T* '"ederland was mijn doptiemoeder' Koester Uw Monument Barcelona maakt reis Confetti Peelparel viert Charterfeest >- Beeldentuin open Belediging Meisje beroofd SYSTEMsCARE Bij uw eerste bezoek krijgt u AP Q/ 25% korting op onze toch al /O scherpe tarieven KORTING Q 2 O Vönaf 1 Juli zal Nicole ons team komen versterken Ook dan zullen we haar gezicht bekend maken. Woensdag 1 juni 2005 heeft kapsalon "Care Four Hair" haar deuren geopend Oude Oostrumseweg 19A VENRAY Bel voor een afspraak. Tel. 0478-550407 Honderdzesentwintigste jaargang - week 22 - donderdag 2 juni 2005 |rminio Alvarez-Vila keert voorgoed terug naar zijn geboorteland Spanje L EN-MAAS De Stichting Venray Monumentaal heeft deze week gekozen voor de O.L.Vrouw Koningin van de Vrede in de Vredepeel. Het toenmalige ont- ginnings- en werkgelegenheids beleid van voor de oorlog werd na de oorlog voortgezet. Vredepeel werd als een nieuwe kern gesticht om te voorzien in de behoefte aan scholing win kels en tevens een kerk. In 1949 waren er twintig boerderijen waarvan er daarna steeds meer kwamen. In 1961 werd het recto raat Vredepeel opgericht, in 1962 werd de eerste steen gelegd en in 1963 werd deze kerk in gebruik genomen onder leiding van rector Pelt. De kerk is ont worpen door de architect Magis uit Helmond. Deze architect had eerdere ervaring in de kerken bouw. ondermeer in Helmond en in Tanzania. Daar de kerken in Brabant inmiddels zijn gesloopt of tot supermarkt ingericht, is deze kerk, het ontwerp van Sinds vorige week is de beelden tuin bij galerie De Lochting weer open voor de liefhebbers. Er is weer een grote verscheidenheid aan kunstenaars, beelden, tuinsie raden en de gebruikte materialen. Verschillende kunstenaars, die ook al eerder in de beeldentuin of galerie exposeerden, hebben hun nieuwste kunstwerken al geplaatst. Dit zijn o.a. Guy Janssen met abstracte beelden in belgisch hardsteen. Een zeer gedreven bél- gische kunstenaar, die reeds voor de 6e keer is uitgenodigd om deel te nemen aan het bekende beeld- houwsymposium in Sprimont onder Luik. Mieke Beyer toont haar nieuwste vrouwen in ver schillende steensoorten: een zon- nebaadster, een borstbeeld, een superslanke en anderen; een ode aan de vrouw en een sieraad voor uw tuin. Marijke in den Bosch bor duurt voort op haar eerbetoon aan de mollige vrouw: vormgegeven in brons of keramiek. Tenslotte nog Lolke de Bij met nieuwe beel den/objecten in rvs: enkele mathe matische objecten, het meest opvallend het vierluik in rvs en geel en enkele figuratieve beel den: boom, relatie en reigerachti- gen. Later in het seizoen zal de collectie nog aangevuld worden met nieuw werk van andere kun stenaars. Galerie De Lochting is gelegen aan de Laagheidseweg 16 in Venray, telefoon 0478-585173 en is open op zaterdag en zondag van 13 00 tot 17.00 uur of na tele fonische afspraak. De politie heeft zondagmorgen rond 00.40 uur een 29-jarige man uit Venray gearresteerd vanwege belediging van agenten in functie. Tijdens een surveillance in de Patersstraat stond de man op van een terrasstoel en toonde zijn blote kont aan de voorbijkomen de agenten. Hierop heeft de poli tie de man aangehouden en over gebracht naar het politiebureau. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. architect Magis zeldzaam gewor-1' den. Het gebouw is opgetrokken in rode baksteen in Vlaams ver band en platvol gevoegd.Voor de kerk staat een lagere aanbouw onder een plat dak, die aan beide zijden voor het gebouw uit steekt. Hierin zijn gevestigd de sacristie, de dagkapel en de Mariakapel. Aan de zuidzijde is de pastorie met een gedeeltelijk open verbinding aangebouwd. In de kerk bevinden zich drie glas en lood ramen, genoemd Licht en Leven en ontworpen door P. School in 1963- Verder is er een raam met een zon die straalt op een geel veld en een glas en lood raam met een Mariasilhouet, ont worpen door Cooijmans uit Lieshout in 1999. De twee alta ren, het vieringsaltaar bestaande uit een mensa op twee stipes en het sacramentsaltaar op een zwarte sokkel met wit blad. De doopvont bestaat uit natuursteen en ijzer. In de kerk werden in 1999 de kruiswegstaties vervan gen door die van de Vredeskerk in Venray. De Mariakapel werd later aangebouwd ter ere van het gouden priesterjubileum van pas toor Janssen. De dertien meter hoge stalen kerktoren werd kant en kaal aangeleverd. De con structie heeft bovenin een klok kenstoel en op een hoek een kruisbekroning. De kerk is helder van opzet en praktisch gebouwd. Kerk en pastorie zijn van dezelf de architect. Centraal in het dorp aan het plein staat de kerk met school, parochiehuis, pastorie en toren die vanuit alle gezichtspun ten buiten het dorp is te zijn. Kent u ook zo'n beeldbepalende, monumentale plek in Venray of een van zijn kerkdorpen? Wilt u reageren of wilt u ons een (digi tale) foto ter beschikking stellen? Die kunt u sturen naar het secretariaat,van Stichting Venray-Monumentaal ,p/a Groene Hart 7, 5801 SX Venray. E-mail: venraymonumentaal@hccnet.nl De Lions Club Venray Peelparel viert op zaterdag 4 juni haar Charterfeest. LC Venray Peelparel is onderdeel van de wereldwijde Lionsorganisatie met als motto: we serve. LC Venray Peelparel bestaat uit een groep van eenen twintig vrouwen met uiteenlo pende beroepen en leeftijden die zich gemeenschappelijk inzetten voor de medemens. Het eerste voorbeeld hiervan was de succes volle carbootsale. De cheque met de opbrengst wordt deze zater dag feestelijk overhandigd aan de initiatiefneemster van het Moedercentrum Venray. Tijdens het charterfeest worden de dames van Lions Club Venray Peelparel officieel geïnstalleerd door door de vice-districtsgouver- neur. Dit in opdracht van Oak Brook Amerika. Een regionale Lions Club is immers een onder deel van een wereldwijde Lionsorganisatie die zich inzet voor goede doelen, zowel in de regio als over de hele wereld ver spreid. Het motto is: We serve, wij dienen. LC Venray Peelparel krijgt in Venrays een eigen gezicht en identiteit, alleen al omdat zij gevormd wordt door een groep vrouwen in de leeftijd van dertig tot zestig jaar. Ondanks de toenemende indivi dualisering geloven deze dames in het belang zich in te zetten voor de medemens. Hetzij door het organiseren van activiteiten om gelden te verzamelen, hetzij door het inzetten van eigen ken nis en vaardigheden. Zij hebben met enthousiasme en optimisme hun eerste activiteit, de carboot sale gehouden. De opbrengst voor het Moedercentrum overtrof alle verwachtingen. Na het offi ciële gedeelte is er een buffet voor genodigden in de Witte Hoeve. De band Dancedelight zorgt voor de muziek. lose Harmony Group fetti bestaat deze maand ien jaar. Confetti wil dit iurlijk vieren en doet dit te beginnen met een jubi- weis naar Barcelona begin In deze stad zullen zij gaan •eten van kunst en cultuur. anzelfsprekend zullen zij ook van zich laten horen. Op de st onverwachte momenten en le meest uiteenlopende plaat- zoals op La Ramblas, in Pare of zomaar op de hoek van de it. Zij zingen daar alles A-capel- >e nummers die zij daar zingen, ook in Venray te horen met *iy Muzikaal Totaal. Dit vindt plaats op 1 juli in het cen- van Venray. Ook hier zal itti te beluisteren zijn en wel dezelfde- manier als in jlona. Op verschillende plaat- in het centrum zal men kunnen jeten van Confetti. Hiermee is ubileum voor Confetti nog niet «oten. Uiteraard gaan zij nog joots jubileumconcert geven. W plaatsvinden op 29 oktober, deze avond gaat Confetti op neel andere manier dan tijdens J voorgaande concerten de luis- ts vermaken. Bij dit concert pfetti een paar nummers zin- e ze ook in Barcelona lieb- Ifgezongen. Ook brengen zij e nummers ten gehore en j oude nummers in een Alvarez zijn zus blijft voorlopig nog in Venray wonen. "Net als al mijn andere vrienden ga ik haar natuurlijk missen. Maar iedereen is van harte welkom om mij te bezoeken. Dan zal ik ze met alle plezier mijn geboorteprovincie Asturias laten zien. De Spanjaarden noemen deze streek ook wel het kleine Zwitserland. Het is er erg groen en er zijn veel bergen." Een 14-jarig meisje uit Oostrum heeft maandagochtend bij de politie in Venray aangifte gedaan van een poging tot beroving. Dat gebeurde vorige week woensdag (25 mei) kort voor 17.30 uur op de Oostsingel in Venray. Drie jongens van naar schat ting tien jaar sloten het meisje met hun fietsen in en eisten haar geld en telefoon. Ook sloten ze de fiets van het meisje af. Uiteindelijk wist het meisje onge deerd te ontkomen en zijn de dadertjes vertrokken zonder buit. Eén van de jongentjes droeg een geel mouwloos hemdje en een driekwart korte broek. Hij had steil zwart haar. Hij reed op een grote wit-beige damesfiets. De tweede jongen reed op een mountainbike en van de derde jongen is niets bekend. De politie vraagt getuigen dringend te bel len naar 0900 - 88 44. Bij ons kunt u ook terecht voor nieuwe en gebruikte Tevens reparatie van TV-toestellen LET OP UW BRIEVENBUS ONZE NIEUWE FOLDER IS UIT! Oude Oostrumseweg 12a Venray S 0478-569666 www.systemcare.nl aio Alvarez-Vila was rtoen hij in 1962 samen l vele andere migranten ir het eerst naar Nederland Na een paar dagen in |sland te hebben gezocht, hij in Eygelshoven :ht om in de kolenmijnen j te gaan. In 1972 ide hij met zijn toenma- en kindje naar r. Nu heeft hij besloten voorgoed terug te keren r zijn geboorteprovincie hirias in Spanje, waar hij t zijn huidige vriendin wil pieten van het leven. "Ik b een geweldige tijd gehad Wenray." wieg van Herminio Alvarez- stond in de provincie ias. Het gezin was groot en hij begin twintig was, boog :h over zijn toekomst, lvarez: "Beginjaren zestig en de werkomstandigheden in nje niet goed. Veel jeugd trok tom naar Duitsland om daar te ken en een bestaan op te bou wen. Zo kwam ik ook op dat idee. Samen met twee vrienden reisden we naar Duitsland om te gaan werken in een fabriek. We kwa men daar als toerist en kregen daarom geen verblijfsvergunning. Het gevolg was dat we op 27 oktober 1962 op de trein werden gezet om het land te verlaten. We zijn toen naar Luik gegaan, waar we tijdelijk vier maanden hebben gewerkt. We hoorden toen al van de kolenmijnen in Eygelshoven. Op 2 februari 1963 zijn we naar Eygelshoven vertrokken." Door de strenge winter in 1963 konden de jonge Spaanse mannen onder voor die tijd goede omstan digheden werken in de mijnen. "Met nog vijf andere mannen heb ben we in de mijnen gewerkt. Ik was de oudste van de groep. Omdat ik een grote stap had gemaakt, hechte ik veel waarde aan de band met deze jongens. Mijn vader was kleermaker, ik werkte in de mijnen. Een groot contrast. Bovendien waren we in een vreemd land en moesten we zien te overleven. Je kunt je wel voorstellen dat de vriendschap tussen migranten sterker is dan broederschap. Je maakt^oveel met elkaar mee. We vertrouwden elkaar volledig. Om een band en contact te krijgen met de Nederlanders, zijn we toen gaan voetballen en worstelen. Gelukkig werden we snel geac cepteerd. Ik heb de Nederlanders altijd ervaren als een heel open en vriendelijk volk. Nederland was mijn adoptiemoeder." TWEEDE HUIS "In Nederland heb ik flink moe ten wennen aan de andere omstandigheden en gewoonten. Ieder land, ook binnen Europa, heeft immers zijn eigen cultuur. Zo moest ik wennen aan het eten, de taal en het karakter van de mensen. Toen wij in Eygelshoven kwamen, was het hartje winter en dus erg koud. Dat waren we in Spanje niet gewend. Ik moet zeg gen dat ik nog steeds niet hele maal aan de lange winters gewend ben. Maar ik was toen jong en keek alleen maar vooruit. nieuw jasje steken. Dit 'nieuwe jasje' kan een ander arrangement zijn, maar ook een nieuwe chore ografie. Hoe dit concert er uitein delijk eruit komt te zien, blijft nog een verrassing, maar het belooft een zeer spetterende avond te wor den. Deze avond zal Confetti weer onder leiding staan van Gertie Cremers. Dit doet zij al sinds de oprichting van Confetti. Confetti zoekt nog leden, vooral bassen en tenoren. Hebt u zin om een keer te komen kijken naar een repetitie dan kunt u zich altijd aanmelden bij hun secretaris, Ralf Jansen. U kunt hem bereiken via telefoon nummer: 0478-569558, of via de E- mail: ralf.jansen@home.nl. Als u nog meer wilt weten over Confetti, kunt u altijd terecht op de website: www confetti.tk. te keren naar zijn geboorteprovin cie Asturias. "In juli word ik 65 jaar en ik heb altijd gezegd dat ik ooit terug zou gaan naar mijn geboorteplaats. De tijd is er nu rijp voor. Ik heb in Spanje een tweede huis en inmiddels ook een lieve vriendin. Bovendien vind ik het leven in Nederland steeds duurder worden. Ik heb het ver trek met mijn twee kinderen besproken en ook zij vonden dat het nu een goed moment is om terug te keren naar Spanje. Natuurlijk zullen zij mij geregeld bezoeken, anders was ik niet uit Venray weggegaan." IVteatwerk in: Automatisering Computers TV-Video Multimedia Hoewel Venray hem na het hart ligt, heeft Alvarez besloten terug We kwamen om te werken en dat is overal hetzelfde. Na «een tijdje heb ik van Nederland toch mijn tweede thuis kunnen maken." In 1971 verhuisde Alvarez met zijn toenmalige vrouw en kindje naar Venray, waar zijn zus woont. "Na een aantal jaren in de kolen mijn te hebben gewerkt, had ik het wel gezien. Mijn zus woonde inmiddels in Venray en ik wilde graag bij haar in de buurt wonen. In Venray kreeg ik een baan bij Blitta BV en heb ik echt mijn leven opgebouwd. Mijn tweede kind werd geboren en ik ben als vrijwilliger gaan werken bij het Spaanse Federatie en de Spaanse Kolonie. Inmiddels heb ik daar 33 jaar vrijwilligerswerk gedaan. Dat kan natuurlijk alleen maar als je dit in een gezellige groep doet. Ik ga hen dan ook erg missen en wil ze bedanken. Zoals ik iedereen in Venray wil bedanken met wie ik prettig heb samengewerkt de voorbije decennia."

Peel en Maas | 2005 | | pagina 17