Venray Verbeeld Zomerprogramma oorlogsmuseum 'ertiende editie laadselige Roos Cultuur Spetterende jaarafsluiting OBS De Landweert /!t irR f Volksuniversiteit in nieuw pand Onze verborgen tranen Bibliotheek Venray Match Expositie Synthese De Locht Slachtofferhulp Niets! Klassiek op Locatie Vredefeesten ia 18PEEL EN MAAS Donderdag 14 juli 2005 - Pagina 19 Schilderij van de week (2) De zomertentoonstelling tot en iet 2 oktober 2005 in Museum 't preulekeshuus wordt verzorgd Jdoor cursisten van het kunsten- Iceiitrum Jerusalem, afdeling beel dend. Er is gekozen voor werk tl gevorderde cursisten tekenen [en schilderen, die gedurende het keizoen 2004 - 2005 aan de slag fcijn gegaan met het thema Venray tonder leiding van de docenten feanny van Lieshout en Leo Cop- lpus. Er worden ruim veertig wer- Bcen gepresenteerd in uiteenlo pende technieken en jenaderingen waarbij oorspron kelijkheid en kwaliteit voorop Elk seizoen wordt ter inspi ratie een stijl gekozen uit de mstgeschiedenis. Het seizoen [2004 - 2005 stond in het teken a de Popart, een kunststroming e ontstaan is in de jaren zestig in merika en Engeland. Geïnspi reerd door de populaire cultuur, test de kunst bereikbaar en jegrijpelijk worden voor ieder- De Popart haalt de banale, jriviale dingen of gebeurtenissen uit het dagelijkse leven uit hun context en verheft deze tot kunst. Museum 't Freulekeshuus, Eind- straat 8 te Venray, is open op woensdag, zaterdag en zondag van 2 tot 5 uur. Deze week meer over het werk van Betsie Kuijpers. Haar schilde rij heeft geen titel. Het is geschil derd met acrylverf in diverse tech nieken op mdf-plaat en meet 90 x 55 cm. Kuijpers is geïnspireerd door de elf kernen van Venray. Zij legde de link naar 11x11 van het carnaval. En dit bracht haar op het idee om een collage te maken die deze elf verenigingen uitbeel den. Hiervoor gebruikte zij ook de kleuren van carnaval. Hoewel alles in het Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon momenteel in het teken Staat van de verhuizing van het peneraal George C. Marshallmu seum uit Zwijndrecht naar Over loon, is het de museummedewer kers toch gelukt het tomerprogramma van start te laten gaan. Het zomerprogramma (bestaat uit rondleidingen buiten, rondleidingen binnen, dagelijks leven-vertellingen en voor de jeugd van zes tot elf jaar zijn er jumpy-vertellingen. Het Óver- iloonse museum, dat zijn poorten opende in 1946 ondergaat momenteel de grootste verande ring uit zijn geschiedenis. Cen traal in deze verandering staat de uitbreiding van de museumbebou wing met een hal van 10.600 vier kante meter, inmiddels goeddeels gereed, en de bouw van nieuwe entree en tussenbouw van 1300 Vierkante meter waarvoor nu de Voorbereidingen worden getrof fen. De grote nieuwe hal zal gro tendeels worden gebruikt voor het Generaal George C. Marshal lmuseum dat op het moment van fcwijndrecht naar Overloon wordt verhuisd. De Marshallcollectie, bestaande uit circa driehonderd jroertuigen, legt de nadruk vooral op de fenomenale inspanning die noet worden verricht om een )orlogsmachine te formeren, die ngezet moest kunnen worden )m de vrede te handhaven dan wel af te dwingen. Het accent ligt op de Tweede Wereldoorlog, maar er wordt ook aandacht besteed aan de Eerste Wereldoor log, de Koude Oorlog, Peacekee ping en andere relevante onder werpen. De collecties van Marshallmuseum en Overloon vul len elkaar uitstekend aan. Ondanks de drukke werkzaamhe den, bijna dagelijks rijden opleg gers met daarop militaire voertui gen het museum binnen, en de interne verhuizing die hieraan vooraf ging, is het toch gelukt de collectie van het huidige museum en alle museumfaciliteiten voor het publiek open te houden en dat blijft ook zo. Hier en daar wordt weliswaar wat geïmproviseerd maar de bezoeker die deze zomer Over loon aandoet krijgt zeker niet minder te zien dan voorheen, eer der meer. Gestaag bouwt zich namelijk de nieuwe collectie op: rond de honderd voertuigen zijn al gearriveerd. Deze constante aanvoer van opleggers met leger voertuigen geeft de inwoners van het dorp Overloon een beetje een D-Day-achtig gevoel. Het inrich ten van de immense nieuwe hal len wordt gestaag meer zichtbaar voor het publiek. Ook het zomer programma vindt gewoon door gang: van maandag_4 juli tot en met zondag 28 augustus, iedere dag om 11.30 uur en om 14.00 uur Jumpy-vertellingen voor kin deren van zes tot en met elf jaar. Jumpy is een. creatie van zuster Christa die eerder een boek over het tweetal Bas en Boris schreef. Bas en Boris ontmoeten in het museumpark een eekhoorn met pilotenhelm en parachute. Hij heet Jumpy. Tijdens de Jumpy- vertelling trekt de vertelster met een bolderkar vol spullen, waar onder Jumpy, het museum rond. Aldus ontstaat een speelse rond leiding die gemakkelijk qua lengte en niveau aan de groep en situatie kan worden aangepast. Ook is er elke dag vanaf 13.00 uur een rondleiding door De Veste (start bij de receptie). De Veste is het documentatiecentrum van het museum. Het laat verrassend veel facetten van het leven in de oor logsjaren zien, ook het dagelijks leven van de burgers. Verhalen uit het bestaan van toen worden vaak verteld aan de hand van authen tieke voorwerpen, wapens, uni formen en talloze gebruiksvoor werpen en documenten die zijn geëxposeerd. Van 13-00 tot 17.00 uur zijn er doorlopende vertellin gen over het dagelijkse leven, de schaarste waarmee men in de moeilijke oorlogsperiode te maken had en de inventiviteit waarmee men zich daar doorheen sloeg (locatie: de onderduikruim- te in De Veste). Op dinsdagen en donderdagen zijn er vanaf 13-00 uur buitenrondleidingen langs het zware militair materieel, waarin ook wordt ingegaan op de bijzon dere aspecten van het verzamelen daarvan (start bij de kassa). Iedere amateurschrijver kan needoen aan de dertiende chrijfwedstrijd om de Raadse- ige Roos van het Literair Café r'enray-regio. Wel dient men uiderling te zijn, woonachtig >f geboren in het zuiden des ands. Deelnemen kan met 'en gedicht en/of verhaal over en onderwerp naar keuze. Hen heeft tot eind september le tijd om in te sturen. De winnaars onder de deelne- nende schrijvers en dichters uit luid-Nederland en ook Belgisch imburg wacht de Venrayse roos, :en bronzen trofee voor zowel de categorie proza als poëzie. Bij )oëzie is tevens een publieksprijs, le Bij-prijs te winnen. Van deelne- ners (minimaal achttien jaar) fordt tien euro inschrijfgeld ver- i langd. Alle deelnemers ontvangen een bundel met het bekroonde werk van de prijswinnaars en een verdere selectie uit de inzendin gen. Publicatie vindt verder ook plaats op de website van de Ven rayse organisatie. Daar is het beste van voorgaande wedstrijden te lezen en ook in de jubileum bundel Raadselige Roos tien jaar, verkrijgbaar in de openbare bibli otheken in Brabant en Limburg. Voor de dertiende Raadselige Roos dienen gedichten in twintig- voud en verhalen in zesvoud voor 1 oktober ingezonden te worden naar Isabellahof 25, 5801 LD in Venray. De verhalen en gedichten moeten origineel zijn en niet eer der gepubliceerd. De jury krijgt de inzendingen naamloos onder ogen. Daarom dienen de oersona- lia (naam, (email)adres en tele foonnummer, geboortedatum en plaats) op een bijlage te worden bijgevoegd. Op verzoek worden inzendingen onder pseudoniem gepubliceerd. De winnaars wor den bekendgemaakt op zondag 22 januari 2006. Dan wordt ook de bundel Raadselige Roos 2005 gepresenteerd. Het reglement van de Venrayse schrijfwedstrijd wordt toegestuurd bij opgave van naam en adres via e-mail: schrijf- wedstrijden@literair-cafe- venray.nl of post: stuur een gefrankeerde en geadresseerde retourenvelop naar het wed strijdsecretariaat. Voor reglement, verdere informatie en winnaars van eerdere wedstrijden kan men op www.literair-cafe-venray.nl terecht. De bibliotheek Venray heeft op haar website www.obvenray.nl een pagina ingericht speciaal voor anderstaligen. Op deze pagina staan links naar een aantal buiten landse kranten zoals Arabische, Engelse, Iranese, Marokkaanse en Turkse kranten. Verder kan men linken naar het infopunt andersta ligen. Deze site bevat informatie voor wie vanuit een ander land naar Nederland komt en de Nederlandse samenleving wil leren kennen. Op deze site is informatie te vinden over onder andere voorwaarden en mogelijk heden voor een verblijf in Neder land, geldzaken, verkeer en ver voer, post, telefoon, werkgelegenheid en arbeidsom standigheden, onderwijs, cultuur en vrije tijd. De sites zijn gratis te raadplegen in de bibliotheek. Twee sites op de pagina voor anderstaligen zijn alléén in de bibliotheek te raadplegen. Het betreft Netnieuws en het Virtueel inburgeringsloket. Netnieuws is een digitale krant die moeilijk lezenden een mogelijkheid biedt om actuele krantenberichten te lezen op twee niveau's. Boven dien is Netnieuws een hulpmiddel om taalvaardigheid te oefenen en computervaardigheden aan te leren. Elke week wordt er een actueel krantenbericht van het ANP vereenvoudigd herschreven. Er zijn twee niveau's. Elk niveau is voorzien van tien vragen of een voudige oefeningen. Het Virtueel inburgeringsloket bevat basisin formatie over Nederland in ver schillende talen. Deze basisinfor matie bevat onderwerpen die van praktisch belang zijn voor migran ten, zoals werk, school, gezond heid, vervoer, papieren, huis en geld. De informatie wordt gepre senteerd in een mix van korte films, animaties, foto's databases, kaarten en korte, eenvoudige tekstblokken. De pagina voor anderstaligen is gratis te raadple gen op een pc in het leescafé van de bibliotheek. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS De Nederlandse Hartstichting comité Venray heeft een vacature voor een voorzitter. Als voorzit ter: leidt u vergaderingen van het comité en bereidt u deze voor, stelt u een jaarplan op voor de collecte en andere activiteiten, zorgt u voor een goede taakverde ling binnen het comité, ontwik kelt u samen met de andere leden van het comité ideeën voor lokale activiteiten en signaleert u moge lijkheden hiervoor. Verder zorgt u voor vertegenwoordiging van het comité bij lokale activiteiten en bij regionale en landelijke bijeen komsten van de Hartstichting. Herkent u zich hierin? U kunt goed leiding geven. U kunt men sen inspireren en u neemt graag initiatieven. Het leggen van con tacten gaat u goed af. U werkt doelgericht en u kunt goed dele geren. U bent in de periode van september tot en met juni maan delijks zo'n 4 tot 8 uur beschik baar. U bent enthousiast over het werk van de Hartstichting. Voor meer informatie kan men contact opnemen met het Steunpunt Vrij willigerswerk Venray, Marktstraat 8, 5801 BM Venray via tel. (0478)516995, e-mail: match.ven- rav@olanet.nl In de schouwburg van Venray vond de jaarlijkse afsluiting van het schooljaar plaats met een spetterende show met ouders, leerkrachten en leerlingen van groep 8 van basisschool De Land weert. Groot en klein lieten hun talen ten zien. Naast de vele bekende playbacknummers van dit moment waren er ook optredens uit de jaren 60. Alle leerlingen uit groep 8 ver zorgden hun laatste optreden met het regendans lied van Kabouter Plop. Ze brachten de hele zaal in beweging. Verder waren er dit jaar vijf live nummers die de show een speciaal tintje gaven. Geluk kig wilde de conciërge annex directeur op bezoek komen om het programma aan elkaar te pra ten. Als uitsmijter werd door het (YMCA) team samen met de hele zaal het vakantielied gezongen. In het kantoor van Synthese aan de Leunseweg in Venray kan men een nieuwe expositie bezoeken. De exposanten zijn Sjef Vermeu len, Jan Faessen en Jos Faessen. Sjef Vermeulen autodidact; "Gevoel en emotie zijn universele eigenschappen van mensen. Mijn werk is een metafoor om die eigenschappen vorm te geven. Poëzie is vaak het 'Leitmo tiv'." Vermeulen stelt onder ande re zijn schilderijen, houtsnijwerk en gedichten ten toon. Jan Faes sen fotografie; "Fotograferen is schilderen met licht. Fotograferen is voor mij ook het uitdrukken van een gevoel, een gemoedstoe stand. Door middel van het appa raat probeer ik dit vast te leggen, of beter gezegd te bevriezen in een momentopname. Het samen vallen van gevoel en moment is voor mij essentieel. Mijn voorkeur gaat uit naar landschaps- en natuurfotografie, met een grote voorkeur voor macrofotografie. Het vastleggen van die wonderlij ke en altijd weer verbazende wereld van het 'kleine'. Ik werk met Nikon apparatuur en voorna melijk diamateriaal." Jos Faessen fotografie "Sinds 1993 houd ik mij actief bezig met fotografie. Mijn streven is om bestaande objecten waar anderen achteloos aan voorbij zouden gaan op een dusdanige manier weer te geven dat het de aandacht van de kijker trekt. Ook vind ik het belangrijk dat een foto een bepaalde sfeer weergeeft. Dit geldt voor alles wat me boeit en intrigeert. De fotograaf zelf en niet zijn camera is het belangrijk ste element bij het fotograferen. De camera is als het ware de "getuige"van mijn waarnemin gen." De exposities bij Synthese zijn tijdens kantooruren te bezich tigen. Bij streekmuseum De Locht in Melderslo wordt op zondagmid dag 17 juli vanaf 14.00 uur voor de kinderen een theatervoorstel ling met in de hoofdrol Jan Klaas- sen, Katrijn, de slimme boef en de onhandige veldwachter gehou den. Daarnaast is er een ouder wetse scharensliep te bewonde ren die door de heer Biemans uit Bergeijck is gebouwd. Bezoekers mogen wat scharen of messen meebrengen om te laten slijpen. Accordeonduo De Vagebonden zorgt deze middag voor de muzi kale omlijsting. In deze tijd van het jaar beginnen de blauwe bes sen te rijpen. Daarom is het leuk om mee te doen met de blauweb- essenfietstocht. De fietstocht start om 11.00 uur vanaf De Locht. Het museum is alle dagen geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Slachtofferhulp Noord- en Mid den-Limburg/Zuid-Limburg is een vrijwilligersorganisatie die slacht offers opvangt na misdrijven en verkeersongevallen. In september start een nieuwe basistraining. Slachtofferhulp is op zoek naar mensen met het hart op de juiste plek, die goed kunnen luisteren, voldoende tijd hebben, die van afwisseling houden en flexibel zijn. Slachtofferhulp geeft de vrij willigers een uitgebreide basistrai ning, persoonlijke en intensieve begeleiding, een prettige collegia le sfeer, eigen verantwoordelijk heid, een ruim aanbod van des kundigheidsbevordering en een goede onkostenvergoeding. Belangstellenden kunnen via tel. 0900-0101 een informatiepakket- te aanvrapen Het afgelopen jaar heeft Volksuniversiteit Venray e.o. voor verschillende verande ringen gestaan. Na weken van voorbereiding en uitvoering was met ingang van 1 juli de verhuizing naar de nieuwe accommodatie in de Clockert in Venray een feit. Al dit werk is mede mogelijk gemaakt dankzij de inzet van vele vrij willigers en bedrijven die (vaak) pro deo of tegen zeer gereduceerde prijs, aan deze opknapbeurt hebben meege holpen. De Volksuniversiteit verheugt er zich dan ook op om in het komende seizoen in de nieuwe huisvesting weer vele (ex)cursis- ten te mogen begroeten, naast natuurlijk ook weer nieuwe gezichten. Tijdens de open dag op zaterdag 27 augustus opent wethouder L. Heidens van de gemeente Venray, de nieuwe accommodatie in de Clockert in Venray aan de Bergweg officieel. De open dag wordt gehouden van 11.00 tot 15.00 uur. Om de veran dering nog eens extra kracht bij te zetten heeft de Volksuniversiteit ook een nieuw logo Dit is via de landelijke vereniging ontwikkeld en wordt inmiddels door meer dan vijftig Volksuniversiteiten gebruikt. Het logo staat voor betrouw baarheid, veelzijdigheid, laag drempeligheid, toegankelijkheid, idealisme en plezier in leren. Ook het belang van internet voor de Volksuniversiteit wordt steeds groter en daarom is vanaf augus tus de website in een nieuw jasje gestoken en wordt het gebrui kersgemak vergroot. Deze meta morfose van de Volksuniversiteit is stapsgewijs gebeurd om de kos ten zo goed mogelijk in de hand te houden. Samen leren gaat beter dan alleen, samen doen is leuker dan alleen. Daarom kan iedereen, ongeacht vooropleiding of leef tijd, weer deelnemen aan interes sante en leerzame activiteiten: korte of lange cursussen, lezingen of workshops bij de Volksuniver siteit Venray e.o. in het seizoen 2005-2006. Het nieuwe programma is gratis af te halen bij gemeentehuizen, bibliotheken en andere instellin gen in de regio. Geprobeerd is om in te spelen op de wensen van cursisten en nieuwe trends. Ieder een kan wel iets naar zijn of haar gading vinden in een grote keuze aan activiteiten op het gebied van talen, algemene ontwikkeling, gezondheid en beweging, infor matica, kunst, cultuur en creativi teit. Naast bekende cursussen is er ook weer plaats gemaakt voor nieuwe activiteiten als, digitale videobewerking, thema-avonden over andere landen en culturen, excursies en lezingen. Tijdens de open dag is er ter gelegenheid van de opening, elk uur een loterij waarbij men kans maakt op een cursuscadeaubon, Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Cello-octet Conjunto Iberico is op zondag 17 juli vanaf 16.00 uur te gast bij de concertserie Klas siek op Locatie bij Cultureel Podi um Poepean in Ottersum. Dit in de muziekwereld unieke ensem ble is internationaal een begrip. De pers in onder meer Londen en Parijs schreef over de acht cellis ten: "Zij zijn de ontdekking van de jaren '90, tonen de perfectie van een strijkkwartet en combineren het volume van een klein kamer orkest met mediterrane harts tocht." Wereldmusici en -compo nisten, zoals Yo-Yo-Ma, Philip Glass en Rostropovitch zijn fan van deze gedreven musici, die onder leiding van oprichter Elias Arizcuren ieder concert tot een belevenis maken. Zowel de gren zeloze experimenteerdrang als de haast microscopische precisie zijn het visitekaartje van Conjunto Ibe rico. Meer dan zestig werken van de meest markante componisten van nu werden opgedragen aan dit cello-octet, waarvan de meeste werden vastgelegd op twaalf uit gebrachte cd's. Arizcuren maakte talloze bewerkingen van Spaanse en Zuid-Amerikaanse liederen. Naast optredens in vele Europese landen en op belangrijke festivals heeft Conjunto ook geconcer teerd in Azië, U.S.A. Zuid-Amerika en Canada. Op vrijdag 15 juli spe len ze in Madrid, op dinsdag 19 juli in het Concertgebouw, en op zondag 17 juli gaan ze Klassiek op Locatie laten genieten van een prachtig concert in Ottersum. Op het programma staan Danzas en El amor brujo van Manuel de Falla, Symphony for eight van Philip Glass en Fandango van Cristobal Hallfter. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij de VW- winkels Noord-Limburg en Roer mond. De kaartverkoop start een uur voor aanvang aan de kassa. Kijk voor meer informatie op www.klassiekonlocatie nl In Vredepeel vinden komend weekend voor de 47-ste keer de Vre defeesten plaats. Zaterdagavond speelt vanaf 21.00 uur het orkest swing. Zondag begint om 09.30 uur de plechtige mis. De kindermiddag begint om 14.30 uur met vele attracties en prijzen die te winnen zijn. Zondag- en maandagavond neemt M en M drive-in discoshow de muziek voor haar rekening. Maandag is de skisimulator de speciale attractie, terwijl de sportie- velingen dinsdag vanaf 13.00 uur kunnen voetballen op het sportveld. Vanaf 16.00 uur is er een springkussen voor de jeugd. Dinsdag avond is er dansen met het orkest Jersey in De Kleine Loef. Boekrecensie in Peel en Maas De Somalische Waris Dirie was pas vijf jaar toen haar moeder haar naar een oude vrouw in het bos bracht. Met een kapot scheermesje en zon der verdoving werd haar clito ris weggesneden. Waris verl oor het bewustzijn. Toen ze bijkwam, leed ze ondraaglijke pijn en kort daarop kreeg ze een zware infectie en had dagenlang hoge koorts. Waris Dirie overleefde het en vluchtte naar Europa. Maar velen van de 6000 meisjes die dagelijks slachtoffer zijn van besnijdenis, sterven. Andere meisjes hebben voor de rest van hun leven pijn tij dens de menstruatie of tijdens het plassen. Ondanks deze gruwelijke gevolgen wordt dit ritueel van besnijdenis nog steeds wereldwijd uitgeoefend uit naam van religie of traditie. Waris Dirie was geschokt toen ze ontdekte dat in Europa meer dan 500.000 meisjes afschuwelijk werden verminkt en dat jaarlijks duizen den meisjes het risico lopen te worden besneden. Niet ver weg in Afri ka, maar hier in de westerse wereld! In Onze verborgen tranen vertelt Waris Dirie over haar leven vanaf de dag dat ze haar zwijgen verbrak. Op persoonlijke, dramatische en gevoelige wijze schrijft ze óver 'female genital mutilation' in Europa: over haar ontmoetingen met slachtoffers en daders; over welke religi euze en culturele beweegredenen ten grondslag liggen aan deze ver minking; wie zijn de slachtoffers, wie zijn de daders; hoe is de wetge ving, en wat kunnen we ertegen doen? Onze verborgen tranen is in vele opzichten een schokkend boek, maar het is ook een boek vol kracht en hoop voor miljoenen vrouwen over de hele wereld. Waris Dirie verliet op veertienjarige leeftijd Somalië en vluchtte naar Londen, waar ze ontdekt werd als model. Ze verhuisde in 1991 naar New York. Sinds 1994 is ze speciaal ambassadeur van de Verenigde Sta ten tegen vrouwenbesnijdenis. Vanaf 2002 woont ze in Wenen. Ze public ?erde twee boeken: Mijn woestijn en Dochter van de nomaden. Onze verborgen tranen is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venrav. Priis: 19.95 euro.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19