veroordeeld voor gewapende straatroven (apel de lucht in ixpositie 'De okale krant van ederland' Mini- playbackshow wordt kinderpodium 35.000 euro voor Octopus Jteel en Maas en de NNP Oud papier lederwijs Place du Tertre Rokers uitgenodigd Scholen voor Scholen .F Kousen-Zorg Therapeutische Elastische Kousen Lei Alberigs Museumkapel Bibliotheek Venray Nationaal Epilepsie Fonds De Hakkespits 35 - PakL EN MAAS Donderdag 2 juni 2005 - Pagina 7 m jaar cel voor Venrayse vrouw De rechtbank in Roermond jeft woensdag de 22-jarige yce V. veroordeeld tot één jr cel, met aftrek van het lorarrest, voor het plegen drie gewapende overval- op straat in Venlo. De Voorlopige hechtenis werd loU (geheven, zodat de Venrayse ouw meteen werd opgepakt Et Openbaar Ministerie (OM) jd tegen haar achttien maan- En cel geëist, met aftrek van 'a maanden en negen dagen ior het voorarrest. V. heeft delicten bekend en accep teert dat ze wordt gestraft, zodat ze aan een nieuwe toe komst kan werken. V. werd veroordeeld voor drie strafbare feiten: alledrie overval len met een mes. Twee delicten werden gepleegd op 3 oktober 2004 en één op 25 februari dit jaar. De vrouw beschouwt haar straf als een 'einde met een nieuw begin'. Het echte nieuwe begin wil ze niet maken in Venray of Venlo, maar in Tilburg bij haar moeder in huis. De verslaafde, werkeloze vrouw is ten einde raad als ze op de 3 oktober 2004 op straat in Venlo een man aanspreekt. Uit de getuigenverklaring blijkt dat ze hem in het Engels aanspreekt om geld te wisselen. De man denkt dat het om andere diensten gaat en bedankt voor het voorstel van de vrouw. Zij eist dan geld van hem en bedreigt de man met een aardappelmesje. Ze maakt daarbij drie steekbewegingen. De man weet te ontkomen en dezelfde dag probeert de Venrayse op dezelfde manier een oudere man van rond de tachtig op straat in Venlo af te persen. Het bewuste aardappelmesje wordt wederom gebruikt en met woorden 'ik steek je dit mes tussen de ribben' maakt V. haar kwade bedoelingen duidelijk. V. wordt opgepakt en laat zich een tijdje opnemen in verslavings kliniek Paschalis in Venray. Dit blijkt echter geen succes. Ze ver wittigt haar advocaat en haar reclasseringsambtenaar dat ze de kliniek verlaat en dat ze zelf pro beert clean te blijven. Na korte tijd gaat het toch weer mis. Op 25 februari dit jaar vraagt ze een man, die in Venlo net heeft gepind, om geld. Hij wil haar geen geld geven. Daama vraagt ze hem of hij 'een nummertje wil maken'. Ook dat 'voorstel' wijst de man af, waarna de vrouw het mesje ter hand neemt en de man bedreigt met de woorden 'dan wil ik zó je geld hebben'. De man vlucht weg, maar de verdachte gaat achter hem aan. Hij weet uit eindelijk al fietsend te ontkomen. De vrouw wordt door de politie, die toevallig ter plaatste is, meege nomen. V' lagmorgen werd de van Sint-Antonius van lua aan de Stationsweg ver- :t. Het zeventiende-eeuwse jksmonument was jarenlang een obstakel voor het verkeer, Bovendien was de omgeving van de kapel in de loop van de eeuwen door ophogingen steeds verder gerezen, waardoor de kapel als het ware dieper kwam te liggen. Dat veroorzaakte vocht- problemen in het heiligenhuisje. Redenen genoeg voor de gemeente Venray om de kapel in de takels te hangen en het heili genhuisje een dertigtal meters in de richting van het centrum een nieuwe plek te geven tegenover de Klaproos, een stuk hoger en verder weg van de drukke weg. De Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray zal zich over het gebouwtje ontfermen en zorgen voor de verdere restaura tie van de kapel. Peel en Maas ook in Amsterdams museum jurkfc /rijda 'De lokale krant van koerland - Hartstochtelijk ng va roeien tegen de stroom in' is =uoé de titel van de expositie over ik var de lokale krant die tot en met yerz» 12 juni in het Persmuseum in Amsterdam te zien is. Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan van de NNP, de Organisatie van Lokale Nieuws media (voorheen Nederlandse Nieuwsblad Pers), toont het Persmuseum een bijzonder over zicht van de ontwikkeling van het lokale nieuwsblad in de afgelopen 1 fö'ig jaar. Lokale kranten hebben Cen'an8e historie. Peel en Maas fi een van de eerste kranten die Hd werd van de NNP. Op de expositie is bijvoorbeeld juwfefj® van de eerste nummers van Meppeler Courant te zien. itweifö Deze krant, daterend uit 1846, is wijn? bet oudste nog verschijnende nieuwsblad van ons land. ||len|. Het accent van de tentoonstel- jliog ligt echter op de periode na '945. In dat jaar kwam de NNP ipass W stand die met name in die eer- *e jaren na de oorlog een belang- Vetf rijke taak had met betrekking tot de papierdistributie. De nieuws bladen die in de oorlog op last van de bezetter hun verschijning hadden moeten staken^doken na de bevrijding triomfantelijk op met koppen als: "Hier zijn we weer!" Óp de tentoonstelling is te zien hoe de lokale pers zich heeft ontwikkeld en hoe de plaatselijke journalisten soms nieuws brach ten dat landelijk de aandacht trok. Bij de NNP aangesloten kranten brengen ook nieuws op de kabel en verzorgen nieuwssites - ook dat is op de expositie te zien. Naar aanleiding van 'De lokale krant van Nederland Hartstochtelijk roeien tegen de stroom in' organiseert het Persmuseum een speciale rondlei ding waarin de geschiedenis van de NNP centraal staat. Een erva ren journalist vertelt over 60 jaar NNP en over zijn ervaringen met de lokale nieuwsgeschiedenis. Ook kunt u een arrangement op maat boeken met een rondleiding door de tentoonstelling en daama een lunch of diner in een restau rant in de buurt gebruiken. Vraag put< ht\ en Maas is een van de oudste leden van de Nederlandse Nieuwsblad Pers. De historie van deze krant gaat zelfs nog 65 jaar ver iest i,13 «r terug. Het is dan ook niet verwonderlijk dat op de tentoonstelling in het 1 e ^museum Peel en Maas regelmatig terug te vinden is. Zo hangt er een kopie van de eerste Venraysche Courant, wordt de geschiedenis ftnPeel en Maas tijdens de Tweede Wereldoorlog en.de Perszuivering ^gelicht en is zelfs de in maart uitgebrachte jubileumkrant is in het ®useum terug te vinden. Een bezoek aan het Persmuseum is mede een aanrader. de speciale arrangementenfolder aan bij het Persmuseum: 020- 6928810 Het Persmuseum is per auto of met het openbaar vervoer zeer goed te bereiken. Het ligt dicht bij de uitvalswegen en bovendien is er ruim voldoende parkeergele genheid (parkeergarage op onge veer 400 meter afstand!). Vanaf het Centraal Station vertrekt ieder kwartier een bus die praktisch die om de hoek van het museum stopt. Het museum is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur en op zondag van 12.00-17.00 uur. Leden van DOS Venray halen maandag 6 juni weer oud papier op in de wijk Landweert III. Het inzamelen begint om 09.00 urn en de bewoners worden verzocht het oud papier goed gebundeld aan de straatkany te zetten. Iederwijs Noord-Limburg houdt in het kader van de iederwijs- school Hakuna Matata haar maan delijkse informatie avond op don derdag 9 juni in de 3Vrouwen Winkel in Meterik. U bent wel kom om kennis te maken met het team die het iederwijs vorm gaat geven en de iederwijzers die er les gaan geven. Na een uitleg over de stand van zaken is er ruimte om vragen te stellen en te discus siëren. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Het Marktplein en de omgeving van de Sint Willibrorduskerk in Deurne is op zondag 21 augustus tussen 11.00 en 18.00 uur omge toverd in een Franse sfeer als decor voor een grootse kunstma nifestatie onder de naam Place du Tertre Deurne. Kunstliefhebbers komen hier aan hun trekken. Er wordt een kunstmarkt gehouden met ongeveer honderd kramen. Naast en tussen de vele verkoop- kramen zijn de docenten van de Vrije Academie Deurne met hun leerlingen actief met hun kunst vorm bezig. Verder is er veel muziek, dans en theater, met onder andere een optreden op het Mangstheater van Jean Melief en Shelly Lapré. In de kerk wordt, mede onder begeleiding van Rita Keymeulen directeur van Museum de Wieger, een verkoop- expositie gehouden. Een dertigtal gerenommeerde kunstenaars gaan daar hun werken exposeren en verkopen. Deze expositie wordt gehouden van zondag 21 tot en met zondag 28 augustus. Op zon dag 21 augustus wordt aan het einde van de dag een kunstveiling voor genodigden gehouden. De manifestatie, die gesponsord wordt door Schildersbedrijf Dirks Deurne, is een initiatief van de Stichting Behoud Sint Willibrorduskerk, met medewer king van de Vrije Academie Deurne. De opbrengst van de manifestatie komt ten goede aan de restauratie van de monumenta le kerk. (Semi)professionele- en amateur-kunstenaars uit Deurne en/of de regio Brabant en Limburg, die geïnteresseerd zijn in het huren van een verkoop kraam kunnen zich melden bij de organisatie via www.placeduter- tredeurne.nl. Informatie is ver krijgbaar bij Bart van Driel via tel. (0493)314084 of Theo Meuwissen via tel. (0493)315083 De Rijksuniversiteit Groningen doet onderzoek onder mensen die roken. Het maakt niet uit of men veel rookt of juist weinig. Om mee te doen hoeft men niet te willen stoppen met roken, dat mag natuurlijk wel. De Rijksuniversiteit probeert een antwoord te vinden op de vraag waarom mensen roken. Men kan eenmalig een uitgebreide vragen lijst invullen. Men kan de vragen lijst via internet invullen en terug sturen, maar man kan ook een papierenversie thuisgestuurd krij gen. Als men de vragenlijst inge vuld terug heeft gestuurd, dan loot men mee voor één van de twintig waardebonnen van twin tig euro. Men kan zich aanmel den bij Carla de Groot of Suzanne Pietersma via tel. (050- )3636326/6630 of per e-mail S.Pietersma@rug.nl. BCO nodigt scholen uit de regio Noord-Limburg uit om deel te nemen aan het lange termijn project Scholen voor Scholen. Hoofddoel is het opzetten van twee voorzieningen. Een in Sri Lanka en een in Atjeh, Indonesië, waarin alle kinderen onderwijs kunnen volgen en weeskinderen kunnen worden opgevangen. BCO heeft het voornemen niet alleen financieel te ondersteunen maar ook de competenties in te zetten om de scholen daar verder te helpen. Het is belangrijk de drempel van het te volgen onder wijs zo laag mogelijk houden. Een van de belangrijke pijlers van dit project is het tweerichtingsver keer. Door middel van lespakket ten, leskisten, en directe informa tie uit het gebied, willen BCO kinderen op deelnemende scho len in de regio bewust laten wor den van de situatie daar; zoals die was vóór de ramp, zoals die nu is en zoals het kan gaan worden. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Otto Veenendaal, projectcoördinator via (www.stgbco.nl/svs) Met ingang van 1 juni 2005 is de praktijk in de Clockert Merseloseweg 108 verplaatst naar Merseloseweg 130 (ziekenhuis) VieCuri Medisch Centrum Venray Locatie VieCuri Vitaal Behandeling op afspraak en zoals voorheen op tel. 0478-641 838 Leverancier voor ziekenfonds en particulier VGZ. CZ, Zilveren Kruis Achmea, Amicon, etc. M.A.J. Nabuurs - Willems Rondweg 8 5825 HV Overloon Als start van Venray Muzikaal Totaal wordt al negen jaar op rij de traditionele miniplaybackshow georganiseerd. Een groot succes waar ieder jaar weer veel kinde ren met veel plezier aan deelne men. De miniplaybackshow maakt dit jaar plaats voor een kin- derpodium. Niet alleen de naam gaat veranderen maar ook het soort optredens dat toegelaten zal worden. Naast het vertrouwde playbacken kunnen de deelne mers namelijk nu ook live gaan zingen. En wil je laten horen dat je een muziekinstrument bespeelt, dan ben je ook van harte welkom. Alles wat binding heeft met muziek, kan worden inge schreven voor dit kinderpodium. Een kinderjoekskapel, een dans groep, een eigen bandje, noem maar op. Venray Muzikaal Totaal is dit jaar op vrijdag 1 juli en het kinder podium zal rond 18.00 uur begin nen op het grote podium op de Grote Markt. Deze week worden op de basisscholen de inschrijffor mulieren afgegeven; vraag er naar als je ze nog niet gezien hebt of stuur een mail naar maja@reisbu- reauviceversa.nl. Inschrijving staat open voor kinderen tot en met groep 8 van de basisschool. Wil je meer weten, neem dan contact op met Maja Kateman-van Opbergen tel 06-20433205 of Marja van de Weiden-van den Heuvel tel 0478-588682. De inschrijving sluit op 17 juni. PEEL EN MAAS een abonnement waard Stichting Octopus is een klein schalige woonvorm voor acht meervoudig gehandicapten kinde ren en jong volwassenen. Deze woonvorm is een ouderinitiatief van Wilma Vink uit Venray en Ria Nijssen uit Lottum. Deze ouders gingen op zoek naar een tweede thuis voor hun zonen Niels (14) en Juul (13). In zorgverlener Philadelphia vonden zij een per fecte partner die het kind als indi vidu ziet en van daaruit de zorg probeert te realiseren. In Sevenum is de woonvorm gereali seerd, in samenwerking met Wonen Limburg en bouwbedrijf Haegens uit Horst. Op dit moment zijn er zeven kinderen binnen Octopus: Madeline, Juul, Esmée, Nouk, Marijn, Juul en Niels. Via sponsoring proberen de ouders extra geld binnen te krij gen voor de inrichting en extra kosten binnen Octopus. Het Oranje Fonds schenkt Octopus een bijzonder groot bedrag van 35.000,- Zij omschrijven het uniek ouderinitiatief als een heel bijzon der project. 'Het Oranje Fonds is het grootste, nationale fonds op sociaal gebied. Per jaar keert het ongeveer 15 miljoen euro uit aan organisaties en projecten in Nederland en op de Nederlandse Antillen en Aruba. Hierdoor bevordert het Oranje Fonds socia le cohesie, participatie, integratie en sociale veiligheid en vermin dert het sociale uitsluiting. Ronald Van der Giessen, directeur: "Het Oranje Fonds staat voor een samenleving waar het goed samen leven is en waarin mensen tot hun recht komen. We verwach ten dat onze bijdrage dit bijzonde re project een goede stimulans geeft en dat zo onze doelstelling weer meer bereikt wordt." De bestemming van deze schenking is bedoeld voor de inrichting van de gemeenschap pelijke ruimten van Octopus. Woordvoerder bij het Oranje Fonds is Jonne Boesjes. Het Oranje Fonds zal bij de officiële opening van Octopus, na de zomervakantie, de cheque aanbie den aan de kinderen en hun ouders. Ria en Wilma zijn als ouders erg blij met deze fantastische schen king: "Het was een geweldige ver rassing. Een groot gedeelte van de inrichting is speciaal en aangepast omdat de kinderen dat door hun handicap nodig hebben. Zij moe ten zich gelukkig voelen in hun tweede thuis en het Oranje Fonds geeft ze met deze schenking de gelegenheid hiervoor. Namens Madeline, Juul, Esmée, Nouk, Marijn, Juul, Niels en hun ouders... bedankt!" In de Lei Alberigs Museumkapel aan de Mgr. Zwijsenstraat in Venlo wordt tot en met donder dag 9 juni de tentoonstelling Voorjaar 2005 gehouden. Te bezichtigen zijn werken van Harry op de Laak, een keuze uit de collectie museum De Wieger in Deurne en een keuze uit de col lectie van Lei Alberigs. De Venlose kunstenaar Harry Op de Laak wordt 80 jaar. Hij woont sinds langere tijd in Beesel op Kasteel Nieuwenborgh. Op de Laak, oud-leerling van de bekende Venlose kunstenaar Sef Moonen, was jarenlang hoogleraar voor de monumentale en versierende schilderkunst aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten in Amsterdam. Om eens wat anders te doen, en niet altijd aan grote opdrachten te werken, maakte hij voor zichzelf vele teke ningen en etsen. Een kleine keuze uit dit werk is in deze gastten- toonstelling zien. De keuze uit de collectie van Museum De Wieger is het voormalige woonhuis van dokter, schilder en kunstenaar Hendrik Wiegersma. De collectie omvat kunstwerken van Wiegersma zelf, maar ook van vele andere kunstenaars. De Lei Alberigs Stichting heeft een keuze uit de vaste collectie van Museum De Wieger mogen maken, om zo ook de belangstelling voor en de belangrijkheid van De Wieger te onderstrepen. Momenteel is er een bijzondere expositie te zien van de voor velen bekende kun stenaar Kees Bol. In de Lei Alberigs Museumkapel zijn kunst werken te zien van Piet Wiegman, Matthieu Wiegman, Hendrik Wiegersma, Constant Permeke, Herman Kruyder, Otto B.de Kat, Jan Grégoire, Leo Gestel, Hendrik Chabot en Else Berg. De keuze uit de Collectie Lei Alberigs bestaat uit werken van ondermeer Cor van de Akker, Géne Eggen, Albert Grosfeld, Nic Jonk, Jos Muris, Wim Rijvers en Hans Truijen. De Lei Alberigs Museumkapel is geo pend op de donderdagen 2 en 9 juni en op woensdag 8 juni. Groepsbezoek op afspraak via tel. (077)3510595 of 06-19134141. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00*17.00 uur Nieuw in de collectie van de Bibliotheek Venray zijn de muziek-dvd 's. Variërend van Blöf en André Hazes tot Abba. De dvd's worden uitgeleend voor een week. De dvd-collectie van de bibliotheek bestaat naast de muziek uit een uitgebreid aanbod van speelfilms voor jeugd en vol wassenen. Tevens zijn er informa tieve dvd's te leen. Via internet kan van thuis uit de catalogus geraadpleegd worden en kunnen reserveringen geplaatst worden. Met het refe rendum over de Europese Grondwet voor de deur, hebben de Openbare Bibliotheken een website geopend over deze Europese grondwet. Op dit onaf hankelijk informatiepunt kan iedereen zich informeren die zich goed wil voorbereiden op het referendum. Ook op de website van de Bibliotheek Venray is een link te vinden naar www.onaf- hankelijkinformatie.nlDe biblio theek is de plek waar iedereen terecht kan voor onafhankelijke informatie op maat. Die informa tie is meer dan ooit nodig. De door de Nederlandse regering uit gegeven Grondwetkrant met de volledige tekst van de grondwet is weliswaar compleet, maar juist daardoor moeilijk leesbaar. De site van de overheid, die een stemadvies geeft, wordt door sommigen als partijdig ervaren. De bibliotheken willen - mede door het lanceren van de site www.onafhankelijkinformatie.nl voorzien in de grote behoefte aan informatie rond de vraag waar veel mensen mee worstelen: Wat ga ik stemmen? De site bevat de onderdelen nieuwsflitsen over Europa, meningen en uitspraken van bekende politici, de conse quenties van voor- of tegenstem men, informatiedossiers en een link naar het speciale Al@din- Europa-Team voor alle vragen. Al@din is de digitale vraagbaak van de openbare bibliotheken waar over alle mogelijke onder werpen vragen gesteld kunnen worden. De gratis service staat garant voor een betrouwbaar ant woord, dat binnen maximaal vijf werkdagen naar de vragensteller gemaild wordt. Via de site van de bibliotheek Venray www.obven- ray.nl is eenvoudig door te linken. Vrijwilligers gaan in de week van maandag 6 tot en met zater dag 11 juni op pad om huis-aan- huis te collecteren voor het Nationaal Epilepsie Fonds. Het thema tijdens deze week is; Laat ze niet vallen. De opbrengst van de collecte is bestemd voor wetenschappelijk onderzoek, voorlichtingsactiviteiten, het organiseren van begeleide vakan ties voor mensen met epilepsie en individuele hulp. Het thema Laat ze niet vallen, is een oproep om mensen met epilepsie te steunen. Geld voor epilepsiebestrijding is hard nodig. Het Nationaal Epilepsie Fonds krijgt geen subsi die van de overheid. Epilepsie is een tijdelijke functiestoornis in de hersenen, dit uit zich in aanvallen. Er is geld nodig voor onderzoek; hoe epilepsie ontstaat, is nog niet bekend. Maar er is zeker ook geld nodig voor voorlichting; 1 op de 150 mensen heeft epilepsie, maar ondertussen weten veel mensen niets over deze aandoening. Naast onderzoek en voorlichting ziet het Nationaal Epilepsie Fonds het als taak om vakanties voor men sen met epilepsie te organiseren. Voor veel kinderen en volwasse nen is dit de enige mogelijkheid om op vakantie te gaan. Het Epilepsiefonds financiert daar naast nog enkele projecten in ont wikkelingslanden. Programma folkloristische dans groep De Hakkespits: Maandag 6 juni oefenavond in de Kiosk, aanvang 20.30 uur Maandag 20 juni oefenavond in de Kiosk, extra dansles om 19.45 uur. Optredens: Zaterdag 4 juni Dag van de Folklore in het openluchtmuseum in Arnhem Dinsdag 28 juni Huize Elviva Amstenrade- 8, 9 en 10 juli Lautershausen (Duitsland) Contactadres, O. Pijpker, tele foon 0478-586260.

Peel en Maas | 2005 | | pagina 7