graszodenkweker jeschermheer feest Beieren 125 J Weekprijs voor familie Janssen Koester uw monument THIttsIt VENRAY GROTESTRAAT 49 Gewond SYSTEM:CARE Honderdzesentwintigste jaargang - week 33 - donderdag 18 augustus 2005 sselsteynse delegatie samen met beschermheer Wim Janssen naar volksfeest in Bonbruck EN-MAAS .y cv ^41 ien Zuid-Duitse krant blok- erde het onlangs al: dit jaar poor het eerst in de historie Hollander beschermheer het volksfeest in het ierse dorpje Bonbruck. Die illander blijkt bij navraag graszodenkweker uit selsteyn te zijn. Wim issen (59) is al decennia ig betrokken bij de vriend- ïapsbanden die de dorpjes nbruck (1200 inwoners) en selsteyn (2200 inwoners) :t elkaar onderhouden. Daar normaliter regionale litici, directeuren en andere litse hot shots tot bescherm er van het jaarlijkse volks- :st worden benoemd, gaat eretitel dit jaar naar Wim issen. Voor het eerst een et-Duitser. "En nog wel een wone graszodenkweker uit seslsteyn", lacht Janssen. Wim Janssen reisde enkele :ken geleden al af naar nbruck, onder de rook van de latsen Landshut en München in ieren. Zijn opdracht: bier proe- 'Voor het volksfeest wordt Ier jaar een speciaal bier brouwen. Het is traditie dat de schermheer samen met de orzitters van alle verenigingen andere lokale hotemetoten het aanslaat, het bier proeft en zijn :ning geeft. Dat heb ik dus ook daan. En ik moet zeggen: het :r smaakte prima!" ifsselsteyn en Bonbruck onder- uden al sinds 1962 vriend- ïapsbanden. Met dank aan de nmalige pastoor Janssen van selsteyn. "Blaaskapel De jelebloazers uit Ysselsteyn llde een keer op concertreis "(ar het buitenland. Pastoor issen werd geraadpleegd of hij gens connecties had. Die had hij el, hij kende de pastoor van ibruck. Zo zijn we in 1975 or de eerste keer, met de blaas- pel, in Beieren beland. En ik ga idsdien elk jaar samen met mijn ouw Toos, en met Piet en Annie iets naar het volksfeest." Met een regelmaat van één keer de twee jaar treffen de inwo- rs van beide dorpen elkaar: om twee jaar in Ysselsteyn, en ver- Igens om de twee jaar in nbruck. "We maken dus als meenschap eens in de vier jaar Wim Janssen is beschermheer van het volksfeest in het Beierse dotpje Bonbruck. het volksfeest mee. En dat is een geweldige happening. Het wordt jaarlijks gehouden, duurt vier dagen en staat bol van de gezellig heid. En het dorpje vaart er wel bij. Met de opbrengst van het feest worden extra sportfacilitei ten gerealiseerd. Als je Bonbruck inrijdt, weet je niet wat je ziet: een overdekt tenniscomplex, een grote sporthal, buitenbanen ten nis, voetbalvelden in het hart van het dorpje. En dat terwijl er maar 1200 mensen wonen. Ongekend." SNEL UITVERKOCHt Volgende week staat de uitwis seling in Bonbruck op de rol. De busreis - 51 personen - was snel uitverkocht. Tal van inwoners uit Ysselsteyn reizen daarom met eigen vervoer naar Beieren of onderbreken de terugreis van hun vakantie om het feest mee te maken. Ook De Smelebloazers zijn nog steeds van de partij, om er een avond te musiceren. "Het is hun buitenlandse muziekreis. De muzikanten verblijven ook als enige in een hotel. De rest wordt ondergebracht bij gastgezinnen. Daar staan de inwoners van Bonbruck ook op: ze willen hun gastvrijheid tonen. Dan doen wij ook." Als de inwoners van Bonbruck naar Ysselsteyn afreizen, wordt dat bij voorkeur niet gecombi neerd met de kermis in Ysselsteyn. "Dat hebben we één keer gedaan en dat was geen suc ces. De kermis in Ysselsteyn wordt druk bezocht en onze Duitse gasten liepen er verloren rond. Dat willen we niet. De laat ste jaren komen ze op Hemelvaart en verblijven ze vier dagen bij ons. We maken voor hen een spe ciaal programma. En omdat we elkaar twee jaar niet hebben gezien, is er genoeg gespreksstof." VERJONGING De uitwisselingen staan bol van de gezelligheid. Toch mag niet het idee worden gewekt dat de Ysselsteynse delegatie vier dagen lang laveloos door Bonbruck zwalkt. "Natuurlijk zullen we de nodige pilsjes drinken, dat hoort bij een volksfeest in Beieren. Maar we hebben ook een programma. Iedere keer organiseren we bezoekjes of gaan we ergens iets bezichtigen. Dit jaar hadden we onze zinnen gezet op een rondlei ding door het nieuwe voetbalsta dion van Bayern München, maar alle rondleidingen bleken tot het eind van het jaar te zijn volge- boekt."De Ysselsteynse afvaardi ging vertrekt 25 augustus en keert 28 augustus terug. Wat opvalt, is dat de meeste van het gezelschap van middelbare leeftijd zijn. "We hebben geprobeerd om meer jon geren te interesseren voor de uit wisseling, maar dat bleek lastig realiseerbaar. Daar gaan we wel aan werken. Want de mensen die nu meegaan, gingen dertig jaar geleden ook al mee. Er moet ver jonging komen." akantiefotowedstrijd met prachtige prijzen Femke en Maartje Janssen uit rlo mochten deze week de irde weekprijs van de vakan- ïfotowedstrijd, die Peel en aas samen met Combi Dom elskens heeft opgezet, in ont- mgst nemen. Zij kregen de 'ijzen die horen bij het win- :n van deze 'titel': een gratis aardebon voor een felicitatie de kabelkrant, een boeken- >n ter waarde van 12,50 euro een gratis vergroting van n (vakantie)foto. De foto werd gemaakt tussen stenray en Oirlo en kreeg als pas- inde titel mee 'Aan de vooravond een oer-Hollandse zomer', mke Janssen staat in een tulpen- Id. Combi Dom Melskens en euwsblad Peel en Maas houden men voor het derde jaar op een een fotowedstrijd in de vakantie- iriode. Stuur uw leukste vakan- ïfoto in en u maakt kans op een de vier weekprijzen of de >ofdprijs, een jaar lang gratis foto- aferen. Bij deze wedstrijd horen ituurlijk leuke prijzen, beschik- lar gesteld door Combi Dom elskens en uitgeverij/boekhandel 111 den Munckhof in Venray. Er )rdt alleen nog op donderdag 25 gustus een weekprijs vergeven. De inzender van de mooiste foto krijgt een boekenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waarde bon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en een gratis vergroting van uw vakantiefoto van Dom Melskens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars dingen overigens, net als alle andere inzen dingen, gewoon mee met de hoofdprijs die op donderdag 1 sep tember bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot DAMES a HEREN KAPSALON lh> HAIR ude Oostrumseweg 19a 802 CA Venray ■lefoon 0478 55 04 07 "ippen heren 13,= dames 14,= Gratis parkeren! Nu ook op maandag open! Vrijdag tot 20:30uur maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. De weekprijzen worden beoordeeld door Theo Klabbers van Combi Dom Melskens. Voor de fantastische hoofdprijs maakt Theo Klabbers samen met redacteur/fotograaf Henk Lammen van Peel en Maas een keuze uit de ingezonden foto's. De foto's kunnen worden ingele verd bij Combi Dom Melskens in de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof BV in de Grotestraat. Uiteraard kunnen ook vakantieplaatjes die met een digita le camera zijn gemaakt, meedingen naar de prijzen. Kiki Jaspers van Combi Dom Melskens overhandigt de prijzen aan Femke (links) en Maartje De foto werd gemaakt tussen Castenray en Oirlo. Femke Janssen tussen de tulpen. De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag assistentie ver leend bij een ongeval op de Veulenseweg in Leunen. Bij het ongeval is een 19-jarige automobilist uit Venray gewond geraakt. Het ongeval gebeurde even voor 3:00 uur vermoedelijk toen de man uitweek voor een konijn. Hij raakte van de weg en probeerde daarna weer terug op de weg te komen. De automobilist raakte de macht over het stuur kwijt en kwam uiteindelijk met de auto op zijn kop tot stilstand. Het slachtoffer is zelf uit de auto gekropen. Hij is met onbekend letsel opgenomen in het ziekenhuis. Na een aanrijding op de Vierlingbeekseweg in Overloon op 6 augus tus omstreeks 12.20 uur, zijn een 27-jarige automobiliste uit Werkendam, haar zoontje en een 66-jarige man uit Overloon overge bracht naar het ziekenhuis in Boxmeer. De vrouw reed met haar auto over de Vierlingbeekseweg, toen ze met de wielen in de rechterberm terechtkwam. Door de sterke stuurcorrectie ging de auto aan het slin geren en kwam tegen een boom terecht. Na de klap met de boom schoof de auto de voortuin in van de 66-jarige man, die daar aan het werk was. Die werd door de auto geraakt, die uiteindelijk tegen de gevel tot stilstand kwam. De man en de vrouw zijn in het ziekenhuis opgenomen. Deze week verpleeghuis Beukenrode, een gemeentelijk monument, het voormalig kloos ter van de Franciscanen. Gebouwd in 1926 door architect J. Kayser als klooster voor de Franciscanen, nadat het oude klooster en de kerk van 1820 geheel door brand waren ver woest. Het huidige gebouw is zeer imposant, met drie bouwlagen Tevens reparatie van TV-toestellen wij zijn officieel yyHome dealer van TVHOME en @H0ME ©Home Oude Oostrumseweg 12a Venray S 0478-569666 www.systemcare.nl gemetseld in rood-paarse steen en voorzien van steile kappen met rode dakpannen. Aan drie zijden omsluit het een binnenhof waar van aan de vierde zijde de Paterskerk. Rondom de binnen hof vindt men een stijlvolle koor gang en de meest zuidelijke gevel is verlengd door een een laagse bebouwing aan de Oude Oostrumseweg als diensthof. Karakteristiek is de aansluiting van het complex aan de Paterskerk, de aansluiting van de diverse bouwmassavs op elkaar ter plaatse van hoeken en ver- draaingen en de detaillering van de gootrand .De gevelindelingen zijn zeer karakteristiek, vierkante kruisramen vindt men op de eer ste en tweede verdieping. Deze zijn regelmatig geordend. Door de grote verdiepingshoogte op de begane grond ziet men een grote variatie in raamvormen. Nadat de paters Franciscanen in 1977 het klooster-internaat had den opgeheven is het gebouw een verpleeghuis geworden. Definitief vertrek van de paters uit Venray was in 1995. Met de ver bouwing tot verpleeghuis is de oude kloostermuur uit 1723 voor een groot gedeelte bewaard gebleven. Oude doorgangen dichtgemetseld en nieuwe door gangen gemaakt en bij de ingang van Beukenrode is een gedeelte gesloopt De oude kloostermuur is nu een beschermd rijksmonu ment. Een aanzienlijk gedeelte van de oude funderingen zijn bewaard gebleven, onder de oude Oostrumseweg en het plantsoen daarnaast vlak onder de opper vlakte. Kent u ook zo'n beeldbepalen de monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar: secretariaat,van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Airconditioning? «STALlATIETECHNIEK. Venlo, (077) 4677000

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13