Presentatie over toekomst Venray Beestachtig op dieet I orrie en Huub Geurts voor goed oei naar top van Kilimanjaro Door heel Nederland reizen om stoffelijke resten te bergen Ingezonden m\ BMW (1) BMW (2) KUNSTWERKEN Subsidie onderwijsproject Gunhoek aginêpEEL EN MAAS Donderdag 25 augustus 2005 - Pagina 7 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. De gemeente Venray en de Bayerische Motorenwerke (BMW) hebben niets met elkaar van doen en dat zal ook altijd zo blijven. Niet echter in de plaatse lijke, maar liefst twee jaar duren de klucht met als hoofdrolspelers wethouder Heidens, ondernemer Maessen en gedeputeerde Eurlings en gericht op een fees telijke apotheose. Belangrijkste element van de klucht over de vermeende vestiging van de auto- fabriek van een van de meest ver maarde concerns ter wereld was een overmaat aan gebakken lucht, geproduceerd door onder nemer Maessen. Zelfs de daarvoor vermaarde ondernemer Joep van den Nieuwenhuizen zou hier een voorbeeld aan kunnen nemen. De gemeente Venray en de Provincie Limburg zijn er bijkans lyrisch van geworden. Ernstig is echter dat deze klucht zich afspeelde in het openbaar bestuur, binnen serieus econo misch beleid en ten koste van aanzienlijke belastingelden. Kern van het probleem is dat de gemeente Venray zich middels raadsbesluit heeft uitgeleverd aan ondernemer Maessen door hem de voorkeur te geven bij de uitgif te van industriegronden in de gemeente en daarenboven een jaarlijkse donatie van 240.000 euro te verschaffen voor het aan trekken van bedrijven voor die zelfde industriegronden. Wat(nu te doen? In de eerste plaats dient de gemeente Venray zich de vraag te stellen hoe het gesteld is met de betrouwbaarheid van onderne mer Maessen, hij is immers de belangrijkste partner van de gemeente wat betreft economi sche ontwikkeling. Een belang rijk onderdeel van zijn onderne merschap blijkt het verkopen van luchtkastelen om op voordelige basis industriële gronden te kun nen ontwikkelen. Bovendien worden de activiteiten om deze verzinsels voor elkaar te krijgen naar alle waarschijnlijkheid mede gefinancierd uit de jaarlijkse ver goeding van 240.000 euro van de gemeente. En bij gemeente en provincie zijn vele ambtelijke uren gemaakt die op de begro ting staan en die naar nu blijkt veel zinniger hadden kunnen worden besteed. Duidelijk is ook geworden dat de gemeente Venray geen gelijkwaardige partij is voor ondernemer Maessen. Dat roept meteen de vraag op waar om heeft de gemeente Venray niet gebruik gemaakt van het basisprincipe uit elk economie- boek dat goed ondernemerschap het best gedijt onder concurren tiebeding. Met andere woorden waarom geen andere ondernemers toege laten bij zoiets belangrijks als de economische ontwikkeling van de gemeente. De gemeente Venray dient over dit alles snel openheid van zaken te geven want de goede naam van de gemeente is in het geding. En betrokken burgers verwachten een antwoord van de Venrayse politiek, er is teveel belasting geld van de Venrayse burgerij mee gemoeid. O ja, het zou inte ressant zijn als de Venrayse amb tenaar die afreisde naar Munchen en daar direct betrokken was bij de onderhandelingen met het BMW concern eens in de Venrayse raad zijn verhaal zou doen. C. de Vocht, Venray Wat laat de Venrayse politiek zich lelijk in de kaart kijken bij de gang van zaken rondom de ver meende vestiging van de BMW assemblagefabriek in Venray. Jarenlang is er geheimzinnig gedaan over iets wat nooit iets geweest blijkt te zijn. De contac ten die Krebbekx met BMW had, bleken helemaal niet te bestaan, toch heeft hij dat steeds tegen de gemeente beweerd. Enig wan trouwen zou hier dus inmiddels op zijn plaats zijn tegenover dit heerschap. Maar nee hoor, de politiek blijft volledig vertrouwen houden in de firma Maessen. Waarop is dat vertrouwen dan nog gebaseerd? Dan de vertrouwelijkheid waar ieder zich achter verschuilt. Dat de coalitiepartners zich laten betrekken in een vertrouwelijk overleg is al verwerpelijk, daar de controlerende rol van de gemeenteraad op dat moment niet meer volledig kan worden uitgevoerd, maar dat de oppositie zich ook hiertoe heeft laten ver leiden, getuigt van een naïviteit die zijn weerga niet kent. Het is dan ook bijna aandoen lijk te zien in welke bochten men zich wringt om alle plooien glad te strijken en zaken te bagatellise ren. Kersvers fractievoorzitter Francken van de WD motiveert zijn zwijgplicht met mogelijke belangen die nog spelen. Hij pro beert hiermee de Venrayse bevol king met hetzelfde kluitje het riet in te sturen, waarmee hij zelf twee jaar lang het riet in gestuurd is. Busser van Samenwerking maakt het zo mogelijk nog bonter door op de boodschapper te schieten. Afleiden van de werke lijke materie lijkt zijn devies. Het enige belang dat nog gediend wordt met geheimzin nigheid en misplaatste vertrou welijkheid is het eigenbelang van de dames en heren politici, name lijk het verdoezelen van hun eigen domheid. Alleen volledige openheid van zaken kan het gezichtsverlies van politiek Venray nog beperken en de bevolking de gelegenheid geven om te controleren of hun belangen niet toch geschaad zijn. H. Rademacher SP-Venray www.kunstwerkplaatsvenray.nl De doelstellingennota die in het kader van het ontwikke lingsperspectief is opgesteld, is in concept gereed. Daarmee is de tweede, fase van het ontwik kelingsperspectief bijna afge rond. De gemeente werkt met het ontwikkelingsperspectief aan een nadere uitwerking van de strategische visie Venray 2015- Dat doet ze zoveel moge lijk samen met haar partners. De concept-doelstellingennota is onder meer opgesteld op basis van een interne verken ningenronde (fase 1), drie ver- diepingsgesprekken en een Lagerhuisdebat (fase 2). Tijdens een presentatieavond op dinsdag 30 augustus geeft Gijs Frencken, projectleider van het ontwikkelingsperspectief, uitleg over de in concept geformuleerde doelstellingen. Aansluitend is er ruimte om vragen te stellen en kunnen de bezoekers hun mening over de doelstellingen kenbaar maken. Mensen die betrokken zijn geweest bij het opstellen van de strategische visie, bij de verdie- pingsgesprekken of het Lagerhuisdebat, zijn voor de bij eenkomst uitgenodigd. Andere belangstellenden zijn natuurlijk ook van harte welkom. De avond vindt plaats in de burgerzaal van het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Het ontwikkelingsper spectief staat om 20.30 uur op de agenda. Op maandag 5 september vindt in het gemeentehuis een inloop dag plaats. Van 17.00 tot 20.00 urn- zijn medewerkers van de gemeen te aanwezig om tekst en uitleg te geven over de concept-doelstellin gennota. Ook is er volop gelegen heid om de gemeente te laten weten wat u van de doelstellingen vindt. De concept-doelstellingen- nota ligt van maandag 29 augustus tot en met vrijdag 9 september ook ter inzage in de publiekshal van het gemeentehuis en staat vanaf maandag 29 augustus op www.toekomst.venray.nl. U kunt uw mening over de nota ook mail en naar gemeente@venray.nl ter attentie van Gijs Frencken. Kijk voor meer informatie op de site van het Ontwikkelingsperspectief: wvw.toekomst.venray.nl. Net zoals mensen, krijgen hon den en katten met bepaalde aan doeningen ook in veel gevallen een aangepast dieet voorgeschre ven. Bijvoorbeeld bij maag of darm klachten kan speciaal voer worden aangeraden. Dat voer bevat minder vet om braken en diarree te voor komen en is eventueel extra licht verteerbaar. Maar in sommige gevallen wordt juist voer voorge schreven met extra vezels om de darmbeweging op gang te brengen en persen te voorkomen. Darmklachten herkent men onder meer aan een of meer van de vol gende symptomen: braken, diar ree, bloed of slijm bij de ontlasting, persen bij de ontlas ting, gewichtsverlies, abnormale grote of juist kleine eetlust en pijn lijke of gespannen buik. Vaak zijn de lichamelijke symptomen al vol doende om een diagnose te stel len. In sommige gevallen is verder onderzoek nodig zoals bloed- en ontlasting onderzoek of röntgenfo to's. Ook bij lever- of nieraandoe ningen wordt vaak aangepast voer voorgeschreven dat de lever of nieren ontziet. En ook bij sommige huidaandoeningen kan een aange past dieet veel effect hebben. Maar de meeste mensen denken bij een dieet toch in eerste instan tie aan overgewicht. Uit onder zoek blijkt dat vijftig procent van de honden en katten een overge wicht heeft. Gewichtstoename van huisdieren is vaak een combinatie van teveel eten en te weinig bewe gen. Daarnaast hebben dieren die zijn gesteriliseerd meer kans op overgewicht omdat hun stofwisse ling is veranderd. En oudere dieren bewegen vaak minder en hebben daarom ook minder calorieën nodig. Als men de ribben goed kan voelen onder een dun vetlaagje dan is er sprake van een optimaal gewicht. Zijn de ribben moeilijk te voelen onder een dikke laag vet dan is er sprake van zwaarlijvig heid. En dat is reden om actie te ondernemen. Want een te zwaar huisdier heeft een sterk verhoogd risico voor een groot aantal aan doeningen zoals suikerziekte, hart- aandoeningen, huidklachten, ademhalingsmoeilijkheden en gewrichtsontstekingen. Begin in elk geval met meer te bewegen en minder te voeren. En beloon het huisdier met een spelletje of een aai in plaats van leldtere calorierij ke hapjes. Men kan ook overstap pen op speciaal dieetvoer. Dat voer is caloriearm en vezelrijk, zodat hond of kat afvalt en zich toch verzadigd voelt. En tot slot kan men bij de dierenarts een spe ciaal en gratis afslankprogramma volgen. Hond of kat wordt dan regelmatig gecontroleerd op gewicht en conditie en u krijgt advies over de voeding. Voor meer informatie kan men contact opne men met de Dierenklinieken Horst e.o. (Blerick-Grubbenvorst-Horst- Oostrum-Sevenum) via tel. (077)3982169 of kijk op www.vooralledierenhetbeste.nl. De gemeente Venray stelt een bedrag van 5.000 euro beschikbaar voor het ontwikkelen van een plan voor het project Science Lyceum van het Limburg Voortgezet Onderwijs (LVO). Hiermee sluit zij aan bij de budgetten die de rege ring ter beschikking heeft gesteld voor projecten in het voortgezet onderwijs die zich richten op het bevorderen van de samenwerking op bèta/technisch vlak tussen het voortgezet onderwijs, hoge school/universiteit en bedrijfsle ven. Limburg Voortgezet Onderwijs, Universiteit van Maastricht en drie scholen werken samen in de voorbereiding van dit project. I De Hoveniers ook voor üw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800 Wim Arts (79) begon 50 jaar deden, op 10 augustus 1955, chauffeur van het nieuwe obilisatiecomplex in 'sselsteyn. Uiteindelijk werkte j 37 jaar, waarvan ruim 17 op de Duitse militaire graafplaats in Ysselsteyn en 16 jaar in het mobilisatiecom- llex. Het waren 33 bewogen n ruirrkren, waarin hij veel heeft ten dqaeegemaakt. Het mobilisatie- ir oveiompiex bestond aan het >egin van deze maand een talve eeuw. De planning is dat iet complex in 2008 wordt ,«sloten. Wim Arts meldde zich op 10 lugustus 1955 bij het mobilisatie- complex. Daar stonden en staan k ^materialen en wagens opgeslagen, ^Ljlie worden gebruikt voor herha- lingswerk en oefeningen van het jiinisterie van Defensie. "Ik werd ingesteld als chauffeur, want tij- Pens mijn diensttijd had ik het militaire rijbewijs gehaald. De fragens en het materiaal bracht ik van de ene naar de andere loods." "In februari 1957 werd ik over geplaatst naar de Duitse militaire begraafplaats in Ysselsteyn. Dat ligt pal naast het mobilisatiecom plex. Aanvankelijk zou ik twee jaar op de begraafplaats werken, maar dat liep iets anders. Het zijn er uiteindelijk zeventien gewor den." Op de begraafplaats liggen bijna 32.000 Duitse soldaten begraven die tijdens de Tweede Wereldoorlog in Nederland om het leven zijn gekomen. De begraafplaats werd in 1946 door de Nederlandse overheid aange legd en is met 30 hectaren de grootste oorlogsbegraafplaats in Nederland. De slachtoffers liggen begraven in geïdentificeerde en anonieme individuele graven en verschillende massagraven. Het geeft de Duitse gesneuvelden een mooie, goed onderhouden laatste rustplaats. "Ik bracht Nederlandse militai ren van de gravendienst naar plaatsen waar meldingen van bin nengekomen waren, zogenaamde veldgraven. Ook bracht ik de mili tairen naar burger begraafplaatsen in het land. De stoffelijke resten werden gevonden aan de hand van aanwijzingen uit documenten of verhalen van overlevenden van de oorlog, maar ook per toeval, bijvoorbeeld door het aanleggen van wegen of rioleringen. De mili tairen groeven de stoffelijke res ten van de lichamen op, identifi ceerden ze indien mogelijk aan de hand van de plaatjes die de solda ten droegen en brachten de stoffe lijke resten dan naar het kerkhof in Ysselsteyn. Daar werden ze her begraven." BRUTE WIJZE Met veel plezier kijkt Arts terug op deze tijd. "Het werk was erg interessant en afwisselend. Ik maakte veel mee, met name omdat ik door heel Nederland reis de om stoffelijke resten te bergen. Het meest indrukwekkende dat me is bijgebleven, was een reis naar Texel. Tijdens de Tweede Wereldoorlog zaten daar veel Wit Russen. Zij hebben op een gege ven moment praktisch alle Duitse soldaten die daar waren gelegerd, op brute wijze uitgeschakeld. Op hun beurt werden de Russen ver volgens vermoord door nieuwe Duitse soldaten. Je kunt je dus wel indenken dat daar heel wat stoffe lijke resten lagen. Dat maakte veel indruk op me." Door de oorlog had Arts, net als veel andere Nederlanders, geen positief beeld van Duitsers. "We waren niet echt 'Duits vriendelijk'. Maar door het werk op het kerk hof ben ik veel in contact geko men met Duitsers en zijn mijn opvattingen aanzienlijk veranderd. Ik ben anders tegen mensen gaan aankijken en heb gemerkt dat veel vooroordelen niet kloppen. Ik heb 28 jaar contacten gelegd voor de Duitse jeugd die naar Nederland komt." In 1974 werd het behoud van de begraafplaats overgedragen aan Duitsland en wel aan de Volksbund Deutsche Wim Arts (l) weer even terug aan de poort van het mobilisa tiecomplex met de huidige com mandant Peter Peters Kriegsgraberfürsorge. "Op dat moment zat ik bijna 25 jaar in dienst. Ik had toen in Duits dienst verband kunnen gaan werken zodat ik betrokken bleef bij het kerkhof, maar dat wilde ik niet. Ik ben vervolgens teruggeplaatst naar het mobilisatiecomplex." Deze maand keerde Wim Arts nog even terug naar het mobilisa tiecomplex. Het was even wen nen voor hem. "De job was leuk, maar anders. Ik ging 's morgens de poorten binnen en verliet die 's avonds weer. Het werk voor het Duitse kerkhof was veel vrijer. Maar op beide plaatsen heb ik met veel plezier gewerkt. In 1984 heb ik met name door gezondheids problemen besloten vervroegd met pensioen te gaan. Maar ik ga nog geregeld naar het Duits oor logskerkhof. Dat brengt dan goede herinneringen naar boven." chtpaar uit Vierlingsbeek zoekt sponsors voor Watoto Foundation Corrie en Huub Geurts kij- ;en er naar uit. In oktober 'ekt het echtpaar uit 'ierlingsbeek de bergwandel- hoenen aan om de 6000 leter hoge Kilimanjaro in het frikaanse Tanzania te :dwingen. Een uitdaging die Ie nodige sponsorgelden in »EN^et ,aat)e moet brengen voor rRUM Pe Watoto Foundation. «gr w De Watoto Foundation is de taam van een project dat in het >laatsje Makumira in het noorden an Tanzania straatkinderen aan en nieuw bestaan helpt. Het is :en initiatief van Truus van Hout ÏM :n haar man Noud, ex-algemeen ^Hürecteur van de modeketens ^lout-Brox, Duthler en Active ife. Sinds een paar jaar bouwen ij letterlijk met de plaatselijke :volking aan een perspectiefvol- ere toekomst. Sinds de komst 'an het echtpaar Van Hout zijn ien school, werkplaatsen, een loeienstal en eethuisjes :bouwd. Huub Geurts is vorig jaar al drie ■Maanden als vrijwilliger in H 'anzania geweest en heeft in die ijd ook flink de handen uit de nouwen gestoken. Huub Geurts: Ik heb bijvoorbeeld heel druk leegebouwd aan de koeienstal, lie niet voor niets de naam 'de tal van Huub z'n vrienden' igt. Wat ik in die tijd heb erva- n is dat in feite met een klein 'oject, met de beschikking over datief geringe geldbedragen, land leel veel bereikt kan worden." /an di Omdat het geld heel goed bijkeu )esteed wordt, maken Corrie en aapka luub Geurts zich dan ook graag /onlni lterk om inc'ien mogelijk enkele if was Onderden euro's bij elkaar te sn me [rijgen voor de beklimming van burg de Kilimanjaro. In totaal zullen tien personen die uitdaging aan gaan, van wie er zich al acht heb ben aangemeld. Huub Geurts: "De deelname is geheel op eigen kosten, en iedereen probeert het nodige sponsorgeld mee te bren gen en dit dan te schenken aan de Watoto Foundation. Geld dat vervolgens heel doelgericht voor verder ontwikkelingswerk wordt gebruikt." Op 1 oktober vertrekt het echt paar uit Vierlingsbeek, om vanaf 12 oktober aan de tocht deel te nemen. Ze kijken uit naar het weerzien met Truus en Noud van Hout, die zij zeer prijzen om hun enorme bevlogenheid om samen met de inwoners van Makumira te bouwen aan een mooie toe komst. Momenteel is er een site die de klimmers gaat volgen; www.kiliklim.nl Huub Geurts is van plan om de ervaringen ook weer 'live' op internet te brengen, zodat ieder een de belevenissen kan volgen. Net als vorig jaar tijdens het ver blijf van drie maanden. "Ik hoor van velen bewondering voor de uitdaging die wij aangaan", zegt Corrie Geurts. "Ik hoöp dat die bewondering zich uitbetaalt op het speciale bankrekeningnum mer, want dat we niet met lege handen willen komen, moge dui delijk zijn. Wij gaan ervoor om de beklimming te realiseren. Nog belangrijker is: wij weten dat iedere euro uitermate nuttig wordt besteed!" Sponsorgeld is over te maken op Rabobanknummer'15 43 05 456 t.n.v. H. Geurts o.v.v. beklim ming Kilimanjaro. Nadere info: Avww.watotofoundation.nl. i/Vim Arts werkte voor jubilerende mobilisatiecomplex in Ysselsteyn

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7