstandsaanvragers krij gen voortaan direct een baan aan geboden. Dit schrikt blijkbaar af, want het aantal mensen in de bij stand is dit jaar al met bijna vijftig gedaald. Daarnaast blijken er allerlei goed gevulde reservepotten te zijn die best omlaag kunnen. Een kritische blik naar de bestem mingsreserves leert dat er heel wat geld overgeheveld kan wor den naar de algemene dienst. Zo wordt de reserve voor schoolge bouwen verminderd met 650.000 euro. In 2007 valt er een voordeel te halen van 565.000 euro uit de reserve BTW-compensatiefonds. Bij het afsluiten van de jaarreke ning 2005 zal de doorlichting van de reserves waarschijnlijk nog meer grote meevallers te zien geven. De gemeente is ook bezig om alle reserves, behalve de algeme ne reserve, binnen vier jaar geheel rentevrij te maken. Deze rekenkundige operatie levert jaar lijks vele tonnen op die dankbaar benut worden om de exploitatie rond te maken. In 2006 bedraagt de bespaarde rente op reserves 687.797 euro. Maar van dit bedrag is slechts 87.731 euro nodig voor een dich te begroting. Het overschot van ruim zes ton is een welkome aan vulling voor de post Onvoorzien, die komend jaar vooral wordt ingezet voor de gevolgen van de nieuwe wet WMO (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) en de gemeentelijke toekomstvi sie voor 2015. Onlangs in de commissie Middelen sprak wethouder Heidens (CDA) nog van een vrij somber financieel plaatje. "Ik ben niet optimistisch. Het is een stevi ge opdracht om een sluitende begroting te maken. We moeten met creativiteit aan de slag want er is een redelijk negatief beeld." Dit blijkt achteraf behoorlijk mee te vallen. Het nadeel van 215.000 euro, doordat de gemeente de gedeeltelijke afschaffing van de ozb niet hele maal door het Rijk gecompen seerd krijgt, is slechts een kleine tegenvaller. Ook de politieke wensen bij de behandeling van de voorjaarsnota konden worden gehonoreerd. De raad besloot extra geld uit te trekken voor het Odapark (24.000 euro), drugspro ject Check (28.000), dagopvang ouderen (25.000), dorpsomge- vingsprogramma's Heide en Merselo (89.000) en het project Wegwijzer (15.000). TELEFOONCENTRALE Het college waagt het de oms treden nieuwe telefooncentrale, kosten 515.000 euro, toch in de begroting op te nemen. Hoewel de gemeenteraad bij het debat om de voorjaarsnota besloot (nog) geen geld te willen uittrekken voor vervanging van de centrale. Een amendement van de WD om alle huisvestingskosten te bevrie zen werd met 17 tegen 8 aange nomen. Alleen PvdA en Lokaal Aktief steunden het college. De oppositiepartijen Samenwerking en WD plus het CDA willen eerst de uitkomsten zien van een onderzoek naar de huisvesting. De drie partijen willen alléén geld uittrekken voor het gemeentehuis indien dit vanwege de veiligheid of arbo-eisen noodzakelijk is. Wethouder Heidens (CDA) onder nam begin juli in het slotdebat een ultieme poging de telefoon centrale alsnog over de streep te trekken, maar de raad bleef op zijn strepen staan. Het is de vraag of de politiek zijn rug recht blijft houden. Komende maand gaat de begro ting het politieke circuit in. Het college wil per se de telefooncen trale vervangen. De huidige is ver ouderd en afgeschreven en vol doet niet meer aan de eisen. Maar deze argumenten maakten des tijds geen indruk. Ook niet dat de gemeente 'imagoschade' zou lei den en dat 'de ambities' niet gere aliseerd konden worden. In de begroting heeft het college er nog een nieuw argument aan toege voegd. De grenzen van de capaci teit zijn bereikt want voor een nieuw personeelslid is geen nieuw toestelnummer meer beschikbaar... Tevens vindt het college dat er onduidelijkheid is over de uitleg van het amende ment. De telefooncentrale heeft immers geen relatie met de huis vesting, zo redeneren B en W. MEER PERSONEEL Het personeelsbestand neemt in 2006 weer fors toe. De begro ting vermeldt een basiscapaciteit van 279,2 fte (fulltimers) met een loonsom van 14,8 miljoen euro. Hierbij zijn de salarissen van het college (419.000 euro) en de wedde voor de raadsleden (291.000 euro) niet inbegrepen. Het ambtenarenkorps neemt met 15 fulltimebanen toe, wat ongeveer 1 miljoen euro extra kost. De formatie voor dit jaar is 264 fte en een loonsom van 13,8 miljoen euro. Deze fikse stijging staat haaks op de toegezegde jaar lijkse bezuiniging van 1 miljoen euro op de interne organisatie. Deze besparing zou moeten voortvloeien uit de reorganisatie die in mei 2004 zijn beslag kreeg. jen dinsdag vond de lelijke Dag van de Ijszorg plaats. Thuiszorg W-Limburg vierde dat op wel heel bijzondere Een bont gezelschap ruim honderd politici, ouders, gemeenteambte- n, vertegenwoordigers rekenhuizen en welzijns- Uingen, cliënten en Werkers uit heel Noord- >urg schoof 's ochtends 8.00 uur aan voor een nenlijk ontbijt bij izorg Noord-Limburg. kennismaking met r, de ontwikkelingen in jorg en de zorgdiensten Thuiszorg Noord- Fg- [uurder Wiel Ploegman alle gasten van harte wel- |fl lichtte de aanleiding lit speciale programma toe. ïbeurt momenteel ontzet- rcel binnen de thuiszorg, bijvoorbeeld de invoering le Wet maatschappelijke Steuning (Wmo), waardoor fntes de verantwoordelijk- hijgen voor het leveren van „reeerde voorzieningen van pchappelijke ondersteuning, de huishoudelijke hulp. ontwikkelingen vragen om taatgerichtheid, kostenbe- djn en ondernemingszin, willen ook in de toekomst olijven verlenen tegen een tkende prijs-kwaliteitver- 'og en tegelijkertijd de Sie aanbieder van thuiszorg regio blijven. Dat kan alleen organisatie daar goed op oht is. We bereiden onze atie voor om goed in te I gemeente Venray doet Waak armer voor dan dat ferkelijk is. Een rijkskor- ian 850.000 euro kan niet ftomen dat de gemeente een sluitende begroting j 2006 krijgt gepresen- I De meerjarenbegroting W zelfs heel gunstig uit. reigende tekorten blijkt makkelijk een zak geld [nden te zijn op het ktehuis. ty behaalt al drie jaar op rij ploitatieoverschotten die 4en ingezet om de algemene re aan te vullen en tekorten ken. De keerzijde is wel dat om idc investeringen op de igestt blijven liggen. Het Ibedrijf is - op papier een tê™ï lijn dic de gemeente de tping i ide jaren vele miljoenen h WOü ipleveren. Natuurlijk zijn er s verbonden aan de grond- litaties, maar voorlopige eningen laten een positief ^Kat zien van 17,2 miljoen verspreid over de komende k de begroting 2006 is mede nd gemaakt door een over- (165.000 euro) uit de reser- van het Grondbedrijf, last kon 330.000 euro wor- ;eboekt van de 'winst' uit Ia deze meevallers gaapt er :n gat van ruim 1 miljoen Na het ontbijt kregen de gasten een aansprekende rondleiding door het hoofdkantoor, de voor- maligé Vredeskerk in Venray. Medewerkers vertelden over de verschillende vormen van zorg die Thuiszorg Noord-Limburg verleent en de nieuwe initiatie ven op dit gebied. Thuiszorg Noord-Limburg biedt alphahulp, huishoudelijke verzorging, per soonlijke en gespecialiseerde ver zorging, verpleging en Vrijwillige Thuishulp. Ook in de avonden, 's nachts en in het weekend kun nen cliënten worden geholpen. Het zorgaanbod is volop in ont wikkeling, mede dankzij samen werking met andere partijen. Zo ging 1 september de consultatie functie voor ouderen van start, waarbij Thuiszorg Noord- samenwerking met welzijnsin- stellingen Synthese en Vorkmeer, zorgboerderij De Haam in Veulen, het project Videocommunicatie en het zor- Waals: "Ik spreek meer mensen bij Albert Heijn dan op spreekuur" Dinsdag in het raadsdebat over de Detailhandelsnota ging het vooral over het 'funshoppen'. Het winkelcentrum moet aantrekkelij ker worden om het recreatief winkelen te bevorderen. Raadslid René Francken (WD) wist dat niet iedereen voor zijn plezier gaat winkelen. "Voor sommigen, waartoe ik ook behoor, is het een straf." Wethouder Heidens (CDA) was het ditmaal wél met Francken eens. "Winkelen is ook niet mijn favoriete dagelijkse bezigheid." Burgemeester Waals dacht daar heel anders over. "Als bestuurder kan het juist heel aangenaam zijn om te winkelen. Want bij Albert Heijn spreek ik meer mensen dan op mijn spreekuur..." kunnen spelen op deze ontwik kelingen." Ploegman benoemde nogmaals het uitstekende resultaat dat Thuiszorg Noord-Jimburg behaalde in het landelijke thuis- zorgonderzoek, gehouden door de Landelijke Vereniging voor Thuiszorg. "Wij scoren hoog op alle onderdelen van het onder zoek. Onze cliënten gaven de kwaliteit van onze zorg een 8,3. De tevredenheid van de mede werkers scoorde een 7,5. Daarnaast behoren we tot de vier efficiëntste thuiszorginstellingen van Nederland. Dat betekent dat we als grootste thuiszorgaanbie der in de regio niet alleen verant woord omgaan met onze midde len, maar dat ook de kwaliteit van zorg uitstekend is en dat die wordt geleverd door betrokken, professionele medewerkers. Die combinatie, daar gaat het om." Limburg samenwerkt met huis artsen en VieCuri Medisch Centrum. Voorbeelden van ande re initiatieven zijn de dagvoorzie ning in Venray en Grashoek in In de week 26 t/m 30 septem ber wordt in heel Noord-Limburg de Thuiszorgkrant van Thuiszorg Noord-Limburg huis aan huis ver spreid. In deze krant staat infor matie over thuiszorg en nieuws van Thuiszorg Noord-Limburg. Iedereen die deze krant niet heeft ontvangen, maar graag een exemplaar ontvangt, kan contact opnemen met Thuiszorg Noord- Limburg, telefoon 0478 526262. gaanbod Onplanbare Zorg. Dit alles om onze klanten in staat te stellen zo lang mogelijk in hun eigen vertrouwde omgeving te laten wonen.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5