Venray Verbeeld (8) "Uitgaves vullen elkaar prima aan" Mariakapel Holthees opent deuren Kunst Cultuul Gryphus Kermis in Veulen Veest in Leunen Peer Hondencursussen De vrouw die i! nooit was Kalligrafie Open repetitie Expositie ZijActiefdag De Locht OJC Dingus Werken van Jonas PEEL EN MAAS Donderdag 1 september 2005 - Paginj De zomenentoonstelling tot en met 2 oktober 2005 in Museum 't Freulekeshuus wordt verzorgd door cursisten van het kunsten centrum Jerusalem, afdeling beel dend. Er is gekozen voor werk van gevorderde cursisten tekenen en schilderen, die gedurende het seizoen 2004-2005 aan de slag zijn gegaan met het thema Venray onder leiding van de docenten Jeanny van Lieshout en Leo Cop- pus Er worden ruim veertig wer ken gepresenteerd in uiteenlo pende technieken en benaderingen waarbij oorspron kelijkheid en kwaliteit voorop staan. Elk seizoen wordt ter inspi ratie een stijl gekozen uit de kunstgeschiedenis Het seizoen 2004 - 2005 stond in het teken van de Popart, een kunststroming die ontstaan is in de jaren zestig in Amerika en Engeland. Geïnspi reerd door de populaire cultuur, moest de kunst bereikbaar en begrijpelijk worden voor ieder een. De Popart haalt de banale, triviale dingen of gebeurtenissen uit het dagelijkse leven uit hun context en verheft deze tot kunst. Museum 't Freulekeshuus, Eind- straat 8 te Venray, is open op woensdag, zaterdag en zondag van 2 tot 5 uur Het werk van Anne li es Janssen - Peeters is getiteld Schoolmeisjes. Het is geschilderd met olieverf op linnen en meet 40 x 100 cm. Zij vertelde het volgende over haar werk. "Voor mijn schilderij heb ik me laten inspireren door een oude foto van schoolmeisjes in Venray. Deze herinnerde me aan mijn eigen schooltijd, die ik grotendeels ook bij de zusters doorbracht We zaten op een school met alleen meisjes. Lange broeken dragen mocht niet. Korte Twee boeken over de Grote Kerk Dit jaar verschijnen er maar liefst twee boeken over de Grote Kerk en met name over de talloze kunstschatten die 'de Kathedraal van de Peel' al vele jaren herbergt. Twee boe ken die elkaar concurreren? "Nee, het zijn twee boeken over hetzelfde onderwerp, maar die totaal verschillend zijn qua inhoud", aldus de ini tiatiefnemers. Afgelopen maandag verscheen het eerste boek, 'De Schatten van de Grote Kerk', naar een artike lenreeks die Bernard Kruysen eind jaren tachtig in deze krant publiceerde. 'De Schatten van de Grote Kerk' is een initiatief van het Lokaal Historisch Platform. "We hadden al een aantal jaren plan nen om de verhalen van Bernard Kruysen uit te geven", licht Koos Swinkels van het platform toe. "Vorig jaar hebben wij uitgeverij Van den Munckhof benaderd en die bleek bereid te zijn om de arti kelenreeks zoals die in 1988 en 1989 in Peel en Maas verscheen, in boekvorm te willen uitgeven." Christ van den Munckhof beves tigt dat. "Het is voor het eerst dat een artikelenreeks uit Peel en Maas in boekvorm verschijnt. De uitgave paste mooi in onze activi teiten rondom het 125-jarig bestaan van Peel en Maas." 'De Schatten van de Grote Kerk' is in feite een zeer uitgebreide documentatie over de kunstschat ten die de Grote Kerk rijk is. "Ber nard Kruysen heeft daar een zeer uitgebreide studie van gemaakt. Bovendien worden niet alleen de huidige kunstschatten uitgebreid beschreven. Ook tal van kunst schatten die zich niet meer in de kerk bevinden, komen aan bod. Het is ook een bijzonder docu ment want ik ben ervan overtuigd dat wanneer Ben Kruysen al deze informatie destijds niet had vast gelegd, die gegevens ongetwijfeld verloren waren gegaan", aldus Van den Munckhof. Het feit dat het boek nu wordt uitgeven heeft, naast het jubileum van Peel en Maas. ook te maken met de gezondheid van de schrij ver. Het andere boek is een initiatief van de Stichting Behoud Schatten Grote Kerk. Deze stichting houdt zich bezig met de conservatie en de restauratie van de kunstschat ten "Al vele jaren liepen we rond om een fotoboek uit te geven. Tij dens rondleidingen in de kerk merk je dat daar vraag naar is", vertelt Toon den Brok "Daarnaast dient een dergelijk boek ook als promotie van de kerk, en ook daar houden wij ons als stichting mee bezig." De uitgave van een fotoboek is echter een kostbare zaak. "Vorig jaar meldde zich Frans Jansen, oud-Venravnaar. bij ons met het plan om een fotoboek uit te geven. Jansen heeft al talloze kunstboeken op de markt gebracht. Voor ons was dit letter lijk een geschenk uit de hemel", vervolgt Den Brok. Volgens Jan Poels van de stichting is de uitga ve van het boek een eenmalige kans en gelegenheid. "Zo n boek zal de komende honderd jaar niet meer uitgegeven worden." Begin dit jaar is er overleg geweest tussen beide initiatiefne mers. Daarbij kwamen beide par tijen tot de conclusies dat de uit gaven elkaar niet beten "Sterker nog, de beide boekwerken vullen elkaar prima aan", stelt Twan van Els van het Lokaal Historisch Plat form. 'De Schatten van de Grote Kerk' moet dan ook gezien wor den als een geschiedenisboek met foto's, terwijl 'de Kathedraal van de Peel' juist een fotoboek is, met veel oog voor detail, met daarbij aangevuld een klein stukje geschiedenis Samen vormen de boeken een mooi bezit Het boek 'De Schatten van de Grote Kerk' is inmiddels verkrijg baar bij boekhandel van den Munckhof. 'De Kathedraal van de Peel' is vanaf 4 november verkrijg baar. Het eerste exemplaar zal dan aan mgr. Wiertz van Roer mond worden overhandigd in de Grote Kerk. De jaarlijkse Open Monumen tendag wordt op zondag 11 sep tember gehouden. Zoals gebruike lijk op deze dag zijn er veel monumenten te bezichtigen. Ook de Mariakapel in Holthees, een officieel erkend rijksmonument, opent deze dag van 11.00 tot 17 00 uur zijn deuren, en iedereen is uitgenodigd om dit monument te bekijken. De werkgroep activi teiten van de Mariakapel doet dit jaar zoals gebruikelijk meer dan alleen het openstellen van het monument. Open monumenten dag kent jaarlijks een thema, en dit jaar is het thema; religieus erf goed. Een beter thema zou de Mariakapel zich niet kunnen wen sen. Immers, de kapel is een religi eus erfgoed en wordt in de geschiedschrijving al vermeld in het jaar 1464. Dit jaar is voor de kapel een bijzonder jaar als het gaat om het behoud van het religi eus erfgoed. Dit jaar is namelijk ook het altaar gerestaureerd, dat toegeschreven wordt aan de bekende Brabantse altaarbouwer Petrus Verhoeven, die leefde in de tweede helft van de 18e eeuw. Dankzij onder meer een gift van het Prins Bernhard Cultuurfonds Noord-Brabant en dankzij een gift van de Rabobank Peelrand is de stichting Mariakapel in de gelegen heid gesteld het altaar te laten res taureren door de firma Hans de Waal Restauraties uit Lith. Het leek de werkgroep activiteiten Mariakapel dan ook uitermate pas send om in het kader van het thema Religieus Erfgoed Hans de Waal tekst en uitleg te laten geven over de restauratie van het altaar, over zijn werkwijze, en wat er zoal bij komt kijken om een derge lijk oud altaar te restaureren. Bedoeling is dat De Waal op deze dag twee maal een lezing houdt over die restauratie, en wel om 13.00 uur en om 15.00 uur. Tij dens deze lezingen gaat hij in meer algemene zin in op de ver schillende aspecten van zijn werk, te weten restauratie, conservatie en reconstructie. Aan de hand van afbeeldingen en foto's, met name gemaakt tijdens de restauratie van het altaar, zal hij deze aspecten verduidelijken. Hij Iaat zien tegen welke problemen je in dit werk aanloopt, en welke oplossingen er voorhanden zijn om die proble men op te lossen Graag ook wordt het publiek uitgenodigd om vragen te stellen naar aanleiding van zijn verhaal. Naast die restau ratie wil de werkgroep ook meer informatie tentoonstellen, die van doen heeft met de altaarbouwer Petrus Verhoeven. Deze altaarbou wer, en later zijn zoon, hebben ruim een halve eeuw een stempel gedrukt op de altaarbouw aan het eind van de 18e en begin van de 19e eeuw, met name de bouw van altaren in Brabantse schuurker- ken. Verder wil de werkgroep de bezoeker inzicht geven in de geschiedenis van de kapel. Zo zijn er uit diverse oude archieven stuk ken gevonden over de teruggave van de kapel aan de katholieken in 1848 door koning Willem II, over de aanbouw van de sacristie, over de armenrekening van de kapel. Een deel van deze documenten wordt tijdens deze dag in de kapel lltèntopngesteld. rokken konden niet, maar toen de midi-rok mode werd, was dat ook weer niet goed Een paar jaar later kwam ik de directrice, die uit het klooster uit getreden was, tegen in een broek- pak." Tijdens het achtste cabaretsei zoen van Gryphus in Vierlingsbeek worden een achttal cabaretavon den gehouden Want na Vliegende Panters, Arie Silvester, Plicn Bianca, Jochem Myjer, Schudden, Rooyackers. Kamps Kamps, Droog Brood. Klaas van der Eer den, Alex Klaasen Martine Sandi- fort. Ernst van der Pasch, André Manuel, Javier Guzman en vele anderen, kan men ook komend jaar weer genieten van program ma's van nieuw Nederlands en Vlaams cabarettalent. Op vrijdag 9 september vanaf 21.00 uur wordt het spits afgebeten door de Belgi sche karatekomediant Alex Agnew Agnew is het product van een Engelse vader, een Limburgse moeder en een overdosis (actie)films, superhelden, strips en veel muziek. Van Tom Jones en musicals tot heavy metal en de new wave van zijn zus Hij zingt niet alleen onverdienstelijk, hij produceert ook de meest schitte rende 'geluiden' Geen rustige, diepintellectuele humor maar proud to be loud. Van een rode draad is tot op heden geen sprake. Zijn Britse roots staan garant voor een aanstekelijk, zeer energiek en luidruchtig programma Agnew won in 2003 als eerste Belg in de geschiedenis de dubbele prijs (jury en publiek) van het prestigieuze Leids Cabaret Festival. Entreekaar- ten zijn vanaf drie weken voor de voorstelling te reserveren via tel. (0478)631802 of (0478)630508 Reserveren via internet kan op www gryphus.nl Bezoekers die jonger zijn dan twintig jaar krijgen een korting op de entreeprijs Meer informatie is verkrijgbaar bij Gryphus via tel. (0478)632053 of kijk op www.gryphus.nl In het Venrayse kerkdorp Veu len wordt van vrijdag 2 tot en met dinsdag 6 september de jaarlijkse kermis gehouden. De kermis biedt vijf dagen lang spektakel, sensatie, spanning en plezier voor jong en oud. Tal van artiesten en activiteiten maken hun opwach ting in het dorp om de kermis net dat beetje extra's te geven. De festiviteiten beginnen op vrijdag vanaf 21 00 uur met optre dens van Puch Maxi en Snormaal in de feesttent aan de Veulense- weg. Op zaterdagavond is het de beurt aan Cold Turkey en op zon dagmiddag vanaf 14.00 uur loopt iedereen uit voor het veelbespro ken Carjumping, een evenement dat met meer weg te denken is van de Veulense kermis Onbe mande voertuigen rijden zelfstan dig over een springschans omhoog waarna ze zichzelf lance ren. Wiens voertuig de verste sprong maakt is winnaar. Als extra attractie komen enkele zogenaamde Freestyle-motor- crossers een show weggeven. Deze crossers lanceren zichzelf en hun motoren vanaf een spring schans en halen stunts uit hoog boven de grond. Op maandag avond volgt er nog een optreden van de Kroegtijgers in de tent waarna de kermis op dinsdag wordt afgesloten met een intiem optreden van Harry en de rest in het café. Tijdens de Veulense ker mis wordt iedereen op zaterdag 3 en zondag 4 september de gele genheid geboden om een rond vlucht te maken boven het land van Peel en Maas In gemeenschapshuis De Brink in Leunen wordt op zaterdag 24 september voor de achtste keer Veest gehouden Veest wordt geo pend door de regionale topband Fuse. Dit muzikaal vijftal bewees op Koninginnepop al dat ze de kwaliteit in huis heeft om het nog ver te schoppen. Hun repertoire bestaat uit een groot aantal eigen nummers waarin pop, rock, folk en singer/songwriter invloeden zijn terug te vinden en een handje vol covers. Een meer dan waardi ge openingsact Na Fuse beklimt Van Jetje de bühne om het publiek te verma ken met hun Nederlandstalige rock. In de trant van Band Zonder Banaan maken ze muziek met zowel een feestelijke als een seri euze kant. in een mix van diverse stijlen met een lekkere groove. Van Jetje staat garant voor spette rende optredens met een charis matische zanger, een beest van een drummer, een goed gesmeerd gitaar duo en een altijd feestende bassist. Als klap op de vuurpijl komt De Lekke Band Een show van de Lekke Band is een aaneen schakeling van totale onzin, ver kleedpartijen, foute poedelprui ken en zwetende nepsnorren, maar vooral van hele vette rockco- vers, die op zo n overdonderende manier worden gebracht, dat het publiek niets anders kan doen dan meebrullen De mannen zijn pas tevreden als alles en iedereen ver andert in één grote schreeuwende pompende massa Veest begint om 20.00 uur. Kijk voor meer informatie op www.veest.tk. Stichting De Tiendschuur in Horst brengt haar eerste theater productie met de titel Peer. Dit is het aloude verhaal van passie, jaloezie, haat en de alles overwin nende liefde. Ibsens klassieke toneelstuk uit 1867 Peer Gynt heeft een eigentijds jasje gekre gen, de thematiek is echter het zelfde gebleven: de eeuwige zoek tocht van de mens naar de zin van het bestaan. De voorstellingen vinden in de eerste twee weeken den van september plaats op de voorburcht van het kasteel in Horst Peer vertelt het verhaal ban een eenvoudige boerenzoon uit de bergen in Noorwegen en de avonturen die hij beleeft. Tijdens een feest wordt hij verücfd, maar onrustig als hij is verlaat hij zijn Solvey. om naar vele omzwervin gen als oude, gebroken man bij haar terug te keren. Hij ontmoet vreemde wezens als kobolden en verwekt bij een van hen een zoon Op zijn reis wordt hij verge zeld door zijn maker, een onzicht bare tegenspeler die hem plaagt en uitdaagt zijn grenzen te verleg gen. Deze god speelt, bijgestaan door haar hardrock spelende zoons, haar eigen schaakspel waarin Peer slechts een pion is, gemaakt voor haar vermaak De voorstellingen worden gespeeld op vrijdag 2, zaterdag 3, zondag 4, vrijdag 9. zaterdag 10 en zondag 11 september op de voorburcht van Huys ter Horst aan de Kasteel laan 1 in Horst aan de Maas. De aanvangstijd is telkens 20.15 uur. Kaartjes zijn in de voorverkoop te verkrijgen bij de Kasteelboerderij en café Cambrinus in Horst. Zie ook www.detiendschuur.nl KC Venray en omstreken start op zondag 4. maandag 5 en don derdag 8 september met gehoor- zaamheidscursussen voor hond en baas op het terrein De Versen aan de Sinnestraat in Oirlo. Hondenbe zitters proberen honden te veel op te voeden alsof het kinderen zijn. Het gevolg is dat honden niet begrijpen waarom ze door de baas jes gestraft worden. Hondenbezit ters blijken dezelfde emoties te ver tonen als ouders wanneer het kind of de hond bang is of bang lijkt. Ze reageren echter ook hetzelfde als het kind of de hond in hun ogen ongehoorzaam is. Een hond is voor de meeste mensen een vriend, een kameraad en een lid van het hele gezin. Maar hondenbezitters drij ven het soms te ver door De liefde voor de hond leidt dan juist tot hondenleed De honden moeten op de juiste manier geprezen en gestraft wprden. Veel mensen doen nu nog afstand van de hond vanwege gedragsproblemen, maar die problemen hebben ze als lief hebbende hondenbezitter vaak zelf veroorzaakt Het cursusaanbod van KC Venray omvat socialisatie (babypuppie), basis 1 en 2, ele mentaire gehoorzaamheid en de cursussen voor de landelijke exa mens gedrag en gehoorzaamheid voor Beginners, I, II en III, Gehoor zame Hond, Uithoudingsvermogen en VerkeersZekere Hond (de laat ste 2 bij voldoende deelname). Ook zijn er cursussen behendig heid en Flyball voor beginners en gevorderden. Aanmelden kan telefonisch, maar ook op 4 september tussen 8.30 en 11.00 uur en 5 en 8 sep tember tussen 19 00 en 20.00 uur op het terrein. Voor nieuwe baas- hondcombinaties bestaat er even tueel een mogelijkheid om op een later tijdstip in te stromen. Nadere informatie is verkrijgbaar via tel. (077)3071128/3072621. Kijk ook op www.kcvenray.nl Begin oktober starten er in Venray kalligrafiecursussen voor beginners en gevorderden. De lessen worden gehouden op maandagavonden. De beginners cursus omvat tien lessen waarin drie alfabetten geleerd worden. Daarnaast komen ondermeer materiaalgebruik, de basisregels voor bladindeling en het maken van versierde initialen aan bod. De cursus voor gevorderden bouwt in tien lessen de kennis verder uit met drie nieuwe alfa betten en de toepassing van het geleerde in diverse werkstukken Ook maken de gevorderden een boekje waarin alle geleerde onderwerpen van beide cursus sen verwerkt zijn. Een folder met uitgebreide informatie is aan te vragen bij Maria Vennekens via tel (0478)550133. 't Jonge Garde Koor uit Oirlo gooit de deuren wijd open en houdt een open repetitie op woensdag 7 en woensdag 14 sep tember. Voor iedereen die het leuk vindt om naar muziek te lui steren, maar vooral voor meiden in de leeftijd van 15 t/m 27 jaar die houden van zingen en gezel ligheid en de uitdaging aandurven om bij ons te komen zingen. De open repetitie is van 19.00 tot 20.00 uur in de kerk in Oirlo. 't Jonge Garde Koor is een jonge renkoor, bestaande uit vijftien meiden in de leeftijd van 15 t/m 30 jaar Zij zingen, onder begelei ding van een piano, een heel divers repertoire, variërend van Afrikaanse muziek tot U2, van the Cranberries tot bekende top-40 nummers. Nieuwsgierig geworden? Je kunt ook contact opnemen met dirigent Ad Voesten. telefoon (077) 366 24 79. Mailen kan ook naar: jongegardekoor@hotmail com Wonen Venray houdt tot en met 31 oktober een expositie met kunstwerken van Ans Zelen in de hal van het kantoor Wonen Ven ray aan de Plantaanstraat in Ven ray. De tentoonstelling is je bezoeken van maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en op vrijdag van 8.30 tot 12.30 uur. De Limburgse vrouwenvereni ging ZijActief bestaat 75 jaar en dat wordt groots aangepakt met een ZijActiefdag op woensdag 7 september De dag wordt gehou den van 16 00 tot 22.30 uur in Zaal 't Brugeind in Meerlo De zaal is ingericht met stands met streekproducten, sieraden, hand werk, schoonheidsproducten, Amnesty International, Water schap Limburg en nog veel meer. Bovendien zijn er presentaties en workshops zoals bloesemreme die, handwerken en ook de schoonheidsspecialiste is erbij. Elk uur zijn er muzikale optre dens van onder andere Zang groep Schone Schijn en een Elvis look-a-like Verder zijn er play- backshows en is er toneelspel van Duo Nel en Bertha. Voor meer informatie over de Zijactief- dag kan men contact opnemen met Thea Fransman via tel. (0485)441411. In museum De Locht i derslo wordt op zondag 4 a ber een demonstratie hoi werk gegeven Het betrc houtsnijwerk in onder s kistjes en lepelrekjes Dit] houtsnijwerk staat bekend if de benaming Fries zakmeskc de Ook de zadelmaker fc middag aan het werk. gebruikt hij speciale hulp len zoals tuigleer, handgej pekdraad en zadelmakersm Kinderen mogen zondagj klompjes verven Tot eind] tember is er in de Locht n speciale expositie over vogj schrikkers te bezichtigei museum is alle dagen op 11.00 tot 17.00 uur. De sp activiteiten op zondag 1 rond 14.00 uur. In OJC Dingus in Venray J op zaterdag 3 september va 44ste maal een Hardcore ld Party gehouden. TijdensJ party zijn er optredens va| viertal dj's van de l'nderf Society. Dit zijn Hardfact, Diffreq, en Carnage, vier 1 opkomende talenten in del corewereld. Ze hebben de n grote live optredens achd rug, zijn regelmatig te hoi de radio en hebben op hei van Underground Society infl tijd al met succes een vijft ten (op vinyl) uitgebrachl zesde ligt voor de finishing in de studio, terwijl de zevei wordt opgenomen The Uaj round Society is een dub n kunstenaars uit Lelystad, d zoals het Hardcore Impact d van Dingus gaan voor de undergroundmuziek in de li re. Zij gaan de muzikalf strii met het Dingus Hardcdre lm; dj-team Het Hardcore Imp; team is onlangs versterkt e nieuwd Deze avond gaat dt om 19.00 uur en de zaal is J 21.00 uur geopend. Henri Jonas was in de 1935-1938 opgenomen in hej chiatrisch centrum St. Seri In deze periode maakte 1 groot aantal schilderijen ningen Een aantal hiervan z het bezit gekomen van med< kers van het St. Servatius is er een conflict ontstaan fl het rechtmatig bezit van werken. In 1955 is dit col opgelost door een verdelin) de werken overeen te kot Alle betrokken partijen zijn] toen mee akkoord gegaai Museumcommissie van hetf chiatrisch centrum is op I naar mensen die schildert tekeningen van Henri Jonj bezit hebben De commiss tot een zo goed mogelijke ii tarisatie komen. Dit in het ti van een onderzoek naar het van Jonas. In de: wintei 2006/2007 staat er een over| stentoonstelling van werkei genoemde schilder gepland. I wordt in het Spaans Gouw ment in Maastricht geh Mede in dit kader is de com ook op zoek naar werkei Jonas. Wie inlichtingen heeffl contact opnemen met J Mij tel. (0478)584256 of f 0478)527715 of e-mail nat zande@xs4all.nl. Boekrecensie in Peel en Maas Mary Sundin is minister van Ontwikkelingssamenwerking. Als ze in een Oost-Europese stad op een congres over vrou wenhandel en prostitutie een toespraak moet houden, klapt ze dicht De pers suggereert dat het te maken heeft met de recentie onthulling dat Mary's man zeven jaar geleden tijdens een bezoek aan en minderjari ge prostituee uit het raam is gevallen en zijn nek heeft gebroken. Mary besluit af te treden en bezint zich op haar toekomst. Tegelijkertijd volgen we het ver haal van Marie. Zij is veroordeeld voor de moord op haar man, die na een bezoek aan een minderjari ge prostituee in een Oost-Europese stad uit het raam is geduwd. In twee variaties op een leven laat Majgull Axelsson op ingenieuze wijze zien hoe keuzes je toekomst kunnen bepalen Majgull Axelsson (Zweden, 1947) kreeg in Nederland bekend heid met de roman Aprilheks, waarvan 80.000 exemplaren wer den verkocht. Bij De Geus ve nen daarna Huis der nevj Augusta's huis en de documa roman Rosaria is dood. De v die ik nooit was werd in j genomineerd voor de hoogs® raire onderscheiding in Scai vié: de Literatuurprijs val Noordse Raad Dit boek is t< bij boekhandel Van den Mui in Venray. Prijs: 22.50 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 16