30% KORTING ccewe» Cliënten GGZ werken in bosgebieden 121e editie fietsvierdaagse Oranjebuurt viert feest Politiek eist sportbeleid Business Dagen Noord- en Midden-Limburg OP ALLES* Groenstructuurplan OPHEFFINGSUITVERKOOP De Schatten van de Grote Kerk Iduna sluit de deuren Niets! €14,95 Sinds een klein jaar werkt een club enthousiaste cliënten van de GGZ groep Noord-en Midden Limburg locatie Venray naar volle tevreden heid in de bos- en natuurter reinen van Staatsbosbeheer en de gemeente Venray. In 2004 is vanuit Staatsbosbeheer en GGZ groep Noord- en Midden Limburg in Venray (voormalig Vincent van Gogh Instituut) het plan ontstaan om in het groene gebied te gaan samenwerken. Staatsbosbeheer beheerseenheid Horst kent sinds een aantal jaren een goede samen werking met cliënten van Groengroep De Wendel uit Grubbenvorst. Een enthousiaste begeleider van de GGZ-groep, Ted Gieling, nam contact op met Jan van de Ligt, opzichter bij Staatsbosbeheer Beheerseenheid Horst, en informeerde naar de mogelijkheden. Die beheerseen heid beheert namelijk vanuit Horst ongeveer 170 hectare natuurterrein binnen de gemeen tegrenzen van Venray. Het enthousiasme sloeg ovèr bij Jan van de Ligt en er werd samen besloten om de samenwerking gestalte te geven. Het grootste beheerareaal van de Beheerseenheid Horst (ongeveer 1500 hectare) ligt buiten de gemeente Venray. Aangezien de gemeente Venray eigenaar is van 1300 hectare natuurterrein, werd besloten de gemeente bij de samenwerkingsplannen te betrek ken. De bos en/of natuurterreinen van de gemeente Venray, worden beheerd door Stichting de Marke. Er werd contact gezocht met de beheerster van deze natuurterrei nen, Marion de Bresser. Ook zij was meteen enthousiast en de eerste afspraak werd gemaakt om de mogelijkheden te bekijken. Al snel besloten de drie partijen, Staatsbosbeheer, gemeente Venray en GGZ groep Noord-en Midden Limburg,- omTot actie over te gaan. De werkzaamheden vanuit de GGZ-groep werden als proef bij Staatsbosbeheer en stich ting de Marke aangepakt. Inmiddels werkt de GGZ-groep Noord-en Midden Limburg met een aantal personen een dag per twee weken in de natuurterrei nen van de gemeente Venray, in onder andere de Ballonzuilbossen, Boschhuizen, Paardekop of het Odapark. Een dag per twee weken verrichten ze *zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG Het openbaar groen van Venray staat sterk in de belangstel ling. Het gemeentebestuur wil daarom graag een beleidslijn uit zetten voor de toekomst van al het groen in Venray stad en de buitendorpen. Voor het ontwikkelen van een groenbeleid is het opstellen van een Groenstructuurplan het meest geëigende middel. Daarom heeft liet college een concept hiervoor vastgesteld dat ze vrijgeeft inspraak en reacties. Het groenstructuurplan vormt een goede basis om de ambi ties van het Ontwikkelings Perspectief verder uit te werken en de doelstellingen nader vorm te geven. Dit vertaalt zich naar concrete ontwikkelingsscenario's die invloed hebben op het openbaar groen. Enkele voorbeelden hiervan zijn de singelvisie, de aanpak van het groen in relatie met de stedelijke vernieuwing en de natuurlijke inpas sing van de dorpen in het landschap. Het concept beleidskader, vast gelegd in het groenstructuurplan, wordt vrijgegeven voor inspraak en reacties. Hierbij worden de wijk- en dorpsraden benaderd om eventu ele op- en aanmerkingen te kunnen plaatsen. Ook zullen de betrokken instanties en verenigingen (IKL, FVN Stichting de Marke) worden benaderd voor inspraak en reacties. Na de inzage- en reactietermijn het definitief beleidskader aan het college en de raad voorleggen ter vaststelling. Adres: Postcode en Woonplaats: Telefoon:Bankrekeningnummer: Ondergetekende machtigt Van den Munckhof bv om medio augustus eenmalig het bedrag van €14,95 van zijn/haar bankrekening te incasseren. wan dere tTTÏÏÏÏW fl 'W Ibv Handtekening: Het boek is na betaling vanaf dinsdag 30 augustus af te halen bij Boekhandel van den Munckhof Onder deze titel verscheen in Peel en Maas vanaf november 1988 een serie van 53 artikelen over de Grote Kerk. Samensteller van deze artikelen was Bernard Kruysen. Kruysen, ama teur-historicus had vooral in de na-oorlogse jaren tal van gegevens verzameld over de Grote Kerk en met name over de voorwerpen binnen deze kerk. In samenwerking met oud-jour nalist Gerard Schütte ontstond uiteindelijk een overzicht van de rijkdom, de geschiedenis en de kunsthistorie van de Grote Kerk. Naam: a 6 PEEL EN MAAS Donderdag 7 juli 2005 - Pagina 7 In samenwerking met het Lokaal Historisch Platform Venray werd besloten om de artikelen van Bernard Kruysen in boekvorm uit te geven. Een uniek document waarin niet alleen de schat ten van de Grote Kerk in beeld worden gebracht. Het is met name de cultuurhistori sche informatie die dit 128 pagina's tellende boekwerk tot een bijzonder boek maken. Een boek dat het verleden van Venray én het cul turele erfgoed dichter bij de mensen brengt. werkzaamheden bij Staatsbosbeheer in onder andere de Schadijkse bossen, Schuitwater, de Rouwkuilen of het Loobeekdal. De werkzaamhe den bestaan uit het vrijmaken en onderhouden van kikkerpoelen, het snoeien van wandelroutes en het plaatsen en verven van route paaltjes. Daarnaast wordt het ver- Samenwerking Venray wil dat het college geld vrijmaakt voor nieuw sport- en accom- modatiebeleid. Verzoeken van verenigingen voor uitbreiding van hun sportpark worden al jarenlang niet gehonoreerd omdat de kaders ontbreken. In eerste instantie wilde Jongerensoos Iduna in Oostrum sluit binnenkort de deuren. Het jongerencentrum kampt al gerui me tijd met dalende bezoekers aantallen. Met het wegblijven van de Oostrumse jeugd daalden ook de inkomsten. Waardoor het voor Iduna steeds moeilijker wordt het hoofd boven water te houden. Het bestuur heeft daarom beslo ten de soos te sluiten. Dorpsraadvoorzitter Joos Linskens heeft begrip voor het besluit maar betreurt het wel. "Jammer dat ze stoppen. Want er valt weer een activiteit en een ontmoetingsplek weg voor de jeugd in Oostrum." Iduna is gehuisvest in de oude watermo len. Dit is een monumentaal pand dat in eigendom is van de gemeente Venray. De dorpsraad hoopt dat het gebouw behouden blijft voor de Oostrumse gemeen schap. Wellicht dat de ouderen, die er voorheen ook gebruik van maakten, et kunnen terugkeren. "We zullen met de gemeente in overleg gaan over een alternatieve bestemming. De KBO heeft er inderdaad belangstelling voor", aldus Linskens. wijderen van opslag (kleine zaai lingen van bomen die zich er spontaan vestigen) in heideter- reintjes aangepakt, zwerfvuil opgeruimd, papierbakken onder houden, bosjes aangeplant en ongeregeldheden gemeld. De werkzaamheden gebeuren naar volle tevredenheid van Staatsbosbeheer en stichting de Samenwerking 140.000 euro uit trekken voor de bouw van vier kleedlokalen op sportpark De Vlies in Ysselsteyn. Maar daar kwam de oppositiepartij van terug. Gerrit Verkoeijen diende nu een amendement in om eerst een goed sportbeleid op poten te zetten. "Want we willen andere verenigingen niets tekort doen. Daarom moet er eerst beleid komen voordat we het geld voor Ysselsteyn beschikbaar stellen. Zodat niet achteraf zou blijken dat het niet nodig was. Iedereen moet krijgen waar ie recht op heeft", aldus Verkoeijen, die vond dat het college heeft gefaald en dat daar de sportclubs de dupe van zijn geworden. Het voorstel van Samenwerking haalde een meerderheid met steun van CDA, fractie Van de Vorle en WD. Het CDA deed eerst het voor stel om alvast 50.000 euro per jaar" beschikbaar te stellen. "Want naast Ysselsteyn zijn er meerdere verenigingen. Dan kunnen we ze allemaal een beetje helpen", zei Gerda van Stelten, die later dit amendement weer introk en mee ging met de oppositie. Wethouder Emonts (PvdA) was het ermee eens dat er eerst goed sportbeleid moet komen. Maar hij wees erop dat dit ook bij andere voorzieningen, zoals gemeen schapshuizen, het grote manco is. Zo heeft Castenray al herhaalde lijk verzocht voor een bijdrage in groot onderhoud van De )Vis. "Ik wil het daarom uitbreiden met andere voorzieningen. Ook in het kader van de nieuwe wet WMO", zei Emonts. Maar Gerrit Verkoeijen wilde Marke. Ook de GGZ-groep Noord en Midden Limburg is tevreden, hetgeen natuurlijk erg belangrijk is. De kans is groot dat u bij een bezoek aan een van de bovenge noemde natuurterreinen een grote gemotiveerde club mensen actief bezig ziet. Het is een unieke manier van samenwerking die het welzijn van een ieder beïnvloed. het, evenals de WD, alléén bij de sportclubs houden. "Want dit is al moeilijk genoeg. Het kan nooit goed gaan als we er ook gemeen schapshuizen aan vast gaan kop pelen. Dan gaat het nog veel lan ger duren." Emonts verklaarde dat sommige gebouwen zijn geprivatiseerd en andere weer niet. "Daar zijn we niet tevreden over. Er moet een duidelijk voorzieningenbeleid komen." Een meerderheid van de raad droeg het college op in de komende begroting geld op te nemen voor een herziening van het sport- en accommodatiebe- leid. Herinrichting na vijfjaar afgerond De stofwolken zijn opge trokken, de laatste stenen gelegd. Deze week wordt de herinrichting van de Oranjebuurt officieel afge rond. Oké, er moeten hier en daar nog wat puntjes op de i worden gezet, maar iedereen die de buurt een beetje kent weet: hier is de afgelopen vijf jaar hard gewerkt. Voor ruim 5 miljoen euro maar liefst heeft de Oranjebuurt een ware metamorfose ondergaan. En dus is het tijd voor een feestje, vond de gemeente Venray, om de herinrichting van de Oranjebuurt feestelijk af te sluiten. Zaterdag kunnen de bewoners van de Oranjebuurt van 16.00 tot 19.00 uur op het schoolplein van de Petrus' Bandenschool aan de Mgr. Ruysstraat genieten van een barbecue en van muziek van damesjoekskapel Van Toete noch blaoze. Voor de jeugd is er een ballonnenwedstrijd op touw gezet. Met oranje ballon nen, dat spreekt voor zich. Dat de Oranjebuurt in de loop der jaren erg betrokken is geraakt bij de herinrichting, is duidelijk uit het aantal mensen dat zich heeft aangemeld voor het feest. "Ruim 350 volwassenen en ruim 100 kinderen zijn van de partij", vertelt wethouder Driessen. "Het ontwerp is in nauwe samenwer king met de bewoners van de wijk tot stand gekomen. De herin richting van de Oranjebuurt is een schoolvoorbeeld van hoe het moet. De gemeente moet klantge richt werken en luisteren naar de wensen van de burger. Dit project is een voorbeeld voor andere pro jecten in de toekomst. Gebiedsgericht werken, de bur ger bij de plannen betrekken en goed communiceren. Zo krijg je interactie en betrokkenheid. Ook bij de herinrichting van de Oude Oostrumseweg, een van de vol gende grote projecten, willen we de bewoners nauw betrekken." KLANKBORDGROEP Maar zonder de inzet van de klankbordgroep was het voor de gemeente veel moeilijker geweest om de interactie tussen buurt, aannemer en gemeente op gang te brengen. Driessen wil met name van twee voortrekkers van de klankbordgroep de namen noemen: Marius Reijnen en Roland Heesbeen. "Zij vormden het hart van de klankbordgroep en hebben in hun vrije tijd bergen werk verzet." Heesbeen, die bena drukt dat veel meer mensen zich hebben ingespannen voor de klankbordgroep, beaamt dat de samenwerking met de gemeente - na een argwanend begin - in de loop der jaren steeds beter is geworden. "Er is flink gediscus sieerd over wat wel en niet moge lijk was. Niet alles is van een leien dakje gegaan, maar we zijn altijd in gesprek gebleven, er is weder zijds begrip ontstaan. De gemeen te is niet langer de boeman meer en de Oranjebuurt is echt 'onze buurt' geworden." Het belangrijkste is volgens Heesbeen dat iedereen zijn zegje heeft kunnen doen. Over onder meer de inrichting van de straten, riolering, verkeersmaatregelen, het groen en het Kolkplein, dat een totale facelift heeft onder gaan. "De lijnen waren kort, en er werd geluisterd naar de ideeën uit de buurt. Er is een wij- gevoel ont staan, zowel in de buurt als naar de gemeente toe. Natuurlijk zijn er altijd mensen die niet tevreden zijn, naar er was tenminste ruimte voor discussie." Over één ding zijn de wethou der en Heesbeen het eens: de Oranjebuurt is een stuk mooier, veiliger en rustiger geworden. De parkeeroverlast is minder, er is minder sluipverkeer en de riole ring is up-to-date, net als de ver lichting, de pleinen en de trot toirs. De sfeerbepalende karakteristieke bomen zijn voor het merendeel op verzoek van de bewoners gebleven en er zijn nieuwe bomen en planten geplant om de diverse straten aan te kleden. "Het heeft veel tijd gekost, maar over het resultaat is denk ik 99 procent van de men sen tevreden. Ik heb tot nu toe alleen maar positieve reacties gehoord", besluit Heesbeen. De Business Dagen voor Noord en Midden-Limburg worden gehouden op woensdag 21 en donderdag 22 september. Het streven is er naar om tijdens deze dagen nog meer Venrayse onder nemers gezamenlijk naar buiten te laten treden. Gedacht wordt aan een verdubbeling van het aan tal ondernemers. Venray heeft vorig jaar het goede voorbeeld gegeven. Het plein was een suc cesformule. Iedere bezoeker bleef er wel even hangen in het bruine café. Venray heeft een herkenba re positie tussen Venlo, Eindhoven, Duitsland en Arnhem/Nijmegen. Venray heeft de karakteristieken van het dorp se wonen gecombineerd met de genoegens van de stedelijke voor zieningen. Het ondernemerskli maat is progressief te noemen. Zoals gezegd floreert het Venray- plein tijdens de Business Dagen Noord- en Midden-Limburg. Met Peelse gemoedelijkheid worden er contacten onderhouden en net werken uitgebreid. Er is zelfs al het plan geopperd om voor de deelnemers aan de beurs een Business Club op te richten, een club die eenmaal per kwartaal bij elkaar zal komen. Deze ontmoe tingen zullen beurtelings plaats vinden in een grote plaats in Noord- of Midden-Limburg. Mocht men besluiten zich in te schrijven voor de beurs, dan stelt de organi satie een aantal gratis toegangs kaarten ter beschikking. Wie belangstelling heeft om dit jaar ook op het Venray-plein te staan, kan contact opnemen met Tim Offermans van SL Promotie Reclame via tel. (077)4759400), Marina Lutam van Atlantic Telecom via tel. (0478)555660) of Robert van Rijswijck van Rocom Telecommunicatie via tel. (0478)521000. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Dit boek verschijnt op 29 augustus 2005 De verkoopprijs bedraagt €17,50 Voorintekenen kan tot en met 22 augustus 2005. De prijs bedraagt dan Wilt u profiteren van deze aanbieding, vul dan z.s.m. deze bon in en stuur die naar: Boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68, 5801 BH Venray. De Venrayse fietsvierdaagse wordt dit jaar gehouden van dinsdag 26 tot en met vrijdag 29 juli, met als start sporthal De Wetteling aan de Zuidsingel in Venray. Dit spor tieve evenement beleeft dit jaar zijn 21e editie en voor de negende maal in eigen Venray's beheer. De circa 140 vrijwilligers, of medewerkers zoals voorzitter van de Stichting Fietsvierdaagse Venray Jan Kreutz ze noemt, gaan het geheel weer in goede banen leiden. Velen van deze medewer kers hebben reeds menige tijd aan het evenement besteed voordat er ook maar een trap is gedaan. Zoals de mensen van de route commissie die elk jaar weer trach ten nieuwe en uiteraard aantrek kelijke routes te maken voor de verschillende afstanden. De als experiment ingevoerde dertig kilometer blijft dit jaar gehand haafd Deze afstand wordt tradi tioneel veel gefietst door jeugdi gen met hun ouders of grootou ders. Dit jaar hebben de basis scholen in tegenstelling tot verleden jaar reeds vakantie als de fietsvierdaagse van start gaat. De eerste dag, dinsdag, gaat in ooste lijke richting met als doel Well. De kern van Well ligt direct aan de Maas. Deze routes leiden onder andere door het historische Maasheggen. Verdere beziens waardigheden op deze route zijn De Schaapskooi in Well en voor de zestig kilometerdeelnemers is bij het melkveebedrijf van de familie Zeegers de melkrobot in actie te zien. De tweede dag, woensdag, gaat in noordelijke richting met als grote rustplaats Sint Anthonis. De fietsers kmmen hier genieten tijdens hun pauze op het dorpsplein genieten van de Brabantse gastvrijheid .Tijdens deze tocht kan men genieten van de bekende Staatsbossen waar men oog in oog kan komen te staan met een kudde Schotse Hooglanders of Kempische heide schapen. De derde dag, donder dag, fietst men in zuidelijke rich ting naar Horst. Horst aan de Maas kenmerkt zich door zijn Limburgse gastvrijheid met een Bourgondisch karakter. Dit jaar is de grote rustplaats bij Streekmuseum De Locht in Melderslo. Op deze dag kunnen nu de der tig kilometerdeelnemers de melk robot in actie zien bij de familie Van Avoort te Horst en de vijfen veertig kilometerdeelnemers bij de familie Custers in Oirlo. De vierde dag, vrijdag, voert de fiet ser in westelijke richting met als doel Helenaveen. Tijdens deze rit kan men genieten van de natuur, de ophaalbruggen en de vele beekjes die hier ontspringen en stromen richting Maas. In Helenaveen kan men ook een replica van de Romeinse Gouden Helm, die in 1910 is gevonden, bezichtigen in het Dorp Service Centrum. De routes staan duide lijk beschreven en worden ook nog voorzien van pijlen. Bij pech onderweg staat een reparatieteam paraat om gedupeerden te hel pen. Om dit vierdaagse fietseve- nement veilig te laten verlopen worden de deelnemers op gevaar lijke oversteek plaatsen over gezet door verkeersregelaars. Omdat de wetgever aan dit soort evenementen de voorwaarde ver bind dat deze vrijwilligers zijn opgeleid voor deze taak zijn er vorig jaar. Tijdens deze vier dagen geeft de Stichting Fietsvierdaagse Venray traditioneel een goed doel (stichting of vereniging) de gele genheid om hun kas of project een financiële injectie te geven met het Rad van Avontuur. Dit jaar is dit goede doel De Zonnebloem, afdeling de Burggraaf in Venray. Elke dag draait het Rad van Avontuur voor deze Stichting terwijl de deelne mers zich nader kunnen laten informeren in de speciale stand over het werk van deze afdeling. Op dinsdag 26 juli wordt om 9.00 uur op de parkeerplaats bij sport hal De Wetteling in Venray dit vierdaagse fietsevenement offi cieel geopend. De openingshan deling wordt verricht door Jan Kreutz, voorzitter Stichting Fietsvierdaagse Venray, Sjang Volleberg, recentelijk koninklijk onderscheiden en wethouder Mathieu Emonts. Informatie over de fietsvierdaagse telefonisch bij 0478 -588355. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij VW- kantoren in de regio of op een stand tijdens de Venrayse week markt op maandag 11, 18 en 25 juli. Op vrijdagmiddag 29 juli wordt de Fietsvierdaagse 2005 feestelijk afgesloten met onder meer de verloting van een fiets onder de voorinschrijvers. Deelnemers kunnen vier, drie, twee of een dag meedoen aan de fietsvierdaagse. Meer informatie is te zien op www.fietsvierdaagse- venray.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7