30% KORTING ccewe» Venrayse schutters in finale OLS Vossen slaan massaal toe in Venray Ingezonden Uitvoering reconstructie kan door Samen richting' geven aan toekomst Venray Gino's steakhouse opent 15 juli Puppies Huisorkest op Veltumse dagen OP ALLES* OPHEFFINGSUITVERKOOP 25.000 euro voor t dagopvang ouderen Onderwijsprijs voor Marloes Philipsen Propaganda Match Recordpoging KVK XPS besteedt logistiek uit Gunhoek a 8 PEEL EN MAAS Donderdag 7 juli 2005 - Pagina 9 *zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG De voltallige gemeenteraad stemde ermee in 25.000 euro beschikbaar te stellen voor uit breiding van de dagopvang voor ouderen. Wethouder Emonts (PvdA) nam het voorstel over en beloofde er snel werk van te maken zodat de vierde groep al vanaf 1 januari 2006 van start kan gaan. De. drie groepen voor dagop vang van thuiswonende ouderen zitten momenteel vol. De wacht lijst is al opgelopen tot één jaar. Het college had de uitgave van 25.000 euro niet geraamd in de voorjaarsnota. Op aandringen van de raad gebeurt dat nu toch. De partijen wezen op het belang van sociale en licht therapeutische activiteiten voor ouderen. Het voorkomt en doorbreekt een iso lement en gezien de vergrijzing zal de vraag naar dagopvang alleen maar toenemen. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Dat Flextronics in de media rondbazuint zie ook www.start- flextronics.nl. dat het 500 flex- medewerkers zoekt, wil nog hele maal niet zeggen dat het werk voor 500 medewerkers heeft. Ten onrechte wordt bij het grote publiek die indruk gewekt. Dat is pure manipulatie, pure propagan da. Men had elk willekeurig ander getal kunnen noemen, bijvoor beeld 10.000, ware het niet dat men zich totaal ongeloofwaardig zou maken. Met een getal als 500 kun je de publieke opinie nog redelijk beïnvloeden en de valse indruk wekken dat het bedrijf zoiets als een banenmotor is. Schijn bedriegt. Dat is toch wel een absurde advertentie. Als een scholengemeenschap voor het komende leerjaar één eerste graads leraar Engels nodig heeft, roept zij toch niet bij voorbaat 500 sollicitanten op. Dat zou toch valse verwachtingen scheppen. Ik vind dat onbetamelijk gedrag. drs. Joep van de Pasch, Venray De Raad van State heeft woens dag een besluit over de zestig tegen het Reconstructieplan Noord- en Midden-Limburg inge stelde beroepen genomen. De uit spraak heeft geen gevolgen voor de voortgang van de reconstructie in Noord- en Midden-Limburg. Het plan is op hoofdlijnen geac cordeerd door de Raad van State. De meeste beroepen waren door veehouders ingesteld en gericht tegen de in het plan opge nomen zonering van de intensie ve veehouderij en dan met name de zogeheten extensiveringsge- bieden. Dat zijn de gebieden waar de bouwkavels van intensieve veehouderijen niet meer mogen worden uitgebreid. De Provincie had zich bij de begrenzing van de extensiveringsgebieden geba seerd op de in het Provinciaal Omgevingsplan Limburg (POL) opgenomen Provinciale Ecologische Structuur (PES). Veel veehouders waren het daar niet mee eens omdat zij meenden dat de PES uit het POL daarvoor niet voldoende was uitgewerkt. De Raad van State heeft nu echter besloten dat de Provincie zich in redelijkheid op de PES heeft mogen baseren. Ook is de Raad van State het met de Provincie eens dat de extensiveringsgebie den mede bedoeld zijn om de neerslag van ammoniak door vee houderijen op natuurgebieden te verminderen. Verder oordeelt de Raad van State dat alle beroepen die tegen andere onderdelen dan de zonering intensieve veehoude rij gericht waren, niet-ontvanke- lijk zijn. Het gaat daarbij om onderdelen als beleidswijzigin gen, stimuleringsmaatregelen of de financiering van de reconstruc tie. De Raad van State heeft echter ook wel enkele punten van kritiek op het plan. De Provincie wilde de bouwkavels van intensieve veehouderijen die doorsneden werden door de grens van een extensiveringsgebied nader bekij ken in een uitwerking van het Reconstructieplan. Dit had vol gens de Raad van State in het Reconstructieplan zelf moeten gebeuren. Verder vindt de Raad van State dat vormveranderingen van bouwkavels van intensieve veehouderijen in extensiverings gebieden in principe mogelijk moeten zijn als dit per saldo een verbetering van de omgevings kwaliteit tot gevolg heeft. Tot slot concludeert de Raad van State dat de bewindslieden van LNV en VROM goedkeuring hadden ver leend aan de in het plan opgeno men varkensvrije zones en tegelij kertijd de Provincie hadden gevraagd er geen uitvoering aan te geven. De Raad van State vindt dit tegenstrijdig en heeft de var kensvrije zones daarom vernie tigd. Met enkele aanpassingen van het Reconstructieplan kan aan de kritiekpunten van de Raad van State tegemoet worden gekomen. Voor een planaanpassing voor de intensieve veehouderijen waarvan de bouwkavel doorsneden wordt door de grens van een extensive ringsgebied is het meeste voorbe reidende werk reeds uitgevoerd. Voor wat betreft de varkensvrije zones hadden Rijk en Provincie al afgesproken deze uit het plan te schrappen. De gemeente Venray werkt aan het Ontwikkelingsperspectief, een nadere uitwerking van de strategische visie Venray 2015. Bij het opstellen van dat perspectief wil ze haar burgers zoveel moge lijk betrekken. Om samen richting te geven aan de toekomst van Venray. Daarom stonden vorige week de vier toekomstbeelden die zijn opgesteld in het kader van het Ontwikkelings-perspectief volop in de belangstelling. De vier scenario's zijn opge steld op basis van de strategische visie, een interne verkenningen ronde en drie verdiepingsgesprek- ken met deskundigen op het gebied van plattelandsontwikke ling, economische en maatschap pelijke ontwikkeling. De geschet ste beelden zoeken daarbij de uitersten op, zodat duidelijke keu zes kunnen worden gemaakt. Welke elementen van deze beel den zijn wenselijk voor de toe komst? En welke zeker niet? Vorige week maandag stond de gemeente met speciaal ingerichte kramen op de markt en tijdens de avondopenstelling ook in het gemeentehuis. Daarbij waren I medewerkers van de gemeente aanwezig om tekst en uitleg te geven over de toekomstbeelden. Het winkelend publiek en de bezoekers van het gemeentehuis kregen zo de gelegenheid de vier scenario's vrijblijvend te bekijken en hun reactie of mening erover te geven. Het Lagerhuisdebat twee dagen later in De Witte Hoeve trok zo'n zestig belangstel lenden. Na een welkomstwoordje van wethouder Emonts en een heldere uitleg over de vier beel den gingen de aanwezigen met elkaar in discussie. Dat gebeurde aan de hand van zes stellingen over onder meer leefbaarheid, werkgelegenheid, natuur en zelf redzaamheid. Een geslaagde avond, wat betreft de gemeente. Alle informatie die nu voorhan den is, verwerkt de gemeente in een doelstellingennota met meer concrete kaartbeelden. Die pre senteert de gemeente begin sep tember. Eind van het jaar moet het Ontwikkelingsperspectief klaar zijn. Kijk voor meer informa tie op de site van het Ontwikkelingsperspectief: www.toekomst.venray.nl. Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan hoopt op verrassing De Venrayse schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan doet zaterdag mee aan de tweede dag van het Oud Limburgs Schuttersfeest. De Venrayse schutters hebben zich zondag samen met 36 andere schutte rijen geplaatst voor de grote finale in Wessem. Het 'uit schieten' van het OLS 2005 begint zaterdag om 11.00 uur. In 1997 stonden de Venrayse schutters voor het laatst in de finale. Het Oud Limburgs Schuttersfeest 2005 werd zondag onder zeer drukkende weersom standigheden georganiseerd in Wessem. "De benauwdheid verg de vele slachtoffers en de optocht werd zelfs een halfuur onderbro ken om een persoon te reanime ren. Het talrijke publiek tijdens de optochtroutes zorgde voor een fantastische sfeer door veelvuldig te applaudisseren", laat voorzitter Bemie van Lierop weten. Het hoogtepunt van de dag begon natuurlijk met de schiet wedstrijden. De Venrayse schiet- commissie had dif jaar gekozen voor vernieuwing en liet twee schutters op het OLS debuteren: Pascal de Klein en Paul de Klein. Naast deze twee schutters werd het zestal compleet gemaakt door Henk de Klein, Sjaak van Rhee, Ron Linders en Giel Krijnen. De doelstelling voorafgaand aan de schietwedstrijd was het behalen van de eerste kavelrondes, wat betekende dat de Venrayse schut ters tweemaal achttien punten moesten schieten. Toen de 35 punten bereikt waren, was de spanning om te snijden: Venray was nog maar één schot af van de De Venrayse schutters plaatsten zich zondag voor de grote finale van het Oud Limburgs Sclmttersfeest, die zaterdag wordt gehouden in Wessem. eerste kavelrondes. Giel Krijnen kweet zich uitstekend van zijn zware taak en schoot ook het laat ste blokje naar beneden: de doel stelling was behaald! Na een lange pauze begonnen om 20.15 uur de kavelwedstrij den: vier rondes van 18 punten. 74 Verenigingen waren op dat moment nog in de strijd. Het Venrayse zestal bleek goed in elkaar te zitten. De ploeg bestond uit een mix van jong en oud en de schutters bleven feilloos schieten, terwijl veel concurrenten steekjes lieten vallen. Tegen 21.40 uur kwam de schietcommissie met de mededeling 'de wedstrijd te ver dagen tot komende zaterdag'. Een luid gejuich klonk op, want voor de tweede keer in de geschiede nis mag de Venrayse schutterij meedoen aan de eindrondes van het Oud Limburgs Schuttersfeest. Komende zaterdag om 10.30 uur worden de buksen opnieuw inge schoten en om 11.00 uur gaat het Venrayse zestal trachten om een zo goed mogelijk resultaat neer te zetten. Voorzitter Bemie van Lierop: "Wij hebben onze doel stelling gehaald om terug te komen, zaterdag gaan wij samen met grote OLS-namen, zoals Sint Urbanus Maasniel, Sint Sebastianus Eijs, strijden om de titel. De druk ligt bij deze vereni gingen en wie weet kunnen wij voor een kleine verrassing zorgen. Eén ding is zeker: Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray zal in Wessem gesteund worden door de schutterijen uit Noord- en Midden-Limburg en hopelijk ook door de Venrayse gemeenschap." Steeds meer leeggeroofde kippen- en konijnenhokken Sinds vier jaar mag er niet meer worden gejaagd op vos sen. Dat verbod geldt ook voor de gemeente Venray. De con sequentie is dat de vossen zich weer roeren en sinds kort toe slaan bij de mensen thuis. Ze halen konijnen en kippen uit de hokken, waarbij ze geen enkel dier sparen. "Op dit moment gaat het echt te ver, er moet iets gebeuren", vindt Camile Peters, beheerder van 200 hectare land in Merselo. Peters hoopt en verwacht dat het verbod binnenkort wordt opgeheven en het beheer op vossen weer mag beginnen. Al vier jaar doen vossen zich in dezelfde periode te goed aan de huisdieren van Venraynaren. In februari krijgen de vossen zes tot zeven jongen. Zij worden door de oude vos in bouwen geplaatst, van waaruit de oude vos op zoek gaat naar eten. Zodra het eten rondom de bouwen op is, zit er voor de vossen niets anders op dan op zoek te gaan naar eten bij de mensen Als de oude vos een tijd voor de jongen heeft gezorgd, zijn de jongen groot genoeg om zelf op jacht te gaan. En omdat er niet meer mag worden gejaagd op de vossen, komen er steeds meer dieren bij, ook in Venray. Peters: "Vóór de invoering van de wet tegen het beheer van vos sen, werden er jaarlijks zo'n zeventig vossen gedood in de gemeente Venray. Nu dat niet meer mag en de beesten nog steeds zes a zeven jongen krijgen, schat ik dat het aantal vossen in Venray is opgelopen tot zo'n 250. Dat is vragen om problemen. Mensen moeten ook gaan inzien dat jagen niet meer is wat het ïs geweest. Het jagen op wilde die ren gebeurt steeds selectiever. Dieren met een gebroken poot of ziekte worden als eerste afgescho ten, het gebeurt niet meer met willekeur." In de zomer begint de vos in verband met de korte nach ten al 's avonds rond een uur of negen met jagen, en gaat hij door tot een uur of vijf 's ochtends. Ze halen konijnen uit hokken en doden met gemak een twintigtal kippen, waarvan ze er drie of vier meteen opeten of meenemen, en de rest begraven om de dag erna op te halen. "De mensen die van achter hun bureau alle belangrijke beslissingen over dit soort zaken mogen nemen, gaan er vaak van uit dat vossen net als bijvoorbeeld buizerds zelfregulerend zijn. Dat houdt in dat een buizerd, zodra hij merkt dat er minder voedsel is, ook minder jongen zal krijgen. Een vos heeft dit instinct niet en daardoor zit er voor het dier niets anders op dan te gaan jagen op huisdieren verder weg van hun bouw." HEK VAN GAAS Als mensen in Venray kippen, konijnen of andere soorten dieren willen beschermen tegen vossen, dan moeten ze volgens Camile Peters een hek bouwen van gaas. "Dat hek moet minimaal twee meter hoog zijn. Verder is het ver standig om naast het hek een pad aan te leggen, van beton of tegels van minimaal één meter breed, zodat de vos er niet onderdoor kan graven. Maar houd er reke ning mee dat een hongerige vos over en door bijna elk hek kan. Dat is moeilijk tegen te houden. Ik raad mensen aan om hun hok ken zo goed mogelijk te beveili gen tegen de vossen. En de kos ten, die wegen vaak niet op tegen de emoties die loskomen als men sen zien dat een vos hun konijnen of kippen heeft gedood. Mensen zijn gehecht aan hun huisdieren. Bescherm ze dan ook goed, zeker nu de vossen op oorlogspad zijn." Vossen vormen ook een gevaar voor mensen. "Ze zullen niet snel uit zichzelf aanvallen, maar wor den door het gebrek aan voedsel wel steeds brutaler en agressie ver. Het is voor hen een kwestie van overleven. In Duitsland, zo'n honderd kilometer van Maastricht, lopen vossen rond met hondsdolheid. Zij zijn écht gevaarlijk. Zodra een mens dan wordt gebeten door een vos, zal hij eraan sterven. Gelukkig is dat hier nog niet het geval, maar ik hoop dat de Tweede Kamer niet meer al te lang wacht met het opheffen van het jachtverbod op vossen. Anders worden de proble men alleen maar groter." Op vrijdag 15 juli opent op de hoek Paterslaan-Langstraat Gino's Steakhouse. Venray krijgt daar mee voor het eerst een Steakhouse. "In het wat betere segment", laat initiatiefnemer Nen Vosse weten. Momenteel wordt er nog hard gewerkt om het restaurant gereed te krijgen. Aan de buitenkant krijgt het meer uitstraling. Inmiddels is het terras al afge schermd zodat de bezoekers wat meer privacy hebben. Het terras is voorzien van sfeervolle verlich ting en een spetterende waterpar tij Het restaurant biedt plaats aan tachtig personen. Gezelschappen tot 30 personen kunnen in een aparte ruimte gezellig onder elkaar vertoeven. Daar kunnen bovendien de terrasdeuren open. In die ruimte is een sfeervolle open haard gerealiseerd. In de andere ruimte heeft de bezoeker direct contact met de keuken en kan men zien hoe de koks de gerechten bereiden. "Gino's Steakhouse wordt zeker geen restaurant van ongelimiteerd spare-ribs eten", onderstreept Vosse de opzet van het restaurant. "Het wordt een restaurant voor gegrild eten, met een goed stuk vlees voor een leuke prijs. Denk daarbij aan een T-bone steak, een Argentijnse steak, entrecote, var kenshaas met overheerlijke sauzen en bijpassende garnituur. Maar je kunt er ook terecht voor een lekker stuk vis of gamba's en hebben we een speciale saladebar ingericht. Daarnaast zorgt Gino Belloni voor een mediterrane inslag. Aankleding en presentatie zijn daarbij essentieel", aldus Vosse. Voor de exploitatie van het res taurant heeft hij drie ervaren krachten in dienst genomen: Gino Belloni, Roy Werkman en Ilse van Melick. Het drietal werkte tot voor kort bij Taurus in Velden en ziet de nieuwe uitdaging in Venray wel zitten. "Gino heeft als kok ruime ervaring. Bovendien werken ze al enige tijd met elkaar samen", stelt Vosse. Gino's Steakhouse is zeven dagen in de week open vanaf 17.00 uur. De keuken is geopend tot 22.00 uur en het restaurant gaat om 24.00 uur dicht. Wilt u verzekerd zijn van een plaats of wilt u met een grotere groep komen, dan adviseren wij u om te reserveren. Bel 0478- 581869 of loop gezellig een keer tje binnen. Het team van Gino's Steakhouse (foto Hoedemaekers) Steunpunt Vrijwilligerswerk Venray zoekt voor het Vincent van Gogh Instituut vrijwilligers voor groepsactiviteiten. In onder ling overleg met de vrijwilligers- coördinator gaan de vrijwilligers samen met de bewoners diverse activiteiten ondernemen in groepsverband. De vrijwilliger bezoekt wekelijks een cliënt en gaat met hem of haar samen kof fie drinken, een praatje maken of wandelen. Van de vrijwilliger wordt vernacht dat hij tact en inlevingsvermogen bezit, gedul dig en flexibel is en affiniteit met de doelgroep heeft. Voor meer informatie Steunpunt Vrijwil ligerswerk Venray, Marktstraat 8. 5801 BM Venrav, tel. (0478) 516995. Het eerste gedeelte van de Veltumse Dagen staat voor zater dag 9 juli op het programma. Om 13-00 uur starten ruim 100 kinde ren met een spannende zeskamp op het speelterrein aan de Pettenmakerstraat. Omstreeks 16.30 uur vertrek ken alle zeskampdeelnemers onder aanvoering van Joekskapel Zuutjes An in een muzikale optocht naar het wijkcentrum, waar de playbackshow van start gaat. Tijdens de pauze wordt de einduitslag van de jeugdzeskamp bekendgemaakt en krijgt elke deelnemer een leuk aandenken. Voor nadere info over deelname aan de playbackshow kan gebeld worden met Door Vullings 510611 of Gerda van Lierop 510869. Deel 1 van de Veltumse Dagen wordt die dag afgesloten met een feestavond voor alle wijk bewoners vanaf 16 jaar. Het alom bekende Puppies Huisorkest staat garant voor een lekkere sfeer in het wijkcentrum. Iedereen die zin heeft in een gezellig avondje uit is daarbij dan ook van harte wel kom. De zaal is open vanaf 20.30 uur. Deel 2 van de Veltumse Dagen 2005 vindt vervolgens plaats op zondag 18 september, dit mede ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de wijkver- eniging. De activiteiten vinden die dag in zijn geheel plaats in en voor het Wijkcentrum Veltum. Op het programma staan tal van (spelactiviteiten voor de jeugd, alsook muziek- en dansoptredens voor volwassenen. De door het Inspecteur Hermans Fonds ingestelde onder wijsprijs De Kempel is dit jaar voor de eerste keer toegekend en wel aan Marloes Philipsen uit Overloon voor haar bijzondere prestatie tijdens het afstuderen aan Hogeschool De Kempel in Helmond (opleiding voor leraren basisonderwijs). De jury, bestaan de uit drie bovenschools managers, kwam unaniem tot deze voordracht op basis van haar inzet en actieve betrokkenheid bij het invoeren van coöperatief leren op basischool De Hommel in Venray. De onderwijsprijs, die'bestaat uit een oorkonde en een geldbe drag, is tijdens de officiële diplo- meringszitting in Het Speelhuis in Helmond uitgereikt door oud inspecteur basisonderwijs, Frans Hermans. Een eervolle vermel ding ontving Rob Christians voor zijn afstudeerstage aan het Dr. Kippenbergcollege in Helmond. Op maandag 11 juli gaat de 54ste editie van Kindervakantiewerk van start. In deze week zullen meer dan 900 kinderen bezig zijn met allerlei activiteiten in rondom het thema Glitter Glamour. Op vrijdag 15 juli zal Kindervakantiewerk de week afsluiten met een groot eve nement op het Schouwburgplein. De organisatie nodigt dan ook alle ouders, opa's en oma's en alle andere geïnteresseerden uit om vanaf 9.45 uur aanwezig te zijn op het Schouwburgplein. De meer dan 1000 kinderen en leiders samen zullen daar een speciaal lied gaan zingen dat voor KVW geschreven is. Dit gaan zij doen onder begeleiding van de Muziekschoolband. Met deze recordpoging gaat Kindervakantiewerk proberen het grootste kinderkoor van Venray te vormen. Direct na dit lied zullen de kinderen twee verschillende dansen gaan uitvoeren die zij geleerd hebben van Dansschool Janssen. Tijdens de festiviteiten zal er met een collectebus rondge gaan worden waarvan alle opbrengsten ten gunste komen van de CliniCIowns. De opbrengst van de collecte wordt bekend gemaakt na het oplaten van de bal lonnen voor de ballonwedstrijd rond 11.45 uur op de Grote Markt. Wil je meer informatie over Kindervakantiewerk, of wil je deel uitmaken van de organisatie, neem dan contact op met Erik van de Leur via info@kvw-venray.nl of 0478-515777. Door de explosieve groei en verdere optimalisatie van de bedrijven in Slowakije en China gaat XPS BV zijn logistieke activi teiten in Venray stopzetten en uit besteden naar een logistieke onderneming met internationale dekking. XPS gaat samenwerken met Frans Maas Expeditie BV, dat beschikt over een uitgebreid Europees netwerk gespecialiseerd in logistieke afhandeling. De ver zending van cartridges in Europa zal rechtstreeks vanuit de Slowaakse vestiging gebeuren. XPS BV, met zijn hoofdkantoor gevestigd op industrieterrein Keizersveld, behoort tot de groot ste producenten van 'compatible! printer- en tonercartridges in Europa. Outsourcing van de logis tiek betekent voor de locatie Venray een verlies van enkele arbeidsplaatsen. Nu productie en logistieke activiteiten volledig zijn ondergebracht in de buitenlandse vestigingen zal het concern zich in Venray steeds meer specialise-; ren in marketing sales en new technology. De Hoveniers ook voor uw tuin www.gunhoek.nl Venray 0478-571800

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9