Venray Verbeeld Unieke collectie het nageslacht voor Oldtimer City geslaagd Ruilbeurs in oorlogsmuseum Kermis in de Tijd Klassiek op Locatie in Venlo Muzikale kermismiddag 'n halve eeuw Vredepeel in De Locht De Végéband in De Evenaar Geslaagd Jaarmarkt Horst Demonstraties De zomertentoonstelling tot en met 2 oktober 2005 in Museum 't Freulekeshuus wordt verzorgd door cursisten van het kunsten centrum Jerusalem, afdeling beel dend. Er is gekozen voor werk van gevorderde cursisten tekenen en schilderen, die gedurende het seizoen 2004 - 2005 aan de slag zijn gegaan met het thema Venray onder leiding van de docenten Jeanny van Lieshout en Leo Cop- pus Er worden ruim veertig wer ken gepresenteerd in uiteenlo pende technieken en benaderingen waarbij oorspron kelijkheid en kwaliteit voorop staan. Elk seizoen wordt ter inspi ratie een stijl gekozen uit de kunstgeschiedenis. Het seizoen 2004 - 2005 stond in het teken van de Popart, een kunststroming die ontstaan is in de jaren zestig in Amerika en Engeland. Geïnspi reerd door de populaire cultuur, moest de kunst bereikbaar en begrijpelijk worden voor ieder een. De Popart haalt de banale, triviale dingen of gebeurtenissen uit het dagelijkse leven uit hun context en verheft deze tot kunst. Museum 't Freulekeshuus, Eind- straat 8 te Venray, is open op woensdag, zaterdag en zondag van 2 tot 5 uur. Het werk dat we deze week extra willen toelichten is gemaakt door Nelly Steeghs en is getiteld Populieren bij De Witte Hoeve. Het is geschilderd in acryl op papier en meet 68 x 48 cm. Steeghs is de geschiedenis van Venray in gedoken. Zij heeft een stukje Venray zoals het vroeger wasverbeeld. Een onderdeel van Jerusalem. Zij heeft de daken van 'De Witte Hoeve' weergegeven, omheind door een mooi gemetsel de muur en afgesloten door een poort. Haar keuze hiervoor werd echter vooral bepaald door de populieren, die met de lucht daar achter, het grootste deel van het schilderij in beslag nemen. Deze bomen geven het tafereel met de verlaten straat een heel aparte sfeer en uitstraling. Op zondag 7 augustus zijn er diverse demonstraties in streek museum De Locht in Melderslo. In de voorbije maanden hebben de bijen honing verzameld en het wordt tijd dat de honing wordt geoogst. De bijenraten worden ontzegeld en in een cen trifuge wordt de honing er uit geslingerd. Zondagmiddag heeft De Locht ook een buxus-specia- list in huis. Gedemonstreerd wordt op welke manier buxus moet worden geknipt en hoe een speciale vorm kan worden aangebracht. Tevens is de zadel maker aan het werk. Het muse um is alle dagen open van 11.00 - 17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur. De jeugdgroep van De Locht verzorgt regelmatig activiteiten voor jeugdige bezoekers. Zon dagmiddag 14 augustus mogen kinderen een 'kroetwis' maken. Dat wil zeggen dat ze een boeket mogen samenstellen van diverse natuurlijke producten zoals krui den, haver, rogge, duizendblad e.d.. Volgens kenners biedt de kroetwis bescherming tegen allerlei onheil van buitenaf. Het gaat om een eeuwenoud gebruik dat mede dankzij De Locht in ere wordt gehouden. Dus: wie een kroetwis wil maken en daarmee de komende tijd beschermd wil zijn tegen griep, verkoudheid, wintertenen of blikseminslag, kan zondagmid dag 14 augustus terecht in De Locht. Het museum is alle dagen open van 11.00 -17.00 uur. De speciale activiteiten op zondag beginnen rond 14.00 uur Stichting Historie Ysselsteyn koestert geschiedenis dorp De Stichting Historie Ysselsteyn bestaat ruim drie jaar en is sinds een jaar bezig met het verzamelen van foto's van het oude Ysselsteyn. De stichting heeft ook op videoband de verhalen vastgelegd van geboren en getogen Yssel- steyners, die op dit moment het groepje oudste inwo ners vormen. Met de video beelden en het kopiëren en bewaren van de foto's wil de stichting een waardevolle collectie opzetten voor het nageslacht. "Zo gaan de his torie en de verhalen van toen niet verloren", vertelt bestuurslid Wim Arts. Ysselsteyn, één van de grotere kerkdorpen van Venray, werd gesticht in 1921 en genoemd naar de voormalige minister van landbouw, H.A. van Yssel steyn. De 78-jarige Harrie Phillip- sen, zelf ook een geboren en getogen Ysselsteyner, is voor zitter van de stichting. Drie jaar geleden begon de stichting met het interviewen van de oudste inwoners van het dorp. Het gaat dan alleen om die mensen die ook geboren zijn in Ysselsteyn, en er vrijwel hun hele leven hebben gewoond. "In totaal hebben we met onge veer acht mensen gepraat. Zij hebben verhalen verteld over hoe het leven in Ysselsteyn was." Phillipsen behoort naar eigen zeggen tot de groep oudste inwoners. De weduwnaar heeft ontzettend veel meege maakt in het Ysselsteyn voor en na de oorlog. "Er zijn in de loop der jaren verschillende boeken uitgebracht over de historie van Ysselsteyn, zoals bijvoorbeeld bij het 75-jarige bestaan. In deze naslagwerken ontbraken veelal de verhalen van de 'gewone' man. Voor mij reden om de verhalen van de oudste inwoners op te teke nen." FOTO'S De afbeeldingen die de stich ting tot nu toe binnen heeft, zijn voornamelijk van mensen en soms van gebouwen uit het vroegere Ysselsteyn. Wim Arts (66): "Door oproepen te plaat sen in lokale weekbladen, heb ben mensen ons foto's aange boden. Wij vinden het belangrijk dat mensen weten dat wij dit niet voor onszelf doen, maar voor het nage slacht. Wij wiUen de foto's goed bewaren. Dan heeft het nageslacht er ook nog iets aan." Harry Phillipsen vertelt dat het verzamelen van de foto's .tot nu toe is tegengevallen. "Ik denk dat dit komt omdat er weinig foto's zijn gemaakt in de vroege jaren, maar vooral ook door de evacuatie van Ysselsteyn tijdens de oorlog. Doordat veel huizen lange tijd leeg hebben gestaan, is er ont zettend veel verloren gegaan van voor 1940." De oudste foto in het archief van de stichting is een foto van rond 1900, waarop de Venray- se schoapscompany staat afge beeld. De fotoverzameling telt inmiddels een vijftigtal foto's. Deze verzameling wordt aange vuld met fotois die door de stichting zelf worden gemaakt. Bijvoorbeeld van gebouwen die worden afgebroken, of de bouw van een nieuw apparte mentencomplex. Alle foto's worden ingescand en opgesla gen op cd-rom. De originelen worden goed bewaard. SUBSIDIE Sinds een half jaar heeft de stichting de goedkeuring van de notaris, en is ze aangemeld bij de Kamer van Koophandel. Phillipsen: "We zijn nu een offi ciële stichting. Op dit moment zijn we druk bezig met het zoe ken naar subsidie. We willen graag uitbreiden. Een grotere locatie met opslagruimte en Bestuurslid Wim Arts bestu deert enkele foto's. een echte werkruimte. Hier voor proberen we onder meer via de KNHM (Koninklijke Nederlandse Heidemaatschap pij) subsidie te krijgen. De KNHM houdt zich voorname lijk bezig met het behoud van het platteland. Elke twee jaar kunnen stichtingen initiatieven indienen, waarvoor ze na goed keuring duizend euro ontvan gen." Ondanks regen Venray was afgelopen weekend omgedoopt in Oldtimer City. Onder de verzamelnaam Venray Oldtimer City worden dit jaar voor de eerste keer alle oldtimer rit- en toeractiviteiten die in Venray plaatsvinden, gecoördineerd. Op zaterdag 30 juli vond de Asteria Knapzakken Toer van 160 kilome ter plaats, een dag later stond de Venrayse Oldtimer Toertocht op. het programma. Een rit van 50 of 80 kilometer, met inschrijving op de dag zelf. Aan de Asteria Knapzakken Toer deden 25 deelnemers mee. Deze toertocht werd zaterdag voor de eerste keer gehouden en past bin nen de gedachte van de organisatie om Venray binnen vijf jaar nationa le bekendheid te geven als Venray Oldtimer City. En dat lukt al aardig, want de eigenaren van de oldti mers die aan de tocht deelnamen, kwamen uit het hele land. De Venrayse Oldtimer Toertocht is in de loop der jaren uitgegroeid tot een evenement waaraan niet alleen honderden fraaie en unieke oldtimers deelnemen, maar waar ook vele duizenden toeschouwers op afkomen. Zondag waren het Schouwburgplein, het Hensenius- plein en de Grote Markt het podi um voor een groot aantal prachtige auto's. Helaas regende het bijna de hele dag, waardoor minder deelne mers en minder toeschouwers het evenement bezochten. Ondanks het slechte weer schre ven ruim 200 deelnemers zich in voor de tocht. Speciale aandacht was er voor de Cedos-motor van Wiel Jaspers uit Reuver en de twee zogenoemde American La France Roadsters, zeer robuuste oldtimers met een geweldige autotechniek uit het Amerika van bijna 100 jaar geleden. Deze speciale auto's uit 1915 en 1919 met een cilinderin houd van 14.500 cc waren een attractie op zich. Onder de muzika le klanken van muziekmakerij Blaos um op genoot het publiek van de prachtige oldtimers en kon de jeugd deelnemen aan een bal lonwedstrijd en springen op het springkussen. Volgend jaar vindt de oldtimertoertocht plaats op zon dag 30 juli. De speciale prijs - te winnen door de mooiste Engelse auto - werd gewonnen door de heer Landman uit Well met een wel heel erg mooie Triumph Roadster met het bouwjaar 1948. De prijs bestaat uit een jaar lang gratis abonnement op het automagazine British car. De publieksprijzen werden als volgt verdeeld: 1) auto: De Lorean DMC 12, bouwjaar 1980, eige naar: Frank Lommen uit Venray. Café De Tijd biedt de bezoe kers tijdens de kermis een breed en gevarieerd live pro gramma aan. Vrijdag bijt de eigen dj Barry de spits af met een wervelende 70-, 80-, 90-, 2000-show. Heerlijke dansnum- mers vanaf de jaren '70 tot aan de heetste hits van nu passeren dé revue. Zaterdag is de topdag, op het podium staat de band Mrs. Daniëls. Deze zeer getalenteerde groep, die bestaat uit twee dames en vier heren (van wie één uit Venray), behoort al een aantal jaar tot de top van de Nederlandse coverwereld. Met rock-, disco- en dancecovers staat de band namelijk voor kwali teit, een goede presentatie, spekta kel, professionaliteit en energie. De bandleden spelen onder meer nummers van Anouk, Robbie Wil liams, Patti Labelle, Wild Cherry, De Dijk en zelfs van Frans Bauer. Kermiszondag staat in het teken van danceclassics en disco uit de jaren 70 en 80 met de viermans for matie Le Freak. Al vaker speelde deze band in De Tijd en alle keren met veel succes. Nummers als Stay- in' Alive, Relight my fire, Disco Inf erno en nummers van Wham: het wordt een vrolijke bende. Op kermismaandag krijgt De Tijd bezoek van De Soulbrothers De Soulbrothers is een ludiek dj-duo uit Venlo. Geheel in stijl verkleed schotelen zij het publiek soul, disco en funk voor, op een manier die de bezoekers nog lang zullen onthouden. Kermisdinsdag, op de dag van her vuurwerk, krijgt De Tijd bezoek van een echte Venrayse band: April Fools. Deze formatie timmert sinds 2001 stevig aan de weg en is een graag geziene gast op podia binnen en buiten de regio. De bandleden staan garant voor een gevarieerd en gewaagd reper toire met onder meer stevige num mers uit de jaren 80 van toppers zoals Bon Jovi, Vitesse, aangevuld met huidige kanjers als Robbie Wil liams en The Rasmus. Ook schuwen de vijf heren de Nederlandse popmuziek niet. Woensdag eindigt de kermis in de Tijd met de 'grand finale' van Venray Muziek Totaal van dit jaar. Nog één keer geven de twee dames en zeven heren van The Rooyse Stones hun tribute aan het Venrayse kermispubliek. The Rooyse Stones is een band die bestaat uit Ramon Barents met zijn twee achtergrondzangeressen Marlies Driessen en Angelique van Gerven. Verder op gitaar Edgar Jansen en Jeroen Schrobbers, op bas Pascal Arts en op keyboard Winus Kool- en. Het drumstel wordt bezet door Ruud Stevens en op de saxofoon speelt Maurice Lucassen. Café De Tijd is alle dagen geopend vanaf 18.00 uur. Voor de negentiende keer op rij treedt op kermismaandag vanaf 16.00 uur de Végéband op in café De Evenaar. Nu is al bekend dat de formatie volgend jaar op kermis maandag een jubileumconcert in De Evenaar zal houden. Twintig jaar is immers niet niks, dat moet gevierd worden! Dit jaar is het natuurlijk ook weer de moeite waard om de jongens van de band te komen beluisteren. En natuur lijk kan en mag er gedanst worden. Aan de Hogeschool van Arnhem Nijmegen is Ellen Claessens uit Leunen geslaagd voor de opleiding cyto-histopathologie. Zij behaalde de titel 'bachelor of applied scien ce', opleiding biologie en medisch laboratoriumonderzoek. Peter-Willem Schellen uit Ven ray is donderdag geslaagd voor het Amerikaanse accountantsexamen CISA (Certified Information Sys tems Auditor). Op dinsdag 9 augustus vindt de jaarmarkt weer plaats in Horst. In afwijking van de normale weekmarkt, duurt de jaarmarkt de gehele dag (van 9 tot 16 uur). De kramen worden bemand door de vaste marktkooplui, maar ook enkele standplaatswerkers zijn van de partij. Voor de jeugd is voor het nodige vertier gezorgd. Op zaterdag 6 augustus vindt in de nieuwe museum hal van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Over- loon de jaarlijkse 'papierruil beurs' plaats. De papierruil beurs is een initiatief van de Documentatiegroep '40 '45. Deze vereniging van verzame laars van aan de Tweede Wereldoorlog georiënteerd documentatiemateriaal telt honderden leden en evenzo veel unieke verzamelingen. De meeste ruilbeurzen die deze groep organiseert heb ben een besloten karakter. De jaarlijkse ruilbeurs in het museum in Overloon vormt daar op een uitzondering: iedereen is welkom en iedereen mag kijken èn kopen. In de tientallen kramen die in de nieuwe expositiehal staan opgesteld, vindt men boe goederen worden geruild. De ruilbeurs is een initiatief van de Documentatiegroep '40 '45 die met deze beurs haar vereni ging wil promoten en tegelijker tijd leden en niet-leden in de gele genheid wil stellen van elkaar te kopen ofte ruilen. Deze documentatie en militaria ruilbeurs vindt plaats in de nieu we voor het Marshall Museum gebouwde expositiehal van het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmu seum op zaterdag 6 augustus van 10.00 uur tot 17.00 uur. Nationaal Oorlogs- en Verzets museum, Museumpark 1 Over loon, tel. 0478 641250. ken, kaarten, pamfletten, foto's, originele bonkaarten en docu menten van de meest uiteenlo pende soorten. Bij sommige kra- Een deel van de nieuwe expo sitiehal. men kunnen zelf meegebrachte PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur In het Auxiliatrixpark in Venlo vindt op zondag 7 augus tus een bijzonder concert plaats. Twee belangrijke histo rische gebeurtenissen en een markante Duitse zangeres vor men de ingrediënten voor een afwisselend en sfeervol con cert dat gegeven wordt het Bel gische ensemble Grupetto, georganiseerd door de Stich ting Klassiek op Locatie. De ondergang van de Titanic (1912) is de grootste legende van onze tijd. Eén van de meest besproken onderwerpen in deze tragedie is het heldhaftig optreden van de musici op het schip. Om paniek te voorkomen bleven ze opgewekte deuntjes spelen, zolang het hellende dek het toe liet, totdat het water over hun voe ten stroomde. Meer dan drie jaar deed het Belgische ensemble Gru petto onderzoek naar de gespeel de authentieke muziekstukken. In 1914 breekt WO I uit, een meer dan vier jaar durende absur de slachtpartij met wereldwijd 10 miljoen doden als gevolg. Als uit laatklep werden vele liedjes en tek sten geschreven, vaak populaire deuntjes met wrange teksten. Daarnaast schreven 'serieuze' com ponisten als Stravinsky, Eisler en Debussy muziekstukken als paro die op de militaire marsmuziek. Grupetto ging graven in dit verle den en maakte een selectie uit der gelijke songs en composities. In de aanloop naar WO II eiste een Berlijnse zangeres alle aan dacht op, zowel in de revue als op het witte doek. De nazipartij trachtte deze markante persoon lijkheid in te palmen. Mariene Die trich weigerde 'von Kopf bis Fuss' en vluchtte samen met diverse Duitse kunstenaars naar Amerika. Uit deze drie elementen maakte ensemble Grupetto samen met zangeres Hannelore Muyllaert een prachtig sfeervol muziekprogram ma: soms melancholisch, met gevoel voor humor en romantiek. Het Auxiliatrixpark is een bij zondere plek in Noord-Limburg. Gedurende de zomer staan in het park ruim honderd beelden en sculpturen van dertig kunstenaars uit Nederland, Duitsland en België. En wandeling langs deze kunst werken is een reden te meer om dit mooie concert in Venlo te bezoeken. Aanvang 16.00 uur. Kaartver koop: VW-winkels Noord-Lim burg en Roermond en één uur vóór aanvang. Voor informatie: www.klassiekoplocatie.nl Op de Servaashof in Venray zal zondag 7 augustus van 14.00- 16.00 uur weer een muzikale mid dag plaatsvinden in restaurant Le Tambourin. Om ook iets van de gezellige kermissfeer binnen te halen, treedt die middag Gerry van Houtert op. Gerry van Hou- tert was jarenlang toetsenist bij het bekende orkest De Heikrekels en heeft zich in de loop van de tijd ontwikkeld tot een veelge vraagde 'one-man-band'. Hij heeft een zeer uiteenlopend repertoire. Iedereen is van harte uitgenodigd voor deze muziekmiddag die voor elk wat wils biedt en die een leuke opstap is voor een bezoekje aan de kermis. De organisatie is in handen van het intern activiteitencentrum en restaurant Le Tambourin van de GGZ-groep Noord en Midden Lim burg. Boekrecensie in Peel en Maas In 'n halve eeuw Vredepeel wordt een groot aantal facet ten beschreven van de perio de voor de ontginning, tij dens de ontginning, en de ontwikkeling in 50 jaar van het kerkdorp Vredepeel. Het boek blikt niet alleen terug op het verleden, ook actuele zaken worden aangehaald. De oudste bewoners vertellen hun verhaal, maar geven tevens htm visie over het verloop, en de zorgen die zij hebben over de toekomst van Vredepeel. Vanuit het verenigingsleven worden tal rijke belevenissen en anekdotes aangehaald. De aanleg van vliegbasis De Peel heeft verstrekkende gevol gen gehad voor de groei van Vre depeel; nu leven militairen en burgers in goede harmonie naast elkaar. Kenmerkend is dat het hier gaat om een klein dorp met gedreven inwoners, die samen iets duurzaams hebben opge bouwd, en wel met een ongeken de betrokkenheid van jong en oud. Dit alles op een plek die eeu wenlang het strijdtoneel vormde voor een langslepend en soms zelfs bloedig grensconflict tussen Brabant en Limburg. In de afgelo pen 50 jaar heeft Vredepeel, met pioniers vanuit beide provincies, laten zien dat het zijn naam eer aandoet. Door letterlijk vanuit het niets een hechte gemeen schap te creëren, met keihard werken, saamhorigheid en in har monie, vaak tegen de verdruk king in, heeft Vredepeel zijn naam alsnog waargemaakt. Een geschiedenis om nooit te verge ten! 'n Halve eeuw Vredepeel is een uitgave van Stichting Historie Vredepeel. Samenstelling en tek sten: Han van Hees. Dit boek is te koop in boekhan del Van den Munckhof in Venray. ijfenj •eel en maas Donderdag 4 augustus 2005 - Pagina 17 - Schilderij van de week (5)

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17