40% KORTING cceweoo 5?5 1JOC Ysselsteyn internationaal :ref punt voor jongeren Veel belangstelling Voor educatief omerprogramma t Varkens op autobaan A73 Bezwaar steenhandel afgewezen Kempweg en Weg in den Berg veiliger Spaar met Plus voor placemats OPHEFFINGSUITVERKOOP OP ALLES* Per krat, 24 flesjes van 0.33 cl Installatie pastoor Schoolspullen voor Albanië Vernieling Laat u inspireren... ViTstamliKUü} Fretindschufl o.a. Wedgwood - Swarovski - Keltum - B.K. Hummel - Porceleyne fles enz. enz. *zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG li-—. door onze keukens en badkamers PagL PEEL EN MAAS Zomeragenda gevuld met internationaal jeugdkamp en Kidscamp Donderdag 4 augustus 2005 - Pagina 5 De gemeente Venray heeft terecht handhavend opgetre den tegen het bouwen zonder bouwvergunning en het strij dig gebruik van de gronden door steenhandel Claessens van Kempen aan de Janslust in Heide. Dat concludeert de commissie bezwaarschriften van de gemeente Venray. Het college van B en W heeft het advies van de commissie inmiddels overgenomen. De eigenaar had de gronden in gebruik genomen om materialen van de steenhandel op te slaan en hij stalde op het perceel bedrijfs wagens en machines. Bovendien had hij geen vergunning aange vraagd voor het plaatsen van sor- teerbakken die in gebruik waren als erfafscheiding. Inmiddels is er een nieuw bedrijf op het perceel werkzaam. Het gebruik van de gronden door dit bedrijf wordt nog nader beoordeeld. De Kempweg en Weg in de Berg in Venray worden veili ger. Het college van B en W heeft ingestemd met de herin richting van deze twee wegen met fysieke verkeersremmen- de maatregelen. De werkzaam heden worden in het begin van het najaar uitgevoerd om de verkeersveiligheid te waarbor gen en de snelheid te reduce ren. De werkzaamheden gel den voor het deel van de Kempweg vanaf de Westsingel tot en met de Weg in den Berg. De Kempweg en de Weg in den Berg staan -in de zogenoemde blackspotlijst van de provincie Limburg. Snelheidsmetingen tonen aan dat op de Kempweg de maxi mumsnelheid regelmatig wordt overschreden. De verkeersveilig heid is volgens de gemeente niet optimaal gewaarborgd, waardoor het noodzakelijk is om een aantal verkeersremmende maatregelen aan te brengen. Om de verkeersveiligheid te waarborgen en om de snelheid omlaag te brengen op de Kempweg, is door de gemeente gekozen voor het aanbrengen van verkeersremmende verkeersmaat regelen, waaronder een plateau op de Kempweg en een op de Weg in den Berg, een inritconstructie aan de Kempweg ter hoogte van de Weg in den Berg en enkele zoge noemde asverspringingen. Om de fietsers een duidelijke plaats op de weg te geven en de rijbaan smaller te maken, worden aan weerszijden van de rijbaan rode fietssuggestie- stroken met markering aange bracht. De maatregelen moeten leiden tot een reductie van de snel heid en minder ongevallen. Plus partner eredivisievoetbal Ysselsteyn staat onder meer bekend om zijn Duitse f Militaire begraafplaats. Pal I naast de begraafplaats ligt het ifcpgd Ontmoetings Centrum 0ÖC), waar het hele jaar door rcholen voor informatie kweken en -dagen neerstrijken. In de zomerperiode combineert het JOC educatieve lesprogram ma's met leuke jongerenbezighe- den. Zoals een kamp waar vooma- tonelijk buitenlandse jongeren - met Q'"^E«rianie Duitsers - op afkomen. En udat is niet verwonderlijk, omdat ^■ederlaijdse jongeren dit soort ""^activiteiten-veelal in andere lan- lep bezptken. Ook de komende ken staan weer in het teken van tal van activiteiten, zoals een Kidscamp en een internationale In de zomerperiode combineert het JOC educatieve lesprogramma's met leuke jongerenbezigbeden. Zoals een kamp waar voornamelijk buitenlandse jongeren - met name Duitsers - op afkomen. Op de foto Myriatn Koonings en Tarcicia Voigt. Jugendlager. Al zeven jaar werkt Tarcicia Voigt als hoofd van het Jeugd Ontmoetings Centrum in Ysselsteyn. Van september tot en met juni komen er scholen die er een educatieve dag of week door brengen. Ze krijgen onder meer een rondleiding over de Duitse begraafplaats en leren in de vorm van spelletjes veel over wereldse vooroordelen en verschillen. Uitgangspunt van het centrum is 'kinderen en jeugd leren met elkaar om te gaan. Los van geloof, herkomst of huidskleur'. Het JOC organiseert deze zomer onder meer een Kidscamp voor jongeren tussen de 12 en 15 jaar, en eind augustus een internationa le Jugendlager voor jongeren tus sen de 18 en 25 jaar. Voor de Jugendlager hebben zich jongeren met in totaal zeven verschillende nationaliteiten aangemeld. Het gezelschap, afkomstig uit onder meer Italië, Hongarije en Litouwen, bezoekt tijdens dit kamp ook de Wereldjongerendagen in Keulen. Het JOC is naast de Duitse Militaire begraafplaats gevestigd. Op deze begraafplaats, die bijna 32.000 graven telt, liggen Duitse soldaten die zijn gesneuveld tij dens de Tweede Wereldoorlog. Ook liggen er nog 85 graven van soldaten uit de Eerste Wereldoorlog. Tijdens hun verblijf in het JOC verzorgen de groepen de graven. De bedoeling hiervan is niet alleen dat de enorm grote grasheuvels er goed blijven uit zien, maar ook dat de jeugd wordt geconfronteerd met de tragedie die zich in de oorlogsjaren heeft afgespeeld. "Doordat ze zó dicht op de graven bezig zijn, lezen ze vaak wat erop staat en gaan ze nadenken. Als ze bijvoorbeeld iemand zien die slechts achttien jaar is geworden of iemand die dezelfde achter- of voornaam heeft, dan maakt dit vaak veel indruk", weet Tarcicia Voigt. Al jaren worden er voor de jon geren ook zomeractiviteiten geor ganiseerd. Naast het verzorgen van de begraafplaats worden er kransen gelegd en hebben de jon geren een ontmoeting met de bur gemeester. "Dit jaar hebben we ervoor gekozen om de ontmoeting met de burgemeester over te slaan. Gedeeltelijk omdat het in de zomer altijd moeilijk te realiseren is, en ook omdat de burgemeester de laatste tijd wel erg vaak bij ons wordt uitgenodigd. Zo bezoekt hij bijvoorbeeld met regelmaat nieu we tentoonstellingen. Ook speelt dit jaar mee dat er twee groepen zijn bij wie we de burgemeester zouden kunnen uitnodigen. Voor EDUCATIEVE SPELLEN Het JOC organiseert verschillen de 'spellen' om jongeren bewust te maken van vooroordelen tussen landen onderling, en om te probe ren de jongeren te laten inzien dat deze ongegrond zijn. Zo is er bij voorbeeld de 'Tolerantietest'. Deze multiple choice test die zo'n anderhalf uur duurt, dient ertoe de jeugd te laten inschatten hoe tolerant ze zijn. Aan het eind van de test blijkt hoe goed de jonge ren zelf hun tolerantieniveau inschatten, en in hoeverre dat overeenkomt met de uitkomst van de test. De test, ontwikkeld door de Stichting Vredeseducatie Utrecht, wordt beëindigd met een discussie waarin de jongeren onderling ervaringen kunnen uit wisselen. Naast deze Tolerantietest worden er onder meer thematische films bekeken en is er een multicultureel muziek programma. "Er komen ook gere geld ooggetuigen uit de Tweede Wereldoorlog die vertellen over hun ervaringen. Zo zijn er mensen die in verschillende concentratie kampen hebben gezeten en erva ringen van deze tijd graag willen delen met de jeugd van tegen woordig." UNIEKE COMBINATIE Het jeugdcentrum bezit vijf bun galows, met ieder maximaal vijf tien slaapplaatsen. Deze houten huisjes, genoemd naar de vijf con tinenten, staan in een halve cirkel rondom een binnenplaats. Ze heb ben een entreekamer met tafel en stoelen. Daarnaast zijn er drie kamers met ieder vijf bedden, en is er een gezamenlijke douche, met twee cabines en toiletten. Het zesde huisje, 'Ysselsteyn', is voor de begeleiding en biedt aan in totaal acht mensen een slaap- en doucheplaats. "In elk huisje staat een doos met informatie over het continent waarvan het de naam draagt. Gedurende de week geeft elke groep een presentatie over zijn continent." Het JOC combineert een gezelli ge week, met disco, spooktochten en muziek, met educatieve pro gramma's als het verzorgen van de begraafplaats en informatie over continenten. "Dit is in ieder geval voor Nederland een unieke combi natie." iebi Vertellingen en rondleidingen in Oorlogsmuseum De politie heeft vrijdagmor gen assistentie verleend bij een ongeval op de A73. Op de rij baan rijrichting Nijmegen verl oor een 20-jarige vrachtwagen chauffeur uit Helmond de macht over het stuur van zijn vrachtauto, die geladen was met ongeveer tweehonderd varkens. Het ongeval gebeurde om streeks 9:00 uur toen de vrachtau- Karei Müller wordt op zondag 28 augustus officieel geïnstalleerd als nieuwe pastoor van Leunen, Veulen en Heide. De installatie vindt plaats tij dens een plechtige echaristievie- ring. Aanvang: 13.30 uur. Deken Smeets van Venray verricht de installatie in de kerk van de H. Catharina in Leunen. Na afloop van de viering is er tot 16.30 uur gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe pastoor in gemeenschapshuis De Brink in Leunen. to vanaf de Deurneseweg de snel weg op reed, Vermoedelijk door te hoge snelheid raakte de bestuur der de macht over het stuur kwijt, waarna de vrachtauto kantelde. De vrachtwagen kwam dwars op de weg terecht en blokkeerde daar door de hele rijbaan richting Nijmegen. Na aankomst van de politie werd een in de file wach tende vrachtauto als afzetting voor de loslopende varkens ingezet, zodat de varkens niet verder weg In zijn pogingen de arme men sen in Albanië te helpen, richt Venraynaar Harrie Fijneman zich momenteel op de scholen in dat land. Het onderwijs in Albanië is weliswaar gratis, maar in de staatskas zit te weinig geld om de scholen op peil te houden. Gebouwen verkeren vaak in slechte staat, ramen zijn kapot en een verwarming ontbreekt veelal. Fijneman heeft het allemaal tij dens zijn vele bezoeken zelf kun nen constateren. "Vier kinderen op een schoolbank die verrot is en op instorten staat is heel nor maal", aldus de Venraynaar. Harrie heeft inmiddels een lading school- konden. Om onnodig dierenleed te voorkomen is vervolgens de laadklep van de gekantelde vracht auto geopend om de varkens eruit te laten. Later zijn de varkens met behulp van de brandweer in een andere veewagen geladen. Zo'n 40 varkens hebben het ongeval niet overleefd of waren zodanig gewond dat ze door een dierenarts uit hun leiden verlost zijn. De weg is urenlang gestremd geweest voor het verkeer. banken op de kop kunnen tikken. Een probleem is nog de transport kosten, zo'n drieduizend euro. Van dat bedrag heeft Harrie bijna de helft binnen, maar er is meer nodig. Zijn streven is om voor 1 september de spullen naar Albanië te brengen. Fijneman wil de basisscholen in Venray benaderen om te kijken of zij een bijdrage willen en kunnen leveren aan om zaken zoals schrif ten, krijt, borstels etc. kunnen leveren. Voor meer informatie: Harrie Fijneman, Hubertusstraat 23 te Venray. Een eventuele bij drage kan worden overgemaakt oo giro 3750990 inzake Albanië. PLUS is met ingang van het nieuwe voetbalseizoen de officië le partner van het eredivisievoet bal. Daarmee zijn de gezamenlijke PLUS-supermarkten sponsor van de hoogste voetbalcompetitie van Nederland. Uiteraard zullen de klanten van PLUS hier volop van profiteren! Om te beginnen start in de tweede week van augustus een unieke spaaractie voor gratis placemats van een eredivisieclub naar keuze. De placematspaarac- tie loopt van maandag 8 augustus tot en met zaterdag 10 september. Bij aankoop van een willekeurig PLUS-huismerk (kruidenierswaren of diepvries) ontvangt de consu ment een spaarzegel. Elke week zijn er vier PLUS- huismerkaanbie dingen met een korting van 25 procent. Als de klant de spaar- strook vol heeft (bij tien zegels), heeft hij of zij recht op een gratis (aanbieding geldig t/m zaterdag 30 juli, of zolang de voorraad strekt! Excl. emballage) Merseloseweg 2-8, 5801 CD Venray 0478-515616, wijnhuisvenray@home.nl clubplacemat met de originele elf talfoto van het seizoen 2005/2006. Deze unieke placema- tactie is nog maar een begin. De komende tijd zal de consument door middel van uiteenlopende activiteiten kunnen blijven mee profiteren van het feit dat PLUS de eredivisie sponsort! welke groep vraag je hem wel, en voor welke niet? Die lastige keuze zijn we uit de weg gegaan." loze foto's ondersteunen het geheel. Dit maakt het documenta tiecentrum interessant voor jong en oud. Van 13.00-17.00 uur: 'dagelijks leven'-vertellingen Doorlopende vertellingen over het dagelijks leven, de schaarste waarmee men in de moeilijke oor logsperiode te maken had en de inventiviteit waarmee men zich daar doorheen sloeg. Hollandse inventiviteit formuleerde een ant woord op schaarste, gebrek en gevaar; van stroom opwekken en sokken stoppen, tot breien met garen en papier, tot en met de kunst van het onderduiken in je eigen huis.Verhalen worden ver teld aan de hand van authentieke voorwerpen, (locatie: de onder- duikruimte in De Veste). Op de dinsdagen en de donder dagen om 13.00 uur: buitenrond leiding. Wandeling (met gids) langs het zware militair materieel, hierbij wordt ook wordt ingegaan op de bijzondere aspecten van het verza melen daarvan (start bij de kassa). Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum, Museumpark 1 Overloon, telefoon: 0478 - 641820 of 0478 - 641250, http://www.oorlogsmuseum.nl, e- mail: info@oorlogsmuseum.nl Op de Raaijweg in Overloon heeft de politie vorige week in de nacht van woensdag op donder dag, een 20-jarige man uit Overloon aangehouden. De man had in een vakantiehuisje twee ruiten vernield en de televisie omver gegooid. De man is inge sloten voor verhoor. Eindstraat 12, tel. 581553 Het zomerprogramma van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon oogst zoveel belangstelling dat het de museummedewerkers amper lukt aan de vraag te vol doen. Het zomerprogramma 2Ó05 bestaat uit vier onderde len: Jumpy, voor de kinderen i tot en met 10 jaar, rondleidin- f gen, 'dagelijks leven'-vertellin- I gen en rondleidingen door De - Veste het museumpark. Voor zowel Jumpy, de 'dagelijks leven'-vertellingen en de park- :ondleidingen is de belangstelling -Zö groot dat de museumdirectie at^et extra personeel in zou P' "willen zetten. Dit is echter geen lalbare kaart. Mensen die belang- ielling hebben voor een van de p^| ^activiteiten wordt verzocht tijdig Op het museumterrein aanwezig g|i te zijn, zodat het museumperso- ^""'neel een goede inschatting van de grootte van de groep kan maken. —4- Het schema voor de zomeracti- f i viteiten ziet er als volgt uit: Tot en met zondag 28 augustus, ve r iedere dag: Jumpy, dagelijks om tussV Jompy-vertellingen voor kinderen 11.30 uur en om 14.00 uur: van 6 t/m 11 jaar. Jumpy is een creatie van zuster Christa die eerder een boek over het tweetal Bas en Boris schreef. Bas en Boris ontmoeten in het museumpark een eekhoorn met pilotenhelm en parachute. Hij heet Jumpy. Tijdens de Jumpy-ver- telling trekt de vertelster met een bolderkar vol spullen, waaronder Jumpy, het museum rond. Aldus ontstaat een speelse rondleiding die gemakkelijk qua lengte en niveau aan de groep en situatie kan worden aangepast.-Derond leiding eindigt met spelletjes, zoals schuttersputjes graven en waterpistool schieten waaraan door jong en oud"gretig wordt deelgenomen. Elke dag om 13.00 uur: rondlei ding door De Veste (start bij de receptie). De Veste is het documentatie centrum van het museum. Het laat verrassend veel facetten van de oorlogsjaren zien. Verhalen over bezetting, onderdrukking, vervol ging verzet en bevrijding worden verteld aan de hand van de authentieke voorwerpen, wapens, uniformen documenten die zijn geëxposeerd. Filmopnamen en tal- PEEL EN MAAS een abonnement waard Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 www.comfortabel-wonen.com COMFORTABEL mUEHaunpok

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5