INog één zondagsdienst in Grote Kerk en Paterskerk "Er komt altijd een volgende keer" Kunstwerken komend voorjaar op rotondes EN DAG 'Weinig behoefte aan grote afvalcontainers' tf; 'Afvalstoffenheffing 10 procent omlaag' College uitweg zoekt 'dakaffaire' Pietje Bell zoekt figuranten 'Geen interesse voor oudste Kuizen' Julicher Meijer Lasercentrum Venray aginipEEL EN MAAS Donderdag 8 september 2005 - Pagina 3 .priestertekort noopt tot verdere imkrimping I Gedwongen door het pries tertekort moet het aantal kerk diensten verder worden inge krompen. Deken Smeets maakte afgelopen weekeinde n Venray aan de kerkgangers -oekend dat vanaf 1 oktober er Vs zondags zowel in de Grote Kerk als in de Paterskerk nog iar één kerkdienst is. De heilige mis van 8.30 uur in Ie Paterskerk komt te vervallen, let aanvangstijdstip van de hoog- lis in de Paterskerk verschuift van 10.30 naar 11.00 uur. In de Grote Kerk komt de dienst van 11.00 uur te vervallen. Smeets zei deze maatregelen 'met pijn in het hart' te moeten nemen. Het kerkbestuur kiest ervoor de Latijnse hoogmis van 9.30 uur te handhaven. Deze dienst kent een vaste groep bezoekers die uit de hele regio komt. De live radiouit zendingen van Omroep Venray worden goed beluisterd en hoog gewaardeerd door zieken en thuiszittende parochianen. De dienst van 11.00 uur heeft een kleinere kern van vaste bezoe kers. Het kerkbezoek is bij deze mis sterk afhankelijk van de inten ties voor, de overledenen. Overigens blijven er op zondagse feestdagen zoals vanouds twee diensten in de Grote Kerk. Op eerste kerstdag, eerste paasdag, eerste pinkersterdag, carnavals zondag, bij de eerste Heilige Communie en bij enkele gezins missen is er wél een dienst om 11.00 uur. In de nieuwe opzet van het bis dom Roermond worden de parochies in Venray-centrum str aks samengevoegd tot één cluster. Evenals de andere twee clusters in het dekenaat krijgt Venray dan de beschikking over twee pries ters. De missen in de Paterskerk en Grote Kerk moeten voortaan zo op elkaar afgestemd worden dat ze door één priester geleid kunnen worden. Het beoogde cluster Paterskerk- Grote Kerk telt nu nog drie pries ters: deken Smeets, kapelaan Crasbom en aalmoezenier De Graaf Woutering. Crasbom wordt de vervanger van de naar Rome vertrokken pastoor Jenniskens van de parochies Ysselsteyn, Merselo en Vredepeel. De spoeling wordt nu wel heel erg dun. "De rek is helemaal uit het elastiek", aldus Smeets. "Geen enkele priester kan nog ziek wor den en vervanging op zondagmor gen is niet meer mogelijk. Ook vakanties met een weekeinde erbij is voortaan uitgesloten." De missen op zaterdagavond blijven gehandhaafd: om 18.00 uur in de Paterskerk en om 1915 uur in de Grote Kerk. In de kerk dorpen zal er voortaan nog maar één mis per weekeinde zijn. Smeets sprak van 'helaas noodza kelijke maatregelen' en vroeg namens de kerkbesturen om begrip van de parochianen. Langeafstandswandelaar Jan Schellekens uit Venray Jan Schellekens uit Venray jon in januari 1994 aan een andeling die hem van isterdam naar Wenen moest irengen. Ieder jaar liep hij een ntal etappes van de route, :n doorkruiste hij achtereen- 'olgens Nederland, Duitsland :n Oostenrijk. Afgelopen zon- arriveerde hij bij zijn itemming, het reuzenrad in iet Praterpark in Wenen. Langeafstandswandelen wordt iteeds populairder. In Nederland :ijn vele paden uitgezet die door lekende en onbekende natuurge- lieden lopen. Het bekendste pad Is het Pieterpad. Het voert de •andelaars van Pieterburen in ironingen naar de St. Pieterberg iij Maastricht, en komt bij Smakt :n de Boschhuizerbergen zelfs >ok nog langs Venray. Op grotere ichaal bestaan in Europa ook der- jelijke paden. De E8-route, die ichellekens gevolgd heeft, voert 'an Amsterdam via Nijmegen, loblenz, Regensburg en Passau laar de hoofdstad van Oostenrijk: 'enen. "Ik wilde graag een keer to'n lange route lopen. Doordat ik :en drukke baan en een gezin heb zag ik geen mogelijkheid om een iaar maanden vrij te nemen om ie route achter elkaar te lopen", irertelt Schellekens. j 'Ik koos ervoor om steétfs èetf stuk te wandelen en de volgende teer naar het eindpunt terug te teren en verder te wandelen." Aanvankelijk bestonden zijn etap- >e's uit halve of hele dagen waar- roor hij op en neer reisde. Naarmate hij verder kwam, tarnen de heen- en terugreis toveel tijd in beslag dat hij meer dere dagen ging wandelen. "Ik kende destijds niemand die verge lijkbare plannen had en dus had ik le keus om de wandeling niet te Üoen, of om het alleen te doen. Zonder aarzelen koos ik voor de Jan Schellekens voor het bekende reuzenrad in het Weense Praterpark laatste optie", vertelt hij verder. Het alleen wandelen vindt hij geen probleem. "Je bent bezig met wat je onderweg tegenkomt, je geniet van de landschappen waar je doorheen loopt, je maakt een babbeltje met passanten en je let goed op de markeringen die op lantaarnpalen of bomen zijn aangebracht. Je merkt pas dat je alleen bent als je onderweg stil zit of bij je overnachtingsadres aan komt." GENIETEN Lachend vertelt hij dat dit vaak een opmerkelijk gevolg heeft: hij probeert zo min mogelijk stil te zitten. "Je begint 's morgensvroeg te wandelen en loopt door tot in de avond. Afhankelijk van de goes ting en de benen kun je zo lange dagen maken, vaak meer dan 50 of 60 kilometer, maar daar is het niet om te doen. Je voorkomt dat je stilzit, en dat je merkt dat je alleen bent." Voor de laatste etap pe had hij iets speciaals in gedach ten. "Mijn gezin heeft mij altijd gesteund als ik weer eens onder weg was, en ik vond het leuk om hen er bij te hebben als ik Wenen aankwam. In april 2005 heb ik tot aan een voorstad van Wenen gewandeld. De laatste 14 kilome ters heb ik afgelopen zondag, heel relaxed, gewandeld. Bij het bekende reuzenrad in het Praterpark stonden mijn vrouw en drie dochters me op te wachten. Toen zaten de 1972 kilometers er op. 's Avonds zijn we met de ti nachttreinweer naar huis gegaan iff 1 zoals ik meestaUieed na een E8- wandeling' "HeCmöoie van lange- afstandwandelen is, dat er altijd een volgende keer komt. Vanuit Wenen kun je de E8 verder volgen door Slowakije en Polen. Je kunt ook in Wenen rechtsaf slaan en dwars door Oostenrijk naar Zwitserland en Zuid-Frankrijk lopen." Wat het gaat worden weet hij nog niet, maar het te voet onderweg zijn is voor hem, net als voor vele anderen, een goede manier om zich te ontspannen en te genieten van de omgeving. "Wie weet lopen over een paar jaar mijn kinderen ook wel mee!" Vijf van de negen kunstwer ken krijgen komend voorjaar een plek op een van de roton des in Venray. De kunstwer ken vloeien voort uit de mani festatie De Waan, die bijna drie jaar geleden werd afgeslo ten. Medio oktober wordt voor de eerste vijf kunstwerken de bouwvergunning aange- "Dat is ook een van de redenen waarom de realisatie van de kunstwerken zo lang heeft ;eduurd", licht Jan Verheijen van 'e Waan toe. "In onze ogen is kunst kunst, maar in de ogen van le overheid is voor een aantal kunstwerken een bouwvergun ning nodig." Mede door die regel- ;eving is de realisatie van de kunstwerken een project van de lange adem geworden. Daarnaast is de organisatie, het Odapark, in de afgelopen periode druk bezig leweest met het nieuwe project 'Living Apart Together' en met de aanvraag van de cultuurplansta- tus. "Verder heeft de verkeersveilig heid een belangrijke rol gespeeld, waardoor we van het oorspronke lijke concept-dat-we voor ogen hadden, veel hebben moeten inle veren. We gaan ervan uit dat dit concept niet meer verder ver kracht wordt", aldus Verheijen. "We hebben maandagavond in ieder geval een goed gesprek met wethouder Emonts gehad en heb ben elkaar recht in de ogen kun nen kijken, dus ik heb er alle ver trouwen in." INSPRAAKPROCEDURE Wél blijft De Waan afhankelijk van de inspraakprocedures die kunnen volgen. Verheijen hoopt dat mogelijk al deze winter begonnen kan worden met de eerste rotonde op de Stationsweg- Oostsingel, waarop een kunst werk in de vorm van een dobbel steen van de Kunstwerkplaats moet komen. De veelbesproken kruisen van Reinier Kurpershoek komen op een separate fietsroton- de op het St.-Annaterrein. Die fietsrotonde komt langs de Noordsingel te liggen. De rotonde Noordsingel-Raadhuisstraat wordt ADVOCATEN Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray vlak geasfalteerd. Op de rotonde Beekweg-Noordsingel komt een werk van Mathieu Knippenberg met als thema 'geen weg terug'. Een aangepaste hersenpan van Kees Bierman komt op de roton de Maasheseweg-Noordsingel. Ten slotte zal op de rotonde nabij het Raayland College een kunst werk verrijzen met daarin ver werkt onder meer de oude ver warmingsketel van St.- Servatius. Dit kunstwerk moet de warme uitstraling van de psychiatrische instituten uit het verleden symbo liseren. De kunstwerken zullen op 29 september, tijdens de offi ciële presentatie van het boek over 100 jaar psychiatrie, gepre senteerd worden. Ansichtkaarten De politie heeft woensdagmid dag omstreeks 13.30 uur op de Witte Vrouwenstraat in Oostrum een 39-jarige man uit Oirlo aange houden die ansichtkaarten ver kocht zonder vergunning. De man ging de deuren langs met ansichtkaarten en deed zich onterecht voor als iemand van bemoeizorg. Bewoners schakel den de politie in. Die betrapte de verdachte op heterdaad tijdens het verkopen van kaarten. De man is aangehouden voor het ven ten zonder vergunning en overge bracht naar het politiebureau. Na verhoor is de man weer heenge zonden. De politie heeft de ansichtkaarten in beslag geno men. De gemeente Venray blijkt de behoefte aan grote restaf- valcontainers helemaal ver keerd te hebben ingeschat. In de voorjaarsnota trok het col lege nog 140.000 euro uit voor de aanschaf en verspreiding van 4.000 containers van 240 liter. De gemeenteraad nam eind juni deze investering over. Het werd gezien als een extra service aan de burgers die gratis hun oude container van 140 liter konden omwisselen voor een groter exemplaar. De afdeling Openbare Ruimte komt er nu achter dat slechts 400 gezinnen over twee zwarte containers beschikken. Het blijkt dat de helft daarvan ook daadwerkelijk de beide afvalbak ken gebruikt en aan de straat zet. De gemeente ziet er daarom van af om 4.000 nieuwe containers te bestellen. Ze kosten 25 euro per stuk, terwijl de verspreiding door Sita nog eens 10 euro per afvalbak kost. De gemeente verwacht dat in de toekomst nog minder behoefte bestaat aan grotere con tainers. Vanwege verregaande afvalscheiding, zoals aparte luier- inzameling, en de terugkeer van het aan huis ophalen van grof afval met ingang van 2006. Sinds 1999 voor het corrigeren van uw ogen d.m.v. Retractieve Laserchirurgie. - Betrouwbaar en veilig - De behandeling is pijnloos - Lasertechnieken: PRK, LASEK en ZYOPTICS - Ook voor de plus sterktes Het Lasercentrum organiseert regelmatig Informatieavonden over de verschillende mogelijkheden van behandeling. Tijdens deze avonden komen alle aspecten van refractiechirurgie aan bod. Voor nadere informatie kan men terecht in het Laser Centrum Venray, Grotestraat 16 in Venray Telefoon 0478-581382 optometrie Samenwerking tussen lasercentrum Drs. G. Cinque; oogarts en S brillen-contactlenzen O. van Meurs; Optometrist. vrijdag 16 september van 16.00 tot 20.00 uur zaterdag 17 september van 11.00 tot 17.00 uur zondag 18 september van 11.00 tot 17.00 uur maandag 19 september van 11.00 tot 17.00 uur Presentatie nieuwe workshops Expositie van alle thema's 2005-2006 Vernieuwende bloemdecoraties volgens de laatste trends kamille BLOEMDECORATIES - WORKSHOPS KAMILLEPAD 17, 5861 EA WANSSUM TEL. 0478-502679 De toekomst van de witte vervallen wonin gen aan de Hoenderstraat, de oudste huizen van Venray, is nog ongewis. Het dak is vorig jaar deels gesloopt en voorzien van een kap omdat afvallende brokstukken te veel gevaar opleverden voor voorbijgangers. Ton Teeuwen (CDA) wil graag dat de oudste hui zen, die een monumentale status hebben, behou den blijven. Het raadslid maakt zich zorgen over de panden. "Ze ontsieren de omgeving en zijn abso luut geen visitekaartje van Venray", zei Teeuwen dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. De gemeente is met enkele 'marktpartijen' in gesprek over nieuwbouw in deze hoek. "Ze zijn echter zeer terughoudend over deze panden", zei wethouder Teunissen (Lokaal Aktief). Eind dit jaar zal er een concreet voorstel komen wat er met de witte huizen gaat gebeuren. Teunissen verklapte alvast dat gekozen wórdt voor een totaaloplossing voor de gehele omgeving, die zich uitstrekt van Blekersveld (Edah-terrein) tot en met het Mgr. Goumansplein voor de Grote Kerk. Teunissen ver wacht echter niet dat er al op korte termijn ontwik kelingen zullen plaatsvinden. "Dit zal nog wel enige tijd duren. De oudste huizen zijn zodanig geconserveerd dat er geen verdere schade kan optreden en de veiligheid is gewaarborgd. Dus acuut ingrijpen is niet nodig." Leonie Cals (WD) wees erop dat de panden par ticulier eigendom zijn. Ze vroeg of de gemeente bereid is de huizen zelf aan te kopen. "Want een projectontwikkelaar ziet liever dat alles instort." Teunissen reageerde dat de gemeente dit niet van plan is. "Want dan lopen we tegen hetzelfde pro bleem aan als de marktpartijen. Alhoewel de huidi ge toestand ons wel een doom in het oog is." Een huishouden betaalt dit jaar 117,43 euro aan vastrecht en 6,17 euro voor iedere container van 140 liter die aan de straat wordt gezet. De afvalstoffenheffing wordt in 2006 tien procent goedkoper. "Het tarief gaat omlaag van 231 euro naar 208 euro", verklaarde wethouder Driessen (CDA) maandag in de Volgens Driessen gaat zowel "cómhlissie StedelijkTteheér. het vaste "als Hét variabele- tarief zo n tien procent omlaag. "Door De kosten voor het ophalen van de afvalsamenwerking in Limburg huisvuil waren de laatste jaren kunnen we goedkopere contrac- sterk gestegen. ten afdwingen. Dit levert een groot financieel voordeel op, waardoor de tarieven in de toe komst wellicht nog verder omlaag kunnen", aldus Driessen, die meldde dat Venray in Limburg op de vijftiende plaats, staat van goed koopste afvalgeméenten. Mook- - Middelaar heeft met 118 euro het laagste tarief 'terwijl Landgraaf met 300 euro het duurste van de 47 Limburgse gemeenten is. Het college denkt een com promis te hebben gevonden om uit de 'dakaffaire' te komen. Deze week gaat een gewijzigd plan naar een exter ne welstandscommissie voor een second opinion. Wethouder Teunissen (Lokaal Aktief) verwacht nog deze maand uitsluitsel te krijgen. Het beoogde grinddak voor de nieuwe publiekshal in de binnen tuin van het gemeentehuis werd afgekeurd door de commissie wel stand. Het college vond een sedumdak te duur omdat dan het budget van 1,3 miljoen euro werd overschreden. Een eenvoudig grinddak leverde een besparing van 9.500 euro op. Het college negeerde daarom het welstandad vies en dat leidde alom tot grote beroering. Welstand vond een grinddak niet passen bij deze representatieve ruimte en stelde voor funderingen van het oude gebouw, die tijdens de opgravin gen zijn gevonden, te laten terug keren in het grind. Aanvankelijk legde het college ook dit alternatief naast zich neer. Wellicht door alle commotie is nu alsnog besloten hieraan deels tegemoet te komen. Wethouder Teunissen meldde dinsdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling dat het nieuwe voorstel bestaat uit twee kleuren grind met houten scheidingspro fielen. Dit betekent nog een besparing van 7.200 euro. Zou er in plaats van houten voor zinken profielen gekozen zijn, dan was er geen enkele besparing meer. Teunissen verklaarde dat alleen de ambtenaren die op de tweede verdieping werken zicht hebben op het dak. "Op basis van deze esthetische gronden hebben we nu een second opinion aange vraagd. We willen ons aan de taakstelling houden binnen het budget te blijven", aldus Teunissen. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) was benieuwd hoeveel de 'second opinion' gaat kosten. Daarop kon Teunissen geen antwoord geven. "Dat zou ik echt niet weten." Altijd al mee willen spelen in een grote professionele musical? Dit is je kans! Negentig jaar na het verschij nen van het eerste Pietje Bell boek van schrijver Christiaan van Abkoude presenteren de makers van Peter Pan, de musical en Alladin, de musi cal, de oer-Hollandse fami liemusical Pietje Bell. Wie kent Pietje Bell niet? Dat bijdehante Rotterdamse jochie dat zich, ondanks zijn goede bedoe lingen, telkens weer in de nesten werkt? Pietje Bell, de musical wordt gespeeld door een verras sende geheel Nederlandse cast. De musical pakt uit met prachtige decors, authentieke kostuums, aanstekelijke liedjes voor jong en oud gecomponeerd door Ruud Bos en een boel figuranten. Nu zoekt Pietje Bell voor zijn twee voorstellingen in de Schouwburg Venray nog vier figuranten. Als figurant vervul je de rol van pas sant uit de 20-er jaren in Rotterdam en ben je getuige van een ware circusparade. En wees gerust, voor deze rol hoef je geen tekst uit je hoofd te leren. Pietje Bell, de musical is op zoek naar twee mannelijke en twee vrouwe lijke figuranten in de leeftijd van 16 tot en met 30 jaar; kledingmaat (dit in verband met aangeleverde kostuums): meisjes/vrouwen 36 t/m 40 en jongens/mannen 48 t/m 50 en een lengte van 1.65 meter tot 1.85 meter. Ben jij zowel woensdag 28 september vanaf 13.00 uur en donderdag 29 september vanaf 17.30 uur beschikbaar en heb jij interesse om te figureren in deze professio nele musical, reageer dan vóór 12 september op het onderstaande telefoonnummer of e-mailadres: telefoon 0478 - 530999 email adres info@schouwburgvenray.nl PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-mail: asnellen@vandenmunckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Tarieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidïngsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3