Critiek op forse toename tuwmeer investeringen Dorpsvereniging bracht nwoners medezeggenschap' Voorwaardelijke gevangenisstraf voor treinongeluk 20% KORTING cc e<ve<*> OP ALLES* Samenwerking: nieuwe telefooncentrale niet nodig VVD hekelt schorsingen lange OPHEFFINGSUITVERKOOP ét ak Laat u inspireren... foor onze keukens en badkamers OPRUIMING Verspreiding nieuwe gemeentegids Boek honderd jaar psychiatrie Gemeente verrast huurders volkstuintjes Gewond OPRUIMING Sterretje in uw autoruit? PagiiiH MAAS Donderdag 16 juni 2005 - Pagina 5 de commissie Middelen rd kritiek geuit op de enor- stijging van de niet uitge- frde investeringen. Het dineer steeg naar een ekende hoogte. Van 13,9 oen euro naar 23,7 mil- n euro eind vorig jaar. )mdat investeringen telkens rden uitgesteld, levert de neente dit jaarlijks een rente- irdeel op van enkele tonnen. iub Muijsers (CDA) was het er 1 mee eens dat dit voordeel ten nste komt aan de lopende iloitatie. "Dit heeft met begro- isethiek te maken. Het geld dat komt door het vooruitschui- van investeringen moet larkeerd worden. Om ingezet worden als de investeringen tegen een hogere prijs wor den uitgevoerd." Theo Mulders (Samenwerking) sprak al van een traditie. Jaarlijks houdt de gemeente geld over ter wijl het stuwmeer alsmaar groter wordt. Mulders wees op de motie van zijn partij die met een ruime raadsmeerderheid een jaar gele den werd aangenomen. Het stuw meer, van toen nog 13,9 miljoen euro, moest eind 2004 zijn terug gebracht tot 7,5 miljoen euro. Eind 2005 zouden de restantinves teringen minder dan 6 miljoen euro bedragen. Deze getallen staan in schril contrast met de werkelijkheid. Mulders wilde van wethouder Heidens (CDA) weten welke initiatieven hij genomen heeft om het stuwmeer te verla gen. "En wat gaat de wethouder ondernemen zodat er minder pro jecten blijven liggen?" Heidens verklaarde niet zo te zitten met het hoge stuwmeer. "We zullen investeringen vroegtij dig blijven ramen. Want we hou den onze ambities. U kunt niet zomaar zeggen dat het omlaag moet. Want veel investeringen gaan over meerdere jaren. Dan is dit logisch te verklaren. Ik ben het er niet mee eens dat het allemaal kommer en kwel is." Mulders was het niet met de wethouder eens. 'Want het is een kwestie van een juiste planning", zei het raadslid van Samenwerking die evenals CDA'er Muijsers wees op de geva ren van uitstel. "Want als de indexering uitblijft dan komen we straks geld tekort." De jaarrekening sluit met een positief saldo van 589.000 euro. Naast het niet uitvoeren van pro jecten droeg ook het plukken uit reserves bij aan het voordelige resultaat. Het weerstandsvermo gen, het geheel van reserves en voorzieningen, geeft een verte kend beeld in de jaarrekening. Want er is een post van 1,2 mil joen euro bij opgeteld, vanwege niet uitgevoerde projecten, die er dit jaar weer wordt uitgehaald. Daardoor daalde het weer standsvermogen zelfs licht van 23,1 naar 22,8 miljoen euro. Huub Muijsers (CDA): "De finan ciële weerbaarheid is onvoldoen de. Maar toch is het totaalbeeld niet slecht. We moeten dit sobere beleid continueren zodat we meer vet op de ribben krijgen. En als we risico's weten in te perken dan ziet de toekomst er gezond uit." Piet Kroft (PvdA) zei dat de 'winst' van zes ton hard nodig is om de reserves op peil te bren gen. "Ook gezien de risico's die op ons afkomen." De PvdA'er toonde zich positief over de belas tingdruk. "In vergelijking met veel andere gemeenten valt het posi tief uit. Het ontkracht ook alle geluiden dat Venray de duurste gemeente in de regio zou zijn." René Francken (WD) consta teerde dat het exploitatieresultaat nadelig was maar dat het verlies is omgebogen in winst door 'het schuiven met reserves'. Theo Mulders (Samenwerking) meende dat het resultaat van zes ton weinig te betekenen heeft. "Dat getal zegt niet zoveel gezien de vele projecten die zijn blijven liggen." ireniging Maashees viert 25-jarig bestaan met een ontmoetingsdag lorpsvereniging Maashees aakt zich op voor haar 25- bestaan, dat zaterdag dt gevierd. Het feest krijgt ct karakter van een ontmoe- lag. Alle inwoners van ishees zullen stilstaan bij t moment dat zij via de •vereniging medezeggen- iap kregen over alle zaken in hun dorp op de rol inden. Voorzitter Ben van rendonck (58) is trots op Ie vereniging. 'De dorpsver- 'ng is hét aanspreekpunt tr alle inwoners.' Mat van den Berg nam een eeuw geleden het initiatief [verkiezingen te houden om zo dorpsvereniging te vormen. Dierendonck: "In de boezem een werkgroep is het idee een dorpsvereniging ont- Begin maart 1980 hebben verkiezingen plaatsgevonden, een opkomst van liefst 76%. gaf al aan hoe groot de thoefte was aan een aanspreek- unt voor de' bewoners van hashees. Zij wilden meebeslis- iver de meest uiteenlopende &n die zich in hun dorp afspe- Mat van den Berg was van 1980 U988 voorzitter van de dorps- ftniging. "Omdat hij een zetel kreeg in de gemeenteraad, was hij genoodzaakt zijn functie als voor zitter op te geven. Jan Klein- Schiphorst is toen voorzitter geworden. Na twee jaar, in 1990, heb ik hem opgevolgd." Iedereen die in Maashees woont, is automatisch üd van de vereniging. "Alle leden mogen de vergaderingen bijwonen en hun mening geven. Afhankelijk van de onderwerpen komen er veel of weinig mensen op de vergadering af." Toen de vereniging werd opge richt, viel Maashees onder de gemeente Vierlingsbeek. "Zeker in het begin was het voor de amb tenaren erg wennen. De inwoners vonden dat ze niet gehoord wer den en kregen nu de kans hun mening te geven. Dat was in die tijd ongewoonrVanaf 1998 maakt Maashees onderdeel uit van de gemeente Boxmeer. Omdat Boxmeer zo'n grote gemeente is, is het juist belangrijk dat er een vereniging is die opkomt voor dat gene wat er in het dorp gebeurt en voor de belangen van de bewo ners. Gelukkig ziet de gemeente Boxmeer het nut van een dorps- vereniging in, en hebben we goede contacten met de gemeen te." Het bestuur van de dorpsver eniging telt negen leden. "Ik heb als voorzitter het geluk dat ik een zeer enthousiast en goed samen werkend bestuur achter me heb staan. Iedereen heeft zijn eigen taken en stemt die op elkaar af. Er heerst een gezellige sfeer. Ik ben ervan overtuigd dat wij samen heel wat kunnen bereiken." Zaterdag wordt het jubileum van de dorpsvereniging gevierd. "We noemen deze dag bewust een ontmoetingsdag en geen feest. Omdat het dorp klein is en geen supermarkt of andere win kels heeft, kent het weinig ont moetingsplaatsen. Zaterdag hopen we alle inwoners bij elkaar te krijgen, onder meer voor een fietstocht met als hoofdprijs twee ballonvaarten. We willen de jubi leumdag niet te formeel inkleu ren. Er komt daarom ook geen officiële receptie, maar een staan de receptie. De kermis wordt zaterdag geopend door jeugdor kest BMBM in de botsauto's tent. Vanaf 17.30 uur is er een barbe cue voor iedereen die zich heeft opgegeven. Gezellig en infor meel.. En om 20.30 uur is de pre sentatie van een geheel nieuwe website voor Maashees: www.maasheesleeft.nl Van Dierendonck zou graag een woonzorgcomplex voor ouderen in Maashees willen realiseren. "Dat heeft Maashees op dit moment nog niet. Ouderen moe ten vaak uit hun dorp vertrekken en overlijden dan elders, terwijl ze graag in hun eigen dorp waren gebleven. Daarom is een woon zorgcomplex in Maashees nodig. We ijveren daar al jaren voor, gelukkig zit er nu schot in de zaak. Dat komt mede ook door de positieve samenwerking in het bestuur en de samenwerking met de gemeente Boxmeer. Ik hoop dat Maashees over een paar jaar een eigen woonzorgcomplex heeft. Dat zou dan voor mij een mooi moment zijn om af te tre den." Bezoek onze showroom: Heidseweg 33, Venray-Heide T 0478 533000 #ww.comfortabel-wonen.com l De rechtbank in Roermond heeft de 27-jarige A.S. uit Meerlo veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenis straf van vier maanden met een proeftijd van twee jaar, een geldboete van 1500 en een onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid van negen maanden. De vrouw is schuldig bevonden aan het veroorzaken van een treinongeluk met dodelijke afloop, op 10 juli vorig jaar in America. Daarbij stierf een 13-jari- ge jongen. Diens tweelingbroer overleefde de crash en werd zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. Ook de vrouw, bestuur ster van de auto, raakte gewond. Het Openbaar Ministerie (OM) had vier maanden voorwaardelij ke gevangenisstraf, 120 uur werk straf en een onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid van twee jaar geëist. Wat zich op 10 juli vorig jaar bij de spoorwegovergang bij de Saarweg in het hoofd van de Meerlose vrouw heeft afgespeeld, zal wel altijd een raadsel blijven. Ze gaf tijdens de zining aan dat ze 'delen van de film' mist. Ze heeft bij de spoorwegovergang een goederentrein laten passeren en daarna gas gegeven. Daarbij moet ze een personentrein uit de ande re richting over het hoofd hebben gezien. Dat heeft ze achteraf pas gehoord. Zelf kan ze dat moment niet meer herinneren. De spoor wegovergang was voorzien van een automatische knipperlichtin stallatie die in werking was. Met de gevolgen van het tragi sche ongeluk worstelt de vrouw nog iedere dag. Ze maakt zich zelfverwijten, slaapt slecht, kan bijna een jaar na het ongeval nog Bleek 82 Venray Tel. (0478) 512 30G *zie voorwaarden in de winkel Hofstraat 5, Venray, Tel. 0478-582828 KOOPAVOND OP VRIJDAG De gemeente Venray gaat volgend jaar de telefooncen trale vervangen. De kosten bedragen 515.000 euro. Theo Mulders (Samenwerking) vindt de investering niet nodig. Hij is er niet van over tuigd dat vervanging van de huidige centrale onontkoom baar en onuitstelbaar zou zijn. "Het is een mooi bedrag om andere dingen mee te doen." Wethouder Heidens (CDA) zei in de commissie Middelen dat de huidige centrale is afgeschreven. "Het getuigt van goede bedrijfs voering dat we deze stap zetten. Hier is goed over nagedacht. Communicatie via de telefoon dient aan de maat te zijn." Maar Heidens kon Mulders niet overtuigen. Samenwerking vindt dat de telefooncentrale alleen ver vangen moet worden als het eco nomisch verantwoord is of het niet meer aan de eisen voldoet. Het college geeft aan dat de kans op storingen toeneemt waar door de telefonische bereikbaar heid verslechtert. Telefonische dienstverlening blijft van groot belang omdat 35 procent van de burgers niet over een internetaan sluiting beschikt. De investering is méér dan alleen een vervanging. De nieuwe centrale beschikt over veel meer mogelijkheden. De medewerkers van het frontoffice, de publieksba- Ües, krijgen de beschikking over een callcenter. Ook komt er een koppeling tussen spraak en data. Door middel van 'unified messa ging' kan de telefonische bereik baarheid fors verbeterd worden. Indien een ambtenaar de telefoon niet opneemt en de beller spreekt de voicemail in dan verschijnt het ingesproken bericht tevens in de mailbox. "Daardoor neemt de kans toe dat een medewerker daadwerkelijk terugbelt", aldus het college. Tevens wordt allerlei informatie over een klant centraal geregis treerd. Door koppelingen met andere applicaties kunnen mede werkers in één oogopslag een totaaloverzicht zien van vragen of kwesties die een burger bij de gemeente heeft openstaan. Het college vindt de investering noodzakelijk omdat Venray anders te ver achterop zou lopen bij andere gemeentes. Dit zou zelfs kunnen leiden tot 'imago schade'. Oosterbeek: "Dit lijkt achterkamertjespolitiek" niet goed functioneren en denkt voortdurend aan dat fatale moment. 'De film draait voortdu rend door'. Tot haar leedwezen krijgt ze met de ouders van de tweeling geen contact. Het ver driet is nog zo groot, dat de ouders geen prijs stellen op een gesprek of een ontmoeting met de Meerlose vrouw. De WD vindt dat er een einde moet komen aan de lange schorsingen tijdens de raadsvergadering. Vooral het CDA heeft er een handje van de vergadering te onderbre ken voor intern beraad. Fractieleider John Oosterbeek uitte zijn ongenoegen maan dag in het seniorenconvent. De WD'er vindt de talrijke schorsingen uitermate vervelend voor de andere raadsfracties en Vanaf vrijdag 17 juni wordt de nieuwe gemeentegids van Venray, editie 2005-2006 huis aan huis verspreid. Ook dit jaar laat de gids weer een actueel overzicht zien van instellingen, organisaties, verenigingen, clubs en belangen groeperingen die in Venray actief zijn. Nieuw is dat deze adresgege vens nu ook op de gemeentelijke website www.venray.nl te raad plegen zijn (homepage, quic- klinks). Als extra service heeft de gemeente plattegronden gekop peld aan deze digitale versie van de gemeentegids. Het thema dit jaar is Venray, focus op mensen. De gemeente heeft mensen in het brandpunt van haar belangstel ling. Dit thema heeft ze vertaald in beelden van de fotografen Bert Smits en Mijntje Wismans. De nieuwe editie van de gemeente gids is net als de afgelopen jaren tot stand gekomen in samenwer king met uitgeverij City Tourist Promotions uit Kaatsheuvel. Als een extra dienstverlening heeft de gemeente de digitale gemeente gids gekoppeld aan plattegronden van alle kernen met zoekfuncties op straatnaam of locatie. Verspreidingsbureau Periodiek verzorgt de verspreiding van de gidsen. Alle huishoudens, bedrij ven en instellingen ontvangen een exemplaar van de nieuwe gids. Ook adressen met een ja/nee- of nee/nee-sticker op de brievenbus. Mensen die eind juni nog geen nieuwe gemeentegids ontvangen hebben, kunnen een gratis exemplaar afhalen bij de publieksbalie van het gemeente huis. het publiek. "De vergaderavond valt zo niet meer te volgen", vindt Oosterbeek die overigens niet wil tornen aan het recht om een schorsing aan te vragen. Wel vindt hij dat de onderbre kingen tot een minimum beperkt moeten worden. "Zorg ervoor dat je van tevoren de zaken onderling goed afstemd. En de partijen moe ten zich ook aan de tijd houden. Als er een schorsing is voor twin tig minuten dan moet het geen drie kwartier worden." Zoals bij de laatste raadsvergadering het geval was. Oosterbeek vindt dat raadsvoorzitter Waals dan moet ingrijpen. CDA-fractieleider Gerda van Stelten reageerde dat haar partij een grote fractie heeft (acht leden, red.) en dat ze ook de inbreng van de insprekers wil meenemen. "Als wij schorsen dan is het ook echt nodig", aldus Van Stelten. John Oosterbeek merkte op dat hij na een schorsing zelden inhou delijk iets nieuwe hoort. De WD'er hekelde het ook dat raads leden van de coalitiepartners PvdA en Lokaal Aktief bij het CDA-beraad aanschuiven. "Dit üjkt op achterkamertjespolitiek. Voer dit overleg toch gewoon in de openbaarheid", stelde Oosterbeek voor. PEEL EN MAAS een abonnement waard De presentatie van het boek Honderd jaar psychiatrie in Venray, die oorspronkelijk was gepland voor vrijdag 24 juni, is om organisatorische redenen ver plaatst naar donderdag 29 septem ber. De feestelijke bijeenkomst vindt plaats in de schouwburg van de locatie Sint Anna en staat in het teken van een eeuw psy chiatrische zorg in Venray. Tijdens deze herdenkingsbijeen komst wordt door het Lokaal Historisch Platform Venray het boek gepresenteerd. Eregast is de nieuwe Commissaris der Koningin in Limburg, de heer Frissen, die het eerste exemplaar in ontvangst zal nemen. Gastspreker is Mr. A.J. Héerma van Voss, hoofdredacteur van de VPRO-radio en auteur van onder meer de essaybundel De haas en de jager. Een tweede en bijzonde re gastspreker is Broeder René Stockman, Generaal Overste van de Broeders van Liefde en conser vator van het bekende Guislain Museum in Gent. Het boek Honderd jaar psychiatrie in Venray is uitgegeven bij Walburg Pers Zutphen en is in de boekhan del verkrijgbaar. Het 500 pagina's tellende boek, dat veel fotomateri aal bevat, kost 19,95. Mensen die volkstuintjes van de gemeente huren wer den onlangs onaangenaam verrast. Nadat eerder dit jaar de jaarrekening was ontvan gen, stuurde de gemeente in mei nog een factuur met een tussentijdse huurverhoging van liefst 26 procent. Theo Mulders (Samenwerking) stelde in de commissie Middelen vragen aan wethouder Heidens (CDA). Mulders keurt het gedrag van de gemeente af. "Dit veroor zaakt die kleine ergernissen bij de burgers. Waarom is dit niet van tevoren aangekondigd? Het komt onprofessioneel over van de gemeente." Heidens verklaarde dat de gemeente verzuimd heeft de huurprijzen jaarlijks te indexeren. Bij nieuwe huurders is dit wel gebeurd. "Daardoor kwam er een scheefgroei tussen de lopende en de nieuwe huurcontracten. Het is extra vervelend omdat de factu ren al verstuurd waren. Dit had inderdaad beter in één keer gekund. Dat was fraaier geweest", zei Heidens die het voorval relati veerde. "Het zijn slechts margina le bedragen. Want het gaat om een paar euro. In totaal is er 600 euro mee gemoeid. Dus het valt nogal mee." Mulders zei dat het hem vooral te doen is om de nega tieve reacties die deze handelwij ze bij de burgers oproept. De politie heeft maandagavond op de rijksweg A73 onder Venray een ongeval met een bestelbusje afgehandeld. Omstreeks 18.45 uur raakte een 55-jarige automobi liste uit Tegelen, rijdend in de richting Venlo, met de linkerwie- len van haar bestelbusje naast het wegdek. Bij het corrigeren van haar voertuig raakte de wagen op de rechter rijstrook tegen een daar rijdende vrachtwagen. Deze werd bestuurd door een 50-jarige inwoner van Blitterswijck. Door de manoeuvre sloeg het bestel busje over de kop en belandde op het wegdek. De bestuurster werd per ambulance met onbekend let sel- overgebracht naar Venlo. De vrachtwagen raakte beschadigd aan de remleiding en moest wor den gesleept, het busje moest worden getakeld. Beide rijstroken raakten door het ongeval vers perd, totdat de brandweer het wegdek had schoongespoten. Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kosteloos laten repareren, geen eigen risico en geen aantasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Autoruitservice zorgt voor de afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. Zaterdag 18 juni in Venray bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-16.30 uur Kenteken in de autoruiten graveren €15,- per auto.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 5