Snel einde aan ziekenhuispost Venray Ysselsteyn en Veulen tegen windmolens en reis door honderd =bsychiatrie in Venray jaar Grote belangstelling voor nieuwe filmseizoen Kunstmanifestatie Over Grenzen 123 bezwaren bestemmingsplan buitengebied door onze keukens en badkamers Gunhoek Diefstal op begraafplaats Laat u inspireren... De ziekenhuispost van Viecuri in Venray gaat op 1 januari 2006 weer op slot. De Raad van Bestuur vindt dat de post te weinig bezoekers trekt en daarom beter gesloten kan worden. Gemiddeld kloppen per dag twaalf patiënten aan bij de ziekenhuispost. Slechts in vijf gevallen was de inzet van de ziekenhuisarts nodig. Vanaf volgend jaar kunnen patiënten niet meer rechtstreeks in het Venrayse ziekenhuis terecht. Dit kan voortaan alleen nog na een doorverwijzing van de huisarts. Patiënten die buiten kan tooruren spoedeisende hulp nodig hebben, kunnen terecht bij de huisartsenpost die naast het ziekenhuis gevestigd is. De ziekenhuispost is opgericht in februari 2002. Dit gebeurde vlak nadat in Venray de EHBO ver dween naar Venlo. De ziekenhuis post - alleen tijdens kantooruren geopend - is bedoeld voor een voudige en acute zorg. Uit een evalutie blijkt dat het hechten van wonden en het aanleggen van een verband of gipsspalk de meest voorkomende verrichtingen zijn. De toeloop naar de post viel tegen met gemiddeld twaalf patiënten per dag. VieCuri vindt het niet efficiënt om voor zorg waar zo weinig vraag naar is, capaciteit en personeel vrij te houden. De verpleegkundigen van de ziekenhuispost kunnen str aks flexibeler worden ingezet. Zoals voor de uitbreiding van de dagbehandeling chirurgie. Inwoners uit de regio Venray kunnen vanaf 2006 bij eenvoudi ge breuken of verwondingen alleen nog bij hun huisarts of de huisartsenpost aankloppen. De huisarts vervult zo de rol van poortwachter voor het zieken huis. VieCuri is er een voorstander van dat de huisartsenpost niet naast, maar in het ziekenhuis gehuisvest wordt. Zo kan betere ondersteuning gegeven worden door een gespecialiseerde ver pleegkundige of een assistent. De Raad van Bestuur laat weten dat de beslissing door de huisartsen zelf genomen dient te worden. Het platform Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray is het niet eens met het voorstel van VieCuri. In een brief aan de ziekenhuisdirec tie laat voorzitter Theo Michiels weten dat deze' maatregel opnieuw een stap terug betekent voor Venray. "De Venrayse gemeenschap moet opnieuw inle veren. Dat is voor ons onaan vaardbaar", aldus Michiels, die vermoedt dat daardoor nog meer patiënten VieCuri gaan mijden en uitwijken naar andere ziekenhui zen in de regio. Het platform blijft zich inzetten voor een volwaardi ge 24-uurs voorziening voor acute en eenvoudige zorg in het Venrayse ziekenhuis. De Hoveniers ook voor uw tuin www.gunhoek.nl Venray H47S-57I800 De weerstand tegen de komst van windmolens wordt steeds groter. Eén op de zeven inwoners van Ysselsteyn keert zich tegen de windmolens die mogelijk op twee locaties (Rouwkuilenweg/Middenpeel weg en Kempkensberg/Deumeseweg) in het dorp komen. Dat zegt de werkgroep Windmolens Ysselsteyn, die vori ge week maandag een gesprek had met wethouder Teunissen (Lokaal Aktief). De werkgroep wil graag meer duidelijkheid krijgen over de twee mogelijke locaties in het dorp. Maar er is nog steeds geen definitieve toewijzing door de provincie en ook het college moet nog een besluit nemen. Vanaf 1 september is de planscha deregeling gewijzigd. Niet meer de gemeente maar de initiatiefne mers moeten voortaan opdraaien voor de planschade die omwo nenden indienen. Bovendien heeft de Hoge Raad een inwoner van Termunterzijl in Groningen een korting van 30 procent op de ozb toegekend. De huisbezitter vond dat zijn woning in waarde was gedaald door de komst van windmolens op tweeënhalve kilometer afstand van zijn pand. De Hoge Raad gaf hem gelijk, maar de gemeente Delfzijl is in cassatie gegaan. De werkgroep Windmolens Ysselsteyn wijst erop dat binnen een straal van tweeënhalve kilo meter de dorpen Veulen, Ysselsteyn, Heide en Merselo lig gen. Dit zijn ongeveer 4500 inwo ners. De werkgroep meent dat de windmolens veel overlast zullen veroorzaken omdat ze dicht bij deze dorpen liggen. De werkgroep wil graag een openbare informatieavond in Ysselsteyn waarin de windmolens 'neutraal' besproken worden. De dorpsraad wil hier medewerking aan verlenen. Dorpsraadvoorzitter Sieb Nijssen is zelf bij een van de Ysselsteynse windmolenparken betrokken. VEULEN Ook in Veulen werd onlangs een enquête gehouden om de mening van de inwoners te horen over de mogelijke realisatie van een windmolenpark nabij het dorp. De uitkomst van de enquête toont volgens de dorpsraad duide lijk aan dat een groot gedeelte van de Veulenaren bezorgd is over de effecten van windmolens op hun omgeving. Van de driehonderd mensen die de vragenlijst invul den, stemden er 240 tegen en 33 voor de komst van windmolens. De overige mensen gaven aan geen mening te hebben. De uit slag van de enquête is naar het college van B en W en de politiek in Venray gestuurd. Ehielen Chevroletdealer voor de regio Venray/Horst verkoop nieuwe Chevrolets •verkoop gebruikte auto's onderhoud en reparatie originele onderdelen I originele accessoires Keizersveld 55 Venray 0478-586200 www.autoghielen.nl De politie heeft maandagavond een 27-jarige man uit Arnhem op heterdaad betrapt. Hij wilde een vrachtwagen vanaf de begraafplaats Boschhuizen aan de Spurkterdijk in Oostrum stelen. Bij deze poging werd de toegangspoort van de begraafplaats vernield. Even voor 22.00 uur kwam bij de politie een melding binnen van verdachte geluiden, afkomstig van de begraafplaats aan de Spurkterdijk. Onderweg naar de melding kregen de agenten te horen dat dieven probeerden om een vrachtwagen te stelen die op het ter rein stond. Ze probeerden de toegangspoort van de begraafplaats te rammen om weg te komen. De agenten troffen de vrachtwagen met draaiende motor aan en de toegangspoort was opengebroken. De vrachtwagen was geladen met onderhoudsmateriaal van de begraaf plaats. Dit materiaal, waaronder een grasmaaier en aluminium oprijpla ten, was uit diverse ruimtes weggenomen. Twee verdachten renden vervolgens weg. De agenten stelden een onderzoek in en met hulp van collega's en een politiehond gingen ze naar de verdachten op zoek. Even later kwam de hond de 27-jarige verdachte op het spoor. De man had zich in de struiken verstopt. Hij werd aangehouden en voor verder onderzoek ingesloten. De politie is nog op zoek naar de tweede verdachte. De politie onderzoekt de zaak en bekijkt of er mogelijk meerdere verdachten bij betrokken zijn. ;EL EN MAAS öine van der Sanden trots op historisch standaardwerk lij las het lijvige boek met 0ts en interesse uit. Toine i der Sanden, voorzitter van van Bestuur van de GZ-groep Noord- en Midden- mburg, is zeer te spreken rer het historisch standaard ei over honderd jaar psy- liatrie in Venray dat donder- [j 29 september officieel irdt gepresenteerd. "Een achtig boek, in alle opzich- n. Interessante verhalen, rekend geïllustreerd en bitterend uitgevoerd. De teurs hebben de geschiede- op een zeer persoonlijke jze beschreven, ieder vanuit i geheel eigen invalshoek, st dat maakt het boek zo plend." De geschiedenis begint met een nan die begin vorige eeuw in het iepste geheim, buiten medewe- en van de gemeente, een stuk ond koopt om er krankzinnigen- Stichten te realiseren. Een fasci- trende parallel met de project- itwikkelaars die dachten dit jaar en vestiging van een bekend mits automerk naar Venray té en. Dat laatste bleek een zeep- het eerste de opmaat voor de ntwikkeling en groei van Venray. "Maar wie weet wat er nog allemaal gebeurt", lacht Toine van der Sanden. "Honderd jaar geleden had de gemeente geen idee wat er stond te gebeuren. De komst van de instellingen bete kende een ommekeer in de histo rie van Venray. Het dorpje groei de en ontwikkelde zich aan de hand van de twee grote instellin gen. Ze zorgden voor veel werk gelegenheid en waren in sociaal- economisch opzicht van groot belang voor Venray. En in feite zijn wij dat als GGZ-groep met 1500 medewerkers nog steeds. De instellingen hebben Venray een eigen identiteit gegeven." Volgens Toine van der Sanden is het boek 100 jaar psychiatrie in Venray zeer toegankelijk voor een breed publiek. "Het boek is geen wetenschappelijke beschouwing, maar geeft op een prettige en luchtige manier een inkijk in een eeuw psychiatrie. Ook voor de lezer die niets weet van de histo rie en Venray niet kent, is het een zeer lezenswaardig en toeganke lijk boek. Het is in feite een lange vertelling, persoonlijk ingekleurd door de auteurs. Dat geeft het boek beleving en gevoel, en dat merk je als lezer. Het is meer dan sec een geschiedkundige verhan deling en opsomming van feiten. Het zijn verhalen, geschreven door mensen die de psychiatrie en de instellingen van dichtbij hebben meegemaakt en beleefd." NIEUWE INZICHTEN Hoewel Toine van der Sanden als voorzitter van de Raad van Bestuur goed is ingevoerd in de historie van de psychiatrie in Venray, gaf het boek ook hem nieuwe inzichten en kennis. "Ik heb nooit precies geweten welke rol de instellingen tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben gespeeld. Dat is me nu wel duide lijk geworden. Ook het ontstaan van bijvoorbeeld Nieuw Spraeland was mij alleen op hoofdlijnen bekend, ik weet daar nu meer van. Het is intrigerend om te lezen hoe de populatie van de instellingen door de decennia heen is veranderd. Vroeger werd iedereen die anders was, opgeno men. Ook kinderen en volwasse nen met een verstandelijke beper king. Zwakzinnige kinderen werden uit de samenleving gehaald en opgesloten. In de loop van de vorige eeuw werd steeds beter zichtbaar en duidelijk wie er nou eigenlijk thuishoorde in een psychiatrisch ziekenhuis. Het boek beschrijft die boeiende ont wikkeling." De geschiedenis van de twee instellingen is niet alleen een jubelverhaal geweest. De institu ten kenden ook grote problemen, tot enkele jaren geleden zelfs, toen financiële problemen en ruziënde bestuurders als een don kere wolk boven de GGZ-groep hingen. In het boek wordt ook die keerzijde van de medaille belicht. "En zo hoort dat ook", vindt Toine van der Sanden. "Als het alleen maar een positieve toonzetting zou hebben gehad, was het ongeloofwaardig geweest. Ik vind dat de auteurs daar een goede balans in hebben gevonden. De positieve ontwikke lingen worden uitgebreid beschreven, maar ook de proble men hebben een plaats in het boek gekregen." De honderd jaar overziend kan de voorzitter van de Raad van Bestuur maar tot één conclusie komen: "Er is ontzettend veel gebeurd in een eeuw tijd. De dynamiek is niet altijd een voor waartse beweging geweest, maar als ik alle ontwikkelingen en ver anderingen overzie dan ben ik onder de indruk. En die positieve dynamiek zit nog steeds in onze organisatie, als ik bekijk wat we in ons strategisch beleidsplan Koersen op Kansen hebben vast gelegd en waar we overal mee bezig zijn." SPECIALE EDITIE Het standaardwerk over hon derd jaar psychiatrie krijgt een speciale editie en een zogeheten handelseditie. De speciale editie wordt in een gelimiteerde oplage van 2500 exemplaren uitgebracht en is bestemd voor de medewer kers en vrijwilligers van de GGZ- groep. De resterende boeken worden voor representatieve doeleinden gebruikt. De handelse ditie is al te koop, onder meer bij boekhandel Van den Munckhof in Venray. "De inhoud van beide uit gaven is exact hetzelfde. Dezelfde tekst, dezelfde illustraties. Alleen de afwerking en de omslag zijn anders. De speciale editie is luxu euzer uitgevoerd." Toon Theeuwen, voorzitter van de redactiecommissie, zal op don derdag 29 september tijdens een feestelijke bijeenkomst in de schouwburg op het St. Annaterrein het eerste exemplaar van de speciale editie overhandi gen aan gouverneur Leon Frissen. Imkring Venray verwacht weer ruim 1600 abonnementen te verkopen Donderdag 22 september 2005 - Pagina 5 Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL WONEN, .10,'. Het nieuwe filmseizoen moet nog beginnen, maar Filmkring Venray hoopt al over een tijdje te kunnen preken van een goed sei- oen. Naar verwachting zul- en er weer meer dan 1600 'bonnementen worden ver- tocht voor de reeks van films o het Luxor Theater in Venray. Wat opvalt is dat het program- ia niet alleen de inwoners van Venray en de kerkdorpen aan- preekt. Abonnementhouders komen ook uit de regio. Ton ruiemans, secretaris van 'ilmkring Venray, kijkt niet op tol het succes. "De formule is zersterk: voor een lage prijs Dinstens zes keer een avondje of zon)middagje uit genieten van ;en uitstekende film." Het 42ste jaar van Filmkring 'enray start in de eerste week Kn oktober. De reeks bestaat uit Kht films, waaruit de abonne menthouders er zes kunnen kie- en. De overige twee kunnen egen bijbetaling van een reduc- •renovatie •leien daken 'bitumineuze daken •lood-, zink-, koperwerken l 0478-511094 yop Support dakwerken V,O.Fy Stationsweg 124b s \Venray-OostrunT^^ tieprijs ook worden bezocht. De interesse voor het programma is groot. Vorig seizoen verkocht Filmkring Venray 1620 abonne menten en komend seizoen zal dat aantal naar verwachting ook worden gehaald. Filmkring Venray zit wat betreft de C-abon- nementen aan het plafond, zegt Ton Tillemans. "Het is niet de bedoeling dat we in de huidige opzet doorgroeien naar nog veel meer abonnees. Dat kunnen we niet qua aantal voorstellingsmo- gelijkheden en daar is Luxor Theaters ook niet op ingericht. Het moet niet te massaal worden, want dan zouden we ten onder kunnen gaan aan het succes." Dat succes van Filmkring Venray leunt volgens Tillemans op een aantal sterke peilers. "We bieden een serie gevarieerde films van hoge kwaliteit aan. Daarbij zijn de prijzen laag. Die combinatie is ideaal voor een gezellig avondje of middagje uit. En de bezoekers krijgen bij iede re film een gratis inleiding." NIEUWSTE FILMS Zoals gebruikelijk werkt Filmkring Venray met drie series. De A-serie (abonnement 18,50) is bedoeld voor jeugd van twaalf tot zestien jaar, de B-serie (abon nement 21.50) is bestemd voor de oudere schooljeugd en de 'jongvolwassenen', en de C-serie (abonnement 24) voor volwas senen. "De B-serie is ietwat van opzet gewijzigd. De ervaring heeft geleerd dat door de techno logische ontwikkelingen met name de oudere jeugd al vrij snel via internet de beschikking krijgt over films. Dat houdt in dat zij de film al hebben gezien voordat die bij ons staat geprogrammeerd. Dat bleek vorig seizoen ook uit de tegenvaUende abonnements aantallen voor de B-serie. Vandaar dat wij nu hebben inge zet op kwaliteit en actualiteit. We kunnen alleen de eerste film met naam noemen, en verder spelen we in op actuele ontwik kelingen. We proberen de nieuw ste en beste films aan te bieden." De openingsfilm voor de A- seiie is 'Schnitzelparadijs' dat ver haalt over de hilarische en romantische belevenissen van Nordip, een 18-jarige Marokkaanse jongen die goed kan leren en daardoor de belofte van zijn gemeenschap is. De eerste film voor de B-serie is 'A million-dollar-baby', geregis seerd door Clint Eastwood. De C- serie begint met 'Vera Drake'. EXPERIMENTEEL Filmkring Venray zet sterk in op kwaliteit. Maar films waarde ren is ook een kwestie van smaak, zo weet Ton Tillemans. "Verleden seizoen hadden we 'Dogville' van Lars von Trier geprogrammeerd. Een controver siële film over de Verenigde Staten. De film heeft het karakter van een toneelstuk. Dat bleek iet wat te experimenteel voor een aantal van onze abonnees. Toch willen we ook zo'n soort genre blijven opnemen in ons program ma. Dogville is het eerste deel uit een serie van drie kritische films over de Verenigde Staten. Het vervolg op die film denken we dit seizoen als extra film te pro grammeren." Abonnementen zijn overdag te koop aan de kassa van de Schouwburg Venray, 's avonds aan de kassa van de bioscoop tij dens de openingsuren, en bij de De provincie Limburg heeft 123 bezwaarschriften ontvan gen over het bestemmingsplan buitengebied van de gemeente Venray. Op verzoek van de pro vincie heeft de gemeente elke bedenking voorzien van een standpunt. Deze standpunten heeft Venray in een rapport aangeboden aan de provincie. De gemeenteraad heeft het bestemmingsplan buitengebied op 17 mei opnieuw vastgesteld. De procedure heeft een half jaar ver traging opgelopen omdat de gemeente begih dit jaar in de fout ging door verkeerde plankaarten ter inzage te leggen. Circa de helft van de 123 bezwa ren die zijn binnengekomen, heeft betrekking op de agrarische en niet-agrarische bouwblokken. De meeste van de overige bedenkin gen zijn gericht op een aantal dezelfde thema's uit het plan. Dit zijn de onderwerpen beekdalen en kwelgebieden, reconstructie, Het bestuur kijkt reikhalzend uit naar het begin van het nieu we filmseizoen. secretaris van Filmkring Venray, telefoon 0478-58458 onderdelen van de planvoorschrif ten, de bestemmingen in algemene zin, circuit De Peel en de 10-meter zone tussen bouwblokken en de weg. De provincie heeft hoorzittingen gepland op 12 en 14 oktober. Reclamanten en de gemeente krij gen tijdens die bijeenkomsten de gelegenheid om de zaken nader toe te lichten. De provincie zal uiterlijk in december dit jaar een besluit nemen over de goedkeuring van het bestemmingsplan. Alzheimer De Stichting Alzheimer Nederland houdt van 7 tot 12 november haar landelijke collecte. In heel Nederland gaan dan ruim 20.000 collectanten de straat op. Met de opbrengst van de collecte werkt Alzheimer Nederland aan de ernstige problematiek rond dementie in Nederland, ook in de eigen regio. Informatie: K. Linders via tel. (0478)588730. Op de zorgboerderij van boer Hans Vollenberg in Heide is iets vreemds aan de hand. Een ordinaire graansilo wordt daar namelijk in een nieuw, wel zeer opvallend jasje gesto ken. De silo wordt omgetoverd in een heuse raket. Het project (in handen van DAC Venray) is een voorbode van de ophan den zijnde kunstmanifestatie Over Grenzen. De manifestatie wordt gehou den in en rondom de nieuwe schuur en op het erf van de zorg boerderij van boer Hans. De tradi tionele boerderij biedt normaal gesproken werk aan 'hulpboeren' die meewerken bij alle werkzaam heden die op de boerderij voorko men. Op 9 oktober doet de boer derij eenmalig dienst als verzamelplaats voor vele verschil lende vormen van kunst. Over Grenzen is ontstaan uit een initia tief van de Dagactiviteiten en Arbeidsrehabilitatie Centra (DAC) en is uitgegroeid tot een samen werkingsverband van zes verschil lende instellingen op het gebied van de geestelijk gezondheidszorg en de zorg voor mensen met een verstandelijke beperking. Doel van de manifestatie is het aanwezi ge talent dat zich binnen de instel lingen bevindt een podiumplek te bieden buiten de instelling. Niet de instelling of de achter grond van de artiest staat centraal, maar het kunstzinnige product zelf. Door het samenbrengen van verschillende kunstvormen van de vele verschillende deelnemende kunstenaars, staat de organisatie van Over Grenzen garant voor een gevarieerd en kleurrijk aanbod. Jacqueline Hanssen van het DAC in Venray: "Het belooft een zeer levendige uitwisseling te worden tussen artiesten onderling, hun werk en het publiek. Het bijzon dere van de manifestatie is dat de kunst van de deelnemers nu eens centraal staat en niet hun achter grond." Het programma bestaat uit een doorlopende binnen- en bui tententoonstelling van schilderij en, beelden en installaties, een podium in de schuur dat plaats biedt aan muziek, theater en dicht kunst en een continu draaiende presentatie waarin de bezoeker geïnformeerd wordt over de her komst en ontstaanswijze van de kunstwerken. Tevens zal er tijdens de manifestatie een stripalbum en gedichtenbundel uitgegeven wor den. Wie op zondag 9 oktober op ludieke wijze Over Grenzen wil gaan, is van harte welkom tussen 11.00 en 18.00 uur bij boer Hans, Deumeseweg 40 in Heide. De toe gang is gratis. Vergeet echter niet uw id-kaart of paspoort mee te brengen. Deelnemende instellingen: Kunst Werk Plaats, FPI de Rooyse Wissel, Paschalis, de Wendel, Muziek Werk Plaats en DAC Venlo en Venray, in samenwerking met enkele onafhankelijke kunstenaars uit de regio, onder wie de Nederlands kampioen levend standbeeld.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5