bureau zelfstandig Amerikaanse prijs voor onderzoekster Ilse Wicherts Stedencampagne Venray Floriade sfeervol van start Deken Coenen overleden Cliëntenadvies- De Springplank opent seizoen uselm Nelissen «verleden -Provincie stemt in ""met Topsportplan Laat u inspireren 4 Cursus VGL Cliëntenadviesbureau Noord- en Midden-Limburg is een volledig zelfstandige orga nisatie en komt vanaf donder dag 25 augustus los te staan van de GGZ-groep Noord- en Midden-Limburg. Het Cliëntenadviesbureau is een jonge GGZ-zorgvragersvereni- ging die zich richt op de collectie ve belangenbehartiging van men sen die contact hebben of hebben gehad met de geestelijke gezond heidszorg. Het bureau is ontstaan vanuit de Cliëntenraad van het toenmalige Vincent van Gogh Instituut. In dit bureau hebben naast beroepskrachten ervarings deskundige medewerkers een belangrijke rol. Nadat het Cliëntenadviesbureau enkele jaren in een fase van "pionieren" heeft verkeerd, maakt het bureau nu de stap naar bedrijfsmatige en organisatorische zelfstandigheid; verdere professionalisering staat hierin centraal. De reden voor deze verzelfstandiging komt voort uit de behoefte van de regionale leden (de zorgvragers en hun naasten) om een eigen gezicht te hebben. De positie van het bureau vereist dit ook. Een zelf standige positie is meer dan gewenst om het werken vanuit Stichting Jeugdcentrum De Springplank in Venray opent op zaterdag 27 augustus haar seizoen met een tienkamp. Om 13.00 uur worden de kinderen van de basis- schoolgroepen 3 tot en met 8 los gelaten op het veldje langs het clubgebouw aan de Beukenlaan. Hier staan tien spellen opgesteld die in willekeurige volgorde gespeeld kunnen worden. Men dient hiervoor in het bezit te zijn van een scorekaart. Deze is bij de leiding te verkrijgen. Deelname is gratis voor iedereen, zonder enige verplichting om daarna lid te moeten worden. Enkele van de opgestelde spellen waren al te zien op Rollebol, een jeugdtreffen tussen zeven Noord-Limburgse jeugdclubs, waarvan de Springplank er een is. De spellen waren ringgooien, vang de eend, kloslopen en het pingelspel. Maar ook de andere spellen zijn de moeite van het spelen meer dan waard. Er wordt gespeeld in drie leeftijdscategorieën. Voor iedere categorie zijn drie bekers beschik baar. De prijsuitreiking is om 16.00 uur. Jeugdclub de Springplank bestaat sinds 1972. Destijds in de Wilhelminastraat, achter het toenmalige politiebu reau. Sedert 1982 in haar huidige onderkomen aan de Beukenlaan. Hier staat de leiding wekelijks klaar om de kinderen van de basis- schoolgroepen 3 tot en met 8 op te vangen. Dit op drie avonden: maandag groep 3, dinsdag de groepen 6, 7 en 8 en op donder dag de groepen 4 en 5. Alle avon den duren van 18.30 tot 20.00 uur. Tijdens de clubavonden wordt iedere week een ander pro gramma gedraaid. Het programma wordt zo breed mogelijk gehou den. De leiding van de avonden bepaalt zelf de inhoud ervan. Behalve de clubavonden zijn er nog een aantal speciale activitei ten, zoals St.Nicolaas, de Buitendag, een carnavalsavond, deelname aan de kinderoptocht, Rollebol en het kamp. Voor de begeleiding van de leiding, is de Springplank aangesloten bij de Verenigde Jeugdclubs Limburg. Deze koepelorganisatie organi seert cursussen en workshops. het zorgvragersperspectief te benadrukken en emancipatie vorm te geven. Het Cliëntenadviesbureau Noord- en Midden-Limburg streeft een vol waardig burgerschap van GGz- cliënten na en richt zich tevens op het realiseren en instandhou den van een goed en samenhan gend zorgaanbod dat afgestemd is op de wensen en behoeften van GGz-cliënten. Het motto is "Samen werken aan een volwaar dig burgerschap van GGz-cliën- ten". Het Cliëntenadviesbureau ondersteunt cliëntenraden binnen de geestelijke gezondheidszorg. Bovendien treedt het Cliëntenadviesbureau op als ver tegenwoordiger en belangenbe hartiger voor de GGz-zorgvragers in de regio. Hierbij treedt het Cliëntenadviesbureau op als partij namens de zorgvragers in overleg met de Zorgaanbieders, het Zorgkantoor, Gemeenten en andere overheden. Leden van de vereniging Cliëntenadviesbureau zijn Cliëntenraden van GGz-instel- lingen, andere GGz-lidorganisaties en lotgenotengroepen. Met het ondertekenen van de verzelfstan digingsovereenkomst slaat het Cliëntenadviesbureau definitief de weg van zelfstandigheid in. Op donderdag 25 augustus wordt de overeenkomst getekend door de besturen van het Cliëntenadviesbureau en de GGZ- groep Noord- en Midden-Limburg. De ondertekening vindt plaats in restaurant Le Tambourin, op de lokatie Servaashof van de GGZ- groep aan de Stationsweg 46 in Venray. Zie ook www.clientenad- viesbureau.nl door onze keukens en badkamers ÉinJI'f >ch I Comfortabel Bezoek onze showroom: ,j_ Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 C0MF0RTA™ www.comfortabel-wonen.com woNENnu/jpoA peel en maas Pagitr Donderdag 25 augustus 2005 - Pagina 5 Gratis ICT-advies voor de Venrayse ondernemer Het ICTloket-promotieteam zal tussen 29 augustus en 9 september een bezoek bren gen aan de honderden Venrayse ondernemers. In een gesprek zal gevraagd wor den welke problemen er nu eigenlijk spelen op ICT-gebied (alles wat met internet, com puters en communicatie te maken heeft) bij de onderne mers en waar ze vooral behoefte aan hebben. Het ICTloket wil ondernemers namelijk via internet helpen met hun problemen. Het ICTloket.nl is een intemet- portaal waar u gratis informatie en advies krijgt over ICT en con tractmanagement. Limburgse MKB'ers kunnen zich gratis regis treren en kunnen gratis ICT gere lateerde vragen stellen aan de vraagbaak op www.ICTloket.nl. Ook kunnen ondernemers ICT- projecten aanbieden en zal het ICTloket u op weg helpen. Van 29 augustus en 9 september zul len er driehoeksborden van het ICTloket langs de randwegen in Venray geplaatst worden om dit bezoek nog eens extra onder de aandacht te brengen. Het informatieaanbod op het portaal wordt steeds groter en groter. Hierdoor zijn er steeds meer experts en adviseurs betrok ken bij het ICTloket die hun expertise via de vraagbaak aan u aanbieden. Het ICTloket is een uniek provinciaal opererend samenwerkingsverband tussen onderwijs, overheid, diverse bran che- en belangenorganisaties en bedrijfsleven. Dankzij de samen werking en de marktgerichte aan pak wordt aan de belangen van bezoekers, bedrijven, onderwijs en overheid voldaan. Het ICTloket realiseert daadwerkelijk kenniscirculatie tussen bedrijfsle ven en onderwijs. Via het ICTloket kunnen vele projecten samen met onderwijs en bedrijfs leven opgezet waarbij het ICTloket werkt als eerste aan spreekpunt. GRATIS AUTOMATISERINGSPLAN Het ICTloket heeft momenteel in samenwerking met de Kamer van Koophandel en LI Radio-TV een speciale actie voor u lopen. Ieder vijfde bedrijf (met een han- delsregistemummer) dat zich inschrijft bij het ICTloket, kan gra tis contractmanagement-produc- ten downloaden t.w.v. 265,-, zoals o.a. een automatiserings plan, een voorbeeldbrief contract- beëindiging en een contract out sourcing. Het automatiseringsplan kunt u na gratis registratie, down loaden op www.ictloket.nl. Contactgegevens: ICTloket.nl, Nieuw Eyckholt 290a, Postbus 550, 6400 AN Heerlen. Tel: +31 (0) 45 4000 554, Fax: +31 (0) 45 4000 545, info@ictlo- ket.nl Vrijdagmorgen H. Mis in Venray Bijzonder concert in een weiland Musicus Nard Reijnders uit Broekhuizenvorst, de beden ker van de bijzondere muziek serie in de zomermaanden Klassiek op Locatie, kon zich geen mooiere culturele start van de Floriade wensen. Maandagavond werd het muzi kale startschot gegeven met een uitmuntend concert Aimez-vous Brahms in een groot weiland in de agrarische buurtschap Californie Venlo, waar achtenveertig uur eerder nog honderd koeien graasden. Reijnders en consorten had den deze plek uitgekozen omdat hier in 2012 de Wereldtentoonstelling Floriade plaatsvindt. Een groot scherm met daarop het logo van de wereldtentoon stelling en de ondertiteling 'Een Natuurlijk Podium' gaven precies weer op welke plek dit klassieke concert werd gehou den. Het lijkt allemaal nog ver weg, maar de komende tijd worden belangrijke richtingen bepaald, wordt gefantaseerd en zoeken zakelijke geesten elkaar op om de Floriade vorm en inhoud te geven. De organisatoren van Klassiek op Locatie waren er als de kippen bij om van de start iets bijzonders te maken, en het werd bijzonder. Ruim driehonderd muzieklief hebbers meldden zich deze maan dagavond, onder wie tientallen Noord-Limburgse bestuurders, lei ders uit de agrarische wereld en de Tuinbouwraad en andere koersbepalers. Burgemeester Jos Waals trad als voorzitter van het Floriadecomité Noord-Limburg op als gastheer voor de Floriade-gas- ten. Rond de klok van acht uur kwam de zon te voorschijn van achter een grijs wolkendek, loei den in de verte koeien, blafte een enkele hond op een boerderij, hoorden de toeschouwers bij vla gen heel zacht het verkeer over de autowegen en brandde het hout in de sfeervolle vuurkorven. Zie hier het opmerkelijke decor van een bijzondere concertavond in de open lucht. zigeunermusici De tien Nederlandse en Hongaarse topmusici namen plaats op het podium onder een heel bijzondere tent die speciaal door het Ysselsteyns/Venrays bedrijf Interal gemaakt is voor Klassiek op Locatie. De muziek liefhebbers genoten met volle teu gen van het pianokwintet en het klarinetkwintet van Brahms. Terwijl de musici speelden zakte de zon langzaam achter de hori zon in het westen, viel de avond in en groette de maan vanuit het oosten de Brahms-klanken. Aan de rand van het weiland trok een lichte nevel op die de ambiance van dit concert vervolmaakte. Omdat de grote componist Brahms een grote liefde had voor zigeunermuziek en dat ook in zijn composities liet merken, had de organisatie gezorgd voor een ver rassing. Want na de toegift kreeg het concert een onverwachte wending toen uit het donker zigeunermusici (van de beroemde familie Lakatos) te voorschijn kwamen en hun vurige noten op het publiek afvuurden. Dat was tevens het moment dat de wijn flessen met Hongaarse wijnen, geserveerd door partycatering De Sevenwaeg uit Sevenum, werden ontkurkt. Het Floriadecomité bood aan alle bezoekers een glas wijn aan om samen de culturele start op het Floriadeterrein te vieren. "Een mooiere start als deze had de Floriade niet kunnen krijgen", reageerde burgemeester Waals van Venray na afloop. "Het was een mooie en bijzondere avond." De organiserende stichting Klassiek op Locatie werd na afloop bedolven onder de compli es Gedeputeerde Staten van Limburg hebben ingestemd Lat dmet het plan Topsport als sti ft rcjmulans voor de breedtesport Limburg. Het plan, dat is opgesteld door Topsport iburg (voorheen het •lympisch Steunpunt tburg) en het Huis voor de Sport Limburg, is de afgelopen maanden getoetst op zijn ver sterkende werking voor de breedtesport. De subsidiëring voor enkele incidentele en grootschalige sportevenemen ten maakt onderdeel uit van dit Limburgse topsportplan. Het topsportplan levert een joede bijdrage aan-de ambities van het beleidsthema Jong zijn in Limburg, door de ontplooiing van I ^jongeren te realiseren. Het plan Q voorziet in een ondersteuning van de topsport in Limburg (jonge sporttalenten, topsportverenigin- ;en en -evenementen) die ook de >reedtesport in Limburg bevor- iert. Uitgangspunt is dat top- en breedtesport niet zonder elkaar kunnen en een gezamenlijke aan- »ak tot de beste resultaten zal lei- len. Te denken valt aan topspor ters die ingezet kunnen worden m een actieve levensstijl te sti- mleren of sportstimulering bij •robleemjongeren realiseren. Gedeputeerde Staten spreken dit plan ook uit dat zij - onder 'orwaarden - een aantal groot- :halige sportevenementen zullen ibsidiëren. Het gaat hierbij om EK 2006 en WK 2008 Wielrennen in Valkenburg- Heerlen, de aankomstetappe Torn de France in 2006 en het WK (zit)volleybal voor gehandicapten in 2006 in Roermond. Deze sportevenementen leve ren een positieve bijdrage aan het Limburg Imago en zijn goed voor Ondernemend Limburg. Het bedrijfsleven in de regio heeft de mogelijkheid om mee te profite ren van de spin-off die dergelijke evenementen te weeg brengen en dat is belangrijk! Daarnaast geeft het ons de kans ons toeristisch aanbod, onze gastvrije Limburgse mentaliteit en onze leefwijze en cultuur te etaleren. In totaal wordt 1.200.000 euro voor dit topsportplan gereser veerd. In De Kemphaan in Venray start op woensdag 14 september van 13-30 tot 16.00 uur de cursus Een sleutel van Waardevan de Stichting Vrouw Geloof en Leven Limburg (VGL). Waarden en normen zijn traditioneel (dikwijls geënt op het christendom) of modern (bijvoor beeld vanuit emancipatie). Nieuw zijn de waarden en normen uit andere culturen. Wanneer beper ken ze de ontmoeting met andere mensen, wanneer helpen ze om deuren voor elkaar te openen? Aanmelden kan met het VGL via tel. (0475)332886 of e-mail vgllim- burg@vrouwen.net. Op 78-jarige leeftijd is vrij dag koster-organist Anselm Velissen van de iGertrudisparochie uit Oirlo overleden. Nelissen was al enkele maanden ziek. Anselm Nelissen vierde in janu- van dit jaar nog zijn gouden ubileum als koster en organist, ij begeleidde daarnaast ook het ames- en herenkoor van de rote Kerk. Anselm Nelissen nam 1954 het kosterschiip in Oirlo an zijn vader over. De familie elissen was 135 jaar een grote teun en toeverlaat voor de arochie in Oirlo. Want naast selm en zijn vader (60 jaar kos- er) bekleedde ook zijn opa 25 jaar deze functie. krijg in Nashville een kwartier spreektijd en dan mag ik het onderzoek en de uitkomsten toe lichten. Het is al langer bekend dat er een relatie bestaat tussen spierkracht en vitamine D bij senioren, maar het veronderstel de verband tussen vitamine D en mobiliteit - dit is een combinatie van spierkracht, balans en coör dinatie - lijkt nu te zijn beves tigd." SPREEKTIJD Het congres in Nashville vindt plaats van 22 tot 27 september. Het is het eerste internationale congres dat Ilse Wicherts bezoekt. "En dan meteen in de prijzen", lacht ze. "Ja, ik was met stomheid geslagen. Natuurlijk wist ik dat het onderzoek nieu we gegevens had gegenereerd. Maar ik had nooit gedacht dat ik in aanmerking zou komen voor een Award. De aanmoedigings prijs is bestemd voor jonge onderzoekers die niet langer dan vijf jaar geleden zijn gepromo veerd. Het onderzoek moet ver nieuwend zijn en de resultaten behoren valide te zijn. Aan die criteria voldoet mijn onderzoek." Er zijn in totaal vier jonge onderzoekers die een Award winnen, verdeeld over de vier verschillende hoofdcategorieën. "Ik vind het wel bijzonder dat ik al in mijn eerste onderzoeksjaar een prijs win. Ook mijn collega's reageerden verheugd. Want dit is natuurlijk ook positieve recla me voor het VUmc." Ilse Wicherts stuurde een abs tract van haar onderzoek naar de organisatie van het congres. "Ik hoopte dat ik mijn onderzoek met een zogeheten poster mocht presenteren. Maar ik had nooit gedacht dat ik een prijs zou win nen en spreektijd zou krijgen op het congres. Dat is alleen wegge legd voor echt opvallende onder zoeken en resultaten." MEDISCH TIJDSCHRIFT Aan de aanmoedigingsprijs is een geldbedrag van 1000 dollar verbonden: 500 dollar voor haar zelf, en 500 dollar moet ze inves teren. Daarnaast krijgt ze een kwartier spreektijd en een feest je aangeboden. "De 500 dollar die ik moet investeren, steek ik in de vliegkosten naar Nashville. Dat komt mooi van pas." Na het congres schrijft Ilse Wicherts een artikel over haar onderzoek, dat ze wil aanbieden aan een internationaal medisch tijdschrift. "Ik weet niet of en wanneer dat artikel wordt geplaatst. Dat ik in Nashville spreektijd krijg, zal in ieder geval betekenen dat het onderzoek internationaal aandacht krijgt. En naamsbekendheid is natuurlijk nooit weg." Oud-deken Jo Coenen van Venray is zaterdag op pas 53- jarige leeftijd overleden. Coenen was tien jaar pastoor van de St.- Petrus' Bandenparochie en deken van het dekenaat Venray en stapte in 2003 over naar Weert. In oktober van dat jaar aanvaardde hij het deken schap in de Midden- Limburgse gemeente. Coenen was al geruime tijd ernstig ziek. Jo Coenen werd na zijn studie diaken en kapelaan in Meerssen. In 1983 werd hij benoemd tot kapelaan in Maastricht en twee jaar later werd hij pastoor in Eygelshoven. Voordat Coenen benoemd werd tot deken van Venray, was hij vier jaar lang als pastoor actief in de Maastrichtse wijk Heer. Venray kent Jo Coenen als een aimabel man met een oprechte belangstelling voor andere men sen. Hij was sympathiek, rustig en heel gewoon, een man die veel te vroeg stierf. De uitvaartdienst vindt plaats op zaterdag 27 augustus om 11.00 uur in de Martinuskerk in Weert. Aansluitend wordt hij in besloten kring in zijn geboorte plaats Maastricht begraven. Op vrijdagmorgen 26 augustus om 9.00 uur vindt in de Grote Kerk in Venray een H. Mis plaats ter nagedachtenis aanjo Coenen. menten van toeschouwers en musici voor dit opmerkelijke ini tiatief. De stichting kan deze reeks organiseren dankzij onder andere subsidies en bijdragen van de provincie Limburg, de deelne mende gemeenten, de Rabobank in Noord-Lixpburg, het ABP en Nelipak Venray. Klassiek op Locatie, de succes volle concertserie in Noord- Limburg, reist met podium, musi ci en publiek gedurende de maanden juli en augustus van de ene (romantische) naar de andere (markante) plek. Deze zomer wer den onder meer concerten geor ganiseerd bij een kasteel, in tbs- kliniek de Rooyse Wissel, in een beeldentuin en bij een museum. Het laatste concert dit jaar in deze reeks vindt zondag plaats in het sfeervolle Wilhelminapark te Venlo met een concert van het Ensemble Camerata Antonio Lucio, dat in 1991 is opgericht door Emmy Verhey. Het sfeervol le park vormt het decor voor J.S. Bach's dubbelconcert voor viool, het klavecimbelconcert nr. 38 in c van C.Ph.E. Bach en als uitsmij ter, met de herfst in zicht, de Vier Jaargetijden van Vivaldi onder aanvoering van soliste Emmy Verhey. Een spetterende afslui ting van de concertserie 2005. Het begint om 16.00 uur. Meer info: www.klassiekoplo- catie.nl EM De fax bleef eerst een dag op haar bureau liggen. Ilse wicherts (25) dacht dat het de factuur was voor het inter- nd nationale congres in ld %ashville, eind september. 7eertToen ze de fax een dag later Aandachtiger las, viel haar mond open van verbazing. tujjjHet was geen rekening, maar een mededeling. Een net zo aangename als verrassende mededeling. De Venrayse zal op het congres in Nashville en Amerikaanse aanmoedi- Jngsprijs voor jonge onder kers ontvangen. De prijs krijgt ze voor haar Onderzoek naar de relatie tussen jnobiliteit en vitamine D bij seni- loren. De resultaten van het onderzoek mag ze pas tijdens het congres presenteren. Maar .ze rechtvaardigen volgens Ilse Wicherts de toekenning van de kward. Een vliegende start voor ide jonge onderzoekster, die in .september internationaal naam "can maken. Na haar opleiding {Gezondheidswetenschappen aan is. 4de Universiteit in Maastricht, jhiet als specialisatie arbeid en °P: (gezondheid, leek een baan bij 'bijvoorbeeld een Arbodienst of >een reïntegratiebedrijf het logi- beh»sctie vervolg in de carrière van j£~j?Use Wicherts. Maar de Venrayse, 486i^ie tussendoor een jaar in ktehfinland woonde en studeerde en jaan een sportfaciliteit, reageerde op een vacature voor onderzoe ker bij de Vrije Universiteit (VU) en het VU medisch centrum j(VUmc). Ze werd aangenomen ^§eAn ging op 15 januari dit jaar aan ®de slag. "Ik doorloop bij het SvUmc een promotietraject van len vjier jaar. Ik doe onderzoek naar kiejvitamine D gebrek bij niet- pnvs 'esterse allochtonen, 'egelijkertijd doe ik ook een aan tal kleine deelonderzoeken, zoals een onderzoek naar de rela tie tussen spierkracht en vitami- rezel]fie D kij senioren. Die studie, renhipe Longitudinal Aging Study reflajAmsterdam (LASA), loopt al twaalf jaar en ik heb de gegevens uit de database gebruikt, waarin de informatie van 3800 mensen is verwerkt. Op basis van deze !lni< deelstudie en de uitkomsten ontvang ik de aanmoedigings prijs." Wicherts begrijpt waarom ze de Award krijgt. "Ik mag niets over de resultaten vertellen, dat is contractueel zo vastgelegd. Ik erkr Aan de rand van het bos in een groot weiland vond de cul turele opening van de Floriade plaats.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5