enieten van Quattro Stagioni Koester uw monument /redepeel zet Venray op de kaart - .y«-fc L Honderdzesentwintigste jaargang - week 25 - donderdag 23 juni 2005 r dansvoorstellingen van Dizzy Jazzdance EN-MAAS jare 1400 wordt van de kapel van Merselo gewag gemaakt, terwijl het nog bestaande koor, in goti sche stijl opgetrokken, minstens uit het begin der 16e eeuw dag tekent. In die kapel van Sint Jan in Merseloo, onder Venray, was gedurende eeuwen een rector aangesteld en werd de Heilige aangeroepen tegen de hoofdpijn, vallende ziekte en hagelslag. In 1666 werd ter vergroting een plomp vierkant gebouw met dak- toren bij het zelve aange bouwd.,en opl2 maart 1890, heeft de publieke aanbesteding van het vergrote der RK kerk in Merselo plaatsgehad. De plechti ge inwijding der nieuwe kapel werd bepaald op woensdag 24 juni 1891". In aantekeningen van Rector Otten lezen we dat in 1889, „in de zitting van den eer sten Zondag in Juli, in de verga dering van het RK Kerkbestuur van Merselo is besloten tot het bouwen eener nieuwe kapel, sacristie met de noodige restaura tie van het priesterkoor". Het maken van een plan met bestek wordt opgedragen aan J. Kaijser, architect in Venlo. In de daarop volgende aanbe steding wordt het werk gegund aan aannemer Wijnhoven uit Venray. Nadat een gedeelte van de oude kapel was afgebroken werd het priesterkoor gerestau reerd en een nieuw stuk met sacristie bijgebouwd. Op 24 juni 1891 werd de nieuwe kerk inge zegend. Rond 1900 wordt de kapel voor het eerst geschilderd. De muren waren geheel bedekt met afbeeldingen. Vooral het markante Dooptafereel van Johannes de Doper boven het priesterkoor was prachtig. In het voorjaar van 1959 is de gehele kerk van binnen opnieuw geschilderd, waarbij alle afbeel dingen zijn verdwenen. Er zijn helaas bijna geen gegevens over deze afbeeldingen bewaard gebleven. In de eerste jaren van de Tweede Wereldoorlog bleef Merselo vrijwel gespaard. Toch moest in 1942 de klok in de kerk toren, daterend van 1744 eraan geloven. Op 22 november 1942, Ceaciliadag, verdwenen de klok op een vrachtwagen richting Venray. Maar tijdens de bevrij ding in oktober 1944 moest de pastorie een voltreffer incasseren en werd de toren en het gewelf geraakt. De kerkdiensten worden verplaatst naar het Jeugdhuis. Na Pasen 1945 wordt begonnen met het provisorisch herstel van het kerkdak en daarna wordt ook de torenspits gesloopt. Op 3 febru ari 1950 worden twee nieuwe kerkklokken feestelijk ingehaald en een paar weken later kunnen de Johannes en Maria, zoals de klokken genoemd worden, hun stem doen galmen over het dorp. De oorlogsschade aan het dak en de binnengewelven worden in 1953 hersteld. In december 1957 wordt een nieuwe pastorie in gebruik genomen en na de winter wordt er begonnen met de afbraak van de oude. En in I960 krijgt de toren weer een spits. Gelijktijdig wordt de voor gevel van de kerk gerestaureerd, waarbij het indrukwekkende klokpaneel verdwijnt. In maart 1962 wordt het nieuwe orgel, dat 18.000,- heeft gekost, in gebruik genomen. Eind 1964 wordt het altaar, als gevolg van het Tweede Vaticaanse Concilie, omgedraaid en op de plek gezet waar eerst de communiebank stond, zodat de voorganger met zijn gezicht naar de kerkbezoekers stond. Later wordt de schitterende preekstoel langs de zijkant weggehaald en zonder voetstuk links naast het omgekeerde altaar geplaatst. In 1973 onderging de kerk een grote opknapbeurt. Het dak en de toren werden hersteld, er werd getracht de muren vocht- vrij te maken, glas-in-loodramen gerepareerd, de kinderbankjes verdwijnen, de drie panelen van de preekstoel worden in de nis boven de doopvont opgehangen, alles wordt opnieuw geschilderd en de ruimte links en rechts van de ingang worden dicht gemaakt, zodat er achter in de kerk geen staanplaatsen meer zijn. Er komt een nieuwe vloer onder de kerk banken .Nog steeds wordt er nog gerestaureerd. Zo zijn enkele glas-in-lood ramen gerestaureerd of zonodig vernieuwd. Kent u ook zo'n beeldbepalen de, monumentale plek in Venray of een van haar Kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u een (digitale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat,van Stichting Venray-Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venravmonumentaal@hccnet. nl chouwburg Venray is in weekend van vrijdag 1 tot met zondag 3 juli weer het nein van dansschool Dizzy tdance uit Venray. Wilma zers presenteert in maar »t vier voorstellingen haar \jwste creatie: Quattro ioni. en neme tomatensaus (gezeef- tomaten of bolognesesaus), gram ham, in blokjes gesne- 120 gram champignons in [jes (gebakken met een beetje flook), zwarte of groene olij- artisjokhartjes uit blik, een je verse basilicum, 100 gr moz- ella, zout en peper uit de en en een beetje olijfolie. Het ultaat: u heeft de heerlijkste ediënten voor een overheerlij- pizza van Italiaanse bodem: de ttro stagioni. Met een beetje lasie ruilt u deze ingrediënten roor prachtige muziek, een irrijk decor met een flitsende [show en ruim 500 fantastisch ledoste leerlingen van dans- oolDizzy Jazzdance uit ray. Het resultaat: een werve- le show met muziek en dans: wel Quattro Stagioni in de Schouwburg Venray. Wilma Keyzers van Dizzy Jazzdance is een echte Italofiel. Het is dan ook niet verwonderlijk dat zij de inspiratie voor haar shows opdoet in het gespleten karakter van de doorsnee Italiaan. Warmbloedig en emotioneel als een vulkaan, maar ook afstande lijk en rustig genietend van alle daagse dingen van de dag. In haar nieuwe show Quattro Stagioni pakt Wilma Keyzers weer uit: "Toch is het dit keer niet echt een verhaal, zoals ik vaker in de shows gebruik. Ik heb me laten inspireren door de vier jaargetij den en die verdeelt in twee blok ken. Voor de pauze beginnen we met de winter die overgaat in de lente. Na de pauize vervolgen we met de zomer om vervolgens te eindigen met de herfst." De 38-jarige Venrayse danslera res heeft voor Quattro Stagioni weer alle registers opengetrok ken. "De dansvormen geven feite lijk de gemoedstoestanden tijdens de vier jaargetijden weer. In de blokken herfst en winter zijn de dansvormen grillig en soms zelfs wild, de lente en zomer worden gekenmerkt door vrolijke en kleurrijke dansen. De dansen spreken ook eigenlijk voor zich zelf. Het wordt in ieder geval een mooie, afwisselende voorstelling die qua opbouw goed in elkaar zit Bovendien is er weer ontzet tend veel aandacht besteed aan de kleding en de decors." KILLING Dizzy Jazzdance bestaat nu veertien jaar en in 2006 wordt het 15-jarig jubileum gevierd. Want Wilma Keyzers weet, ondanks dat ze naast de dansschool de zorg heeft over twee kinderen, van geen ophouden. Niet alleen omdat dans haar passie is. "De drive om door te gaan is dat in al die jaren steeds opnieuw de kin deren, maar ook de ouders, zoveel vertrouwen in je stellen. Dan blijft het ook leuk om te wer ken. Met de danseressen bouw je in al die jaren ook een fijne relatie op. Ik ervaar het ook als een triomf dat mensen spontaan hun hulp aanbieden om mee te helpen bij de organisatie van mijn show. Die hulp is ook onontbeerlijk en maakt het een stuk makkelijker. Voor Quattro Stagioni heeft een kleine groep van vrijwilligers heel veel gedaan. Zo is de kleding al helemaal klaar en hoeven de ouders hiervoor niets meer te doen. Het is prachtig, die bereid heid om een steentje bij te dragen aan het slagen van de show Het succes kómt Wilma Keyzers overigens'-niét 'aanwaai en, Ze werkt keihard om de show, nu alweer voor het derde opeenvolgende seizoen, tot een succes te maken. "Na de carnaval beginnen de eerste ideeën lang zaam door mijn hoofd te malen. Daarna ontwikkelt zich alles ver der, zeker ook door de groepen waarmee je werkt. Vooral in het begin heb ik slapeloze nachten, zoveel ideeën spelen dan door mijn hoofd. Dan kan ik mijn cre ativiteit helemaal uitleven. En nu", zegt ze lachend, "Lig ik wakker van de dingen die ik nog moet regelen. Het is echt een paar maanden 'killing'." In de show Quattro Stagioni wisselen moderne en populaire muziek zich af met gouwe ouwe. Een goede mix van mooi en gevoelig, maar ook spannend. Wilma: "De bezoekers kunnen vooral genieten, maar ook mee- Deze week heeft de Stichting Venray-Monumentaal gekozen voor de Sintjan kerk in Merselo. De Sintjan kerk is een rijksmonu ment. Het laatgotische koor van de Merselose kapel (thans het priesterkoor) met zijn driezijdige sluiting, dateert uit de 16e eeuw. Een deel van de kapel bezat ver moedelijk, een strodak, want in april 1618 was Jacob op de Steegh een hele dag bezig geweest een stroydaeck te leg gen op 't Capelle. In het Pro Memoria-boek Gemeente Archief Venray) staat, „Reeds ten fgelopen zondag hebben er dan 30.000 bezoekers de dag in Vredepeel ocht. Het 50-jarig jubileum het kleinste kerkdorp van ray, op de rand van bant en Limburg, gelegen de rand van de Peel, heeft ray een flinke push gege- in naamsbekendheid. et name mensen uit de agrari- sector hebben Vredepeel saai bezocht op een stralende lag. Echter ook buiten de bouw heeft menigeen geno- ?an de ontspannen sfeer waar- 'redepeel zich presenteerde, is een unicum dat zo'n klein zich openstelde in al zijn tten aan bedrijfsactiviteiten el op landbouwgebied als op 're bedrijvigheid, ït feest begon op donderdag met een bezoek van ister C. Veerman van L.N.V. a statige woorden of vipbe- lelingen, maar een ontspan- sfeer waarin bedrijven en ver ingen zich presenteerden. De Veerman voelde dit perfect en in plaats 'van een politieke ch, ging hij op een kolderie- ïanier in op de saamhorigheid Ie sociale binding van zo'n kerkdorp en feliciteerde hij rganisatie. Hij onthulde deze lag tevens het eerste reflecte- e huisnummer. Elk huis in epeel wordt voorzien van huisnummer. Het boek 50- ftedepeel zal hem alsnog toe- inrd worden. vrijdag was de officiële ope- van het jubileum. De heer J. Classens, voorzitter van de Dorpsraad, gaf een korte terug blik op de afgelopen 50 jaren van dit laatste ontginningsdorp. Dat de strijd tussen de. inwoners van de omliggende gemeenten vroe ger vrij heftig kon verlopen, werd nog eens duidelijk door het opvoeren van een klein toneel stukje bij de overhandiging van de oude Vredepaal aan de Heemkundekring Historie Vredepeel. De heer Bernard Ploegmakers lichtte de historie van de Vredepalen op een ludie ke wijze toe. De heer C. Huys van de onlangs opgerichte Heemkundekring bood het eerste boek aan aan mevrouw Tilla Janssen, de oudste inwoonster van Vredepeel. Tot slot werd door de drie burgemeesters van de gemeenten Venray, Gemert- Bakel en St.-Anthonis wederom de vredespijp gerookt. Daarna is door de heer J. Brouwer, lid van het manage mentteam van SPOV Venray de vernieuwde school Regina Pacis officieel geopend door het ont hullen van het nieuwe logo. Hij werd geholpen door de oudste en jongste leerling van deze school. De middag werd afgesloten met optredens van de kinderen van de basisschool en eigen talent. De kindermiddag op zaterdag werd, ondanks het warme weer, goed bezocht. Een paar clowns vermaakten de kinderen, er waren springkussens en verschei dene attracties. Ook de pony's werden met plezier bereden en er was veel animo voor het schmin ken. Er liepen veel vlindertjes rond en plotseling had menig kind een tatoeage. Het was heel gezellig op het terrein. De vrijdag- en zaterdagavond werden zeer goed bezocht in de feesttent en de sfeer was uitste kend. Tiscover/Delight en Aparty uit Tegelen zorgden voor de muzi kale omlijsting. Zondagmorgen was iedereen weer vroeg paraat voor de heilige mis in de feest tent. Banken en stoelen moesten bijgeplaatst worden om de onge veer 400 aanwezigen een plaatsje te geven. Verrassend was het grote aantal aanwezige oud-inwo ners die het dorp dus nog niet vergeten zijn. Met pastoor Jenniskens als voorganger, het kerk- en dameskoor en fanfare St. Oda uit Merselo kunnen ze terug zien op een prachtige viering die recht doet aan het gekozen thema: Verleden - heden - toe komst. Na afloop van de viering bracht de fanfare een serenade aan de twee gouden bruidsparen van dit jaar in Vredepeel. Namelijk Martien en Mien Pouwels en Toon en Bets Cornelissen. Zij behoren tot de pioniers van Vredepeel en heb ben dus de hele ontwikkeling van het dorp van het begin af meege maakt en er ook actief aan meege- bouwd. Een welgemeende felici tatie in deze vorm is dus echt op zijn plaats. Daarna volgde een gezellige reünie. Velen hadden elkaar een tiental jaren niet meer gezien en raakten dan ook niet uitgepraat over de mooie maar niet altijd gemakkelijke beginjaren in dit kleine peeldorp. OPEN DAG Zondag werd om 11.00 uur het Paviljoen van de Toekomst door gedeputeerde Ger Driessen geo pend en dit was tevens het start sein voor de Open Dag van een twintigtal bedrijven in Vredepeel. Ondanks de tropische temperatu ren stroomden de bezoekers Vredepeel binnen. Omstreeks 14:00 uur liepen de schattingen van het aantal bezoekers uiteen van 25.000 tot 35.000. Dit was ver boven verwachting. Zoveel mensen in Vredepeel mag een unicum genoemd worden. De deelnemende bedrijven lagen er piekfijn bij en ieder bedrijf afzon derlijk bood een scala aan bezienswaardigheden, van agrari sche bedrijvigheid tot industriële activiteiten, voor ieder was er wat wils. Verschillende huifkarren vervoerden de bezoekers over de route die ca. 10 kilometer lang was. Tevens werd er veel gewan deld en gefietst. De drukte op de Vredeweg en Twistweg was onge kend groot. De gezelligheid op de bedrijven werd opgeluisterd door Joekskapel Luuster efkes uit Veulen. Aan het eind van de middag werd onder toeziend oog van notaris Weijs de steen gewogen. Deze woog 3300 kg. De winnaar kreeg een flinke mand met streekproducten. Rond zes uur waren de meeste bezoekers ver trokken. De dag is boven ver wachting perfect verlopen. Ter afsluiting gaf de Drumbandfanfare van de Koninklijke Luchtmacht en de Rosentaler uit Merselo een gran dioos optreden. zingen en klappen. Het is uitein delijk een hele goede mix gewor den." Ontzettend veel steun heeft ze van haar dansleraressen Esther Rooijakkers, Anke de Bruyn en Loes Weijers. "Zonder hen zou het absoluut onmogelijk zijn om zo'n show neer te ken iedere om volgende lingen, een fantastisch spektakel op de bühne neer te zetten." Hoe lang ze nog door wil gaan met les geven en shows op de planken brengen, staat in de ster ren geschreven. Wilma Keyzers: "Het belangrijkste is dat ik er ple zier aan beleef. Je hebt steeds weer te maken met een hoog ver wachtingspatroon van de men sen. Dat schept bepaalde ver plichtingen. Uiteraard komt er een tijd dat ik het rustiger aan ga doen. Alleen durf ik nu nog niet te zeggen wanneer dat zal zijn." De vier voorstellingen van Quattro Stagioni zijn op vrijdag 1 juli om 19.00 uur, zaterdag 2 juli om 14.30 en 19.00 uur en zondag 3 juli om 14.30 uur. Er zijn nog slechts enkele kaartjes te koop aan de kassa van de schouwburg.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17