"VIP-behandeling «voor opvallend plant Op zoek naar opvolger(s) voor koster Schelbergen Beste standwerker. Europese steun voor Peel regio Treintje voor toeristen in Overloon Ingezonden Niets! Loobeek Sterretje in uw autoruit? Fictie of werkelijkheid? Prijsuitreiking Laat u inspireren... igirió PEEL EN MAAS Donderdag 28 juli 2005 - Pagina 5 door onze keukens en badkamers 4 Agave familie Van Wylick staat in volle bloei ien Parochie Oostrum wil eventueel een commissie van kosters samenstellen De immense agave van Elly en Jac van Wylick in Ysselsteyn staat bijna in volle bloei. Nog wel, want de meeste agaven bloeien maar één keer en gaan daarna dood. niet, "Maar blijft hij misschien toch in leven? Nou, dan houden we hem maar eens goed in de gaten!" RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Sjop Support dakwerken V.O.FV Stationsweg 124B .Venray-Oostrum, In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Wel eens van gehoord waar schijnlijk, nooit kunnen vinden waarschijnlijk. Deze enorme waterloop is van dusdanige omvang, vooral in de zomer, dat de sloot geregeld droog valt. Dit ondanks het voortdurend!! vol pompen met water wat uit de Maas de Peel in wordt gepompt. Vanuit de Peel word dit water de Loobeek, met een hoofdletter lijkt het nog wat, ingepompt. Wanneer het peil in de Peel het niet toelaat vallen gedeelten van de Loobeek droog. Wat een enorme domper, net de Floriade bezocht, terug naar de camping waar net de Poolse seizoensarbeiders verbannen zijn, op zoek naar de Loobeek. Op de fiets richting Venray- Noord en al wat te vinden is: een droge watergeul. De laatste kik kers zitten in kleine restjes water, die vooral door berege ning nog wat in de sloot zijn ach tergebleven. Volgens de kleurrij ke folder van de gemeente kenmerkt dit gebied zich door melkveehouderij. Wat er niet bij vermeld staat is, dat de laatste melkveehouder in 2009 zijn melkquotum verkocht heeft aan een Groninger collega. Dit van wege het almaar strengere mest beleid op zandgronden en de afbouw van de Europese land bouwsubsidies. Hiervoor heeft destijds vooral kabinet Balkenende zich erg sterk gemaakt. Hierin zat ook D'66 van oud-wethouder Teunissen, die destijds moest vertrekken wegens enorme overschrijdingen van het budget van de Loobeek. Er zat alleen al een post van meer dan 6 ton in vanwege een nieuw telefoonsysteem. Dit was name lijk nodig om helemaal naar Roermond te kunnen bellen voor meer water in de Peel. Nu zonder gekheid: het plan zoals voorgesteld in onder andere uw krant wórdt door betrokken overheden niet of nauwelijks voorzien van enige uitleg. Zaken als financiering, politiek draagvlak of reactie van grondeigenaren in dit gebied worden volledig vergeten. Ik neem aan, dat de gemeente en waterschap hierover wel nage dacht hebben. Ook de zogenaam de medewerking van de LLTB is volgens mij misplaatst. Eigen navraag bij betrokkenen van LLTB geeft een heel ander beeld. De plannen zijn voorgekauwd aan de gemeente door Dienst Landelijk Gebied en Waterschap, welk inhoud dat water en natuur de grootste rol spelen. Ik hoop dat wethouder Teunissen in ziet, welke richting de plannen wor den opgestuurd. Wat mij verder opvalt is dat nergens gesproken wordt over de financiering van de plannen. En al zou Venray ergens enkele miljoenen over hebben, dan is het voor mij zeer sterk de vraag of dit geld niet beter besteed kan worden. Alle bezuinigingen op sociaal en cultureel niveau recht vaardigen volgens mij geen geld weggooien in een te ambitieus plan. Ook de hele focus op recreatie is volstrekt doorgeschoten. Indien niet bekend bij gemeente: om een varkens-of kippenbedrijf ligt al snel een stankcirkel van 500 meter richting een voorzie ning voor dagrecreatie, dus een visvijver of mischien zelfs een racebaan? Waarom moet dit beekje, want meer is het echt niet en meer moeten we er niet van maken, zo'n enorme berg geld gaan kos ten? De burger kan zich alvast opmaken voor een nieuwe ver hoging van OZB en waterschaps lasten. Peter van Dijck. bby> nd© Fietsers en wandelaars kun- nen de plant in volle bloei zien staan langs de Pottevenweg in Ysselsteyn. De agave van ruim drie meter hoog en ruim veer tig jaar oud van de familie Van Wylick trekt veel bekijks. Het is dan ook een bijzondere plant met een bijzonder leven, ibofr Want'de meeste agaven bloei- 2^'en maar één keer en gaan daarna dood. Bloemen- en plantenliefhebbers moeten er dan ook snel bij zijn voordat de imposante agave in volle bloei van Jac en Elly van Wylick het loodje legt. hou Ze kregen de plant ruim veertig Dbbv j^r Se'ecien van een familielid en mj konden toen nog niet bevroeden dat de agave zo prachtig zou wor den. Elly van Wylick vertelt enthousiast over het leven dat de plant heeft gehad. Dat hij jaren lang bij pastoor Gerrits in de Vredeskerk stond in de winter, weet ze nog goed. "Wij hadden toen te weinig plaats om de plant warm te laten overwinteren. Want de agave is een plant die vooral in Mexico en de Verenigde Staten voorkomt in de tropen en subtr open. We kregen hem heel klein, maar nu is hij enorm groot gewor den." Een tijdje geleden zag de plant er niet al te florissant uit en vroe gen Jac eiïElly zich nog af of hij het wel zou redden. "De plant stond in de zomer altijd buiten en in de winter binnen. In de afgelo pen winter hebben stond hij ech ter buiten en toen heeft hij een flinke tik gehad. Maar het vreem de is dat hij daarna plotseling knoppen kreeg. De laatste weken heeft hij een VIP-behandeling gehad, we hebben alle bladeren eraf gehaald en hem mest gege ven. En deze week is hij eindelijk gaan bloeien. De agave bloeit één keer en dan is het over en sluiten." UNIEK EXEMPLAAR Jan Peeters, inkoper groen van Intratuin in Venray, bevestigt dat het toch wel een uniek exemplaar is dat momenteel in volle glorie te aanschouwen is voor het huis van de Ysselsteynse familie. "Een agave van ruim drie meter die veertig jaar oud is? Ja, dat is best wel bijzonder voor Nederland. In landen als Griekenland zie je ze veel vaker, omdat de plant het best gedijt in een warme omge ving. Maar van dat formaat en die leeftijd, nee, die komen in in ons land toch niet zo erg veel voor. Een plant van die maat bloeit niet alledaags." Volgens Peeters is de kleine agave veel bekender in Nederland. "Het is een bekende vetplant, die ook veel kleinere soorten kent. Sommige agaven bloeien maar één keer, al is dat ook weer afhankelijk van het soort. Want een aantal soorten kan nieuwe scheuten krij gen en meerdere keren bloeien." Wat voor soort ze precies in huis heeft, weet Elly van Wylick leer ket 'kap act wil ii Leur n ei lrin| ad door ^ya asti Met de stille trom heeft Frans Schelbergen na ruim twintig jaar afscheid genomen als koster van de parochie Onze Lieve Vrouw Geboren in Oostrum. Op zijn nadrukkelijk verzoek laat de parochie alle poespas en franje achterwege bij zijn vertrek. Frans Schelbergen heeft inmiddels de leeftijd van 76 jaar en vindt het goed geweest. Het parochiebestuur speurt naar zijn opvolger. Of beter gezegd: opvolgers. De parochie wil een commissie van twee of drie kosters samen stellen die samen de werkzaamhe den voor hun rekening hemen. Op vrijwilligersbasis, overigens. Want de koster is geen betaalde baan meer. Het gevolg van de min der prominente positie die de kerk in onze samenleving inneemt. Een advertentie in het lokale weekblad van Oostrum voor vrij willigers die de taken van koster op zich willen nemen. Dat was, pakweg vijftig jaar geleden, vols trekt ondenkbaar geweest. Dat geeft ook Henk Janssen, vice-voor- zitter van het parochiebestuur, ruiterlijk toe. "De koster, dat was een betaald beroep. Een echte baan. Kosters waren fulltime met hun job bezig. Dat is al jaren niet meer zo. Er zijn steeds minder diensten en bovendien neemt de kerkgang af. Vroeger waren er ook in Oostrum dagelijks Heilige missen, nu proberen we drie dien sten per week in stand te houden. Dus er is ook minder werk voor de koster. En bovendien hebben we als parochie minder financiële armslag. Het aantal bezoekers loopt terug. Geld voor een betaal de koster is er niet meer." In navolging van andere parochies wil Oostrum een com missie van kosters instellen. "Een aantal mannen en vrouwen die samen de taken van de koster vöor hun rekening nemen. Het gaat vooral om voorbereidende werk zaamheden voor de diensten en het openen en sluiten van de kerk. De kerk in Oostrum is nog dage lijks open" "We willen graag meer veranke ring met de jonge generatie. Het parochiebestuur staat open voor vernieuwing en modernisering. De kerk en het bezoeken van de diensten is geen vanzelfsprekend heid meer, zoals het dat vroeger wél was. Dat houdt in dat we moe ten veranderen om aansluiting te behouden met de huidige samen leving. Oostrum wil haar parochie in stand houden en de kerk posi tioneren als een plek waar het hele gezin naar toe gaat. Man en vrouw, jong en oud, alle lagen van de bevolking. Bij de samenstelling van onze commissies streven we ook naar die afspiegeling." De respons op de advertentie is hoopgevend. "Er heeft één geschikte kandidaat gereageerd en vermoedelijk komt er nog een tweede persoon bij. Ons streven is om een commissie van twee of drie kosters te formeren." Jaarmarkt weer goed bezocht Standhouder Van de Berg is tij dens de jaarmarkt in Venray uitge roepen tot beste standwerker van dit jaar. Hij bracht volgens de jury met aan het hoofd burgemeester Waals zijn waren, schoenpoets, het best en meest overtuigend aan de man (of vrouw). Tweede werd standwerker Steens met zijn portefeuilles en derde mevrouw Van Turnhout, die haar kettingen met magneetsluitingen op haar eigen manier probeerde de slij ten. Van de vaste marktkooplie den had Vervoort rijwielen en gereedschap volgens de jury, die onder meer een rondgang over Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt vöor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Zaterdag 30 juli in Venray bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.30 uur Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto. het terrein maakte, de mooiste kraam. De honderden bezoekers die het Venrayse centrum maan dag tijdens de jaarmarkt bezoch ten, genoten met volle teugen van de markt en het grote standwer kersconcours dat dit jaar weder om werd gehouden. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Eindstraat 12, tel. 581553 -*r Gedeputeerde Staten (GS) verlenen een Europese bijdra ge aan dertien projecten die passen binnen het CERES- programma Noord- en Midden-Limburg. Het gaat in totaal om 2.052.183 euro. Met de subsidieverleningen vol gen GS het advies op van de Stuurgroep CERES Noord- en Midden-Limburg. Het CERES- programma wil met de bijdra ge een multifunctioneel plat teland bevorderen in tien (deel)gemeenten in Noord- en Midden-Limburg. Ter bevordering van de natuur, water- en milieuontwikkeling ontvangen vier projecten een CERES-bijdrage. Voor de recre atieontwikkeling en het inrichten van het gebied de Steegberg krijgt de gemeente Sevenum 396.000 euro subsidie. Stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen gaat de oorspronkelijke hakhout- en loof houtbegroeiingen op zes locaties in de Peelregio herstellen en kan daarom rekenen op circa 24.000 euro aan CERES-middelen. De gemeente Horst aan de Maas ont vangt voor het aanbrengen van laanbomen en beplantingssingels een bijdrage van zo'n 33.000 euro. Voor het herstel en behoud de kanalenstructuur in Griendtsveen krijgt deze gemeen te nog eens circa 515.000 euro. Twee projectindieners ontvan gen een bijdrage voor het ont wikkelen en revitaliseren van bedrijventerreinen en bedrijfs verzamelgebouwen. Het gaat om de gemeente Sevenum, die ruim 410.000 euro krijgt voor de aan leg van een rotonde op de Middenpeelweg/Helenaveensew eg en om LIOF Bedrijvencentra BV, die circa 11.000 euro ont vangt voor de upgrading van een bedrijfsverzamelgebouw in Venray. Ter versterking van de fysieke kennisinfrastructuur gaat er een CERES-bijdrage van circa 117.000 euro naar de stichtingen Aloysius en de Don Bosco. Hiermee wor den twee kleinschalige trainings voorzieningen (leerwerkbedrijf jes) gerealiseerd nabij kasteel Baexem, die gebruikt worden voor het toeleiden van gedrags- moeilijke jongeren naar werk en/of opleiding. Drie projectindieners ontvan gen een bijdrage, omdat zij zor gen voor de versterking van de toeristische infrastructuur. De Stichting Horster Landschap kan een CERES-bijdrage van 48.000 euro tegemoet zien voor het ont wikkelen van agrotoeristische activiteiten en toeristische infrastructuur in het gebied Melderse velden. Hengelsportvereniging De Ruisvoom uit de gemeente Helden ontvangt 39 700 euro voor het realiseren van een eigentijdse accommodatie, waar door recreanten, passanten en mensen met een handicap ook gebruik kunnen maken van deze voorziening. Streekmuseum de Locht uit Melderslo kan rekenen op circa 130.000 euro subsidie voor o.a. de uitbreiding en verbe tering van de presentatie van het aspergemuseum. De concurrentiepositie van het MKB wordt versterkt door twee projecten. Voor de ontwikkeling van een kenniscentrum voor agrologistiek en e-leaming voor de agribusiness in Horst krijgt het AOC Limburg een CERES-bijdra ge van ruim 270.000 euro Voor de organisatie van de internatio nale aspergebeurs in Venlo ont vangt de Stichting AspergeRijk 25.000 euro subsidie. Ter versterking van de concur rentiepositie van het toeristisch bedrijfsleven vindt verbetering plaats van de toeristische beweg wijzering in de regio Peel en Maas, evenals van de wandelrou tes en veerstoeplocaties. De gemeente Maasbree is aanvrager van de subsidie namens de betreffende gemeenten in het gebied en ontvangt in totaal ruim 30.000 euro. Soms is de waarheid dermate verwarrend dat je hoopt dat zij op menselijke vergissingen berust en niet het resultaat is van een dwang matig doorgevoerd proces. Neem nou die passage op de voorpagina van deze krant op 30 juni jl.: "Bij de grootscheepse interne verhui zing van een jaar geleden zijn drie ICT-medewerkers twee maan den fulltime bezig geweest om alle telefoonlijnen en toestellen opnieuw aan te sluiten." Dat moet een geweldig karwei zijn geweest, denk je dan, een welhaast boven menselijke opdracht. Even verder staat te lezen: "In de toekomst zal deze klus met de nieuwe centrale binnen een week door één mede werker geklaard kunnen zijn." In eerste instantie denk je dan als onbevangen lezer dat genoemd argument één reden te meer is om een nieuwe telefooncentrale aan te schaffen, zeker als daarmee kan worden voorkomen dat wij "als partners met toekomst" zelfs ima goschade zouden lijden of, erger nog, achterop zouden raken bij andere gemeentes. Grotere ellen de kun je je aan de vooravond van de Floriade 2012 nauwelijks voor stellen. Reken je even na wat die ICT-medewerkers hebben uitge vreten, dan vraag je je af wat ont- luisterender is. De eenvoudige rekensom resulteert in 26 x 5 130 fulltime werkdagen. Bij mijn weten telt onze gemeente ca. 325 ambtenaren. Kortom, een ICT- medewerker kon gemiddeld maar 2,5 telefoons per dag aansluiten. Wat jammer dat de aankoop van die nieuwe telefooncentrale onlangs is uitgesteld! Een gemiste kans? Ik had die topprestatie van die nieuwe ICT-medewerker, min stens 65 telefoonaansluitingen per dag, graag gerealiseerd zien wor den. Die had in z'n eentje Venray op de informatietechnologiekaart kunnen zetten. Dan hadden alle hazen en hazinnen synchroon met de nijvere bijtjes op het gemeente huis kunnen communiceren. Nu moeten we ons verlustigen in een parodie op het Andreaskruis. Wat een afknapper! Drs. Joep van de Pasch Maandag 25 juli zou om 15.00 uur bij café Hulsman de loterij plaatsvinden. Om 15.10 uur wer den er nog volop loten in de ton gedeponeerd. Deze stond nog steeds op het Schouwburgplein bij de bakker voor de deur. Wij gin gen toch maar met de hele groep naar café Hulsman in afwachting van de trekking van de loterij net zoals bij de kermis). Maar helaas: geen ton, geen trekking. Wel rond 15.30 uur een lijst met namen, voorgelezen door de burgervader, met de prijswinnaars. Wat schetst onze verbazing toen er mensen bij ons aan tafel zeiden: 'we zijn hier om de prijs af te halen, we hebben vanmiddag al bericht gehad'. Ook vanwege de foto voor de kabel krant. En dus hebben de loten van de jaarmarktdag niet meegedaan. Wij hebben hier een beetje een vieze smaak aan overgehouden... namens de groep, T. Snijders. Bezoek onze showroom: j Heidseweg 33. Venray-Heide t 0478 533000 comfortabS www.comfortabel-wonen.com woNENua^ofc Toeristen in Overloon kun nen met een treintje de ver schillende trekpleisters van Overloon bezoeken. Het trein tje rijdt op zonne-energie en heeft vier vaste opstapplaat sen: Landal De Vers, Café-Hotel Bos en Berg, het Nationaal Oorlogs- en verzetsmuseum en Zoo Pare Overloon. De eerste rit werd vrijdag officieel inge luid door wethouder Moes van de gemeente Boxmeer. Het milieuvriendelijke treintje kan maximaal dertig mensen ver voeren. De trein komt binnen een uur langs alle vier vaste opstap plaatsen en rijdt van 10:00 uur tot 18:00 uur. Volwassenen betalen 1 euro voor een rit en kinderen t/m 11 jaar 0,50 euro. Het project is een initiatief van een aantal recre atieondernemers in Overloon. In samenwerking met Soios - the lang als proef door Overloon. solar vehicle company - rijdt deze Toeristen kunnen tot half augustus zonne-energietrein een maand met de trein mee.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5