Droom gaat in vervulling Meerlo-Wanssum Bijzondere estafette stopt ook in Meerlo Nieuwe ronde Kern met Pit in Polen Grote markt in Meerlo Kermis in Wanssum Service rubriek Ni be PEEL EN MAAS Donderdag 29 september 2005 - Pagina pEEL Molen bij forellenvijver Blitterswijck Dromen zijn bedrog - maar niet altijd. Twan Wijnhoven heeft al zijn hele leven iets met molens. Zijn wensdroom: ooit zelf een molen bouwen bij zijn forellenkwekerij in Blitterswij ck. In 1996 zette hij zijn plan nen voor het eerst op papier. Iedereen verklaarde hem voor gek, maar Twan roeide gewoon tegen de stroom in. Negen lange jaren streed hij met Rijkswaterstaat om de bouwvergunning. Pas in janu ari van dit jaar werd eindelijk toestemming verleend. Begin maart legden zijn beide kinde ren de eerste steen. Inmiddels nadert de achtkantige beltmo len zijn voltooiing. En zo wordt de droom van Twan Wijnhoven tenslotte toch wer kelijkheid. Wie vanuit Broekhuizenvorst naar Blitterswijck rijdt, kan het gewoonweg niet ontgaan: aan de linkerkant van de weg doemen op een gegeven moment de contou ren op van een groot bouwwerk in aanbouw. "Een silo", denk je in eerste instantie. Maar de bouw plaats aan de Boltweg naderend, lijkt het wel heel erg veel op een molen. Je gelooft je ogen niet. Toch is het een heuse molen die hier aan het verrijzen is. Wie komt er anno 2005 nog op het idee een molen te bouwen? De initiatiefnemer blijkt Twan Wijnhoven te heten. De eigenaar van forellenkwekerij Keijzersberg heeft al van jongs af aan een fasci natie voor molens. Hoe komt dat zo? "Het is allemaal zo'n 25 jaar geleden begonnen. Mijn vader was bezig met het maken van een film over oude ambachten. Een groot deel van de opnames heeft hij gemaakt in de molen van Mete- rik. Ik ging altijd mee en zo raakte ik geboeid door molens. Dat werd nog erger toen ik later een tijd woonde in het voormalige molen huis hier in Blitterswijck." Inmiddels was Twan werkzaam in de door zijn vader opgezette forellenkwekerij. Toen zijn vader in 1999 overleed, zette hij het bedrijf samen met zijn partner Nellij Stax voort als een VOF. De kwekerij was op dat moment al uitgebreid met enkele drukbe zochte forellenvijvers. Wat aan het geheel nog ontbrak, was een vol waardige ontvangstruimte met een horecagedeelte en fatsoenlij ke toiletten. De behoefte aan zo'n ruimte én zijn voorliefde vöor molens boden Twan Wijnhoven de mogelijkheid zijn ultieme wensdroom te verwezenlijken: Zondag 2 oktober in 't Brugeind Carnavalsvereniging De Vöskes Meerlo houdt op zon dag 2 oktober voor de elfde keer de inmiddels niet meer weg te denken brocante markt in sport- en zalencom plex 't Brugeind in Meerlo. En omdat de markt voor de elfde keer plaatsvindt, is er volgens De Voskes sprake van een jubileummarkt. De Meerlose markt heeft in de afgelopen jaren een uitstekende naam opgebouwd vanwege de kwaliteit die wordt geboden, de perfecte organisatie en de sfeer die ademt naar de Franse brocan te markten. Het is dan ook elk jaar dringen geblazen om als eer ste in 't Brugeind binnen te komen. De eerste gasten staan vaak al meer dan een uur in de rij te wachten voordat de poorten van de rommelmarkt worden geopend. Het is ondoenlijk om op te sommen wat brocante Meerlo allemaal te bieden heeft: van klei ne tot grote tweedehandsspullen, van theelepeltje tot oude thee pot, van dressoir tot Franse klap stoeltjes, computers en printers, lampen en kinderspelen, boeken en lp's, muziekinstrumenten en huishoudelijke apparatuur, glas- en aardewerk en nog veel meer snuisterijen en leuke hebbedinge tjes. En het bijzondere van de Meerlose rommelmarkt is dat de spullen allemaal keurig gesor teerd liggen uitgestald en de tien tallen vrijwilligers achter de kraampjes de klanten graag hel pen. "Wij hebben er het grootste plezier in als de bezoekers van onze rommelmarkt tevreden huis waarts keren", zegt medeorgani satorjan Poels van de CV Vöskes. De opbrengst van de markt is bestemd voor de verenigingskas. Met de rommelmarkt sluit CV De Vöskes weer een periode van enkele weken hard werken af. Meteen na de zomervakantie wordt namelijk het draaiboek uit de kast gehaald en vinden de eer ste activiteiten plaats om de jaar lijkse rommelmarkt tot een suc ces te maken. Honderden flyers in de regio Noord-Limburg wor den onder de ruitenwissers gedaan van auto's en overal ver schijnen kleine reclamebiljetten. Een week voor de rommelmarkt worden huis aan huis in Meerlo tweedehands spullen ingezameld en begint het grote sorteerwerk. De tientallen verkopers verzame len zich zondag al een uur voor dat de markt begint. Iedereen krijgt een briefing en bestudeert de spullen en snuisterijen die hij of zij moet verkopen. Inmiddels staan de eerste kopers al te drin gen aan de poort en als om 13.00 uur de markt wordt geopend, stroomt 't Brugeind vol. Een uur tje later start de verkoop bij opbod. De entree van de rommel markt bedraagt 1 euro, kinderen hebben gratis entree. het bouwen van een molen. Hij vertelt: "Ik had hier natuurlijk een doorsnee kantine kunnen bou wen, maar ik wilde iets bijzon ders. Een standaardoplossing was me te eenvoudig. Het lijkt me geweldig als men over tweehon derd jaar zegt: 'Kijk, dat heeft die Twan Wijnhoven hier toen gebouwd.' Een molen bouwen ligt natuurlijk niet zo voor de hand, maar ik vond het een geweldige uitdaging." OVERSTROMINGEN Hoewel iedereen hem voor gek verklaarde, besloot Twan door te zetten. Bloed, zweet en tranen kostte het hem: "Vooral Rijkswa terstaat heeft me behoorlijk dwars gezeten. Toen ik in 1996 mijn plan indiende, waren er net twee grote overstromingen van de Maas geweest. Allerlei nieuwe regelin gen werden van kracht. Omdat we hier in het winterbed van de Maas zitten, moest Rijkswaterstaat goedkeuring verlenen aan de plan nen. Dat heeft uiteindelijk negen jaar geduurd." Een ander probleem waren aan vankelijk de kosten. Twan: "In eer ste instantie'ben ik naar een echte molenbouwer geweest. Toen ik zijn offerte zag, sloeg ik steil ach terover. Absoluut onbetaalbaar! Vervolgens ben ik in samenwer king met architectenbureau Bouw en Advies hier uit Blitterswijck naar goedkopere oplossingen gaan zoeken. Vooral op materialen bleek heel veel te besparen. Uit eindelijk hebben we besloten in zee te gaan met aannemer M.J. Teunissen uit Ysselsteyn." De keuze voor het type molen kostte weinig hoofdbrekens, aldus Twan: "Ik ben eerst stad en land afgereisd om molens te bekijken en te vergelijken. Al snel werd dui delijk dat een achtkantige beltmo len het meest aansloot bij onze wensen. Die biedt namelijk de meeste ruimte, ronde molens zijn veel smaller. De onderste verdie ping, waar de kantine in komt, heeft een doorsnede van 8,70 meter. In Gassel, bij Grave, staat precies zo'n zelfde molen, maar die dateert uit 1808." De bouw van de molen is intus sen een heel eind op streek. Af en toe komen de bouwers bij dit uit zonderlijke project wel eens voor een verrassing te staan, maar met een flinke dosis creativiteit ver dwijnen alle problemen telkens weer als sneeuw voor de zon. Twan Wijnhoven: "Het enthousias me is bij iedereen heel groot. Als je bijvoorbeeld de betrokkenheid ziet van Jack Heidens en Jack Weijs, twee bouwvakkers van Teunissen die hier vanaf het begin werken, dat is gewoon geweldig. Geen enkele moeite is hen te veel." Als alles volgens planning ver loopt, is de molen in de loop van november klaar. De officiële ope ning zal pas plaatsvinden in april, als het visseizoen weer begint. Gemalen zal er overigens niet worden in de molen. Uiteraard gaan de wieken wel echt draaien. Een aardige bijkomstigheid daar van is dat er 80 kilowatt stroom zal worden opgewekt. En als dan straks ook nog de bezoekers in groten getale toestromen, is de droom van Twan Wijnhoven hele maal werkelijkheid geworden. Op vrijdag 30 september bijten Die lustige schlagerfreunden de spits af op Wanssumse kermis. Vorig jaar zetten de zeven erva ren muzikanten de tent in Wans sum ook al op z'n kop met hun schlagermuziek. Die lustige schlagerfreunden is een gelegenheidsformatie, die een show brengt waarin de onvergetelijke schlagers van wel eer met een vette knipoog cen traal staan. Het feest begint om 20.30 uur. Zaterdag 1 oktober staat de rockcoverband Jeopardy op het programma. Een veelgevraagde band die al op veel kermissen in de regio te bewonderen was. Aanvang: 20.30 uur. Zondag 2 oktober is weer de dag van Wanssum Live. Dit jaar staan er drie bands op het pro gramma. Als eerste Lekke Band, een rockband die zowel nieuwe als oude nummers ten gehore brengt. Na Lekke Band treedt Patatje Metal op, een band die vette smartlappen met een hoog metalgehalte speelt. Als afsluiter staat Joe2 op de planken, een U2- tributeband die het hele U2- reportoire, de oude hits tot de hits van nu, ten gehore brengt. Aanvang: 17.30 uur. Maandag 3 oktober staat in het teken van feestmuziek. Op het podium staat de formatie Tony en de hangmatten, een feestband uit België. Als speciale gast begroet Wanssum Keessie, de ongekroonde smartlappenzanger die het feest compleet maakt. Aanvang: 20.00 uur. Onderzoek Stand-By Stichting Stand-By in Horst is een werkgroep die zich inzet voor mensen met een uitkering. Zij is werkzaam in de gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Tot voor kort was het druk bij de werkgroep Stand-By. Veel mensen die tot de doelgroep behoren ont moetten elkaar in het Gasthoes in Horst. Ze vonden steun bij elkaar en konden tijdens de bijeenkom sten informatie krijgen over de sociale wetgeving en de verschil lende regelingen die gemeenten voor hen kennen De belangstelling voor de werk groep is echter teruggelopen, ondanks de toename van het aan tal mensen in de bijstand. Stand-By wil graag weten waarom de belangstelling voor de werkgroep is afgenomen en houdt de komen de weken een onderzoek onder mensen met een uitkering. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Sylvia Gielens tel: 0478-691984 of Wiel Lemmen, tel: 077-3982334. Subsidie SOS-festival Het Prins Bernhard Cultuur fonds Limburg, ook wel bekend als het Anjerfonds, heeft de Stich ting Ontwikkelingssamenwer king Meerlo-Wanssum een een malige waarderingsbijdrage toegekend voor het Wereldfesti val Meerlo-Wanssum. Met name de bijzondere muziekproductie van de vijf fanfarekorpsen en zes gemengde zangkoren van de gemeente Meerlo-Wanssum wordt door het bestuur van het Prins Bernhard Cultuurfonds Lim burg zeer gewaardeerd. SOS Meerlo-Wanssum is een bedrag van 500 euro toegezegd in de onkosten van deze bijzondere muziekproductie. Zoals bekend heeft het Wereldfestival Meerlo- Wanssum plaatsgevonden op zondag 26 juni. Het openings concert van de koren en fanfares en de samenwerking met de jeugdige rappers Jimmy, Job en Teun was een van de vele hoog tepunten van het goed bezochte wereldfestival. Actie Stichting Gehandicaptenzorg Limburg Op dinsdag 4 oktober nemen tientallen cliënten van Stichting Gehandicaptenzorg Limburg (SGL) deel aan een bijzondere estafette tussen haar activiteitencentra in Baarlo en Nieuw-Bergen. De estafette vindt plaats in het kader van de opening van het activiteitencentrum in Nieuw- Bergen. De deelnemers overbruggen, gebruikmakend van diverse ver voermiddelen, een afstand van ongeveer 45 kilometer. Ze bewe gen zich onder meer voort met tandems, elektrische rolstoelen en scootmobiels, maar ook per boot en huifkar. De afstand wordt afgelegd in ongeveer 4,5 uur en de deelnemers worden door sup porters, ook cliënten van SGL, gedurende de estafette bijgestaan. Ook de acteur Huub Stapel verge zelt de deelnemers gedurende de dag en moedigt ze aan. Bij het eindpunt, het activiteitencentrum in Nieuw-Bergen, vindt aanslui tend de openingshandeling plaats. In het activiteitencentrum vindt een open dag plaats tussen 14.00 uur en 19.00 uur. In de estafette zijn enkele over- drachtspunten opgenomen, waar de deelnemers de sleutel, die van Baarlo naar Nieuw-Bergen gebracht wordt, overdragen aan degenen die de volgende etappe op zich nemen. De overdrachts- punten en tijdstippen zijn: 10.00 uur: start bij activiteiten- centrum Baarlo. Pastoor Geenen straat 5; 11.15 uur: markt in Velden; 12.30 uur: veer bij Broekhui zen; 13 00 uur: kerkplein Broekhui zenvorst; 13-30 uur: voor gemeentehuis Meerlo; 14.00 uur: manege Seurenheide in Well; 14.45 uur: aankomst activitei tencentrum Nieuw-Bergen. SAMENWERKING GEMEENTEN De estafette komt mede tot stand in samenwerking met de gemeenten Maasbree, Meerlo- Wanssum, Horst aan de Maas en Bergen. De burgemeester van Maasbree lost het 'startschot' van de estafette, de burgemeester van Bergen opent het activiteitencen trum en wethouders van Meerlo- Wanssum en Horst spreken bij overdrachtspunten de deelne mers en supporters toe. Het activiteitencentrum ver zorgt op maat gesneden program ma's voor de cliënten. Dikwijls is dat een combinatie van werken en leren, Vaardigheidstrainingen, sport en spel, huishoudelijke acti viteiten, creatieve technieken (mogelijkheden tot het ontwikke len van hobby's en ontspannende activiteiten). De medewerkers zoeken daarbij steeds naar activi teiten die zo veel mogelijk aanslui ten op de behoeften, interesses en restmogelijkheden van de cliënt. Daarnaast vervult het acti viteitencentrum voor de cliënten de functie van lotgenotencontact. Voor de thuissituatie betekent het in veel gevallen ook een ontlas ting van zorgtaken. SGL is een AWBZ-erkende zorg instelling en beschikt over zo'n dertig locaties verdeeld over de hele provincie, waar 1.100 cliën ten wonen of hun dagbesteding vinden. Er zijn nog zes andere activiteitencentra in Limburg, namelijk in Sittard, Maastricht, Brunssum, Kerkrade, Baarlo en Elsloo. SGL heeft daarnaast door de hele provincie woonprojecten waar mensen met een handicap zo veel mogelijk zelfstandig kun- Oproep Vriendenkring Meerlo-WanssumA/Vasosz Op zondag 18 september vond in Wasosz de finale plaats van het project Sami Sobie Kern met Pit). Het bestuur van de Stichting Vrien denkring Meerlo- Wanssum/Wasosz en de direc teur van de Koninklijke Nederlandse Heide Maatschap pij (KNHM) waren naar Wasosz gereisd om samen met de jury op zaterdag en zondag alle vijftien projecten te bekij ken. De jury moest beoordelen of de projecten volgens plan waren uit gevoerd, of er voldoende vrijwilli gers aan hadden meegewerkt en of ze uitgekomen waren met de 1000 euro of op een andere wijze nog geld hadden ingezameld. "In ieder dorpje en gehucht werden we verwelkomd door een grote groep inwoners, vooral de mensen die meegewerkt hadden aan het project", laat Riny Hahn van de Vriendenkring weten. "Daar waar een speeltuin gereali seerd was, waren kinderen volop aan het schommelen en glijden. In de opgeknapte gemeenschapshui zen stond koffie, thee, gebak en allerlei ander lekkers gereed voor de gasten. De mensen waren trots op wat ze gemaakt hadden en ver schrikkelijk blij met de nieuwe of opgeknapte voorziening in hun dorpje." In sommige dorpjes was een speeltuintje gerealiseerd, in ande re werd het gemeenschapshuis opgeknapt. Docenten, leerlingen en ouders van het 'gimnazjum'" in Wasosz maakten tribunes buiten, de mensen van voetbalclub Orla bouwden een beregeningsinstalla- tie voor het hoofdveld. In Ciesko- wice herstelde men het oude park weer in ere en gaf er een sociale functie aan door de aanleg van eenvoudige sportvelden, een speeltuin, picknickbanken en een stookplaats voor de barbecue. "Wat opviel was dat bij veel pro jecten een verhard basketbalveld hoorde. Dat had meteen ook de functie van dansvloer bij dorps feesten die in Wasosz in de zomer veelvuldig buiten gehouden wor den", aldus Riny Hahn. Van alle projectgroepen was zondagavond tijdens de afsluiten de avond een delegatie aanwezig, Veertien groepen ontvingen een certificaat Kern met Pit. De vijf tiende groep was te laat begon nen en nog lang niet klaar. Deze groep krijgt haar certificaat als het project klaar is. De jury mocht twee prijzen toekennen aan pro jecten die de meeste impact op hun dorp hebben. De eerste prijs van 500 euro toe kennen was niet moeilijk. In Sulow Wielki was een speelterrein gemaakt met daaromheen een ver- keerstraject voor de jeugd, met borden, zebrapaden etc. "Goed bedacht, goed uitgevoerd door alle 65 inwoners van het dorpje. Ze hadden extra geld verdiend door op de akkers stenen te rapen en door nieuwe boompjes aan te planten." Twee groepen kwamen in aan merking voor de tweede prijs, dus werd die gedeeld: ieder 250 euro. De eerste groep in Cheladz Wielka (waar de DAF-brandweerauto uit Meerlo staat) maakte een ontmoe tingsplaats naast de brandweerka zerne en het gemeenschapshuis. De ontmoetingsplaats bestaat uit een speeltuin, een oefenbaan voor de brandweer, een groot overdekt podium en een dansvloer. Tevens is in deze plaats bij de visvijver nog een speeltuintje gemaakt. De groep in Lubiel knapte het gemeenschapshuis prachtig op met onder meer een nieuwe vloer, een kachel en een podium. Het extra geld dat ze hiervoor nodig hadden, verdienden ze door men sen van buiten hun dorp te laten betalen voor het gebruik van hun gemeenschapshuis. "De finale werd besloten met de aankondiging dat er nog een twee de ronde komt en met een gewel dig feest in het gemeenschaps huis. Deze keer zullen niet alleen KNHM en de Vriendenkring de kosten dragen, maar zal ook de gemeente Wasosz 25% van de kos ten voor haar rekening nemen. Daarnaast zal Wasosz ook weer de projectmanager leveren en zorgen voor publiciteit, administratie en eindfeest", weet Riny Hahn. De maandag gebruikten de bestuurs leden om hun eigen contacten te bezoeken, bijvoorbeeld de direc trice van het verzorgingshuis in Wolow (gezondheidszorgproject). Tijdens het bezoek aan de gemeenschapshuizen in februari zag de Vriendenkring dat de keu kenkastjes en gordijnen soms in erbarmelijke staat zijn. Reden voor de stichting om weer eens een oproep te doen: Schaft u een nieuwe keuken aan en moet de oude aan de kant? Bel Jet Reijnen (06-1263 3414) of Riny Hahn (06-2296 1687) en zij zorgen dat de spullen opgehaald worden. Vervangt u gordijnen? Bel! De Vriendenkring kan de oude vast wel gebruiken. Het gemeentehuis in Wasosz heeft behoefte aan zitmeubilair in de hal. Zijn er bedrijven die gaan restylen? Er is dringend behoefte aan twee elektrische en twee gewone rolstoelen. Schildersezels die in Neder land afgedankt zijn, zijn in Wasosz welkom op school. Verloskundigenpraktijk Horst Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maast Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaijmakers, Marlon Theunissen Marjon Trui jen. U kunt in alle gevallen bellen n tel nr 077-3981450 b.g.g 0478-522222. Voor het maken v afspraken kunt u het beste bellen dinsdag, woensdagmorgen of dc derdag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pastoor Janssenstraat 3, 58641 Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tijdens de uren dat de praktijk g pend is. Artsen: P.H.A. Joosten J.F.H, van Arensbergen F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspg Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meerlo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.' 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uir van 17.00 tot 18.00 uur. Buiten openingstijden kunt u uitsluite voor spoedrecepten terecht b Apotheek Antoniusveld, Stationsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Met Wanssum, Constantijnstraat 7,; BJ Meerlo, tel: 691726, fax: e-mail: fysiomeerlo@hetnt Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smaj winn burg, Legert 15, 5866 CG, Swo# njeu, tel: 692532, e-mail: mieghem@i donline.nl. Spreekuur: volge| afspraak. r RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hoget Postbus 242, 5900 AE Venlo, J 077-3550222. Geopend: ma t/nj 8.30-17.30 uur. In deze stichtin] ondergebracht: kinder- en jeugd| volwassenenzorg, ouderenzorg ventie en dienstverleni Praktijk voor psychotherapit bewustzijn, mw D. Van Dijk, Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgec 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Limb Drie Decembersingel 48, Postl 3165, 5902 RG Venlo Bureau! tenservice: bereikbaar tijdens! tooruren (inclusief ledenadmini tie), tel: 077-3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 3 ;en a|, CP Meerlo, tel: 692755 Secretaris: W. Baken, HoofdsüC" 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864! Meerlo, tel: 692231 Spreekuur gens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432(1 lijks bereikbaar van 14.00 tot 2fc het v uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 3548888 Buro Slachtofferhulp Noord-en I den-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof li 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermtë deling, Postbus 219, 5913 STYc tel: 077-3875829 CAD Noord-Limburg, verslavmj zorg, tel: 077-3548200, Ziekenvervoer: 077-357575' Ongevallen: 112 Nationale Vereniging w v- De Zonnebloem Afdeling De Driehoek Meerloli Q ray-Swolgen, Secretaris: I.B.A.J Generaal Dempsystraat 21, 58661 Swolgen, Tel. 0478-692028 bezoekwerk: tel. 0478^92364 Synthese unit Horst Bemmelstraat 2, 5961 HN Hl tel. 077-3978500, fax O77-397850 email: unithorst@synthö www.synthese.nl Ouderenadviseur voor info^Hier advies en bemiddeling. Voor tel. afspraak 077-397850" tc Steunpunt voor Mantelzoi] Inloopbijeenkomst elke derde dag van de maand van 10.00-1 uur. Algemeen Maatschappelijk' ig Voor tel afspraak 077-3978500 Spreekuur op maandag t/m vi koo van 09.00-10.00 uur Vrijwilligerscentrale. Bemidi °P i of persoonljike informatie al Tel. afspraak 077-3978500. I vrijwilligersvacaturebestand: I kantooruren. Vacatureklapper' synthese.vrijwilligersgids.nl Op met par hou taal 9eb met

Peel en Maas | 2005 | | pagina 16