jvandelvierdaagse Venray de mooiste van Limburg m Symposium over vriendendiensten [Vaals ontbreekt bij belangrijkste raadsvergadering BOSS 4800 euro voor kerk in Veulen Uitbreiding parkeerstrook Calictus wint Innovatieprijs Bevolkings onderzoek borstkanker Iw Julicher Meijer Terrasbeleid gemeente ACTIE! MAN WOMAN lantal deelnemers aan avondvierdaagse stijgt tot meer dan 3100 avondvierdaagse van iy begint een evenement de grote aantallen te wor- fn. Aan de 47ste editie, die 9 tot met 12 juni plaats- It, zullen naar verwachting :n de 3100 en 3300 wan- deelnemen. De organi- houdt tijdens het défilé rekening met 6000 bezoe- een absoluut record. Jan fA ester (78) en Jos Jacobs (59) al 47 jaar bij de vierdaagse trokken en hebben dus iere editie meegemaakt. Als indelaar, als vrijwilliger of i bestuurslid. j ttrokl dere rm |an Wester: "Toen 47 jaar gele- ]i voor de eerste keer de avond- irdaagse werd georganiseerd, bik met één van mijn kinderen 'gelopen. Ik heb negen kinde zij hebben allemaal deelgeno- i aan de vierdaagse. Toen al nd ik het een gezellig evene- ot. Ik ben 37 jaar geleden tnaderd om mee te helpen met ■"organisatie. Nu houd ik me jmamelijk bezig met het opzet- van de rustplaatsen en het ver gen van de sponsorborden." p Jacobs: "In de beginjaren l'de avondvierdaagse was ik lid wandelvereniging St. istoffel. We liepen als vereni- mee. Ik ben leider en jaren lurslid van die vereniging eest. Daarna ben ik leider [eest van de gezamenlijke lelsportvereniging en heb ik jaar de Nijmeegse Vierdaagse JUBILEUMAANBIEDING C ir Jr\ STATE 2^ ART MENSWEAR gelopen met een groep. In de beginjaren startte de Vierdaagse van Venray in het centrum. We zijn in de jaren tachtig een tijd uit geweken naar de sporthal. Omdat het aantal deelnemers bleef stij gen. zijn we weer bij de Schouwburg vanaf het Schouwburgplein gestart. In die jaren ben ik jurylid geweest en heb ik op het startbureau gewerkt." Alle medewerkers die betrok ken zijn bij de avondvierdaagse, werken op vrijwillige basis. Jacobs: "In totaal zijn er zo'n 60 medewerkers. Met name net voor en na de vierdaagse kost de orga nisatie de nodige uren werk. Als vice-voorzitter ben ik belast met de contacten met de gemeente en tijdens de vierdaagse met het omroepen van de deelnemers bij het vertrek en de binnenkomst." Voor Wester ligt de piekbelas- ting in de laatste dagen voor de start van de vierdaagse. "Vanaf 7 juni ben ik een kleine week volop bezig met de voorbereidingen. Het leuke is dat ik ieder jaar met andere werkzaamheden in aanra king kom. Wat er gedaan moet worden, pak ik op en het gebeurt. Drie van mijn kinderen zijn ook bij de organisatie betrokken. Zij zijn er via mij ingerold. Inmiddels ben ik met mijn 78 jaar al aardig op leeftijd, maar ik geniet nog volop van het organiseren en regelen. Zolang mijn gezondheid het toelaat, blijf ik graag betrok ken bij de organisatie van de vier daagse. Mijn leeftijd staat het helaas niet meer toe dat ik nog meeloop." DEFELE Op zondag 12 juni, de laatste dag van de vierdaagse, vindt het défilé plaats. Jacobs: "Vroeger haalde de burgemeester de deel nemers, voornamelijk leden van een wandelsportvereniging of gymnastiekvereniging, in. Nu doen voornamelijk scholen en verenigingen mee en zij worden tijdens het défilé door tien muziekcorpsen begeleid. Wethouder Emonts neemt namens de gemeente het défilé af. We verwachten tijdens het défilé zo'n 6000 bezoekers, een record. Het deelnemersaantal is de laatste jaren enorm gestegen. Ze komen niet alleen uit Venray maar ook uit de omliggende kerkdorpen, en uit Wanssum, Meerlo, Overloon, Vierlingsbeek en Geijsteren. De Vierdaagse van Venray wordt door velen gezien als de mooiste van Limburg." tot en met toterdag 11 juni... I Wxmeer mannenmode, leans end casual ster lor men I venray casual «sar for men 111 82 Venray Tel. (0478) 512 30B De Limburgse Vrienden diensten/ maatjesprojecten houden een provinciaal sym posium over Vrienden diensten; maatjescontacten voor mensen met psy chiatrische problemen. Dit symposium wordt gehou den op woensdag 15 juni van 13.00 tot 17.00 uur in het Gouvernement aan de Limburglaan 10 in Maastricht. Op het symposium worden de resul taten gepresenteerd van het lan delijke onderzoek naar succesfac toren van vriendendiensten. Dit onderzoek is uitgevoerd door het Trimbos-instituut en is in maart afgerond. De Limburgse maatjes projecten, waaronder Maatjesproject Venlo en omstre ken en Maatjes Venray hebben aan beide onderzoeken een actie ve bijdrage geleverd. Daarnaast wordt het project Verhalen van Vriendendiensten gepresenteerd: elf journalisten hebben een jaar lang als vrijwilliger gewerkt bij een vriendendienst en over hun ervaringen geschreven. Deze ver halen zijn gebundeld en tijdens het symposium wordt het boek Onder Vrienden gepresenteerd. Het boek kan via het symposium verkregen worden. Verder geeft een adviseur van het Huis voor de Zorg uitleg over de Wet Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Het symposium richt zich zowel op betrokkenen van verschillende vriendendiensten zoals deelnemers, vrijwilligers, coördinatoren, en bestuursleden als op externen, zoals beleidsme dewerkers, bestuurders bij gemeenten, zorgkantoren, pre ventie- en beleidsmedewerkers in de GGZ, vertegenwoordigers van cliënten en familieverenigin gen, financiers en politici. Deelnemers aan het symposium ontvangen de eenmalig uitge brachte vrijwilligerskrant gratis. Belangstellenden voor dit sympo sium kunnen zich aanmelden tot vrijdag 10 juni bij Silvia Janssen, coördinator Maatjesproject Venlo e.o (maatjes.nlimburg@tis- cali.nl, via tel. 06-10461607) of bij Sylvia Hermsen coördinator Maatjes Venray (maatjesven- ray@ggznml.nl via tel. (0478)527280. JUBILEUMAANBIEDING TENSON speciaal ingekocht 150 jacks en 30% polo's IMU korting venray casual wear for men Bleek 82 Venray Tel. (0478) 512 308 Het kerkbestuur van Veulen heeft de Wilhelmina Sangers cultuurprijs in ontvangst mogen nemen. Een prijs ter waarde van 4800,- is toegekend wegens de bijzondere inspanningen t.b.v.de restauratie en in standhouding van de kerk in Veulen. Jaarlijks wordt door een commissie op basis van geleverd? prestaties de prijs toegekend. 'ials gaat vlak daarvoor op intie naar Zuid-Frankrijk. Ike 5er, fractievoorzitter van enwerking, zal nu beide ver eringen leiden. Zoals Busser op 28 september 2004 de U moest voorzitten vanwege Vakantie van Waals naar China ■eptember/oktober. ■Hei heeft te maken met de kntiespreiding. Vorig jaar ben Ms laatste op vakantie gegaan - Pag,^™3 irgemeester is op vakantie en nu ben ik de eerste", zegt Waals. "In januari hebben we de planning vastgesteld. We kunnen niet met z'n allen tegelijk op vakantie. En toen wist ik nog niet wanneer de voorjaarsnota behan deld zou worden. Ik moet ook rekening houden met Jan Driessen als loco-burgemeester. Of hij óf ik moet in het dorp aan wezig zijn. Ik ga nu in week 26 en anders had ik pas na week 32 (half augustus, red.) kunnen gaan." De eerste raadsvergadering na het zomerreces is op 27 sep tember. Met de invoering van duale stel sel in 2002 wordt de burgemees ter als raadsvoorzitter niet meer vervangen door de loco-burge meester maar door een raadslid. Ike Busser is de eerste vervanger en Ton Teeuwen (CDA) is de tweede stand-in. Samenwerking Venray is hoogst ongelukkig met de geplande vakantie van Waals. Want Busser kan nu als fractievoorzitter van zijn partij niet actief aan de belangrijke debatten deelnemen. Waarmee de grootste oppositie partij als het ware 'onthoofd' is. Samenwerking heeft ook tever geefs geprotesteerd. Gerrit Verkoeijen zal nu op 28 juni en 5 juli de honneurs van Busser als fractieleider waarne men. "De eerste termijn op 28 juni is het alleen maar het voorle zen van de beschouwingen", zegt Verkoeijen. "Gelukkig vindt het echte debat een week later plaats. Ike Busser zal natuurlijk wel bij de voorbereidingen zijn. Maar de afwezigheid van Waals is inder daad nadelig voor ons. We had den kunnen weigeren, maar dan was Ton Teeuwen de klos geweest. Daarmee wilden we haar ook niet opzadelen." Waals reageert dat de vakanties van het college zijn besproken in het seniorenconvent. "En toen had niemand er problemen mee. Bovendien heeft Busser zichzelf hiervoor kandidaat gesteld. De raad heeft dit ook zo besloten. Ik heb er het volste vetrouwen in dat Busser die vergaderingen prima kan leiden. En de fractie Samenwerking heeft uitstekende raadsleden genoeg om dit op te vangen." Waals kan op 28 juni evenmin verantwoording afleggen over zijn burgerjaarverslag 2004 dat gelijk met de jaarrekening behan deld wordt. In tegenstelling tot veel van zijn collega's maakt Waals nauwelijks werk van het jaarverslag dat van een minimale omvang is. Volgens de Gemeentewet is hij verplicht een burgerjaarverslag te maken. "Aan mijn wettelijke taak kan en wil ik mij niet onttrekken, maar ik zal mij er wel toe beperken", zo schrijft hij in zijn voorwoord. Waals is wel van de partij bij de extra raadsvergadering op 16 juni. De gemeenteraad gaat dan met de burgemeester in debat over diens omstreden uitspraken over de dorpen en het buitengebied. taais is de grote afwezige |£qs de raadsdebatten over voorjaarsnota. Het is Lerkelijk dat de burge- ,ester ontbreekt bij de jangrijkste politieke verga ringen die dit jaar worden jouden op 28 juni en 5 juli. Donderdag 2 juni 2005 - Pagina 3 ADVOCATEN Vragen over Arbeidsrecht? Tel.: 0478-52 10 70 Julianasingel 33a, Venray De gemeente Venray gaat de parkeerstrook aan de Hoendèrstraat uitbreiden van drie naar zeven parkeerplaatsen. De breedte van de huidige rijweg Hoenderstraat, tussen Langeweg en Deken Thielenstraat, zal ver smald worden naar zeven meter. Hierdoor ontstaat de ruimte voor vier extra parkeerplaatsen bij de huidige drie parkeerplaatsen tegenover de cafétaria. Het trot toir wordt evenwijdig aan par keerstrook en rijweg opnieuw bestraat. De werkzaamheden hier voor worden zo spoedig mogelijk uitgevoerd. Voor de zeven par keerplaatsen in de Hoenderstraat en voor de bestaande zeven par keerplaatsen aan de Langeweg, nabij de gymzaal, voert de gemeente betaald parkeren in Een zelfreinigend vijverfilter van Calictus Europe in Merselo is bekroond met de eerste MKB Limburg Innovatieprijs 2005. Vier jaar werd er dag en nacht gewerkt om de vijverliefhebber het gemak van een écht zelfreini gend vijverfilter te kunnen bie den. In 2004 was het zover. Het eerste zelfreinigende vijverfilter, waarbij het automatisch schoon maken standaard is ingebouwd, was een feit. Calictus kan zichzelf dagelijks reinigen, voert zelf het vuil af en zorgt daardoor voor mooi stabiel vijverwater en voor kleurige gezonde vissen. Meestal ontbreekt de ruimte om een groot filter bij de vijver te plaatsen. De Calictus komt daaraan tegemoet. Het is een klein en goed hanteer baar filter, dat (in combinatie met een UV-lamp) toch in staat is om Van begin juni tot medio sep tember kunnen alle vrouwen uit de gemeente Venray, in de leeftijd van 50 tot en met 75 jaar (geboor tejaren 1930 tot en met 1955), deelnemen aan het bevolkingson derzoek borstkanker. Alle vrou wen die voor het onderzoek in aanmerking komen krijgen per soonlijk een uitnodiging thuisge stuurd. Zij worden op volgorde van postcode uitgenodigd, waar door ze desgewenst kunnen afspreken om samen te reizen. Het onderzoek vindt plaats in een speciaal hiervoor ontwikkelde verplaatsbare onderzoekseenheid, die tijdens deze periode op het Kennedyplein, tegenover oude- rencentrum de Kemphaan, 5801 VH in Venray staat. Het onder zoek heeft als doel borstkanker in een zo vroeg mogelijk stadium op te sporen. Borstkanker is in Nederland de meest voorkomen de vorm van kanker bij vrouwen. Jaarlijks wordt bij ruim 10.000 vrouwen borstkanker vastgesteld. Daarvan geneest zo'n 60 procent. Als borstkanker in een vroeg sta dium wordt ontdekt is de kans op genezing groter. Bovendien is dan vaker een borstbesparende behandeling mogelijk. Daarom vindt het onderzoek één keer per twee jaar plaats. Zo kunnen de meeste afwijkingen tijdig worden combinatie met vergunninghou der parkeren in. Het tarief wordt 1,20 per uur. Er wordt hiervoor een ticketautomaat geplaatst op de hoek Hoenderstraat/ Langeweg. Met deze maatregelen ontstaat een eenduidige situatie voor betaald parkeren in het cen trum gebied. Dit past volledig bin nen de huidige parkeerregeling. De bereikbaarheid van de cafeta ria, gymzaal en omgeving wordt verbeterd, doordat langparkeer- ders (centrum) worden geweerd. Langparkeerders (centrum) wor den verwezen naar het daarvoor ingerichte parkeerterrein aan de Hoenderstraat. Het tarief daar is 2,00 per dag. En er is in dat gebied op loopafstand vergun ninghouder parkeren voor bewo ners. vijvers van 6.000 tot 30.000 liter inhoud helder en schoon te hou den. Voor grotere vijvers kunt u twee of meer Calictus-systemen toepassen in combinatie met meer pompen of één sterkere pomp. Calictus is het Griekse woord voor 'de schone, de zuive re'. Calictus is geschikt voor vij vers van 6.000 tot 30.000 liter. Het filter is 100% zelfreinigend en voert zelf het vuil af. Het heeft de compacte aftnetingen van 100 (h) x 60 x 60 cm. Het filter weegt zonder filtermateriaal 25 kg en het filtermateriaal zelf weegt 37.5 kilo, 50 kilo of 62,5 kilo. Het filter is voorzien van betrouwbare high tech onderdelen. Calictus wordt momenteel verkocht in de Benelux, Denemarken, Tsjechië, Duitsland en Noorwegen. De dealers zijn te vinden op www.calictus.com. ontdekt. Het onderzoek blijft ech ter een momentopname en kan geen absolute garantie bieden. Tijdens het onderzoek maken vrouwelijke laboranten röntgenfo to's van de borsten. Bij een vrouw die voor het eerst deelneemt wor den vier foto's gemaakt; bij de meeste andere vrouwen zijn twee foto's voldoende. Het maken van de foto's duurt een paar minuten. Het totale onderzoek, inclusief aan- en uitkleden, neemt onge veer een kwartier in beslag. Binnen veertien dagen na het onderzoek krijgt elke deelneem ster de uitslag thuisgestuurd. Gedurende het onderzoek is er een informatiepaneel over het bevolkingsonderzoek borstkanker in de bibliotheek in Venrav geplaatst. Enkele foto's, een korte tekst, een informatiefolder en een poster laten zien hoe het onder zoek in zijn werk gaat. Voor vra gen over het bevolkingsonder zoek borstkanker of voor het verzetten van de afspraak kan men terecht bij het Informatiepunt Bevolkings onderzoek Borstkanker via tel. (077)3969027, van maandag tot en met vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Meer informatie is te zien op www.bevolkingsonder- zoekborstkanker.nl en www.borstfoto.nl. Vervolg voorpagina En daar zit nu juist het grote knelpunt. Want dan komen de tafeltjes en de stoelen op de weg te staan. "Dat is toch geen enkel probleem", zegt Geert Pelzer. "Met windschermen, parasols en plantenbakken kunnen we zelf voor een afscheiding en omlei ding zorgen. De weg hoeft hele maal niet opengebroken te wbfr- den. Want auto's komen er niet en de weg wordt alleen gebruikt door fietsers en bevoorrading." Z De horeca heeft al 15.000 euro in kas. De stuurgroep Kwaliteitsplan Centrum schonk 10.000 euro en het wijkplatform doneerde 5.000 euro. 'We vragen ook helemaal geen geld. We wil len alleen toestemming. Ik snap het probleem niet. Waarom doet de gemeente zo moeilijk?", vraagt Pelzer zich af. "Want we kunnen niets zonder vergunning. En we moeten ook investeringen doen", zegt Louwhoff. Een dag later zitten in het gemeentehuis drie ambtenaren klaar om uitleg te geven. Wethouder Driessen ontbreekt. "Het is jammer dat ze niet rechtst reeks naar ons zijn gekomen", begint projectleider Henk Verstegen. Die bevestigt dat er inderdaad een leuk plan ligt waar iedereen het over eens is. Maar het financieel plaatje ontbreekt. De ambtenaren vinden dat de horecaondernemers er wat al te gemakkelijk over denken. Want ze kunnen niet zomaar hun terras midden op de openbare weg zet ten. Het is een rijbaan die evenals de verlichting en de riolering ver legd moet worden, meldt ver keerskundige Dirk Derks. Verstegen: "En dit gaat in de papieren lopen als we het halve plein moeten openbreken. Het is ook kapitaalvernietiging omdat na 2009 wellicht het hele centrum overhoop komt te liggen." Toevallig neemt het college komende maandag een besluit. Twee maanden geleden stelden B en W een beslissing nog uit. Verstegen laat doorschemeren dat ruim 150.000 euro onhaalbaar is. Hij heeft wel een alternatief. De cafébazen kunnen htm terras uit breiden aan de overzijde van de weg. Zodat alle terrassen centraal op het plein komen te liggen. Maar de horeca wijst dit plan af. "Want iedere kroeg heeft zijn eigen identiteit", zegt Paul Franssen. "Dat gaat met één cen traal terras verloren. En het is ook niet praktisch omdat we dan steeds de weg moeten overste ken. We willen daarom de teras sen bij de zaak houden." Verstegen en Helmi Reen ver tellen dat de ondernemers drom mels goed weten hoe de vlag ervoor hangt. Want informeel zijn ze wel degelijk op de hoogte gesteld. 'We kunnen ze helaas niet in alles hun zin geven", zegt Verstegen. "Ze moeten voorlopig maar de weg over en op het plein hun terras neerzetten. Want dat is geen probleem." Reen: "Maar ja, dat willen ze juist niet." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertenties: Arie Snellen e-maiL asnellen@vandenm.unckhof.nl telefoon: 0478-58 27 27 Thrieven op aanvraag e-mail: advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,95 (postcode 58..) 33,50 (overige binnenland) Ontwerp - Sloop Verbouwing - Tegelwerk Installatie Alles in één hand Voor doe-het-zelvers deskundige begeleiding 2 jaar garantie op installatie Bezoek onze showroom met: Ruime keuze in sanitair en tegels Bubbelbaden - Stoom cabines - Sauna's Sauna's (maatwerk) en infraroodcabines Badkamermeubels I Grote collectie accessoires Cleopatra infrarood sauna van ?850,- voor 4 akq op=op 1 yyy.* Uneto-Vni o Steenstraat 6, 5831 JE Boxmeer ndft'v-tt7fi111 (nabi| rotonde Sambeek) UTV/V N/I V I W I www.baderieboxmeer.nl HUGO BOSS PAUL BROUWER MODE wilhelminastraat 2-4 venray telefoon 0478 510943 www.paulbrouwer.nl

Peel en Maas | 2005 | | pagina 3