Gemeente Venray Peeldorpen en Maas dorpen aan regioparken Complete wijken en dorpen in het groen Stad aan de Maasrand Ontwikkelingsperspectief: ook uw toekomst! foekomst Venray in beeld Pagini EEL EN MAAS Donderdag 23 juni 2005 - Pagina 19 Gemeentehuis Raadhuisstraat 1, 5801 MB Venray Postbus 500, 5800 AM Venray Telefoon (0478) 52 33 33 Fax (0478) 52 32 22 E-mall gemeente@venray.nl www.venray.nl Openingstijden Maandag van 12.00 tot 20.00 uur. Dinsdag tot en met vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. Telefonisch bereikbaar: maandag tot en met donderdag van 8.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 8.30 tot 13.00 uur. Alarm Centraal alarmnummer 112 Hulpaanvraag geen spoed politie 0900 - 88 44 Hulpaanyraag geen spoed brandweer 077 - 356 56 56 Week 25 De gemeente Venray is bezig met het Ontwikkelingsperspectief, een nadere uitwerking van de strategische visie Venray 2015 die onlangs is vastgesteld. Het Ontwikkelingsperspectief gaat in op de toekomstige ruimtelijke, economische en maatschappelijke ontwikkeling van Venray. Om die ontwikkeling richting te geven zijn vier scenario's opgesteld. De vier scenario's zijn hulpmiddelen bij het denken over de toekomst van Venray. In een scenario is een samenhangend en mogelijk beeld van die toekomst geschetst. Uit de discussie die naar aanleiding van deze beelden ontstaat, zal blijken welke onderdelen waardevol zijn, welke niet gewenst zijn, en welke onderdelen goed bij elkaar passen. Het gaat er dus niet om te kiezen voor een scenario, maar juist om met behulp van deze toekomstbeelden helder te krijgen welke richting Venray op wil gaan. •V? Venray, focus op mensen Maandag 27 juni - vrije inloop - 12.00 tot 16.00 uur op de weekmarkt - 18.00 tot 20.00 uur in de publiekshal van het gemeentehuis I(Ijk voor meer informatie op www.toekomst.venray.nl. Laat de gemeente weten wat u van e vier toekomstbeelden van het /vikkelingsperspectief vindt. Woensdag 29 juni - Lagerhuisdebat - 19.30 tot 22.00 uur in De Witte Hoeve op inschrijving via info@venray.nl of bel naar 52 33 33. - In het wegennet is er weinig onderscheid tussen hoofdwegen en lokale wegen; er komt geen vergrote ringweg in de kern van Venray. Het openbaar vervoer naar de dorpen en wijken en het station wordt gestimuleerd. - Bij de dorpen en wijken zijn op proportionele schaal woning- bouwmogelijkheden, onder meer voor specifieke doelgroepen zo als ouderen en jongeren. Zo wordt gewerkt aan een evenwichtige bevolkingssamenstelling per gebied. - De grootschalige werklocaties liggen langs de A73. Aan de Deurneseweg bij Ysselsteyn en Leunen komen lokale (kleinscha liger en ook agrarische) bedrijventerreinen. Verder biedt elk dorp zijn eigen werkgelegenheid. Op de bestaande terreinen stre ven we naar segmentering op schaal, uitstraling en functie. In vrijkomende agrarische bebouwing bij de kernen is ruimte voor kleinschalige bedrijvigheid. Al met al is er sprake van interne verschuivingen en differentiatie. De voornamelijk lokale en kleinschalige voorzieningen zoals de basisschool, het dorpshuis en de buurtsuper zijn op een even wichtige wijze verspreid over de wijken en dorpen te vinden. De kleinere kernen zoals Veulen, Smakt, Vredepeel en Heide hebben te weinig draagvlak voor alle lokale voorzieningen. Het centrum blijft hoofdzakelijk zoals het nu is; de kwaliteit van het centrum is het dorpse schaalniveau. Het winkelcentrum blijft compact (en zo levendig). Er komen geen nieuwe grootschalige detailhandelvestigingen binnen Venray. Er is wellicht nog ruimte voor een extra buurtsuper, maar geen grootschalige supermarkt. De maatschappelijke basisvoorzieningen voor onderwijs, zorg en ontmoeting zijn ook verspreid over de gemeente te vinden. Er zijn slechts zeer bescheiden mogelijkheden voor bijzondere voor zieningen voor jeugd en ouderen. De zelfredzaamheid staat centraal: er is een bloeiend maar kleinschalig verenigingsleven dat voornamelijk draait op vrijwil ligers, met enige faciliteiten ondersteund door de overheid. Er wordt onderscheid gemaakt tussen hoofdwegen en lokale wegen. De stadsring in de kern van Venray wordt niet uitgebreid, wel de invalswegen. De hoofdwegen verbinden de dorpenclusters met elkaar. Per cluster van dorpen worden woningbouwmogelijkheden bekeken, het streven is een evenwichtige bevolkingssamenstel ling per cluster. Daarbinnen is sprake van doelgroepbenadering met huisvesting voor jongeren en ouderen. Juist de dorpen aan de te transformeren beekdalen krijgen de woningbouwmogelijk heden. De voornamelijk lokale en kleinschalige voorzieningen worden op evenwichtige wijze over de wijken en dorpen verspreid. Clusters van dorpen krijgen voorzieningen in de hoofdkernen. De kleinere kernen hebben te weinig draagvlak voor de lokale voorzieningen. Voor de bedrijventerreinen wordt het herstructureringsbeleid actief voortgezet, met aandacht voor intensief ruimtegebruik en moderne beheervormen. Het bedrijventerrein bij het station verandert in een locatie met arbeidsintensieve werkgelegenheid (kantoren en hoogwaardige bedrijvigheid) en woonmogelijk- heden. Nieuwe vestigingen van grootschalige bedrijven vinden plaats op bestaande en nieuwe terreinen aan de A73. In de vrij komende agrarische bebouwing nabij de hoofdkernen is ruimte voor nieuwe kleinschalige bedrijvigheid. Het centrum van de kern Venray kent een kleinschalige vernieuwing. Het behoudt zijn huidige positie en schaal. Door het verbeteren van de samenhang in de buitenruimte en het verster ken van de relatie met de aanliggende functies (bijvoorbeeld De Gouden Leeuw) blijft het centrum sterk. Er is geen ruimte voor verdere grootschalige detailhandelvestigingen. Er zijn beperkte mogelijkheden voor bijzondere voorzieningen voor jeugd en ouderen. Hoewel de zelfredzaamheid uitgangspunt is, biedt de overheid in sommige gevallen een opvangfunctie: er is een bloeiend maar kleinschalig verenigingsleven dat voornamelijk draait op vrijwil ligers, in sommige gevallen kunnen professionals worden inge schakeld. Venray streeft naar het behouden en versterken van juist die kwaliteiten, die ook in de regionale context een be langrijke betekenis hebben. Venray zoekt aansluiting op de reeks dorpen in de Maasrand en in de Peelrand. De kern van Venray is in dat verband een belangrijke voorzienin genkern; de groengebieden van Maasrand en Peel worden groter in relatie tot de ontwikkeling van wonen en recreatie. Kenmerken zijn: - In het buitengebied zijn de Maasrand en de Peelrand met veel bestaande en nieuwe groengebieden, die (regionaal) interessant zijn vanwege hun waarde voor de natuur, recreatie en als woon omgeving. Voor sommige agrarische bedrijven betekent dit een accentverandering. In de aangewezen landbouwontwikkelings- gebieden krijgt de agrarische sector de ruimte. - Op infrastructureel gebied zijn de noord-zuid lopende hoofd- Venray gebruikt zijn (potentiële) kwaliteiten op het vlak van ontsluiting, voorzieningen en groen om in een ruim re gionaal verband uit te groeien tot een attractieve stad aan de Maasrand. Kenmerken zijn: - Het buitengebied biedt ruimte voor (innovatieve) landbouw en daarbinnen passende toevoeging van woningen en recreatieve voorzieningen. De Maasrand vormt met zijn bestaande en ook nieuwe groengebieden de bijzondere buitenruimte van de bestaande en nieuwe wijken van de kernen. De landbouw krijgt in aangewezen gebieden de ruimte om zich te verbreden en innovatief te ontwikkelen. De kennisintensieve landbouw wordt gestimuleerd. De Peelrand zou een gebied kunnen zijn waar de innovatie ook in relatie tot natuur, landschap en water sterk wordt bevorderd. wegen als ruggengraat voor de ontwikkeling van Venray van belang. De Maasroutes verbinden de woon- en werkgebieden met als belangrijkste kern Venray aan elkaar. De Peelroute is een regionale verbinding voor wonen en recreatie. De stadsring in Venray wordt vergroot. - De kern van Venray heeft wat betreft voorzieningen een sterkere regionale betekenis. Door het grotere draagvlak neemt de kwali teit van het voorzieningenniveau (zowel profit als non-profit) toe. Het centrum breidt zich uit en heeft een gevarieerd aanbod. Ook is een grotere supermarkt aan de binnenring mogelijk, gecom bineerd met specialistische winkels in het centrum. Er is ruimte voor een tweede perifere detailhandelvestiging, bijvoorbeeld aan een vergrote stadsring of in de nabijheid van de A73. Bij dit scenario is er ook ruimte voor de vestiging van een HBO- opleiding in Venray. - De opvang van de bevolkingsgroei gebeurt met name rondom Venray en Leunen via nieuwe woongebieden aan de westelijke en zuidelijke kemrand. De kenmerkende afwisseling van groen en bebouwing wordt daarbij behouden en voortgezet; bestaande groengebieden worden bij de kern betrokken door goede verbin dingen te maken. Daarnaast is er ruimte voor nieuwe wooncom plexen in het nieuwe groen van de Peelrand en de Maasrand. - Door de groei van de kern van Venray wordt het draagvlak voor voorzieningen voor jongeren en ouderen daar versterkt. Uitbreir ding van voorzieningen, zoals specifieke sporten of een disco, behoort daar dan ook tot de mogelijkheden. Voor de kleinere kernen zijn die mogelijkheden er niet. - De uitbreiding van de bedrijventerreinen vindt plaats in de nabijheid van de A73. Bijzondere bedrijvigheid (in bijvoorbeeld zorg of scholing) krijgt een plaats aan de vergrote stadsring. In vrijkomende agrarische bebouwing aan de 'Peelweg' en de 'Maasweg' is ruimte voor kleinschalige bedrijvigheid. - De gemeente stelt voornamelijk kaders op hoofdlijnen: daarbin nen is meer ruimte voor ondernemerschap en particulier initiatief. - Het scenario biedt mogelijkheden voor grootschaliger recreatie en evenementen: er wordt gebruik gemaakt van de aantrek kingskracht van bijvoorbeeld de Floriade om de recreatie en het toerisme in Venray een impuls te geven. De goede weg- en spoorverbindingen in noord-zuid richting dragen bij aan de verdere ontwikkeling van Venray. Daarnaast speelt ook Airport Weeze een rol bij de groei van Venray. Het bestaande spoor wordt op termijn benut als een lightrail-verbin- ding, met meerdere haltes in Venray. (De geprojecteerde Betu welijn-zuid kan in deze ontwikkeling een rol spelen, als deze lijn niet alleen ingezet wordt voor goederenvervoer maar ook voor personenvervoer.) De kernen in de Maasrand omvatten de wijken van een stad met een regionale betekenis in de regio Venlo-Nijmegen. Zij bieden een opvangfunctie voor de bevolkingsgroei op regionaal niveau. De wijken zijn gehecht aan het (nieuwe) groen van de Maasrand en aan de goede ontsluiting over de weg en per spoor. De dorpen veranderen in woonbuurten in het buitengebied. Er is ruimte voor uitbreiding van de bedrijventerreinen aan de A73 met ook een inzet op hoogwaardige bedrijvenparken voor kennis- en arbeidsintensieve werkgelegenheid. In het stations gebied kan arbeidsintensieve werkgelegenheid in de vorm van kantoren tot ontwikkeling komen. In Venray ontstaat een tweede centrum: een nieuw en goed bereikbaar centrum met wonen en werken nabij het station en de snelweg in combinatie met een kwalitatief hoogwaardige invulling van wonen en winkelen in het bestaande centrum van Venray. In het huidige centrum wordt het winkelgebied doeltreffend uitge breid waarbij de pleinruimtes een belangrijke functie krijgen en zullen variëren in functie en sfeer. De aanlooproutes naar het centrum worden aantrekkelijker gemaakt. De overheid stelt slechts kaders op hoofdlijnen, daarbinnen is veel ruimte voor eigen initiatief. Er zijn specifieke, hoogwaardige voorzieningen voor alle doel groepen, een breed cultureel aanbod en specifieke voorzieningen voor ouderen en jongeren. Ook is er ruimte voor een HBO-op- leiding en eventueel voorzieningen die zijn gerelateerd aan de Radboud Universiteit Nijmegen. Op het vlak van cultuur, recreatie en zorg is sprake van grootschalige professionele voorzieningen en evenementen. Er zijn vangnetten voor de mensen die erbuiten vallen. bestaande dorpen en wijken staan centraal, maar er is r ruimte voor vernieuwing en ontwikkeling. Binnen dor- clusters ontstaan hoofdkernen, die een breder aanbod ,n voorzieningen kunnen bieden. De beekdalen verande- in natuurlijke en groene gebieden die aansluiten op de omvang toegenomen dorpen. Kenmerken zijn: het buitengebied vindt in de beekdalen een verandering aats naar natuur (voor een gedeelte gebonden aan water) en creatief medegebruik. In sommige gevallen door het aanwij zen van nieuwe natuur-/recreatieterreinen, in andere gevallen doordat de landbouwsector de natuur- en recreatiewaarden gaat beheren. De vrijkomende agrarische bebouwing kan worden ge bruikt voor wonen, recreatie en kleinschalige bedrijvigheid. In de aangewezen landbouwontwikkelingsgebieden krijgt de agrarische sector de ruimte. n eerste instantie versterking van de bestaande wijken n dorpen, met name op het vlak van wonen, werken en oorzieningen. De buitenruimte in en het groen bij de orpen en wijken krijgt een extra impuls. Bijzondere voor hebben een kleinere kans. Kenmerken zijn: In het buitengebied krijgen de waarden op het vlak van natuur, recreatie en cultuurhistorie van de zogenaamde broeklanden, beekdalen en essen bij de dorpen extra aandacht. In de beekda len extensiveert de landbouw en wordt via of naast de landbouw aan natuurontwikkeling en natuurbeheer gedaan. De agrarische sector ontwikkelt zich geleidelijk.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 19