Jury Entente Florale bezoekt Venray Bewaker van een ïbijzonder cultureel erfgoed 20% KORTING cce»e» Fraude met overschrijvingskaarten Venray in cijfers 2005 Horecaplein een stap dichterbij Venray steunt kennisontwikkeling agribusiness OP ALLES* OPHEFFINGSUITVERKOOP De Schatten van de Grote Kerk €14,95 125 125 Verbod op roken En Bloc igin lEEL EN MAAS Donderdag 30 juni 2005 - Pagina 7 ray) Op vrijdag 8 juli is de jury Entente Florale Nederland ,p bezoek in de gemeente tenray. Tijdens een 6,5 uur [urend bezoek krijgt de jury gedegen inzicht in het n- en natuurbeleid van de :meente waarbij ook uitge- ireid wordt gekeken hoe het leid in de praktijk wordt uit- roerd. De jurering van de steden en irpen die zich hebben aange leid voor de competitie |Groenste stad en dorp van [ederland 2005' is op 27 mei van start gegaan in de gemeente 'interswijk. De juryronde wordt afgesloten met een bezoek aan Dordrecht op 19 augustus. Dit jaar doen tien plaatsen mee aan de ver kiezing van groenste stad en eeigroenste dorp van Nederland. In de categorie 'steden' (plaatsen met meer dan 15.000 inwoners) zijn dat Amstelveen, Dordrecht, 's- Gravenzande (gemeente lurtjf Westland), Nuenen, Venray, trvai Winterswijk en Zwolle. In de cate gorie 'kleine steden en dorpen' strijden Beesd (gemeente Geldermalsen), Eersel en Wijhe (gemeente Olst-Wijhe) om het goud. De winnaars van de nationa le competitie vertegenwoordigen in het daarop volgende jaar Nederland in de Europese Entente Florale. Aan deze Europese groene manifestatie nemen 11 landen deel. Dit jaar wordt Nederland ver tegenwoordigd door 's- Hertogenbosch en Oosterbeek (gemeente Renkum). Entente Florale is een groencompetitie waarin dorpen en steden kunnen meedingen naar de titel 'Groenste stad en Groenste dorp'. Bij deze competitie spelen criteria als goed aangelegde en onderhouden groenvoorzieningen en een goed evenwicht tussen oorspronkelijk natuurlijk en cultuurlijk groen een belangrijke rol. Goed groen heeft immers een grote invloed op de leef- en werkomgeving voor de inwoners en de toeristische, socia le en economische aantrekkings kracht van een gemeente. Ook bij de oplossing van geluidshinder en luchtverontreiniging kan groen een belangrijke rol spelen. De jurering is opgedragen aan de onafhankelijke Vaste Keurings Commissie (VKC). Deze instantie is gespecialiseerd in de keuring van tuinen, groenvoorzieningen en sierteeltpresentaties. De jure ring wordt uitgevoerd door het VKC-comité Entente Florale Nederland, dat is samengesteld uit tuin- en landschapsarchitecten, hoveniers, gemeentelijke groen- managers en (beleids)medewer- kers op het gebied van de ruimte lijke inrichting en milieu. Sinds 2001 participeert het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit in de Nationale competitie van Entente Florale Nederland. Het doel daarvan is het geven van een extra stimulans aan de natuur ontwikkeling en natuurbehoud, in en voor gemeenten. Dit in samen hang met de taken van de gemeen ten inzake de ontwikkeling en behoud van goed openbaar groen. Op 12 oktober wordt bekend gemaakt welke plaatsen zich het groenste dorp en de groenste stad van Nederland 2005 mogen noe men. Dat gebeurt tijdens de offi ciële prijsuitreiking in Venlo, die door de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, de heer Dr. C.P. Veerman zal worden verricht. De nummers 1, 2 en 3 krijgen respectievelijk een deelna mecertificaat met een gouden, zil veren of bronzen ster. Daarnaast ontvangen de winnaars van goud elk 5.000, de winnaars van zil ver elk 2.500 en de winnaars van brons elk 1.250. Alle overi ge deelnemers ontvangen een cer tificaat van Entente Florale Nederland. Verder is er voor alle deelnemers een gedetailleerd jury verslag met de opmerkingen en aanbevelingen, die aan de hand van de keuringscriteria zijn gemaakt. De winnaars van de nationale competitie uit de twee categorieën vertegenwoordigen volgend jaar Nederland in de Europese Entente Florale. Het doel van de Entente Florale is het zowel nationaal als interna tionaal onder de aandacht bren gen van het belang van goede groenvoorzieningen. Wetenschappelijke onderzoeken in binnen- en buitenland hebben aangetoond dat burgers veel belang hechten aan goed aange legde en onderhouden groenvoor zieningen in hun directe leefom geving. Goede groenvoorzieningen in stad en dorp verhogen de waarde van de woningen en hebben een positie ve invloed op de gezondheid, de veiligheid en het sociaal gedrag. Daarnaast verhoogt goed aange legd en onderhouden groen de toeristische aantrekkingskracht van de gemeente. De praktijk bij verscheidene gemeenten die aan de Entente Florale hebben meege daan, toont aan dat de speciale fiets- en wandelroutes gretig aftrek vinden. Investeren in groen levert zo ook een economische meerwaarde op. Harry Linskens bezit unieke collectie traditionele kledingstukken Hij noemt het zelf een uit de hand gelopen hobby. En dat is nog een eufemisme. Harry Linskens verzamelde meer dan zevenhonderd genummerde raditionele kledingstukken uit Ie jaren 1840-1930, hij bezit een collectie poppen gekleed in de klederdracht uit die jaren, en door hem gerestau reerde authentieke mutsen bevinden zich in musea in heel Nederland. De 73-jarige Linskens praat met zo ontzettend veel liefde over zijn >assie, dat de woordenstroom blijft vloeien. Als hij praat over res taureren, dan noemt hij in één adem het Limburgs museum, het Openlucht museum in Arnhem, de Locht in Melderslo, Nostalnu in Susteren en een Heidens museum. Allemaal musea die mutsen bezit ten die hij heeft gerestaureerd. "De meeste mensen hebben geen flauw idee wat er bij zo'n proces komt kijken. Geloof me: het is een hele klus. Zo komt er bijvoorbeeld :en museum bij mij op bezoek met een antieke muts, met de vraag of ik die muts kan restaure ren. Dan moet de muts eerst uit elkaar worden gehaald, worden gewassen, gestreken en gesteven, geplooid wanneer dit nodig is, en dan opnieuw in elkaar worden gezet op een zo authentiek moge lijke manier." Harry Linskens leerde jaren geleden deze technieken van de toen 96-jarige mevrouw Boutet, die het restaureren van mutsen nauwkeurig op papier heeft vast gelegd. Naast mutsen restaureert hij ook andere kledingstukken. "Meestal bestudeer ik foto's, doodsprentjes of gravures, en pro beer ze dan zo nauwkeurig moge lijk na te maken. Daar ben ik al ruim 30 jaar mee bezig. Ik ben de enige in Limburg die dit werk op deze manier nog voortzet." Hij doet dit werk onder de vlag van de Stichting Pelerine en Toer, een gezelschap dat bestaat uit acht mensen. Vier mannen en vier vrouwen die samen het hele land doorreizen voor nationale shows, en die regionaal lezingen verzor gen. Bij zo'n lezing of show wor den bepaalde klederdrachten geshowd en wordt er uitleg gege ven over elk onderdeel van de out fit. SIERADEN Naast de unieke verzameling kledingstukken, bezit Harry Linskens ook een collectie pop pen. Deze poppen, ongeveer 35 stuks, zijn traditioneel gekleed. De kleding werd gedragen bij ver schillende omstandigheden. Zo dragen de poppen werkkleding, rouwkleding, zondagse kleding of bijvoorbeeld bruidskleding. "Al deze kleding is gemaakt van antie ke stof. Het unieke aan deze pop pen is dat ze originele sieraden van goud dragen." De poppen zijn zeer bijzonder. Toch is Harry Linskens het meest trots op zijn waardevolle collectie mutsen. "Ik verzamel deze antieke mutsen, die vaak zijn voorzien van kant, omdat ik ervoor betaal of ruil tegen andere mutsen. Ik heb ooit een keer enkele dozen met mut sen gekregen van een echtpaar dat uit de boerderij moest omdat ze te oud waren. Ze wisten niet wat ze met de mutsen aanmoesten. Daar zaten waardevolle exemplaren tussen." Harry Linskens koestert de wens om een boek over zijn werk uit te geven. Hij heeft al die jaren nauwkeurig bijgehouden wat voor stoffen er gebruikt zijn, en er zijn foto's, en hele manuscripten vol informatie. Linskens heeft zijn schrijfwerk aan de bekende auteur Ton van Reen laten zien. "Hij was zeer enthousiast en vond dat het moest worden uitgegeven. Hij heeft mij toen een adres van een uitgeverij gegeven, maar vlak daar na heb ik allerlei problemen gekregen met mij heup en is het uitgeven er helaas niet meer van gekomen." Het perfecte plaatje van iemand in klederdracht? "Het is voor mij pas perfect wanneer je er een schilderij uit die tijd naast kimt houden, en je het idee hebt dat de persoon in klederdracht uit het schilderij is weggelopen." In de museumboerderij in Schagen staat tot november een tentoonstelling geprogrammeerd, waar zevenentwintig topstukken van Linskens' verzameling te zien zijn. *zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG De Bovenregionale Recherche Zuid-Nederland heeft afgelopen maandag tij dens een grote landelijke actie zeven verdachten aangehou den in verband met grootscha lige fraude met overschrij vingskaarten. Zij zijn in verzekering gesteld. Vorig jaar kreeg regiopolitie Zeeland een opvallende stijging van aangiften door particulieren en bedrijven van fraude met over schrijvingskaarten. Al gauw bleek dat de fraude in meerdere zuidelij ke politieregio's plaatsvond en door een landelijk opererende cri minele organisatie werd gepleegd. Dit gaf aanleiding voor de Bovenregionale Recherche Zuid- Nederland om een uitgebreid rechercheonderzoek te starten. Tijdens het onderzoek bleek dat de dadergroep landelijk opereerde en dat de omvang van de fraude enorm was. Op grote schaal wer den gegevens op overschrijvings- kaarten vervalst en werden (veelal grote) bedragen gestort op de bankrekeningen van de verdach ten. De bankrekeningen zijn ver moedelijk met valse identiteitsbe wijzen aangevraagd. Het is niet uitgesloten dat voor een totaalbe drag van ruim 1.500.000,= is gefraudeerd, waarvan een groot gedeelte daadwerkelijk kon wor den geïnd. De aangehouden ver dachten, variërend in leeftijd van 20 tot 47 jaar, zijn afkomstig uit Nigeria, Kongo en Angola. De meeste verdachten zijn (uitgepro cedeerde) asielzoekers en beschik ken veelal over valse identiteitsbe wijzen. Er is één Nederlandse vrouw aangehouden. De aanhou- Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS dingen zijn rustig verlopen. Tijdens doorzoeking van de woningen van de verdachten zijn pinpasjes, (vermoedelijk valse) identiteitsbewijzen, computers en een grote hoeveelheid overschrij vingskaarten aangetroffen. Bovendien zijn er diverse goede ren aangetroffen om kaarten te vervalsen. Alle goederen, alsmede drie auto's van de verdachten, zijn in beslag genomen. De verdachten worden donderdag geleid voor de Rechter-commissaris. Naar ver wachting zullen binnenkort meer dere verdachten worden aange houden. De actie van maandag, waarbij 100 politiemensen zijn ingezet, is uitgevoerd in samenwerking met de politiekorpsen Amsterdam- Amstelland, Zaanstreek-Waterland, Utrecht, Groningen, Brabant Noord en Brabant Zuid-Oost, de Immigratie- en Naturalisatie-dienst, Vreemdelingenpolitie, Bureau Landelijke Fraude, Interpay en de Nederlandse Vereniging van Banken. Onder deze titel verscheen in Peel en Maas vanaf november 1988 een serie van 53 artikelen over de Grote Kerk. Samensteller van deze artikelen was Bernard Kruysen. Kruysen, ama teur-historicus had vooral in de na-oorlogse jaren tal van gegevens verzameld over de Grote Kerk en met name over de voorwerpen binnen deze kerk. In samenwerking met oud-jour nalist Gerard Schütte ontstond uiteindelijk een overzicht van de rijkdom, de geschiedenis en de kunsthistorie van de Grote Kerk. In samenwerking met het Lokaal Historisch Platform Venray werd besloten om de artikelen van Bernard Kruysen in boekvorm uit te geven. Een uniek document waarin niet alleen de schat ten van de Grote Kerk in beeld worden gebracht. Het is met name de cultuurhistori sche informatie die dit 128 pagina's tellende boekwerk tot een bijzonder hoek maken. Een boek dat het verleden van Venray én het cul turele erfgoed dichter bij de mensen brengt. Dit boek verschijnt op 29 augustus 2005 De verkoopprijs bedraagt €17,50 Voorintekenen kan tot en met 22 augustus 2005. De prijs bedraagt dan Wilt u profiteren van deze aanbieding, vul dan z.s.m. deze bon in en stuur die naar: Boekhandel van den Munckhof, Grotestraat 68, 5801 BH Venray. Naam: Adres: Postcode en Woonplaats: Telefoon: Bankrekeningnummer: Ondergetekende machtigt Van den Munckhof bv om medio augustus eenmalig het bedrag van €14,95 van zijn/haar bankrekening te incasseren. wara riemfTTTTTÏTJ NiMlbv Handtekening: Het boek is na betaling vanaf dinsdag 30 augustus af te halen bij Boekhandel van den Munckhof f Het college van B en W van Venray heeft het statistisch jaar boek Venray in cijfers 2005 vast gesteld. Ten opzichte van het vorige jaarboek is dit jaarboek aangevuld met specifieke bevol kingsgegevens over geboortes naar leeftijd van de moeder, over- lijdens naar leeftijd, migratie naar richting in 2004 en inwoners naar leeftijd en geslacht (tabel 4 t/m 7). De informatie over woningen is uitgebreid met weergave naar bouwjaar, inhoud, type woning en huurwoningen. De bevolking van Venray groeit langzaam, het geboorteoverschot is 156 en het migratiesaldo is -93, wat resulteert in een bevolkingsgroei van 51 personen. Het jaarboek geeft een beeld van de ontwikkelingen in de Venrayse samenleving en geeft informatie op wijk- en dorpsni veau. Het is bedoeld om bestuur, beleidsmakers maar ook burgers, bedrijven en instellingen te onder steunen bij het nemen van beleidsbeslissingen. Het jaarboek vervult een belangrijke functie bij het verstrekken van statistische informatie zowel in- als extern. Daarnaast is het een leidraad bij het formuleren van vragen naar meer gedetailleerde informatie. Het jaarboek dient als informa tiebron van de meest gevraagde cijfers. In de toekomst zal dit ver der worden uitgebreid en aange vuld. Het jaarboek Venray in cij fers 2005 is beschikbaar via de website www.venray.nl. Het jaar boek kan op verzoek en tegen betaling van 10,- (inclusief por tokosten) worden toegezonden. De inrichting van de Grote Markt als horecaplein komt een flinke stap in de goede richting. Dinsdag besloot het college deels tegemoet te komen aan de wensen van de horecaondernemers. Het ide aalbeeld van het complete horecaplein, waarvoor de straat moet worden omgelegd, is nog toekomstmuziek. Begin deze maand sloegen de horecaondernemers op de trom. Ze zochten de publiciteit en orga niseerden op zaterdag 4 juni een ludieke demonstratie om aan dacht te vragen voor het horeca plein. De horeca was boos op de gemeente omdat er na jarenlang praten nog steeds niets bereikt is. Wethouder Driessen (CDA) zegde toe op korte termijn aan enkele wensen tegemoet te zullen komen. De cafés 't Upke, de Uitmarkt en de Klokkenluider mogen hun terras voortaan uitbreiden tot aan de goot van de straat. De pomp, die nu voor de Klokkenluider staat, wordt verplaatst naar zijn vroegere plek meer centraal op het plein. Komend najaar worden er twee grote bomen op de Grote Markt geplant. Het kunstwerk op de kop van de Grotestraat wordt verplaatst, zodat extra ruimte ont staat voor het terras van de toe komstige horecazaak in het oude raadhuis. De gemeente Venray wil deel nemen in het bedrijf Knowhouse BV, dat zich richt op de stimule ring van de kennisontwikkeling in de agrarische sector. De gemeen te doet dit door aandelen van het bedrijf te kopen. Wethouder Lei Heidens, Economische Ontwikkeling: "Daarmee bevorde ren we de vernieuwing van de landbouwsector." Ook betaalt Venray een entreegeld en stelt het een achtergestelde lening ter beschikking. In totaal kost de deelname de gemeente circa 24.000 euro. Venray is de derde gemeente die besluit tot deelna me. Eerder sloten de gemeenten Horst aan de Maas en Venlo zich al aan bij Knowhouse. Venray heeft begin dit jaar in zijn strategi sche visie aangekondigd de her vorming van de landbouwsector tot een kennisintensieve bedrijf- De Sector veiligheid van de Politie Limburg Noord heeft de burgemeesters in de regio Noord- en Midden Limburg geadvi seerd met onmiddellijke ingang een verbod op roken en open vuur af te kondigen in bossen, heide- en natuurgebieden en andere terreinen met brandbare gewassen. De gemeente kun nen dit regelen middels hun APV (Algemene Plaatselijk Verordening) of BBV (Brandveiligheidsverordening). Dit advies is ingegeven door de droge situatie in deze gebieden. Tot op heden is het aantal branden in het buitengebied beperkt geble ven. Door deze verordening en de medewerking van het publiek hoopt de sector het aantal branden verder ook beperkt te houden. Blokfluitensemble En Bloc uit Venray speelt een breed repertoire. Momenteel is het ensemble bezig met het instuderen van nieuwe stuk ken en nieuwe leden zijn daarbij van harte welkom. En Bloc repeteert op woensdagen van 20.00 tot 22.00uur. Informatie is verkrijgbaar via tel. (0478)589 stak te willen stimuleren. De gemeente is van mening dat Knowhouse dat in 2003 is opge richt, hier een positieve rol bij speelt. Het bedrijf is opgericht op initiatief van bedrijfsleven, kennis instellingen en overige instanties als LLTB. LIOF, Rabobank en gemeenten. Knowhouse helpt ondernemingen in de agrarische sector die behoefte hebben aan kennis op een bepaald gebied, Behalve het zoeken naar een geschikte kennisleverancier, begeleidt Knowhouse de onder nemer en zorgt het ervoor dat de resultaten ook daadwerkelijk wor den toegepast. De gemeenteraad van Venray praat op 27 september over het voorstel. Vervolgens moeten Gedeputeerde Staten van Limburg nog goedkeuring verlenen. RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Vlbp Support dakwerken V.O.F/ Stationsweg 124B .Venray-Oostrurn,

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7