enray Verbeeld Open Monumentendag in Venray Kunst Cultuur Soma Coma in première II ÉL Seniorenservice Venray ran start f Kermis in Veulen Jan Maessen exposeert in Anton iusveld Expositie Wim Jenniskens in ziekenhuis Tweede editie Rondje Oostrum Doe mee met het Literair Tot ik jou vind TÉ Feestmuziek Taxatiedag m I De Locht Luikse markt Countryline dansen Dansen Dansmatinee peel en maas 'agirjr Donderdag 25 augustus 2005 - Pagina 17 Schilderij van de week (7) De zomertentoonstelling tot en iet 2 oktober in Museum 't Freu- oraakliekeshuus wordt verzor8d door jcursisten van het kunstencentrum Jerusalem, afdeling beeldend. Er is gekozen voor werk van gevorder- Ide cursisten tekenen en schilde ren, die gedurende het seizoen ;2004-2005 aan de slag zijn gegaan I j j lunet het thema Venray onder lei- J ding van de docenten Jeanny van Lieshout en Leo Coppus. Er wor den ruim veertig werken gepresen- ert d teerd 411 uiteenl°Pende technieken naaien benaderingen waarbij oor- ^ing jspronkelijkheid en kwaliteit voor- uitkop staan. Elk seizoen wordt ter aar .inspiratie een stijl gekozen uit de n zeer kunstgeschiedenis. Het seizoen 5 Di| 2004-2005 stond in het teken van m ee'de Popart, een kunststroming die >e ruii ontstaan is in de jaren zestig in 5 55vnerika en Engeland. Geïnspi- zeer feerd door de populaire cultuur, moest de kunst bereikbaar en Cruis 'egrijpelijk worden voor iedereen, irco De Popart haalt de banale, triviale ■e cc dingen of gebeurtenissen uit het dagelijkse leven uit hun context en v vedieft deze tot kunst- Museum 't eesi freulekeshuus, Eindstraat 8 te Ven- 'aY'is °Pen op woensda8> uter is hij da8 en zonda8 van 2 tot 5 uur. Huub Wils heeft zijn werk de titel Venray Verbeeld gegeven. Het is gemaakt in gemengde techniek (collage, acryl, krijt) op karton en meet 80 x 110 cm. Hij heeft zich laten inspireren door een stapel kopietjes van gebouwen en monu menten van Venray, die doe mte Jeanny van Lieshout voor de cur sisten had uitgespreid. Hij leeft delen eruit gelicht en deze op zijn eigen manier samengevoegd. Ver volgens is hij aan de slag gegaan met acrylverf en krijt en is zijn idee van Venray Verbeeld ontstaan. verste e )voori 't en sa ig- T ing vfc er ha i ie stu> oedie eveilijr n een zijn Xraditiegetrouw wordt er op °°ra10 en 11 september in Venray, net als in de rest van Neder- - "land, aandacht besteed aan de eaDpen Monumentendag die dit jaar voor de 19e keer wordt fyjjet alleen in Nederland maar mate tv 48 Europese landen vinden (jjpttiviteiteri plaats rondom het 'Cultureel erfgoed, gecoördineerd eheeroor de EuroPean Heritage Days, m Nederland ligt de landelijke irganisatie in handen van de itichting Open Monumentdag, jevestigd te Amsterdam. De iedoeling van Open Monumen tendag is om meer mensen inten siever in contact te brengen met historische, gebouwde imgeving en zo de belangstelling ■por monumenten en monumen- tnzorg te vergroten. In het twee- Ie weekend van september staan luizenden monumenten een dag 'if weekend lang gratis open voor ss neef con urbi £ze een ;en k< metC mi' voo verf publiek. Dit jaar staat het religieus erf goed centraal. Nederland heeft duizenden religieuze monumen ten, voor het overgrote deel ker ken. Eeuwenlang domineerden die stads- en dorpsgezichten, van wege hun grootte, hun bouwstijl of de gebruikte bouwmaterialen. Er wordt nu landelijk aandacht besteed aan allerlei gebouwen die een link hebben het een reli gieuze of spirituele stroming. Naast (schuil)kerken en kapellen zijn dat ook bijvoorbeeld synag ogen, kloosters, seminaries, pas torieën, vrijmetselaarsloges, gast huizen, hofjes, tempels en moskeeën. Maar ook begraaf plaatsen, pelgrimswegen, orgels, klokken en veldkruizen behoren tot het religieuze erfgoed. Ook in Venray en haar kerkdorpen zetten alle kerken hun deuren open voor bezichtiging van 14.00 - 17.00 uur. Op een aantal plaatsen wor den ook speciaal voor deze de kerkschatten tentoonge; dag teld en/of is er een gids aanwezig die over de bijzonderheden er de geschiedenis van de kerk kan ver tellen en bij de Grote Kerk ka i de toren beklommen worden. De Stichting Venray Monuihen- taal brengt ter gelegenheid van deze Open Monumentendag een boekje uit vanaf begin september verkrijgbaar is bij de ANWBAWV, Henseniusplein Venray, bi; de Venrayse boekhandels en bij Museum 't Freulekeshuus. Voor dit boekje was het nodig om een selectie te maken, waarbij in eer ste instantie is uitgegaan var die gebouwen en kapellen die o de rijks- of gemeentelijke monumen tenlijst zijn opgenomen, aange vuld met die kerken en moskeeën die aangaven ook voor bezichti ging open te willen zijn tijdens het tweede weekend van sep :em- ber. Als u op wég gaat zrlt u ongetwijfeld nog veel kapelle gect zelfsfc In het kader van LAT LAB, het vierde deel van de kunstmani- ultraffestatie LAT - Living Apart *■5 Together van Odapark Venray, ze«feaat op 17 september de voor as ^stelling Soma Coma in premiè- nan^re. De voorstelling is een cross overproductie van beeldend kunstenaar Mathieu Knippen- bergh, theatermaakster Gerrie [Abels en musicus Martijn Als- De kunsten spreken doorgaans jeen eigen taal. Maar de tijdgeest vraagt om in meerdere talen te spreken en te onderzoeken hoe ze ■i elkaar via integratie kunnen verster- ken. Hoe trouw kun je nog aan je 'éigen taal zijn? Heeft hij/zij nog vol- rdoende houvast aan de zekerheid >en reikwijdte van zijn eigen taal? ithieu Knippenbergh, Martijn Als- :rs en Gerrie Abels zoeken met ilkaar hoe zij, vanuit hun eigen taal 'elkaar kunnen voeden in de zoek tocht naar een gezamenlijk taalge- D bied. Zij hebben zich laten leiden idoor het Soemerische scheppings- rflrtöÉ verhaa 1 en dit geplaatst ten opzich te van de wetenschappelijke ont wikkelingen van deze tijd. Zij jhebben zich de vraag gesteld: "Wie -en r Math bepaalt de Evolutie vandaag de dag? Is het de godenwereld of de weten schap? Wellicht een samenwer kingsverband? Als er Goden bestaan, wat zijn dan hun rech ten/plichten nu de wetenschap' zover ontwikkeld is dat zij ons hele DNA systeem kan manipuleren? Of hebben wij misschien de Goden geschapen naar ons beeld en onze gelijkenis?" In de gezamenlijke voorstelling Soma Coma geven zij hun visie en verweven beeld, muziek en theater. Soma Coma zal plaatsvinden vanaf september in de voormalige centrale keuken op het St. Annaterrein in Venray. De uit komst van dit onderzoek kunt u zien in de kunstmanifestatie LAT - Living Apart Together, waarvan Soma Coma onderdeel uitmaakt. Voorstellingen zijn op donder dag/vrijdag/zaterdag/zondag: 15, 16 september try-out (met publiek), 17 september première;J8. 22, 23, 24, 25, 29,30 séptember; 1, 2, 6,7, 8, 9, 20, 21, 22, 23, 27, 28, 29, 30 oktober; 3, 4, 5, 6, 10, 11 en 12 november. Aanvang 20.30 uur. De entree bedraagt vijftien euro (pas sen zijn niet geldjg). Reserveren via het Odapark Venray, telefoon 0478- 513690. In Merselo kan men op zatei dag avond 17 september genieten van een avondje feestmuziek. Traditio neel treden vanaf 21.00 uur twee bands op in café Dvn Tommes aan het Grootdorp. Dit zijn de Rosi :nta- ler uit Merselo en de Rooyalcity band uit Venray. Deze bands f taan garant voor een afwisselend pro gramma voor jong en oud. Beide bands beschikken over muzikan ten die al jaren zorgen voor een gezellig avondje hedenda tgse feestmuziek. De twee bands 1 ren- gen verschillende genres en dat maakt dat een en ander feestelijk en gezellig in elkaar overloopiDe vrienden van Rosentaler zijn peze avond uiteraard ook aanwezig In de Openbare Bibliothee Venray wordt op dinsdag 6 septi ber tussen 11.00 en 16.00 uut gratis taxatiedag voor mur postzegels, bankbiljetten ansichtkaarten gehouden, mensen hebben thuis postze munten, papiergeld, ansicht of penningen liggen (bijvoorbei uit een nalatenschap of een verzameling, waarvan ze de wt niet weten. Tevens zijn er vei laars die door de jaren heen collectie hebben opgebouwd die nu de waarde willen weten. Meer inlichtingen zijn verkrijgbaar bij MPO via tel. (030)6063944 f Hobby en Creativiteitencentrum seniorenservice-Gilde Venray start n september weer met zijn activi teiten. De Seniorenservice bestaat f uitsluitend uit vrijwilligers en maakt deel uit van een van de vele igildenprojecten in Nederland, peze gildenprojecten hebben uit fluitend tot doel de kennis en vaar digheden van ouderen niet verlo- jen te laten gaan, maar deze ter feschikking te stellen aan de hele lamenleving, ongeacht leeftijd en dttergrond. Veel mensen van vijf- g jaar en ouder, werken actief als inbieder (teamleider) aan dit pro ject mee. Zij bezorgen, verdeeld #>ver een aantal activiteiten, aan Jöensen van alle leeftijden een zin volle invulling van hun vrije tijd. Trowel de aanbieders van de ver schillende hobbyactiviteiten, als pegenen die er aan deelnemen, aliseren hier mede een betekenis volle nieuwe fase in hun leven, kenmerkend voor het geheel is de laagdrempeligheid qua acceptatie en kosten. Iedereen is van harte welkom om deel te nemen aan een van de vele activiteiten in het hob bycentrum, waarbij leeftijd geen enkele rol speelt. De diensten van de aanbieders zijn belangeloos. Het gaat uitsluitend om het overdragen van kennis en ervaring op een vriendelijke manier in een mooie ambiance. De kosten voor deelne men aan een van activiteiten zijn op basis van het gildeprincipe nihil en hebben uitsluitend betrekking op de bestrijding van de onkosten. Door deze werkwijze komt jong en oud op een ontspannen manier met elkaar in contact. Alle activitei ten vinden plaats in het Hobby- en creativiteitencentrum aan de Prins Bernhardstraat 12 a in Venray, waar in een zevental lokalen de volgende activiteiten plaatsvinden; computer en internetten, schilde ren, mandalatekenen, bridge, hard- anger, irisvouwen, glasgraveren, drii verhalen schrijven, conver Frans/Engels en actualiteiten, modelbouw, pastelleren, aquax ren, keramiek, theezakjes, mensionaal, glas in boekbinden, houtsnijwerk, nen, muziek, wenskaarten, in stoelen matten en genealoj Belangstellenden kunnen g< eens bij bovenstaand adres bir lopen of inlichtingen inwinneh tel. (0478)512139. Men kan nog opgeven voor alle activite met uitzondering van de comp activiteit. Hiervoor kan men op dinsdag 13 september tu 9.00 tot 10.00 uur opgeven ir pand van de Seniorservice, ervoor deze dag op tijd aanwezjij zijn, want de ervaring leert da erg druk kan worden. De singsmogelijkheden bij deze ai teit zijn beperkt. In totaal kui maar veertig personen deelneem verdeeld over vier groepen van tien personen. wegkruisen tegenkomen die niet in het boekje zijn opgenomen. Het is zonder meer te danken aan het uitstekende werk dat verricht wordt door de Stichting Wegkrui sen en Kapellen dat er in Venray nog zoveel 'Heilige Huisjes' en wegkruisen in goede staat langs "s Heeren wegen' te vinden zijn. Voor monumenteigenaren en genodigden is er een speciale bij eenkomst op vrijdagavond 9 sep tember, aanvang 19-45 uur in de Grote Kerk, met aansluitend een ontvangst in boerderij De Cloc- kert. In navolging van de verlich te boerderijroute is dit jaar aan eigenaren van rijks- en gemeente lijke monumenten gevraagd om op 10 en 11 september hun monument aan te lichten tot 23.00 uur. De Stichting Venray Monumentaal hoopt dat veel monumenten hieraan mee zullen doen en dat dit het begin zal zijn van een lange, mooie traditie. k in :em- een iten, en Veel iels, ten :eld 6ude aarde iatie 1 lOUt- elle- iedi- l)od, eke- via zich iten, ïter- zich >sen het ■org te het dlaat- ictivi- In Streekmuseum De Locht in Melderslo is op zondag 28 augustus vanaf 14.00 uur zowel de bakoven als de smederij geopend. Kinderen mogen hun eigen broodje kneden, vormen en bakken. Tevens is er een korvenvlechter aan het werk. Natuurlijk is ook de rest van het museum te bezichtigen, zoals bij voorbeeld de wisselexpositie over vogelverschrikkers. Wie zin heeft om vanaf De Locht een eindje te fietsen kan van diverse fietstochten de routebeschrijving verkrijgen. Het museum is alle dagen open van 11.00 tot 17.00 uur. Op en rond het Dorpsplein in Oostrum wordt op zondag 28 augustus van 10.00 tot 17.00 uur een grote Luikse markt gehouden. Ongeveer honderd kramen wor den bezet door aanbieders van antiek, kunst en curiosa en alles wat men zoal kan aantreffen op een braderie. Naast het aanbod van nieuwe en gebruikte dingen zijn er in de directe nabijheid gezellige terrassen. De kinderen kunnen zich vermaken op een groot luchtkussen. De Luikse Markt wordt gehouden door Har monie Sub Matris Tutela. The Red Valley Country Dancers is een countryline-dansvereniging die in 1996 is opgericht. Na de zomerstop worden de lessen weer hervat in gemeenschapshuis De Wis in Castenray. Nieuwe leden en belangstellenden zijn van harte welkom op de lesavonden op zon dag van 19.30 tot 22.30 uur. Op deze avond ligt het niveau van de aangeleerde dansen vrij hoog. Deze lesavond is aan te bevelen voor de gevorderde danser. Op dinsdag avond is er les van 20.00 tot 22.00 uur. Op deze avond ligt het niveau wat lager. Onder deskundige lei ding van een ervaren dansinstruc- teur worden de dansen rustig aan geleerd. Verder is er voldoende gelegenheid om de geleerde dan sen te herhalen tijdens de lesavon den. Dus kom gerust een kijkje nemen in gemeenschapshuis De Wis in Castenray aan de Matthias- straat 2, net achter de kerk. Voor meer informatie ken men contact opnemen met Wim van Bracht via tel. (0478)512081. Kijk ook op www.redvalleycountrydancers.nl of e-mail redvalley@home.nl j: In Veulen kan men van zater dag 3 tot en met dinsdag 6 sep tember de kermis bezoeken. Op vrijdag 2 september vanaf 21.00 uur kan men in de feesttent al genieten van een optreden van Puch Maxi Snormaal. Op zaterdag is er een optreden door Cold Tur key vanaf 21.00 uur. Op zondag is er vanaf 17.00 uur een Trade Mark. De Kroegtijgers treden op maandag vanaf 21.00 uur op en op dinsdag vanaf 21.00 uur kan men genieten van een optreden van Harry en de Rest. Op kermis zondag is er weer een carjump. Dit evenement is niet meer weg te denken bij de Veulense kermis. Vorig jaar werd het eerste lus trum gevierd. Carjump houdt in dat onbemande voertuigen zelf standig rijden over een spring- schans, waarna ze zichzelf lance ren. De winnaar van de carjump is degene wiens voertuig het verst heeft gesprongen. Als afslui ter van de carjump komen twee Freestyle motorcrossers een show weggeven. Zij lanceren zichzelf via een springschans, waarna ze hoog boven de grond stunts uithalen. De carjump begint vanaf 14.00 uur op het ter rein langs café-zaal 't Veule. In Medisch Centrum Antonius- veld kan men een maand lang vijf tien schilderijen bewonderen van Venraynaar Jan Maessen. Maes sen, geboren in 1952 in Horst, is circa 1980 begonnen met schilde ren. Dit gebeurde na een ontmoe ting met plaatsgenoot Jan Jacobs (Hollander Sjeng). Deze inspireer de en onderwees hem in de schil derkunst. Maessen heeft zich na diverse cursussen en praktijkerva ringen ontwikkeld van realistisch (onder andere stillevens) tot abs tract schilder (reliëf en kleurcom binaties van acryl- en olieverf)- Hij heeft werk tentoongesteld in de grote Kerk in Amsterdam en bij zakelijke instellingen. Verder geeft hij workshops en cursussen en werkt hij in opdracht. Ook is Maessen lijstenmaker en restaura teur en voert hierin zijn eigen bedrijf. De expositie in Antonius- veld is te bezichtigen tijdens bezoekuren of na het maken van een afspraak via tel. (0478)589695. Voor meer infor matie kan men kijken op www.amba.online.com Tot en met 29 september 2005 exposeert Wim Jenniskens uit Horst foto's in het Vie Curi zie kenhuis in Venray. De exposite omvat 28 foto's U kunt de expo sitie bekijken maandag tot en met vrijdag van 8.00 uur tot 17.00 uur. De foto's hangen als u binnen komt links in de gang tot en met de lift en in de poliklinieken (ook bij oogarts Heidens). U bent van harte welkom. Het tweede Rondje Oostrum wordt gehouden op zondag 28 augustus van 11.00 tot 16.00 uur. De deuren staan deze dag open bij: Frans van Bergen aan de Ven- nenweg 5. Al vanaf zijn achttien de jaar tekent en schildert hij landschappen en dieren. Uren kan hij in zijn atelier de vogels observeren zodat hij ze natuurge trouw kan tekenen of schilderen. Hij werkt graag met pastel. De zachte kleuren zorgen voor een heel natuurlijk beeld. Ook schil- derdt hij landschappen in olie verf. De warmte van kleuren geven de natuur goed weer. Schetsen met potlood ergens in een weiland is zijn grootste hobby. Greet Bonte aan de Randenrade 11Zij laat haar collectie zelf ont worpen en gemaakte patchwork wandkleden en quilts zien. Ook wil zij demonstreren hoe de kle den gemaakt worden. Wie hier door geraakt wordt kan zich aan melden voor een cursus of workshop in het komende sei zoen. Joep van Goch aan de Water molenstraat 8. Hij begon in 1989 met bonsai en denkt dat meer mensen hierdoor gefascineerd zullen raken en ermee aan de slag gaan. Met name oude heggen en struiken zijn voor hem ideaal uit gangsmateriaal voor het maken van bonsaibomen. In enkele jaren kunnen hiermee prachtige resultaten worden bereikt. Illus tratief hiervoor is wel de haag- beuk die vorig jaar op de rozen feesten in Lottum min of meer blikvanger was bij de expositie van de bonsaivereniging. Netty Jeuken aan de Geeststraat 3. Al 25 jaar is zij bezig met klei in al haar facetten. Een zeer actieve periode wordt afgewisseld met wat rustiger vaarwater. Als er wat nieuws onder de zon is wil ze dat graag uitproberen binnen haar mogelijkheden (een eenvoudige elektrische oven en een paar raku- ovens). Het plezier in het maken staat voorop. Sinds vijftien jaar geeft zij cursussen keramiek. Het is heel prettig een hobby met anderen te delen, en samen naar een doel te werken bijvoorbeeld tijdens een rakudag. Dit alles beleeft zij in de hobbysfeer en zelf hoopt ze nog lang een enthousiaste hobby vrouw te blijven. Rondje Oostrum valt samen met de op het dorps plein door de Harmonie georgani seerde Luikse markt. Dansvereniging Amusement houdt op zaterdag 27 augustus vanaf 20.30 uur een dansavond met livemuziek in danscentrum Janssen in Venray. Ook niet leden zijn welkom. De Stichting Jeugd- en gemeen schapshuis De Wis houdt op dins dag 30 augustus een dansmatinee van 14.00 tot 19 00 uur. De mid dag is bedoeld voor iedereen die graag een dansje wil wagen. Aan bod komen ondermeer de polka, de wals en de tango. De opbrengst van het matinee wordt gebruikt voor de verbouwing van de Wis. „Geurig Na het succes van de juli opgave is dit de enigszins actuele augustus- opgave van Doe mee met het literair café. Het wou niet zomeren het afgelopen jaar en ook het hertsten kon als herfst niet echt bekoren, over de laatste winter wil ik niks meer horen, omdat geen mens die opgemerkt heeft, dus vandaar. Wie is de auteur van bovenstaande versregels en uit welk gedicht zijn ze afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen insturen naar het secre tariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Ven ray. Dit kan tot vrijdag 23 september. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave en wordt het gedicht van de afgelopen maand bekendgemaakt. Er zijn steeds tien punten te verdienen: vijf voor de juiste naam van de dichter en vijf voor de goede titel van het gedicht. Deze vakantiemaand was er een recordaantal inzendingen met oplossingen en een heleboel leuke reacties. Er waren lezers bij die zich voor de geest haalden hoe hun vader het gedicht van C. Buddingh op luide toon citeerde, anderen moeten aan hun middelbare schooltijd denken en schrijven: heerlijke poëzie, won derlijk dat dit kan met de Nederlandse taal. Iedereen zou dit gedicht moeten kennen. Een inzender neemt zich zelfs voor om De blauwbilgor- gel 's avonds aan de kinderen voor te dragen. Het groot aantal inzendin gen heeft nogal wat consequenties voor de stand: Mevrouw L. Cólsen gaat aan de leiding met 50 punten gevolgd door de heren A. Kroft en J. Craghs en mevrouw R. van Daal met 30 punten. De dames. Tr. Cuijpers en L. Geurts en de heer A. Leijssen hebben 20 punten en het achtervol gende peloton met 10 punten bestaat uit de mevr. M. Kateman-van Opbergen en de heren J. Bekenes, J. Cruysberg, R. Quast en P. Weerts. Het gezochte gedicht was dus De blauwbilgorgel een van de bekendste gedichten van de humorist C. Buddingh. Het is, zoals een inzender schrijft een gedicht met niet bestaande woorden, terwijl je, als je het leest, toch weet waarover het gaat. Een onzingedicht, dat je leest (en citeert) met een glimlach op je gezicht! Lét op de klankwerking! C. Buddingh: De blauwbilgorgel Ik ben de blauwbilgorgel Mijn vader was een porgel. Mijn móeder was een porulanA Daar komen vreemde kind'ren van. Raban! Raban! Raban! Ik ben de blauwbilgorgel, Ik lust alleen maar korgel, Behalve als de nachtuil krijst, Dan eet ik riep en rimmelrijst. Rabijst! Rabijst! Rabijst! Ik ben de blauwbilgorgel. Als ik niet wok of worgel. Dan lig ik languit in de zon En knoester met mijn knëzidon. Rabon! Rabon! Rabon! Ik ben de blauwbilgorgel, Eens sterf ik aan de schorgel, En schrompel als een kriks ineen En word een blauwe kiezelsteen. Ga heen! Ga heen! Ga heen! Het programma voor het nieuwe seizoen is klaar. Binnenkort valt het jaarprogramma bij de donateurs in de bus! Mensje van Keulen is op 2 oktober de eerste auteur die Venray aandoet. Verwacht worden verder: Elle Eggels (20 november) P.F. Thomése (26 maart 2006) en Tom Lanoye (21 mei 2006). Het boekenbal wordt voor de tweede maal gehouden. Schouwburg, bibliotheek en Literair Café houden dat na de voorstelling van het toneelstuk Champagne van Thomas Verbogt op vrijdag 17 maan 2006. Op dinsdag 16 mei 2006 brengt Johannes Kemkens zijn jubileum- voorstelling Nescio, De uitvreter. Dit optreden is mogelijk geworden door samenwerking van schouwburg en Literair Café. Ook Mallemoer zal er weer zijn met een Kerstoptreden op 18 decem ber en 2006 begint met de uitreiking van de Raadselige rozen voor proza en poëzie op 22 januari. Er wordt ook weer aandacht geschonken aan poëzie. Voordrachtskunstenaar Pierre Wilms verzorgt op 23 april 2006 op een originele manier een programma vol gedichten. Tenslotte ligt het in de bedoeling om in juni 2006 een oostelijke en een westelijke poezief- ietsroute door het randgebied van het centrum van Venray en door de kerkdorpen te presenteren, waarvoor de voorbereiding in volle gang is. De fietsroutes zijn analoog van opzet aan de succesvolle poëziewandel- route door het centrum van Venray. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio kan contact opnemen met het secretariaat. De donateur krijgt het programma thuisgestuurd en ontvangt bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het werk van het Literair Café is verkrijgbaar bij het secretariaat aan de Rochusstraat 1, 5801 RR in Venray, tel. (0478)582948 of kijk op www.literair-cafe-venray.nl Boekrecensie in Peel en Maas 'Jack Burns was volgens zijn moeder al auteur eer hij acteur was, maar zelf bewaarde hij zijn duidelijkste jeugdherinne ringen aan de momenten waar op hij de dringende behoefte had zijn moeders hand vast te houden. En dan acteerde hij niet'. Zo begint John Irvings elfde roman. Tot ik jou vind - het verhaal van de acteur Jack Bums. Zijn moe der Alice is tatoeëerster in Toron to. Als Jack vier is, reist Alice ver scheidene havensteden aan de Noordzee met hem af. De twee zijn op zoek naar Jacks verdwenen vader William, een kerkorganist die verslaafd is aan het laten zetten van tatoeages. Maar Alice is een myste rie en William blijft onvindbaar. Zelfs Jacks herinneringen zijn onze ker. Jack Burns gaat naar school in Canada in New England, maar echt vormend is zijn omgang met enke le oudere vrouwen. Irving schildert Jacks leven als acteur is Hollywood met dezelfde rijkdom aan detail en verscheidenheid aan emoties die hij aanwendt bij de beschrijving van de tatoeagestudio's in de havensteden en de weergalmende orgelmuziek die Jack als kind in Europese kerken heeft gehoord. De toon van het boek, de stem die eruit opklinkt, is weemoedig. Tot ik jou vind is doortrokken van verdriet en bedrog; het is daarnaast een krachtige, komische roman die zonder meer gerekend kan worden tot Irvings meest ambitieuze en ontroerende werken. JOHN IRVING John Irving (1942) is een van de populairste schrijvers ter wereld. Zijn vuistdikke, hilarische romans waarin hij hartverwarmende perso nages in de meest eigenaardige situaties terechtkomen, hebben een uitgebreid en trouw lezerspu bliek. Irving brak in 1980 door met De wereld volgens Garp en sinds dien is elk nieuw boek van de geliefde schrijver een internationa le bestseller. De auteur won een O. Henry Award, de National Book Award een een Oscar. Bovendien werd hij in 2001 verkozen tot lid van de American Academy of Arts and Letters. John Irving woont in Vermont en Toronto.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17