uisartsen keuren lan Acute Zorg Post af Bon appétit en bonjour! /inalfa Ue» Opening internationaal aspergesymposium Opening speelplaats Merselo Zorgen over IPPC-richtlijn veehouderij Ruben Zandvliet nieuwe voorzitter PvdA-jongeren CDA wil meer informatie van Waals Gemeente 'vergeet' factuur van 94.455 euro Prijswinnares op bezoek bij Inalfa WONEN OP MAAT un TAXATIES Nieuwe voorzitter Synthese 'Huizen Noordsingel in donker' Team stadswachten weer compleet Vroof systems BEZORGEN? PaqfEEL EN MAAS Donderdag 9 juni 2005 - Pagina 9 Het plan voor de vorming ju een Acute Zorg Post in de -legio Noord-Limburg vindt steun van alle betrokken uA; jeen f partijen. In haar ledenverga dering heeft de Regionale Huisartsen Vereniging het olan vrijwel unaniem afge- ""Reurd. Een week eerder hadden de vereniging Medische Staf en VieCuri Medisch Centrum, zij het onder de voorwaarde van afdek king van de financiële risico's voor ziekenhuisorganisatie en haar professionals, hun instem ming wel verleend. Ook Zorgverzekeraar VGZ stond posi tief tegenover het plan. Het initiatief voor de vorming van een Acute Zorg Post komt voort uit het gezamenlijke project SEHAP waarbij de Regionale Huisartsen vereniging, vereniging Medische Staf, VieCuri Medisch Centrum en Zorgverzekeraar VGZ integratie nastreven van de Spoedeisende Hulp (SEH) en de Huisartsenpost (HAP). Het gaat erom in de avond- en nachturen en in het weekend één loket te realiseren voor patiënten die acute zorg nodig hebben. Voordeel voor de patiënten zou zijn dat zij zich niet langer hoeven af te vragen of zij met hun acute zorgvraag bij de huisartsenpost of bij de spoedeisende hulp van het ziekenhuis zullen aankloppen. In het plan is ook de organisatie ach ter het loket verregaand geïnte greerd. Voordelen van deze geïn tegreerde acute zorg zijn een betere kwaliteit van zorg (goede samenwerking tussen de hulpver leners) en een efficiëntere zorgor ganisatie (weghalen van 'dubbele' voorzieningen als overhead en huisvesting). Hoewel de huisartsen erkennen dat het verwezenlijken van één loket voordelen biedt voor de patiënt, lopen op dit moment de meningen uiteen over de wijze en de intensiteit waarmee de samen werking en afstemming tussen HAP en SEH wenselijk is. De huis artsen zijn van mening dat het plan, zoals het nu voorligt, te veel onzekerheden bevat, met name op het gebied van de kwaliteit van de zorgverlening. Overigens waren zij ook kritisch over de manier waarop de besluitvorming over het plan met uitvoering in deze vorm heeft plaatsgevonden. De huisartsen menen dat het plan en de discussie erover een goede impuls biedt om tot verdere mening- en besluitvorming te komen over de zorg buiten kan tooruren. De stuurgroep SEHAP betreurt de afwijzing van het plan door de huisartsen. Juist ook omdat posi tieve reacties waren ontvangen van patiëntenorganisaties, cliën tenraad van VieCuri en de Inspectie voor de Gezondheids zorg. De stuurgroep had verwacht dat de betrokkenen positiever zouden zijn over de afstemming in de werkwijzen op de SEH en de HAP. Nu is gebleken dat een maximale integratie, zoals de stuurgroep die voorstaat, op dit moment niet haalbaar is. Momen teel beraden de betrokken partij en zich op alternatieven. De stuurgroep hoopt dat onderdelen uit het plan die vanuit patiënten perspectief duidelijk voordelen opleveren, aanleiding zijn om de samenwerking tussen HAP en SEH te intensiveren. Familie Heidens in Franse sferen ia ESIO De familie Heidens vierde familiedag afgelopen zaterdag in Geijsteren met een Franse themadag. De locatie was perfect: een boerderij midden in de glooiende wei landen dicht tegen de rand van de Geijsterse bossen. Met een beetje fantasie waande je je er zelfs in Frankrijk. Het enige wat tegenwerkte was het weer. Het regende pijpenste len, waardoor het echte Franse sfeertje een beetje in het water viel. Maar voor de rest was het op en top Frans wat de klok sloeg. Zelfs de twee koks werkten met de Franse slag en gooiden tussen de stortbuien door buiten in het weiland een balletje tij dens een spelletje jeu de bou les, terwijl binnen de potten en pannen op het fornuis rus tig doorpruttelden. Leo Heidens: "Wij organiseren jaarlijks een familiefeestje, steeds met een ander thema. Verleden jaar stonden de zestiger jaren cen- iraal, het jaar daarvoor indianen. Dit jaar houden we een Franse dag. Het is de bedoeling dat ieder- IVI r. een ook op de een of andere manier Frans gekleed komt. We doen dit inmiddels voor het acht- I- ste jaar. Het is een bindingsfactor IT1D3 voor de familie. We vieren het gelijktijdig met oma's verjaardag, zodat zij heerlijk in de belangstel ling komt te staan. Alle vijftig kin deren, klein- en achterkleinkinde ren zijn erbij. Je ziet elkaar eigenlijk maar één keer per jaar, want iedereen woont verspreid over het hele land. van .Maastricht, Nijmegen tot Den [Haag. Eén zus is zelfs speciaal iWvoor de familiedag overgekomen 1 "vanuit Curacao. Met weinig mid delen maken we er een prachtige dag van. Alleen het Nederlandse iweer lijkt niet op het Frankrijk weer, al kan het in dat land ook wel eens flink tekeergaan." STORTREGEN Het buitenterras ligt er verlaten bij. 'II pleut a torrents', oftewel: het stortregent. Een huifkar arri veert en de familieleden kunnen een rondrit gaan maken. Binnen zijn enkele kunstschilders van het schilderscollectief te gast, die proberen hun kunnen over te brengen op de leden van de fami lie Heidens. Maar echt schilderen blijkt een gave te zijn, dat blijkt wel als oma door een van de kin deren geportretteerd wordt. Een clochard met een grote en vooral rode snor en een boomlange Napoleon met overmaatse hoed liggen haast dubbel van het lachen. Of dat schilderdoek ooit ingelijst zal worden, mag betwij feld worden. Gelukkig ziet ook de schilderes de humor er wel van "Vooraf hebben we aan ieder een het thema doorgegeven en daar gaat men mee aan de slag", vertelt Heidens verder. "Ik werk zelf in de jeugdzorg en heb veel bij de scouting gedaan en heb wel enige ervaring om zoiets op touw te zetten. Twee jaar geleden had den we een indianendag. Er wer den stammen gevormd en het land werd verdeeld. Iedereen had een indianennaam. Er werden tal van thema's naar voren gehaald die met indianen te maken had den. Nu met de Franse dag zijn er Franse spellen, zoals jeu de bou les, en er wordt alleen maar Franse muziek gedraaid. Het eten is in Franse stijl en er komt van avond nog een Franse artiest. Dan maar even de twee koks opzoeken om het Franse menu door te nemen. In de keuken zijn ze niet te vinden, ze zijn in het weiland wederom een balletje aan het werpen. "Franse uiensoep, crèmesoep met provinciaalse kruiden en vlees. Champignons, stokbrood met Franse paté en Franse kaas, gegrilde kip met Franse kruiden en nog veel meer Franse lekker dingen", vertellen Geert Teunessen en Lei Wijnands, beiden getooid in een echt koks kostuum compleet met hoge witte koksmuts. Bon appétit en bonjour! Burgemeester Jos Waals opent het XIth International Asparagus Symposium (IAS2005) op woens dag 15 juni. Zo'n 150 internatio nale deelnemers worden op het gemeentehuis van Venray ontvan gen. De bijeenkomst is het start sein van het evenement dat gehouden wordt in Hotel Asteria in Venray van 16 tot en met 19 juni. De organisatie van het symposi um is in handen van AspergeRijk 2005 (een organisatie die zich inzet voor de promotie van de Nederlandse asperge én de asper- ige regio) in samenwerking met Asparagus BV uit Horst aan de Maas. Als gastgemeente verzorgt .Venray de feestelijke opening. Het gemeentebestuur van Venray ziet in dit evenement een impuls voor de promotie van de regio. Burgemeester Waals: 'Het IAS2005 biedt kansen om de regio 'ioord-Limburg zowel nationaal SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN IV als internationaal op de kaart te zetten. Dit evenement past naad loos in het traject van de aanloop naar de Floriade 2012'. De Regio Venlo NV onder streept het belang van IAS2005 voor de regio promotie door hier aan een flinke financiële bijdrage te leveren. Van de vijf partners in de Regio Venlo NY, te weten Venlo, Venray, Horst aan de Maas, Helden en Gennep zijn de burge meesters en gemeentesecretaris sen dan ook uitgenodigd bij de opening aanwezig te zijn. Eenmaal in de vier jaar wordt het International Asparagus Symposium (IAS) georganiseerd. Dit jaar voor de elfde keer, onder auspiciën van de International Society for Horticultural Science (ISHS) in samenwerking met de Universiteiten van Wageningen en Maastricht. In 2001 was Japan gastland. Het symposium richt zich op kennisuitwisseling en - overdracht tussen en door onder zoekers verbonden aan onderne mingen uit het midden- en kleinbedrijf en zij die verbonden zijn aan universiteiten. Daarnaast draagt het bij aan versterking van de concurrentiepositie van het bedrijfsleven (MKB). Ben van Essen uit Sevenum wordt per 1 juli de nieuwe voor zitter van Synthese, de instelling voor zorg en welzijn in Noordelijk Noord-Limburg. Hij volgt mevrouw M.C. Greweldinger- Beudeker op. Ben van Essen, socioloog van beroep, is 55 jaar en werkt als plaatsvervangend hoofd van de afdeling Kennis en Strategie van de Provincie Limburg. Hij was acht jaar (deel- tijd)wethouder in de gemeente Sevenum en is voorzitter van de in 2004 opgerichte Vereniging Kleine Kernen Limburg (VKKL). Van Essen heeft een zeer brede ervaring in beleidsonderzoek en strategie-ontwikkeling op provin ciaal en lokaal niveau. Bovendien heeft hij ruime bestuurlijke erva ring. Tevens is Van Essen bekend met het welzijnswerk en de maat schappelijke dienstverlening. Een rij woningen aan de Noordsingel, tussen de Westsingel en Pastoor van de Gaetstraat, zit in het donker. Het gaat om de huisnummers 2 tot en met 20 die een stuk van de Noordsingel af liggen. Martin Wijnhoven (Samenwerking) vroeg er aandacht voor in de com missie Stedelijk Beheer. "Want vooral de ouderen die er wonen voelen zich sociaal onveilig. De maar voor die woningen is het helemaal donker", zei Wijnhoven, die wist dat er twee jaar geleden al gevraagd is voor het plaatsen van drie straatlantaans. "En die staan er nog steeds niet." Wethouder Driessen (CDA) zegde toe dat dit stuk van de Noordsingel op de prioriteitenlijst wordt gezet. Maar hij kon niet toezeggen wanneer de verlichting De nieuwe speelplaats aan de voor- en achterkant van de basis school in Merselo wordt op vrij dag 24 juni om 19.00 uur officieel geopend door wethouder Driessen. De speelplek voor de kinderen, die onder meer bestaat uit een speelhuisje, een zandbak, een dui- kelrek, klimtoestellen en een bas ketbalveld, is dankzij de inzet van velen gerealiseerd. In september 2002 werd de werkgroep Speelomgeving Merselo opgericht en die ging meteen enthousiast aan de slag om de benodigde gel den voor de totstandkoming van de speelplaats bijeen te krijgen. De speelplaats heeft in totaal circa 75.000 euro gekost en is mede betaald uit bijdragen van de gemeente Venray, provincie Limburg, dorpsraad, het fonds Samen Buiten Spelen en het Europese subsidiepotje Leader+. Ook hebben de school en de ouders fors bijgedragen aan de aanleg van de openbare speel plek, die inmiddels al enkele maanden tot volle tevredenheid van de kinderen in gebruik is. Binnenkort wordt een stren ge Europese richtlijn van toe passing op alle grotere pluim vee- en varkensbedrijven. Deze IPPC-richtlijn stelt paal en perk aan de emissie waar bij ook rekening gehouden wordt met de lokale milieusi tuatie. Jan Classens (CDA) denkt dat deze richtlijn wel eens grote gevolgen kan hebben voor de intensieve veehouderijen in de gemeente Venray. Omdat dit veel al grote bedrijven zijn. Volgens de IPPC-richtlijn moeten alle installa ties in 2007 voldoen aan de stren ge bepalingen die worden opge nomen in de wet milieubeheer. Veehouderijen die niet aan de 'best beschikbare technieken' vol doen komen in de problemen met de vergunningverlening. Classens vroeg in de commissie Stedelijk Beheer of er al meer dui delijkheid is over de richtlijn. Wethouder Driessen (CDA) reageerde dat er 'helaas nog geen eenduidigheid is over deze richt lijn van hogerhand'. Driessen ver wacht binnen enkele weken meer te weten. "Tot dan zullen we er een ruimhartige interpretatie aan geven." PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur SLAAPADVIES BEDSYSTEMEN BEDTEXTIEL Industriestraat 17a 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 ^Hoogveld www.wielhermkes.nl Venray heeft sinds kort weer vier stadswachten die toezicht houden in het centrum en de wij ken. Er is lange tijd een vacature geweest waardoor drie stads wachten het werk moesten doen. Henk Bisschops (PvdA) vroeg in de commissie Stedelijk Beheer waarom de vacature niet ingevuld kon worden. Volgens wethouder Driessen (CDA) was het een hele i zoektocht om een geschikte stads wacht te vinden. "Want niet ieder een voldoet aan de kwalificaties. Er zijn basisvaardigheden vereist omdat ze veel in contact staan met burgers. Maar uiteindelijk hebben we toch een geschikte stadswacht gevonden en is het team weer compleet." Oud-Merselonaar gekozen door congres Afgelopen zondag werd Ruben Zandvliet door het con gres van de Jonge Socialisten in de PvdA (JS) gekozen tot de nieuwe landelijk voorzitter. Hij volgt hiermee Remy Wilshaus op, met wie hij ook een half jaar in het landelijk bestuur van de JS heeft geze ten. Samen met een team van zeven vrouwen en mannen zal hij het komend jaar leiding geven aan de organisatie. De kersverse voorzit ter riep in zijn welkomstspeech op tot het blijven versterken van de banden met de PvdA. "De PvdA is onze uitlaatklep, we moe ten samenwerken om jongeren te overtuigen van het belang van links beleid", aldus Zandvliet. De strijd tegen het rechts-con- servatieve beleid Balkenende II wordt door de JS voortgezet. Volgens de nieuwe voorzitter is het belangrijk dat de JS een orga nisatie is die demonstreert maar ook alternatief beleid presenteert. "De vorm kan niet zonder de inhoud. Bijvoorbeeld op het gebied van duurzaamheid en emancipatie kan het kabinet nog veel van ons leren", meent de nieuwe voorzitter. Wouter Bos riep op het congres de JS op om te vernieuwen. "De JS is zoveel meer dan een organisatie met wat goedkope campagne- krachten, de JS is een organisatie waarin jongeren met sociaal democratische ideeën hun ei kwijt kunnen en kunnen meeden ken over politiek". Hij benadrukte dat de JS door middel van activi teiten en discussies met een jonge, frisse uitstraling de JS veel meer jongeren kan bereiken dan nu het geval is. Daarnaast heeft de JS te weinig invloed op de PvdA Het CDA is niet tevreden over de brief die burgemeester Waals naar de raadsleden heeft gestuurd. Het schrijven dient als uitleg van zijn gewraakte uitspraken over de criminaliteit en de verloede ring op het platteland. Op donderdag 16 juni vindt hier over een extra raadsvergade ring plaats. Waals verwijst in zijn toelich ting naar een aantal rapporten. Het CDA wil deze rapporten voor zaterdag 11 juni in handen heb ben. Het gaat onder meer over cij fers over het aantal en de omvang van de opgerolde hennepkweke rijen. Tevens wil de CDA-fractie tekst en uitleg over enkele passages in de brief. Waals verklaart daarin dat de werkgelegenheid op de dorpen onder druk staat. Want steeds minder mensen zijn werk zaam in de agrarische sector en de vraag naar arbeid wordt anders (door buitenlandse seizoenarbei ders, red.) ingevuld. Nieuwe vor men van werkgelegenheid ont wikkelen zich nauwelijks, zo constateert Waals. Daardoor ont trekken veel jongeren zich aan de sociale controle die zo kenmer kend was voor de oude agrarische Een factuur van 94.455 euro voor het maaien van bermen en sloten is in het gemeente huis zoekgeraakt. Dit bedrag is in 2004 daarom niet als kosten geboekt en kwam ten gunste aan de algemene middelen. Het gevolg is dat de 94.455 euro dit jaar alsnog opgevoerd wordt ten koste van een flinke budgetoverschrijding. Bijna alles fracties in de com missie Stedelijk Beheer vroegen zich af hoe dit kon gebeuren. Het budget voor het maaien (circa 140.000 euro) is vorig jaar bij lange na niet besteed. Ambtenaar Wil van den Heuvel legde uit dat de factuur van de aannemer in eerste instantie was afgekeurd. De aannemer heeft vervolgens een nieuwe, correcte rekening inge diend maar die is nooit in de boe ken terechtgekomen. "Die is er helaas tussendoor geglipt. Dat is 'Maak je eigen Schnappi' was een grote hit op de stand van Inalfa tijdens de Kies Techniek manifestatie. In de stand stond een kom met paspennen en de kinderen mochten gokken hoe veel erin zouden zitten. De prijs was, zoals ieder jaar, een rondlei ding bij Inalfa. De gelukkige win nares was dit jaar, Yvette de Bruin van groep 8 van basisschool de Meent in Leunen. Zij vulde 575 in terwijl er daadwerkelijk 574 pas- pennen in de kom zaten. Afgelopen dinsdag werd Yvette samen met haar klasgenoten en haar leraar in de kantine van Inalfa ontvangen met limonade en cake. Na een korte bedrijfspresen tatie werden alle kinderen door medewerkers van Inalfa rondge leid langs de productielijnen van schuifdaken voor o.a. BMW en Mercedes. Tevens namen ze een kijkje in het testcentrum van Inalfa Roof Systems. Het enthou siasme bij de nieuwsgierige scho lieren was erg groot. Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray standpunten, aldus Bos. De nieu we JS voorzitter neemt deze uit nodiging graag aan: "Meer leden én meer invloed, volgens mij kan niemand daar tegen zijn". Op het afgelopen congres van de PvdA jongerenorganisatie spra ken de leden zich onder andere uit over resoluties ontwikkelings- samenwerking, middelbaar onder wijs, armoedebestrijding en anal fabetisme. Voordat Ruben Zandvliet geko zen werd als voorzitter was hij reeds actief binnen het Landelijk Bestuur van de PvdA-jongerenor- ganisatie. Nu verruilt hij de func tie van penningmeester voor die van voorzitter. Daarvoor was hij onder andere actief bij de afdeling Zuidoost Brabant van de Jonge Socialisten. Sinds september stu deert hij rechten in Leiden. Daarvoor deed hij gymnasium op het Raayland College in Venray. dorpscultuur. De ouderen probe ren dit nog in stand te houden, terwijl de jongeren zich juist rich ten op andere, stedelijke culturen die geen wortels hebben op het platteland. Dit leidt volgens de burgemeester tot spanningen tus sen generaties en zet het vereni gingsleven onder druk. Het CDA wil van Waals weten wat hij hiermee precies bedoelt en welke onderbouwing hij voor zijn constateringen heeft. Ook deze informatie wil het CDA schriftelijk voor 11 juni hebben ter voorbereiding van het raadsde- bat. onze fout. Dit had niet mogen gebeuren", verklaarde de ambte naar. De gemeente denkt dit jaar te kunnen bezuinigen op het budget doordat de bermen verlaagd wor den. "Dat is een geluk bij onge luk", zei Van den Heuvel. Maar het voordeel zal niet geheel wegval len tegen de extra kostenpost van 94.455 euro. Henk Bisschops (PvdA) sprak van een 'vervelende situatie'. "Want het is toch een behoorlijk bedrag dat het saldo van 2004 positief beïnvloed heeft. In 2005 kunnen we daardoor minder uit voeren. Dit kan niet anders", aldus Bisschops, die vond dat het tekort moest terugkomen uit de algeme ne middelen. Ook Martin Wijnhoven (Samenwerking) vreest dat andere werkzaamheden nu blijven liggen. Volgens wethouder Driessen (CDA) zal het tekort aan het eind van het jaar uit de post onvoor zien komen. "De afdeling moet het goed bewaken zodat dit in de toekomst voorkomen wordt."

Peel en Maas | 2005 | | pagina 9