"Veiligheid van de kinderen gaat boven alles" Deelnemers voetbalkamp naar Borussia Mönchen-Gladbach jRécordpoging indervakantiewerk jina^KËL ËN MAASDonderdag 14 juli 2005 - Pagina 9 Kindervakantiewerk Venray ruim boven 900 deelnemers lijks hetzelfde ritueel. Ouders rij den massaal af en aan om hun kin deren af te zetten. In het prachtige bosgebied verzamelen zich trouw iedere morgen rond de klok van negen uur ruim 900 kinderen die reikhalzend uitkij ken naar het programma van die Op dinsdag staan er twee onderdelen op het programma: een bezoek aan de Venrayse bio- :oop en creatief bezig zijn in het 'oegere restaurant van Sint hna. De leiders lopen ook die en driftig heen en weer om lun 'schaapjes' te verzamelen en ;e tellen. De organisatie van het Kindervakantiewerk valt en staat dan ook bij de 160 personen ster ke begeleiding die iedere dag uren in de weer is om de kinde en een fantastische week te lezorgen. Opvallend is het aantal jonge begeleiders die waken over iet wel en wee van de kids van de :oepen 3 tot en met 7 van de •asisscholen. Inge Loonen (15 jaar) is een van hen. Voor haar is het de eerste keer dat ze als bege leider aktief is. "Mijn zus is ook vrijwilliger, via haar heb ik me eigenlijk opgegeven. Ik vind het ontzettend leuk om met die jonge kinderen om te gaan. Ze hebben zoveel plezier. Dan vind je het zelf ook leuk." De moeder van Sharon Gommans (13) zit in de organisatie van KVW. Het spreekt inzelf dat ook dochterlief zich izet voor de ruim 900 deelne- ende kinderen. "Vorig jaar heb ik een dag meegelopen met de lei ding, Om te kijken hoe alles gaat. •it jaar doe ik voor het eerst mee de stichting. "We werken met een budget van 18.000 tot 19.000 euro. En daar komen we net mee uit. We hoeven er als organisatie ook niet aan te verdienen. De opdracht is dit dat de kinderen een week onder de pannen zijn. En dat voor twintig euro per kind. In principe geen geld als je ziet wat de kinderen daarvoor terug krijgen. Een uitstapje, naar de bio scoop, zwemmen, een sportdag, knutselen, ze zijn de hele week in touw." VERPLICHTING Nadat de kinderen op de verza melplaats zijn geteld, gaat het in twee lange colonnes richting de bioscoop en het St. Annaterrein. Verkeersbrigadiers zorgen er voor dat de kinderen veilig aankomen op de plaats van bestemming. Het vroegere restaurant/annex schouwburg van Sint Anna, De Zonnebloem, is de locatie waar de jongste groep, de ruim 400 leerlingen van de groepen 3 en 4, gaan knutselen. Voordat de kinde ren die ruim vijftien minuten lange wandeling achter de rug hebben, maken de ouders alles in orde. De scharen, lijm, stiften en andere attributen liggen klaar voor gebruik. De meeste vrijwilli ge ouders zijn zelf druk doende om wat voorbeelden in elkaar te knutselen, zodat de kinderen str aks weten wat ze kunnen doen. "Ik ben niet zo'n knutselaar", lacht Petra Vos. "Maar ik vind het ont zettend leuk om mee te helpen." Zoals zoveel ouders heeft ze zich vrijwillig een dag(deel) opgege- zich belangeloos voor de kinde ren inzetten. Als organisatie moet je ergens op kunnen draaien en dan is het prettig dat zoveel vrij willigers zich opgeven voor deze week." Haar zoontje Jens zit in groep 3 en doet dit jaar voor het eerst mee aan de kindervakantie week. José vindt het eigenlijk als vanzelfsprekend dat ze zich dan ook inzet. "Ik ben twee dagen aktief. Voor wat, hoort wat. Dat lijkt me wel eerlijk. Anders kun nen ze ook niet zo'n programma blijven bieden. Al is het wel een tendens aan het worden, maar het gaat tegen mijn principes in om mijn kind 's morgens te droppen en te zeggen 'succes ermee'." VEILIGHEID Het is een prachtig gezicht als de kinderen in de richting van De Zonnebloem komen lopen. Er lijkt geen einde te komen aan de langgerekte rij vrolijke en opgeto gen jongens en meisjes in de leef tijd van vijf, zes en zeven jaar. Voor het vroegere restaurant ver zamelt de meute zich. "Hebben we er zin in", roept een uitbundi ge hoofdleidster Carole Swinkels. "Jaaaaa", klinkt het uit de keeltjes van de honderden basisschool leerlingen. Na enige uitleg wor den de ouders achter de knutsel- tafeltjes verrast door een heuse invasie. Vingerpopjes, kurkfigu- ren, de buidelende prins, fotolijst jes, puzzels, poppetje uit de beker, trekpop en hout bewer ken. De meiden vinden al snel hun weg, de stoere boys kijken de kat nog even uit de boom. Maar Voetbalschool LaOla uit het Duitse Mönchen-Gladbach verzorgt in de week van 1 tot en met 4 augustus voor het eerst een voetbalkamp in Nederland. Met de introductie van dit kamp wil LaOla zich nadrukkelijker manifesteren in het Nederlandse grensge bied. "De twee verschillende voetbalstijlen kunnen heel wat van elkaar leren. Vandaar dat we ons de komende tijd ook meer gaan richten op Nederlands voetbaltalent in de regio rond Venlo en Venray", aldus voetbaltrainer Ralf Sitter van LaOla. Voetbalschool LaOla beheert een prachtig indoor sportcom plex in het hartje van Mönchen- Gladbach. Met in totaal zes kunst grasvelden, een fitnesscentrum, badmintonbanen, een sportshop en een riante kantine is LaOla twee jaar geleden gestart met de voetbalschool. De voetbalveldjes met boarding lenen zich bij uit stek om in de wintermaanden trai ningen te verzorgen. Betaalde voetbalclubs als Borussia Mönchen-Gladbach, Uerdingen en Wuppertal maken dan ook maar al te graag gebruik van de accommodatie die is uitgerust met kunstgrasvelden die door de Uefa zijn goedgekeurd voor het spelen van Champions League- en WK-wedstrijden, "Het zijn de modernste kunstgrasvelden met speciaal gras waarop het heerlijk voetballen is en de kans op bles sures heel klein is", zegt een enthousiaste Sitter als hij het sportcomplex laat zien. In twee jaar tijd is LaOla uitge groeid tot een gerenommeerde voetbalschool in het Duitse grens gebied rond Mönchen-Gladbach. Sitter heeft hier wel een verkla ring voor. "We werken louter met gediplomeerde trainers die kennis van zaken hebben en praktijkerva ring. In totaal zijn er meer dan twintig trainers bij ons aktief die de voetbalkampen verzorgen, maar ook in onze voetbaloplei ding werkzaam zijn." Want naast het organiseren van voetbalkampen, kunnen kinderen in de leeftijd van 5 tot 18 jaar bij LaOla ook in groepsverband hun individuele vaardigheden verbete ren. Sitter: "We hebben drie oplei dingen: de gevorderden, de pres- tatiegroepen en een speciale keeperstraining. Wij willen niet concurreren met voetbalvereni gingen, maar hen juist ondersteu nen door de talenten verder te ontwikkelen. Technische training zoals dribbelen en passen, scoren, koppen, het aan- en meenemen van de bal, snelheid aan de bal, voetbalintelligentie, maar ook mentale training maken dee4! uit van onze opleiding. Want alleen goed kunnen voetballen is in het huidige voetbal niet meer vol doende. Ook in het hoofd moet het goed zitten bij de talenten." VOETBALKAMP Met het eerste voetbalkamp van 1 tot en met 4 augustus op de voetbalvelden van VW'03 in Venlo zet LaOla de eerste stap richting de Nederlandse voetbal- markt. Er zijn inmiddels vergevor derde plannen om in Someren en Eindhoven LaOla voetbalscholen op te richten. Daarnaast is LaOla in onderhandeling met betaald voetbalclub VW-Venlo om een samenwerkingsverband, zoals LaOla dat nu al heeft met Borussia Mönchen-Gladbach en FCR 2001 Duisburg, op te starten. "Er trai nen nu al enkele talenten uit onze voetbalschool mee bij VW-Venlo en die samenwerking willen we Ralf Sitter: "We willen de kinderen iets leren op het voetbalkamp, maar plezier in het voetbal is net zo belangrijk" in de toekomst gaan uitbreiden. Op termijn moet het zo zijn dat talenten uit het Duitse en Nederlandse grensgebied de kans hebben om zich in de kijker te spelen bij WV of Borussia Mönchen-Gladbach. Onze groot ste uitdaging is om het jeudgvoet- bal in beide grensgebieden te bevorderen." Het voetbalkamp in de eerste week bestaat uit vier dagdelen van 10.00 tot 16.00 uur. Na de eerste morgen worden de kinde ren ingedeeld naar leeftijd en kwaliteit. "Op die manier kunnen we specifiek en heel individueel met de kinderen aan de slag gaan. We werken in kleine groepjes zodat de deelnemers volop aan dacht krijgen. De taal? Dat is geen probleem, we hebben ook trai ners die de Nederlandse taal beheersen." Vier dagen lang wor den de deelnemers onderworpen aan alle facetten van het voetbal spel. "Het is een serieuze bezig heid zodat iedereen na afloop kan zeggen dat hij wat geleerd heeft. En daar ook verder mee aan de slag kan. Er wordt intensief getraind onder alleen maar gekwalificeerde trainers. En alles met de bal, want het plezier wordt niet uit het oog verloren. Het belangrijkste is dat de kinde ren ook lol hebben in wat ze doen." Tijdens het voetbalkamp wor den de deelnemers van 10.00 tot 16.00 uur begeleid. Eten en drin ken is bij het kamp inbegrepen, terwijl de kinderen na afloop een prachtige voetbaloutfit mogen houden. Daarnaast krijgen ze een certificaat van Voetbalschool LaOla. "Een van de hoogtepunten is verder een bezoek aan het nieu we voetbalstadion van Borussia Mönchen-Gladbach. Daar gaan we op een van de middagen naar toe en krijgen een rondleiding. Dat is iedere keer weer een fantastische belevenis." Voor meer informatie over het voetbalkamp of aanmelding, kunt u bellen met Ralf Sitter, telefoon 0049-1636898098, of Voetbalschool LaOla, telefoon 0049-2161696702. Op vrijdag 15 juli (morgen) zal Kindervakantiewerk de week afsluiten met een groot evene ment op het Schouwburgplein. De organisatie nodigt dan ook alle ouders, opa's en oma's en alle andere geïnteresseerden uit om vanaf 9.45 uur aanwezig te zijn op het Schouwburgplein. De meer dan 1000 kinderen en leiders samen zullen daar een speciaal lied gaan zingen dat voor KVW geschreven is. Dit gaan zij doen onder begeleiding van de Muziekschoolband. Met deze recordpoging gaat Kindervakantiewerk proberen het grootste kinderkoor van Venray te vormen. Direct na dit lied zullen de kinderen twee verschillende dansen gaan uitvoeren die zij geleerd hebben van Dansschool Janssen. Tijdens de festiviteiten zal er met een collectebus rondge gaan worden waarvan alle opbrengsten ten gunste komen van de CliniClowns. De opbrengst van de collecte wordt bekendgemaakt na het oplaten van de ballonnen voor de ballonwedstrijd rond 11.45 uur op de Grote Markt. (door Henk Lammen) Dreigt het Kinder vakantie werk Venray (KVW) aan zijn ;igen succes tenonder te gaan? - peze week nemen maar liefst ?20 kinderen deel aan de vijf- jaagse activiteitenweek, dit keer in het teken van het thema Glitter Glamour. En om op de vraag terug te komen. Het antwoord luidt jndubbelzinnig nee. De lioofdleiding bestaande uit Erik van de Leur en Carole Swinkels zorgt er samen met een 25 man sterke organisatie, l60 vrijwillige leiders en de steun van ouders voor dat de week op rolletjes verloopt. :en sfeerverslag van de dins- lagmorgen. Op de parkeerplaats bij het Venrayse ziekenhuis is het dage als volwaardig begeleider van een groep. Ik vind het fantastisch, want ik heb vroeger zelf ook altijd meegedaan aan het kindervakan tiewerk." Vermoeiend? "Och, dat valt wel mee", zegt Sharon, "Als je die kinderen zo bezig ziet, denk je helemaal niet aan vermoeidheid." "We hebben nu veel gelopen, maar de kinderen merken er hele maal niets van. Die zijn zo enthou siast, die hebben zoveel plezier. En als je dan zelf een keer moet puffen, ben je dat ook zo weer vergeten", vult Inge aan. Bestuurslid Trinus Dijkstra bekijkt van een afstand hoe de begeleiders alle kinderen in het gareel proberen te krijgen. De oud-politieman is voor het derde jaar aktief binnen de organisatie van het KVW. Als penningmees ter waakt hij als een ervaren rechercheur over de centjes van ook dan pakken zij de schaar ter hand, de lijm en de viltstiften om zich creatief uit te leven. Carole Swinkels loopt intussen met een digitale camera rond om leuke momenten voor het nageslacht vast te leggen, Tussen de bedrij ven door neemt ze even de tijd om op adem te komen. "Eventjes naar buiten. Daar is het beter uit te houden." Het zijn vermoeiende dagen voor de hoofdleidster, die samen met Erik van de Leur, de grote lijn van het vijfdaagse eve nement bewaakt. Iedere dag, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, als de volgende dag weer wordt voorbereid, is ze present. Van haar werkgever, Carole is marechaussee op onze nationale luchthaven Schiphol, krijgt ze een betaald weekje vrijaf. "Maar ook als ik geen week vrij zou krijgen, dan was ik hier. Het is toch prachtig hoe de kinderen zich amuseren. Hoeveel plezier ze aan deze week beleven. Ik zou het voor geen goud willen mis sen." Carole en Erik sturen een team van 25 organisatoren en 160 begeleiders aan. De 26-jarige Venrayse heeft voor het derde jaar de hoofdleiding in handen. Toch is het ieder jaar opnieuw een crime om de KVW-crew rond te krijgen. "Het is ieder jaar kantje boord om genoeg vrijwilligers bij elkaar te krijgen. In de laatste weken doet iedereen nog een beroep op mensen in zijn of haar familie- en kennissenkring. En op het moment dat we van start gaan, hebben we uiteindelijk toch weer alles rond gekregen. Want het laatste dat we willen, is dat we kinderen moeten teleurstellen dat ze niet mee mogen doen. Dat is werkelijk het allerlaatste noodsce- Duitse voetbalschool richt vizier op Noord-Limburg ven, zodat haar dochter Eline zeker is van deelname aan KVW. "Buiten dat vind ik het ook een morele verplichting ten opzichte van je kind, maar zeker ook naar de organisatie toe die niet zonder vrijwilligers kan draaien." Ondertussen probeert ze van strijkkraaltjes een mooi figuur te fabriceren. Hetgeen haar heel aar dig lukt. Ze is vol lof over de orga nisatie. "Alles is prima georgani seerd. De groepjes zijn ook netjes ingedeeld, waarbij rekening wordt gehouden dat kinderen bij vriendjes of klasgenootjes komen te zitten. Dat is wel prettig, zodat ze zich meteen op hun gemak voelen. De begeleiders doen de rest." Ook van moeder José krijgt de organisatie een dikke pluim. "900 kinderen, dat is nogal wat. Het is fantastisch dat zoveel mensen nario." Vanaf februari draait de organisatie met de verschillende commissies op volle toeren. Via de media worden er oproepen gedaan voor vrijwilligers en kun nen kinderen zich aanmelden. Dit jaar bleef de teller steken op 920. In vergelijking met voor gaande jaren blijft het aantal deel nemende kinderen groeien. The sky is the limit, zo lijkt het wel. Dat is echter niet zo, ook het Kindervakantiewerk Venray heeft zijn grenzen. Carole Swinkels: "De veiligheid van de kinderen gaat boven alles. Die garantie wil len we de ouders geven. En als we dat niet hard kunnen maken, zullen we een maximum aan het aantal kinderen moeten stellen. Maar ons principe is wel dat ieder kan aan het Kindervakantiewerk mee moet kunnen doen." Als ik nog een laatste shot wil maken van een kleine meid die met twee plankjes in de weer is, kom ik in een lastig parket. "Meneer, hoe krijg ik die aan elkaar?", zegt ze met een vertede rende en vragende blik. "Uh, met lijm. Of spijkers", probeer ik zo goed als kan te antwoorden. "En waar zijn die dan." Ik wijs naar een grote blauwe box met mate rialen. "Ik denk daar." Het meisje loopt opgetogen naar de box toe. En ikik maak me gauw uit de voeten, want dadelijk vraagt ze me nog om de plankjes aan elkaar te bevestigen. En dat is, voor een journalist met twee linkse handen, teveel gevraagd. Hopelijk heeft ze een van die vele, goedwillende vrijwilligers gevonden die haar verder op weg helpen

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9