uzikaal de wereld net Nicole Franken 125) Heropening basisschool Veulen «'üa* Koester uw monument MET KORTINGEN TOT 60% VENRAY GROTESTRAAT 49 )AMES HEREN KAPSALON rhair.nl v5pC?VT Nike Total 90 III 44 Honderdzesentwintigste jaargang - week 26 - donderdag 30 juni 2005 fboren Ysselsteynse zingt en danst in nieuwe familieshow EN-MAAS En avondje uit. Eten, drin- gezellig bijkletsen. Met tis een professionele show. dat? Ja, dat kan. Met ang van deze week draait het Meerdal in Horst- erica en in het Heijderbos Heijen de nieuwe familie van Center Pares, ierhalf uur lang muziek, s en toneel, verzorgd door gezelschap getalenteerde ervaren dansers, zangers acteurs uit heel Zuid- derland. Onder hen ook de loren en getogen elsteynse Nicole Franken die in de show vol met reldmuziek danst en zingt. en wens ging zo toch in ver ing voor Franken, die thuis op boerderij in Ysselsteyn als jong sje vaak dagdroomde over sen, zingen, shows, acteren, ir nooit de stapte zette om een oepsopleiding te volgen. Als dewerkster van de souvenir- ïkel van het Meerdal belandde nim drie jaar geleden alsnog in professioneel entertainment- Q. laar cv zal meerdere pagina's liaan. Nicole Franken probeer- een rits opleidingen en beroe- uit, maar kwam telkens weer |de conclusie: 'dit is toch niets rmij'. Van bloemschikken tot appersschool, van het wer- in de horeca tot receptionis- Haar hart bleef kloppen voor rtainment, maar meer dan hobby was het jarenlang niet. meisje thuis op de boerderij mde ik van dansen. Maar ja, en in Ysselsteyn, dat kon niet. Als meisje ging je paard- n of korfballen. Ik heb ook rfbald, bij de Peelkorf in Isteyn. Ik was daar niet voor wieg gelegd. Ik wilde dan- oen ik 16 was, ben ik gaan jèn en volgde ik balletles in y. Geweldig. Ik maakte deel van de showdansgroep, ik de jazzballet, ik trad op in Qn's dinnershows, ik kreeg Kortom: als ik maar kon igen, dansen en acteren, dan is het goed." SOUVENIRWINKEL ien beroepsopleiding in de hting dans en muziek volgde ze t "Dat is lastig als meisje op boerderij in Ysselsteyn. Ik d twee grote dromen: dans en iziek enerzijds, en kleine dieren derzijds. Voor dans en muziek s de dichtstbijzijnde opleiding Tilburg, voor de verzorging van dieren moest ik naar rneveld. Mijn ouders zeiden: ns en muziek, hou dat maar als bby aan. En leer een echt vak'. na de mavo ging ik op zoek ar een 'echte' baan. Maar ik st niet wat ik wilde. Ik heb van cs uitgeprobeerd, maar ik kon jn draai nergens vinden. De ipersschool in Helmond heb ik emaakt, maar daarna wist ik k zeker dat ik niet als kapster de werken." Een vacature voor de souvenir- nkel in het Meerdal in Horst- ïerica bracht twaalf jaar gele- n uitkomst. "Het Meerdal zocht nand. En ik wilde dat wel uit keren. En het beviel me ima. Eindelijk had ik een job ronden die bij mij paste, arnaast werkte ik bij het :erdal ook als hostess, receptio- üe, in de huishoudelijke dienst viel ik in bij andere winkels bij nter Pares als ze daar iemand hadden. Zo kwam ik aan uren. Ik heb ook nog een jaar bij het Zoopark in erloon gewerkt, maar het Meerdal beviel me toch beter." Negen jaar geleden solliciteerde ze voor het entertainmentteam van Center Pares en werd ze aan genomen voor een show. Anderhalf jaar lang draaide ze mee. "Leuke tijd, met één min punt: ik wilde niet op zaterdag avond werken. Dat was mijn vaste avond om op stap te gaan en dat wilde ik niet opgeven. Ik was 24 jaar, dus uitgaan op zaterdag avond was toen heel belangrijk. Daarna ben ik uit het entertain mentteam gegaan en heb ik diver se danscursussen gevolgd. Er is volgens mij nu geen dans meer, waarin ik niet ben getraind." Ruim drie jaar geleden keerde ze terug in het entertainment team. "Ik heb auditie gedaan en ik werd weer aangenomen, voor vijf uur per week. Dat houdt in dat ik minimaal anderhalve show per week draai. Het team voor het Meerdal en het Heijderbos bestaat in totaal uit negentien personen. In iedere show treden zes perso nen op, dus de samenstelling ver schilt van optreden tot optreden." GRATIS SHOW De nieuwe familieshow, 'the around the world tour', ging afge lopen zondagavond in het Meerdal in première. Woensdag volgde de eerste voorstelling in het Heijderbos. De show staat in het teken van dans en zang uit verschillende werelddelen en lan den als Frankrijk, Mexico, Japan, de Zuidpool, Amerika, en het Vereniging Koninkrijk. Nicole Franken zingt en danst in de nieu we familieshow, dié vanaf 21.00 uur op dinsdag en zondag in het Meerdal en op woensdag en vrij dag in het Heijderbos te zien is. De show is gratis te bezoeken, voor zowel de gasten die op het park verblijven als passanten. "Een gratis show, ideaal voor een avondje uit. Voor veel men sen is het onbekend dat er shows draaien in het Meerdal en het Heijderbos en dat die gratis te bezoeken zijn. En vergis je niet in de kwaliteit van de shows: het zijn veelal mensen die daar profes sioneel mee bezig zijn. Geen vakantiekrachten of jonge meisjes die iets willen bijverdienen, nee, professionals. De entertainers komen uit de omgeving Maastricht, Eindhoven, Tilburg, s' Hertogenbosch, Nijmegen, Venlo en uit de regio Venray, zoals Wilmy Potten uit Ysselsteyn, en Jaqueline Verrijth en Mandy Ophey - onze Dance-Captain - uit Venray. Er zit veel talent en erva ring in ons team. Mensen van con servatoria en van andere beroeps opleidingen, die in andere shows optraden en al in de grote theaters in ons land stonden. Ik leer veel van hen, zij stuwen het niveau van de show flink omhoog. De kwaliteit van onze shows wordt door de buiten wacht nog wel eens onderschat." Dansen en zingen doet Nicole Franken ook nog in haar vrije tijd. Bij Desdemona in haar woon plaats Overioon maakt ze onder deel uit van de streetdanceforma- tie, treedt ze met de dansgroep op in de jaarvoorstelling en tijdens de bonte avond en verder grijpt ze iedere gelegenheid aan om nieu we ervaringen op te doen. Zo is ze binnenkort als psychiatrische cliënte te zien in de film over hon derd jaar psychiatrie, die in Venray is opgenomen en in sep tember op Kreta in première gaat. "Een geheel nieuwe ervaring en totaal anders dan toneel of theater. Maar wel heel leuk." Cude Cbstrumseweg 19A 5802CAVBMW telefoon: C478550407 l VUj waken op afbraak. Op maandag 4 juli opent de vernieuwde school in Veulen officieel haar deuren. Tijdens een open huis van 17.00 tot 18.30 uur kan iedereen kennis maken met de nieuwste trots van de Veulense gemeenschap. In mei 2003 werd begonnen met een grondige verbouwing en het realiseren van een nieuw lokaal. Al een aantal jaren kampte de school met ruimtegebrek onder andere door een toename van leerlingen uit de nieuwbouw wijk De Vlies. De school groeide in een korte tijd uit van een leer lingenaantal van rond de 50 tot het aantal nu van rond de 90 leer lingen. De kleuters konden daar door geen gebruik meer maken van hun speelzaal en waren om te spelen aangewezen, bij slecht weer, op een zaal in De Hoefslag. In mei 2003 verhuisde de boven- bouwgroepen (die inmiddels de kleuterspeelzaal in gebruik had den genomen) naar het gemeen schapshuis De Hoefslag. Daar maakten de peuters een ruimte vrij voor hen. De ruimte voor de kleuters werd als eerste aange pakt. Net voor de grote vakantie konden zij in hun vernieuwde speelzaal terecht. Intern ging de verbouwing door. Tijdens de periode augustus tot december verhuisden alle groepen telkens intern om zodoende elk lokaal te kunnen aanpakken. In de week voor Kerstmis kon de bovenbouw weer terug naar de school, waar zij als laatste hun nieuwe lokaal konden gaan inruimen. De school is uitgebreid met een nieuw lokaal en een nieuwe directiekamer. Daarnaast is de personeelskamer grondig vernieuwd en zijn er drie nieuwe toiletten bij gekomen. Het gehele gebouw is opnieuw geverfd. Naast de gespaarde gel den zijn ook de gelden ingezet voor de onderwijskundige ver nieuwing. Tussen alle lokalen zijn schuifdeuren geplaatst, zodat het gehele gebouw flexibel gebruikt kan worden. Als de kleuters bui ten spelen, kan groep 3 bijvoor beeld gaan 'spelen' en 'werken' in het kleuterlokaal. Ook wordt zo de samenwerking tussen de kleu tergroepen en groep 3 gemakkelij ker gerealiseerd. Groep 1 kan zich bijvoorbeeld terugtrekken in de speelzaal, waar ook een aantal hoeken zijn ingericht. Ook in de bovenbouwgroepen kan flexibel gebruik worden gemaakt van de klaslokalen door de schuifwan den. Bij vieringen en ouderavon den heeft de school, op deze manier, de beschikking over een grotere ruimte. Door op een han dige manier gebruik te maken van het aanbouwen van het nieuwe lokaal is er ook een multifunctio nele ruimte ontstaan, onze zoge noemde werkplaats. Daar staan een groot aantal computers. Door het open karakter van de nieuw bouw is er vanuit de klassen goed zicht op. Kinderen kunnen daar door zelfstandig aan de slag op de computer. Ook wordt er door klei ne groepjes kinderen zelfstandig gewerkt. In deze ruimte komt ver der in de komende jaren een geheel vernieuwd documentatie centrum. OVERBLIJVEN Voor het eerst komt er ook een overblijfmogelijkheid voor de kin deren in Veulen. Enkele ouders hebben al enthousiast gereageerd en hun kind opgegeven voor het overblijven. De ouders hebben nog meer "dromen" waar weten te maken: Vanaf mei is er in de Werkplaats een groep enthousias te kinderen bezig, onder deskun dige leiding van een muziekdo cent, om de eerste beginselen van het fluitspelen onder de knie te krijgen op donderdagmiddag rond 17.00 uur. De speelplaats heeft een totale metamorfose ondergaan. Onder leiding van een groep enthousias te ouders is de speelplaats com pleet veranderd. Er zijn nieuwe speeltoestellen geplaatst, het gras is opnieuw ingezaaid en de speel plaats zelf beschilderd met een aantal aantrekkelijke spelletjes voor de kinderen. Op de openingsdag gaan de kin deren het geheel completeren door een aantal blijvende kunst werken te maken. Onder leiding van enkele docenten van het Kunstencentrum Jerusalem gaan de kinderen op 4 juli aan de slag. De heer Jan Brouwer van SPOVenray en de directeur Leny Manders-Thielen, zullen om 10.00 uur het startsein geven voor de feestelijke dag door het onthullen van het vernieuwde logo van de school. Daarna gaan de kinderen aan de slag. In de middagpauze zorgen de ouders voor een fantas tische picknick. In de middag wor den de kunstwerken afgemaakt. De dag voor de kinderen wordt afgesloten met een dansoptreden door alle kinderen. De directeur realiseert zich dat zonder de hulp van de ouders heel veel niet gere aliseerd kan worden. Daarom wor den de ouders, om hen te bedan ken, allemaal uitgenodigd om 16.00 uur op koffie met vlaai. Vanaf 17.00 uur tot 18.30 uur houdt de school open huis. U wordt hiervoor van harte uitgeno digd. U kunt dan zelf met eigen ogen zien hoe geweldig de school in Veulen er op dit moment uit ziet. De Stichting Venray Monumentaal heeft deze week gekozen voor de kapel St. Paschalis in Oostrum. De kapel van St. Paschalis maakt deel uit van het noviciaat van de Broeders van Liefde. Op 2 juli 1934 werd de Nederlandse Provincie van de Broeders van Liefde een zelf standige provincie, de Maria Provincie. Hiermee kreeg zij het recht op een eigen novici aat, een opleidings-, vor- mings-, leer- en oefenschool tot voorbereiding op het reli gieuze leven van Broeder van Liefde. Architect Bekkers uit Haarlem kreeg opdracht het gebouw te ontwerpen. Hij was ook de archi tect van het feestgebouw van St. Servatius dat Tater verbouwd werd tot Den Kerkdijk. De vader van Bekkers was een leerling van Cuypers. Bekkers overleefde de oorlog niet; hij werd in juli 1944 door de Duitsers opgepakt en stierf op 21 januari 1945 in het concentratiekamp van Buchenwald. Op 25 november 1935 werd gestart met de bouw en op 24 juni 1937 namen de broeders Ursicus, Elzear, Evermarus en Henoch met 18 postulanten hun intrek in het nieuwe noviciaat. De plechtige inzegening door Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, vond plaats op 17 mei 1938, op de feestdag van St. Paschalis. De architectuur van de kapel toont veel overeenkomsten met de Venrayse Paterskerk. Was aan het begin van de twintigste eeuw de.,- neogotische bouwstijl nog gebruikelijk voor gebouwen van de Rooms-katholieke kerk, bij de kapel van St. Paschalis koos de architect voor een spitsbogenar- chitectuur met het gebruik van de baksteen als stilistisch ele ment. Dit zien men ook terug in de kloostergangen, die een religieu ze sfeer oproepen. Zorgvuldig uitgevoerd metselwerk met terugliggende voegen, waardoor de slanke smalle vorm van de baksteen extra accent krijgt, zorgde voor een strakke vormge ving van de triomfbogen. Bekkers werd door de broeders geprezen om zijn triomfarchitec tuur. Ook het altaar is in spits- boogvorm uitgevoerd, gesierd met mooie liturgische kunstvoor werpen. De houten betimmering van het gewelf past heel goed bij het geheel. Het koperslagwerk en smeedwerk werd uitgevoerd door de edelsmeden Kriege uit Woerden en Blom uit Utrecht; Kriege vervaardigde in tombak- metaal de kandelaars, kruis met Christusbeeld, tabernakel, enge len, de troonhemel en zes mas sieve stangen in triomfboog vorm. De muurschildering achter het hoofdaltaar, een voorstelling van St. Paschalis Baylon omgeven door engelen, de kruiswegstaties en de gebrandschilderde ramen zijn van de hand van Geraedts uit Warmond. Trautwein uit Haarlem leverde gebrandschil derde ramen voor de deuren en ramen in de kapittelzaal. Beeldhouwer Smout uit Amsterdam vervaardigde elf witte beelden uit franse graniet. Hij vervaardigde ook het beeld van St. Paschalis. Het altaar, de vloer en de treden in marmer zijn van kunststeenhouwer Comuth uit Venlo. Eijsbouts uit Asten leverde twee torenklokken en het uurwerk. Pas in 1963 kreeg de kapel een orgel, afkomstig van St. Bavo Noordwijkerhout. Het noviciaat heeft van 1937 tot 1962 gefunctioneerd en er zijn onge veer 350 jonge mannen opgeleid tot Broeder van Liefde. Vanwege een afname van het aantal novi cen, werd in 1951 een paviljoen gesitueerd op St. Paschalis met zeventig rustige patiënten, de afdeling St. Willibrord. Vanaf 1965 start de behandeling van alcoholverslaafden in herstel lingsoord St. Paschalis. In 1968 wordt het noviciaat overgeplaatst naar Tilburg en wordt St. Paschalis overgedragen aan St. Servatius. In de vrijgekomen ruimt komt een nieuwe afdeling, S.P., om in 1974 weer plaats te maken voor de adolescentenkli niek. Vanaf 1988 breidt het her stellingsoord zich uit van 18 naar 44 bedden. Ook Nieuw Spraeland vindt er een plek voor hun arbeidstherapie. De kelders van St. Paschalis boden tijdens de oorlogshande lingen in Venray en omstreken in oktober en november 1944 onderdak aan evacués uit Noordwijkerhout, bewoners van St. Paschalis en inwoners uit Venray en omliggende dorpen. Op 29 december 1944 vertrek: ken de bewoners van St. Paschalis naar de inrichting ZelzateinE Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digita le) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het: secre tariaat van Stichting Venray- Monumentaal, p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: ven- raymonumentaaI@hccnet.nl OAAR SCOOR JE ALTIJD! IT'S TIME TO SAY... GOODBUY! Binnenkant: Junior Senior van 59,99 nu 199

Peel en Maas | 2005 | | pagina 15