THIiiEn "Als ik verliefd ben, rollen de nummers er zo uit" Koester uw monument Voor vijf euro 30 jaar lang in Mök Waarderingstrofee SVOC'01 voor Maria Dinghs richA&TIappers S?STEM:CARE| Gratis foto: mini-portret Uw haar wordt geknipt en gekleurd en vervolgens wordt er van u gratis een mini-portretgemaakt bij Foto Hoedemaekers in Venray. BAKEL Van de Poelstraat 3a 5761 BW Bakei T 0492 343298 WANSSUM Geijsterseweg 1a 5861 BK Wanssum T 0478 531383 Een prima kapsel voor een prima prijs! Knippen Heren 13,00 Knippen Dames 14,00 Knippen Kinderen t/m 12 jaar 10,00 Oude Oostrumseweg 19a bel voor een afspraak 0478 550407 www.carefourhair.nl Airconditioning? installatietechniek Venlo, (077) 4677000 Honderdzesentwintigste jaargang - week 39 - donderdag 29 september 2005 L EN MAAS Winnares Loes Vorst van De Kans gaat cd uitbrengen Deze week: de schuilkerk hoek Jacobspeel en Deurneseweg in Yssesteyn. Rond 1840 plaatste Deurne een kruis op deze plek. Dit kruis getuigt van een histori sche gebeurtenis die zijn kiem had in de vrede van Münster, die de Tachtigjarige oorlog afsloot. Deurne hoorde in die tijd bij de Zeven Provinciën en Venray niet. Men kondigde toen een verbod af op de katholieke godsdienst ten behoeve van het protestantisme. Deurne had net een nieuwe pas toor gekregen pastoor Jacobs Een noodkerk werd gebouwd net over de grens op Limburgse grond. Deze noodkerk werd op 25 juli in gebruik genomen De schout van Deurne leverde de ste nen en op kosten van de gemeen te werd een weg aangelegd vanaf het Deumese kasteel tot de grens. Pastoor Jacobs leefde als banne ling m een pastorietje bij de nood kerk. Er werd een school gebouwd waar de meeste Deumese kinderen naar toe gin gen. De protestanten konden slechts lijdzaam toezien, want bui ten de landsgrens hadden zij geen macht. Driemaal werd de pastoor vastgezet als hij in Deurne parochianen bezocht. Hij werd steeds vrijgekocht en zo kon hij zeggen dat niemand was overle den zonder de laatste sacramen ten. Hij moest er drie uur voor lopen .om bij de parochianen te komen. In 1662 werd de kerk ver groot en in 1672 raakte de repu bliek in oorlog met Engeland. Dat betekende het einde van het ver bod op het katholieke geloof. Pastoor Jacobs ging terug naar Deurne en bouwde daar een noodkerk. De parochie van Deurne uitte zijn dankbaarheid voor de gastvrijheid en tolerantie door een kruis te schenken. Het kruishout werd gerestaureerd en een nieuw corpus gemaakt.en nadat zette men een kruis en plantte men zeven lindebomen, met toestemming van de Venrayse schepenbank de noodkerk was afgebroken. In 1840 zette men een kruis en plantte zeven lindebomen. De dorpsraad van Ysselsteyn ging zich later inzetten voor deze his torische plek. Men bouwde een betonnen baldakijn en aan de ach terkant van het kruis bevindt zich een halfronde muur. Op 3 juni 1984 werd de kapel ingewijd door pastoor Van Uden van de parochie Ysselsteyn. Vanaf die dag is er elk jaar een openlucht mis op sacramentsdag. Kent u ook zo'n beeldbepalen de. monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat van Stichting Venray- Monumentaal p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Uw gezicht op een circusdoek Wie kent de grote circustent van Circus Mök niet? Sinds mensenheugnis is het doek, met de talloze koppen, de vaste decoratie voor de Venrayse zittingsavonden. Maar aan alles komt een einde, ook aan dit doek. "Het doek is volgens mij 25 tot 30 jaar oud. Al enkele jaren moe ten we na het opbouwen van het decor het doek opknap pen. De dames binnen de commissie Circus Mök hebben al enkele jaren naald en draad bij zich om de scheuren in het doek te dichten", vertelt Frank Claessens van De Piëlhaas. Claessens geeft aan dat De Piëlhaas dit jaar in de gelegenheid is om het doek te vernieuwen dankzij de activiteiten van de Stichting Evenementen De Piëlhaas die de organisatie van het 6x11-feest in handen had. Zo werd het idee geboren om op het nieuwe doek met echte gezichten te werken. Mensen uit Venray en omgeving die zich wil len laten vastleggen en zo de komende 30 jaar, als je de levens duur van het huidige doek neemt, een vaste plek in Mök hebben. "Saskia Hoedemaekers van de gelijknamige fotozaak aan het Henseniusplein zal daarom op zaterdag 1 oktober tussen 10.00 en 16.00 uur haar studio beschik baar stellen. Iedereen die op het doek wil, kan daar terecht. Voor een bedrag van vijf euro worden Harry de rest Op de Servaashof in Venray vindt op zondag 2 oktober van 14.00 tot 16.00 uur een muzikale middag plaats met een optreden door de Venrayse band Harry en de rest. De band speelt nummers die variëren van een slepende blues tot stevige bluesrock. Harry en de Rest bestaat uit Harry Janssen (zang/mondharmonica). Richi Collett (bass), Jos Faessen (drums) en Mart Faessen (gitaar). Belangstellenden zijn welkom in het restaurant Le Tambourin in de Servaashof aan de Stationsweg in Venray. De organisatie is in han den van het Intern Activiteiten Centrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ-groep Noord en Midden -Limburg. de mensen vastgelegd. Willy Voesten, oud-prins, zal de foto's vervolgens bewerken. Het doek zal uiteindelijk door MMT worden geprint", aldus Frank Claessens. Er is wel een beperking. Er kunnen in totaal 350 gezichten op het doek, dus kom zaterdag zeker niet te laat. Veulenaar mishandeld Een 46-jarige man uit Maashees en een 47-jarige man uit Boxmeer zijn aangehouden op verdenking van mishandeling van een 41-jarige man uit Veulen. Het slachtoffer werd maandag omstreeks 15.30 uur op de Holthesedijk in Overloon door de mannen mishandeld. Kennelijk was er onenigheid over de inboedel van een schuur. Het slachtoffer is gewond opge nomen in het ziekenhuis in Boxmeer. De twee verdachten zijn in verzekering gesteld. PEEL EN MAAS een abonnement waard Loes Vorst (18) uit Venray won vorige week overtuigend ,de talentenjacht De Kans. In de Venrayse schouwburg mocht zij twee prijzen in ont vangst nemen: de persprijs en de prijs van de vakjury. De waardering voor haar muzika le talenten stimuleren haar om zich verder in de muziek te ontwikkelen. Op korte ter mijn wil ze zelfs een cd met eigen werk uitbrengen. Loes Vorst, geboren en getogen in Venray, was drie, vier jaar oud toen zij voor het eerst 'piano speelde'. "Mijn ouders waren op vakantie. Toen heb ik thuis met mijn tante voor het eerst op de piano gespeeld. Ik was haar rech terhand bij het muziekstuk A la Turca. Later speelde ik met mijn vader quattre mains." Het was vrij duidelijk dat Loes bestemd was voor de muziek. Als achtjarige de tien jongeren die werden uit genodigd voor de zangopleiding. "De Popacademie is leuk en hip", zegt ze, "Maar niet echt mijn wereldje. Het is allemaal heel competitiegericht en dat wil ik niet. Je moet ontzettend met je ellebogen werken, de beste wil len zijn. Op wat voor manier dan ook. Steeds de concurrentie aan gaan. Dat is niks voor mij. Het moet er eerlijk aan toe gaan." Toch genoot ze met volle teugen van de audities. "Het was inder daad heel leuk om mee te maken. Loes Vorst heeft al enige tijd plannen om een cd uit te bren gen. Hans Kalberg, die een eigen studio heeft in Nijmegen, neemt de productie voor zijn rekening. Maar het verloopt allerminst soe pel. De Venrayse heeft het ontzet tend druk. Doordeweeks haar stu die, op zaterdag volleyballen in het eerste damesteam van Rooyse VK en de zondag brengt ze door "Nee, als het gebeurt, worden het dertien of veertien recente nummers. Misschien een enkel ouder nummer dat in een nieuw jasje wordt gestoken. Mijn stem en stijl veranderen nog steeds. Ik vind het dan zonde om oud werk te gebruiken." En hoe ziet de toe komst er verder uit? Loes: "Ik laat alles verder op me afkomen. Al hoop ik meer te kunnen gaan optreden." Ze wist dat ze een bedankje kreeg. Want er werd zo op aangedrongen dat ze tijdens de jaarvergadering van SVOC aanwezig moest zijn. Maar het verwachte 'bedankje, kusje en bloemetje' bleek de Waarderingstrofee van SVOC'01 te zijn. En dat had Maria Dinghs (54) nou net niet verwacht. Het is de tweede keer dat het kleinood wordt uitgereikt. In 2001 kreeg de fusiecommissie van SVOC'01 de Waarderingstrofee, en nu dus Maria Dinghs als eerste individu ele lid voor haar inzet en betrok kenheid bij het korfballen. Maria Dinghs belandde in 1988 n het hoofdbestuur van de Nederlandse Dames Korfbal Bond (NDKB) en bleef daarin tot Be fusie in 1994. Binnen SVOC'01 was ze wedstrijdsecre taris van de korfbalafdeling en totulist van het bestuur. In het voorjaar van 2005 zette ze een >unt achter haar activiteiten. "Ik ?ond het eigenlijk wel welletjes geweest, na zoveel jaar." ^Jojaar een vertrouwd adres voor:| Rlitgebrelde informatie en prijzen zijn te vinden op: www.systemcare.nl rassing kreeg ik de Waarderingstrofee. Ja, dat was toch een speciaal moment. Die trofee wordt niet jaarlijks uitge reikt. Sterker, die prijs is pas één keer uitgereikt, vier jaar geleden aan de fusiecommissie. Dus moet je toch een speciale betekenis voor de club hebben gehad. Daarom vind ik het bijzonder dat ik de Waarderingstrofee heb gekregen. Had ik niet verwacht." Het programma van de jaarver gadering liet het niet toe dat Maria Dinghs na afloop nog een feestje vierde. "Het was een lange zit. Het beleidsplan werd gepre senteerd en daardoor werd het een lange vergadering. Gelukkig kreeg ik de trofee voordat het beleidsplan werd besproken en hoefde ik niet de hele avond in spanning te zitten. Maar omdat de vergadering zoveel uren in beslag nam, was na afloop ieder een snel weg. Maar ach, ik hoef niet zo in de publiciteit te staan. Ik heb me met veel plezier inge zet voor SVOC'01, dat is het belangrijkste." met haar vriend Jeroen. "Maar de cd komt er. Zeker nu ik De Kans heb gewonnen, heb ik ontzet tend veel zin in eigen nummers op een cd uit te brengen. Het is ook een stimulans' om weer meer met de muziek te gaan doen. De zanglessen goed op peil te hou den, eigen nummers te schrij ven." Op de uit te brengen cd komen uiteraard alleen eigen nummers. Echter geen liedjes die al langer op de plank liggen. gevraagd, maar op dit moment hoeft het voor mij niet. Ik vind mijn huidige rol als toeschouwer en supporter prima." Ze was maandag tijdens de jaarvergadering verrast door haar uitverkiezing voor de Waarderingstrofee. "Ik wist dat er iets ging gebeuren. Ik had ook op de agenda gezien dat SVOC'01 mij wilde bedanken voor mijn werkzaamheden. Omdat ook de korfbalcommissie al afscheid van mij had genomen, dacht ik niet dat het veel zou voorstellen. Een bloemetje en een bedankje. Maar tot mijn ver Betrokken bij SVOC'01 is ze nog altijd, maar tegenwoordig alleen nog als supporter. "Mijn dochter korfbalt bij de recrean ten, mijn zoon voetbalt in de hoofdmacht. Dus op zondag moet ik wel eens schipperen naar wie ik ga kijken. En dat is ook nog afhankelijk van het weer." Het kriebelt nog niet om weer iets op te pakken in de vereni ging. "Af en toe word ik wel volgde zij de IVM-opleiding. Na twee jaar blokfluiten om de basis van muziek onder de knie te krij gen, nam ze aansluitend pianoles op de muziekschool in Venray. In haar leraar Hans Kalberg vond ze een muzikale bondgenoot. "In al die jaren heb ik van hem les gehad. Nu nog steeds trouwens krijg ik privé-lessen bij hem in Nijmegen. Hij heeft me ook gesti muleerd om zelf muziek te gaan maken. Om te improviseren. Ik speel dan ook nooit covers." Ze trekt daarbij een gezicht of ze zojuist iets vies heeft gezegd. "Eigen nummers kun je met volle overtuiging brengen. Je kunt je perfect inleven omdat de muziek en tekst van jezelf is. Bij een cover lukt dat nooit. Daar kun je nooit zoveel lef en gevoel in leg gen." Tijdens de Kans zong ze drie eigen nummers en begeleid de zich op de piano. Nummers uit het leven gegrepen. Over lief de, de lente, geslaagd zijn op school. "Ik moet echt in de stem ming zijn om een nummer te schrijven. Ik kan niet zo maar gaan zitten om een tekst op papier te zetten. Of muziek te maken. Een nummer moet er bij mij ook in een keer uitkomen. In een keer af zijn. Als ik inspiratie heb, is dat ook geen probleem. Mijn nummers geven ook precies de stemming aan waarin ik op dat moment ben. Als ik verliefd ben, rollen ze er zo uit." De 18-jarige Venrayse, afgelo pen jaar afgestudeerd aan het gymnasium van het Raayland College, is maar net begonnen met de studie tandheelkunde in Nijmegen. Ze kon echter ook kie zen voor de Popacademie in Rotterdam. Voor die opleiding deed ze zelfs audities en tot haar eigen verbazing behoorde ze tot

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15