THiybEli Papua Nieuw-Guinea is weede thuis geworden 125)1 Koester uw monument Fietsvierdaagse: 3500 deelnemers Avondwandeling Ier/, De Venrayse fietsvierdaagse zit er weer op. Precies 3500 deelnemers stapten vorige week één of meerdere dagen op de fiets om mee te doen aan het sportieve en gezellige evenement. De deelnemers uit bin nen- en buitenland genoten met volle teugen van de prachtige routes die door de vrijwilligers van de fietsvierdaagse waren uitgezet. Op een enkele regenbui na hadden ze niet te klagen over het weer, waardoor de stemming vier dagen lang opperbest was. Staatsbosbeheer houdt op woensdag 10 augustus een zomer avondwandeling in nationaal park De Groote Peel. De woensdag avondexcursie is in augustus een vaste activiteit voor het hele gezin. Aanvang is om 19.00 uur in bezoekerscentrum Mijl op Zeven aan de Moostdijk 15 in Ospel/Nederweert. De excursie duurt ongeveer 2 uur en deelna me kost 2 euro voor volwassenen en 1,50 euro voor kinderen. Vooraf aanmelden bij het bezoe kerscentrum, telefoonnummer: 0495 - 641 497. Denk aan goede schoenen of laarzen. JïïMïCjft Multimedia Bij ons kunt u ook terecht voor nieuwe en gebruikte tv-toestellen wij zijn officieel TV Home dealer van TVH0ME en @HOME §Home. Oude Oostrumseweg 12a Vehray 0478-569666 www.systemcare.nl Airconditioning? INST» LLATIET.ECHNIE K Venlo, (077) 4677000 De weekprijzen worden beoordeeld door Theo Klabbers van Combi Dom Melskens. Voor de fantastische hoofdprijs maakt Theo Klabbers samen met redacteur/fotograaf Henk Lammen van Peel en Maas een keuze uit de ingezonden foto's. De foto's kunnen worden ingeleverd bij Combi Dom Melskens in de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof BV in de Grotestraat. Uiteraard kunnen ook vakantieplaat jes die met een digitale camera zijn gemaakt, meedingen naar de prij zen. Laat een afdruk maken die vol doet aan de voorwaarden van deze fotowedstrijd en ook u als 'digitale fotograaf kan meedingen naar de prijzen. Spelregels: 1) De wedstrijd staat voor ieder een open, behalve voor medewer kers van Combi Dom Melskens en de firma Van den Munckhof BV uit Venray 2) De aangeleverde foto's moeten minimaal 10x15 centimeter en maximaal 20x30 centimeter zijn. Dit geldt eveneens voor afdrukken van digitale foto's die een resolutie van minimaal 300 dpi dienen te hebben 3) Je mag maximaal drie foto's inzenden. De inzendingen dienen eigen werk te zijn, de wedstrijdorga nisatie kan naderhand het origineel opvragen ter controle. 4) Bij alle foto's dienen naam, adres, woonplaats en telefoonnum mer te zijn ingevuld 5) De uitslagen van de weekprij zen staan op 28 juli, 4, 11 en 18 augustus in Peel en Maas. De hoofd prijs wordt op donderdag 25 augus tus bekendgemaakt 6) Weekwinnaars dingen ook mee naar de hoofdprijs De foto werd gemaakt bij een moskee in Tunesië, Op de foto zijn Riekske en haar zus Marieke te zien die door het sleu telgat van de moskee gluren. (vakantie)foto. De foto werd gemaakt bij een bekende moskee in Tunesië, het land waar de familie Meulendijks onlangs vakantie vierde en genoot van zon, zee, strand én de bijzonde re cultuur. Combi Dom Melskens en Nieuwsblad Peel en Maas houden samen voor het derde jaar op een rij een fotowedstrijd in de vakantie periode. Stuur uw leukste vakantief oto in en u maakt kans op een van de vier weekprijzen of de hoofd prijs, een jaar lang gratis fotografe ren. Bij deze wedstrijd horen natuurlijk leuke prijzen, beschik baar gesteld door Combi Dom Melskens en uitgeverij/boekhandel Van den Munckhof in Venray. Er worden nog op twee donderdagen weekprijzen vergeven: namelijk op de donderdagen 18 en 25 augustus. De inzender van de mooiste foto krijgt een boekenbon ter waarde van 12,50 euro, een gratis waarde bon voor een felicitatie op de Kabelkrant Venray ter waarde van 12,50 euro en een gratis vergroting van uw vakantiefoto van Dom Melskens. Drie leuke prijzen dus voor de inzender van de beste foto. De vier week prijswinnaars dingen overigens, net als alle andere inzen dingen, gewoon mee met de hoofd prijs die op donderdag 1 september bekend wordt gemaakt in Peel en Maas. De hoofdprijs is een jaar lang gratis fotograferen tot maximaal 420 afdrukken van 10x15 centimeter. 7) De prijzen zijn niet inwissel baar voor geld 8) Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd 9) De inzendtermijn loopt vanaf nu tot maandag 22 augustus. 10) Inleveren kan bij Combi Dom Melskens aan de Schoolstraat of boekhandel Van den Munckhof aan de Grotestraat in Venray. 11) Inzenders geven toestemming tot het plaatsen van hun vakantief oto in Peel en Maas 12) Ingezonden foto's worden niet teruggestuurd 13) De organisatie betracht de grootste voorzichtigheid met het ingezonden materiaal, en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor verlies of beschadiging, ongeacht de oorzaak. Theo Klabbers van Combi Dom Melskens overhandigt de prijzen aan Riekske, Lisanne en foost Meulendijks. Honderdzesentwintigste jaargang - week 31 - donderdag 4 augustus 2005 later Cruijsberg na vier jaar terug in Tienray voor familiebezoek L EN MAAS 4* TI Pater Frans Cruijsberg werd 1966 gewijd als priester- missionaris van het :elschap van het Goddelijke ^oord in Teteringen issionarissen van Steyl ofte wel SVD). De missionarissen togen nu iedere drie jaar op liebezoek. Meestal wordt We tijdsduur overschreden [oor de drukke werkzaamhe- jen van de missionarissen, later Cruijsberg heeft bij zijn feuze voor missionarissen- }erk in het buitenland als eer- tweede én derde keuze lapua Nieuw-Guinea opgege ten. De Congregatie heeft zijn Terke voorkeur gehonoreerd, naf 1967 is pater Cruijsberg verschillende parochiën rerkzaam. Deze zomer is hij ug in Tienray, op familiebe- [oek. Op 2 oktober reist hij ug naar Papua Nieuw- juinea. "Ik wil mijn familie fceer eens zien en even op lem komen, ik ben blij dat ik e mogelijkheid heb gekregen 1 voor langere tijd terug te Seren naar Tienray." In 1966 wordt pater Cruijsberg ijd tot priester-missionaris in Congregatie van het iddelijke Woord (Paters van :yl) in Teteringen. Zijn oom iter Anton Cruijsberg werkt laf 1933 als missionaris in ipua Nieuw-Guinea. In 1948 >mt deze oom op familiebezoek, jjn verhalen maken zoveel Irak, dat Frans Cruijsberg in in voetsporen wil treden. Hem [ordt in 1965 gevraagd om zijn iorkeur kenbaar te maken voor missionarissenwerk. Daar »eft hij niet lang over na te den- Papua Nieuw-Guinea. In >7 reist Pater Cruijsberg af naar foua Nieuw-Guinea, waar zijn ;noeming plaatsvindt voor de :hie Banara. Hij gaat aan de tg in een andere provincie dan [n oom. Zijn eerste taak is het :h eigen maken van de taal telijk het pidgin engels, n een missionarissenbestaan ilgen verschillende benoemin- n. Een missionaris mag maxi- lal tien jaar werkzaam zijn op li missiepost. In de parochie nara is pater Cruijsberg drie jaar :rkzaam en trekt hij van plaats ar plaats in de jungle voor de :ilige Mis, pastoraal werk en >k om zieken te verzorgen. Na ie jaar wordt hij benoemd tot issionaris van een catechisten- ntrum. Zijn taak: het opleiden n instructie geven aan mensen ver het pastoraal werk, gezond- ftdszorg en algemene wijshe en, zoals geschiedenis, etc. In 1973 wordt hij benoemd voor een missiepost in de jungle- Josephstaal. Het takenpakket is dit keer multifunctioneel: van het bankwezen, de Heilige Mis opdra gen, pastoraal werk doen tot het beheren van het kleine vliegveld. "Het opbouwen van zo'n missie post kost veel energie, maar levert gelukkig ook veel energie op. In de jungle ben ik één keer bijna verloren geweest. Letterlijk. Ik heb de weg gelukkig teruggevon den door het geluid van de kerk klokken." In 1983 volgt een benoeming in de parochie van Ramu-Sugar, ofte wel het suikerstadje. Het verbete ren van de kerk, scholen en levensomstandigheden hoort bij de werkzaamheden van de pater. De laatste benoeming volgt dan voor missiepost Kuruk in de ber gen. "Het is net klein Oostenrijk. Magnifiek mooi en de mensen zijn door en door goed." Het pastoraal werk wordt samen met catechis ten en andere medewerkers gedaan. "De stammen in de ber gen zijn groot en zeer behulp zaam." PROFICIAT "Na tien jaar werkzaam te zijn voor de missiepost Kuruk, heb ik bisschop Michael Meier gevraagd Pater Frans Cruijsberg: "Vooral voorlichting staat in Papua Nieuw- schoenen, maar het begint op gang of hij me naar een andere missie post wilde sturen of dat ik op deze missiepost kon doorgaan met mijn werk. Mijn hart en ziel zijn er verankerd. Weet je wat de bisschop zei? Proficiat en vooral doorgaan. Ik ben 66 jaar nu en heb veel van mijn taken verdeeld. Mezelf vervoeren door de bergen wordt natuurlijk steeds moeilij ker. Dus delegeren wordt steeds belangrijker." Er zijn veel belangrijke activitei ten op dese missiepost. De jeugd wordt ondersteund bij het verza melen van het schoolgeld. "Missionarissen zijn schooiers in de positieve zin natuurlijk. We kloppen aan bij elke deur voor hulp in welk land dan ook. Alle medewerkers en ik plannen acti viteiten voor de jeugd om te zor gen dat ze werk krijgen of kunnen starten. Het uitbreiden van de zie- kenpost en het verzamelen van medicijnen is een andere belang rijke taak. Een grote activiteit is ook het bouwen van bruggen in het berggebied, om ervoor te zor gen dat plekken bereikbaar zijn en bhjven. Ook zetten we ons in om kerken en scholen te bouwen. voorlichting is belangrijk. Aids- Guinea nog steeds in de kinder- te komen. Voor de moeders, vaders en jeugd worden apart activiteiten georga niseerd om aandacht te schenken aan bepaalde thema's. Vooral voorlichting is belangrijk. Aids- voorlichting staat in Papua Nieuw-Guinea nog steeds in de kinderschoenen, maar het begint op gang té komen. De behoefte zit vooral in de voorlichting en in het verbeteren van de leef- en spi rituele omstandigheden. Door de voorlichting kunnen mensen beter voor zichzelf zorgen. Zo zijn er bijvoorbeeld cursussen over moederschap, waar moeders leren ook voor zichzelf te zorgen. De vrouwenemancipatie loopt hier jaren achter. Het verbeteren van de leefomstandigheden begint vooral in het activeren van de jeugd. Door ze een toekomst te geven qua studie of werk. Zo hebben ook de stammen een toe komst." FAMILIEBEZOEK De missionarissen mogen iede re drie jaar op familiebezoek. Het laatste familiebezoek van pater Cruijsberg dateert uit 2001. "Papua Nieuw-Guinea is mijn tweede thuis geworden. Van het driejaarlijkse recht maak ik geen gebruik, maar ik probeer wel zo vaak mogelijk naar Nederland te komen. Soms zijn er verkiezingen in Papua Nieuw-Guinea en dat zorgt voor veel onrust onder de mensen. Dan zorg ik dat ik aanwe zig ben. De mensen hebben dan mentale opvang nodig voor hun vragen en bezorgdheden. Natuurlijk, ik ben blij om mijn familie weer eens te zien en ben blij dat ik nu de mogelijkheid heb gekregen om ze voor langere tijd te bezoeken. Ik ben tot 2 oktober hier en ook probeer ik het spiritu ele klimaat in Nederland te pei len. In een weekeinde bij de paters in Steyl, Teteringen en Deume heb ik veel informatie uit gewisseld met andere missionaris sen uit alle werelddelen. Dan moeten we tot de conclusie komen dat wij, Nederlandse paters, op leeftijd komen. Gelukkig is er nieuwe aanwas vanuit Indonesië, India en Filippijnen en eigen nationale priesters in Papua Nieuw Guinea. Zij kunnen de fakkel overnemen op de missieposten." Wil je pater Frans Cruijsberg helpen? Doneer dan via bankreke ningnummer 1504.111.621 t.n.v. Pater Frans Cruijsberg SVD. 'akantiefotowedstrijd met prachtige prijzen Deze week: De Zonneliedkerk staat in een wijk uit de zeventiger jaren, met het typische cul-de-sac stratenpatroon van veel laag bouw. Centraal werd een winkel centrum en uitgevoerd in een her kenbare zeszijdige honinggraat plattegrond. In 1975 werd het architectenbureau Lerou aange zocht voor de definitieve kerk. H.Lerou Verzorgde vanaf dat moment de ontwerpen. De kerk werd aangepast aan de steden bouwkundige ontwerpen van de Vries en ingepast in het bestaande beeld. Kerk het zonnelied bestaat uit een zeshoekig honinggraatvor- mig patroon, waarop de platte grond is gebaseerd. Centraal een hoger gedeelte en aan weerszij den een lagere bouw. Op de kerk staan twee naaldspitsvormige gla zen koepels. Langgerekte vensters in de hoogbouw en grote vensters in de laagbouw, de kerk wordt betreden door een dubbele deur. De kerk is zeshoekig van vorm met twee korte zijden en vier lange zijden. Het plafond heeft een open dakconstructie waarbij het licht binnen komt door de glazen dakkoepels. Bijzonder zijn de tableaus in keramiek, voorstel lende Franciscus zingende met stigmata. De twee andere tableaus tonen elk twee gestileerde men sen met opgeheven handen, links alternerend met vogels en rechts- florale motieven met vissen. De tableaus stellen het zonnelied van Franciscus voor en werden in 1979 ingemetseld in de kerk. Ze waren afkomstig van het oude gymnasium. In 1984 werd deze kerk gekocht door de protestant se gemeenschap.De naam het zonnelied bleef gehandhaafd. De ingang bleef ongewijzigd en de vergrote sacristie werd in gebruik genomen als consistoriekamer. Deze protestantse geloofsgemeen schap bezit ook een monumen taal zomerkerkje in Blitterswijk waar de diensten op zondagen in de zomer worden gehouden. Tegelijkertijd maken ook de Zairese en de Ghanese geloofsge meenschappen gebruik van de kerk. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar hetsecretari aat,van Stichting Venray- Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venray- monumentaal@hccnet.nl Maarten, Riekske, Lisdnné en lost Meulendijks uit Oostrum n de winnaars van de tweede jekprijs van de vakantiefoto- [dstrijd die Peel en Maas met Combi Dom Sis kens heeft opgezet. De familie ontving dinsdagmiddag de prijzen die horen bij het win nen van deze 'titel': een gratis waardebon voor een felicitatie op de kabelkrant, een boeken bon ter waarde van 12,50 euro en een gratis vergroting van een

Peel en Maas | 2005 | | pagina 13