20% choffelende senioren n Leunen Brand in lege woning Warenhuis op telten bij ntratuin Venray Ingezonden De Schatten van de Grote Kerk taxaties DEZE WEEK EXTRA KORTING op de reeds afgeprijsde prijs 125 Klompendans Welstand I Welstand II Trekking €14,95 Vlooienmarkt MVC'64 Het zomerseizoen loopt voor tratuin Venray ten einde en betekent dat de uitver- opactie 'Warenhuis op stel- n' weer van start gaat. De lts te dagen van de vakantie edt Intratuin klanten de ^gelijkheid om er nog een zellig dagje van te maken en profiteren van de enorme «tingen. In de periode van donderdag 11 en met zaterdag 20 augustus lat Intratuin Venray op z'n kop, int alle zomerartikelen moeten latsmaken voor de nieuwe aarscollectie. Op barbecues, nrozen en potterie wordt tot korting gegeven, op tuin termen tot 30% en verlichting 25%. Op parasols, tuinmeube- i en tuinkussens wordt zelfs tot korting aangeboden. Een Doie gelegenheid om voordelig it huis en de tuin aan te kleden. Sn voorproefje van de actie staat de actiekrant die vóór 11 augus tus huis aan huis wordt verspreid. Nog meer uitverkoop is er op zaterdag 13 augustus tijdens De actie 'Parkeerplaats op stel ten'. Tijdens deze dag worden op de parkeerplaats van Intratuin Venray honderden producten ver kocht tegen elk aannemelijk bod. Dus, test uw handelsgeest en ga langs om een bod te doen. Speciaal voor de kinderen zal er op zaterdag 13 augustus vanaf 13-00 uur een huifkar op het ter rein rondrijden, waarin kinderen een gratis ritje kunnen maken. Ook kurinen kinderen zich gratis laten schmincken vanaf 1300 uur. In het tuincafé kunt u terecht voor een lekkere kop koffie met gebak of een hartige hap. Op vrijdag 19 augustus en zater dag 20 augustus ontvangt u bij besteding vanaf 25 euro een gratis Intratuin big-shopper cadeau.Kortom: de komende dagen is een bezoek aan Intratuin Venray zeker de moeite waard. flpftrte £c/wett€M' £r Ta&retP De gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11 - www.capretto.nl Adres: Postcode en Woonplaats: Telefoon: Bankrekeningnummer: Ondergetekende machtigt Van den Munckhof bv om medio augustus eenmalig het bedrag van €14,95 van zijn/haar bankrekening te incasseren. van rfereITTTÏÏTTfl Handtekening: Het boek is na betaling vanaf dinsdag 30 augustus af te halen bij Boekhandel van den Munckhof Onder deze titel verscheen in Peel en Maas vanaf november 1988 een serie van 53 artikelen over de Grote Kerk. Samensteller van deze artikelen was Bernard Kruysen. Kruysen, ama teur-historicus had vooral in de na-oorlogse jaren tal van gegevens verzameld over de Grote Kerk en met name over de voorwerpen binnen deze kerk. In samenwerking met oud-jour nalist Gerard Schütte ontstond uiteindelijk een overzicht van de rijkdom, de geschiedenis en de kunsthistorie van de Grote Kerk. Naam: I Schoffelen, heggen knippen i het groen van het dorp bij raden. Al enkele jaren zor- n senioren in de kerkdor- :n van Venray voor het uur oenonderhoud. Die taken :men ook de leden van de itholieke Bond voor ideren in Leunen op zich. Iït veel enthousiasme, al im een jaar lang. )e 66-jarige Martin Beerkens is bestuurslid van de Katholieke nd voor Ouderen (KBO) nauw trokken bij het groenonder- Iud. "KBO in Leunen bestaat uit 0 leden in de leeftijd van 60 tot jaar, van wie achttien mannen lid zijn van de 'groenploeg'. Mensen met een leeftijd vanaf 55 jaar kunnen zich aanmelden voor onze vereniging. Wij organiseren verschillende soorten activiteiten: fietstochten, volksdansen, er is een gymclub en een sjoelclub. Verder organiseren we geregeld dagtochten, of halve dagtochten en ook bedevaarttochten. Zo komen we per seizoen gemiddeld aan zo'n twintig activiteiten. Het onderhouden van het groen is een nieuwe activiteit, die boven dien geld in het laatje brengt voor de vereniging." De gemeente Venray besteedt deze taken al langere tijd uit aan de verschillende kerkdorpen. "Het is vrijwilligerswerk voor de deelnemers, omdat ze er zelf niets voor krijgen'. Maar de KBO krijgt een prima bijdrage van de gemeente, en met dat geld wor den voor de groenploeg weer leuke, nieuwe activiteiten gefi nancierd." Gemiddeld eens in de drie weken gaan de ouderen aan de slag met het groenonderhoud. Heggen knippen, schoffelen en andere werkjes in de natuur. "Het valt telkens weer op hoeveel rot zooi we tegenkomen. Blikjes, fles jes en papiertjes, er is van alles te vinden. Wij zorgen ervoor dat dit weer op de goede plaats terecht komt." De groep is niet specifiek getraind in het groenonderhoud. "Voor sommigen was het al een hobby, en anderen die thuis nog nooit een schoffel hadden aange raakt, hebben er bij ons de groot ste lol in." Opvallend is dat alle achttien leden meewerken, dus ook de 85- jarige. De groep verzorgt één keer in de drie weken, op donderdag ochtend van 9 tot 12.00 uur, het groen in Leunen. "Dat doen we het hele jaar door, van maart tot oktober. De laatste activiteit is het vegen van bladeren, in oktober." Beerkens is enthousiast over het werk. "Het is prachtig om met onze groep het groen te onder houden. Er wordt veel gekletst onder het werk, en veel bijge praat." NIEUWE LEDEN Het enige probleem waarmee de vereniging kampt, is dat er geen nieuwe leden meer bijko men. "Als er niet snel nieuwe leden bijkomen, zal de groep alleen nog maar kleiner worden. We hopen dat meer mensen zich aanmelden bij de groenploeg van de KBO. Het is een gezellige groep, en voor senioren ook een belangrijke sociale bezigheid." Donderdag 4 augustus 2005 - Pagina 7 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Hierbij een reactie op een bericht in de Peel en Maas van 28 juli. Voor de zoveelste keer vindt de altijd goed verzorgde fietsvier daagse plaats in Venray. De orga nisatie zorgt voor twee promi nenten die de opening verzorgen. Nu zie ik tot mijn grote tevreden heid dat ze openen met een klom pendans, dat zal leuk worden. Maar helaas werd dit anders, want dat ze nog niet weten wat klompen zijn in Venray is wel erg triest. Er worden in Venray al ruim 300 jaar klompen gemaakt volgens gegevens uit een oude Peel en Maas. Het wordt mij ech ter donker voor de ogen als ik dan zie, op de foto in de krant, dat de klompendans wordt gedaan op twee houten blokken met een koord eraan! Dit is een kleutervoorbeeld, op houten blokken lopen. Ik zie niet eens klompen; de klompen worden gedragen en niet met touwtjes omhoog getrokken. En hoe kun je op blokken dansen? Dansen doe je samen met schik en ple zier, maar hier trekken ze naar de zijlijn en wegwezen. Het doet mij zwaar verdriet dit aan te zien. Ook omdat ik nog het klompen makersvak als vrijwilliger uitoe fen in Leunen en de enige in Limburg ben. Als dit nog niet in Venray bekend is, dan weet ik het ook niet meer. Hoe moet ik als vrijwilliger nog het oude beroep in ere houden als jullie dit zo pro moten? Wij hadden anders wel een paar echte klompen uit wil len lenen... Carel Jeuken Diverse alternatieven van de welstandscommissie om het dak van de nieuwe publiekshal op te sieren, hebben jullie als "te duur" van de hand gedaan. Mooi dat ook jullie tot het inzicht zijn gekomen, dat de adviezen van de welstandscom missie niet altijd even zinnig zijn, zeker wanneer het je eigen zaken betreft. Of willen jullie zeggen dat de commissie er is om de dommen onder ons te bescher men tegen hun kleinburgerlijke en veelal van weinig smaak getui gende bouwplannen, maar toch zeker niet om jullie, van nature met goed smaak toegeruste bestuurders, op de vingers te tik ken? Of bedoelen jullie mis schien, dat de welstandscommis sie maar eens op moet houden met haar bureaucratische betutte ling en kostenopdrijving, hetgeen menig burger als muziek in de oren zal klinken? En zijn jullie dan ook van mening, dat al datgene waar de commissie zich in het verleden over gebogen heeft, achteraf niet de moeite waard is, zoals al die strakke en nietszeg gende bouwsels die de dorpen en Venrayse wijken ontsieren? Of denken jullie eerder aan het pand van Coenen, de Bleek of de recente nieuwbouw van het Kruidvat met het uiterlijk van een overdekt zwembad. Maar ach, over smaak valt niet te twisten, althans tot voor kort. Dankzij jullie staan de deuren naar meer variatie in de bouw weer wagenwijd open. Of blijven de regels (en de hierop van toe passing zijnde boeten) als van ouds alleen op de burgers van toepassing en zijn overtredingen en willekeur alleen aan bestuur ders voorbehouden? Leo Reintjes, Leunen Hierbij een reactie naar aanlei ding van het artikel in Dagblad de Limburger van 28 juli j.l. en het verzoek van de gemeente Venray om te reageren op de welstand- nota van Peel Maas vorige week. Onderwerp "B&W nege ren het advies van de welstands commissie over de dakbedekking van het gemeentehuis". Hierbij mijn reactie op genoemd artikel. Mede ingegeven door eigen erva ringen in 2002, plan Brabander, met de welstandscommissie en het college van B&W. De welstandscommissie geeft een onafhankelijk advies aan het college van B&W, dit advies is niet bindend. Dit advies beperkt zich, in mijn beleving, tot het toetsen van het bouwontwerp aan de vooraf vastgestelde richtlij nen welk zijn vastgelegd in een beeldkwaliteit- of bestemmings plan, prima. Daarnaast brengt de commissie, bestaande uit met respect gekwalificeerde archi tecten uit de regio, in sommige gevallen echter een eigen inter pretatie in. Subjectieve argumen ten van de commissie welke veel al niet relevant zijn voor de toetsing van het bouwplan. Enkele voorbeelden hierbij zijn een huisnummerplaatje dat op een bepaalde plaats bevestigd moet worden, een hemelwateraf- voer die "te verticaal accentu eert". Ambtenaren waarschuwen voor de voorbeeldfunctie van de gemeente Venray. Natuurlijk is dit zo, het besluit van het college wordt door de inwoners van Venray gezien als een voorbeeld. Laat dit vooral zo zijn. Laat duide lijk zijn dat het advies van de wel standscommissie, veelal onder steund door de ambtenaren, een advies is. Een advies welk niet bindend is. Ik heb, als bouwkun dige, in het verleden van meerde re situaties vernomen dat deze door het college, na afwijzing door welstand, alsnog zijn goed gekeurd. In mijn beleving gaat het hierbij vooral om de argu menten welke worden gebruikt. Als een bouwplan voldoet aan de richtlijnen en het esthetische ver antwoord is, geef dan goedkeu ring voor het plan. Ik begrijp hierbij best dat er aan de voorzijde van een bouw plan nadrukkelijker wordt getoetst op het ontwerp in relatie tot de omgeving, past het plan in de buurt, is het ontwerp in lijn met de overige bebouwing. In het geval van de dakbedekking op de uitbreiding van het gemeentehuis is dit in de binnen tuin van het klooster. Het dak zal dus enkel en beperkt zichtbaar zijn voor de ambtenaren. Vandaar "mijn goedkeuring" voor het besluit van B&W. De opdrachtgever hoeft het natuurlijk niet eens te zijn met de argumentatie van de welstands commissie. Veelal zorgt een afwij zing door welstand voor onbe grip en teleurstelling bij de opdrachtgever ik spreek uit eigen ervaring Met name de onduidelijke reden, als onderdeel van het advies, geven soms frus tratie. Argumenten voor de opdrachtgever om een bepaald ontwerp toch uit te willen voeren zijn o.a. de financiële haalbaar heid zoals in dit geval bij het college van B&W functionele wensen of de esthetische waarde van het plan. Deze argumenten van de opdrachtgever krijgen in gevallen te weinig aandacht bij de beoordeling. Zoals ook in Brabander medio 2002. Diverse kopers, en hun architecten, waren het niet eens met de adviezen van de welstand commissie, de architectuur zou onder de maat zijn. Het college van B&W heeft op dat moment actie ondernomen en oplossings gericht gehandeld, prima. Samenvattend ondersteun ik het besluit van het college van B&W, burgemeester en wethou ders zijn en blijven eindverant woordelijk voor de adviezen van ambtenaren en welstandscom missie. Ik hoop dat met het goed keuren van de welstandsnota, waarin met name het beleid is vastgesteld, er meer duidelijk ont staat omtrent de bevoegdheden van alle betrokken partijen in de welstandsfase van bouwend Venray. Best college van B&W, mijn reactie op uw welstandsnota kunt u spoedig tegemoet zien. Succes-allen. Wil Coopmans Hierbij wil ik namens de werk groep Markt Venray reageren op het ingezonden stuk in Peel en Maas d.d. 25 juni 2005. Het volgende: - de verlate trekking werd ver oorzaakt doordat de jurering van de mooiste kraam meer tijd had gevergd dan verwacht! - De personen die vooraf zijn gebeld om de prijzen in ont vangst te nemen zijn de winnaars van de trekkingen van de sfeer- markten van 11 en 18 juli! - Op 25 juli, jaarmarkt, zijn nog maals vier reizen verloot! Wij hopen dat met deze infor matie het misverstand is opgelost en onze integffiteit bewezen is. De werkgroep markt Venray In samenwerking met het Lokaal Historisch Platform Venray werd besloten om de artikelen van Bernard Kruysen in boekvorm uit te geven. Een uniek document waarin niet alleen de schat ten van de Grote Kerk in beeld worden gebracht. Het is met name de cultuurhistori sche informatie die dit 128 pagina's tellende boekwerk tot een bijzonder boek maken. Een boek dat het verleden van Venray én het cul turele erfgoed dichter bij de mensen brengt. Dit boek verschijnt op 29 augustus 2005 De verkoopprijs bedraagt €17,50 Voorintekenen kan tot en met 22 augustus 2005- De prijs bedraagt dan Wilt u profiteren van deze aanbieding, vul dan z.s.m. deze bon in en stuur die naar: Boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68, 5801 BH Venray. EN MAAS van Katholieke Bond voor Ouderen verzorgen in Leunen groenonderhoud Op zondag 2 september begint voor volleybalvereniging MVC'64 officieel het nieuwe seizoen. Op het dorpsplein in Maashees doen vrij wel alle leden van deze regionale club met leden uit Maashees, Vierlingsbeek, Groeningen, Holthees, Smakt en Geijsteren weer hun uiterste best tijdens de jaarlijkse vlooienmarkt. Aanvang: 13-30 uur. De betere spullen worden vanaf 15.00 uur tijdens een veiling bij opbod verkocht. De entree voor dit evenement bedraagt 1 euro, waar voor de bezoekers ook nog een gratis lot voor de jaarlijkse grote loterij ontvangen. Kinderen tot 12 jaar hebben gratis toegang. Om 16.00 uur wordt traditioneel gestart met de grote tassenactie. Voor twee euro krijgen de bezoekers een enorme tas, waarin zoveel mogelijk spullen uit de overgebleven koopwaar verzameld wordt. Om 17.00 uur wordt de vlooienmarkt officieel afgesloten met de tra ditionele trekking van de grote loterij. deel voor woondoeleinden is ingericht, werd vroeger gebruikt als bakkerij en later als super markt. Het stond nu al enige tijd leeg. Twee jaar geleden werd in het pandeen hennepplantage ontdekt en vorig jaar trof de poli tie er attributen voor een kweke rij aan. Café 't Veule gered In een leegstaande bovenwo ning aan de Veulenseweg 49a in Veulen is vorige week, in de nacht van woensdag op donder dag rond 3.40 uur, brand uitge broken. De brand ontstond op de begane grond. Via het plafond verplaatste de brand zich naar het bovenliggende woongedeelte, waar de brand via het dak is uitge slagen. De bovenverdieping en de zolder van het pand zijn vernield. De brandweer van Venray bluste de brand met twee tankautospui ten en een ladderwagen. De brandweer was om 4.35 uur de brand meester. De oorzaak van de brand is onbekend. Er zijn geen slacht offers. De bovenwoning ligt vast aan het dorpscafé 't Veule. De brandweer heeft voorkomen dat de brand zich verplaatste naar het café en de woning boven het café. Het café heeft geen zichtba re schade opgelopen. Een zoge noemde adviseur gevaarlijke stof fen kwam ter plaatse. Hij heeft geen stoffen aangetroffen die de omgeving bedreigen. De brand weer alarmeerde ook het nutsbe drijf Essent, omdat de brand is ontstaan in de buurt van een meterkast. Het nutsbedrijf heeft de elektriciteit van het pand afge sloten. Het gebouw, waarvan een SERVICE

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7